Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι και εγω μια νεα μαμα και το αγορακι μου εχει κολικους δυστιχος!θελει οντως πολυ υπομονη και κουραγειο.θα ηθελα να ρωτησω,ο μπεμπης μου τρωει παρα πολυ συχνα(θυλαζω)και για λιγο δηλαδη μονο 5 η 10 λεπτα τι να κανω?του δινω οποτε ζηταει?κουραγειο σε ολα τα ζευγαρια που περνανε και αυτην την φαση,με τους κολικους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ουφ και εμεις με κολικους... και πολυ στεναχωριεμαι παρ΄όλο που δεν ειναι πολυ εντονο το προβλημα. Ο μεγαλος μου γιος ποτε δεν ειχε πονακια, και μου κακοφαινεται τωρα. Τον πιανει κατα τις 7 το πρωι για καμια ωρα και κατα τις 9 το βραδυ για καμια ωρα παλι. Του αλλαξα γαλα εχθες. Απο αλμιρον, εδωσα απταμιλ εξτρα κερ. Περιμενω να δω τα αποτελεσματα.Απο τη μια στεναχωριεμαι γιατι το λυπαμαι και απο την άλλη νευριαζω η άκαρδη μανα....

Link to comment
Share on other sites

ΑΧχχχχχ aleca σε καταλαβαίνω απόλυτα και εσένα και τις υπόλοιπες μανούλες που περνάνε την φάση των κωλικών, εμείς έχουμε ακόμα κωλικούς και τολμώ να πώ οτι είναι πολύ πιο δυνατοί σε σχέση με τον 1ο μήνα. Εδώ και 3 μέρες του δίνω το epadoren το ξέρετε? ελπίζω να καταφέρουμε να κάνουμε κάτι γιατί δεν αντέχω να βλέπω το μικρό μου να σπαράζει έτσι κάθε μέρα :-( και για να πώ την μαύρη αλήθεια μερικές φορές ξεφεύγω απο τα όρια μού και νευριάζω:oops: λες και΄το κάνει επίτηδες το αντράκι μου.

Όσο σκέφτομαι οτι δεν θα προλάβουμε να ηρεμήσουμε απο τους κωλικούς και θα αρχίσουν τα δόντια με πιάνει τρέλα......:shock:

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε όλες μας κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια...εγω με την αλλαγη του γαλατος εχω δει μεγαλη διαφορα, κανενα ανιτιο κλαμαλεμε...επιφυλασσομαι όμως γιατι ακομη ειναι νωρις.

Ρια υπομονη, σε λιγες μερες που θα γινεται τεσσαρων, δεν θα εχετε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί aleca μου...

Χθες το βράδυ είχαμε πάλι πολύυυυυυ κλάμα, το μόνο που με έσωσε κυριολεκτικά όμως είναι ο μάρσιπος, τον έβαλα μέσα και άρχισα να κόβω βόλτες στο σπίτι....ε σε ένα τεταρτάκι είχε ξεραθεί στον ύπνο ο κύριος, αφού με τον άντρα μου κάναμε τον σταυρό μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει. την κορη μου που με εκανε να δεινοπαθησω με τους κολικους τη βοηθησε παραααααα πολυυυυυυ το τηλιο.

το κοινο τηλιο σε φακελακι (κατ'εντολη του παιδιατρου).πολλους κολικους και ας θηλαζε αποκλειστικα! και ογιος μου ειχε αλλα λιγοτερους.κουραγιο....σας καταλάβαινω!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου προτεινε το frizolac comfort για κολικους... το δοκιμασαμε αλλα τελικα μας ητανε πολυ ελαφρυ σαν γαλα... δεν χορταιναμε με τιποτα..... καποιοι βεβαια βαζουνε μισο μισο το απλο frizolac με το frizolac comfort.... μιλα με τον παιδιατρο σου....

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά το epadoren δεν μας έκανε και τίποτα το σπουδαίο με τους κολικούς και θα το σταματήσω γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνω φάρμακο στο παιδί και να μην του προσφέρει και τίποτα. Ελπίζω κλέινωντας τον 4ο μήνα να κλείσει και το κεφάλαιο κολικοί!!!!!

