Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

καλα ακουστε τι μου ρθε τωρα....ακουσα τη βρυση κατω κι εκανα συνειρμο....καλοκαιρακι....11 το βραδυ....ανοιχτα παραθυρα-με σιτες!!!-, δροσουλα....ο γκιωνης να ακουγεται καπου μακρια κι ενα νεογεννητο στην αγκαλια....ποιημα....δεν ξερω αμα τον ακουτε το γκιωνη στις μεγαλες πολεις,για μενα σημαινει καλοκαιρι!!!!μαμα-αγκα σε εφτιαξα λιγο;;;;:D

 

πολυ ομορφο....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα ακουστε τι μου ρθε τωρα....ακουσα τη βρυση κατω κι εκανα συνειρμο....καλοκαιρακι....11 το βραδυ....ανοιχτα παραθυρα-με σιτες!!!-, δροσουλα....ο γκιωνης να ακουγεται καπου μακρια κι ενα νεογεννητο στην αγκαλια....ποιημα....δεν ξερω αμα τον ακουτε το γκιωνη στις μεγαλες πολεις,για μενα σημαινει καλοκαιρι!!!!μαμα-αγκα σε εφτιαξα λιγο;;;;:D

 

 

xaxa....υπέροχη εικόνα!!

να είσαι καλά βρε marouskaki..

 

και όλες βρε κορίτσια..

 

free dom..

 

love 4 ..

 

.για τα καλά σας - ενθαρρυντικά λόγια..

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εμενα ο αντρας μου σε σχετικο παραπονο που του εκανα (οτι δεν εχουμε παει διακοπες τα τελευταια χρονια γιατι καθε καλοκαιρι η ημουν με την κοιλια τουρλα η γεννουσα) μου ειπε το αμιμητο: "αγαπη μου 4 μερες διακοπες στι Ιασω σου φτανουν?" (εχει χιουμορ το μωρακι μου, ε?)

Οταν γεννησα το πρωτο ημουν κ πολλη μικρη λεω στον γιατρο (θελω να φυγω νωριτερα)και εκλαιγα.Με λυπηθηκε ο καημενος (πρεπει να του ειχε μιλησει και η μανουλα μου)κ αφου ειδε οτι το μωρο ηταν καλα με εδιωξε 2 μερες νωριτερα.Οταν γεννησα το 2 ειχα αγχος για το πρωτο που ηταν σπιτι κ του ξαναλεω (γιατρε αν δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο ας φυγω λιγο νωριτερα)παλι με αφησε ο κακομοιρης.Οταν γεννησα το 3 δεν μιλησα σκεφτηκα (κατσε μεσα κοπελια που θα ξαναβρεις τετοιες ξαπλες κ περιποιησεις)......Οταν γεννησα το 4 λεω του γιατρου(γιατρε να σου πω...μου χρωστατε μερες εδω μεσα μηπως μπορω να τις παρω τωρα;).

Link to comment
Share on other sites

Oi ισορροπίες βρίσκονται και χάνονται διαρκώς..

 

Κάποιες φορές λες...αχ τι ωραία που τα καταφερα σήμερα....και την άλλη ..ωχ Παναγία μου τι αχρηστη μάνα είμαι εγώ...

 

Μαλλον είναι φυσιολογικό!!

 

Τωρα για τον υπνο είναι θέμα!!

Εγω δεν βρηκα ποτέ λύση..νυσταζω σχεδόν πάντα, αλλά ηρέμησα από τον

καιρό που ρο πήρα απόφαση ότι έτσι είναι..και τέρμα!

 

Υπαρχουν παντα και οι καλοθελητες (βλ.κουνιαδα.χιχι) που σου λενε πως τα δικα τους κοιμουνται 10ωρα απο 40 ημερων ..και για παντα..

 

Εμενα κανενα μωρο δεν κοιμοταν συνεχόμενα..ποτε!!

βεβαια φταιω και ργω που δεν τα αφηνω να κλαψουν..μολισ ακουσω κατι πεταγομαι!..ακομη και τώρα..τουαλετα να παει η μεγαλη την ακουω.

..βιονικο αυτί..;)

 

Αλλά θυμαμαι αυτα τα στιχακια που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο..

ότι κάποτε οι φωνές και οι γκρίνιες ..και τα ξυπνηματα θα τελιώσουν..

θα κοιμασαι ηρεμη όλη νυχτα ..και θα τα νοσταλγεις!

Αυτο με ηρεμεί!!

(τρελό επιχείρημα όπως λέει και ο ανηρ...χαχα- δεν πιστευει ότι θα νοσταλγήσει να τον ξυπνάνε..)

 

 

 

 

αυτα κορίτσια!!!!!!!!!!!

 

 

Να κλαφτώ και λίγο????(δεν ξέρω που αλλού να το κάνω:()

 

Σήμερα σε κουβεντα με μαμα που υποτίθεται ότι καταλαβαίνει...με 3 παιδάκια η ιδια..θετικη εκ πρώτης..μιλάμε...και ξαφνικά μου πετάει το εξής ::

 

Ε τωρα που σου έτυχε και αυτό καλοκαιριάτικα...(εννοώντας το μωρό)..

θα χασετε και διακοπές..και όλα...αντε..δεν πειράζει..

