Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια, μας προέκυψε κι εμάς διαβήτης κύησης, είμαι σε δίαιτα πρώτη μέρα σήμερα και ευτυχώς το σάκχαρο είναι καλό.

Ο γιατρός είπε πως οι επόμενες 5 μέρες και η ανταπόκριση του οργανισμού στη διατροφή θα κρίνουν αν θα πάμε σε ενέσεις ινσουλίνης, γιατί είμαι στον 7ο και δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο και ψάξιμο.

Είχα ξανακάνει καμπύλη σακχάρου και ήταν ΟΚ, τώρα βγήκε παθολογική...

 

Προς το παρόν όλα καλά δόξα το Θεό, αν και μου ήρθε κάπως να μπάινω σε διατροφή τόσο περιοριστική. Είμαι πολλά κιλά και οι θερμίδες που παίρνω είναι αστείες μπροστά σε όσα μπορώ να φάω χωρίς να παχύνω, αλλά τί να γίνει, όλα για χάρη του μωρού.

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να αντιμετωπίζει το διαβήτη κύησης με διατροφή μόνο?

 

Ξέχασα να πώ, έχω πάρει 10 κιλά στην εγγυμοσύνη, είχα κόψει το τσιγάρο ακριβώς πρίν, ο γιατρός είπε είναι πολύ καλό αυτό (πάλι καλά).

Και ότι ίσως χάσω βάρος με τη διατροφή ίσως παίρνω 0,5 κιλό τη βδομάδα. Θα δούμε.

 

Κετόνες σας ζήτησαν να μετράτε στα ούρα σας?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

dimmi σου ευχομαι να τα καταφερεις μονο με την διατροφη,αλλωστε ξερω πολλες κοπελες που μια χαρα τα καταφεραν!αλλα κ την ινσουλινη μην την φοβασαι δεν δημιουργει κανενα προβλημα,δεν ποναει καθολου κ στην τελικη μπορουμε να τρωμε κ λιγο παραπανω.εγω ακουλουθω προγραμμα απο την αρχη κ απο την 14βδομαδα μπηκα στην ινσουλινη,κυριως γιατι ενω πεινουσα το αποτελεσμα με τις πρωινες μετρησεις ηταν παντα ανεβασμενα,ελαχιστα μεν αλλα ανεβασμενα.οποτε κ κιλα εχανα αλλα κ ζαγχαρο εκανα.ξεκινησα λοιπον με 8μοναδες κ τωρα ειμαι στις 12.τελικα αισθανομαι καλυτερα κ επιτελους τρωω κατι παραπανω χωρις προβλημα!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια να ρωτησω κατι απο την απλη εξεταση σακχαρου που κανουμε καθε μηνα στην εγκυμοσυνη δεν φαινεται αν υπαρχει προδιαθεση για διαβητη κυησης?Α!και κατι αλλο απο τι εξαρταται ποσα τρυπηματα θα κανουμε στην καμπυλη σακχρου?

Link to comment
Share on other sites

dimmi σου ευχομαι να τα καταφερεις μονο με την διατροφη,αλλωστε ξερω πολλες κοπελες που μια χαρα τα καταφεραν!αλλα κ την ινσουλινη μην την φοβασαι δεν δημιουργει κανενα προβλημα,δεν ποναει καθολου κ στην τελικη μπορουμε να τρωμε κ λιγο παραπανω.εγω ακουλουθω προγραμμα απο την αρχη κ απο την 14βδομαδα μπηκα στην ινσουλινη,κυριως γιατι ενω πεινουσα το αποτελεσμα με τις πρωινες μετρησεις ηταν παντα ανεβασμενα,ελαχιστα μεν αλλα ανεβασμενα.οποτε κ κιλα εχανα αλλα κ ζαγχαρο εκανα.ξεκινησα λοιπον με 8μοναδες κ τωρα ειμαι στις 12.τελικα αισθανομαι καλυτερα κ επιτελους τρωω κατι παραπανω χωρις προβλημα!

Γειά σου Αννούλα, για χάρη του μωρού δε φοβάμαι τίποτε, αλλά δεν έχω ιδέα από ενέσεις και προτιμώ να τις αποφύγω αν μπορώ.

