Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο δευτερος που πήγα τώρα μου είπε το πρωί κατω από 95 κ το μεσημέρι 2 ωρες μετά το φαγητό κάτω από 120. Εν τω μεταξύ άλλοι μετράνε 1 ώρα μετά το φαγητό κ άλλοι 2. Τελικά ποιο είναι το σωστό;

 

Κορίτσια, η απάντηση είναι πολύ απλή. Μας ενδιαφέρει η υψηλότερη τιμή του ζαχάρου μετά το φαγητό. Αν μετρηθείτε 1 ώρα μετά και 2 ώρες μετά και συγκρίνετε τις τιμές θα δείτε ότι 1 ώρα μετά η τιμή είναι η υψηλότερη. Προϋπόθεση βέβαια γι'αυτό είναι να μην έχουμε φάει ένα αρνί ολόκληρο γιατί τότε η πέψη καθυστερεί και το ζάχαρο αργεί να ανέβει. Αν 2 ώρες μετά το φαγητό έχετε ακόμα 120 αυτό σημαίνει ότι μία ώρα πριν το ζάχαρο είχε χτυπήσει κόκκινο! Μην το ρισκάρετε, το ζάχαρο μπορεί να βλάψε σοβαρά και εσάς και το μωρό σας

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μάλλον κακώς ο γιατρός μου είπε να μετριέμαι 2 ώρες μετά το φαγητό. Κι εγώ ξέρω ότι τότε μετριούνται οι υπόλοιποι, ενώ στην εγκυμοσύνη στη 1 ώρα μετά το φαγητό.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφαγα λίγες φακές και δύο φέτες ψωμί και δύο ώρες μετά το φαγητό είχα 123. Πριν τρεις ημέρες με ένα μπολ δημητριακά είχα 155. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία. Τώρα θα κάνω μετρήσεις το πρωι και δύο ώρες μετα το φαγητό για καμιά εβδομάδα και θα μιλήσω με το διαβητολόγο μου. Νόμιζα πως μετά τη γέννα θα υποχωρούσε και τώρα δεκαπέντε μέρες μετά νομίζω πως δε ρυθμίστηκα - είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη!!!

 

 

Εμένα από ότι θυμάμαι μου είχε περιορίσει πολύ τα όσπρια και κυρίως τις φακές κατά την διάκεια της πρώτης μου εγκυμοσύνης που ανέβασα λίγο ζάχαρο. Μετά την γέννα όμως επανήλθα αμέσως. Μου μετρούσαν το ζάχαρο μία ώρα μετά το φαγητό μέσα στο μαιευτήριο και από την πρώτη μέτρηση όλα ήταν φυσιολογικά. Βέβαια εγώ δεν έκανα ινσουλίνη. Από τον έκτο μήνα είχα ρύθμίσει το ζάχαρο με διατροφή.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να απελπίζεσαι. Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι σπάνια σου μένει το ζάχαρο μετά την εγκυμοσύνη. Και να φανταστείς εγώ είμαι άτομο που δεν τρώει γλυκά ποτέ, ούτε και πρίν εγκυμοσύνης γιατί δεν μου αρέσουν, και είμαι ατομο με μεγάλο βαθμό κληρονομικότητας γιατί έχει ζάχαρο ο πατέρας μου από τα νεανικά του χρόνια. Επειδή αυτό το γνώριζε ο γιατρός μου, κάναμε μια καμπύλη ζαχάρου στον πέμπρο μήνα, σχετικά νωρίς ώστε αν υπάρχει κάτι να το προλάβουμε εγκαίρως. Η πρώτη μου βγήκε καλή. Κάναμε και δέυτερη προς τα μέσα του έκτου η οποία βγήκε ανεβασμένη.

Τώρα στην δέυτερη εγκυμοσύνη μου παρόλο που γνωρίζω όλα αυτά και παρόλο που ο γιατρός μου λέει ότι 90% θα ξαναπαρουσιάσω ζάχαρο, ακόμα δεν προσέχω αρκετά όσο θα ηθελα. Τι να κάνω έπεσα και μέσα στις γιορτές. Επαναπάυθηκα και λίγο ποθ έκανα ήδη την μία καμπύλη και βγήκε καλή και λέω μέχρι να κάνω και την δεύτερη θα προσαμόσω την διατροφή μου. Ελπίζω και αυτή την φορά να τα καταφέρω χωρίς να φτάσω στην ινσουλίνη.

