Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας! Ειμαι μια νεα μαμα...εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 3 εβδομαδων που εδω και 2 μηνες ταλαιπωριομαστε με τους κολικους. Θηλαζω αποκλειστικα. Το χαμομηλι-τιλιο-γλυκανισο ο μπεμπακος μου δε το πνει με τιποτα. Με οδηγια παιδιατρου εδω και 2 μηνες πινει προβιοτικες σταγονες biogaia που κατι κανουν-αλλα οχι θαυματα! Ενω ολοι λενε οτι οι κολικοι δεν εμποδιζουν τις εκκενωσεις, εγω εχω παρατηρησει στο παιδι μου οτι οταν δε κανει κακακια του ειναι πολυ χειροτερα. Εννοειται οτι εδω και μηνες εκανε καθε 3-5 μερες. Ευτυχως σε ρευστη μορφη. Και πιο ειναι το προβλημα μου τωρα... Εδω και 9 ημερες εκανε καθε πρωι κακακια του και πονουσε κατα τη διαρκεια της ημερας ελαχιστα. Αλλα πονουσε...και μου ειχε πει ο παιδιατρος αν θελω να του δωσω infacolic, 3 φορες την ημερα 1-2 σταγονες πριν τα γευματα. Και το πηραμε την παρασκευη και του δινω το βραδυ. 2 φορες το Σαββατο και την Κυριακη. Εχτες το απογευμα ξεκιναει γκρινια-πονους-ρεψιματα και σημερα παλι τα ιδια και δε καναμε και κακακια μας σημερα. Φταιει το φαρμακο? Τι να κανω? Να το συνεχισω ή να το σταματησω? Διαβασα οτι αυτο λεει θελει μερες για να δρασει. Πως ειναι δυνατον να ηταν καλυτερα και να χειροτερεψε? Ο γιατρος λεει στο τριμηνο θα περασουν! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα... Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πόσο ταλαιπωρήστε με τους κολικους. Και εμεις είμαστε 2+ μηνών και το αγοράκι μας πονάει ... δεν του δινουμε τίποτα γιατί δεν πιστεύουμε οτι βελτιώνεται κάτι... σαφώς και με τις συμβουλές της παιδιάτρου. Το μόνο που μας ηρεμει ειναι το στήθος... βέβαια αυτό εχει ως αποτέλεσμα το αγοράκι μας να εχει βάλει κιλάκια...Απο όσο εχω διαβάσει με πάσα επιφύλαξη οι κολικοί είτε ειναι στάδιο ανάπτυξης του μωρού είτε είναι θέμα εντέρου. Αν ισχύει το πρώτο θεωρώ οτι το καλύτερο ειναι η αγάπη και η επαφή με τη μητέρα και με τον πατέρα. Υπομονή μας ευχομαι. Να θυμάσαι οτι όσο και να πονάνε -δυστυχώς -δεν θα το θυμούνται αργότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.

 

Αν και δευτερο-μανα, πρωτη φορα αντιμετωπιζω θεμα κολικων στο γιο μου. Μολις σαραντισε και απο χθες εχουμε τρελαθει στο κλαμα. Μονο αγκαλια κοιμαται και δεν κλαιει. Εχθες η ιστορια κρατησε κανα 4ωρο και το βραδυ κοιμηθηκε κανονικα, σημερα μας επιασε αργα (νυσταζε κιολας...) και μολις καταφερε να κοιμηθει, αφου του εδωσα 2,5 ml gripe water. Το ξερει καμια αυτο το σιροπακι; Επισης ξερει καμια εαν ο σιδηρος επηρεαζει στους κολικους;

 

Αντε και σιδερο στη μεση μας!

 

Μαιρη

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρούλα, δεν το ξέρω αυτό το νεράκι-σιροπάκι, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

αγκαλίτσες κ υπομονή! θα περάσει!

το συπλήρωμα σιδήρου ίσως φέρνει στα μωράκια δυσκοιλιότητα. κάπου το διάβασα΄. νομίζω σε βιβλίο της παιδιάτρου Πατσούρου.

αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο.

π.χ. η δικιά μου είχε πολλές κενώσεις κ μερικές νερουλές, παρόλο που έπαιρνα σίδηρο.

ο πόνος στο στομαχάκι, στην κοιλίτσα-έντερα, η δυσκολία να ρευτεί μεταφράζονται εύκολα σε κολικό, χωρίς να είναι απαραίτητα κολικός.

ακόμα κ εκνευρισμένο να είναι το παιδί από την έλλειψη ύπνου, θα κλάψει απαρηγόρητο. όμως δεν πονάει.

αν το αφήσεις στο κρεβατάκι του με την παλάμη σου στο στήθος του μήπως ηρεμήσει; κ κοιμηθεί από μόνο του; δώσε του λίγα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε και εμείς πρόβλημα με κολικούς που διαρκούσαν ολο μα ολο το βράδυ μέχρι που είπα να εφαρμόσω μια πρακτική που διάβασα σε ενα άρθρο.Μόλις ξεκινούσαν οι κολικοί καθόμασταν για λίγη ώρα κοντα στον αποροφητήρα. Ο θόρυβος την ηρεμούσε και κοιμόταν στο 10λεπτο. Το ίδιο αποτέλεσμα έχει το πλυντήριο ρούχων, η ηλεκτρική σκούπα και το ασεσουάρ. Επίσης, το παιδί από την στιγμή που ηρεμούσε αεριζόταν και κοιμόταν ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Αχ να ξέρατε πόση παρηγοριά μου δώσατε όλοι!!!! Νιώθω τώρα οτι είναι κάτι πολυ φυσιολογικό για το μωρό μας ,μπορεί να στο λέει ο γιατρός αλλά όταν ακούς τον ''καημό'' και άλλων γονέων και είναι ίδιος με τον δικό σου τουλάχιστον ξέρεις ότι είσαι στο σωστό δρόμο και δεν έχεις τρελαθεί από την αυπνία,την ταραχή και την άγνοια!!Τα ίδια συμπτώματα έχουμε και εμέις που είμαστε 2 μηνών και όπως βλέπω απο την εμπειρία σας στο συγκεκριμένο θέμα το μόνο που μας σώζει είναι υπομονή και οι ευχές να τέλειώσουν σύντομα!! (ξέρω ξέρω μετά έρχονται τα δόντακια και ο Θεός βοηθός)!!!!

Προτιμώ την ανωριμότητα , από την ωριμότητα που προσεγγίζει τα όρια του σάπιου. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εμενα οι διδυμες κορουλες μου ειχαν 2 ολοκληρους μηνες κολικους!! ειχαμε τρελαθει!! ειχανε φτασει σε σημειο νε κλαινε 24 ωρες το εικοσιτετραωρο!! ειχαμε φρικαρει. ειμουν ετοιμη να παρω τα βουνα. προσπαθησα να μην τις δωσω τιποτα αλλα τελικα επειδη φρικαραμε σωθηκαμε με τον grip water!! μια βδομαδα χριεαστηκε μονο να το δωσω και σε συνδιασμο με το frisolac ac, περασαν αυτοματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε 5 ημερών και το μαρτύριο σταμάτησε στους 4,5 μήνες. Το πιο αποτελεσματικό ήταν ταυτόχρονα κούνημα στην αγκαλιά, θηλασμός, μάρσιπος τύπου sling και απορροφητήρας: Δηλαδή την θήλαζα κουνώντας τη στο μάρσιπο κάτω από τον απορροφητήρα, τραγικό δηλαδή.

Επίσης η στάση "βούδας" στο σλινγκ ανακουφίζει πολύ.

 

Με χαμομήλια και μασάζ δεν είδαμε καμία απολύτως διαφορά.

