Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σημερα πηραμε τα αποτελεσματα τησ οστικης. οστικη ηλικια 3,5 χρονων!!και η mpoumpoulitsa πραγματικη ηλικια 3 χρονων και 7 μηνων!!.ακουω σχολια!!τι σασ εχουν πει οι γιατροι που βλεπουν τα παιδια σασ ?τι ισχυει τελικα για οστικη??αν βγει η οστικη 2-3 χρονια πισω ειναι το καλο??γιατι παιδιατροσ μου ειπε το αντιθετο και με εστειλε!!μαλλον δεν ξερει το θεμα. φτανει η μαυριλα μου σημερα...........elizabeth?? τι σημαινει αν η οστικη ειναι ιδια με την πραγματικη σασ εχουν πει η εχετε ακουσει κατι??

Link to comment
Share on other sites

Για κορίτσι, αυτό που καταλαβαίνω όταν η οστική συμβαδίζει με τη χρονολογική είναι ότι αυτό θα αδιαθετήσει στα 11 και άρα θα σταματήσει να ψηλώνει γύρω στα 13.

Μήπως ο παιδιατρος ενοούσε ότι κανονικά πρέπει να συμβαδίζουν οι δύο ηλικίες; αυτό δεν είναι και το λογικό; μόνο που για τα δικά μας τα μπασμένα, μικρή καθυστέρηση στην οστική (νομίζω εως 2 χρονια) δείχνει οτι έχουν περισσότερο χρόνο από τα συνήλικα τους για να ψηλώσουν. Πάνω από 2 χρόνια καθυστέρηση νομίζω δεν είναι καλό...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι μπουπουλίτσα....όπως τα λεει η Vag ιση ή λιγο μικρότερη απο την πραγματική είανι καλά νεα.

 

Οταν επισκεφτεις τον ενδοκρινολογο θα το μετρησει πάλι οποτε να την εχεις μαζι την ακτινογραφία.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

οσες εχετε κανει εξεταση για κοιλιοκακη στα παιδακια σας, ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα αν την κανω ιδιωτικα η πρεπει να παω μονο στο παιδων?? η βιοιατρικη μου ειπε οτι την κανει,φυσικα μονο ιδιωτικα,δεν την χορηγει κανενα ταμειο,στελνει το δειγμα στο εξωτερικο σε ενα κεντρο,δεν θυμαμαι το ονομα του τωρα...αν την κανω στο παιδων,πληρωνω??παω ενα πρωι και ζητω την εξεταση η υπαρχει διαδικασια και παραπεμπτικο μεσω παιδιατρου??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τα νεα μου!

 

εκανα στη mpoumpoulitsa σε αλλη μικροβιολογο αυτη τη φορα απο οτι πριν 2 χρονια σωματοπεδινη και hgh αυξητικη ορμονη μου γραφει η παιδιατροσ!!

 

πριν 2 χρονια

σωματοπεδινη 56 με φυσ τιμη 44-117

αυξητικη ορμονη 0.4 με φυσ. τιμη 2-20

 

 

τωρα σε αλλη μικροβιολογο

 

σωματοπεδινη 201 με φυσ. τιμη 49-283

 

αυξητικη ορμονη hgh 0,20 με φυσ τιμη 0,50-20.

 

 

η παιδιατροσ μου ειχε πει παλιοτερα οτι η κανονικη εξεταση αυξητικησ ειναι αυτη που γινεται στη αθηνα με εισαγωγη στο παιδων οχι με απλη αναληση αιματοσ!!

 

παντωσ η δικη μασ hgh οτι και να ειναι .....εχει τα χαλια τησ !!!

 

τα αποτελεσματα απογοητευτικα!! τηνν εχετε κανει εσεις αυτην την hgh σε μικροβιολογο??εσυ elizabeth που εχεις κανει την πραγματικη αυξητικη την ειχες κανει πριν αυτην??τι αποτελεσμα εβγαζε??

