Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο μικρος μου ειναι 2 ετων και 4 μηνων, 11 μολις κιλα και 87 ποντους συμφωνα με την παιδιατρο,85 συμφωνα με τις δικες μας μετρησεις στο σπιτι...οι μετρησεις γινονται ορθιος...εμεις ειμαστε κοντοι 1,52 εγω 1,76 ο αντρας μου...ο μικρος μεχρι το ετος ηταν στις υψηλοτερες καμπουλες αναπτυξης,μετα το χασαμε ξεκινωντας απο το βαρος και τωρα συνεχιζουμε το χασιμο και με το υψος...η παιδιατρος δεν ανησυχει προς το παρον,αλλα μας ειπε οτι μεχρι το σεπτεμβρη,θελει ο μικρος να εχει παρει τουλαχιστον 5 ποντους! θα περιμενω μεχρι τοτε,αλλα εχω αρχισει και αγχωνομαι...ποια η γνωμη σας??

 

διαβαζοντας το τοπικ, ειδα οτι αναφερετε εξετασεις για αλλεργιες που φρεναρουν την αναπτυξη...δεν θα ειχαμε συπτωματα αν ειχαμε τετοιο θεμα??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι το Σεπτεβρη να εχει παει δηλ 92? Το Σεπτ θα ειναι 2,5 ? Νομίζω ειανι υπερβολικη η παιδιατρος, αν θυμαμαι καλά ο μεσος ορος για 2,5 χρονων ειναι 90, εφοσον λοιπον το παιδάκι εχει κοντους γονεις, αρα φυσιολογικα αναμενεται κοντο αναστημα δεν υπαρχει λογος αγχους. Το βλέπεις και τοτε.

 

Επιπλεον εχιε μεγαλη διαφορα ορθιος με ξαπλα, μετρησε τον καλυτερα ξαπλα. Θα δεις οτι ειναι οσο τον βγαζει η παιδιατρος μην πω και παραπανω.

 

Εγω τον δικο μου ορθιο τον βγαζω 81,5 και ξαπλα 84!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! ξαπλα μετρησεις ακομα...συμφερει χαχαχα!

92 εινα ο ΜΟ για 2 χρονων και 98 για 3

εμεις κλεισαμε 83 στα 2!!!!!...και 98 ειμαστε τωρα!

 

παρασταση σημερα...ναι ηταν το σαμιαμιδι της παραστασης με αφρο περουκα χαχαχχαχχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πήραμε τις εξετάσεις

οστική ηλικία για 4 χρονών

igf1 132ng/ml

χαμηλή φεριτίνι 12

και για πρώτη φορά χοληστερόλη 200

σήμερα θα τις πάω στην ενδοκρινολόγο

έχει τύχει σε καμία από εσάς χοληστερόλη τόσο ;

η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο καιρό το αγαπημένο του φαγητό ήταν η ομελέτα

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

πήραμε τις εξετάσεις

οστική ηλικία για 4 χρονών

igf1 132ng/ml

χαμηλή φεριτίνι 12

και για πρώτη φορά χοληστερόλη 200

σήμερα θα τις πάω στην ενδοκρινολόγο

έχει τύχει σε καμία από εσάς χοληστερόλη τόσο ;

η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο καιρό το αγαπημένο του φαγητό ήταν η ομελέτα

 

Πολύ καλά τα αποτελέσματα της οστικής! Μπράβο ... έχετε πολύ περιθώριο!

 

Δεν σου έκανε τη χοληστερίνη η ομελέτα εκτός αν είχε φάει την προηγούμενη μέρα που μπορεί λίγο να επιρρέασε. Κι εμείς έχουμε 250.

Και της Γατούλας έχει... Μήπως τελικά παίζει ρόλο η χοληστερίνη στην ανάπτυξη??? Κι άλλο παιδάκι γνωστό μας που είναι κοντούλι έχει υψηλή χοληστερίνη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamy g μπραβο για τ αποτελεσματα πολυ καλη η οστικη ηλικια και η σωμετομεδινη μου φαινεται καλη.η χοληστερινη σ αυτη την ηλικια ειναι συνηθως κληρονομικη..εχει κανενας απο σας?

περιμενουμε νεα απ τον ενδοκρινολογο.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

και τι σας είπε ο γιατρός για τη χοληστερόλη;

τι να του κόψω από φαγητά αφού ούτε γλυκά τρώει ούτε κρέατα

μόνο μακαρόνια και πατάτες και από κιλά 17 είμαστε

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβαζα στο internet μία έρευνα που έλεγε ότι πλέον και το ύψος είναι παράγοντας κινδύνου για καρδιακή νόσο. Δηλαδή οι κοντοί άνθρωποι έχουν περισσότερες πιθανότητες για έμφραγμα. Μήπως και τα παιδάκια μας έχουν τώρα χοληστερίνη επειδή είναι κοντούλια ή είναι κοντούλια επειδή έχουν χοληστερίνη??? Λέω εγώ τώρα ...

