Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα ο μπέμπης μου αντιμετωπίζει πρόβλημα στην διάρκεια του φαγητού. Ενώ πεινάει, στα μισά περίπου του κάθε γεύματος σταματάει, τεντώνεται και αρχίζει τα κλάμματα. Τρομάζω να τον ταίζω κάθε φορά. Και ενώ δείχνει οτι πεινάει ξαφνικά κάτι παθαίνει, φτύνει το γάλα, σφίγγεται, τεντώνεται και ουρλιάζει.

Κάναμε υπέρηχο και διαγνώστηκε ελαφριά ΓΟΠ. Ταυτόχρονα το βράδυ την ώρα του ύπνου σφίγγεται τρομερά, δεν κλαίει απλά σφίγγεται και βγάζει κραυγούλες ανά 15αρτο.

Για να μην σας κουράζω, η παιδίατρος μου είπε να του δίνω Epadoren 2 φορές την ημέρα 0,6ml μετά το γεύμα.

Γνωρίζει καμία περί τίνος πρόκειται και αν τελικά χρησιμοποιώντας το είδε αποτέλεσμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το γλυκάνισο να το πίνει η μητέρα που θηλάζει ή να το βάζουμε στο

χαμομήλι που πίνει το μπεμπέ?Εγώ αν και θηλάζω δίνω λίγο χαμομήλι για να κάνει τα κακά λίγο πιο εύκολα... ας πούμε, και για να ηρεμεί...παρηγοριά στον άρρωστο θα έλεγα γιατί αμφιβάλλω κατά πόσο κάνει δουλειά κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδινα στο μπεμπη μεσα στο χαμομηλι του ή σε αυτο το κιντερντε που δινουν (το οποιο εχει γλυκανισο) αλλα εγω εβαζα στο μπιμπερο πιο πολυ βρασμενο γλυκανισο και λιγοτερο χαμομηλι

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχει φαρμακο σε σταγονες για κολικους εαν το μωρο υποφερει και ποναει πολυ μου το ειπε ο παιδιατρος αλλα εγω προτιμησα να το κατπολεμησω με πιο φυσικο τροπο επισης μου ειπε οτι τους κανει καλο να σιδερωνουμε πανακια και να τα βαζουμε ζεστα (οχι καυτα) στη κοιλιτσα τους και το μασαζ χαμηλα στη κοιλια, αυτο με το μασαζ το ειδα Live γιατι οταν ειχε ερθει ο παιδιατρος στο σπιτι ο δικος μου εκλαιγε γιατι πονουσε τον εγδυσε και χαμηλα στη κοιλια αρχιζε να τον πιεζει ελαφρα σαν μασαζακι και το παιδι εβγακε πολλα αερια και ανακουφιστηκε :shock:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να υποθέσω οτι το Epadoren δεν το γνωρίζει καμία ε?

Δεν ξέρω τι να κάνω...να το δώσω στο μωρό? Είναι πολύ μικρούλι για φάρμακα... :(

 

εγω δινω gripe water που μαλλον ειναι κατι παρομοιο με αυτο που σου δωσε η γιατρος σου..δεν κανει θαυματα αλλα ισως λιγο βοηθα..

ουτε εγω θελω τοσο μικρο να παιρνει φαρμακα εφοσον ομως οι φυσικοι τροποι δεν ευδοκιμουν τι αλλο να της κανω? κριμα να υποφερει..που ουτως η αλλως υποφερει απλα οι αγωγες αυτες ειναι για λιγες στιγμες ανακουφισης..

κουραγιο μανουλες

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ζηταει διαρκως στηθος μαλλον για πραηγορια και εγω πεφτω στην παγιδα και δινω..το θεμα ειναι οτι παραπινιε γαλα και προφανως δεν μπορει να το αφομειωσει αμεσα και οταν σφιγγεται για τα αερια η επειδη ποναει το ξερναει..

εσας συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ζηταει διαρκως στηθος μαλλον για πραηγορια και εγω πεφτω στην παγιδα και δινω..το θεμα ειναι οτι παραπινιε γαλα και προφανως δεν μπορει να το αφομειωσει αμεσα και οταν σφιγγεται για τα αερια η επειδη ποναει το ξερναει..

