Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να σου ζήσει το μωράκι σου, αρετάκι!

 

Καλό είναι ν'αποφεύγεις φαγητά που προκαλούν αέρια, όπως και τον καφέ και τη σοκολάτα γιατί προκαλούν υπερδιέγερση και δε μπορούν να κοιμηθούν τα μωρά. Εγώ καφέ δεν πίνω καθόλου. Στην αρχή δεν έτρωγα καθόλου λαχανικά και όσπρια. Τώρα πια που τελείωσαν οι κολικοί, τρώω τρεις κουταλιές όσπρια μόνο και άλλη μέρα 2,3 πιρουνιές μαρούλι. Ακόμα και τώρα αν δεν προσέξω τι τρώω, η μπεμπα γκρινιάζει γιατι μάλλον την πονάει το στομαχάκι της.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποια τροφιμα μπορει να προκαλεσουν περισσοτερο προβλημα κολικων?

σιγουρα παιζει ρολο η ατομικοτητα αλλα υπαρχουν καποια τροφιμα που ειναι σιγουρο για ολα τα παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

:mad: giasas kai apo emena . o mpempis mou einai 22 hmeron kai edo kai 3 meres apo tis 3 mexri tis 8 to proei kleei kai den ksero ti na tou kano eno exei kanei kaka tou kai exei faei kleei lete na exei kolikous

 

Αν μαζεύει και τεντώνει τα πόδια του, λογικά είναι κολικοί. Αυτό που ήθελε η κούκλα μου όταν είχαμε ανάλογο θέμα, ήταν αγκαλίτσα, να ακουμπάει την κοιλίτσα της στον ώμο μου και βόλτες μέσα στο σαλόνι. Λούκι δημιουργήσαμε στα πλακάκια με το πέρα δώθε. Έτσι ηρεμούσε. Και βοήθησε και το infacolic (ελπίζω να μην κάνω λάθος γιατί έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε) που της δίναμε πριν το γάλα, πάντα κατόπιν συμβουλή γιατρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια τροφιμα μπορει να προκαλεσουν περισσοτερο προβλημα κολικων?

σιγουρα παιζει ρολο η ατομικοτητα αλλα υπαρχουν καποια τροφιμα που ειναι σιγουρο για ολα τα παιδακια?

 

Καλημέρα. Γενικά οι κολικοί επιδεινώνονται αν η μαμά θηλάζει και φάει όσπρια (το έπαθα και έμαθα:(), ενίοτε το πορτοκάλι - αν και σε μένα δεν είχε και μεγάλη διαφορά. Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις αν κάτι που έφαγες πείραξε το μωρό αλλά τα όσπρια καλό είναι να τα αποφεύγεις ή να τρως μικρές ποσότητες.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καταρχην να σας ζησουν τα μωράκια σας!!Είμαι λιγο παλια στο φορουμ καθοτι η μικρη μου ειναι πλεον 13 μηνων.Αν εχετε διαβασει τα προηγουμενα ομως (εγω τα διαβασα ολα πριν ενα χρονο) θα μαθατε πως ημουν πολυ απελπισμενη με το θεμα των κολικων.Η μικρη μου απο 17 ημερων εως και πεντε μηνων εκλαιγε απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 10 το πρωι.Τρελα η κατασταση.Επιλογχειο καταθλιψη εγω και ολα τα σχετικα.Δοκιμασα τα παντα απο γιατροσοφια μεχρι που τελικα παρολο που η παιδιατρος ηταν αρνητικη εγω εδωσα το ινφακολικ οταν η μικρη ηταν δυομιση μηνων.Τιποτα ομως και παλι.Το μονο που μπορουμε να κανουμε γι αυτο ειναι οντως υπομονη οσο κι αν τωρα αυτο φανταζει δυσκολο.Θελει πολυ ηρεμια καικαλη διαθεση.Εγω εκανα πολυ κακο στο μωρο με το να ειμαι συνεχως απογοητευμενη ,κακοκεφη και κουρασμενη.Αυτα νιωθουν την ψυχολογια μας και αντιδρουν αναλογως.Θα δειτε πως θα περασει γρηγορα ο χρονος και ολα αυτα δεν θα τα θυμαστε.Μου το ελεγαν κι εμενα αυτο αλλα δεν πιστευα πως θα ηρεμησει το μωρακι μου.Τωρα ειναι το πιο γλυκο μωρο του κοσμου.Οπλιστειτε με κουραγιο και υπομονη κια δειξτε τους την αγαπη σας οσο πιο πολυ μπορειτε.Τα φαρμακα δεν λυνουν το προβλημα.Μακαρι να βρεθει καποτε ενα σκευασμα να γλυτωσουν τα μωρακια μας απο του πονους και να χαιρομαστε κι εμεις αυτην την τοσο σημαντικη περιοδο της ζωής μας.Καλη δυναμη σε ολες τις νεες μανουλιτσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρετε! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μια κορούλα 18 ημερών σήμερα. Και πολλές φορές, κυρίως τη νύχτα ,συμβαίνει το εξής: συνεχώς την θηλάζω και συνεχώς τρώει τα χεράκια της, σημάδι που προσωπικά ερμηνεύω ότι πεινάει, οπότε και την ξαναβάζω στο στήθος και πάει λέγοντας. Όταν όμως είναι η πεθερά μου στο σπίτι, και η μικρή αρχίζει να κλαίει, να τρώει τα χεράκια της κτλ., την παίρνει αγκαλιά, της χαιδεύει την πλατούλα, της γλυκομιλά κτλ. και η μικρή τις περισσότερες φορές, ή έστω πολλές φορές, ηρεμεί και κοιμάται. Η πεθερά μου λέει ότι η μικρή έχει κολικούς. Εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω πότε το παιδί τρώει τα χεράκια του επειδή έχει κολικούς ή πονάκια ή δεν ξέρω τι και πότε τα τρώει επειδή πεινάει. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε κάποια σημάδια τα οποία μας δείχνουν ότι το παιδί έχει κολικούς και πονάει, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ!