Πάντως το ζάχαρο είναι κάτι που όλοι πρέπει να προσέχουμε ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης γιατί είναι σοβαρό για την υγεία μας.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μάλλον κακώς ο γιατρός μου είπε να μετριέμαι 2 ώρες μετά το φαγητό. Κι εγώ ξέρω ότι τότε μετριούνται οι υπόλοιποι, ενώ στην εγκυμοσύνη στη 1 ώρα μετά το φαγητό.

 

Νιτα τελικά η γιατρός μου, μου είπε να κάνω την ινσουλίνη (6 μονάδες προς το παρόν) πριν το φαγητό και 2 ώρες μετά να μετράω το σάκχαρο όπου θα πρέπει να είναι κάτω από 100. Ο καθένας από ότι έχω καταλάβει, ότι θέλει λέει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

γεια σας κοριτσια!!! ειμαι και εγω στην 28η εβδομαδα (αρχες 7ου μηνα)και ο γιατρος μου , μου ζητησε να κανω καμπυλη ζαχαρου.μου ειπε οτι δεν νομιζει οτι εχω , αλλα επειδη το μωρο ειναι 1410 γρ. καλο ειναι να την κανω, είπε.Ασφαλως απο Δευτερα θα την κανω την εξεταση αλλα ωστοσο εχω αγχωθει....και αναρωτιεμαι εκτος απο το βαρος του μωρου, τι άλλο ειναι αυτο που δειχνει την πιθανοτητα να εχω? γιατι ολες οι εξετασεις βγηκαν καλες, οπως και η καμπυλη που εκανα πριν στον 6ο μηνα. Τα ουρα δειχνουν? εγω γενηθηκα 4800 παιζει ρολο αυτο? βεβαια πριν 33 χρονια δεν θυμαται η μαμα μου αν εκανε καμπυλη ζαχαρου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τό βάρος του μωρού δεν είναι ο μόνος καθοριστικός παράγοντας για τον διαβήτη κύησης. Έχει να κάνει με τις τιμές του σακχάρου. Αν οι εξετάσεις σου έως τώρα είναι καλές και το ίδιο και η καμπύλη τότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!! ειμαι και εγω στην 28η εβδομαδα (αρχες 7ου μηνα)και ο γιατρος μου , μου ζητησε να κανω καμπυλη ζαχαρου.μου ειπε οτι δεν νομιζει οτι εχω , αλλα επειδη το μωρο ειναι 1410 γρ. καλο ειναι να την κανω, είπε.Ασφαλως απο Δευτερα θα την κανω την εξεταση αλλα ωστοσο εχω αγχωθει....και αναρωτιεμαι εκτος απο το βαρος του μωρου, τι άλλο ειναι αυτο που δειχνει την πιθανοτητα να εχω? γιατι ολες οι εξετασεις βγηκαν καλες, οπως και η καμπυλη που εκανα πριν στον 6ο μηνα. Τα ουρα δειχνουν? εγω γενηθηκα 4800 παιζει ρολο αυτο? βεβαια πριν 33 χρονια δεν θυμαται η μαμα μου αν εκανε καμπυλη ζαχαρου!!!

 

Το οτι γεννηθηκες κι εσυ με μεγαλο βαρος, προδιαθετει να γεννησεις επισης μεγαλο μωρο, οχι ομως σωνει και καλα να εχεις διαβητη κυησης.

Η καμπυλη σακχαρου απο τους περισσοτερους γιατρους ειναι υποχρεωτικη γυρω στον 6-7 μηνα ασχετα απο το βαρος του μωρου.

Καλα αποτελέσματα

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα!!Βρίσκομαι στην 28 εβδομάδα.

