Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα,

εδώ και δύο ώρες διαβάζω το τόπικ.

Έχω έναν γιο 28 μηνών με ύψος 88 εκ. Η ανάπτυξή του είναι πολυ αργή (και βασανιστική) αν και απο κιλά είναι μια χαρά (13+). Είναι πάντα ο πιο κοντός για την ηλικία του, οχι με μεγάλη διαφορά αλλά βλέπω οτι τα άλλα παιδιά ψηλώνουν πολυ σ'αυτή την ηλικία και εμείς το τελευταίο τετράμηνο έχουμε μείνει σχεδόν στάσιμοι. Επίσης μέχρι 6 μηνών ήταν στην 90η καμπύλη στο ύψος και τώρα πέφτουμε κατω από την 25η.

Έχουμε κάνει εξετάσεις για θυροειδή και κάποιες άλλες βασικές (βιταμίνη D, σίδηρος, φεριτίνη κλπ) και ήταν οκ αλλά έχει κανένα χρόνο.

Έχετε καμιά συμβουλη; Να πάμε σε ενδοκρινολόγο;

ευχαριστώ

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια παει καιρος τώρα... απο ότι φαίνεται όμως τίπτοτα δεν έχει αλλάξει. Εμείς σκαρφαλώσαμε στην 10η ε.θ. και μείναμε σταθερά για αρκετό διάστημα. Τελευταία μέτρηση όμως 4αρων έδειξε 0,98 cm πέσαμε στην 3η ο παιδίατρος είπε να περιμένουμε άλλο ένα 6αμηνο και βλέπουμε για εξετάσεις. Ειμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω με 4,5 χρονων και 98 ορθια γιατι εχω εφυσιχαστει?????

μαι χαρα ειμαι!!! ειδε και η παιδιατρος σημερα τις εξετασεις

ουτε σιδηρο δε θελει

να ξαναδουμε αργοτερα θυρεοειδη μονο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμάς η παιδοενδοκρινολόγος καθε χρόνο μας βάζει να επεναλάβουμε τις εξετάσεις για θυρεοειδή.

Την Πέμπτη κάναμε την οστική ηλικία την απάντηση θα την έχω την Τριτη.

Για τις αιματολογικές δεν μπορώ να τις κάνω τώρα διότι ο μικρός είναι με αντιβίωση

Μήπως γνωρίζετε σε πόσες ημέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης μπορώ να κάνω τις αιματολογικές;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ΒΕΡΑ

 

Πριν προχωρήσεις στο παρόν μήνυμα γύρισε στην πρώτη σελίδα αυτού του μίτου και διάβασε τα μηνύματά μου για να προσανατολιστείς ως προς το ποιός είμαι.

 

Για την διπλή οστική ηλικία τώρα που ρώταγες, όπως θα δείς, δεν είσαστε μοναδική περίπτωση.

 

Είχες όμως την τύχη, γιατί περί τύχης πρόκειται, να πέσεις σε αξιολογητή που μπορεί να διακρίνει την ιδιαιτερότητα. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, κάτι τέτοιο θα περνούσε απαρατήρητο.

 

Προ ημερών κάποια γνωστή μου, μου ζήτησε να δω την οστική ηλικία του παιδιού της.

 

Σου παραθέτω την απάντηση που της έστειλα γιατί οι περίπτωσεις σας είναι πολύ όμοιες:

 

Την κοίταξα με τις δύο μεθόδους.

α) Την κλασσική του 1950 που εφαρμόζουν όλα τα νοσοκομεία γιατί είναι η πιό απλή (με το "μάτι", σε μισό λεπτό έχεις τελειώσει).

β) Την νεώτερη κατά Tanner ver. 3 του 2001 την οποία όλοι οι τεμπέληδες γιατροί αποκηρύσσουν γιατί βαριούνται να ακολουθήσουν τις διαδοχικές βαθμολογήσεις που επιτάσσει και στο τέλος να τις αθροίσουν. (δες συνημμένο excel)

 

Η αξία όμως της δεύτερης αποδεικνύεται και στην περίπτωση του (όνομα παιδιού) γιατί οδηγεί, θέλει-δεν-θέλει, τον τεμπέλη γιατρό στο σωστό συμπέρασμα, στο οποίο θα μπορούσε να καταλήξει και από την πρώτη, αν δεν ήταν αρπακολατζής.

Εγώ και με τις δύο μεθόδους κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα, αλλά έφαγα τουλάχιστον μία ώρα με την πρώτη πηγαίνοντας πίσω-μπρος κοιτώντας και ξανα-κοιτώντας.