εσας συμβαινει αυτο?

 

 

Εννοείται συνεχώς, αφού φοβάμαι μη μου κάνει καμιά κουτσουκέλα στον ύπνο του και πάθει τίποτα. Και πιο πολύ μου ξερνάει όταν του δίνω και λίγο τσαγάκι να ηρεμήσει. Το βράδυ από τον πόνο μου ζητάει συνεχώς στήθος, και φυσικά δίνω για να μη μας ακούει όλο το τετράγωνο, και φοβάμαι γιατί δεν ρεύεται με τίποτα...μου είπε ο γιατρός να σηκώσω λίγο το μέρος που τον κοιμίζω να έχω κλίση αλλά έλα που κοιμάται μαζί μου γιατί αλλιώς δεν κλείνει μάτι πάνω από 10 λεπτά. Του έβαλα ένα αντιπνυκτικό μαξιλαράκι χθες. Τα χω παίξει...

 

Υπάρχουν και ένα άλλο φάρμακο το Nopar το οποίο κάνει μου λένε δουλειά, το πήρα να δω τι περιέχει και το πέταξα αν και ο ανιψιός μου πήρε πολύ από αυτό...να δοκιμάσω ματζούνια και βότανα οκ αλλά λίγο το φοβήθηκα αυτό... άσε λέω καλύτερα ας μη κοιμάμαι παρά να δώσω σπασμολυτικό...δε ξέρω αν βέβαια συνεχιστεί η κατάσταση δε ξέρω τι θα κάνω που θα φτάσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια δοκιμάσατε να βάλετε τα μικρά σας σε μάρσιπο? εμείς το απόγευμα γκρινιάζουμε συνέχεια, αλλά μόλις τον βάλω στο μάρσιπο ηρεμεί αμέσως

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Το epadoren το παίνει κ ο μικρός μου. Είναι σιρόπι για την παλινδρόμηση.Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι το φοβερό και μη φανταστείς ότι θα δεις αποτελέσματα....απλά μας το δίνουν έτσι για να το δώσουν.Εγώ διαφορά είδα με το αντιαναγωγικό γάλα που του έδωσα. Μόνο έτσι του σταμάτησαν οι γουλιές και η ανησυχία που εςίχε το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ο μπεμπακος εχει ηρεμησει λιγο απο τους κολληκους απο το γαλατακι που μας αλλαξε η παιδιατρος. Πινουμε το aptamil extra care.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς ο μπέμπης μας μετά από γκρίνιες, βόλτες μέσα στο σπίτι, βόλτες με το αμάξι, gripe water και nopar που έπαιρνε, και μία φορά επίσκεψη στο νοσοκομείο γιατί ούρλιαζε επί 4 ώρες... δεν έχει πια κολικούς. Στους 3,5 μήνες σταμάτησαν και τώρα είναι άλλο παιδάκι, πολύ ήρεμο..

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που το ακούω, δηλαδή σε ενάμιση μήνα από σήμερα ίσως να το ζήσουμε κι εμείς αυτό το μεγαλείο? Αχ περιμένω πως και πως...εμάς έχει δύο μέρες που δεν κοιμάται και τα βράδια επί ώρες συνεχόμενες! Τα χω παίξει...νοπάρ δεν του έδωσα, κάνει τίποτα?Το φοβάμαι κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έκανε και το nopar αλλά και πάλι είχαμε πρόβλημα.. Ειδικά κάθε φορά που έτρωγε, τι ταλαιπωρία για το παιδάκι ήταν αυτή.. Σταματούσε σε κάθε γουλιά και έκλαιγε. Μια συμβουλή που έπιασε σε εμάς: τα Χριστούγεννα τον τάιζα μπροστά στο δέντρο γιατί τα λαμπάκια του αποσπούσαν την προσοχή, μετά κρέμασα στο σαλόνι μια σειρά από λαμπάκια και τον τάιζα εκεί.