Τη Δευτέρα θα κάνω την καμπύλη ζαχάρου κι ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, πριν από ενάμιση χρόνο ,παρουσίασα στον έβδομο μήνα διαβήτη κυήσεως που το αντιμετώπισα όμως με την κατάλληλη διατροφή και τις καθιερωμένες μετρήσεις στο σπίτι. Είχα πάει βέβαια σε διαβητολόγο όπως και τώρα από την αρχή της εγκυμοσύνης.Οι μετρήσεις που κάνω είναι νηστική το πρωί, 2 ώρες μετά το πρωινό,2 ώρες μετά το μεσημεριανό και 2 ώρες μετά το βραδινό. Το όριο είναι το 95 (νηστική) και κατόπιν το 120 μετά από τα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ξεκινήσει ινσουλίνη, 8 μονάδες κάθε βράδυ, εδώ και 10 μέρες περίπου. Παράλληλα κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα, με όριο 90 νηστική, και 130 μετά το φαγητό. Δεν έχω αγγίξει ιδιαίτερα υψηλά νούμερα, έχω φτάσει μέχρι 145 μετά το φαγητό λίγες φορές, αλλά είχα γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη 5,5 και αυξημένη περίμετρο κοιλίας το μωρό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

μου είπε ο γιατρός να κόψω γλυκά, μακαρόνια και ψωμί, αλλά δεν το πήρα πολύ στα σοβαρά και έχω κατααγχωθεί τώρα. Η καμπύλη ζαχάρου ήταν φυσιολογική και την σύγκρινα και με την προηγούμενη εγκυμοσύνη που ήταν πάνω κάτω τα ίδια. Ενώ όμως στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ο τότε γιατρός μου δεν ζήτησε ποτέ κάποια άλλη σχετική εξέταση, ο τωρινός μου ζήτησε και γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη που ήταν 7,4 (φ.τ. 4,8-7,88)) με κλάσμα γλυκοζυλιωμένης 5,6 (φ.τ. 4-6,2). Δεν είχα συνειδητοποιήσει πριν τι σημαίνει διαβήτης κύησης και τώρα διαβάζοντας όσα γράφετε αισθάνομαι ενοχές που συνεχίζω να τρώω σοκολάτες κτλ. κτλ. Από αύριο θα τα κόψω, αλλά με τις τιμές αυτές πραγματικά είμαι στα πρόθυρα διαβήτη; Γιατί δεν με ταρακούνησε περισσότερο ο γιατρός; Μάλλον γιατί με θεωρεί υπεύθυνη ενήλικη και όχι δευτεροεγκυμονούσα που δεν πολυπροσέχει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ...εγω στη μικρη καμπυλη ζαχαρου στα 60 λεπτα ειχα 157 ζαχαρο ..στη 3ωρη καμπυλη και μετα απο διαιτα οι τιμες ηταν καλες ...

και μου συστησε να συνεχισω με διαιτα και μετρησεις με μηχανακι 3 φορες τη βδομαδα απο 3 τσιμπηματα τη μερα ...γιατι εχω κρυφο ζαχαρο ..μου ειπε

αν το πρωι νηστικη ειναι καταω απο 90 και το μεσημερι 1 ωρα μετα απο φαγητο κατω απο 120-130 ....ειμαστε καλα μου ειπε !!!

Δε μου εχει δωσει ομως ακριβες διαιτολογιο ( οχι, ζαχαρη , τηγανιτα και σαλτσες μου ειπε) ....

Αν καποια κοπελα εχει ακριβες διαιτολογιο ....θα το εκτιμουσα να μπορουσε να το μου το στειλει με μυνημα ή να το ανεβασει εδω!

Αλλιως σκεφτομαι να παω σε διαιτολογο

ευχαριστω

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Και εγώ εμφάνισα διαβήτη στην δεύτερή μου τώρα εγκυμοσύνη. Το πήρα είδηση φυσικά με την καμπύλη ζαχάρου, που οι τιμές ήταν εκτοξευμένες να μην πώ που...Εναν πανικό τον έπαθα, και όχι μόνο εγώ...ο άντρας μου, οι γονείς μου, οι αδερφές μου...Πήγα σε ενδοκρινολόγο, μου έδωσε διατροφή και ένα μηχανάκι να μετριέμαι, και σε μια εβδομάδα ξαναπήγα με το μπλοκάκι και τις μετρήσεις μου...Το ζάχαρό μου δεν ρυθμιζότανε με τίποτα...τελικά έκανα ινσουλίνες, 3 μονάδες το μεσημέρι μισή ώρα πριν το φαγητό, και άλλες 3 το βράδυ, πάλι μισή ώρα πριν το φαγητό. Ρώτησα και άλλους γιατρούς, και extra γυναικολόγους απο τον δικό μου, και μου είπαν ότι η ινσουλίνη κάνει περισσότερο καλό και στο μωρό και στη μαμά. Βέβαια, αυτό δεν σήμαινε ότι έκανα τις ινσουλίνες και καταβρόχθιζα ότι έβλεπα μπροστά μου (παρόλο που το ήθελα πολλές φορές!)!!!

