Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΕΠΙΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΝΦΑΚΟΛΙΚ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ.ΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟ ΔΩΣΑΤΕ ΕΙΔΑΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?ΕΧΩ ΑΠ[ΕΛΠΙΣΤΕΙ.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ 50 ΜΕΡΕΣ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ.ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΜΟΣ.ΠΟΥ ΦΑ ΒΡΩ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΚΟΛΙΚΩΝ ?ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΑΡΑΙΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ.ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΖΟΜΠΙ!!!! ΤΟ ΙΝΦΑΚΟΛΙΚ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΔΡΑΣΕ.ΛΕΤΕ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΗΡΕΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ?ΕΧΩ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΙ ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλουσ εσάς που με τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες ενημερωνέτε τις νέες μαμάδες...Σαν νέα μαμά, αντιμετωπίζω (πιθανά?????)πρόβλημα με κωλικούσ...έχώ έναν γιο 2 μηνών, ο οποίος σιτίζεται ακοουθώντας τεχνικές μικτής διατροφής, και ο οποίος το τελευταίο διάστημα, μετά το νυκτερινό τυ γεύμα, το οποίο τρώει αβίαστα και με πολλή όρεξη, αποκοιμάται εύκολα, ενώ ο ύπννος του είναι ανήσυχος, συνοδευόμεβος από γουργουρητά και σφιξιματάκια, χωρίς όμως να κλαίει και να ξυπνάει...είναι αυτά σημάδια κολικών?????κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι ιδιαίτερα ήρεμος και σπάβια γκρινιάζει ή κλαίει...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλουσ εσάς που με τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες ενημερωνέτε τις νέες μαμάδες...Σαν νέα μαμά, αντιμετωπίζω (πιθανά?????)πρόβλημα με κωλικούσ...έχώ έναν γιο 2 μηνών, ο οποίος σιτίζεται ακοουθώντας τεχνικές μικτής διατροφής, και ο οποίος το τελευταίο διάστημα, μετά το νυκτερινό τυ γεύμα, το οποίο τρώει αβίαστα και με πολλή όρεξη, αποκοιμάται εύκολα, ενώ ο ύπννος του είναι ανήσυχος, συνοδευόμεβος από γουργουρητά και σφιξιματάκια, χωρίς όμως να κλαίει και να ξυπνάει...είναι αυτά σημάδια κολικών?????κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι ιδιαίτερα ήρεμος και σπάβια γκρινιάζει ή κλαίει...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΑΘΟΣΟΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΙΑ ΛΙΓΟ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ?ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΖΟΜΠΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ.15 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΛΑΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ.ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλουσ εσάς που με τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες ενημερωνέτε τις νέες μαμάδες...Σαν νέα μαμά, αντιμετωπίζω (πιθανά?????)πρόβλημα με κωλικούσ...έχώ έναν γιο 2 μηνών, ο οποίος σιτίζεται ακοουθώντας τεχνικές μικτής διατροφής, και ο οποίος το τελευταίο διάστημα, μετά το νυκτερινό τυ γεύμα, το οποίο τρώει αβίαστα και με πολλή όρεξη, αποκοιμάται εύκολα, ενώ ο ύπννος του είναι ανήσυχος, συνοδευόμεβος από γουργουρητά και σφιξιματάκια, χωρίς όμως να κλαίει και να ξυπνάει...είναι αυτά σημάδια κολικών?????κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι ιδιαίτερα ήρεμος και σπάβια γκρινιάζει ή κλαίει...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

Καλημερα!!

 

Αυτα τα εχει και ο δικος μου γιος, αν και πριν τα πονακια ηταν πιο εντονα, συνοδευομενα με αρκετο κλαμα!

 

Εχω προσεξει οτι οταν πινει το γαλα (μπιμπερο) και αυτο δεν ειναι ζεστο-χλιαρο αλλα εχει κρυωσει καπως (ε μεχρι να το πιει κρυωνει), τον ενοχλει μετα στην κοιλια, εχει πονακια, σφιξιμο, και γκρινια. Να τον βαζεις να ρευετε στα μισα του γευματος αλλα και στο τελος, ετσι μειωνεις τον αερα που παγιδευεται στο στομαχακι του.