 

Κορίτσια ..σιγουρα παίζουν ρόλο και οι ορμόνες..αλλά με εριξε τόσο πολύ..

απογοήτευση....το σκέφτομαι ακόμη και είμαι τσαντισμένη αφάνταστα!!

γκρρρρρρρρρρρρ

Να σου πω; ξερεις τι μπορει να παιζει;Ισως οπως κ εσυ κ οι περισσοτερες σκεφτομαστε λιγο πολυ τα λογια του περιγυρου (πωπω πας για 5ο πως βρε παιδακι μου ;καημενουλα!!τηλεοραση δεν εχετε; μηπως σας χαλασε;εχω μια παλια να σας την δανεισω;)ετσι ισως κ η καημενουλα η μαμα σου να σκεφτηκε τι θα ακουσει απο τους γυρο της να βεθηκε για λιγο σε αμηχανια κ ειπε ετσι κατι τετοιο.Μην χαλιεσε .Και στο κατω κατω ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ εμεις οφηλουμε σεβασμο κ μουγκα!!! Σωστα;σωστα......Καλο;

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα το πρωτο ημουν κ πολλη μικρη λεω στον γιατρο (θελω να φυγω νωριτερα)και εκλαιγα.Με λυπηθηκε ο καημενος (πρεπει να του ειχε μιλησει και η μανουλα μου)κ αφου ειδε οτι το μωρο ηταν καλα με εδιωξε 2 μερες νωριτερα.Οταν γεννησα το 2 ειχα αγχος για το πρωτο που ηταν σπιτι κ του ξαναλεω (γιατρε αν δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο ας φυγω λιγο νωριτερα)παλι με αφησε ο κακομοιρης.Οταν γεννησα το 3 δεν μιλησα σκεφτηκα (κατσε μεσα κοπελια που θα ξαναβρεις τετοιες ξαπλες κ περιποιησεις)......Οταν γεννησα το 4 λεω του γιατρου(γιατρε να σου πω...μου χρωστατε μερες εδω μεσα μηπως μπορω να τις παρω τωρα;).

 

χαχαχαχαχχα!!!!!!!!!!Αυτη ειναι η μεγαλη αληθεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

;εμενα ειναι πανεξυπνος αλλα σβαρνιαρης....

Ανα γεια σου! απο περσυ προσπαθω να βρω το επιθετο που ταιριαζει στον γιο μου ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ''ΣΒΑΡΝΙΑΡΗΣ''.Αλι κ τρεις αλι οταν ερχεται αυτη η ωρα της ορθογραφιας κοριτσια....δεν τελειωνει ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕ. Με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου που λενε. Καμια ιδεα καμια;Εκεινη την ωρα του ρχονται ολα-πειναει διψαει θελει τουαλετα ποναει η κοιλια του το κεφαλι του τα ματια του ασε πια εκεινο το μολυβι χωρις πλακα μια φορα μετρησα 19 φορες που του επεσε.....Στα υπολοιπα μια χαρα κ κυριως στα μαθηματικα τσακαλι.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα εγω πιστευω οτι οντως ειναι πολλοι αυτοι που μας λυπουνται...:mrgreen:

 

Ουτε οτι ζηλευουν , οσα δε φτανει η αλεπου κλπ κλπ...ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ....παρολα αυτα το μοοοοονο που ιιιιισως μπορει να με κανει να νιωσω κατι τετοιο ειναι να μου τη δωσει λιγο, ομως προς Θεου οχι και να με "ριξει"! ...

 

 

Αι γειά σου! Ως εκπρόσωπος της άλλης φυλής (μοναχομαμά που το' χει κάνει θέμα άμα θα γίνει δίτεκνη) έχω να σας ομολογήσω με αρκετή συστολή και ντροπή, ότι μέχρι να γίνει πολύτεκνη μια από τις καλύτερές μου φίλες και μέχρι να πετύχω εσάς, είχα κι εγώ την ακαθόριστη αίσθηση για όσους έχουν πολλά παιδιά ότι με κάποιο τρόπο "την πατήσανε".

 

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Είναι αυτό το άλλο μήκος κύματος που λέει η λαβ.

 

Σας χαίρομαι πάντως πάρα πολύ. Μαμά άγκα, λόγια της στιγμής είναι, αν αποφάσιζες να της εκφράσεις το ότι σε στεναχώρησε, είμαι σίγουρη ότι θα σου το αποκαθιστούσε πλήρως.

 

Και ως "μαγκλ" θα ήθελα να σας δώσω μια ιδέα: μη διστάζετε να εκφράζετε τα πραγματικά σας συναισθήματα σε όσους αρχίζουν τις μπούρδες. Θα δείτε ότι πολλοί από αυτούς θα κάνουν πίσω και ίσως και να σας εκπλήξουν. Ίσως κι εκείνη η ξυνή κουμπάρα να σας εξομολογηθεί ότι πάντα ήθελε τρίτο :-D.

 

Ο κόσμος συχνά πάει με τον "αυτόματο". Λες αυτό που νομίζεις ότι περιμένει ο άλλος να ακούσει ή αυτό που άκουσες από τον διπλανό. Πιστεύω ότι αν δώσεις χώρο για ειλικρίνεια, αρκετοί θα ανταποκριθούν επαρκώς.

 

Άιντε, να δω κι εγώ γούρι από το θέμα!!!:mrgreen:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα...