 

Α, στο τέλος, μετά τους 4 μήνες, έκλαιγε από ένταση και όχι από κολικούς. Τότε βάλαμε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα με ρουτίνα ύπνου και μέσα σε μια βδομάδα έστρωσε. Τότε αντιληφθήκαμε πώς είναι ένα μωρό να κοιμάται χωρίς να ουρλιάζει πρώτα 2-3 ώρες.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

το εχουμε δοκιμασει κ εμεις αν και δεν μας εκανε τιποτα...απο οσο μου ειχε πει ο παιδιατρος παρενεργειες δεν εχει.οσο για το σιδηρο μπορι να φερνει δυσκοιλιοτητα απο οσα γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Έχω μια απορία

Το μωράκι μου είναι 42 ημερών. Από 20 ημερών περίπου ξεκινήσαμε τους κολικούς. Ήταν πολύ ήπιοι και εμφανιζόντουσαν μέρα παρά μέρα για μιαμιση περιπου ώρα το απόγευμα. Την τελευταία βδομάδα εμφανίζονται κάθε απόγευμα και διαρκούν 3-4 ώρες. Ειδικά χθές είχαμε και το πρωί για τρεις ώρες και σήμερα επίσης. Περνάμε τις ώρες μας στην κουζίνα κοντά στον απορροφητήρα, γιατί τον ηρεμεί λίγο ο ήχος.

Είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται με τέτοια συχνότητα?

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω μια απορία

Το μωράκι μου είναι 42 ημερών. Από 20 ημερών περίπου ξεκινήσαμε τους κολικούς. Ήταν πολύ ήπιοι και εμφανιζόντουσαν μέρα παρά μέρα για μιαμιση περιπου ώρα το απόγευμα. Την τελευταία βδομάδα εμφανίζονται κάθε απόγευμα και διαρκούν 3-4 ώρες. Ειδικά χθές είχαμε και το πρωί για τρεις ώρες και σήμερα επίσης. Περνάμε τις ώρες μας στην κουζίνα κοντά στον απορροφητήρα, γιατί τον ηρεμεί λίγο ο ήχος.

Είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται με τέτοια συχνότητα?

 

Ο μπεμπης μας είναι 47 ημερών και οι κολικοι εμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως. Κάθε βράδυ μεταξύ 21.00-02.30 γίνεται τρελό πανηγύρι. Κλάμα τρελό!! Η παιδιατρος μας είπε να του κάνουμε μασαζακι και γυμναστικουλα με τα ποδαρακθα του να ελευθερωθούν τα αέρια. Αλλάξαμε 3 φορές τροφή, τίποτα. Τώρα του δίνω και 3 φορές την ημέρα χαμομηλι με γάλα. Ελάχιστη διάφορα. Μας έχουν πει μετά ΑΠΟ τους 3 μήνες υποχωρούν οι κολικοι...υπομονή. Προσωπικά δεν με νοιάζει το ξενυχτι.. Ο μικρουλης δεν θέλω να υποφέρει, κάθε φορά που τον ακούω να κλαιει σπαρακτικα...το «χανω» στην κυριολεξία..

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακατω ίσως σας φανουν χρησιμα

ΚΟΛΙΚΟΙ (διαγνωση - χειρισμοί - προτάσεις θεραπείας)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαι δυδυμομανα αγοριων και βγαινοντας και εγω απο την κλινικη ξεκινησαμε με το frisolac το κλασικο.(Βλεπετε δυστυχως δεν τα καταφερα με το θηλασμο και το χω βαρος στη συνειδηση μου).. στην πορεια το αλλαξαμε γιατι ζορίζονταν ο μεγαλος και βογγουσε όλη τη νυχτα πηγαμε στο ac αλλα εκανε διαροια απο λοιμωξη πιναμε ριζαλευρο και μετα πηγαμε στο frisolac ha το οποιο πινουν και οι δυο.εχει υδρολημενη την πρωτεινη. εχει τωρα ενα μηνα που το πίνουν αλλες φορες συνεχομενα αλλες με διακοπες και τσιριδες και κλαματα με πολλα αέρια τα οποία ειναι και πολύ δύσοσμα. ωραριο στους κολικούς δεν εχουμε εμεις.

