Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, η μπέμπα μου δεν είχε κολικούς. Αλλά από φίλους ξέρω κι εγώ ότι το infacolic είναι αποτελεσματικό και ανακουφίζει, και δεν απορροφάται από τον οργανιαμό. Οπότε Jen, ίσως να αξίζει τον κόπο μια ερώτηση στον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To infacolic τι ακριβώς σύσταση έχει? Ξέρει κανεις? Δεν το βρίσκω στο ιντερνετ...

 

Τώρα που κοιτώ την συσταση του NEO BABY GRIPE WATER εκτός από τα φυτικά (έλαια άνιθου βαμμα πιπεροριζας, ανθρακικο αλας), γράφει ότι έχει και κάποιες άλλες ουσίες που δεν ξέρω κατα πόσο είναι επικίνδυνες: sucrose, propylene glycol, polysordate 20, para-Hydroxy-benzoates, disodium edetate, sodium saccharin και γραφει να μην χορηγειται σε ατομα με σαγχαρωδη διαβητη αρα δηλαδη εχει ζαχαρη...δεν ειναι επικινδυνες αυτες οι ουσιες για το μωράκι?

 

Κάποτε είχα βρει στο φορουμ ενα λινκ όπου μπορεις να δεις καθε ουσια ποσο επικινδυνη ειναι αλλά δεν το βρίσκω...ξέρει κανείς μήπως το συγκεκριμένο site?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen το infacolic έχει 4% σιμεθικόνη η οποία δεν απορροφάται από τον οργανισμό του μωρού και hypromellose, Methyl hydroxybenzoate, orange flavor, propyl hydroxybenzoate, saccharin sodium kai purified water όλα φαντάζομαι σε ελάχιστες ποσότητες. Είναι καλύτερο απο γκριπ γουοτερ άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να τρώω τα πάντα!Καφέδες με μέτρο κι όλα οκ!Έχουμε πονάκια δεν μπορώ να πω ανάλογα πότε παραπάνο πότε λιγότερο αλλά δεν ξέρω οφείλεται στην διατροφή μου?Δεν έχω ιδέα...χυμούς μπορούμε να πίνουμε???Παίρνω και σίδηρο μήπως δεν κάνει??Δεν θέλω να ζορίζεται η μπουμπού μου για τις ορέξης της δικές μου!!! :(

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα με το φαγητό το έχω κι εγώ συνέχεια...πραγματικά εξαρτάται από το παιδί και εσύ θα το καταλάβεις με τον καιρό. Εγώ χωρίς να είμαι σίγουρη αν επηρρεάζουν έχω κόψει τα γαλακτοκομικά και τώρα έκοψα και τους χυμούς γιατί έπινα πάρα πολλούς και τόσο καιρό δεν μου έκοψε να σκεφτώ μήπως επηρρεάζουν κι αυτοί...με τους φυσικούς χυμούς δε νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα. Τι να πω, το σίδηρο επίσης ο γιατρός δε μου είπε ότι επηρεάζει...Μεγάλο θέμα οι κολικοί και το τι πρέπει να τρώμε...είναι τόσο υποκειμενικό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οντως μεγάλο θέμα η διατροφή....το ότι λένε να πίνουμε πολλά υγρά όταν θηλάζουμε όμως τί σημαίνει?Εμ άμα δεν κάνει το ένα δεν κάνει το άλλο τι στο καλό να πίνουμε??και με τραβάει τόσο πολύ ο χυμός..δε λέγεται!!Ούτε γαλα κάνει να πίνουμε υποθέτω ε?Αφου λες γαλακτοκομικά...αυτονόητο πες!!!Αντε να δούμε...Τhanks πάντως :shock:

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρε κάνει, απ' όλα κάνει αλλά σου λέω εγώ τι κάνω πάνω στην απελπισία μου μήπως περάσουν οι κολικοί. Εμένα να δεις πως με τραβάνε οι χυμοί, πλούσια την έκανα την αμίτα...άντε να δούμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειχε κολικους 3 μηνες και πολυ εντονους.

 

Πιστεψτε με οτι ειχα δοκιμασει τα παντα και ειδικα αυτο με τη διατροφη για μενα ειναι μεγαλος μυθος.. Καμμια αλλαγη ο,τι και αν ετρωγα.