Μετά από 5 μέρες ταλαιπωρίας με την ιωσούλα που πέρασα, νομίζω είμαι πλέον καλά...Μου λείψατε..

Κορίτσια είχα κάτι νεύρα αυτές τις μέρες εγκλεισμού, άλλο πράγμα...Εννοείται φαγωθήκαμε με τον καλό μου ο οποίος δεν μπορώ να πω ότι πρόσφερε και ιδιαίτερη βοήθεια, όχι μόνο σε μένα, ούτε και στα παιδιά...Εντάξει μην υπερβάλλω κιόλας, μου έβρεχε την κομπρέσα και έβγαινε σε σούπερ...έβαλε και αμανέδες και τσιφτετέλια ενώ εγώ είχα πυρετό και μου ανέβηκε περισσότερο ο πυρετός...!!!

Που να τις βρούμε τις ισορροπίες βρε κορίτσια, έχω απογοητευτεί...ούτε ν΄αρρωστήσουμε δηλαδή δεν δικαιούμαστε?Ευτυχώς που οι περισσότερες έχετε βοήθεια απο τους άντρες σας...Να σας πω και κάτι?Φοβάμαι μην κάνω και τους γιους μου μαμάκηδες και δεν σέβονται τις γυναίκες τους...Τι να πω?Ας τα πω σ΄εσάς να ξεσπάσω και αρχίζω να αναθεωρώ για το τρίτο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο τα δικά σας και είδα τα 3-4 παιδάκια και λέω που πάω εγώ εδώ με ένα και πολύ σκέψη;;

Να σας πω λίγο τον προβληματισμό μου γιατί μόνο όσες έχουν παιδιά και δεν είναι συγγενείς ή γνωστές θα με καταλάβουν. Έχω ένα κοριτσάκι 3ετών μετά από 2 παλίνδρομες και αντιπηκτικές γιατί τελικά το πρόβλημα ήταν η θρομβοφιλία και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

Η κύηση ήταν πολύ δύσκολη, εμετούς συνέχεια, 2 φορές αφυδάτωση, μία αποκόλληση, 4νοσηλείες και γενικά πολύ πάρα πολύ άγχος!

Η λοχεία πάρα πολύ άσχημη με κατάθλιψη και ιατρική βοήθεια.

Μετά από αυτά και εγώ και ο άντρας μου είχαμε πει δεν υπάρχει περίπτωση για άλλο. Ήμουν τόσο αποφασισμένη που έδινα ότι μωρουδιακό είχα, κράτησα κάποια ευτυχώς.

Αλλά τώρα που πέρασαν 3χρόνια όταν βλέπω μωρό λιώνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Κυρίως το ψυχολογικό κομμάτι, πως θα είναι η κύηση, η λοχεία, το παιδάκι μου τι φταίει, αν χρειαστεί να μείνω πάλι στο κρεβάτι;

Σε λίγο γίνομαι και 35 και το άγχος μεγαλώνει.

Και μέσα σε όλα πρέπει να πείσω και το σύζυγο αλλά μήπως έχει δίκιο αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Iouliam, ολοι αυτοι ειναι οντως πολυ σοβαροι λογοι για να κανεις δευτερο παιδακι κ σε καταλαβαινω που δισταζεις.. Αν το αποφασισεις θελει πολυ πιστη, δυναμη ψυχης κ βοηθεια πρακτικη.. Αλλα αν το επιθυμεις πραγματικα, ολα θα γινουν.. Ενταξει θα χρειαστεις εξτρα ιατρικη παρακολουθηση κ υπομονη, ομως για αυτο το δωρο δεν αξιζει? Και για την ηλικια μη σκεφτεσαι ετσι.. Εγω ειμαι 42 κ μου εχω δωσει κ περιθωριο για να μην αγχωνομαι! Α σε τη σκεψη να κατασταλαξει καλα μεσα σου, ζυγισε τα υπερ κ τα κατα, πεισε κ τον συζυγο κ προχωρα με ελπιδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλημέρα...

Μετά από 5 μέρες ταλαιπωρίας με την ιωσούλα που πέρασα, νομίζω είμαι πλέον καλά...Μου λείψατε..

Κορίτσια είχα κάτι νεύρα αυτές τις μέρες εγκλεισμού, άλλο πράγμα...Εννοείται φαγωθήκαμε με τον καλό μου ο οποίος δεν μπορώ να πω ότι πρόσφερε και ιδιαίτερη βοήθεια, όχι μόνο σε μένα, ούτε και στα παιδιά...Εντάξει μην υπερβάλλω κιόλας, μου έβρεχε την κομπρέσα και έβγαινε σε σούπερ...έβαλε και αμανέδες και τσιφτετέλια ενώ εγώ είχα πυρετό και μου ανέβηκε περισσότερο ο πυρετός...!!!

Που να τις βρούμε τις ισορροπίες βρε κορίτσια, έχω απογοητευτεί...ούτε ν΄αρρωστήσουμε δηλαδή δεν δικαιούμαστε?Ευτυχώς που οι περισσότερες έχετε βοήθεια απο τους άντρες σας...Να σας πω και κάτι?Φοβάμαι μην κάνω και τους γιους μου μαμάκηδες και δεν σέβονται τις γυναίκες τους...Τι να πω?Ας τα πω σ΄εσάς να ξεσπάσω και αρχίζω να αναθεωρώ για το τρίτο παιδί...