 

εσεισ κοριτσια την εχετε κανει την συγκεκριμενη??

 

ολα τα υπολοιπα τα εχω τσεκαει αρνητικα θα παρω αυτες και την οστικη .....και το νοεμβριο ανηφοριζω για το παιδων!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το θυμηθηκα να απαντησω στη vag σχετικα με αυτο που ρωτησεσ για το μεγεθοσ παλαμης κτλ..

 

δεν το εχω παρατηρησει δεν εχω ασχοληθει. τωρα που το ειπες θα το παρατηρησω σε σχεση με αλλα παιδακια!

 

στην δικια μου παντωσ αυτο που με χαλαει ειναι οτι ειναι 95 ποντους 37 μηνων αλλα τα ποδια τησ ειναι πολυ κοντα!!!!!!!

 

ενω ρουχα φοραει κοντα στη ηλικια της τα παντελονια τα αγοραζουμε για 2χρονο παιδι!!

Link to comment
Share on other sites

εχτες απογευμα μετρημα σε υψος 99.5 η Α και 109 ο Β

σημερα το πρωι 101 και 110 αντιστοιχα

ΔΕ ξαναμετραω βραδυ!!!!!

 

 

Κοιλιοκακη Ευρομεντικα με φιλικη τιμη η προσφορα τους ηταν στα 250 απο 350 συνολο

Στο Παιδων τααπεινο κοστος 17 ευρω

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μονο παιδων κοιλιοκακη και μαλιστα ΑΓ Σοφια, δε κανουν στα αλλα αν θυμαμαι

 

Αν και δεν εχω κανει μετρηση αυξητικης καλο ειναι να γινονται σε ενα γιατι διαφερουν

η ενδοκρινολογος μου ζητησε οι φετινες της να γινουν στο παιδων γιατι εκει εχει και εμπιστοσυνη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυξητική ορμόνη δεν έχει σταθερή τιμή για όλο το 24ωρο γι' αυτό και γίνεται με εισαγωγή και πρόκληση παραγωγής της, γιατί δεν έχει νόημα μια τυχαία μέτρηση... αυτά εχω καταλάβει εγώ από τις συζητήσεις με την ενδοκρινολόγο. Επίσης ξέρω ότι μέγιστη τιμή έχει το βράδυ, νομίζω κατά τις 8:00 - 9:00. Εμείς ίσως να πάμε για εξέταση τον Οκτώβρη, με εισαγωγή, κανονικά, και hgh με απλή εξέταση αίματος δεν μας έχει πει να κάνουμε.

Επίσης σχετικά με τις μετρήσεις... σχέση ύψους / ανοίγματος χεριών έχετε τσεκάρει; εμείς χάνουμε λίγο στο άνοιγμα, κανα πόντο ίσως, όχι πολύ, πάντως όσο το ύψος δεν είναι.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω οπτικα την βλεπω πολυ αναλογικη (αλλα παρα πολυ) και αυτο με ησυχαζει παρα πολυ

ε το απογευματινο 99.5 με εριξε λιγο αλλα το πρωινο 101 ηταν πολυ καλο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!

μπουμπουλιτσα εμεις καναμε την αυξητικη στο παιδων με εισαγωγη πιο πριν δεν ειχαμε κανει αλλη.μονο αυτη ειναι αξιοπιστη και θελει 2 τεστ.δεν ειναι τιποτε απλα ειναι χρονοβορα διαδικασια και θελει παρακολουθηση απο γιατρο.κατα τ αλλα συμφωνω με οσα εγραψε η vag η αυξητικη φτανει στο πικ τις βραδινες ωρες γι αυτο και ειναι σημαντικο τα παιδια να κοιμουνται νωρις το βραδυ.