 

Στο προκείμενο τώρα:

 

Στο χέρι υπάρχουν δύο κατηγορίες οστών:

Τα μακριά των δακτύλων και τα μικρούλικα οστάρια της παλάμης.

 

Στον (όνομα παιδιού) τα μακριά οστά των δακτύλων ακολουθούν περίπου την χρονολογική του ηλικία (4,4 ετών) τα δε μικρούλικα οστάρια έχουν μείνει πίσω περίπου στα 3 χρόνια χρονολογικής ηλικίας.

Αυτό είδε ο αρπακολατζής της Βιοιατρικής και έγραψε "οστική ηλικία 3 ετών".

 

Συνημμένα θα βρείς το excel κατά Tanner και θα αφήσω τις φωτοτυπίες και τα διαγράμματα πάνω στα οποία δούλεψα στην ...... για να τα πάρει ο ...........

Η στήλη "interpolated score" αποτελεί μια δική μου ενδιάμεση τιμή, γιατί σε κάποιες αξιολογήσεις η εικόνα που προβάλει είναι λίγο μεγαλύτερη από την κατηγορία που αναγράφεται (πχ είναι "πατημένη" κατηγορία D που "φέρνει" αμuδρά προς E).

Αφού τα μελετήσεις μιλάμε και στο τηλέφωνο.

Πάντως, και οι δύο μεθόδοι οδηγούν σε ταυτόσημα συμπεράσματα.

 

Τώρα ξέρω τι θα με ερωτήσεις:

Τι επίδραση έχει αυτό στην καθ' ύψος ανάπτυξη του (όνομα παιδιού);

Παρ' όλον που για όλα τα πράγματα έχω άποψη, δεν θα σου την παρουσιάσω γιατί δεν είμαι απολύτως βέβαιος.

Βρες κανένα γιατρό της προκοπής και ρώτα τον.

 

Συνημμένο Excel κατά Tanner TW3 εκτίμηση της οστικής ηλικίας.

 

Α/Α Κριτήριο Stage Boys' Score Interpolated score

 

1 Radius E 39 39

2 Ulna Α 0 0

3 First Metacarpal D 14 14

4a Third Metacarpal D 9 10

4b Fifth Metacarpal D 9 9

5 Proximal Phalanx of the thumb D 11 13

6a Proximal Phalanx of the third finger D 9 13

6b Proximal Phalanx of the fifth finger D 9 11

7a Middle Phalanges of the third finger D 9 9

7b Middle Phalanges of the fifth finger D 9 9

8 Distal Phalanx of the thumb E 17 14

9a Distal Phalanges of the third finger D 8 8

9b Distal Phalanges of the fifth finger D 9 10

 

Sum of RUS maturity scores 152 159

RUS Bone Age (years) 4.8 5,0

Εκατοστιαία θέση RUS (%) 50 60

 

 

10 Capitate D 106 108

12 Hamate D 79 85

13 Triquetral C 13 16

14 Lunate A 0 0

15 Scaphoid A 0 0

16 Trapezium A 0 0

17 Trapezoid A 0 0

 

Sum of Carpal maturity scores 198 209

Carpal Bone Age (years) 3,1 3,6

Εκατοστιαία θέση Carpal (%) 4 7

 

 

Δήλωση αποποίησης ευθύνης.

 

Δεν είμαι γιατρός.

Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος είμαι και συμπληρώνω 3 δεκαετίες στην τηλεόραση όπου όταν μια κάμερα έχει πρόβλημα, το εντοπίζεις βλέποντας την εικόνα που βγάζει σε ένα καλό monitor.

Τα μάτια μου έχουν εκπαιδευτεί και διαθέτουν καλύτερη διακριτική ικανότητα από τους "απίστευτους" ακτινολόγους που συνάντησα στο Παίδων.

Μία γυναίκα ακτινολόγος μάλιστα, αν δεν έβλεπε το παιδί να το ρωτήσει "με τρόπο" τι τάξη πάει, αρνήτο να γνωματεύσει ως προς την οστική ηλικία.

Αντιθέτως, στην Γερμανία κάθε ακτινογραφία περνάει από δύο αξιολογητές και αν οι μεταξύ τους γνωματεύσεις έχουν διαφορά, πάει στον προιστάμενο του ακτινολογικού.