Μακάρι να πάνε όλα καλά, 2 μήνες είναι μόνο...

Μια χαρά τα ρυθμίσατε εσείς και τρώς πιο ελεύθερα γιατί η διατροφή δεν παλεύεται 9 μήνες!:?

Ολα καλά να μας πάνε και εδώ θα είμαστε να γλυκαινόμαστε :)

 

Μαρία Ευγενία στο τρίτο τρίμηνο θα κάνεις έτσι κι αλλιώς καμπύλη σακχάρου, αν έχεις προδιάθεση για διαβήτη (πχ κληρονομικότητα ή και άλλους παράγοντες) σε βάζει να κάνεις νωρίτερα. Το ποιά καμπύλη με πόσα τρυπήματα θα κάνεις το κρίνει ο γιατρός σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που είχαν από την αρχή της εγκυμοσύνης τους διαβήτη κύησης όπως και εγώ. Εγώ ξεκίνησα με διατροφή, μέτρηση σακχάρου 4 φορές την ημέρα και ινσουλίνη 10 μονάδες ημερησίως. Τώρα είμαι 27 εβδομάδων και το σάκχαρό μου είναι ρυθμισμένο. Εσείς που ξεκινήσατε με ινσουλίνη από την αρχή, σας αύξησε την δόση ο γιατρός μετέπειτα και πόσο;

 

ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν για 2συνεχομενες μερες το πρωινο ζαγχαρ νηστειας ειναι ανεβασμενο θα προσθετω +2μοναδες!ξεκινησα απο την 14εβδομαδα με 8 κ τωρα στην 20 ειμαι στις 12....για να δουμε που θα φτασω....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Αννούλα, για χάρη του μωρού δε φοβάμαι τίποτε, αλλά δεν έχω ιδέα από ενέσεις και προτιμώ να τις αποφύγω αν μπορώ.

Μακάρι να πάνε όλα καλά, 2 μήνες είναι μόνο...

Μια χαρά τα ρυθμίσατε εσείς και τρώς πιο ελεύθερα γιατί η διατροφή δεν παλεύεται 9 μήνες!:?

Ολα καλά να μας πάνε και εδώ θα είμαστε να γλυκαινόμαστε :)

 

Μαρία Ευγενία στο τρίτο τρίμηνο θα κάνεις έτσι κι αλλιώς καμπύλη σακχάρου, αν έχεις προδιάθεση για διαβήτη (πχ κληρονομικότητα ή και άλλους παράγοντες) σε βάζει να κάνεις νωρίτερα. Το ποιά καμπύλη με πόσα τρυπήματα θα κάνεις το κρίνει ο γιατρός σου.

Σε ευχαριστω πολυ σε λιγες ημερες θα την κανω ειμαι στην 24η εβδομαδα και μου εχει γραψει στην καμπυλη 50γρ.(0'-60')Θεμα κληρονομικοτητας δεν υπαρχει και σε ολες τις εξετασεις μεχρι τωρα το σακχαρο μου ειναι κατω απο το οριο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αννούλα, για χάρη του μωρού δε φοβάμαι τίποτε, αλλά δεν έχω ιδέα από ενέσεις και προτιμώ να τις αποφύγω αν μπορώ.

Μακάρι να πάνε όλα καλά, 2 μήνες είναι μόνο...

Μια χαρά τα ρυθμίσατε εσείς και τρώς πιο ελεύθερα γιατί η διατροφή δεν παλεύεται 9 μήνες!:?

Ολα καλά να μας πάνε και εδώ θα είμαστε να γλυκαινόμαστε :)

 

 

ετσι για τα μωρακια μας τα κανουμε ολα!κ δεν μιλαμε για ενεσεις ειναι ενα ας πουμε στιλο που απλα ακουμπας στο ποδι πχ κ τσουπ εγινε!μιλαμε δεν ποναει καθολου,κ στο λεω εγω που με τις ενεσεις δεν τα παω καλα!αλλα ελα που στην εγκυμοσυνη τις εχω κανει ολες,απο ηπαρινης που ειναι μεγαλυτερες μεχρι τις χαζες της ινσουλινης!

