Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

elisabeth επεσα πανω στη σελίδα αυτού του γιατρού τα λεει πολύ απλα και κατανοητά, αναφερεται βεβαια κυρίως στους μεγάλους, αλλά απο ότι βλέπω απανταει σε ερωτησεις κλπ, θα μπορουσες να του στείλεις ενα μεηλ με τις μετρησεις και συντομο ιστορικο, σιγουρα θα σου πει τη γνωμη του.

 

http://www.metabolism.com/2008/08/23/adults-receive-growth-hormone-treatment

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Growth Hormone has other health effects besides just growth. I don't have any personal experience with it, but I know it's now being touted as the "elixir of youth" with all kinds of health claims. I personally and professionally (I'm a pharmacist) disagree with *that* sort of use, but I know it's generally very well tolerated - few side effects in therapeutic doses. Injections are inconvenient, but kids who need them usually get used to them, and it is subcutaneous, which isn't too bad.

 

και το οικονομικο αραγε? τι καλύπτει το ταμείο?

 

δες κι αυτό http://www.hgfound.org/pub_growth.html

 

ο,τι μπορεσα βρήκα για σήεμρα, αύριο και πάλι!πάω να πέσω για υπνο γιατί είμαι κι αρρωστούλα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat χιλια ευχαριστω για τα λινκς προλαβα και ειδα μονο το πρωτο...εστειλα ενα ερωτημα στο γιατρο ελπιζω να μου απαντησει...τα υπολοιπα θα τα δω αργοτερα. σ ευχαριστω και παλι!

 

οσο γι ατο κοστος ναι καλυπτεται απ το ταμειο-θελει εγκριση ομως καθε εξαμηνο απ το υπουργειο υγειας.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!!

πηγα χθεσ και βρηκα τισ εξετασεισ της μικρησ που καναμε περυσι!!ελεγαν αυξητικη 0,4 εμεις. φυσ.τιμες 2-20(πατοοοοοοοοοοοοος)

 

σωματοπεδινη 56!! elizabeth η δικη σου βγηκε 58.. και στην συνεχεια

ελλειψη στην αυξητικη!!!πολυ μοιαζουν οι περιπτωσεισ μας. θα σε ακολουθησω το επομενο διαστημα!!(μου ειχε πει τοτε η παιδιατροσ οτι η αυξητικη η κανονικη ειναι αυτη που γινεται στην αθηνα και ειναι χαμηλη 0,4 σε εμας αλλα ειναι καλο που η σωματοπεδινη ειναι 56(κολοκυθια νομιζω)!!

δυναμη και κουραγιο θα στηριζει η μια την αλλη!!!!!!!!!!!!!!

μηπωσ πρεπει ολες μασ να ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει με τα παιδια μασ? αν εχουνε την ελλειψη η οχι? οι γιατροι μασ συνεχεια παρακολουθηση παρακολουθηση!!!!(εχω και την παιδιατρο μου να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη και οτι θελω η κορη μου ναγινει ΒΙΚΗ ΚΟΥΛΙΑΝΟΥ)

θα ξυπνησουμε καμια μερα και στα παιδια μασ δεν θα εχει αναπτυχθει καποιο οργανο οπωσ πρεπει και θα τρεχουμε!!ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

πηγα χθεσ και βρηκα τισ εξετασεισ της μικρησ που καναμε περυσι!!ελεγαν αυξητικη 0,4 εμεις. φυσ.τιμες 2-20(πατοοοοοοοοοοοοος)

 

σωματοπεδινη 56!! elizabeth η δικη σου βγηκε 58.. και στην συνεχεια

ελλειψη στην αυξητικη!!!πολυ μοιαζουν οι περιπτωσεισ μας. θα σε ακολουθησω το επομενο διαστημα!!(μου ειχε πει τοτε η παιδιατροσ οτι η αυξητικη η κανονικη ειναι αυτη που γινεται στην αθηνα και ειναι χαμηλη 0,4 σε εμας αλλα ειναι καλο που η σωματοπεδινη ειναι 56(κολοκυθια νομιζω)!!

δυναμη και κουραγιο θα στηριζει η μια την αλλη!!!!!!!!!!!!!!