Η παιδιατρος λεει τσαγακι, ασκησουλες και πολλες αγκαλιτσες στη γυμνή κοιλίτσα μου νατους βαζω....

Αυτο που παρατηρώ εγω ειναι κατα την ωρα των γευματων και καθως παιρνουν τις πρώτες γουλιες ακουω τα στομαχακια τους να γουργουρίζουν και μετα απο λιγο σπρώχνουν το μπουκαλι και ξεσπουν σε κλαματα.εχει τωρα μια .

εβδομαδα που το κανουν αυτο .

Μα και οι δυο?

Αλλες φορες δεν δεχονται πανω απο 90 ml

και αλλες φορες πινουν μονορούφι και 160-180ml.

Στην πλειοψηφια ειμαστε με τα μπουκαλια να αναμενουν στο θερμαντηρα μεχρι και 1 ωρα και ξανα προσπαθεια και ξανα κλάματα.

Ειναι κολικοι? τους ερχετε βαρυ το γαλα?

Υπαρχει περιπτωση να πειραζει ακομα και αυτο το γαλα ?

οσο αφορα το θεμα του ύπνου τωρα αρχισαν κα κοιμουνται 4 αωρα κ 5αωρα.μεχρι και πριν μια εβδομαδα ημασταν στο ποδι καθε 1 ωρες... ειχε καμια κοπελα καμια παρόμοια εμπειρια?

τι να κάνω

για να τα βοηθησω να αλλαξω παλι γαλα? πειραματοζωα τα χουμε κανει τα παιδια με αυτα τα γαλατα..... αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει....

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

εχουμε ακριβως τα ιδια συμπτωματα!!!αφου το γαλα το καταλαβαινω στο στομαχακι του οταν κατεβαινει!!!νομιζω δλδ οτι το γαλα ειναι!εγω θηλαζω αλλα δινω κ συμπληρωμα το φριζολακ κ στις 2 περιπτωσεις ομωσ το ιδιο γουργουρητο κ μετα αερια κ μετα κλαμα κοκ!!δεν την παλευω!δινω κ μαραθο κ ινφακολικ σε καθε γευμα αλλα τιποτα δεν εχει αποτελεσμα!!!οποτε υποθετω πως ειναι κολικοι:(το καλο ειναι οτι εμενα εχει ωραριο το οποιο ξεκιναει στις 4,30 και τελειωνει γυρω στις 10:mrgreen:βεβαια κατα τις 8.30 που τον κανω μπανακι καπως ηρεμουν τα πραγματα λιιιγοοο μην φανταστεισ!!!οποτε σε 2 ωρες πιανουμε δουλεια:wink: υπομονη αλλους 2,5 μηνες τι να πω!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρώ εγω ειναι κατα την ωρα των γευματων και καθως παιρνουν τις πρώτες γουλιες ακουω τα στομαχακια τους να γουργουρίζουν και μετα απο λιγο σπρώχνουν το μπουκαλι και ξεσπουν σε κλαματα.εχει τωρα μια .

εβδομαδα που το κανουν αυτο .

Μα και οι δυο?

Αλλες φορες δεν δεχονται πανω απο 90 ml

και αλλες φορες πινουν μονορούφι και 160-180ml.

Στην πλειοψηφια ειμαστε με τα μπουκαλια να αναμενουν στο θερμαντηρα μεχρι και 1 ωρα και ξανα προσπαθεια και ξανα κλάματα.

Ειναι κολικοι? τους ερχετε βαρυ το γαλα?

Υπαρχει περιπτωση να πειραζει ακομα και αυτο το γαλα ?

οσο αφορα το θεμα του ύπνου τωρα αρχισαν κα κοιμουνται 4 αωρα κ 5αωρα.μεχρι και πριν μια εβδομαδα ημασταν στο ποδι καθε 1 ωρες... ειχε καμια κοπελα καμια παρόμοια εμπειρια?

τι να κάνω

για να τα βοηθησω να αλλαξω παλι γαλα? πειραματοζωα τα χουμε κανει τα παιδια με αυτα τα γαλατα..... αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει....