οπως κ να χει εισαι τυχερη γιατι εφτασες ως εδω χωρις να κανεις αρα θα το αντιμετωπισεις ευκολα!αν ειδικα δεν ανεβαζεις υπερβολικες τιμες θα τις γλυτωσεις 1000%:D:D:D:Dκαλη συνεχεια κοριτσι!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ σε λιγες ημερες θα την κανω ειμαι στην 24η εβδομαδα και μου εχει γραψει στην καμπυλη 50γρ.(0'-60')Θεμα κληρονομικοτητας δεν υπαρχει και σε ολες τις εξετασεις μεχρι τωρα το σακχαρο μου ειναι κατω απο το οριο.

κι εμένα κάτω από το όριο ήταν, το πρόβλημα φάνηκε με την τρίωρη καμπύλη. 0-60-120-180

Μάλιστα η πρώτη τρίωρη ήταν άριστη, στον 7ο έκανα όμως διαβήτη κύησης.

Μην αγχώνεσαι οι γιατροί τα ξέρουν αυτά και καθοδηγούν. Εσύ κάνεις ό,τι σου λένε. Πάω να μετρήσω ζαχαράκι 2 ώρες μεταγευματικά, για να δούμε τί κάναμε

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι πιο πισω απο εσας...ειμαι στην 15η βδομαδα...μολις μπηκα....στο τελος της 17ης θα παω για καμπυλη ζαχαρου! ναι ξερω...ειναι πολυ νωρις αλλα ειχα θεμα περυσι με το ζαχαρο....δεν ημουν εγκυος αλλα απο 54 κιλα ειχα παει 65 επειδη ετρωγα 2 λακτα τη μερα κ πολλα γλυκα λογω κουραστικου προγραμματος δουλειας κ αγχουσ!!!εκανα καμπυλη ζαχαρου κ ινσουλινης κ το ζαχαρο την 2η ωρα ειχε παει 20 ( η 200-αναλογα την μοναδα μετρησης)....κ με διατροφη επανηλθα στα φυσιολογικα κιλα κ τωρα που ειμαι εγκυος ο γιατρος θελει να με δει τωρα που ειναι νωριε μηπως χρειαστω διαβητολογο-ενδοκρινολογο....ειχα παει κ περυσι κ αυτη μου ειπε οτι ενα γλυκακι μπορουμε να τρωμε....οχι ομως καθε μερα!!! εχω ενα αγχος μηπως παλι βγει προβλημα στην εξεταση....φροντιζω να τρωω σωστα--αλλα σημερα πχ εφαγα 4 τετραγωνακια σοκολατα που δεν ειχα φαει μια βδομαδα ολοκληρη!!! και μια συμβουλη...αν θελουμε γλυκο να το τρωμε μετα το μεσημεριανο ωστε να μην ειμαστε νηστικες κ ανεβαζει αποτομα το ζαχαρο! θα σας πω τα νεα σε 2 βδομαδες!! παντως ως τωρα που ειμαι στην 15η βδομαδα εχω παρει 1 κιλο κ αυτο μαλλον πρηξιμο--γιατι οταν σταματησα τα ουτροτζεσταν ξεπρηστηκε το σωμα μου λιγο!!! φοβαμαι....κ αυτα τα γλυκα ειναι εθισμος τελικα!!!κ ο γιατρος αυστηροσ! ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΛΥΚΑ!!ΜΟΥ ΕΙΠΕ .....

Link to comment
Share on other sites

dimmi τις μετρησεις σου τις κανεις 2ωρες μετα το φαγητο ή ετσι μονο το απογευμα?στο λεω γιατι ο διαβητολ που με παρακολουθει μου εχει τονισει πως το ζαγχαρο κυησης το μετραμε 1ωρα μετα κ τα ορια του ειναι χαμηλοτερα απο οτι σε μη κυηση!

ΣΤΕΛΛΙ ευχομαι να ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimmi τις μετρησεις σου τις κανεις 2ωρες μετα το φαγητο ή ετσι μονο το απογευμα?στο λεω γιατι ο διαβητολ που με παρακολουθει μου εχει τονισει πως το ζαγχαρο κυησης το μετραμε 1ωρα μετα κ τα ορια του ειναι χαμηλοτερα απο οτι σε μη κυηση!