μηπωσ πρεπει ολες μασ να ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει με τα παιδια μασ? αν εχουνε την ελλειψη η οχι? οι γιατροι μασ συνεχεια παρακολουθηση παρακολουθηση!!!!(εχω και την παιδιατρο μου να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη και οτι θελω η κορη μου ναγινει ΒΙΚΗ ΚΟΥΛΙΑΝΟΥ)

θα ξυπνησουμε καμια μερα και στα παιδια μασ δεν θα εχει αναπτυχθει καποιο οργανο οπωσ πρεπει και θα τρεχουμε!!ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

 

μπουμπουλιτσα δε ξερω αλλα κατι δε μου κολλαει στη τιμη της αυξητικης...μηπως ηθελες να γραψεις 4 και οχι 0,4?που την εκανες και σε τι μοναδες αναφερεται?οι φυσιολογικες τιμες στα παιδια ειναι>10ng/ml...τιμες 4-10ng/ml σημαινουν μερικη ελλειψη ενω τιμες <4ng/ml σημαινουν ολικη ολειψη της ορμονης.δε θελω να σε αγχωσω αλλα αν οντως η τιμη που εγραψες ειναι σωστη ειναι παρα πολυ χαμηλη κ ισως θα ηταν καλο να παρεις κ αλλη γνωμη.

η σωματομεδινη επισης ειναι χαμηλη αλλα μεσα στα φυσιολογικα...ποσο χρονων ειναι η κορη σου?

σιγουρα ειναι καλο να γνωριζουμε τι συμβαινει με τα παιδια μας ωστε να μπορουμε να τα βοηθησουμε.

 

οσο παντως διαβαζω για την αυξητικη τοσο απομακρυνομαι απο το ενδεχομενο αν χρειαζεται να την παρει τοσο νωρις...απ οσα μπορω να καταλαβω υπαρχει περιθωριο επεμβασης κ αργοτερα.

 

καλη ανασταση και καλο πασχα να εχουμε!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

εμείς περιμένουμε τον Μάιο για όλες τις εξετάσεις

μέχρι ώρα 108πόντος και 17 κιλά

βρε παιδιά είμαστε και στο βάρος χαμηλά

η παιδοενδοκρινολόγος λέει αναμονή και εξετάσεις

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαμυ παντως ο γιος σου ειναι 4 π παραπανω απο τον Β και ενα χρονο, οποτε ο Β αντε να τον περνα 2-3π το πολυ .....καλουλης ειναι απλα αδυνατουλης

 

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας, διάβασα κάπως περιληπτικά τις προηγούμενες σελίδες και σας αξίζουν πολλά συγχαριτιρηρια. Χωρίς να μακρηγορώ ο γιος μου ηλικίας 4 1/2 σήμερα είναι από τα πιο κοντά παιδάκια στην τάξη του στο προνηπιο. Από τα 3 του παρακολουθείτε στο Παίδων Αγλαΐα Κυριάκου στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 2 γιατροί των έχουν δει και οι δυο. Για να μην μακρηγορώ κάποια στιγμή έπεσε από τις καμπύλες άλλα ξαναμπήκε και ειναι στην κατώτερη χαμηλή με ανοδική πορεία σε αυτήν. Κάνουμε κάθε 6μηνο αιματολογικές εξετάσεις και το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

 

Θα ήθελα να καταθέσω παρ όλα αυτα την έμπειρια μου και την απορία μου.

 

Σχετικά με την έμπειρα έχω να πω ότι επειδή ξεκίνησα από ιδιώτη γιατρο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ..για τα δικα μου δεδομένα !!

 

Σχετικά με την απορία για να επέμβει στο υψος όταν αυτό είναι με στην καμπύλη άλλα στην κατώτερη γινετε και πότε??

 

***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

Link to comment
Share on other sites

το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

 

Πόσο καιρό παίρνετε βιταμίνη D?
***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

 

Πάντως αν είναι κληρονομικό δε μπορείς να κάνεις και πολλά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, διάβασα κάπως περιληπτικά τις προηγούμενες σελίδες και σας αξίζουν πολλά συγχαριτιρηρια. Χωρίς να μακρηγορώ ο γιος μου ηλικίας 4 1/2 σήμερα είναι από τα πιο κοντά παιδάκια στην τάξη του στο προνηπιο. Από τα 3 του παρακολουθείτε στο Παίδων Αγλαΐα Κυριάκου στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 2 γιατροί των έχουν δει και οι δυο. Για να μην μακρηγορώ κάποια στιγμή έπεσε από τις καμπύλες άλλα ξαναμπήκε και ειναι στην κατώτερη χαμηλή με ανοδική πορεία σε αυτήν. Κάνουμε κάθε 6μηνο αιματολογικές εξετάσεις και το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

 

Θα ήθελα να καταθέσω παρ όλα αυτα την έμπειρια μου και την απορία μου.