όχι όχι όχι, μην το ξαναπείς αυτό....το έχω πει κι εγώ πολλές φορές μετά από αρρώστειες των παιδιών, του συζύγου (εγώ δεν προλαβαίνω να αρρωστήσω και πολύ συχνά...)...Και το έχω σκεφτεί και στη διάρκεια αυτής της εγκυμοσύνης....:oops::oops::oops::oops:Κι εμένα όταν μια μέρα είμαι κομμάτια, σαν να επηρεάζεται κι άντρας μου και δε βοηθά, θυμώνει πιο εύκολα, δεν ξέρω πώς γίνεται....Μην το βάζεις κάτω, έγινες καλά και...ξανά προς τη δόξα τραβάμε!!Μαμάκηδες πώς θα τους κάνεις?Ασχολούμενη μαζί τους?Δεν το έπιασα αυτό...Αν πάντως εννοείς αυτό...Εμένα ο μεγάλος προχθές μου είπε ''μαμά, η γιαγιά σου σου έκανε σχεδιάκια, εσύ τα έμαθες και μας τα κάνεις κι εμάς και μετά εμείς θα τα κάνουμε στα παιδιά μας'' ε λοιπόν, ένιωσα τόσο περήφανη που τι να σου πω...(όπου σχεδιάκια ίσον κόβουμε μικρά κομματάκια το γκούντα, μπέηκον, γαλοπούλα, ντοματούλες , αγγουράκι και ψωμί και τους τα βάζουμε στο πιά το για βραδυνό χαχα)...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα το πρωτο ημουν κ πολλη μικρη λεω στον γιατρο (θελω να φυγω νωριτερα)και εκλαιγα.Με λυπηθηκε ο καημενος (πρεπει να του ειχε μιλησει και η μανουλα μου)κ αφου ειδε οτι το μωρο ηταν καλα με εδιωξε 2 μερες νωριτερα.Οταν γεννησα το 2 ειχα αγχος για το πρωτο που ηταν σπιτι κ του ξαναλεω (γιατρε αν δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο ας φυγω λιγο νωριτερα)παλι με αφησε ο κακομοιρης.Οταν γεννησα το 3 δεν μιλησα σκεφτηκα (κατσε μεσα κοπελια που θα ξαναβρεις τετοιες ξαπλες κ περιποιησεις)......Οταν γεννησα το 4 λεω του γιατρου(γιατρε να σου πω...μου χρωστατε μερες εδω μεσα μηπως μπορω να τις παρω τωρα;).

Τέλειο χαχαχαχαχαχα!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο τα δικά σας και είδα τα 3-4 παιδάκια και λέω που πάω εγώ εδώ με ένα και πολύ σκέψη;;

Να σας πω λίγο τον προβληματισμό μου γιατί μόνο όσες έχουν παιδιά και δεν είναι συγγενείς ή γνωστές θα με καταλάβουν. Έχω ένα κοριτσάκι 3ετών μετά από 2 παλίνδρομες και αντιπηκτικές γιατί τελικά το πρόβλημα ήταν η θρομβοφιλία και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

Η κύηση ήταν πολύ δύσκολη, εμετούς συνέχεια, 2 φορές αφυδάτωση, μία αποκόλληση, 4νοσηλείες και γενικά πολύ πάρα πολύ άγχος!

Η λοχεία πάρα πολύ άσχημη με κατάθλιψη και ιατρική βοήθεια.

Μετά από αυτά και εγώ και ο άντρας μου είχαμε πει δεν υπάρχει περίπτωση για άλλο. Ήμουν τόσο αποφασισμένη που έδινα ότι μωρουδιακό είχα, κράτησα κάποια ευτυχώς.

Αλλά τώρα που πέρασαν 3χρόνια όταν βλέπω μωρό λιώνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Κυρίως το ψυχολογικό κομμάτι, πως θα είναι η κύηση, η λοχεία, το παιδάκι μου τι φταίει, αν χρειαστεί να μείνω πάλι στο κρεβάτι;

Σε λίγο γίνομαι και 35 και το άγχος μεγαλώνει.

Και μέσα σε όλα πρέπει να πείσω και το σύζυγο αλλά μήπως έχει δίκιο αυτός;

Το θέμα της θρομβοφιλίας το γνωρίζεις οπότε τώρα θα ξεκινήσεις προετοιμασμένη...Όσν αφορά τη λοχεία και τη κατάθλιψη, αν μιλάμε για επιλόχιο κατάθλιψη δεν ξέρω κατά πόσο επειδή εμφάνισες στο πρώτο θα συμβεί και στο δεύτερο παιδί...Είσαι 35 όχι 55, άλλες τώρα ξεκινούν ή ούτε ξεκίνησαν ακόμη!Όσο για τον άντρα σου, λογικό να φοβάται, οι άντρες πάντα είναι πιο φοβιτσιάρηδες σε αυτά, αλλά ας μην τον αδικούμε, δεν περάσατε και λίγα, λογικό να αγχώνεται κι εκείνος...;););)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αι γειά σου! Ως εκπρόσωπος της άλλης φυλής (μοναχομαμά που το' χει κάνει θέμα άμα θα γίνει δίτεκνη) έχω να σας ομολογήσω με αρκετή συστολή και ντροπή, ότι μέχρι να γίνει πολύτεκνη μια από τις καλύτερές μου φίλες και μέχρι να πετύχω εσάς, είχα κι εγώ την ακαθόριστη αίσθηση για όσους έχουν πολλά παιδιά ότι με κάποιο τρόπο "την πατήσανε".