Φανταστειτε οτι για καποιες μερες εκανα τη διατροφη που κανουν οι ανθρωποι που εχουν σπαστικη κολιτιδα. Τιποτα δεν αλλαξε.

 

Καταλαβαινω την ταλαιπωρια σας (την περασα στο μεγιστο βαθμο), αλλα απλως καντε υπομονη να περασουν. Πολυ αγκαλια και βολτα μεσα και εξω απο το σπιτι. Η κινηση ανακουφιζει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ aliki1976 έτσι είναι τίποτα δεν πιάνει άν έχει πονάκια θα 'χει ότι κι άν κάνουμε...

kassianiΑυτό με την αγκαλιά το 'χω καταλάβει ότι μόνο αυτό την ανακουφίζει...μάλλον συμπαράσταση και ζεστή αγκαλιά ζητάνε μόνο τα πουλάκια μας μωρέ!!!!!

Γι'αυτό υπομονη κορίτσια και καλό περπατημα,χι!χι!

Ότι καλύτερο εύχομαι για τα ζουζούνια σας!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου υπέφερε από κωλικούς μέχρι να σαραντίσει μόνο ευτυχώς. Αυτό που τον ηρεμούσε, δοκιμασμένο σε άλλα 2 μωρά με επιτυχία, ήταν να βρίσκεται κοντά σε συνεχόμενο θόρυβο, όπως ηλεκτρική σκούπα και απορροφητήρας! Αυτός ο απορροφητήρας ειδικά μας έσωσε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια....Ερώτηση....υπαρχουν σταγόνες ειδικες για κωλικούς??Ενας φίλος μας είπε ότι δίναν το μωράκι τους αυτές τις σταγόνες και δεν υπέφερε.Αν υπάρχουν τέτοιες σταγονίτσες γιατί δεν τις συστήνουν οι παιδίατροι?? :?

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

annoula ναι υπάρχουν σταγόνες οι οποίες κάνουν δουλειά σε πολλά μωράκια απλά δεν είναι ότι καλύτερο, για την ακρίβεια είναι σπασμολυτικές και λέγονται Nopar αλλά όταν διάβασα πόσα συστατικά περιέχουν και ότι φυσικά τις παίρνουν και μεγάλοι το πέταξα χωρίς δεύτερη σκέψη, είναι γεμάτες χημικά. Φυσικά και ο παιδίατρός μου ούτε να το ακούσει για σταγόνες. Έτσι προτίμησα να κάνω υπομονή, τώρα τελευταία μόνο μου είπε να δώσω infacolic που είναι πιο ακίνδυνο, αλλά είμαστε και στον τέταρτο μήνα...τι να πω. Τα βράδια της φρίκης απλά με τρελαίνουν!Θηλασμός, co-sleeping, μωρό που δεν χορταίνει μάλλον και ξυπνάει συνέχεια, πετάγεται από τα πονάκια και ζορίζεται να αεριστεί και να ενεργηθεί, άστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

aliki1976

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..αχ ετσι όπως περιγράφεις τους πόνους του μωρού σου κάνει κι η μπουμπού μου.Κι είστε στον 4ο μήνα ε?Πώ πω κουράγιο πουλάκι μου.Εμείς είμαστε ακόμα στην αρχή αλλά ελπίζω να μην κρατήσουν πολύ!!Σου ματώνει η καρδιά πάντως ε?Τα πουλάκια μας!!!!Υπομονη...

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

aliki1976

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..αχ ετσι όπως περιγράφεις τους πόνους του μωρού σου κάνει κι η μπουμπού μου.Κι είστε στον 4ο μήνα ε?Πώ πω κουράγιο πουλάκι μου.Εμείς είμαστε ακόμα στην αρχή αλλά ελπίζω να μην κρατήσουν πολύ!!Σου ματώνει η καρδιά πάντως ε?Τα πουλάκια μας!!!!Υπομονη...