ΣΤΕΛΛΙ ευχομαι να ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου!!!

το ξέρω Αννα μου, είναι η μητέρα μου διαβητική και το αντιμετωπίζει επιτυχώς με διατροφή και ένα χάπι (νομίζω το γκλουκοφάζ). Στην επίσκεψη μου στο διαβητολόγο ήρθε μαζί και της τόνισε πως όσα λέει σε εμένα δεν σημαίνει ότι ισχύουν για εκείνη (που δεν είναι έγγυος :-D).

Οσο για τις μετρήσεις με βάζει προς το παρόν και μετράω εναλλάξ, πχ αν μετρήσω το πρωινό 1 ώρα μετά θα μετρήσω το μεσηριανό 2 ώρες μετά και το βραδυνό 1 ώρα μετά.

Ετσι την επόμενη μέρα πάει αντίστροφα.

Τώρα πχ θα μετρήσω μια ώρα μετά το δείπνο δηλ. 22:45.

Μου έχει και γεύμα προ ύπνου και 2 ενδιάμεσα γεύματα αλλά εκεί δε με βάζει να μετρώ.

Νομίζω μου είπε ότι μετά θα μειωθούν και οι μετρήσεις, αλλά τώρα θέλει να δεί τί παίζει προγευματικά και μετά.

Εσύ πόσες φορές μετράς?

 

ΣΤΕΛΛΙ εύχομαι να έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα!:-D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μέρα με διαβήτη κύησης....(μάλλον)....

Οι μετρήσεις ζαχάρου με 100 ml γλυκόζη ήταν στο 4ωρο : 89 - 192 - 85 - 57....

με είδε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ενδοκρινολογος και μου έδωσε διατροφή (που ξεκίνησα σήμερα στην 29+6 εβδομαδα) και μετρήθηκα 4 φορές.... νηστική και 1 ώρα μετα απο τα γευματα.... με νομίζω καλά νουμερα.... (83-107-103-95)

ειμαι παντα θετική και αισιοδοξη! καλό θα μου κανει η διατουλα/..... πηρα ήδη 21 κιλά αβίαστα!!! 27 έιχα παρει στην κορη μου πριν 6,5 χρόνια.... και μου πηρε 5 να τα χασω!!! οπότε .... καθε εμπόδιο για καλό... Ασε που πιστεύω ότι ότι προλαβαίνουμε είναι ΜΟΝΟ για καλό..... Αντε με το καλό κορίτσια λοιπον!!!

;)

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εκανα σημερα την καμπυλη σακχαρου και ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν τελεια.Μια μετρηση εκανα.Νηστικη τα αποτελεσματα ηταν 79mg% με φυσιολογικες τιμες 70-110mg% και 1 ωρα μετα απο 50gr γλυκοζης 116mg% μετα 2ωρον με φυσιολογικες τιμες 70-140mg%.

Link to comment
Share on other sites

για να παρηγορηθούν κάποιες κοπέλες που πρώτη φορά αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, θα σας πώ οτι εγώ έχω ήδη Διαβητη τυπου 2 τον οποίο τον έφτιαχνα με δίαιτα.

Τωρα και δίαιτα κάνω και ινσουλίνη και τα πράματα είναι σχετικά καλά. Γενικά στς μετρήσεις σας, (όποιες έχουν διαβ. κυησης), μη φοβάστε αν μια φορά βγει 180 - 200, εφόσον αυτό πέσει αμέσως. Αυτό που μετρά είναι πιο πολυ η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη, που ιδανικα-ιδανικά-ιδανικα θα πρέπει να είναι κάτω από 6.

 

Εγώ πολλές φορές εχω 180-200 αλλά είναι για τόσο λίγη ώρα που δεν εχει επηρεάσει τη γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη (κλείνω τον τεταρτο και ως τωρα κυμαινεται 5,7 -5,:cool: και ο γιατρός μου μου λέει οτι πάω περίφημα.