μαγδουλινι κοιλιοκακη οπως ειπε και η γατουλα γινεται μονο στο αγια σοφια...νομιζω πας σε παιδιατρο του νοσοκομειου και σου δινει παραπεμπτικο.τα ιδιωτικα δε θα τα εμπιστευομουν γι αυτη την εξεταση.

vag για εξηγησε μου λιγο αυτο με το υψος και το ανοιγμα των χεριων...εμεις που ειμαστε 86εκ τι ανοιγμα πρεπει να εχει?να την μετρησω αν ειναι!και αυτο με τη παλαμη παλι δε το καταλαβα...

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... το άνοιγμα των χεριών, όταν το παιδι έχει τα χέρια ανοιχτα πρέπει να είναι όσο το ύψος, από ενδοκρινολόγο αυτό.

Για την παλάμη είναι δικιά μου παρατήρηση και δεν εχω ρωτήσει κανένα γιατρό ούτε κανέναν άλλο παρά μόνο εσάς. Προχθές κρατούσα από το ένα χερι την κόρη μου και από το άλλο ένα άλλο παιδάκι, 1 χρόνο μικρότερο και το χερι της δικιάς μου ήταν πολύ μικρότερο. Το ίδιο μου έχει συμβεί και παλιότερα με άλλο παιδάκι 3 χρόνια μικρότερο της. Ε, μου κάνει εντύπωση βρε κορίτσια.... να μην το πω;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ Η MPOUMPOULITSA ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ . ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΡΙΞΩ ΕΝΑ ΜΕΤΡΗΜΑ!!!ΧΕΡΙΩΝ!!!!!!!!

ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΜΕΖΟΥΡΕΣ!

 

ΜΕΤΡΑΜΕ ΧΕΡΙΑ!!

 

ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ......ΜΑς ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμμμ ηταν τωρα μια μικρη ενα χεονο μικροτερη και με "κοντα" γονιδια λεμε τωρα.

ε η Α της εριχνε ενα ποντακι χχααχχα

εχω ενα 3,5χρονο και ενα 5χρονο διδυμα!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

όλα δισκελισμό, παλάμη, απόσταση στηθους πατωματο/υψος, αποσταση κεφαλιου με αφαλό, πατουσας με αυτι, και μαλλιού με πισινο! Αμί!!!

 

χαχαχαχαχαχαχα

 

Αχ κορίτσιααααααααααααααααααααααααααααα καλα που εχω κι εσας και δεν με παίρνει απο κάτω, το ανιψι μου , το αίμα μου , του αδερφου μου ειανι ΙΣΑ με την 4,5 ετων κορη μου και ειναι μόλις....2,5.......................................

 

και ψηλους τους γονεις δεν τους λες, κανονικοι ειναι 1.70 και οι δυο περιπου

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat πριν λιγες ωρες διαβασα για ενα αλλο κοριτσακι ισα με μας, ...117......και ......27κ

το θες????? τη κυνηγαει παντου να μη τρωει

 

 

μη χαιρετισω τελευταια μερα στο χωριο 38....σνιφ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα ... δίκιο έχεις. Απλά το πρωί ετοιμαζόμαστε για το σχολείο και δεν έχει το μυαλό της να σταθεί να τη μετρήσω. Μόνο ΣΚ πρέπει να το θυμηθώ να το κάνω. Απλά το κακό μετά είναι ότι στην ενδοκρινολόγο θα πάω απόγευμα γιατί πρωί δουλεύω και θα μου τη βγάλει 2 πόντους κάτω και θα μου φύγει η χαρά.

 

Παρεπιπτόντως η χοληστερίνη μας έπεσε λίγο (κάναμε εξετάσει τώρα το καλοκαίρι). Δηλαδή πήγε 218μη φανταστείς, αλλά έπεσε αρκετά η κακή και ανέβηκε η καλή. Άντε να δούμε ...

 

Από τις άλλες εξετάσεις το μόνο ότι έχουμε χαμηλή γλυκόζη

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ποσους ποντους πρεπει να παιρνει ενα παιδακι τον χρονο ωστε να θεωρουμε οτι δεν υπαρχει προβλημα??(νομιζω ξαναεγραψα την ερωτηση στο τοπικ,δεν την βρισκω ομως)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...