 

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Είναι αυτό το άλλο μήκος κύματος που λέει η λαβ.

 

Σας χαίρομαι πάντως πάρα πολύ. Μαμά άγκα, λόγια της στιγμής είναι, αν αποφάσιζες να της εκφράσεις το ότι σε στεναχώρησε, είμαι σίγουρη ότι θα σου το αποκαθιστούσε πλήρως.

 

Και ως "μαγκλ" θα ήθελα να σας δώσω μια ιδέα: μη διστάζετε να εκφράζετε τα πραγματικά σας συναισθήματα σε όσους αρχίζουν τις μπούρδες. Θα δείτε ότι πολλοί από αυτούς θα κάνουν πίσω και ίσως και να σας εκπλήξουν. Ίσως κι εκείνη η ξυνή κουμπάρα να σας εξομολογηθεί ότι πάντα ήθελε τρίτο :-D.

 

Ο κόσμος συχνά πάει με τον "αυτόματο". Λες αυτό που νομίζεις ότι περιμένει ο άλλος να ακούσει ή αυτό που άκουσες από τον διπλανό. Πιστεύω ότι αν δώσεις χώρο για ειλικρίνεια, αρκετοί θα ανταποκριθούν επαρκώς.

 

Άιντε, να δω κι εγώ γούρι από το θέμα!!!:mrgreen:

Αννιώ μου, μακάρι να χαρίσεις ένα αδερφάκι στη μικρή σας, μακάρι μακάρι!!Καλέ, το μαγκλ τι είναι???

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω; ξερεις τι μπορει να παιζει;Ισως οπως κ εσυ κ οι περισσοτερες σκεφτομαστε λιγο πολυ τα λογια του περιγυρου (πωπω πας για 5ο πως βρε παιδακι μου ;καημενουλα!!τηλεοραση δεν εχετε; μηπως σας χαλασε;εχω μια παλια να σας την δανεισω;)ετσι ισως κ η καημενουλα η μαμα σου να σκεφτηκε τι θα ακουσει απο τους γυρο της να βεθηκε για λιγο σε αμηχανια κ ειπε ετσι κατι τετοιο.Μην χαλιεσε .Και στο κατω κατω ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ εμεις οφηλουμε σεβασμο κ μουγκα!!! Σωστα;σωστα......Καλο;

 

 

Δεν μου τα είπε η μαμα μου αυτα που με σύγχυσαν!!

αλίμονο!!!

η μανούλα μου ευτυχώς καταλαβαίνει..

 

 

μαλλον δεν το έγραψα εγώ καλα...

 

μια φιλη ..που είναι και αυτη μανουλα με 3 παιδια..και υποτίθεται

πως δεν ειναι κατά των πολύτεκνων μαμάδων..

 

μαλιστα την πρωτη φορα που το ακουσε μου είπε..α ωραία..

πως ίσως να ειναι και αυτη εγκυος και περίμενε να μαθει...

 

οποτε δεν ήμουν προετοιμασμενη για αλλοκοτη αντίδραση...

 

εχτες ξαφνικα αλλαξε 180 μοίρες!!

 

όλα όσα έγραψα παραπάνω..συν το ότι αυτη ετσι και αλλιώς θηλάζει και δεδν έχει ακόμη περίοδο...αρα είναι τυχερη...

αλλά αντί ΄άλλων..

 

μαλιστα με ρωτησε αν οταν θηλάζω εχω ...και επειδη είπα ναι...με κοιτάει παλι με οίκτο..και μου λέει ..''κρίμα'' τι να κανεις?! δεν ειναι ολες τυχερες..

κλπ...κλπ....

 

συγχιζομαι παλι που τα σκεφτομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου τα είπε η μαμα μου αυτα που με σύγχυσαν!!

αλίμονο!!!

η μανούλα μου ευτυχώς καταλαβαίνει..

 

 

μαλλον δεν το έγραψα εγώ καλα...

 

μια φιλη ..που είναι και αυτη μανουλα με 3 παιδια..και υποτίθεται

πως δεν ειναι κατά των πολύτεκνων μαμάδων..

 

μαλιστα την πρωτη φορα που το ακουσε μου είπε..α ωραία..

πως ίσως να ειναι και αυτη εγκυος και περίμενε να μαθει...

 

οποτε δεν ήμουν προετοιμασμενη για αλλοκοτη αντίδραση...

 

εχτες ξαφνικα αλλαξε 180 μοίρες!!

 

όλα όσα έγραψα παραπάνω..συν το ότι αυτη ετσι και αλλιώς θηλάζει και δεδν έχει ακόμη περίοδο...αρα είναι τυχερη...

αλλά αντί ΄άλλων..

 

μαλιστα με ρωτησε αν οταν θηλάζω εχω ...και επειδη είπα ναι...με κοιτάει παλι με οίκτο..και μου λέει ..''κρίμα'' τι να κανεις?! δεν ειναι ολες τυχερες..

κλπ...κλπ....

 

συγχιζομαι παλι που τα σκεφτομαι!!