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω επίσης ότι κάθε φορά που το βάζω στο στήθος τρώει, έστω και λίγο για πέντε - δέκα λεπτά. Μετά μια πιπιλάει, μια τρώει, μέχρι να τη βγάλω από το στήθος και να τη βάλω στο κρεβατάκι της, όπου μετά από διάστημα 1-10 λεπτών ξυπνάει και πάλι κλαίει και τρώει τα χεράκια της κτλ.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω της δινω σιροπακι Neo Baby gripped water και ειμαστε μια χαρα.Κοιμομαστε ηρεμα και ποναμε πολυ λιγο.Μας βοηθησε πολυ.Ασε που πρεπει να εχει πολυ καλη γευση γιατι σαν τρελη το καταπινει η δικια μου και γλυφεται...................:-P:lol:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχει δοκιμάσει κανεις το carvi fructus,Carum Carvi, καρπός κάρου ?

Είναι φυτικό, και ένας γνωστός το έδωσε στο μωρό του και μετά από δυο μέρες του εξαφανίστηκαν η κολικοί ...

 

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carvi_fructus_205054.jpg

 

http://buecher.heilpflanzen-welt.de/BGA-Commission-E-Monographs/0048.htm

 

http://www.naturalpedia.com/Carum_carvi.html

 

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Carum%20carvi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα λίγο, και απότι φαίνεται ονομάζεται και Caraway,

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Caraway#Uses

 

Το οποιο είναι ένα από τα συστατικά του Grip Water ...

 

http://www.ehow.com/about_4620836_what-gripe-water.html

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση;

Σας ετυχε, πως το αντιμετωπισατε;

Ποσο καιρο κρατησε;

Ποσο συχνα εμφανιζοταν στην ημερα;

Καμμια ιδεα;

Βασιλης

Ειχαμε και εμεις κολικους, συνηθως καθε απογευμα 6-7μμ πολυ και εντονο κλαμα για 2δευτερολεπτα και μετα σταματουσε στην αγκαλια μου. Μετα απο 5 λεπτα ξανα πολυ δυνατο κλαμα για 2 δευτερολεπτα και μετα κοιμοτανε στην αγκαλια μου.Αυτο γινοτανε περιπου 5-6 φορες. Τωρα ομωσ που κλεισαμε τον 3 μηνα μαλλον εχουν περασει (για να μην το γρουσουζεψω κιολας)

Υπομονη και δυνατη αγκαλιτσα να το κρατατε, η κοιλια σου με την κοιλια του να εφαπτεται.

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα!!!