Εννοείται ότι τα παιδιά δεν παρίστανται και επιπλέον ανάμεσα στις ακτινογραφίες που τους δίνουν για γνωμάτευση, "ανακυκλώνουν" και μερικές παλιότερες που οι ίδιοι είχαν αξιολογήσει στο παρελθόν για να βαθμολογούν την επαναλληψιμότητα των αξιολογητών.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός έχει αρκετά κοντά ποδια για το ύψος του.

Αυτό το βλέπεις εσύ ή στο έχει πει κάποιος γιατρός;

Στην κόρη μου, η ενδοκρ. μετράει ύψος και άνοιγμα χεριών, αυτές οι δύο μετρήσεις πρέπει να είναι ίδιες. Πόδια σε σχέση με το σώμα δεν μας έχει μετρήσει κανείς.

Πάντως αν ανησυχείς, καλό θα είναι να ρωτήσεις και κάποιον γιατρό, ο παιδίατρος τι λέει;

 

mamy-g έχετε απάντηση;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας πηγαμε για τον ελεγχο που χρειαζονται για τα σχολεια. την μετρησε η γιατρος 113εκ και 16 κιλα. η γιατρος δεν ανησυχει. αλλα επειδη ανησυχω εγω μας εγραψε ενα πακετακι εξετασεων περισσοτερο για το βαρος. η ηλικια ειναι ακριβως 5 χρονων και 7 μηνων.

(το δικο μου υψος ειναι 1,64 και ο αντρας μου 1,76)

Link to comment
Share on other sites

τρωει απο ολα αλλα λιγο. αλλα δυστυχως τρωει πολλα γλυκα. παραδειγμα χτες.

πρωι γαλα περιπου 200 ml

11,30 γλυκο, καραμελες(λογω βαπτισης)

14,00 μιση μεριδα κλαμπ σαντουιτς στην παραλια

17,00 μισο σουβλακι κοτοπουλο

20,30 γαλα 200 ml

21,30 ενα αβγο τηγανιτο λιγη σαλατα και λιγες πατατες τηγανητες.

εε δεν το λες πολυ.

αλλα γενικα τρωει λαχαχνικα πολλα και σπανια κρεας.

και τα δυο μου παιδια τα δινω minadex σιροπι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια όταν τη μετράω πρωί είναι 105 και όταν τη μετράω βράδυ είναι 103,5. Ποιο να πάρω ως σωστό? Πώς σας φαίνεται το ύψος της για 4,5χρονών?

 

Εμένα τρώει τον ΑΜΠΑΚΟ αλλά είναι ακόμα 16,5 κιλά εδώ και ένα χρόνο. Δεν ανησυχώ όμως για το βάρος, δεμένη είναι, απλά τρώει ΠΑΡΑ πολύ. Σκεφτείτε πίνει ένα ποτήρι γάλα το πρωί, μετά στο σταθμό φρούτο και πρωινό ό,τι έχει, μεσημέρι εκεί ό,τι έχει (γενικά μου έχουν πει ότι τρώει), μετά στο σπίτι φρουτόκρεμα, το απόγευμα καμιά βλακιούλα, βράδυ φαγητό ό,τι έχει και μετά γάλα.

 

Η βασική ερώτηση είναι ΠΩΣ τη μετράτε? Εγώ τη βάζω όρθια και βάζω ένα βιβλίο όρθιο (κάθετο) πάνω στο κεφάλι της. Αν το βάλω οριζόντια μου βγαίνει πιο ψηλή!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βερα στην ερωτηση σου ειναι... ΠΡΩΙ

κατα τα αλλα ...μηπως ηρθε η ωρα να μας χαιρετισεις????

γλυκα σε φιλουμε αλλα η κορη σου ειναι αστεεεεριιιιιιι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

εμεις ειμαστε 98 και 14,5 και νοιωθουμε καλααααααααααααααα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

βερα στην ερωτηση σου ειναι... ΠΡΩΙ

κατα τα αλλα ...μηπως ηρθε η ωρα να μας χαιρετισεις????

γλυκα σε φιλουμε αλλα η κορη σου ειναι αστεεεεριιιιιιι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

εμεις ειμαστε 98 και 14,5 και νοιωθουμε καλααααααααααααααα

 

Τα κιλά ποτέ δεν ήταν πρόβλημα σε εμάς. Αλλά στο ύψος δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά γιατί εγώ μία τη βγάζω 103 και μία 105. Μάλλον δεν τη μετράω καλά? Η γιατρός πριν 3μήνες την είχε βγάλει 101,6 και είμαι σίγουρη ότι θα τη βγάλει λιγότερο απ' ότι τη βγάζω εγώ αν την πάω.

