Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

μπουμπουλιτσα ναι το εχω ακουσει κ εγω για ψευδαργυρο και σεληνιο.δε τα εχουμε κανει αυτα ακομα.την επομενη φορα.

92π δεν ειναι και πολυ κοντη μωρε....96 δεν ειναι ο μεσος ορος στα 3 χρονια?

 

σημερα η αυριο θα παω τις εξετασεις να τις δει και ο παιδιατρος.να δουμε τι θα μας πει κ αυτος.

 

ερωτηση οσες σας παρακολουθουν στο αγια σοφια σε ποιο τμημα κλεινετε ραντεβου?στο ενδοκρινολογικο?πηρα στο 1535 και μεχρι τελος δεκεμβρη δεν εχουν ραντεβου:evil:

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζεττα μαθε κλιμακα.....δε ηθελα να το πω πριν αλλα με αποκλιση 2,5 π απο τον Β δε τον βλεπω τον δικο σου στην κατωτατη

 

Για να έιμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ακριβώς αν την ρώτησα την τελευταια φόρα όταν είχαμε παει τον Ιανουάριο ήταν 99,5 και τωρα τον μετριασα πάλι και όρθιο και ξαπλωτό και εχει πάρει 1 πόντο.

 

Υπάρχει κάποιος τροπος που θα μπορούσα να το κάνω μόνη μου για να δω που βρίσκεται αυτήν την στιγμή το επόμενο ραντεβού είναι τον Ιούνιο(Μέτα από 6μηνες).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ένδιαφερον συγνωμη αν σε κουραζω αλλα τι σημαινει οτι ακολουθει την καμπυλη του ?

 

Ειχε κανει εξετασεις στο μητερα περιπου 18 μηνων και τοτε μου έιπαν οτι η κατασταση μπορει να φτιαξει με υπερθεμιδικο γαλα και οτι η μετριση οστικης πυκνοτιτας ηταν καποιους μήνες πισω.Οπως και πριν απο ένα χρονο που την ειχαμε κανει παλι ηταν 1με 1μηση χρονο πίσω

 

ακολουθεί την καμπύλη σημαίνει ότι η ενδοκρινολόγος λαμβάνοντας υπόψη των ύψος γονέων υπολογίζει που περίπου μπορεί να κυμαίνεται το τελικό ύψος του παιδιού με κάποια απόκλιση Με αυτό τον υπολογισμό εντοπίζει έαν το παιδί κινείται στη καμπύλη ανάπτυξης του ύψους σε αυτή που αντιστοιχεί στο τελικό του ύψος (οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα) ή αν κινείται σε πολύ χαμηλότερη καμπύλη οπότε θέλει ψάξιμο ορμονολογικό

 

 

προσοχή στα υπερθερμιδικά γάλατα δεν είναι για όλα τα στομαχάκια

σε εμάς έφερε φούσκωμα στα μικρό με αποτέλεσμα να σταματήσει να τρώει τα πάντα

το είπαμε στην ενδοκρονολόγο μας είπε ότι μπορεί να συμβεί και το σταματήσαμε

αν όμως είναι ανεκτό από το στομαχακι του παιδιού έχει αποτέλεσμα, εμείς είμασταν άτυχοι, ελπίζω εσάς να σας κανει και τότε θα δεις αποτέλεσμα σίγουρα... μακάρι ...δεν είναι και όλα τα στομάχια ευαίσθητα οπότε δοκίμασέ το

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! μολισ γυρισαμε απο παιδιατρο

 

και φυσικα δεν πηραμε κανενα ποντο!!

 

αυριο παω να κανω την οστικη......θα σασ πω οταν γυρισω..

 

επειδη με ειδε χαλια με το θεμα η παιδιατροσ και η καμπυλη να κατεβαινει μου ειπε να κλεισω ραντεβου για την αυξητικη το καλοκαιρι!!

 

βεβαια μου ειπε οτι υπαρχει η ταση στο παιδων να διωχνουν το παιδι με τους αν το παιδι δεν ειναι πολυ χαμηλα στισ καμπυλες!!! και να μην δεχθουν να την κανουν.