Τώρα έχω τον μικρούλι μου με ίωση και μου κάνει συνέχεια εμετό σήμερα :-( :-( :-(

Κουράγιο σε όλες μας μανουλίτσες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera sas!! eimaste neoi sto forum :)

oson afora tous kolikous..i mikroula mas se liges meres sarantizei, upoferei apo kolikous, an kai einai isixo mwro genika, otan thn pianoun sparazei. ksekinisame me to aptamil to aplo apo tote pou vgikame apo tin kliniki, i paidiatros mas to allakse sto frisolac. me to frisolac i mikri energithike mesa se 2 meres gurw stiw 25 fores. itan mexri na sunithisei o organismos to gala auto..alla pali den eidame veltiwsh. twra pinei to aptamil EC (extra care)gia kolikous k sunexizei na ponaei logw duskoiliothtas.. kai maratho ths dinw kai xamomhli me to teleutaio geuma...einai normal olo auto??? i paidiatros leei na mhnths dwsw to infankolik..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Ο μπέμπης μου είναι 25 ημερών και οι κολικοί του ξεκινησαν σχεδόν από το πρώτο δεκαήμερο της ζωής του (αφού οι περισσότεροι συμπεριλμβανομενης και εμού δεν το πίστευαν ότι πρόκειται για κολικούς λόγω πολύ μικρής ηλικίας). Η παιδίατρος στην αρχή νόμιζε ότι το μωρο το βράδυ κλαίει απαρηγόρητο γιατί το γάλα μου αραιώνει και το μωρό πρέπει να πάρει συμπλήρωμα. Ευτυχώς που δεν την άκουσα και έκανα δοκιμή. Πράγματι, μετά από καμιά βδομάδα, το παιδί άρχισε να δείχνει ανησυχία και πόνο (τέντωμα, κλάμα, ανησυχία και γκρίνια με το θηλασμό, έφτυνε τη θηλή πριν καν χορτάσει κ.α.) από το μεσημέρι. Έκανε διάλειμμα ύπνου και μετά τις 7-8 το βράδυ μέχρι και τις 2 το πρωί ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ κλαίει. Ανακουφίζεται μόνο με ασκησούλες στα πόδια για να φύγουν τα αέρια και με βόλτες πάνω κάτα στο σπίτι με πίεση στην κοιλιακή χωρα. Αυτά βέβαια για 5 λεπτά μέχρι να ξαναέρθει ο επόμενος πόνος. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Επειδή δεν έχει εδραιωθεί ακόμη η γαλουχία, αν του δώσω με μπιμπερό χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα και να μην πιάνει το στήθος? Θέλω να τον ανακουφίσω (και να ανακουφιστούμε και οι δόλιοι γονείς) αλλά από την άλλη είναι πολύ σημαντικό για μένα να διατηρηθεί ο θηλασμός όσο γίνεται περισσότερο. Παρακαλώ τα φώτα σας. Επίσης, το χαμομήλι το δίνουμε πριν το γάλα, μετά, το βράδυ και γενικά σε τι δόσεις και ωράριο? Δεν έχω ιδέα (ούτε και η παιδίατρος άλλωστε, το μόνο που μου είπε είναι να δώσω 50 ml). Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ.....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

kokoraki, εμείς όταν είχαμε κολικούς έβαζα τήλιο & γλυκάνισο μέσα στο ξένο γάλα και μάλλον ανακούφιζε λίγο το μωρό. του το έδινα στο βραδινό γεύμα (τον συνδιασμό μου το είπε η παιδίατρος)

 

με τον θηλασμό δεν είχα πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να σου πει σίγουρα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το δικό σου μωρό, γιατί κάθε΄μωρό αντιδρά διαφορετικά.

 

σου εύχομαι γρήγορα να τελειώσουν οι κόλικοί γιατί πραγματικά είναι πολύ κουραστικοί και για εσάς που προσέχετε το μωρό σας κουραγιο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι μου ξεκίνησε τους κολικούς σχεδόν αμέσως. Έκλεγε συνέχεια. Την θήλαζα εκείνη την εποχή και μερικές φορές της έδινα και συμπλήρωμα. Αλλάξαμε το συμπλήρωμα, της έδινα κίντερτε τίποτα δεν έγινε. Ανακούφιση είδαμε μόνο με τι infacolic. Να 'ναι καλά το φαρμακάκι το παιδί έγινε κάπως καλύτερα. Οι κολικοί της κράτησαν 3 μήνες ακριβώς. Το μόνο που θέλει είναι υπομονή και γερά νεύρα. Στο λέει μια πονεμένη μανούλα που εκείνη την εποχή είχαν σπάσει τελείως τα νεύρα της.

Εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... γιατί εκτός από τους πόνους, το βράδυ έχουμε και θέμα με τη στηθο-πιπίλα! Έχω παρατηρήσει ότι ενώ όλη τη μέρα (που δεν πονάει το παιδί) κοιμάται αμέσως μετά το θηλασμό χωρίς παρατράγουδα, το βράδυ δεινοπαθούμε διότι τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος (φαγητό αλλά και παρηγοριά λόγω πόνου) και μόλις τολμήσουμε να τον βάλουμε στο πορτ μπεμπέ για ύπνο γίνεται της κακομοίρας από το κλάμα.... Μα πώς θα κόψει αυτή τη συνήθεια να πιπιλάει το βράδυ για να κοιμηθεί?? Και γιατί αυτή η ανάγκη παρουσιάζεται μόνο το βράδυ?? Προφανώς έχει κάποια σχέση και με τους πόνους που τραβάει το μωρο και είναι σε υπερένταση... Τί να κάνω για να το σταματήσει?? Να δώσω πιπίλα κανονική?? Φοβάμαι ότι θα μου χαλάσει το θέμα του θηλασμού. Από την άλλη, πρέπει να κοιμάται το βράδυ αφενός νωρίτερα και αφετέρου χωρίς το στήθος μου (θα μου πεις, από το ένα υποκατάστατο στο άλλο, καλό είναι τώρα αυτό?). Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία από το παιδάκι της, ας μου δώσει μία συμβουλή!

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

kokoraki, εμείς όταν είχαμε κολικούς έβαζα τήλιο & γλυκάνισο μέσα στο ξένο γάλα και μάλλον ανακούφιζε λίγο το μωρό. του το έδινα στο βραδινό γεύμα (τον συνδιασμό μου το είπε η παιδίατρος)

 

με τον θηλασμό δεν είχα πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να σου πει σίγουρα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το δικό σου μωρό, γιατί κάθε΄μωρό αντιδρά διαφορετικά.

 

σου εύχομαι γρήγορα να τελειώσουν οι κόλικοί γιατί πραγματικά είναι πολύ κουραστικοί και για εσάς που προσέχετε το μωρό σας κουραγιο!!!!!!!

 

 

Αχ, μου αρέσει που λες για βραδυνό γεύμα... εμείς πλέον δεν έχουμε βραδυνό από τους πόνους. Έχουμε κάτι που θα το έλεγες βραδυνό αλλά είναι σε δόσεις (κάθε μισή ωρίτσα κάθεται 5 λεπτά στο στήθος για φαγητό και μετά κλάααααααααααμα). Τί να κάνει κι αυτός ο φουκαράς, πονάει. Εμείς όταν πονάμε έχουμε όρεξη για φαί??

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα αυτο που με εχει βοηθησει αρκετα στους κολικους που εχουν και τα δυο μου μωρα ειναι οι θερμοφορες.

Βαζω στη κοιλιτσα τους πανω απο τη κουβερτα την ωρα που σπαραζουν στο κλαμα και τις περισσοτερες φορες τσ περνει ο υπνος σε κανα δεκαλεπτο.

Οσο για το χαμομηλι δυστηχως η μικρη δεν το θελει με τιποτα και τον μικρο δεν βοηθαει καθολου.

Δοκιμαστε παντως αυτο το κολπο με τη θερμοφορα και νομιζω θα βοηθησει πολυ ;)

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με εχει βοηθησει αρκετα στους κολικους που εχουν και τα δυο μου μωρα ειναι οι θερμοφορες.

Βαζω στη κοιλιτσα τους πανω απο τη κουβερτα την ωρα που σπαραζουν στο κλαμα και τις περισσοτερες φορες τσ περνει ο υπνος σε κανα δεκαλεπτο.

Οσο για το χαμομηλι δυστηχως η μικρη δεν το θελει με τιποτα και τον μικρο δεν βοηθαει καθολου.

Δοκιμαστε παντως αυτο το κολπο με τη θερμοφορα και νομιζω θα βοηθησει πολυ ;)

κι εμείς με τη θερμοφόρα σωθήκαμε!καθε βράδυ κλάμα και βόλτες στο σπίτι....!πήραμε και ένα φαρμακάκι το ινφακολικ το οποίο δύσκολα το βρίσκεις κ δεν ξέρω γιατι και ούτε δεκαπέντε μέρες δεν ταλαιπορηθήκαμε!καλό κουράγιο σε όλους πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

:) εμείς αλλάξαμε γάλα και τώρα πίνει Frisolac AC & Frisolac κανονικό. Με αυτό το τρόπο προσπαθούμε να μειώσουμε τον πόνο από τους κολικούς. Και εμείς δίναμε το Infacol, το οποίο είναι φυτικό, πολύ καλό και βοηθάει!!! Καλο κουράγιο σε όλες!!!

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς με τη θερμοφόρα σωθήκαμε!καθε βράδυ κλάμα και βόλτες στο σπίτι....!πήραμε και ένα φαρμακάκι το ινφακολικ το οποίο δύσκολα το βρίσκεις κ δεν ξέρω γιατι και ούτε δεκαπέντε μέρες δεν ταλαιπορηθήκαμε!καλό κουράγιο σε όλους πάντως!!