 

Τελοσπάντων, θελω να πώ οτι είναι σπαστικος ο διαβητης κυησης, με το πρόγραμμα και τις ινσουλίνες και όλα αυτά, αλλά αντιμετωπίζεται. Αυτοσυγκράτηση θέλει και τίποτε άλλο. Αλλά έτσι κι αλλιώς όλη η εγκυμοσύνη προσοχή θέλει και ειναι μόνο για λίγο καιρό. (τι να πουμε κι εμεις που τόσα χρονια λυσσάμε στην υγιεινη διατοφη;;)

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

 

Είμαι μόλις 7 εβδομάδων και έχω διαβήτη κύησης από την 1η μέρα καθυστέρησης!!! Έκανα καμπύλη σακχάρου και βγήκε παθολογική!! Προς το παρόν κάνω διατροφή και μετράω το σάκχαρο 3 φορές την ημέρα μετά το φαγητό!!! Έχω αγχωθεί πάρα πολύ!! Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όταν τρώω οσπρια και ζυμαρικά είναι πολύ αυξημένο το σάκχαρο!!

 

Να σας ρωτήσω !! Τι τιμές σας έχουν πει για το σάκχαρο μεταγευματικά???

 

Μου είπε ο ενδοκρινολόγος κάτω από 130 1 ώρα μετά άπό την 1η μπουκιά!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!

 

Είμαι μόλις 7 εβδομάδων και έχω διαβήτη κύησης από την 1η μέρα καθυστέρησης!!! Έκανα καμπύλη σακχάρου και βγήκε παθολογική!! Προς το παρόν κάνω διατροφή και μετράω το σάκχαρο 3 φορές την ημέρα μετά το φαγητό!!! Έχω αγχωθεί πάρα πολύ!! Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όταν τρώω οσπρια και ζυμαρικά είναι πολύ αυξημένο το σάκχαρο!!

 

Να σας ρωτήσω !! Τι τιμές σας έχουν πει για το σάκχαρο μεταγευματικά???

 

Μου είπε ο ενδοκρινολόγος κάτω από 130 1 ώρα μετά άπό την 1η μπουκιά!!

 

Καλημερα φιλενάδα!

Τα όρια που μου εχει δώσει εμενα είναι τα εξης:

νηστειας < 95

1 ώρα μετά το φαγητό < 140

2 ώρες μετά το φαγητό < 120

 

Επίσης μου είπε μετά το φαγητό, δλδ τρως κι όταν τελειώνεις περιμένεις 1 ή 2 ώρες και τότε μετρας.

Εχω ξαναδιαβάσει εδω μέσα πως μερικοί γιατροί λενε αφού αρχίσεις να τρως μετράς! Ε, τοτε δεν ειναι ακριβώς μετά το φαγητό πιστευω! Τελος παντων γιατρος δεν ειμαι απλα μου κανει εντυπωση!

Οταν κανουμε την καμπύλη ο μικροβιολογος δεν μας μετραει 1,2,3 ωρες αφου εχουμε πιει τη γλυκοζη;

 

Εμενα χθες που πηγα ηταν πολυ ευχαριστημενη αλλα σε λιγες μερες θα κοψω το γλουκοφαζ και τοτε θα δουμε τι εχει να γινει! Πιστευει πως προς στο τελος της εγκυμοσυνης δεν θα γλυτωσω τις ινσουλινες παντως! :rolleyes:

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω Αννα μου, είναι η μητέρα μου διαβητική και το αντιμετωπίζει επιτυχώς με διατροφή και ένα χάπι (νομίζω το γκλουκοφάζ). Στην επίσκεψη μου στο διαβητολόγο ήρθε μαζί και της τόνισε πως όσα λέει σε εμένα δεν σημαίνει ότι ισχύουν για εκείνη (που δεν είναι έγγυος :-D).

Οσο για τις μετρήσεις με βάζει προς το παρόν και μετράω εναλλάξ, πχ αν μετρήσω το πρωινό 1 ώρα μετά θα μετρήσω το μεσηριανό 2 ώρες μετά και το βραδυνό 1 ώρα μετά.

Ετσι την επόμενη μέρα πάει αντίστροφα.

Τώρα πχ θα μετρήσω μια ώρα μετά το δείπνο δηλ. 22:45.

Μου έχει και γεύμα προ ύπνου και 2 ενδιάμεσα γεύματα αλλά εκεί δε με βάζει να μετρώ.