 

elizabeth την βοηθεια σου!!! ο ενδοκρινολογοσ που παρακολουθουσε το παιδι σου ηταν απο τ παιδων?εκεινοσ σε παρεπεμψε? απο μονη σου τηλ και εκλεισες ραντεβου για την αυξητικη?

Link to comment
Share on other sites

Ζεττα ασχετο, εσυ 1,48..ο πεθερος ποσο καλε? 1,20???? καλα τα ειχες γραψει????

 

 

ΠΗΡΑΜΕ ΔΥΟ ΠΟΝΤΟΥΣ!!!

Ορθια 98, ξαπλα παραλιγο θα εβλεπα το μετρο !!!!!

επισημως περασαμε τα τριχρονα!!!!

(ο Β 106)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!

μπουμπουλιτσα στο παιδων ειναι ναι στο αγλαια κυριακου.ο παιδιατρος μας παρεπεμψε.θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου στο ενδοκρινολογικο θα μετρησουν το παιδι και σας θα δουν τις εξετασεις της και θα σας πουν.σε ποια καμπυλη ειστε?συνηθως παρακολουθουν το παιδι για ενα εξαμηνο και μετα στελνουν για εξετασεις.εκτος κ αν ειστε κατω απ την 3% και για ενα εξαμηνο δεν εχει παρει ποντο το παιδι.σε ποιο παιδων θα πατε?στο αγλαια κυριακου απ οσο ξερω μεχρι τελος ιουλιου δεν εχουν ραντεβου-πρωινα.εκτος αν κλεισεις απογευματινο.

καλα αποτελεσματα στην οστικη!

 

γατουλα μπραβο σας!!φτασατε το μετρο ουαου!!

 

εγω εκλεισα ραντεβου στον ιδιωτη ενδοκρινολογο γι ατην αλλη δευτερα.εχει να τη δει 8 μηνες.να την μετρησει ν αδουμε πηραμε κανα ποντο ακομα?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

 

ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΜΕ???ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ?????????????? ΤΗΝ ΟΣΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ ΕΙΠΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ!!

 

ΚΕΝΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ 60 ΑΡΙ.ΤΩΡα μου ειπαν για εναν εξω που ειναι κορυφη ΧΙΩΤΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ 3ΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ.ΠΗΓΕ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΠΗΡΕ 70 Η 80 ΕΥΡΩ.ΕΣΕΝΑ ELIZABETH ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΒΡΗΚΕΣ??

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa ναι στο αγια σοφια δεν εχουν ραντεβου.στο αγλαια κυριακου πρεπει να παρεις 17 ιουνιου για να κλεισεις απο σεπτεμβρη και μετα.εγω θελω για οκτωβρη οποτε θα παρω τοτε.

 

ο χιωτης ειναι εξαιρετικος γιατρος απ τους κορυφαιους στην ελλαδα.ειναι ο ιδωτης που μας παρακολουθει και μας;) θα στα εξηγησει ολα αναλυτικα και δε θα σε αγχωσει καθολου.εμεις θα παμε να δει το παιδι την ερχομενη δευτερα.μας παρακολουθει στην ευρωκλινικη γιατι εκει μας καλυπτει η ιδιωτικη ασφαλεια.στο δικο του ιατρειο ειναι 70 ευρω η επισκεψη.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καιρό είχα να μπω και βλέπω έχετε προχωρήσει τη συζήτηση...

τώρα τα είδα και τα δικά σας elizabeth....

εύχομαι να πάνε όλα καλά και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία!!!

Εγώ πήγα αυτή τη φορά για την τακτική μας επίσκεψη του εξαμήνου πολύ άνετη μιας και είχαμε συμπληρώσει 6,5 τον τελευταίο χρόνο... ΟΚ λέω, καλά πάμε... και μου κοψε η ενδοκρ τα φτερά :( Είναι μου λέει μισό πόντο κάτω από την 3η εκατ θεση, με μάλλον πτωτική τάση, και αν συνεχίσει έτσι για άλλο ένα εξάμηνο θα μας στείλει για εξέταση αυξητικής.... άντε τώρα από 97,5 να πάει 102 σ ένα εξάμηνο... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν είναι έστω και ένα πόντο λιγότερο πάμε κι εμείς για εξέταση....