 

 

Επισεις να προσεξεις ποσο συχνα ενεργειται το παιδι! Αυτο παιζει μεγαλο ρολο στα πονακια και στα σφιξιματακια. Πολυ βοηθητικο ειναι το τσαι γλυκανισσο.

 

Καλη υπομονη!!!! :P

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΚΟΛΙΚΩΝ ?ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΑΡΑΙΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ.ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΖΟΜΠΙ!!!! ΤΟ ΙΝΦΑΚΟΛΙΚ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΔΡΑΣΕ.ΛΕΤΕ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΗΡΕΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ?ΕΧΩ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΙ ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

 

 

Ευχομαι να περασουν οι κολικοι, και να ηρεμησει και το μωρο αλλα και εσεις!!! Αντε να τα χαρουμε και λιγο!!!;)

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να περασουν οι κολικοι, και να ηρεμησει και το μωρο αλλα και εσεις!!! Αντε να τα χαρουμε και λιγο!!!;)

Μακαρι να ερθουν γρηγορα τα πιο ευχαριστα γιατι τωρα τα βλεπω ολα μαυρα κι αραχνα.Μηπως γνωριζεις κατι πιο συγκεκριμενο για το ινφακολικ?Διαβαζω διαφορα στο φορουμ αλλα θελω να πιστευω πως κατι θα κανει στο μωρακι μου ωστε να ηρεμησει λιγο..Θελει αρκετες μερες ναεπιδρασει?:?:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ερθουν γρηγορα τα πιο ευχαριστα γιατι τωρα τα βλεπω ολα μαυρα κι αραχνα.Μηπως γνωριζεις κατι πιο συγκεκριμενο για το ινφακολικ?Διαβαζω διαφορα στο φορουμ αλλα θελω να πιστευω πως κατι θα κανει στο μωρακι μου ωστε να ηρεμησει λιγο..Θελει αρκετες μερες ναεπιδρασει?:?:

 

 

Απ' οτι γνωριζω, ναι θελει καποιες μερες, και οσο πιο πολυ συχνα το δινεις τοσο πιο πολυ θα επιδρα και θα ηρεμει τους πονους. Το δινεις σταγονα - σταγονα 10' πριν το γευμα. Δεν θα εξαφανισει τους κολικους, αλλα απαλυνει τον πονο αρκετα.

 

Μολις τωρα ηρεμησε ο δικος μου μετα απο 15' γοερου κλαματος, που ηρθε απο το πουθενα!!! Δεν μπορουσα να τον ηρεμησω με τπτ!! Ουφφφφφφφφφφφ :?

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κι εγω ορισμενα πραγματα που εχουν βοηθησει καπως τη κατασταση με τους κολικους.Δεν υπαρχει δυστυχως κατι μαγικο αλλα οτι μπορω κανω για να τα βοηθησω.Η μικρη μου εχει μικροτερο προβλημα κι ετσι τα ματζουνια πιανουν καλυτερα.Οσο για το μικρο ειναι δραμα η κατασταση...ουρλιαζει ,κυριως τις απογευματινες ωρες, απο το πονο και πολλες φορες του κοβεται η ανασα και οποως μπορειτε να καταλαβεται εχω τρελαθει απο την αγωνια και τη στεναχωρια.

Λοιπον αυτα που εφαρμοζω εγω ειναι θερμοφορες στη κοιλιτσα τους τυλιγμενες με πετσετουλα, ινφακολικ μιση ωρα πριν το γευμα και σε πολυ δυσκολες ωρες αλλη μιση δοση μιση ωρα μετα το φαγητο και κατι που μπορω να πω οτι βοηθαει αρκετα, βαζω μεσα στο γαλα τους (το οποιο ειναι μισο μητρικο μισο aptamil comfort) μιση κουταλια kinternte ή χαμομηλι αν τα εχει πιασει και δυσκοιλιοτητα.

