Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ποιο γάλα έχετε;

Κοίτα τις προηγούμενες μέρες πέρασε ο δικός μου μια ίωσουλα που έμοιαζε με κολικους.είχε αέρια κ πολλά κλάματα.έκανε όμως κ λίγο εμετό μια φορά την μέρα.κ τις βραδυνες ώρες η κατάσταση ήταν χειρότερη.

Μήπως παίζει κατι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς τρία γόλατα αλλάξαμε ινφακόλικ παίρνουμε κι εκεί που λέμε ότι ηρέμησε ξανά απο την αρχή.. Οτι και να κάνεις μόνο ο χρόνος θα βοηθήσει. Το καλό είναι πως ξέρουμε πως είναι κάτι που κάποια στιγμή θα περάσει..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι 13 ημερών και χθες τα ξημερώματα είχαμε τους πρώτους μας κολικούς. Τον θηλάζω και εδώ και τρεις μέρες πήρα μαγιά μπύρας γιατί ένιωθα ανασφάλεια με το γάλα. Όμως φοβάμαι μήπως έχω υπερπαραγωγή, γιατί πολλές φορές στην αρχή του θηλασμού όταν το στήθος είναι τίγκα, πνίγεται στην κατάποση. Είναι δυνατό αυτό να επιδεινώνει τους κολικούς? Επίσης συνήθως μετά από το γεύμα βγάζει γαλατάκι και μια δυο φορές ενώ είχε ρευτεί έβγαλε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα και από τη μύτη σαν να πνιγόταν. τι να κάνω? βοήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Siko γιατι ενιωθες ανασφαλεια?εβλεπες οτι το ωρο δεν χορτενε?οταν το μωρο το βαζεις να ρευτει να το κρατας στην θεση αυτη για αρκετη ωρα (10-15 λεπτα) και εφοσον εχει ρευτει γιατι το πεπτικο του ακομα δεν εχει ωριμασει και το γαλα λογικο ειναι να παλινδρομει. επισης μετα το γευμα να το βαζεις στο ριλαξ ή στο πορτ μπεμπε παντα σε κληση δηλαδη.οι κολικοι τωρα δεν επηρεαζονται απο τα γευματα αλλα απο το ποσο αερα παιρνει το μωρο σε καθε γευμα.οχι οτι δημιουργει κολικο ο αερας απα επιβαρυνουν την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό άρχισε να έχει πονάκια αλλά ήταν ελαφριά. Δυστυχώς εδώ και 3 μέρες πονάει σχεδόν όλη την μέρα. Ξεκινάει σίγουρα κάθε ξημερώματα στις 4:30 όπου κλαίει συνεχώς και δεν ηρεμεί με τίποτα και σταματάει κάποια στιγμή κατά τις 11 το πρωί για να ξαναρχίσει στις 6 - 6:30 το απόγευμα και να σταματήσει κατά τις 10 το βράδυ. Αρχίσαμε από χθες το neo baby gripe water 5ml 3 φορές την ημέρα και την προηγούμενη εβδομάδα αλλάξαμε και γάλα σε aptamil ec. Θέλει κάποιο χρόνο για να ηρεμήσει αν αυτά τα δύο της κάνουν καλό; η έπρεπε από την αρχή να έχει φανεί; Θα τρελλαθώ αν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση. Το καημένο υποφέρει και κλαίω και εγώ μαζί της!!!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμάς αυτό που μας έχει σώσει στους κολικούς του μπέμπη που τον πιάνουν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, είναι η κούνια της fisher price cradle swing με κάτι ψαράκια. Κόβει το κλάμμα απο την στιγμή που τον βάζω πάνω, πριν κάν αρχίσει να κουνιέται!!! Απο 40 ημερών που τον βάλαμα έχουμε ηρεμήσει πόλύ

 

 

 

as1cEUX8v--0010MDAwMHwwMDAxMjM1ZHxPIG1wZW1wb3lsaXMgbWFzIGVpbmFpIA.gif

sEiYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχ!!!!

Εμένα το κοριτσάκι μου αύριο κλείνει 3 εβδομάδες και οι κολικοί άρχισαν μόλις τελείωνε η 1η!!!!!!

Δεν μπορώ να την βλέπω να υποφέρει έτσι τρελαίνομαι, νοιώθω άχρηστη και ανίκανη και πολλές φορές κλαίω και εγώ.

Από σήμερα το απόγευμα είπα να αρχίσω διατροφή για την αποφυγή των κολικών και είδομεν.

Πώς ξεπερνιέται αυτός ο γολγοθάς βρε κορίτσια????