Άρα βρε μαμα μου μήπως η συγκεκριμένη ανήκει στη μικρή κατηγορία αυτών που μιλούν από ζήλεια γι' αυτό που δεν έχουν??Γιατί σα να βγάζει μια πικρία μου φαίνεται ....Μήπως σε συνδυασμό με απογοήτευση που δεν είναι έγκυος?Λέω τώρα εγώ (αυτό απόλυτα ανθρώπινο έτσι, αλλά σαν φίλη έπρεπε να πει ''μπράβο σου αλλά ξέρεις μωρέ ζηλεύω και λίγο, θα ήθελα κι εγώ αλλά δεν μας έτυχε αυτό το μήνα'' κι όχι αυτές τις κακίες για θηλασμούς και τύχη....:roll::roll::roll:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο τα δικά σας και είδα τα 3-4 παιδάκια και λέω που πάω εγώ εδώ με ένα και πολύ σκέψη;;

Να σας πω λίγο τον προβληματισμό μου γιατί μόνο όσες έχουν παιδιά και δεν είναι συγγενείς ή γνωστές θα με καταλάβουν. Έχω ένα κοριτσάκι 3ετών μετά από 2 παλίνδρομες και αντιπηκτικές γιατί τελικά το πρόβλημα ήταν η θρομβοφιλία και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

Η κύηση ήταν πολύ δύσκολη, εμετούς συνέχεια, 2 φορές αφυδάτωση, μία αποκόλληση, 4νοσηλείες και γενικά πολύ πάρα πολύ άγχος!

Η λοχεία πάρα πολύ άσχημη με κατάθλιψη και ιατρική βοήθεια.

Μετά από αυτά και εγώ και ο άντρας μου είχαμε πει δεν υπάρχει περίπτωση για άλλο. Ήμουν τόσο αποφασισμένη που έδινα ότι μωρουδιακό είχα, κράτησα κάποια ευτυχώς.

Αλλά τώρα που πέρασαν 3χρόνια όταν βλέπω μωρό λιώνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Κυρίως το ψυχολογικό κομμάτι, πως θα είναι η κύηση, η λοχεία, το παιδάκι μου τι φταίει, αν χρειαστεί να μείνω πάλι στο κρεβάτι;

Σε λίγο γίνομαι και 35 και το άγχος μεγαλώνει.

Και μέσα σε όλα πρέπει να πείσω και το σύζυγο αλλά μήπως έχει δίκιο αυτός;

 

..Μεγάλη δεν είσαι! ..και σίγουρα ότι συνέβη μια φορά δεν παέι να επι πως θα ξανασυμβεί!!

 

Θέλει κυρίως πίστη για να ξεκινήσεις!!!

 

Προσωπικά είχα μια απίστευτα δύσκολη πρωτη εγκυμοσύνη...

πρόωρη γέννα

με πόνους ..συσπάσεις...έμεινα πολύ καιρό ξάπλα εντός και εκτός νοσοκομείου...

Μου είχε πει και ο γιατρός..μην τυχόν και παω για δεύτερο!!

 

Ετρεμα!!!

 

Οταν το απαοφάσισα..είχαμε αποφασίσει με τον σύζηγο ότι 9 μηνες ισως να μην μπορώ να κάνω τίποτα!

Αλλά λέμε..2ο είναι ...ας κάνουμε τουλάχιστον ένα αδερφάκι στο παιδί μας..αξίζει τον κόπο...

σκεφτόμουν πως και 9 μηνες να μην μπορούσα να ασχοληθώ καθόλου με την μικρή μου...παλι θα της εκανα ενα δώρο για όλη της την ζωή!!

 

οπότε και προχωρήσαμε!!

 

 

ειχα λιωσει στην προσευχη στην κυριολεξία..

ποτέ ως τότε τόση προσευχούλα!!

 

Τελικά όλα πήγαν καλά..γεννησα τελειόμηνο μωρό ..

και μου φανηκε τόσο εύκολο σε σχέση με την πρώτη φορα...

που συνέχισα...χαχα

 

Ολα μπορούν να γίνουν!

με καταλληλη παρακολούθηση

και προσευχούλα..

 

ξεκίνα!!!

 

το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!!

 

φιλιά;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου τα είπε η μαμα μου αυτα που με σύγχυσαν!!

αλίμονο!!!

η μανούλα μου ευτυχώς καταλαβαίνει..

 

 

μαλλον δεν το έγραψα εγώ καλα...

 

μια φιλη ..που είναι και αυτη μανουλα με 3 παιδια..και υποτίθεται

πως δεν ειναι κατά των πολύτεκνων μαμάδων..

 

μαλιστα την πρωτη φορα που το ακουσε μου είπε..α ωραία..

πως ίσως να ειναι και αυτη εγκυος και περίμενε να μαθει...

 

οποτε δεν ήμουν προετοιμασμενη για αλλοκοτη αντίδραση...

 

εχτες ξαφνικα αλλαξε 180 μοίρες!!

 

όλα όσα έγραψα παραπάνω..συν το ότι αυτη ετσι και αλλιώς θηλάζει και δεδν έχει ακόμη περίοδο...αρα είναι τυχερη...

αλλά αντί ΄άλλων..