 

Πάντως κάποια στιγμή σκέφτομαι να πάω στο Χωρέμειο να δω αν είναι οικογενής η χοληστερίνη. Μέχρι στιγμής πάντως με τη διατροφή τίποτα δεν έχουμε πετύχει! Εντάξει δεν είμαστε και τρελλά αυστηροί (χτες έφαγε 2 σουβλάκια χοιρινά!) αλλά το γάλα της είναι πράσινο, επιμένουμε στα φρούτα, δεν τρώει πολλά τηγανιτά και γλυκά με χοληστερίνη, αυξήσαμε την άσκηση ... αλλά η τιμή δεν έχει κουνηθεί καθόλου.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

για τη χοληστερινη δε ξερω αν συνδεεται με το υψος...mamy g ρωτα τον ενδοκρινολογο θα χει ενδιαφερον να μαθουμε αν αξιολογειται σ αυτη την ηλικια και πως αντιμετωπιζεται.

εγω δε της εχω κανει για χοληστερινη...θα το κοιταξω την επομενη φορα.ο παιδιατρος λεει δεν αξιολογειται.δε ξερω πραγματικα...εκλεισα και το επομενο μας ραντεβου στο παιδων 24/9 αλλα μαλλον θα τ αλλαξω για οκτωβρη.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κορίτσια επειδή νιώθω ότι έχουμε γίνει μια παρέα θέλω να σας πω ότι ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ με τα άλυτα προβλήματα των παιδιών μου ... έχω τόσους γιατρούς να προγραμματίσω οι οποίοι απλά κοιτάνε και τίποτα ουσίας δε βγαίνει που σκέφτομαι να τα αφήσω όλα στην τύχη τους τελικά.

 

Συγκεκριμένα για τη μεγάλη:

 

- Παρακολούθηση για ανάπτυξη

- Παρακολούθηση για χοληστερίνη

- Παρακολούθηση για αφτιά που με τα κρεατάκια και το υγρό έχουμε τρελλαθεί από 13ων μηνών στο μπούκωμα!!!

 

Μικρή:

 

- Μου είπε η γιατρός να την πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί έχει σχηματισμό στήθους και αυτό μπορεί να είναι πρώιμη ήβη!!!!!! Οπότε δώστου κι αυτή ενδοκρινολόγος, εξετάσεις, παρακολούθηση. Δε θα το αντέξω!

- Επειδή η μικρή ήταν ένα μήνα στη μονάδα ακόμα τραβιέμαι με 1000εξετάσεις. Μόνο για ακοόγραμμα έχουμε πάει 2 φορές και θα πάμε και 3η. Στην καρδιά της έχει μια τρυπούλα που δεν έχει κλείσει και πρέπει να ξανακάνουμε triplex. Κάθε φορά που μπουκώνει είμαστε με εισπνοές. Τελευταία φορά την πήγαμε με δύσπνοια στο Παίδον!! Έλεος! Οπότε πρέπει να την παρακολουθεί και πνευμονολόγος.

- 'Εχει και ατοπική η μικρή και αιμαγγείωμα οπότε βάλαμε και τον δερματολόγο.

 

Βλέπω άλλους που μεγαλώνουν χαλαρά τα παιδιά τους και πάνε μία στο τόσο για εξετ'ασεις και ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!:confused:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βερα...................

 

βερα!

 

 

βερα!

 

 

Συνελθε. αυτο θα πω μονο, γιατι υπαρχουν πολυ χειρότερα. Να ευχαριστεις το Θεο και να μην γκρινιζεις που εχεις μονο αυτα τα μικρο παρακουλουθασιακα χαχχαχαχα

 

 

Αν επιμεινεις θα σου πω τι συνεβη προσφατα στο περιβαλλον μου και δεν θελω.

 

Επισης, Γατουλα για το μεσο ορο εγω το πηγα με τα ρουχα, 74αρι ενος ετους 86αρι 2, 92 3! μην μου το χαλας τωρα!!!! χαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ζηλευεις γιατι υπαρχουν και αλλοι γονεις που εχουν παιδια με λευχαιμια και θα μεινουν 6 μηνες στο νοσοκομειο με 2χρονα, σε απολυτη καραντινα και με αμφιβολο το αποτελεσμα....

 

Μην ζηλευεις γιατι υπαρχουν γονεις που χανουν τα παιδια τους επειδη καποιος ηπιε και οδηγησε, μπορω να πω κι αλλα , αλλα δεν ειναι το θεμα μας, καταλαβαινω τη κουραση σου , δεν το παιζω άνετη κι εγω τα ιδια σκεφοτμαι, αλλα τελικα - επειδη προσφατα συνεβη και κατι σε ανιψι μου- κακως παραπονουμαστε.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια ... υπάρχουν και χειρότερα σίγουρα. Απλά βαρέθηκα να τρέχω σε γιατρούς και να μην παίρνω απαντήσεις ουσιαστικές σε τίποτα!

Αφήστε το οικονομικό ... έχουμε ξεφραγκιαστεί!