Αυτα κανω εγω και ελπιζω να βοηθησω καπως αλλες απελπισμενες μανουλες

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kai mena o mikros mou pou einai 25 imeron meta to gevma oxi omos kai to kathe gevma arxizei kai sfigetai kokkinizei zorizetai kai mougrizei alla de klaiei... kamia fora apokoimietai kai sinexizei na mougrizei mesa ston ipno tou xipnaei kai xanakoimatai!! einai kolikoi aftoi i apla ponakia????? lete na paizei rolo an einai zesto to gala i oxi??? ton thilazo alla thelei oposdipote kai sibliroma kai molis exthes tou allaxa to gala giati me to Novalac gia kolikous ta zoria itan perissotera nomizo.. tora tou dino to Gold 26s..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κι εμας η κουκλιτσα μας ειχε κολικους και μας ειχε πεθανει!!!

ειναι πολυ ζορι και δυστυχως ο καλυτερος γιατρος ειναι μονο ο χρονος.....υπομονη....θα περασει και θα το ξεχασετε!!!!

εμεις σιδερωναμε πανακι και το βαζαμε στην κοιλιτσα της....την τυλιγαμε για να νιωθει ζεστη και ασφαλης και την βαζαμε στον ωμο...και βολτες πανω κατω...αυτα ....και προπαντως ηρεμια...οσο αγχωνεστε τοσο το καταλαβαινει και δεν μπορει να ηρεμησει!!!!

να αλλαζετε χερια μολις κουραζεστε για να παραμεινετε ηρεμοι!!!

καλο κουραγιο....να θυμαστε οτι σε λιγους μηνες θα σας ανταμοιψει με τις ζουζουνιες και τα γελια που θα κανει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Το μωράκι μου είναι 2,5 μηνών. Ακολουθώ μικτή σίτιση με μητρικό γάλα και frisolac. Προσπαθώ να τρέφομαι σωστά και να αποφεύγω τις τροφές που μπορεί να προκαλέσουν κολικούς, όπως όσπρια και πράσινες σαλάτες, κατά τις υποδείξεις και του παιδιάτρου μας. Το μωρό μου μέχρι στιγμής είχε μικρούς κολικούς και μάλιστα ούτε καν καθημερινής βάσης. Μέχρι που την προηγούμενη βδομάδα (Μεγάλη εβδομάδα), είχα τη φαεινή ιδέα να φτιάξω μια μέρα γίγαντες στο φούρνο. Περάσαμε ένα φρικτό βράδυ με το μωρό να σφαδάζει για πρώτη και μοναδική φορά ως τώρα από τους πόνους για 2,5 ώρες.... Κορίτσια ένα θα σας πώ: ξεχάστε τα όσπρια όσο θηλάζετε και θα με θυμηθείτε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!υπομονή τα πονάκια ή οι κολικοί περνούν. το infacolic εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ.το έδινα στη μικρή μου λίγο πριν θηλάσω 3-4 φορές το 24ωρο. αποτελεσματικό στα αέρια και στα κακά. παρόλο που σταμάτησαν τα πονάκια τον 2ο μήνα, γιατί κολικούς δεν είχαμε, της συνέχισα το infacolic μέχρι τον 3ο μήνα.

τα ζεστά πανάκια βοηθάνε πολύ, τα ζέσταινα με το σίδερο και της τα έβαζα στην κοιλίτσα. επίσης την κράταγα από την κοιλίτσα με την παλάμη μου σφιχτά και την πλάτη της στο στήθος μου για ασφάλεια και βόλτες συνεχόμενες. αλλάζαμε χέρια με τον άντρα μου ή με τη μαμά μου.θέλει ηρεμία το παιδί και ο δικός μας πανικός σίγουρα δεν τα βοηθάει.

δεν συμφωνώ με το χαμομήλι στο γάλα, γιατί είναι δύο διαφορετικά πράγματα. το χαμομήλι μόνο του και το γάλα ζεστούλι μόνο του με διαφορά τουλάχιστον μισής ώρας το ένα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

όσο για τις τροφές που επηρεάζουν τα εντεράκια των μωρών που θηλάζουν, από την πείρα μου, δεν έφαγα ποτέ όσπρια, ποτέ πράσινα, ποτέ λάχανο, κουνουπίδι, λάχανο ή μπρόκολο, ποτέ σοκολάτα, μπαχαρικά, λεμόνι.ούτε καν κανέλα.

εύχομαι καλό κουράγιο και σύντομα να τελειώσουν τα πονάκια από τα αγγελούδια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια γεια σας...

Καινούργια μαμά και γω΄με δίδυμα!!