 

Σχετικά με την έμπειρα έχω να πω ότι επειδή ξεκίνησα από ιδιώτη γιατρο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ..για τα δικα μου δεδομένα !!

 

Σχετικά με την απορία για να επέμβει στο υψος όταν αυτό είναι με στην καμπύλη άλλα στην κατώτερη γινετε και πότε??

 

***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

 

 

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

Μπορείς να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης ποιο είναι το προβλεπόμενο ύψος που δύναται να φτάσει το παιδί

προκειμένου να χορηγήσουν αυξητική ορμόνη λαμβάνουν υπόψη και αυτό

π.χ. μπορεί να μην είναι ο μικρός μου εκτός καμπυλών όμως ανησυχεί την ενδοκρινολόγο το γεγονός ότι θα έπρεπε να ακολουθεί την καμπύλη του 70% και είναι μετά βίας στο 10%

κανουμε συνεχώς εξετάσεις από 18μηνών, βέβαια σε μια IGF1 από τις εξετάσεις που κάνουμε είχε δίξει εκτός ορίων οπότε παίζει και αυτό πολύ σημαντικό ρόλο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαμυ παντως ο γιος σου ειναι 4 π παραπανω απο τον Β και ενα χρονο, οποτε ο Β αντε να τον περνα 2-3π το πολυ .....καλουλης ειναι απλα αδυνατουλης

 

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

 

Χριστός Ανέστη!

Γατούλα ευαριστώ για το κουράγιο

αυτό που με ανησυχεί είναι ότι σε μία IGF1 ήταν εκτός ορίων ......σε επόμενες ήταν οκ

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό παίρνετε βιταμίνη D?

 

Πάντως αν είναι κληρονομικό δε μπορείς να κάνεις και πολλά!

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον περνεί D εδω και ένα χρόνο περιπου

 

Δεν μπορεις να διορθωσείς το υψος με αυξητικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

Μπορείς να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης ποιο είναι το προβλεπόμενο ύψος που δύναται να φτάσει το παιδί

προκειμένου να χορηγήσουν αυξητική ορμόνη λαμβάνουν υπόψη και αυτό

π.χ. μπορεί να μην είναι ο μικρός μου εκτός καμπυλών όμως ανησυχεί την ενδοκρινολόγο το γεγονός ότι θα έπρεπε να ακολουθεί την καμπύλη του 70% και είναι μετά βίας στο 10%

κανουμε συνεχώς εξετάσεις από 18μηνών, βέβαια σε μια IGF1 από τις εξετάσεις που κάνουμε είχε δίξει εκτός ορίων οπότε παίζει και αυτό πολύ σημαντικό ρόλο

 

Σε ευχαριστω για το ένδιαφερον συγνωμη αν σε κουραζω αλλα τι σημαινει οτι ακολουθει την καμπυλη του ?

 

Ειχε κανει εξετασεις στο μητερα περιπου 18 μηνων και τοτε μου έιπαν οτι η κατασταση μπορει να φτιαξει με υπερθεμιδικο γαλα και οτι η μετριση οστικης πυκνοτιτας ηταν καποιους μήνες πισω.Οπως και πριν απο ένα χρονο που την ειχαμε κανει παλι ηταν 1με 1μηση χρονο πίσω

Link to comment
Share on other sites

εμείς περιμένουμε τον Μάιο για όλες τις εξετάσεις

μέχρι ώρα 108πόντος και 17 κιλά

βρε παιδιά είμαστε και στο βάρος χαμηλά

η παιδοενδοκρινολόγος λέει αναμονή και εξετάσεις

 

Εμείς είμαστε 4 1/2 ετων 16,500 ΚΑΙ 101,5 !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!