Καλό μήνα σε σας και τα βλαστάρια σας!!!

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

vag ελπιζω να μη χρειαστειτε εξεταση και να παρει ποντους!

εμεις πηγαμε τη δευτερα στο χιωτη να τη μετρησει κ αυτος...ξαπλωμενη 85 εκ.μου ειπε μεχρι 3 χρονων οι καμπυλες μετρανε μηκος...και πλησιαζουμε στο 3%...γιουπι!!!μου ειπε να μην ανησυχω εφοσον το παρακολουθουμε το παιδι δε θα τ αφησουμε ετσι...παγωνουμε προς το παρον το θεμα της αυξητικης και θα το δουμε αργοτερα.οσο περνει ποντους ειναι οκ αν καποια στιγμη σταματησει η αρχισει να πεφτει καμπυλες(ποσο να πεσει δηλαδη δε καταλαβα) θα τη ξαναδουμε.μου πε να παψω να διαβαζω διαφορα στο νετ(η αληθεια ειναι οτι τον εχω πρηξει τον ανθρωπο) κ να μην αγχωνομαι το παιδι ειναι υπο παρακολουθηση οτι κ αν ειναι θα το προλαβουμε.μετρησε και το βαρος της 10350(εγω τη μετραω 11) μια χαρα μου φανηκε.επομενο ραντεβου το νοεμβρη τωρα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

elizabeth με μπερδεύεις... δηλ άλλα σου είπαν στο παίδων και άλλα σου λέει ο Χιώτης; τι να πω; η δικιά μου πάντως να πάρει 4,5 πόντους στο εξάμηνο το θεωρώ σχεδόν απίθανο. 97,5 όρθια Γατούλα και με αυστηρό μέτρημα, με λίγο σπρώξιμο στην κοιλίτσα να ακουμπήσει καλύτερα η σπονδ. στήλη στον τοίχο πλησίαζε τους 98. Εμεις πηγαινουμε στην Σμυρνακη, μένουμε Κρήτη. Μου πέρασε απ το μυαλό να την πάω και στο παίδων αλλά θα σπαστώ πολύ να την έχουν άλλα δυο χρόνια στο μέτρημα μέχρι να αποφασίσουν αν χρειάζεται εξέταση. Το 102 μου το είπε γιατί είναι η τιμή της 3ης εκατ θέσης για κορίτσι 5χρ. Κάτω από 101 είπε θα μας στείλει για εξέταση... τώρα κάναμε μόνο μέτρημα, τον Οκτώβρη έχουμε πάλι όλο το σετάκι, σωματομεδίνη, θυροειδή, οστική και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σε πω ρε αγαπη, και εμενα λεω πηρε 2 ποντους αλλα ειναι 98 και ενα μηνα μικροτερη σας, οποτε διπλα το παλευουμε...για να δουμε, 101,5 βλεπω στο διαγραμμα μας στα 5

τωρα να πω ειναι στο 5%

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά λες... τώρα που το είδα καλύτερα 101.5 είναι... τεσπά, όπως και να 'ναι εγώ θα βράζω στο ζουμί μου άλλο ένα εξάμηνο... εσείς ελπίζω σε δύο μήνες που θα είσαστε 4.5 να έχετε πάρει κανα ποντάκι ακόμα, ε όπως και να το πείς 99 εκ μια χαρά γυναικάρα... σχεδόν μέτρο!!!! Εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω λιώσει τη μεζούρα να μετράω με την ελπίδα μισού ή ενός παραπάνω ποντου, στο καλό πια!!!