 

Πριν από 3 μέρες πήρα τη μπέμπα στο σπίτι (ήταν 3 εβδομάδες στη μονάδα νεογνών λόγω αναπνευστικού προβλήματος όταν γεννήθηκε) και τα έχω βρει πολύ σκούρα. Δε θυμάμαι εγώ τόσο δύσκολα να ήταν στο πρώτο μου παιδί! Τη μπέμπα τη θηλάζω (προσπαθώ τουλάχιστον) και μετά από οδηγίες της παιδιάτρου θηλάζω όποτε θέλει. Βέβαια δεν ξέρω πότε θέλει οπότε όποτε κλαίει τη θηλάζω γιατί ηρεμεί μόνο με το στήθος! Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το παιδί μετά από κάθε θηλασμό αλλά μερικές φορές και κατά τη διάρκεια δείχνει να υποφέρει! Όλο σφίγγεται, μαζεύει τα πόδια, κάνει κακά με πολύ πόνο και όλο ακούω υγράκια να ανεβαίνουν προς το στοματάκι της. Το λυπάται η ψυχή μου. Το κακό είναι ότι δεν ηρεμεί με τίποτα, ούτε με αγκαλιά, ούτε με κούνημα, με τίποτα! Μόνο με στήθος. Αλλά αυτό μας οδηγεί σε φα΄θλο κύκλο γιατί τη θηλάζω ηρεμεί και μετά ξαναρχίζουν τα πονάκια και οι αναγωγές!

 

Η παιδίατρος μου είπε να κόψω το αγελαδινό γάλα και τους ξητούς καρπούς και το μοσχάρι και αν δε δω βελτίωση να δώσουμε σταγόνες! Καμιά βοήθεια από εσάς?? Δε μπορώ άλλο πραγματικά. 3 μέρες κι έχω γίνει ράκος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο δεν μου κανει για κολικους αλλα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. οπως κ να εχει η παιδιατρος ξερει καλυτερα. σιγουρα οι αλλαγες στις διατροφικες σου συνηθειες μπορουν να βοηθησουν. εμενα ο πιτσιρικος μου που ειχε κολικους τον επιαναν συγκεκριμενες ωρες κ του εβαζα θερμοφορα στην κοιλιτσα, εδινα χαμομηλι κ σταγονες infacolic.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αυτο δεν μου κανει για κολικους αλλα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. οπως κ να εχει η παιδιατρος ξερει καλυτερα. σιγουρα οι αλλαγες στις διατροφικες σου συνηθειες μπορουν να βοηθησουν. εμενα ο πιτσιρικος μου που ειχε κολικους τον επιαναν συγκεκριμενες ωρες κ του εβαζα θερμοφορα στην κοιλιτσα, εδινα χαμομηλι κ σταγονες infacolic.

 

Έχει και ΓΟΠ αλλά πρέπει να έχει και κολικούς γιατί όλο σφίγγεται και λυγίζει τα ποδαράκια της και κοκκινίζει. Οι σταγόνες έκαναν δουλειά??? Εμένα μου έχει γράψει τις biogaia

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι εκαναν δουλεια. του εδινα κ γαλα για κολικους κ θερμοφορα καθε μερα κ περασε ευκολα αυτο το σταδιο. δεν ξερω για τις σταγονες που σου εδωσε. επισης οταν εκλαιγε πολυ χαμηλωνα το φως, τον επαιρνα αγκαλια, εβαζα μουσικουλα κ τον χαιδευα στο κεφαλακι κ του μιλουσα ηρεμα... αυτος τσιριζε εγω προσπαθουσα να ειμαι πολυ ηρεμη κ μετα απο λιγο σταματουσε (το εντονο κλαμα) κ μονο ψιλογκρινιαζε. στο ασταματητο κλαμα του εβαζα ηλεκτρικη σκουπα κ οχι μονο σταματουσε αλλα κοιμοταν κ ολας:?::?::?::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα!!!

 