 

Αυτο το φαρμακακι το ειπε ο γιατρος ή επειδη ειναι φυτικο το πηρατε απο μονες σας?Επεισης απο που το πηρατε, απο φαρμακειο ή απο μαγαζι με φυτικα προϊοντα?Για πειτε ρε κοριτσια μπας και τους εξολοθρευσουμε αυτους τους παλιοκολικους

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες και σε ολους!ειμαι νεος μπαμπας και θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με τη μπουμπου μου!

η μπουμπου μου ειναι 45 ημερων και εχουμε ενα προβλημα με τους κολικους.ξεκινησανε περιπου οταν ηταν 10 ημερων σε πολυ ηπια μορφη αλλα χθες το βραδυ δεν κοιμηθηκε καθολου!(μαζι και γω και η γυναικα μου).ας τα παρουμε ομως απο την αρχη

η γυναικα μου δεν θηλαζει γιατι της ματωνουν συνεχεια οι θηλες,δοκιμασαμε και τισ αντλιες αλλα δεν βγαζουν τιποτα,ετσι ξεκινησαμε με τα ετοιμα γαλατα.πρωτα πιναμε το απταμιλ αλλα της εφερε δυσκοιλια οποτε πηγαμε στο φρισολακ κομφορ το οποιο βεβαια εκανε δουλεια και η μικρη <<τα εκανε>> 7 με 8 φορες τη μερα,προσπαθησαμε να της δωσουμε μαζι και το απλο αλλα αντε παλι δυσκοιλια.τεσπα ολα καλα μεχρι πριν περιπου δυο μερες οταν ξαφνικα αρχισε να σπαραζει στο κλαμα και να εχει πολλα μα παρα πολλα αερια,μιλησα με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να ειναι αλλεργικη στη λακτοζη(χωρις να κανει καμμια εξεταση!!!!!!)οποτε σημερα της πηραμε το φρισολακ ac.ειναι ομως πολυ πικρο και δεν το θελει και πολυ(πινει 70 μλ ενω με το κομφορτ επινε 150)λοιπον τωρα οι ερωτησεις μου:

1 απο την εμπειρια σας θα πιει τελικα το γαλα?

2 δεν θα επρεπε να κανει μερικες εξετασεις ο παιδιατρος για να πει τελικα οτι ειναι αλλεργικη?

3 υπαρχει καποιο φαρμακο το οποιο να την βοηθαει με τους κοιλικους?

Link to comment
Share on other sites

σορυ αν σας κουρασε το πιο πανω κειμενο :?αλλα νομιζω οτι επρεπε να τα πω!

θελω να ευχαριστησω ολους οσους απαντησουν προκαταβολικα:wink: καθως και ολους οσους εργαστηκαν για να δημιουργηθει αυτο το site,πραγματικα εχει βοηθησει πολυ κοσμο και θα το κανει ισως ακομα και για τα τρισεγγονα μας:-D

Link to comment
Share on other sites

Το Frisolac AC είναι πολύ χάλια σε γεύση το καταλαβαίνεις μόνο και μόνο από την μυρωδιά! Για τον λόγο αυτό εμείς το πίνουμε σε συνδυασμό με το κανονικό Frisolac, δηλ. 3 μεζούρες AC και 2 κανονικό σε 150 ml νερό.

 

Το Infacol μας το σύστησε η παιδίατρος, αλλά και εγώ έχω διαβάσει σε βιβλία ότι είναι το μόνο ασφαλές για να δώσεις σε περίπτωση κολικών. Το πήραμε από φαρμακείο. Φυσικά εξαρτάτε από τον κάθε παιδίατρο.

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Frisolac AC είναι πολύ χάλια σε γεύση το καταλαβαίνεις μόνο και μόνο από την μυρωδιά! Για τον λόγο αυτό εμείς το πίνουμε σε συνδυασμό με το κανονικό Frisolac, δηλ. 3 μεζούρες AC και 2 κανονικό σε 150 ml νερό.

 

Το Infacol μας το σύστησε η παιδίατρος, αλλά και εγώ έχω διαβάσει σε βιβλία ότι είναι το μόνο ασφαλές για να δώσεις σε περίπτωση κολικών. Το πήραμε από φαρμακείο. Φυσικά εξαρτάτε από τον κάθε παιδίατρο.

ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΝΕΑ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΑΠΤΑΜΙΛ ΑR ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΓΩΓΕΣ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΌ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΛΕΩ.ΑΝ ΔΕΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΔΕΚΑ ΩΡΕΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.ΤΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.TI ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...