Συνέχιζα να μετριέμαι και να το παρακολουθώ, γιατί έκανα και πολλές υπογλυκαιμίες, που είναι χειρότερες και για το μωρό και για την μαμά, απο ότι το ίδιο το ζάχαρο. Ο διαβητολόγος εμένα απο τρόφιμα, δεν μου έκοψε τίποτα...απλά, μου περιόρισε την ποσότητα και μου αύξησε τα γεύματα...5 γεύματα την ημέρα απο λίγο, είναι το πιο ιδανικο.Να μην μένει δλδ ο οργανισμός νηστικός για πολύ ώρα.

 

Τώρα που επιτέλους γέννησα, το ζάχαρο δεν το ξαναμέτρησα...μόνο όσο μου το μετρούσανε στο νοσοκομείο και ήταν normal...κακώς βέβαια, αλλά σιχάθηκα πια...μπορεί να το μερήσω μετά...

Συνήθως δεν σου μένει κουσούρι μετά τη γέννα, αλλά χρειάζεται προσοχή. Προσέχω αρκετά και δεν τρώω ότι έτρωγα προ εγκυμοσύνης. Μου είχε πεί επίσης, όταν σαραντίσω , να ξανακάνω καμπύλη ζαχάρου για να εξακριβώσω αν μου έμεινε τελικά...

 

Αυτά , και συγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

δε μας κουρασες!!εμενα τα αποτελεσματα της καμπυλης ηταν στα νωτατα φυσιολογικα ....για αυτο θα το παλεψω με διαιτα για 1 μηνα ..πηρα βεβαια και ενα μηχανακι να μετριεμαι ..

ο γυναικολογος μου εδωσε καποιες γενικες οδηγιες ..το θεμα ειναι οτι ακουω διαφορα και με τρελαινουν .....και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα με την διατροφη.

Δηλαση με συμβουλεψε να τρωω πατα, ρυζι, μακαρονι ...(μικρη ποσοτητα) καθε μερα...και οταν το ειπα στη γιαγια μου (που εχει ζαχαρο) με κοιταγε σαν εξωγηινη

 

Για αυτο εχω μπερδευετει με τη διατροφη

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα θα πρέπει να σε συμβουλέψει διαβητολόγος για τη διατροφή. Εγώ ακολουθώ διατροφή 1800 θερμίδων, αλλά είναι με βάση τις δικές μου ανάγκες. Εσύ μπορεί να χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ο διαβητολόγος είναι ο κατάλληλος να κρίνει και να δει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα κορίτσια

Θέλω βοήθεια! Είμαι στην 34 εβδομάδα κ παρουσίασα υψηλό ζάχαρο. Το θέμα είναι οτι δέ ξέρω από πότε έχω υψηλό, οπότε ανησυχώ για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχει προκαλέσει στο έμβρυο. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθείσετε για το τί μπορεί να του προκαλέσει το υψηλό ζάχαρο?

 

Ευχαριστώ...

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια

Θέλω βοήθεια! Είμαι στην 34 εβδομάδα κ παρουσίασα υψηλό ζάχαρο. Το θέμα είναι οτι δέ ξέρω από πότε έχω υψηλό, οπότε ανησυχώ για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχει προκαλέσει στο έμβρυο. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθείσετε για το τί μπορεί να του προκαλέσει το υψηλό ζάχαρο?

 

Ευχαριστώ...

 

Πιθανότατα αύξηση στην περίμετρο κοιλίας, και ίσως αύξηση βάρους γενικότερα. Δεν έκανες υπερηχογράφημα? Θα σου δώσει οδηγίες ο διαβητολόγος που σε παρακολουθεί για το τι πρέπει να κάνεις για να το ρυθμίσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αύξηση στην περίμετρο κοιλίας, και ίσως αύξηση βάρους γενικότερα. Δεν έκανες υπερηχογράφημα? Θα σου δώσει οδηγίες ο διαβητολόγος που σε παρακολουθεί για το τι πρέπει να κάνεις για να το ρυθμίσεις.