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

elizabeth με μπερδεύεις... δηλ άλλα σου είπαν στο παίδων και άλλα σου λέει ο Χιώτης; τι να πω; η δικιά μου πάντως να πάρει 4,5 πόντους στο εξάμηνο το θεωρώ σχεδόν απίθανο. 97,5 όρθια Γατούλα και με αυστηρό μέτρημα, με λίγο σπρώξιμο στην κοιλίτσα να ακουμπήσει καλύτερα η σπονδ. στήλη στον τοίχο πλησίαζε τους 98. Εμεις πηγαινουμε στην Σμυρνακη, μένουμε Κρήτη. Μου πέρασε απ το μυαλό να την πάω και στο παίδων αλλά θα σπαστώ πολύ να την έχουν άλλα δυο χρόνια στο μέτρημα μέχρι να αποφασίσουν αν χρειάζεται εξέταση. Το 102 μου το είπε γιατί είναι η τιμή της 3ης εκατ θέσης για κορίτσι 5χρ. Κάτω από 101 είπε θα μας στείλει για εξέταση... τώρα κάναμε μόνο μέτρημα, τον Οκτώβρη έχουμε πάλι όλο το σετάκι, σωματομεδίνη, θυροειδή, οστική και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι...

 

vag η αληθεια ειναι οτι σε 100 γιατρους να πας 100 διαφορετικες γνωμες θα παρεις...σ εκεινο που δε φαινεται να συμφωνουν ειναι η ερμηνεια των αποτελεσματων της εξετασης(για μενα φταιει πρωτιστως το εργαστηριο που δε δινει φυσιολογικες τιμες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).εμενα αλλο μου τη δινει...που πριν κανουμε την εξεταση ολοι ελεγαν αφηστε το παιδι ειναι νωρις γι τετοια εξεταση κτλ..και μολις βγηκαν τ αποτελεσματα αλλαξαν τροπαριο να δωσουμε απο τωρα αυξητικη για να εχει καλυτερα αποτελεσματα(κυριως αυτοι στο παιδων) να κανουμε δευτερο τεστ κτλ...ο μονος σταθερος απ την αρχη ηταν ο παιδιατρος μας...αλλιως θα χα τρελαθει πολυ θελει νομιζεις?τουλαχιστον εκ των υστερων ολοι συμφωνησαν οτι υπαρχει περιθωριο να δρασουμε αργοτερα κ οτι θα τη παρακολουθουν ανα εξαμηνο σταθερα.μπορω να πω οτι ο χιωτης με καθυσηχασε αρκετα.συνεχιζουμε λοιπον με παρακολουθηση και σιγουρα με λιγοτερο αγχος.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοντη κοντη αλλα σταθερη πορεια παντα αναμεσα στο 3-10%, πηρε γυρω στα 7 ποντακια μεσα στη χρονια οποτε τα βλεπω καλα, πηρε 2 ε αλλους 4 δε θα παρει??????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ki εμείς μαζί σας... 98 ποντους...(97,8 ηταν τελος φεβρουαριου δεν την εχω ξαναμετρήσει.)

 

Εχω την εντυπωση ομως οτι μου ειπε 11% καμπυλη η ντοκ, ο καθενας εχει το διαγραμμα του μου φαίνεται,,,,

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα κοντη κοντη αλλα σταθερη πορεια παντα αναμεσα στο 3-10%, πηρε γυρω στα 7 ποντακια μεσα στη χρονια οποτε τα βλεπω καλα, πηρε 2 ε αλλους 4 δε θα παρει??????

 

Γιατί να μην πάρει και φέτος 7ποντάκια??? Εμένα 3-4ων πήρε 8πόντους και ελπίζω ότι θα πάρει και 4-5 άλλους 8 (η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία) αν και έχουν περάσει ήδη οι 4μήνες από τους 12 κι έχει πάρει μόνο 1!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια σας ειχα απασχολησει το σεπτεμβριο και σας ειχα πει οτι η κορη ηταν 110εκ και 15 κιλα

9 μηνες μετα ειναι στο ιδιο υψος και 15,800 και ξαναρωτω εσας που το εχετε ψαξει το θεμα να ανησυχησω ή να περιμενω ακομη? ειναι 5 1/2 χρονων. η παιδιατρος εξακολουθει να μην ανησυχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...