 

μαλιστα με ρωτησε αν οταν θηλάζω εχω ...και επειδη είπα ναι...με κοιτάει παλι με οίκτο..και μου λέει ..''κρίμα'' τι να κανεις?! δεν ειναι ολες τυχερες..

κλπ...κλπ....

 

συγχιζομαι παλι που τα σκεφτομαι!!

Να μην συγχίζεσαι, να την συμπονάς πρέπει....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

[/b]

όχι όχι όχι, μην το ξαναπείς αυτό....το έχω πει κι εγώ πολλές φορές μετά από αρρώστειες των παιδιών, του συζύγου (εγώ δεν προλαβαίνω να αρρωστήσω και πολύ συχνά...)...Και το έχω σκεφτεί και στη διάρκεια αυτής της εγκυμοσύνης....:oops::oops::oops::oops:Κι εμένα όταν μια μέρα είμαι κομμάτια, σαν να επηρεάζεται κι άντρας μου και δε βοηθά, θυμώνει πιο εύκολα, δεν ξέρω πώς γίνεται....Μην το βάζεις κάτω, έγινες καλά και...ξανά προς τη δόξα τραβάμε!!Μαμάκηδες πώς θα τους κάνεις?Ασχολούμενη μαζί τους?Δεν το έπιασα αυτό...Αν πάντως εννοείς αυτό...Εμένα ο μεγάλος προχθές μου είπε ''μαμά, η γιαγιά σου σου έκανε σχεδιάκια, εσύ τα έμαθες και μας τα κάνεις κι εμάς και μετά εμείς θα τα κάνουμε στα παιδιά μας'' ε λοιπόν, ένιωσα τόσο περήφανη που τι να σου πω...(όπου σχεδιάκια ίσον κόβουμε μικρά κομματάκια το γκούντα, μπέηκον, γαλοπούλα, ντοματούλες , αγγουράκι και ψωμί και τους τα βάζουμε στο πιά το για βραδυνό χαχα)...

 

 

Να΄σαι καλά βρε Μαρουσκάκι, με τόνωσες λίγο γιατί ένιωθα πολύ χάλια...Είναι δυνατόν ρε κορίτσια να ζητάω πορτοκαλάδα και αντί να σηκωθεί να μου κάνει (οκ, έπαιζε=πάλευε με τον μεγάλο), περίμενα κανένα 10 λεπτο και στο τέλος όχι μόνο έστυψα μόνη μου, του έκανα κι εκείνου (μην χάσω κι εγώ)..!!!Απλά πολλές φορές νομίζω πως πληρώνω αμαρτίες της πεθεράς μου που τον είχε τον γιόκα της στα όπα όπα και του πήγαινε πρωινό στο κρεβάτι και του έκανε όλα τα χατήρια...αυτό εννοώ λέγοντας φοβάμαι για τους δικούς μου γιους...μην τους καλομάθω κι εγώ και τα περιμένουν όλα έτοιμα...(και μετά ποιός τις ακούει τις νύφες μου)!!!Όσο για τα σχέδια με το γκούντα κτλ...καλά κάνεις και καμαρώνεις...κι εγώ τους κάνω τέτοια σχέδια στα αυγά μάτια..(τρίβω τυράκι για μαλλιά, μισή φετα γαλοπούλα για στόμα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Να΄σαι καλά βρε Μαρουσκάκι, με τόνωσες λίγο γιατί ένιωθα πολύ χάλια...Είναι δυνατόν ρε κορίτσια να ζητάω πορτοκαλάδα και αντί να σηκωθεί να μου κάνει (οκ, έπαιζε=πάλευε με τον μεγάλο), περίμενα κανένα 10 λεπτο και στο τέλος όχι μόνο έστυψα μόνη μου, του έκανα κι εκείνου (μην χάσω κι εγώ)..!!!Απλά πολλές φορές νομίζω πως πληρώνω αμαρτίες της πεθεράς μου που τον είχε τον γιόκα της στα όπα όπα και του πήγαινε πρωινό στο κρεβάτι και του έκανε όλα τα χατήρια...αυτό εννοώ λέγοντας φοβάμαι για τους δικούς μου γιους...μην τους καλομάθω κι εγώ και τα περιμένουν όλα έτοιμα...(και μετά ποιός τις ακούει τις νύφες μου)!!!Όσο για τα σχέδια με το γκούντα κτλ...καλά κάνεις και καμαρώνεις...κι εγώ τους κάνω τέτοια σχέδια στα αυγά μάτια..(τρίβω τυράκι για μαλλιά, μισή φετα γαλοπούλα για στόμα κτλ)

Από μας τις μανούλες εξαρτάται να μη γίνει μαμάκιας ο γιος και τα θέλει όλα στο χέρι από σένα και τη γυναίκα του αργότερα (που θα μας βρίζει και με το δίκιο της φυσικά)...Δε θες φακές, να μη φας αγάπη μου, αυτό έχουμε, άμα πεινάσεις θα τις φας...Δε θες τώρα πρωινό?ΤΩΡΑ τρώμε όχι σε μισή ώρα....Πιάνει...Δεν ξέρω αν πιάνει σε όλα τα παιδιά, αλλά πιάνει!:mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαμα αγκα σκέψου το μωράκι σου που έρχεται και μην δίνεις βάση σε κακόβουλα σχόλια...