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα υπέρηχο πριν 1 εβδομάδα περίπου, αλλά τότε δέν είχε εμφανιστεί το ζάχαρο (ή τουλάχιστον δέ το είχαμε καταλάβει) οπότε δέ το ψάξαμε. Όντως μου είπε οτι είναι λίγο μεγάλο το μωρό, αλλά κατα τα άλλα μου είπε όλα οκ.

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα. Είμαι και εγώ στην ίδια καταστάση με διαβήτη κύησης και η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα όπως όλες μας. Είμαι στην 33η εβδομάδα τώρα και ενώ μέχρι στιγμής ήταν όλα καλά αρχισαν τα πρωινά μου να ανεβαίνουν. Έχω ραντεβού την αλλη εβδομάδα με τον διαβητολόγο και αν δεν έχει πέσει θα χρειαστεί να κάνω ινσουλίνη. Βέβαια οι τιμές μου δεν έιναι πολύ υψηλές, μέχρι και το 105 φτάνουν αλλά απο ότι κατάλαβα εξαρτάται απο το γιατρό.. Το άγχος μου ρε κορίτσια είναι αν θα πρέπει να κάνω καισαρική ή όχι. Ο γυναικολόγος μου είπε πως υπάρχει πιθανότητα να ζοριστεί το μωρό (καθότι και λιγάκι μεγαλούλι) και να έχουμε παρατράγουδα. Πραγματικά δεν ξέρω μήπως πρέπει να μη το ρισκάρω. Εσείς που είχατε και γεννήσατε, γεννήσατε φυσιολογικά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα. Είμαι και εγώ στην ίδια καταστάση με διαβήτη κύησης και η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα όπως όλες μας. Είμαι στην 33η εβδομάδα τώρα και ενώ μέχρι στιγμής ήταν όλα καλά αρχισαν τα πρωινά μου να ανεβαίνουν. Έχω ραντεβού την αλλη εβδομάδα με τον διαβητολόγο και αν δεν έχει πέσει θα χρειαστεί να κάνω ινσουλίνη. Βέβαια οι τιμές μου δεν έιναι πολύ υψηλές, μέχρι και το 105 φτάνουν αλλά απο ότι κατάλαβα εξαρτάται απο το γιατρό.. Το άγχος μου ρε κορίτσια είναι αν θα πρέπει να κάνω καισαρική ή όχι. Ο γυναικολόγος μου είπε πως υπάρχει πιθανότητα να ζοριστεί το μωρό (καθότι και λιγάκι μεγαλούλι) και να έχουμε παρατράγουδα. Πραγματικά δεν ξέρω μήπως πρέπει να μη το ρισκάρω. Εσείς που είχατε και γεννήσατε, γεννήσατε φυσιολογικά ή όχι?

 

Καλημέρα! Αν το σάκχαρο δεν είναι ρυθμισμένο, πρέπει να γίνει καισαρική, γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υπογλυκαιμίας του μωρού κατά τη διαρκεια του τοκετού που θα είσαι νηστική.

Εγώ γέννησα φυσιολογικά τον γιο μου, δεν είχα διαβήτη τότε. Είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο, που καισαρικές γίνονται μόνο σε περίπτωση ανάγκης και όχι για πλάκα. Η γιατρός μου είπε πως αν στην 37η εβδομάδα δεν έχει ρυθμιστεί το σάκχαρο (κάνω ινσουλίνη αλλά οι τιμές μου είναι οριακά αυξημένες), πάμε για καισαρική. Αν ρυθμιστεί ως τότε, συνεχίζουμε για φυσιολογικό τοκετό. Φαντάζομαι όμως, πως αν φτάσω στον φ.τ., θα με παρακολουθούν στενά καθ΄όλη τη διάρκεια, γιατί μπορεί να προβεί επικίνδυνο για το μωρό. Το μόνο που θα σου πω, είναι οτι η υπογλυκαιμία μπορεί να επιφέρει και θάνατο. Οπότε, δεν ρισκάρεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν το σάκχαρο δεν είναι ρυθμισμένο, πρέπει να γίνει καισαρική, γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υπογλυκαιμίας του μωρού κατά τη διαρκεια του τοκετού που θα είσαι νηστική.