Εχουν κολικούς και τα δύο...!!!!!Θεέμου τι να πώ??

Τα μάτια μου έχουν χυθεί.....:(

Τα αλλάξαμε γάλα 4 φορές μήπως και βρουμε κάποιο να βοηθά ποιο πολύ στους κολικούς...Πρωτα διναμε φριζολάκ...η μικρή έκανε λιγη δυσκοιλια μετα δίναμε ΙΤ...ΚΑΙ μετα θεέμου έδωσα Απτιμίλ CE..Και μετάνιωσα την ώρα και την στιγμη..τα πείραξε (είναι και με λιγότερη λακτόζη και γράφει για κολικούς)!! χάλια ολοι μέρα χτες κλαιγανε και γω φρίκαρα...κανανε κάτι θανατηφόρα πριτσάκια...ουτε μεγάλα παιδιά να ήτανε!!!

και ολοι μέρα να σφαδάζουν απο τους πονους με αέρια ..

Η νύχτα του βαρθολομαίου...και τα δύο μαζίιιιιι...ουφφφ..

Τα δώσαμε γάλα υποαλλεργικο της nan..και τώρα θα δούμε πως θα πάνε...προς το παρων δεν ξέρω γιατι αλλα δεν τρώνε όπως πρίν..100μλ αλλα 60 και 50 με το ζόρι..μπορει να μην τους άρεσε το γάλα η θα πρέπει κάποιες μέρες να το συνηθήσουν..

Πειραματοζωα τα παιδάκια μας...Τους δίνω επίσης αμάραθο με γλυκανισο καμια φορά πιάνει..και πήρα και σταγόνες biogaia..που τα ξεκίνησα απο χτες ...

Τα μωράμου ειναι 28 ημερών και τα πονάκια ξεκινήσανε στην 1η βδομαδα :(..

OΥΦΦΦΦ...Eχω κλατάρει..Την μία την έχω στο σαλόνι και κοιμάται με το πιστολάκι των μαλλιων ανοιχτο...σε αυτην πιανει και στον άλλον έδωσα πιπίλα...αλλα την φτύνει όταν κλαει..και τρεχχωωω ΌΛΗ μερα...Δωστε καμια ίδεα κορίτσια..ωχχ ξανακλαιει..τρεχωωωωω

φιλιαααααααα

Link to comment
Share on other sites

Maroylaki, προβιοτικές σταγόνες δεν είναι τα biogaia; κι εγώ της τα είχα ξεκινήσει για 2 εβδομάδες, όταν ήταν μωρούλι, μετά τον 1ο μήνα, αλλά προτίμησα το infacolic, ως πιο άμεσα αποτελεσματικό.

μου είχαν πει για τα προβιοτικά ότι είναι εντελώς αθώα και αποτελεσματικά, αλλά χρειάζεται αρκετό χρονικό διάστημα για να επιδράσουν αποτρεπτικά στους κολικούς.

κι εγώ φριζολάκ της δίνω της μικρής μου πλέον (από τον 2ο μήνα και μετά έπινε και φριζολάκ και γάλα από εμένα, από τον 3ο μήνα μόνο φριζολάκ). και κανένα θέμα με δυσκοιλιότητα. το ακριβώς αντίθετο. έκανε και συνεχίζει έως σήμερα που κοντεύει τους 6 μήνες να κάνει πολλές φορές κακάκια, άνετα.

Πήγα να της αλλάξω γάλα στον 4ο μήνα, γιατί είχα κουραστεί από τις γουλίτσες που έβγαζε, αλλά το γάλα το άλλο, ούτε που το θυμάμαι, της προκαλούσε υδαρή κακάκια, κι επιπλέον δεν της άρεσε. το σταμάτησα σε 48 ώρες. δεν ήθελα περισσότερο χρόνο για να πειστώ ότι δεν της κάνει.

υπομονή, εύχομαι να τελειώσουν σύντομα τα πονάκια σας. φιλάκια πολλά στα μωράκια σου!!! να σου ζήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πω ενα γρηγορο "γεια" και θα προσπαθησω να μπω σε λιγο ωστε να σας γραψω και εγω γιατι θελω και εγω καποιες συμβουλες ...νοιωθω μπερδεμενη και κουρασμενη. Το μωρο ειναι τωρα 36 ημερων και εχουμε κοιμηθει μονο 3 νυχτες λιγο ηρεμα (εννοω 3ωρα και 4ωρα σερυ). Θα επανελθω :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

sevoula γεια σου ...