Εμένα, από ίδια εμπειρία που είχα με την μπέμπα μου αυτό μου κάνει για παλλινδρόμηση (χωρίς να είμαι ειδικός). Έτσι ήταν δλδ στη δική μας περίπτωση. Ρ'ιξε και μια μια ματιά και σε κανένο τέτοιο θέμα στο φορουμ.

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι δυδυμομανα αγοριων και βγαινοντας και εγω απο την κλινικη ξεκινησαμε με το frisolac το κλασικο.(Βλεπετε δυστυχως δεν τα καταφερα με το θηλασμο και το χω βαρος στη συνειδηση μου).. στην πορεια το αλλαξαμε γιατι ζορίζονταν ο μεγαλος και βογγουσε όλη τη νυχτα πηγαμε στο ac αλλα εκανε διαροια απο λοιμωξη πιναμε ριζαλευρο και μετα πηγαμε στο frisolac ha το οποιο πινουν και οι δυο.εχει υδρολημενη την πρωτεινη. εχει τωρα ενα μηνα που το πίνουν αλλες φορες συνεχομενα αλλες με διακοπες και τσιριδες και κλαματα με πολλα αέρια τα οποία ειναι και πολύ δύσοσμα. ωραριο στους κολικούς δεν εχουμε εμεις.

Η παιδιατρος λεει τσαγακι, ασκησουλες και πολλες αγκαλιτσες στη γυμνή κοιλίτσα μου νατους βαζω....

Αυτο που παρατηρώ εγω ειναι κατα την ωρα των γευματων και καθως παιρνουν τις πρώτες γουλιες ακουω τα στομαχακια τους να γουργουρίζουν και μετα απο λιγο σπρώχνουν το μπουκαλι και ξεσπουν σε κλαματα.εχει τωρα μια .

εβδομαδα που το κανουν αυτο .

Μα και οι δυο?

Αλλες φορες δεν δεχονται πανω απο 90 ml

και αλλες φορες πινουν μονορούφι και 160-180ml.

Στην πλειοψηφια ειμαστε με τα μπουκαλια να αναμενουν στο θερμαντηρα μεχρι και 1 ωρα και ξανα προσπαθεια και ξανα κλάματα.

Ειναι κολικοι? τους ερχετε βαρυ το γαλα?

Υπαρχει περιπτωση να πειραζει ακομα και αυτο το γαλα ?

οσο αφορα το θεμα του ύπνου τωρα αρχισαν κα κοιμουνται 4 αωρα κ 5αωρα.μεχρι και πριν μια εβδομαδα ημασταν στο ποδι καθε 1 ωρες... ειχε καμια κοπελα καμια παρόμοια εμπειρια?

τι να κάνω

για να τα βοηθησω να αλλαξω παλι γαλα? πειραματοζωα τα χουμε κανει τα παιδια με αυτα τα γαλατα..... αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει....

 

Eναι κολικοι κοπελα μου ,τα περασαμε κ εμεις...θελει υπομονη πολυ..οχι τσαι προς θεου ειναι σαν να πινουν καφε τα μωρα..μονο χαμομηλι η τηλιο...εγω θυμαμαι εωσ κ σημερα δηλαδη αν χρειαστει αντι για νερο του εφτιαχνα το γαλα με χαμομηλι για να μπορει να ηρεμησει...μασαζακι στην κοιλιτσα με λαδακι οπωσ παει η φορα του ρολογιου κυκλικα...κ biogaia σταγονες..εμεισ φτασαμε 4 μηνων για να σταματησουν ολα αυτα..καλη επιτυχια κ υπομονη..κ αν βλεπεισ οτι δεν πινουν το γαλα δεν ειναι κακο αλλαξε γαλα κ μια κ δυο κ τρεις φορες μην θεωρεις οτι ειναι πειραματοζωα πρεπει να βρεις κατι με το οποιο να θρεφοντε...τωρα οσων αφορα αυτον τον θορηβο που κανει το στομαχακι τους πινοντας το γαλα κοιταξε την θυλη..μηπως πρεπει να παρεις καποια αλλη γιατι καταλαβαινω οτι κατεβαζει αερα.....φιλια..