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

με τον καιρο ξεπερνιεται!!!

εχετε δοκομασει τις τεχνικες για την ανακουφιση των πονων?την ωρα των κολικων βαλτε το μωρακι στο στηθος σας οχι απαραιτητα για να φαει αγκαλιτσα αλλα να σας νιωθει. ετσι νιωθει και αυτο ασφαλεια.καντε μασαζ στην κοιλιτσα του και διπλωστε του τα ποδαραλια ετσι ωστε να φυγουν τα αερια που τυχον μπορει να εχει.βαλτο το μπρουμυτα πανω στον βραχιονα σας, και τριψτε απαλα την πλατουλα.και τελευταιο βαλτε το σε θεση ρεψιματος.αυτα και καλο κουραγιο σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε από εχθές που είναι λιγότερης έντασης και διάρκειας οι κολικοί. Και συμπίπτει με τα εξής. Παίρνει εδώ και μια εβδομάδα neo baby gripe water 3 φορές τη μέρα και εδώ και 2 μέρες χαμομήλι και στο γάλα της (φτιάχνω το γάλα με χαμομήλι αντί για νερό) αλλά και σκέτο ενδιάμεσο φυσικά πάντα χλιαρό. Δεν ξέρω αν όντως είναι αυτά που δουλέψανε...θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα για να είμαι σίγουρη!!!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κάθε απογευματάκι με βραδάκι κλάματα και χτυπάμε τα ποδαράκια μας πάνω κάτω. Ο παιδίατρος μας είπε ζεστή πετσετούλα να βάλουμε στην κοιλίτσα, αλλά δεν έκανε τίποτα το παιδί δεν σταματούσε το κλάμα. Το φάρμακο που έχω βρει είναι να την βάζω δίπλα στον αποροφητήρα και να βάζω σε λειτουργία το μπιστολακι, και σταματάει αμέσως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να καταφέρουμε την εγκυμοσύνη σκάμε!

Μέχρι να γεννήσουμε το αγχος για το αν θα πανε όλα καλά μας λιώνει!

Με τα χίλια ζόρια γεννάμε και μόλις το πάρουμε σπίτι ξεκινάει άλλος γολγοθάς!

Το στήθος μου με πολύ ζόρι μαγιά μπύρας, μπύρες, χυμούς, νερά και οτι άλλο θέλεις κατάφερα να το κάνω να κατεβάσει γάλα και να μπορώ να πω οτι θηλάζω αποκλειστικά (ασε που γέμισε ραγάδες και πονάει αφόρητα απο το τράβηγμα). Γέννησα εδώ και 34 μέρες και εδώ και 2 μέρες άρχισε ο μπόμπιρας να χτυπιέται σαν ψάρι και να κλαίει ασταμάτητα. Ο γιατρος μου είχε πει πως οι κολικοί πιάνουν τις πρώτες 20 μέρες έλα ομως που εμάς μας έπιασε τώρα! Το παράξενο είναι οτι τον πιάνει μόνο το βράδυ. Όλη την ημέρα ειναι ηρεμος και μετά τις 11 σεληνιάζεται! Δεν ξέρω κ εγω τι να κάνω για να τον ηρεμήσω. Δεν πιάνει ούτε η αγκαλιά και η βόλτα! Ζεστό μπάνιο, πανιά, στήθος και πάλι στήθος! Σήμερα το πρωί πήρα το carmino baby. ΕΊναι παραφαρμακευτικό σκεύασμα απο βότανα και μου το συνέστησαν ως΄το τέλος των κολικών. Θα δώ τα αποτελέσματα και θα σας πώ. Αν και η γιατρός μου είπε να πάρω συμπλήρωμα για κολικούς εγω το πήρα και το άφησα στο νουλάπι. Επίσης να ξέρετε οτι δεν κάνει να τρώτε εκτός απο τα όσπρια, και πιπεριές! εγώ δεν το ήξερα και έφαγα γεμιστα, ο καημένος μου μέχρι που τα κακά του έγιναν πράσινα. Ελπίζω να δώ αποτελέσματα και να σταματήσει να πονάει το κουκλάκι μου. Εύχομαι να το περάσετε και εσείς γρήγορα και κορίτσια πολύ υπομονή!!! σας το λέω εγώ που δεν φημίζομαι για αυτη την αρετή μου.

Μια ερώτηση: Ο καφές και το τσιγάρο επηρρεάζουν τους κολικούς???????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καταρχήν θα ήθελα να καλημερισώ όλες τις μανούλες του site και να σας πω ενα γμεγάλο ευχαρίστω γιατί με βοηθησατε πολύ το τελευταιο διμηνο τις εγκυμοσυνης μου, παρολλου που δεν ειχα κανενα προβλημα υγειας παρα μονο αγχος και αγωνια οπως καθε εγκυος στον κοσμο.