Νομίζω μου είπε ότι μετά θα μειωθούν και οι μετρήσεις, αλλά τώρα θέλει να δεί τί παίζει προγευματικά και μετά.

Εσύ πόσες φορές μετράς?

 

ΣΤΕΛΛΙ εύχομαι να έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα!:-D

 

τωρα το ειδα...λοιπον εγω το μετραω πλεον μια το πρωι(ζαγχαρο νηστειας) κ δευτερη φορα εναλλαξ την μια μερα 1ωρα μετα το πρωινο κ την δευτερη 1ωρα μετα το μεσημεριανο!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου ορια μετρησης ειναι:

το ζαγχαρο νηστειας(πρωινο) <93

1ωρα μετα το πρωινο <135

1ωρα μετα το μεσημεριανο<135

κ γενικα αυτο ισχυει για καθε μετρηση μετα απο φαγητο

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ειρηνάκι!!

 

Ναι μου είπε 1 ώρα από την 1η μπουκιά!! Και μένα μου φαίνεται περίεργο!!

 

Σε ποια εβδομάδα θα το κόψεις το γλουκοφάζ?

 

ο γυναικολογος μου ειχε πει στην 9η εβδομαδα. την Πεμπτη εχουμε ραντεβου και θα δουμε τοτε τι θα πει! Εγω θα προτιμουσα να το κρατησω μεχρι να κλεισω το α' τριμηνο επειδη μειωνει και τις πιθανοτητες αποβολης, αλλα αυτος ξερει καλυτερα!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω περυσι ειχα παει 65 κιλα επειδη ετρωγα συνεχεια 2 λακτα τη μερα---απο κουραστικο προγραμμα στη δουλεια λογω αγχους!!!εκανα καμπυλη περυσι και εδειξε το σακχαρο

0'=80

60'=200 !!!!! και μετα επεσε παλι....στα 70κατι κ στα 60 κατι....

 

τωρα ειμαι εγκυος...ειχα ηδη επανελθει στα φυσιολογικα μου 54 κιλα με διατροφη κ παρακολουθηση απο ενδοκρινολογο εδω και 1χρονο.....ο γυναικολογος μου φοβηθηκε με το παρελθον μου και μου ζητησε να κανω καμπυλη ...εκανα σημερα....εκλεισα την 16η βδομαδα!!! λοιπον, τρωω γλυκα με μετρο κ μετα το φαγητο παντα---οχι καθε μερα!!- ωστε να μην ανεβαζουν το σακχαρο, τα αποτελεσματα ηταν

0'= 82

60'= 102

120'= 82 και 180'= 72....νομιζω οτι ειναι καλα τα αποτελεσματα αλλα καπου διαβασα οτι στην κυηση τα ορια σακχαρου ειναι διαφορετικα γιατι τραβαει το παιδι....εγω τις εκανα στη βιοιατρικη που γραφει φυσιολογικες τιμες ως 110 το ανωτερο....τελοςπαντων, την τριτη θα παω στο γιατρο κ ελπιζω να εχω καλα νεα!!!!καλα αποτελεσματα κ στις υπολοιπες κοπελες!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω περυσι ειχα παει 65 κιλα επειδη ετρωγα συνεχεια 2 λακτα τη μερα---απο κουραστικο προγραμμα στη δουλεια λογω αγχους!!!εκανα καμπυλη περυσι και εδειξε το σακχαρο

0'=80

60'=200 !!!!! και μετα επεσε παλι....στα 70κατι κ στα 60 κατι....

 

τωρα ειμαι εγκυος...ειχα ηδη επανελθει στα φυσιολογικα μου 54 κιλα με διατροφη κ παρακολουθηση απο ενδοκρινολογο εδω και 1χρονο.....ο γυναικολογος μου φοβηθηκε με το παρελθον μου και μου ζητησε να κανω καμπυλη ...εκανα σημερα....εκλεισα την 16η βδομαδα!!! λοιπον, τρωω γλυκα με μετρο κ μετα το φαγητο παντα---οχι καθε μερα!!- ωστε να μην ανεβαζουν το σακχαρο, τα αποτελεσματα ηταν

0'= 82

60'= 102

120'= 82 και 180'= 72....νομιζω οτι ειναι καλα τα αποτελεσματα αλλα καπου διαβασα οτι στην κυηση τα ορια σακχαρου ειναι διαφορετικα γιατι τραβαει το παιδι....εγω τις εκανα στη βιοιατρικη που γραφει φυσιολογικες τιμες ως 110 το ανωτερο....τελοςπαντων, την τριτη θα παω στο γιατρο κ ελπιζω να εχω καλα νεα!!!!καλα αποτελεσματα κ στις υπολοιπες κοπελες!!!