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σήμερα αυτό το άρθρο και είπα να το αναρτήσω, δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και τα σχόλια, το πιο πιθανό να αναφέρονται πολλά απο τα παρακάτω, νομίζω όμως πως είναι το κατάλληλο θέμα στην προκειμένη, και ελπίζω πραγματικά οι όποιες συμβουλές να βοηθήσουν τα μωράκια σας.:)

 

shutterstock_70091143_200_134.JPG

 

Πότε εμφανίζονται οι κολικοί; Πώς θα τους αναγνωρίσεις και πώς να τους αντιμετωπίσεις για να σταματήσει επιτέλους να κλαίει;

 

Ο παιδίατρος Σπύρος Μαζάνης απαντά:

 

Το νεογέννητο τους πρώτους 3 μήνες της ζωής του όταν κλαίει λέμε ότι: ή πονάει ή πεινάει!

 

Το πιο εύκολο είναι να διαπιστώσουμε αν πεινάει προσφέροντας του φυσικά μητρικό θηλασμό ή ξένο γάλα στο μπιμπερό. Αν αρνείται το φαγητό, τότε σημαίνει ότι κάπου πονάει.

 

Το πιθανότερο από όλα είναι να έχει αυτό που ονομάζουμε κολικούς του πρώτου 3μήνου. Δηλαδή πονάει η κοιλίτσα του!

 

Πότε εμφανίζονται: Μπορούν να εμφανιστούν από τις πρώτες μέρες της ζωής του και να διαρκέσουν μέχρι 3 έως 4 μήνες.

 

Τι φταίει:

 

Κανένας ακόμη δεν το ξέρει. Μπορεί να οφείλονται στην ανωριμότητα του γαστρεντερικού συστήματος αλλά μπορεί να είναι και ένα καμπανάκι για να είναι το παιδί σε εγρήγορση ώστε να αποφευχθούν άλλα δυσάρεστα πράγματα.

 

Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό σου έχει κολικούς;Κλαίει συγκεκριμένες ώρες του 24ωρου και σχεδόν πάντα την ίδια χρονική στιγμή. Μαζεύει τα ποδαράκια του στην κοιλιά, σφίγγεται και κοκκινίζει ή τα τεντώνει και γίνεται σαν σανίδα.

Πόσο διαρκούν;

 

Συνήθως το κάθε επεισόδιο διαρκεί από 1-3 ώρες με μικρές αυξομειώσεις στην ένταση του πόνου.

 

Πώς να το βοηθήσεις; Χρειάζεται ψυχραιμία από μέρους σου. Αν το μικρό σου νιώθει ότι αισθάνεσαι ανασφάλεια, του επιδεινώνεις τα πονάκια.

 

Του δίνεις να πιει 40-50gr χαμομήλι ή μίγμα βοτάνων (χαμομήλι, τίλιο, γλυκάνισο, μοσχοκάρυδο)

 

Το βάζεις να ξαπλώσει στα γόνατά σου ή πάνω σε ένα μαξιλάρι ώστε να πιέζεται η κοιλίτσα του.

 

Ζεσταίνεις μια βαμβακερή πετσέτα και τη βάζεις κατάσαρκα στην κοιλίτσα του.

 

Φτιάχνεις χαμομηλόλαδο και κάνεις εντριβές στην κοιλίτσα του ή χρησιμοποιείς σταφιλοκουκουτσέλαιο, λεβάντα και άλλα έλαια για μασάζ.

 

Το βάζεις μπρούμυτα πάνω σε μια ζεστή θερμοφόρα.

 

Ζεσταίνεις την κοιλίτσα του με ένα σεσουάρ για τα μαλλιά. Ο θόρυβος από το σεσουάρ ενδέχεται να λειτουργήσει επίσης καθησυχαστικά.