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου....και το δικό σου να είναι γερό...

Εγω στην αρχή απο το νοσοκομείο τους δώσαμε φριζολάκ, και τώρα έχω μετανιώσει που το αλλάξαμε...μάλλον σαν νεόι γονείς ήμασταν υπερβολικοί με το παραμικρό να τα αλλάζουμε νομίζωντας ότι θα βρούμε ένα καλύτερο..Τελικα τώρα τους δίνουμε το Ναν το υποαλλεργικό..Τωρα για τις σταγόνες ελπίζω η biogaia να είναι καλες όσο to infacolik γιατι είναι και ακριβά κάπως στις τίμες...Εμείς και με δύο παιδιά αυτην την στιγμη όλα είναι διπλά...

Η κολικοί με έχουν κουράσει αρκετά γιατι δεν είναι ένα παιδάκι ...τα δύο όταν κλαίνε μαζί είναι ένα δράμα..και όταν είμαι μόνη μου μου ρχέται να πηδήξω απο το μπαλκόνι...εχω κουραστεί πάρα πολύ...και είναι μόνο ενας μήνας ..:(

Mακάρι να περάσουν σύντομα τα πονάκια μας...

 

 

ΤΙΝΑΚΙ γεια σου...να σου ζήσει το μωράκι σου ,,

Αμα Κοιμαστε 3 η 4 ωρα θα κάνετε τον σταυρό σας...εγώ χτες μετά απο κλάμματα και πόνους όλη την ημέρα κοιμήθηκαν το βράδυ συνεχόμενα ένα 3 ώρο και ήταν για μένα μεγάλη χαρά..μια που είναι δύο..οπότε ο χρόνος για να κοιμηθώ είναι πιο λίγος..1 ώρα να φάει και να ρευτεί το ένα και μια το άλλο..τι να πώ ..δύσκολο το να μεγαλώνεις παιδιά...ας είναι γερά και ας μας δίνει ο θεός υπομονή και δύναμη να τα ξεπεράσουμε όλα...πολλά φιλιά σε όλες τις μανούλες...

Μαρουλάκι....με τα διδυμάκιαα

Link to comment
Share on other sites

Sevoyla ...

Οπως λέει μια ξαδέρφη μου ...

Τα μεγάλα δώρα απαιτουν μεγάλες θυσίες...

Γιατι και μεις προσπαθούσαμε 5 χρόνια για παιδι και τα κάναμε με εξωσωματική :)

Kανικά δεν πρέπει να παραπονιέμαι αλλά τελος πάντων άνθρωποι είμαστε..

 

περιμένω λίγο την στιγμή που θα καταλαβαίνουνε και δεν θα είναι αντανακλαστικά τα γελάκια τους...και όλα τα άλλα ...

 

πολλά πολλά φιλιά...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια γεια σας! πολλα απο αυτα τα περασαμε και τα περναμε και εμεις! το αγορακι μου ειναι 2,5 περιπου μηνων. στην αρχη περναμε frisolac σε συνδυασμο με frisolac comf.! και biogaia! παραλληλα και θηλασμο. μετα ινφακολικ και αρχισε διαρροιες και μετα αλλαξαμε παιδιατρο! δοκιμασαμε 3 με 4 γαλατα και βλεπαμε το μωρο μας να υποφερει! πειραματα! τελικα καταληξαμε στο απταμιλ και πεταξα ολες τις σταγονες.! δεν θελω αλλα φαρμακα. για κανα μηνα ολα καλα δοξα τω θεο. εχει ομως τωρα κανα πενθημερο εχουμε περισσοτερη γκρινια (μιας και δε σταματησε ποτε), τα εντερα του κανουν τρομερο θορυβο και το γαλα δεν το πινει με ενθουσιασμο! δεν ξερω τι να σκεφτω. εχω αγχωθει. φιλια σε ολες μας και καλο μας κουραγιο. να ναι καλα τα μωρακια μας

Link to comment
Share on other sites

πατρίδα, σε καταλαβαίνω, σε έχουν παιδέψει-μπερδέψει οι παιδίατροι.στείλε μου π.μ. αν θες για παιδίατρο, μήπως έχουμε την ίδια.

ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο για τους κολικούς, τόσο βιολογικά για το παιδί, όσο και την ώρα που πονάει, ψυχολογικά, έχει τη μανούλα του στον πόνο του.και να μην πεινάει, δώσε του στήθος για παρηγοριά.

έχεις σκεφτεί ότι το μωρό δεν είχε το χρόνο να προσαρμοστεί στις συχνές αλλαγές; γάλα ξένο, δικό σου, άλλο ξένο γάλα, σταγονίτσες.

αφού θηλάζεις μικτά, πρέπει να προσέξεις το γάλα το ξένο να είναι αυτό που θα του αρέσει να πίνει για να παίρνει βάρος, να ρεύεται, να ενεργείται κανονικά και σε κακά και σε αέρια. δώσε χρόνο για να δεις αποτελέσματα και κρίνεις ανάλογα με τις παρατηρήσεις σου (ύπνος, βάρος, πάμπερς, αέρια, κάθε πότε κλαίει και πόσο).

το ινφακόλικ βοηθάει άμεσα. το έδινα στη μικρή μου 3-4 φορές το 24ωρο λίγο πριν τη θηλάσω. και μετά τους 2,5 μήνες που σταμάτησα το θηλασμό, το μετάνιωσα, συνέχισα το ινφακόλικ και στο ξένο φριζολάκ. και από άλλα μωράκια που πίνουν φριζολάκ, ξέρω ότι δεν είχαν πρόβλημα ιδιαίτερο, μόνο με πονάκια την έβγαλαν για 3 μήνες το πολύ.

αν είναι κολικοί, έχουν συγκεκριμένη ώρα και διάρκεια στους τρεις μήνες το πολύ.μετά Ανάσταση.

αν είναι πονάκια, το γαλατάκι του να είναι ζεστούλικο, όχι καυτό βέβαια, και να προσέξεις το γάλα του σε σχέση με τις παρατηρήσεις που θα κάνεις. και τα biogaia βοηθούν αλλά όχι άμεσα.

αγκαλιά, σφιχτά την παλάμη από την κοιλίτσα του, πανάκια ζεστά και χάιδεμα.

σου στέλνω πολλά φιλιά κυρίως για το αγοράκι σου!

ό,τι θες στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλα σε ευχαριστω πολυ...

σε βρισκω πολυ ενημερωμένη... να σαι καλα..

φτερνιζεται και πολλες φορες μετα που τους κανω μπανιο..αλλα τιποτα αλλο δεν βλεπω...η παιδιατρος μου ειπε οτι μαλλον απο το γαλα ειναι..την δευτερα σαραντιζω επιτελους...οποτε θα παμε στην παιδιατρο να δουμε τι γινεται γενικα...

αληθεια το ινφακολικ σε βοηθησε αμεσα? η μηπως στο καθε παιδι δρα διαφορετικα..εγω πηρα biogaia αλλα δεν βλεπω και τρομερες αλλαγες το αντιθετο θα ελεγα..τι να πω?

και τωρα τις δινω το γαλα το ναν το υποαλλεργικο.. αχχ ..δεν ξερω...ολα ειναι τεστ...τι να πω ...

μακαρι να περασουν ολα γρηγορα...

σας φιλω εχω στον ωμο μου τον μικρο για να ρευτει..παω να του κανω καμια βολτα..πολυ δυσκολο το ρεψιμο!!!!

Μακαρι να εχουμε ενα ησυχο βραδυ ...γιατι νιωθω πολυ κουραση και το σωμα μου offf...

αληθεια με το κλαμμα πως τα πατε??τα αφηνετε να κλαινε?εγω χθες ημουν μονη και τα επιασε και τα δυο να κλαινε γοερα ..και στο τελος απο την απελπισια μου και γω γιατι δεν μπορουσα να τα ηρεμησω..αλλα να ταιζω τον ενα και αλλη να σπαραζει μεσα..ωχ θεεμου τι μερες ειναι αυτες??αληθεια με το πολυ κλαμμα παθαινουν τιποτα? μιση ωρα?