Η μεμπουλα μου σημερα γινεται 40 ημερων , κολικους εχουμε απο την 3 εβδομαδα αλλα μεχρι προχτες τους περνουσαμε ανωδυνα.Το εντονο προβλημα αρχισε προχτες κλαματα χωρις σταματημο γκρινια και ζορισμα.Τελικα αποφασησα να παρω τηλεφωνο την γιατρο μας εχτες το βραδι.Μου ειπε να της βαζω μια μεζουρα μαραθο στο γαλατακι τις (δε θυλαζω ,απο την αρχη σχεδον πινουμε το guigoz 1 ) ετσι και εκανα.Απο εχτες το βραδι η μικρη μου ηρεμησα αισθητα και ξυπναει με χαμογελα και τρελιτσες.

Οι μανουλες που θυλαζουν μπορουν αντι για χαμομιλακι να δινουν μαραθο που ειναι και πιο νοστιμο ;).Επισης η παιδιατρος μας ειπε αντι για 100 ml νερο να βαζω 50 και μια μεζουρα μαραθο.Εμας για την ωρα μας βοηθησε πολυ,ελπιζω να βοηθηση και αλλα αγγελουδια.Φιλια , Feah :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για οσες δεν θηλαζουν η δινουν συμπληρωμα δοκιμαστε το γαλα HUMANA.Αφου παρετε ενοειεται αδεια απο τον παιδιατρο σας.Εμεις με αυτο ξεπερασαμε τους κολικους.Κουραγιο...!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

kai γιατι πρεπει να παρει κάποιος αδεια απο τον παιδιατρο για να αλλαξει γάλα? χημικος τροφιμων ειναι ο κάθε παιδιατρος ειναι και ξερει ποια ειναι καλα και ποια όχι?

Δοκιμαστε ελευθερα οποια γάλατα θελετε, οι γιατροι παιρνουν τα "δωρακια" τους για να προωθουν τα γαλατα κάποιων εταιρειων.

Παιρνω γαλα γνωστης εταιρειας μεσω διαδικτυου15 ? το 9akilo απο γερμανία και στην ελλάδα το ιδιο κοστιζει 28. Ετσι οι ντοπιοι αντιπροσωποι βγαζουν και τα εξοδα που πληρωνουν για να προωθουν οι γιατροι τα προιοντα τους.

Link to comment
Share on other sites

kai γιατι πρεπει να παρει κάποιος αδεια απο τον παιδιατρο για να αλλαξει γάλα? χημικος τροφιμων ειναι ο κάθε παιδιατρος ειναι και ξερει ποια ειναι καλα και ποια όχι?

Δοκιμαστε ελευθερα οποια γάλατα θελετε, οι γιατροι παιρνουν τα "δωρακια" τους για να προωθουν τα γαλατα κάποιων εταιρειων.

Παιρνω γαλα γνωστης εταιρειας μεσω διαδικτυου15 ? το 9akilo απο γερμανία και στην ελλάδα το ιδιο κοστιζει 28. Ετσι οι ντοπιοι αντιπροσωποι βγαζουν και τα εξοδα που πληρωνουν για να προωθουν οι γιατροι τα προιοντα τους.

Δεν το συζηταμε οτι εχεις δικιο..απλα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο...και δεν παιρνεις την ευθηνη να πεις παρτο...εγω παντως το προτινω ανεπιφυλακτα και οσοι το δοκιμασν εχουν θεραπεια ή μεγαλη βελτιωση

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, να ρωτησω και εγω κατι. Γεννησα στις 5/8 ενα αγορακι, το δευτερο μου παιδι (σορρυ αλλα τικερακι δεν εχω προλαβει) και εχουμε αρχισει το εξης: Θηλαζουμε κανονικα, τρωει κανονικα αλλα οταν τελειωνει και θελει να ρευτει αρχιζει το θεμα. Αρχιζει να κανει κατι σαν μουγκριτα, μαζευεται στην αγκαλια μου, μετα τεντωνεται, μεχρι να ρευτει. Και αφου ρευτει, παλι θα κανει τα μουγκριτα σαν να θελει να κανει κακα. Νιωθω σαν να ποναει δηλαδη. Αυτα ειναι οι κολικοι? Και μας πιανουν κυριως τη νυχτα, μετα τις 2 δηλαδη. Εχετε καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΤΟΣΟ ΚΛΑΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΕΙΣ....ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...