 

Το κάνεις βόλτα με το καρότσι ή με το αυτοκίνητο σου. Ο ήχος της μηχανής του αυτοκινήτου που λειτουργεί με 70 χιλιόμετρα την ώρα έχει αποδειχθεί ότι ηρεμεί το μικρό.

 

Χορηγείς σιροπάκια ή σταγόνες για τα πονάκια.

 

Δίνεις ειδικά γάλατα που είναι για τους κολικούς.

 

Αν θηλάζεις αποφεύγεις τροφές που κάνουν αέρια ή προκαλούν πονάκια όπως: σοκολάτες, αναψυκτικά, όξινα φρούτα και λαχανικά, όσπρια, μπρόκολο κ.λ.π

 

Δρ. Σπύρος Μαζάνης

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων άρθρο.

Μονο που τα μωράκια τα δικά μου είναι νευρικά και αν αργήσεις να τους πας το γάλα ενώ πεινάνε πατάνε τσιρίδες και τεντώνουν χέρια πόδια χώρια το ότι δεν τρώνε μετά από τσατίλα! μιλάμε για πολύ νεύρο... δε μπα να εισαι ηρεμη και σταθερη εσυ...

ο χαρακτήρας διαμορφώνεται από το πρώτο μήνα τέλος! και δεν έχει να κάνει με το τι περνάς εσύ στο παιδί και πως θες να συμπεριφέρεται....

Τα μπανακια μας βοηθανε και εμας πολυ το ευχαριστιούνται να βρισκονται μεσα στο ζεστο νερακι ακομα κ εκει μεσα απελευθερώνουν αέρια κάνοντας μπουρμπουλίθρες στο νερό.

πότε να φύγουν αυτοι οι κολικοι να μπορουμε να τα χαρουμε και εμεις πιο πολυ τα μωρακια μας χωρις να σπαραζουν στο κλάμα....

ευχαριστω ολες σας για τις συμβουλες σας κ οτι χρήσιμο εχετε..ριξτε το

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμας η κόρη μας ξεκίνησε κολικούς από 10 ημερών μεχρι 5μιση μηνών περίπου. Το μονο πραγμα που την ηρεμούσε ήταν ο αποροφητήρας της κουζίνας σε φουλ ένταση.... κουφό? κι ομως... εχω κάνει άπειρα ξενύχτια κατω απο τον αποροφητήρα . Δοκιμάστε το... δε θα χασετε....

athouli :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Είπα στον γιατρό για το INFACΟLIC και μου είπε ότι τέτοιου είδους φαρμακα έχουν και τις παρενεργειές τους, δηλαδή χτυπάει στο νευρικό σύστημα του μωρού, βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν είναι κανόνας και ότι δεν συμβαίνει σε όλα τα μωρά, αλλά το ρισκάρεις????

Έλα μου ντε!!!!!!!! :(

 

Επίσης μου ανέφερε και για τα τύπου gel για τα δόντια ( ότι κάνουν κακό στα ούλα).

Η επιλογή δική σας ή τα χρησιμοποιήτε ή όχι.

Έλα μου ντε!!!!!!!!

 

Χαιρετω τις καινουργιες μανουλες και τους νεους μπαμπαδες!

 

Εγω εχω γινει μανουλα εδω και 25 χρονια και σε λιγους μηνες θα γινω γιαγια. Οταν ηταν τα παιδια μου μωρα και ειχαν κολικους απο τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο μου ειχαν δωσει οι μαιες κατι σταγονες που ηταν θαυματουργες και δεν ζησαμε καθολου τα ξενυχτια και το κλαμα με τους κολικους. Ρωτηστε τον παιδιατρο σας για το συγκεκριμενο φαρμακο αν θελετε - NOPAR DROP 15 ml 4mg/ml -εμενα παντως οπως εγραψα μου το δωσανε μεσα στο μαιευτηριο οποτε ειναι εγκεκριμενο απο τους γιατρους.