 

Εννοείται υπομονή, βέβαια περιττό να πω ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά μετά τους τρείς μήνες αλλά αυτό που λένε ότι οι πόνοι ξαφνικά περνάνε δεν το είδα ακόμη και το κακό είναι ότι άρχισαν και τα δοντάκια μας να πονάνε τώρα πια! Είμαι χαζή που το λέω αλλά μερικές φορές εύχομαι να είχα πονέσει στη γέννα μήπως και δεν τραβούσαμε όλα αυτά τώρα και οι δυό μας...όταν τον βλέπω να πονάει και δεν μπορώ να κάνω κάτι τρελαίνομαι. Εύχομαι οι κολικοί σας να τελειώσουν...χθες! Γιατί δυστυχώς το ένα φέρνει το άλλο και το γεγονός ότι εμάς μας κράτησαν τόσο καιρό μόνο προβλήματα του δημιουργεί τόσο στον ύπνο του, ακόμη δεν έχει κοιμηθεί στο κρεβάτι του να φανταστείς, όσο και γενικά νεύρα, κλάματα κλπ.

Ρώτα για το infacolic δεν ξέρεις καμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ΔΕΝ έχω διαβάσει τις προηγούμενες δημοσιεύσεις και γι'αυτό κινδυνεύω να γράψω κάτι που έχει ήδη αναφερθεί.:oops:

Απο την δική μου εμπειρία στους κολικούς βοηθούσε σιδερωμένο πανάκι (ζεστό δηλαδή) στην κοιλίτσα του μωρού, αγκαλίτσα με το μωρό να ακουμπάει την κοιλίτσα επάνω στο σώμα της μαμάς (ξαπλωμένη καλύτερα, χαλαρώνει και με τους χτύπους της καρδιάς της μανούλας) και μπρούμυτα πάνω στο κρεβάτι. Αν φοβάστε να το αφήσετε να κοιμηθεί έτσι, κάντε το όσο είναι ξύπνιο ή σε κανέναν ενδιάμεσο ύπνο που είστε απο πάνω του και το ελέγχετε.

Τις σταγόνες Nopar μου είχε συστήσει και μένα ο παιδίατρος αλλά δεν του τις έδινα γιατί φοβόμουν.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποιος μου τις ειχε συστησει κι εμενα τις nopar (φαρμακοποιος) και δεν εδωσα ποτε. Αυτο ειναι φαρμακο που παιρνει η νονα μου που εχει σπαστικη κολιτιδα και γενικα εντονο προβλημα με το εντερο.

Σιγα μην το εδινα σε νεογεννητο..

Το μωρο με κολικους δεν ειναι αρρωστο. Εχει κατι φυσιολογικο που περναει με το τελος του τριτου μηνα.

Προτιμω τις βολτες και τις αγκαλιες παρα να το μπουκωσω στο φαρμακο.

Το infacolic που εδωσα για λιγο γιατι υποτιθεται δεν ειναι φαρμακο, δεν εκανε και τιποτα.

Τωρα τελευταια ενας γιατρος μου ειπε οτι τιποτα δεν παιζει ρολο και τιποτα δεν χρειαζεται να δινουμε ή να αλλαζουμε στη διατροφη μας, γιατι οι κολικοι προερχονται απο τοποθετηση των εντερων, η οποια θα γινει ταλαιπωρωντας το μωρο, ο,τι κι αν κανουμε εμεις.

Προσωπικα μονο αυτη η εξηγηση μου φαινεται λογικη, αν αναλογιστω τα ποσα δοκιμασα με την κορη μου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι βοηθάει και το εξής: Πιάνουμε τα ποδαράκια του μωρού (λυγισμένα) και τα πλησιάζουμε στην κοιλίτσα του. Μ'αυτό τον τρόπο το βοηθάμε να ανακουφιστεί από τα αέρια που είναι παγιδευμένα στο εντεράκι του. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΌ ΜΟΥ ΣΤΗ θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΠΩΣ ΟΙ ΚΩΛΙΚΟΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΙΠΕΤΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΑΛΑΤΑ.Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΑΤΡΟΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΛΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.ΣΕ ΟΣΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑΝ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 1η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ.ΜΗΝ ΘΕΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ.εΓΩ ΤΟ ΕΦΑΡΜΩΣΑ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΥΜΑΤΑ.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που θηλαζα αποκλειστικα με δικο μου γαλα και δεν επινα και αλλα γαλακτοκομικα για να μην την ερεθισω, γιατι ειχε κολικους 3 μηνες?

 

Δεν υπαρχει καμια βεβαιη επιστημονικη απαντηση για την αιτια των κολικων.Και οι ερευνες που γινονται εικασιες κανουν, δεν υπαρχει βεβαιοτητα. Αν υπηρχε, απλα θα ξεραμε τη λυση. Δεν ειναι το μυστικο του κρατους.