 

Αφήστε και το ψυχολογικό που το παιδί κάθε τρεις και λίγο στήνεται στον τοίχο να τη μετρήσω μήπως πέρασε τη γραμμούλα και απογοητεύεται που δεν την περνάει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι στο χερι μας το ψυχολογικο, δεν χρειαζετια το παιδι να ξερει αν περασε τη γραμμουλα ή οχι! Μπορεις να το κανεις σνα παιχνίδι, να μην περασει αγχοςς στο παιδι...

 

Και πραγματικα σου λεω, δεν υπαρχουν απλως χειροτερα....οταν σου χτυπησουν τη διπλα πορτα το βλεπεις αλλιως, ακομα και η κουραση και το ξεφραγκιασμα ειναι ανευ ουσιας....η ουσιας ειναι οτι τα παιδακια σου ειναι υγιη!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι στο χερι μας το ψυχολογικο, δεν χρειαζετια το παιδι να ξερει αν περασε τη γραμμουλα ή οχι! Μπορεις να το κανεις σνα παιχνίδι, να μην περασει αγχοςς στο παιδι...

 

Και πραγματικα σου λεω, δεν υπαρχουν απλως χειροτερα....οταν σου χτυπησουν τη διπλα πορτα το βλεπεις αλλιως, ακομα και η κουραση και το ξεφραγκιασμα ειναι ανευ ουσιας....η ουσιας ειναι οτι τα παιδακια σου ειναι υγιη!

 

Μα δεν το ξέρουμε αυτο΄βρε galat. Γι' αυτό και τα παρακολουθούν 300γιατροί γιατί έχουν διάφορα αλλά δεν υπάρχει σαφής διάγνωση. Κι αυτό είναι χειρότερο. Να μην ξέρεις τι έχουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω οτι τα παρακολουθουν, γιατι ειναι το σωστό,προληπτικα. Αν ειχαν κατι σοβαρο θα αητουσαν εισαγωγη για περαιτερω...παρακολουθηση....

 

Σοβαρα τωρα, δεν μπορει τοσοι γιατροι να πεφτουν εξω. Και για μενα μι τρυπουλα μικρη στην καρδια ή μικρο αναστημα δεν ειναι κατι.... και ειαμι ενας ανθρωπος αγχωδης που τρεμει τους γιατρους.

 

Απλα γενικα ειανι καλο να εχουμε θετική σκεψη, και να λεμε οτι ΤΙΠΟΤΑ απολυτως δεν εχουμε. Ετσι προκαλουμε και το θετικο να ερθει στη ζωη μας , πως να το πω δνε το γκαντεμιαζουμε ρε παιδι μου.... μην με παρεις για καποια που πιστευει σε καρμα κλπχαχαχαχαχαχαχαχαχα μαθηματικςο ειμαι, το τελειως αντιθετο, αλλα το πιστευω αυτο που σου γραφω, κυριως τα γραφω να τα ακουω εγω βεβαια...

 

Ολα καλα ειανι Βερα μου θα το δεις....αργοτερα θα γελας με ολα αυτα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τη galat με καλυψε πληρως βερα ηρεμησε ολα αυτα αντιμετωπιζονται-δοξα το θεω!μπορω να καταλαβω πως νιωθεις καθε τρεις και λιγο να τρεχεις σε γιατρους κ να μην εχεις διαγνωση αλλα υπαρχουν πολυ χειροτερα γυρω μας.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα νέα από την ενδοκρινολόγο είναι ότι συνεχίζουμε την παρακολούθηση και ότι η χοληστερινη δεν συνδέεται με το ύψος

για τη χοληστερίνη λίγο προσοχή στη διατροφή (προσοχή σε γλυκά, τηγανητά και τυροκομικά )

α και μου ανέφερε ότι μπορεί να είναι εργαστηριακό λάθος δεδομενου ότι ο μικρός μου είναι αδύνατος, δεν τρώει καθόλου γλυκά και σχεδό καθόλου κόκκινο κρέας

μου ζήτησε μόνο να κάνουμε εξετάσεις οι γονείς για να αποκλήσει κληρονομικό

μου είπε ότι στο συγκεκριμένο παιδί λόγω βαρους 17 κιλά δεν είναι δυνατόν να κάνω δίαιτα γιατί θα χάσει απαραίτητες θερμιδες

α το ύψος μας 110εκ ..ανακουφίστηκα κάπως...

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

βέρα μου ηρέμησε όσο μπορείς έχεις δίκιο κάποια στιγμή να κουράζεσαι αλλά άρχισε να το αποδέχεσαι

και εμείς συνεχεια είμαστε σε follow ups λόγω προωρότητας, σε ενδοκρινολόγους λόγω ανάπτυξης, σε ωρυλά λόγω αλλεργικής ρινίτιδας και αλλεργιολόγο

από τότε που άρχισα να το αποδέχομαι τα πράγματα μου φαίνονται πιο εύκολα

όχι ότι δεν περασα και εγώ τις κρισάρες μου....... αλλά τελικά το αποδέχτηκα για να ηρεμήσω και εγώ και όλη η οικογένεια

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...