Φταίει αυτό το "αλλο μήκος κύματος που εκπέμπουμε"

 

Μαμά Λένα, κι εγώ την δεύτερη φορά εξάντλησα κάθε περιθώριο πριν επιστρέψω σπίτι με το μωρό...σε καταλαβαίνω...

 

Άννα και Ιουλία με το καλό να το πάρετε απόφαση και να αποκτήσετε κι εσείς όσα παιδάκι επιθυμείτε...

Free dom έχεις δίκιο, είναι νωρίς ακόμη για τρίτο παιδάκι...κι ο μεσαίος σου, μικρούλης είναι...όσο για τον ύπνο των στεφανιών μας πες, δεν σου ήρθε πολλές φορές να του ρίξεις ένα ποτήρι κρυο νερό για να τον ξυπνήσεις?Εγώ το σκέφτηκα πολλές φορές...

Συγχωρείστε μου την ένταση κορίτσια, συμβαίνει σε όλες μας κάποιες μέρες...Δεν μου΄φτανε η ίωση, ήρθε και η "ρωσίδα" κι έδεσε....

Link to comment
Share on other sites

Από μας τις μανούλες εξαρτάται να μη γίνει μαμάκιας ο γιος και τα θέλει όλα στο χέρι από σένα και τη γυναίκα του αργότερα (που θα μας βρίζει και με το δίκιο της φυσικά)...Δε θες φακές, να μη φας αγάπη μου, αυτό έχουμε, άμα πεινάσεις θα τις φας...Δε θες τώρα πρωινό?ΤΩΡΑ τρώμε όχι σε μισή ώρα....Πιάνει...Δεν ξέρω αν πιάνει σε όλα τα παιδιά, αλλά πιάνει!:mrgreen:

 

Τι καλά που τα λες..Είναι που μου έχουν βάλει την ταμπέλα "Μέρκελ" γιατί είμαι "δήθεν" αυστηρή σε τέτοια ζητήματα αλλά νιώθω ότι παλεύω μόνη μου...η πεθερά μου και ο άντρας μου είναι της άποψης "ας φάει κάτι να γεμίσει η κοιλιά του" και ας είναι και γλυκό...Γενικά όρια στα παιδιά μόνη μου προσπαθώ να βάλω κι έχω πελαγώσει γιατί λέω εγώ κάτι και το ακυρώνουν οι υπόλοιποι...:-(

Link to comment
Share on other sites

Free dom έχεις δίκιο, είναι νωρίς ακόμη για τρίτο παιδάκι...κι ο μεσαίος σου, μικρούλης είναι...όσο για τον ύπνο των στεφανιών μας πες, δεν σου ήρθε πολλές φορές να του ρίξεις ένα ποτήρι κρυο νερό για να τον ξυπνήσεις?Εγώ το σκέφτηκα πολλές φορές

:lol::lol::lol:Aχ τι μου θυμίζεις! Και βέβαια μου ήρθε να ρίξω και το νερό και το ποτήρι μη σου πω(εντάξει, μόνο αν είναι πλαστικό, μην το αποτελειώσουμε το στεφάνι;)).

 

Απλά τώρα πια έχω αποδεχτεί κάποια πράγματα κι έτσι ηρέμησα. Ξέρω ότι η κατάσταση είναι αυτή, ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του αντρούλη,χαίρομαι τα θετικά του κι έτσι πορεύομαι.. Όπως επίσης ξέρω ότι όταν πάρω απόφαση για άλλο παιδάκι,θα στηριχτώ στις δικές μου δυνάμεις κυρίως.

 

Επίσης να σου πω ότι ούτε κι εγώ τα πολυβρίσκω με την πεθερούλα, γι αυτό προτίμησα να μην έχω βοήθεια από εκεί, αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οπότε είμαστε από μακριά κι αγαπημένες.;)

 

Σε καταλαβαίνω, κι εμένα με πιάνει το παράπονο αν πιεστώ πολύ, όμως είναι στιγμές.. Χαλάρωσε, σκέψου πρακτικές λύσεις για να είναι πιο εύκολη η καθημερινότητά σου, μη σκας με τα αρνητικά των γύρω σου, μην περιμένεις πράγματα που δεν μπορούν να δώσουν, εστίασε και "εκμεταλλεύσου" τα θετικά τους και κυρίως βασίσου στις δικές σου δυνάμεις, έχεις πολλές πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου τα είπε η μαμα μου αυτα που με σύγχυσαν!!

αλίμονο!!!

η μανούλα μου ευτυχώς καταλαβαίνει..

 

 

μαλλον δεν το έγραψα εγώ καλα...

 

μια φιλη ..που είναι και αυτη μανουλα με 3 παιδια..και υποτίθεται

πως δεν ειναι κατά των πολύτεκνων μαμάδων..

Α, τώρα κατάλαβα..Ναι είναι κάποιες φίλες που βγάζουν την πίκρα τους κι αυτές καμιά φορά με άκομψο τρόπο. Γιατί περί πίκρας πρόκειται.. Άλλη φορά να της επιβεβαιώσεις ότι είσαι πολύ ικανοποιημένη με τις επιλογές σου και τη ζωή σου και νιώθεις πολύ τυχερή! Ασ το να πάει κι αυτό κορίτσι μου, θα το συμπεριλάβουμε στα τόσα ατυχή σχόλια που έχουμε ακούσει κατα καιρούς..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...