 

Εαν το παιδι σου επινε ξενο γαλα και πονουσε και οταν πηρες το υποαλλεργικο σταματησαν οι πονοι, τοτε δεν ειχε κολικους ειχε ειτε μονιμη ειτε παροδικη δυσανεξια στη λακτοζη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως θα συμφωνήσω με την Κασσιανή, κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά τρισήμιση μήνες, δεν τρώω γαλακτοκομικά και οι κολικοί κολικοί...άρα κάτι άλλο φταίει και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Κασσιανή έχεις δίκιο... Εγώ έπινα πάρα πολύ γάλα, έτρωγα γαλακτοκομικά, δε στερήθηκα τίποτα από τη διατροφή μου και οι κολικοί άρχισαν στις 20 ημέρες και σταμάτησαν στις 40, με συχνότητα 3 φορές την εβδομάδα. Μια χαρά δηλαδή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ηταν κολικοι, ηταν πεισματα :lol::lol::lol:

 

Οσο θυμαμαι τι περασα ....

 

Καθε μερα επι 2,5 μηνες επι 8 ωρες την ημερα...

 

Ειναι βεβαια σωστο σε ενα μωρο να δοκιμασεις ο,τι υπαρχει και βεβαια να αποκλεισεις αλλες αιτιες για να καταληξεις στους κολικους, αλλα η αληθεια (και οχι η βλακεια των γιατρων , που πολλες βλακειες αλλες λενε) ειναι οτι δεν υπαρχει επιβεβαιωμενη αιτια γι αυτο το βασανο των μωρων.

 

Το μητρικο γαλα ειναι το πιο ευπεπτο που υπαρχει και παλι εχουν κολικους.

Το εχω γραψει και παραπανω. Μεχρι διαιτα που κανουν οσοι εχουν σπαστικη κολιτιδα εκανα :lol:

 

Τιποτα. Κατι κιλα εχασα. Η Δεσποινα εκλαιγε ακαθεκτη.

 

Καποιοι γιατροι λενε οτι ειναι η ιδιοτροπια του μωρου που τα δημιουργει αυτα ή καποια μεταφυσικα φαινομενα που εχουν να κανουν με τον βιαιο ερχομο τους στη ζωη.

 

Μη σας αναφερω καθε θεωρια που υπαρχει. Ολες τις εμαθα.

Μονο η βολτα και η σφιχτη αγκαλια εκαναν δουλεια. Και τα ζεστα πανακι αμε χαμομηλολαδο κατι βοηθουσαν.

 

Με ολη μου την αγαπη και συμπαρασταση σε οσες υποφερουν :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η δική μου συμβουλή για όσες μαμάδες δεν θηλάζουν και χρησιμοποιούν μπιμπερό είναι τα Dr Browns. Είναι σωτήρια με το σύστημα που έχουν για τον αέρα. Εγώ τα άρχισα και με το δικό μου γάλα όταν έκανα θήλαστρο αλλά και μετά με τη σκόνη. Γενικά είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα απλά μπιμπερό.

Επίσης όταν θήλαζα δεν έτρωγα καυτερά, εσπεριδοειδή και όσπρια. Τώρα τι να πω, το θέμα με τη διατροφή και θηλασμό είναι μεγάλο θέμα και έχω ακούσει όλες τις απόψεις. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει πάντα τόσο πολυ αλλα σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγω στον μικρό έδινα τις σταγονες BIOGAIA, και ΣΩΘΗΚΑ!!!. Ειχαμε δοκιμάσει το χαμομήλι, το κιντερτε αλλά τίποτα, τότε ο ανδρας μου, που είναι Σουηδός, θυμηθηκε το BIOGAIA, που το δίνουν στη Σουηδία για τους κολικούς. Το ψάξαμε και υπάρχει στην Ελλάδα, παιδεύτηκε λιγο η Φαρμακοποιός μας, αλλά το βρήκε. Του έβαζα 5 σταγόνες μέσα στο γάλα ή το ζεστό του (χαμομηλι) χλιαρό όχι ζεστό και αμέσως το μωράκι μου ηρεμούσε και κοιμόταν ήσυχα. Το είπα και στην παιδίατρο και μου είπε ότι αυτά τα προβιοτικά είναι πολύ καλά και ότι έχουν αρχίσει να τα δίνουν στο Παιδων και στη μονάδα νεογνων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...