 

ολες οι τιμες σου ειναι φυσιολογικες!!!!ισως λιγο χαμηλξ 180'= 72,αλλα χωρις παθολογικα θεματα!αλλωστε θα στο πει κ ο γιατρος!!!παντως γενικα στην εγκυμοσυνη αλλαζουν τα φ.ορια.δηλ σε ζαγχαρο νηστειας πρεπει να ναι μεχρι <93κ1ωρα μετα τα γευματα εως <1.35!αρα μια χαρα εισαι!!!!καλη συνεχεια!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, πως πάτε οι διαβητικές υποψήφιες μανούλες?

Εμείς δόξα το Θεό ανέλπιστα καλά.

Τρώω πολύ φαγητό, μου έχει δώσει ένα διαιτολόγιο για διαβητική έγγυο 1500-1600 θερμίδων και μου έχει πεί να αυξάνω τις ποσότητες μόνη μου, έχω περιθώριο λόγω κιλών μου άλλες 1000 θερμίδες!

Στην αρχή είχα τρομοκρατηθεί, μετά συνήθισα από λίγες μέρες, και αν και ήμουν σε ταξίδι και τρώγαμε απέξω φρόντιζα να κάνω τις αναλογίες που λέει και οι τιμές μου ήταν άριστες! Ετρωγα πολλά σαλατικά στην αρχή γιατί πεινούσα αλλά φοβόμουν και να αυξήσω το φαγητό!

Τώρα πήρα το κολαι και τρώω πλουσιοπάροχα και κάνω το σταυρό μου, γιατί έχω ακούσει από γνωστές να μη μπορούν να φάνε όχι μόνο γλυκό, αλλά ούτε φαγητό...

Μόνο το πρωινό ζάχαρο φαίνεται πως με την πέρασμα των ημερών θα ξεφύγει και μου σύστησε πολύ λιτό πρωινό, μόνο γάλα.

Προς το παρόν τρώω το τοστάκι μου και δεν το ανεβάζει.

Είμαι χαρούμενη γιατί γλίτωσα τις ενέσεις, για τώρα έστω.

Το ζάχαρο μου μόνο την πρώτη εβδομάδα ήταν οριακά υψηλό (με βάση τα όρια που μου έχει δώσει για μια ώρα και δύο ώρες μετά.

Πλέον είναι μια χαρά ακόμα και μεταγευματικά, και φτάνει οριακά υψηλό σπάνια αν δοκιμάσω κάποιο νέο φαγητό ή ξεφύγω τελείως πχ πλακώσω ψωμιά.

Απόψε βαριόμουν να βράσω πατάτα ή ρύζι ή μακαρόνι και αύξησα πολύ το ψωμί που είχα να φάω και μια ώρα μετά το φαγητό είχα 109 :)

Ετσι πειραματίζομαι αλλά κατά βάση κάνω όσα πρέπει.

Πάντως τόσο φαγητό...ούτε πρίν δε το έτρωγα. Βέβαια όλα τα γλυκα κομμένα...αχ βαχ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είχα και εγώ διαβήτη κύησης και έκανα και ινσουλίνη προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Απλώς ήθελα να σας πω όσες δεν το γνωρίζετε και φυσικά χωρίς να σας αγχώσω ότι υπάρχει περίπτωση να εχετε καλές τιμές αλλά ο διαβήτης να μην στρώνει.Εγώ αυτό είχα ,παρόλο που οι τιμές μου ήτανε πολύ καλές με την διατροφή και το μωρό είχε καλό βάρος,το αμνιακό υγρό ήτανε στα ανώτατα όρια και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος συμφωνούσαν ότι αυτό είναι ένδειξη ότι ο διαβήτης δεν στρώνει.Γι'αυτό να το έχετε στο νου:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...