φιλιαα κοριτσια τα λεμε ξανα..δεινετε συμβουλες παντα χρειαζουμενες..

μακιααα

Link to comment
Share on other sites

το ινφακόλικ βοηθάει άμεσα. το ξέρω από την πείρα μου. καμία σχέση με τα biogaia.

το μωρό όταν αερίζεται ή όταν κάνει κακάκια δεν ζορίζεται καθόλου, δεν δυσανασχετεί.

εγώ ξέρω να σου πω μόνο για το φριζολάκ.και από άλλες μανούλες που ξέρω που έδιναν το ίδιο γάλα δεν είχαν θέμα με κολικούς ή πονάκια. όταν άλλαξαν, είχαν θέμα. αυτό το κρίνει και ο γιατρός. μην βιάζεσαι να αλλάξεις γάλα. σημαντικό είναι να βάζουν βάρος, να κοιμούνται όσο γίνεται πιο ήσυχα (σταδιακά γίνεται αυτό, μην απελπίζεσαι. μετά τους 2 μήνες θα δεις θαύματα, 8+ ώρες συνεχόμενες).τότε κι εσύ θα έχεις γίνει εξπέρ και τα μωρά θα μπορούν να σου πουν με το κλάμα τους τί θέλουν κάθε φορά που κλαίνε.

το κλάμα δεν σημαίνει πάντα κολικό ή πονάκια. αυτό είναι το μόνο εύκολο να πούν οι γιατροί για να τελειώσουν μαζί σου, μιας και δεν έχουν βρεθεί τα αίτια ούτε η απόλυτη γιατρειά. πρώτα να αποκλείσεις όλα τα άλλα και μετά ασχολήσου με τον πόνο ή τον κολικό.

το κλάμα μπορεί να σημαίνει πείνα, ζέστη (θα το καταλαβαίνεις από τον αυχένα του μωρού, πόσο καίει ή άν είναι ιδρωμένο ή αν κρυώνει), μη ανοχή σε μη βαμβακερά υφάσματα σε ρούχα ή σκεπάσματα, ανάγκη για άλλαγμα, αγκαλιά, χάδι, ανάγκη να σε δει για να νιώσει ασφάλεια από κάτι που τρόμαξε ή που θυμήθηκε ότι το τρόμαξε, ανάγκη για ησυχία, ανάγκη για ύπνο (η δική μου αν δεν κοιμόταν κάθε ώρα τις πρώτες εβδομάδες, έκλαιγε, όχι ότι το καταλάβαινα πάντα, πήρε χρόνο για να μεταφράζω το κλάμα της. αντί αυτού εγώ την σήκωνα για αγκαλιά, και δώστου κλάμα η μικρή. όταν την άφησα κάποια στιγμή κάτω να κλαίει, τότε κοιμήθηκε στο λεπτό.)

ό,τι κάνεις σε σχέση με τα μωρά να βασίζεται στην παρατήρηση της συμπεριφοράς τους. γράφε σημειώσεις, αν σε βοηθάει, αν και λόγω έλλειψης χρόνου, είναι δύσκολο να γράφεις κιόλας.

τα αγόρια δεν τα αφήνουμε να κλαίνε, γιατί από αυτά που ξέρω από έμπειρες μανούλες είναι επικίνδυνο. όχι ότι αφήνουμε το κοριτσάκι, προς Θεού. αλλά δεν έχουν το ίδιο ρίσκο. ρώτησε τον παιδίατρο, θα σου το εξηγήσει επιστημονικά.

διάβασε και στο θέμα με τον ύπνο. έχω γράψει κι εκεί κάποιες συμβουλές για συνεχόμενο ύπνο, που με βοήθησαν εμένα πάρα πολύ.

άφησε το ένστικτό σου να σε οδηγήσει, είναι τα δικά σου μωρά και καλύτερα από εσένα δεν τα ξέρει κανένας ούτε ο γιατρός. απλά χρειάζεσαι ξεκούραση για να καθαρίσει το μυαλό σου και να δεις τα πράγματα πιο σωστά. την έχω πατήσει κι εγώ από την κούραση. μετά τις σαράντα ημέρες, που οι ορμόνες στρώνουν, βλέπεις με άλλα μάτια.

φιλιά πολλά, πάντα στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...