Εγώ γέννησα φυσιολογικά τον γιο μου, δεν είχα διαβήτη τότε. Είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο, που καισαρικές γίνονται μόνο σε περίπτωση ανάγκης και όχι για πλάκα. Η γιατρός μου είπε πως αν στην 37η εβδομάδα δεν έχει ρυθμιστεί το σάκχαρο (κάνω ινσουλίνη αλλά οι τιμές μου είναι οριακά αυξημένες), πάμε για καισαρική. Αν ρυθμιστεί ως τότε, συνεχίζουμε για φυσιολογικό τοκετό. Φαντάζομαι όμως, πως αν φτάσω στον φ.τ., θα με παρακολουθούν στενά καθ΄όλη τη διάρκεια, γιατί μπορεί να προβεί επικίνδυνο για το μωρό. Το μόνο που θα σου πω, είναι οτι η υπογλυκαιμία μπορεί να επιφέρει και θάνατο. Οπότε, δεν ρισκάρεις.

Πολύ ωραία!!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αν και νομίζω πως το φίδι μόνη θα το βγάλω απο τη τρύπα. Όλη μέρα αυτό σκέφτομαι! Και επειδη μένω Σέρρες και το νοσοκομείο μας δεν έχει εντατική για νεογνά με βλέπω να το παίρνω απόφαση για καισαρική και να πηγαίνω με ραντεβού στο Παπαγεωργίου. Άλλο κακό αυτό : το Παπαγεωργίου ενώ είναι καλό νοσοκομείο δέχεται μόνο σε μέρες εφημερείας! Έχω αγχωθεί τόσο που κοιμάμαι, ξυπνάω και σκέφτομαι το ίδιο πράγμα. Δέν κάνω ινσουλίνη ακόμα. Εχω διορία ως την Πέμπτη. Άν δεν πέσει ως τότε θα ξεκινήσω.

Μαλλιά κουβάρια είναι το κεφάλι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα!

Καλύτερα να ξεκινήσεις ινσουλίνη, έτσι έχεις πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά. Με τη δίαιτα μόνο, δεν καταφέρνεις πολλά.

Και κάτι άσχετο, Σέρρες έχω γεννηθεί κι εγώ, και έζησα εκεί ως τα 10 μου χρόνια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εγω κοριτσια με τη διαιτα το εχω ρυθμισει το ζαχαρο μεχρι 115 εχει φθασει 1 ωρα μετα το φαγητο ...και δεν εχω παρει και γραμ. 1 μηνα τωρα .νομιζω οτι με προσοχη στη διατροφη ολα ειναι καλα ...( εκτος απο παθολογικες καταστασεις)βοηθα και το καλοκαιρι τωρα για υγιεινη διατροφη

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου αν είσαι νωρίς στις εβδομάδες, φυσικά και γίνεται να ρυθμίσεις το σάκχαρο με τη διατροφή. Από τον 8ο όμως που το μωρό μεγαλώνει ραγδαία, χρειάζεσαι βοήθεια. Κι εγώ ευτυχως δεν έχω πάρει κιλό εδώ και κανά μήνα που ξεκίνησα, κι αυτό σημαίνει πως έχω χάσει στην ουσία, γιατί το μωρό έχει μεγαλώσει κατά πολύ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Σήμερα χτύπησα πρωινό 110!!! αντι για καλύτερα παω βουρ για ινσουλίνη! Δεν πειράζει, μια εμπειρία ειναι κ αυτή όπως όλες οι άλλες. Όσο περνάν οι μέρες κλίνω περισσότερο για καισαρική. Τα ρίσκα δεν είναι για μάς. Ζορίστηκα και να μείνω έγκυος (εκ θαύματος συνέβη) και έτσι ας γίνει όσο ποιό ακίνδυνα.

TARA Σερραία και εσύ λοιπόν!! Δε χάνεις και τίποτα που έφυγες.

Δεν μου λέτε πως βάζουμε tickeraki???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...