 

Το ζήτημα παραμένει:

1)Πήρε μόνο 2 πόντους σε 6μήνες

2)Η καμπύλη της είναι πολύ χαμηλά σε σχέση μ' εκεί που θα έπρεπε να είναι με βάση το ύψος των γονιών της.

3)Είναι το πιο κοντό παιδάκι

4)Φοράμε ρούχα μικρότερα από την ηλικία της.

 

Το αστείο είναι ότι η μπέμπα μου έχει βγει ακριβώς το αντίθετο. Και πήρα ένα σετάκι 3άρι για να το βάλει η μπέμπα και να της κάνει και του χρόνου και το είδε η μεγάλη και το δοκίμασε και της ερχόταν τέλεια!! Το 3άρι!!! Σε λίγο θα φοράνε το ίδιο νούμερο ...:-P

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα Η δε μετρας σωστα Η εισαι πολυ ψηλη χαχαχχαχχα

ο Β ειναι 106 και ειναι στο ΜΟ, ισα ηλικια με τη δικια σου και αγορι

αν τον πεις ζουμπα και αυτον θα σε βαρεσω χαχαχχαχχαχα

 

 

 

καλα ασχετο εχτες εβλεπα βιντεακι με διδυμα 3 χρονια μεγαλυτερα μας

η κορη 10π παραπανω απο το γιο!!!!!

 

εχμ και η συναδελφος μας η κορη ενος φοραγε 2αρι

τωρα θα κλεισει τα 2 και ειναι ........96π και 16 κ

ητανννννννν

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βερα λεω να μας αποχαιρετισεις.... και ναι, 98 ποντοι με 103 ΕΙΝΑΙ μεγάλη διαφορα ειναι οσα θα παρει ενα παιδακια σε εναν χρονο σχεδόν!

 

Και νομιζω οτι θα παρει μια χαρα το υψος των γονιων απλα με αλλο ρυθμο....θα το δεις.

 

Εμενα και τα 2 στουμπακια βγηκαν και βασικα η μεγάλη μου αρχισε να κοβει ,2,5 -3 χρονων μεχρι τοτε ηταν 75% αυτος ειναι πολυ πολυ χαμηλα απο 1 ετους σχεδον... δε βαριεσαι... λεω να παρω και μια γνωμη απο ιδιωτη παντως....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

βερα θα συμφωνησω κ εγω με τις προλαλησασες μια χαρα μου φαινεται το υψος σας!

εμεις στη τελευταια μετρηση απ τον παιδιατρο αρχες ιουνιου τη μετρησε 84 στο ορθιο...απο μαρτη δηλ πηρε 3 ολοκληρους ποντους:P δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκαμε!επισης μου ειπε οτι συνηθως καλοκαιρι ψηλωνουν περισσοτερο...λετε μεχρι αυγουστο να αγγιξουμε τους 90π?αχ μακαρι!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

βερα θα συμφωνησω κ εγω με τις προλαλησασες μια χαρα μου φαινεται το υψος σας!

εμεις στη τελευταια μετρηση απ τον παιδιατρο αρχες ιουνιου τη μετρησε 84 στο ορθιο...απο μαρτη δηλ πηρε 3 ολοκληρους ποντους:P δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκαμε!επισης μου ειπε οτι συνηθως καλοκαιρι ψηλωνουν περισσοτερο...λετε μεχρι αυγουστο να αγγιξουμε τους 90π?αχ μακαρι!!

 

Μπράβο σας!!!! Ελπίζω να τους πιάσετε τους 90π!!!

 

Πάντως κι εμένα αυτό μου λένε για το καλοκαίρι και το έχω δει σε πολλά παιδάκια αλλά εμένα ποτέ δεν πήρε πολύ το καλοκαίρι, συνήθως την άνοιξη παιρνουμε το πιο πολύ (εκτός από φέτος).

 

Ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σας λόγια αλλά εγώ το βλέπω πάρα πολύ κοντό σε σχέση με τα άλλα παιδάκια .... :-( Ελπίζω να έχετε δίκιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ έχω απογοητευτεί ΠΑΡΑ πολύ. Χτες το βράδυ την έβγαλα 102. Τελικά το 105 που είχα δει μία φορά ήταν λάθος μέτρηση και ΚΑΘΕ φορά που τη μετράω τη βγάζω και πιο κοντή. Τώρα πέσαμε στον 1 πόντο σε 6μήνες. ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...