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό! Εμάς η μικρή μας είχε τους λεγόμενους κολικούς σχεδόν από ημερών. Το πάθαινε πιο έντονα κάθε φορά που τη θήλαζα. Μετά από πολύ ψάξιμο ανακάλυψα ότι ήταν μεγάλη η ροή για την μπέμπα επειδή είχε ψιλοπαλινδρόμηση. Η λύση που βρήκα και σωθήκαμε (ήταν βέβαια λίγη ταλαιπωρία για μένα) ήταν κάθε φορά πριν τη θηλάσω έβγαζα με το θήλαστρο 20 - 30 ml και μετά ήταν όλα πολύ καλύτερα. Για την παλινδρόμηση πήρα το σφηνάκι απο το ΛΗΤΩ που σηκώνει το στρωματάκι λίγο πιο ψηλά από τη μία μεριά κι έτσι άρχισε να κοιμάται.

Καλή τύχη σε όλους με τους κολικούς και να θυμάστε ότι απλά... περνάει όσο βουνό κι αν φαίνεται τώρα!

Link to comment
Share on other sites

geia sas manoules kai mpampades!!

tha hthela na mou peite an einai dynaton na stamatisoun oi kolikoi edw kai mia ebdomada kai meta na ksanarxisoun??????

to mwro mou einai 1.5 mhnwn kai exei kolikous apo thn prwth ebdomada. Stamathsan entelws prin mia ebdomada (tou allaksa to gala apo to almiron 1 sto milupa aptamil extra care),kai ksanarxisan.

epishs ta kaka tou einai san diaria kai prasina apo tote pou arxisan oi kolikoi.ena mhna twra.

o giatros mou eipe oti einai eksaitias twn kolikwn.

epishs otan ponaei tou dinw to gala araiwmeno me xamomili kai ligo glykaniso.

 

peite mou an sas exei tyxei kai einai fysiologiko.

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρετε πόσο σας καταλαβαίνω όλες...και εμείς είχαμε έντονους κολικούς από πολυ νωρίς σχετικά...Δεν έκλεινα μάτι το βράδυ! Να' ναι καλά η μαμά μου που μένει δίπλα μου και με βοήθησε όσο κανείς..και στο ξενύχτι την είχα παρέα...γιατί ο σύζυγος έπρεπε κάποια στιγμή να κοιμηθεί. Πάντως, ξαφνικά και αφού είχε γίνει 3μηνών και κάτι ο μικρός σταμάτησε να έχει κολικους κα όχι μόνο αυτό αλλά ξεκίνησε να κοιμάται και σερί το βράδυ χωρίς να ξυπνάει για γάλα. Μου το έλεγαν κάποιες κοπέλες απο εδώ μέσα πως θα ερχόντουσαν καλύτερες μέρες, την εποχή που ζούσαμε το δράμα των κολικών και δεν το πίστευα..νόμιζα πως ήταν απλά "λόγια παρηγοριάς"...μα και όμως...τελικά έτσι ακριβώς έγινε! Δόξα τω Θεώ.. Οπότε..κουράγιο σε όλους..έρχονται λαμπρές ημέρες...Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ. ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ, ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΠΟΛΥ Η ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΤΑΙ.. ΞΕΡΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ??

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφιαααααα;;;;

 

Πολα εδω!!!!!!!!! :D:D:D:D

 

Τι θα κανουμε με τους κολικους;;;;

Απο χθες τα κακακια γιναν πιο....διαρροια στυλ... :(

 

Το πουλακι μου υποφερει!!!!!!!

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΑΡΕ ΤΗΛ. ΓΑΙΔΟΥΡΑ .!!!!!!!!!!! :mad::mad::mad: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??? ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΝΟ!!!

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ...ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΟΣΟ ΠΡΩΤΑ.

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕΡΙ, ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ, ΕΙΚΟΣΑΛΕΠΤΑ ΑΝΤΕ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ, ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ, ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΟΛΗ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΥΩΜΑ ΚΑΙ Η ΜΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ, ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΡΡΟΙΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΜΑΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ...ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!ΚΑΙ Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΛΙΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΛΠ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...