 

Να ειστε ολοι καλα να χαιροσαστε την οικογενεια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας κοριτσια,

 

Κι εμεις πασχαμε απο φρικτους κολικους για τον πρωτο 1.5 μηνα (τωρα κλεινουμε τους 2 μηνες). Και τωρα βεβαια εχουμε προβληματα με το εντερο μας (πονακια, σφιξηματα κλπ.) και μαλιστα ολη την διαρκεια της ημερας, ομως η μικρουλα μας (οπως και εμεις) δεν βασανιζεται πια με αυτη την ενταση που μονο κολαση θημιζε! Τωρα πια εχει και χρονο και για ηρεμες στιγμες, οπως το να χαμογελαει, να παρατηρει τον κοσμο γυρω της και ναι! (ολες οι μανουλες καταλαβαινουν πολυ καλα αυτο που θα πω) επιτελους να κοιμηθει!

 

Θελω λοιπον να μοιραστω τη μεθοδο που ακολουθησα εγω με επιτυχια, με ολες τις μανουλες και τα μωρακια τους που βασανιζονται εκει εξω!

 

Πρωτον, καθοτι αποκληστικα θηλαζουσα, εκοψα οοολα ναι ολα τα γαλακτομομικα, ακομα και καραμελες, μπισκοτα η οτιδηποτε περιεχει βουτηρο! (μεχρι τοτε απλα τα ειχα περιορισει ελαφρως χωρις ομως κανενα αποτελεσμα). τα γαλακτοκομικα ειναι τα τελευταια που θα επαναφερω στο διαιτολογιο μου.

 

Δευτερον, περιορισα για μια εβδομαδα την ποικιλια των τροφων που ετρωγα (σε κρεας, καροτο, κολοκυθι, κοκκινη πιπερια, υδατανθρακες, μελι, χαμομηλι, λαδι, αλατι-πιπερι) και απο τοτε προσθετω και μια τροφη την ημερα για να δω αν την ενοχλει.

 

Τριτον, της κανω καθε μερα ειδικο μασαζακι για τους κολικους, το οποιο περιλαμβανει 5 διαφορετικα ειδη μαλαξεων και που ομως δεν παιρνει πανω απο 15 λεπτακια για να το κανει κανεις! (για οποια θελει λεπτομεριες ευχαριστως να τις δωσω!)

 

Και τελος αφου κουραστικα να κραταω μεσα στην νυχτα σεσουαρ, να αναβω σκουπες κλπ. για να ηρεμησει η μπεμπα, οταν βρισκοταν σε κριση κολικων (οπου δεν την επιανε ουτε το μασαζ, ουτε το μπρουμιτα, ουτε και οτιδηποτε αλλο ειχαμε δοκιμασει, παρα μονο οι λευκοι ηχοι) αγορασα ενα CD με white noise το οποιο κραταει 60' και μας βοηθησε να κοιμομαστε τουλαχιστον για μια ωριτσα τη φορα! Και εμας και την μπεμπα, καθοτι ξεθεομενο το καμαρι μου απο τους πονους! (για λεπτομεριες just let me know)

 

Αυτα εχουν βοηθησει εμας μεχρι τωρα! Ελπιζω να βοηθησουν και καποια αλλη μανουλα εκει εξω!!

 

Σημερα θα δοκιμασω και χορτα για πρωτη φορα μετα απο την αρχη του θηλασμου...ελπιζω να μην την πειραξουν...

 

Φιλια πολλα κ καλη τυχη,

Α.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Και μένα η μικρή μου έχει πονάκια το βράδυ, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, αν και κάποιες φορές νομίζω ότι απλά δεν θέλει να κοιμηθεί...Πάντως τα τελευταία βράδια από τις 2πμ μέχρι τις 9-10 το πρωί είναι ξύπνια, σε συνεχή γκρίνια και δεν βολεύεται με τίποτα! Αυτό το σιντί με τους λευκούς ήχους τί είναι ζουζουνάκι? Θα με ενδιέφερε να μάθω (γιατί λίγο θέλω και θα κλατάρω!).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...