Πριν από 3 μέρες πήρα τη μπέμπα στο σπίτι (ήταν 3 εβδομάδες στη μονάδα νεογνών λόγω αναπνευστικού προβλήματος όταν γεννήθηκε) και τα έχω βρει πολύ σκούρα. Δε θυμάμαι εγώ τόσο δύσκολα να ήταν στο πρώτο μου παιδί! Τη μπέμπα τη θηλάζω (προσπαθώ τουλάχιστον) και μετά από οδηγίες της παιδιάτρου θηλάζω όποτε θέλει. Βέβαια δεν ξέρω πότε θέλει οπότε όποτε κλαίει τη θηλάζω γιατί ηρεμεί μόνο με το στήθος! Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το παιδί μετά από κάθε θηλασμό αλλά μερικές φορές και κατά τη διάρκεια δείχνει να υποφέρει! Όλο σφίγγεται, μαζεύει τα πόδια, κάνει κακά με πολύ πόνο και όλο ακούω υγράκια να ανεβαίνουν προς το στοματάκι της. Το λυπάται η ψυχή μου. Το κακό είναι ότι δεν ηρεμεί με τίποτα, ούτε με αγκαλιά, ούτε με κούνημα, με τίποτα! Μόνο με στήθος. Αλλά αυτό μας οδηγεί σε φα΄θλο κύκλο γιατί τη θηλάζω ηρεμεί και μετά ξαναρχίζουν τα πονάκια και οι αναγωγές!

 

Η παιδίατρος μου είπε να κόψω το αγελαδινό γάλα και τους ξητούς καρπούς και το μοσχάρι και αν δε δω βελτίωση να δώσουμε σταγόνες! Καμιά βοήθεια από εσάς?? Δε μπορώ άλλο πραγματικά. 3 μέρες κι έχω γίνει ράκος!

 

Η παιδίατρος σε όλα σε συμβούλεψε ΑΡΙΣΤΑ. Κόψε ΑΜΕΣΑ τα γαλακτοκομικά (ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ περιέχει γάλα: τυρί-τραχανά-μπριός κλπ κλπ). Ούτε τυρί στα μακαρόνια δεν πρέπει να βάζεις

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος σε όλα σε συμβούλεψε ΑΡΙΣΤΑ. Κόψε ΑΜΕΣΑ τα γαλακτοκομικά (ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ περιέχει γάλα: τυρί-τραχανά-μπριός κλπ κλπ). Ούτε τυρί στα μακαρόνια δεν πρέπει να βάζεις

 

Γαλακτοκομικά αγελάδος μόνο ... έτσι δεν είναι? Πρόβειο γάλα και γιαούρτι ή κατσικίσιο μπορώ σωστά?

 

Σε πόσο καιρό θα δω διαφορά??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα γαλακτοκιμικά. Μην το διαπραγματεύεσαι. Είναι σοβαρό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός καθαρίζει σε περίπου 6 εβδομάδες. Κόψε και τα αλλα που σου είπε ο γιατρός.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επειδη και εμεις είχαμε ΓΟΠ δεν προκαλεί πόνο ... μόνο οι κολικοί πονάνε . Σιγουρα το ινφακολικ θα βοηθησει το μωρό αν ευθυνονται οι κολικοι , όσον αφορα την γοπ ο γιατρος θα σου πει .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν αντέχω άλλο πραγματικά!!!! Θηλάζω 1 ώρα και μετά για 1,5 ώρα μέχρι να ξαναπεινάσει είμαστε με κλάμα που δεν υποχωρεί με τίποτα και κακά, τσίσα συνέχεια! Δεν μπορώ πραγμάτικα. Δεν ξέρω τι να το κάνω πια!!! Κι εγώ θα καταρεύσω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι κολικοι εχουν πολλά αερια αλλά δεν νομιζω ότι κανουν τόσα κακά ...μηπως το πειραζει κάτι στην διατροφη σου ?

Και αυτο ταλαιπωρειται ....υπομονη .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

την πεμπτη γινομαστε 5 μηνων επι 5 μηνες θηλαζω και κολικους ακομα εχει σε πολυ πιο ηπια μορφη αλλα εχει κοψε αναψυκτικα γαλακτομικα σκορδο κρεμμυδι οσπρια λαχανικα πρασινα ξηρους καρπους αν παιρνεισ σιδηρο και αυτο κομενο πολλους καφεδες γενικα κοψε σχεδον τα παντα κρεας απειρες σουπες νερακι και παλι νερακι και παλι νερακι αααα και φρουτα αυτα επιτρεπονται.Επισης μην σκεφτεις να κοψεισ το θηλασμο γιατι θα ειναι πολυ χειροτερα.Θηλασμος μπορει να κραταει και 20 ωερες το 24ωρο μη σου φανει περιεργο.Διαδρομες αγκαλιτσα στο σαλονι να μα8εις καθε χιλιοστο του σπιτιου σας εεεε και ξανα μανα τα ιδια αυτα τα δυσαρεστα 'η ευχαριστα αυτη η εμπειρια μου καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...