 

 

ELIZABETH ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ MPOUMPOULITSAS

 

λενε ακριβωσ αυξητικη ορμονη (hGH) O.4 ml 2-20(τιμεσ αναφορασ)

σωματοπεδινη C (S m-C) 56 ml 44-117

 

ποια αυξητικη ειναι δεν ξερω!! την εχει κανει καποια αλλη την hGH?

 

AN EXEIS ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣς ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Η ΠΕΣ ΜΟΥ ..

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και χριστος ανεστη!!

 

ενα σιτε που βρηκα ειναι αυτο

http://www.news-medical.net/health/Growth-Hormone-Effects.aspx

 

οπου αναφερονται οι παρενεργεις οπως μειωμενη μυικη μαζα, οστεοπενια και οστεπωρωση, καρδιαγγειακα προβληματα.επισης υποθυρεοειδισμος, διαβητης, αυξημενη ενδοκρανιακη πιεση ειναι μερικες ακομη παρενεργειες.

σε αλλα λινκ αναφετεται οτι η χορηγηση αυξητικης σε ατομα με ανεπαρκεια σε θεραπευτικες δοσεις δεν εχει παρενεργειες.

 

με ποια μεθοδο εγινε η μετρηση?τι υψος εχει τωρα η μικρη σου?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και χριστος ανεστη!!

 

ενα σιτε που βρηκα ειναι αυτο

http://www.news-medical.net/health/Growth-Hormone-Effects.aspx

 

οπου αναφερονται οι παρενεργεις οπως μειωμενη μυικη μαζα, οστεοπενια και οστεπωρωση, καρδιαγγειακα προβληματα.επισης υποθυρεοειδισμος, διαβητης, αυξημενη ενδοκρανιακη πιεση ειναι μερικες ακομη παρενεργειες.

σε αλλα λινκ αναφετεται οτι η χορηγηση αυξητικης σε ατομα με ανεπαρκεια σε θεραπευτικες δοσεις δεν εχει παρενεργειες.

 

με ποια μεθοδο εγινε η μετρηση?τι υψος εχει τωρα η μικρη σου?

 

 

τα εγραψα βιαστικα χθες και φυσικα τα μπερδεψα...

η μειωμενη μυικη μαζα οστεοπενια, οστεοπορωση καρδιαγγειακη προβληματα ειναι οι επιπτωσεις που εχει η ελλειψη αυξητικης περα απ το χαμηλο αναστημα.

τα υπολοιπα αφορουν τις παρενεργειες της χορηγησης αυξητικης.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα

 

Ζετα σε ποια κλιμακα βρισκεται τωρα ο γιος σου?

 

Τον περναει η ενδοκρινολογοας στο Παιδων στις καμπυλες που βρισκονται στο φακελο του στο Παιδων, ειναι νομιζω στην κατωτερη..

 

Για να έιμαι ειλικρινεις εχω μαζεψει αρκετες αποριες απο την συζητηση για την γιατρο στην επομενη επισκεψη, δυστυχως οποτε κλινω ραντεβου , περιμενω και 2 ωρες μεχρι να ερθει η σειρα μας γιατι απο οτι μου ειπαν στα πρωινα ραντεβου στο νοσοκομειο έχουν προτεραιοτητα αυτοι που έιναι σε θεραπεια, με αλλα λογια οταν μπαινουμε για την επισκεψη έιμαι εξαντημενη και θυμομενη λιγο!!! και δεν υπαρχει χρονος γαι πολλες ερωτισεις.

 

Εχουμε παει σε ένα απογευματινο ραντεβου οπου η γιατρος τον μετρισε με την μεζουρα και μου έιπε οτι έναι ισομερης ..και δεν υπαρχει ανησυχια για κατι αλλο ..συγνωμη αν τα λεω λιγο μπερδεμενα κλεβω λιγο χρονο απο τους τυραννους!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

elizabeth μια απλη αναλυση αιματοσ ειχαμε κανει.

 

οσον αφορα τισ καμπυλεσ δεν τισ δινω και πολυ σημασια!!! η mpoumpoulitsa ειναι τωρα 92 ποντουσ και 39 μηνων!

αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι το θεοκοντο οπωσ λεει και η βερα τησ ταξης!!!

 

οπου παω πια το παρατηρουν και μου το λενε μεσ τη μουρη μου!!πηγα χθεσ κομμωτηριο .....ποσο ειναι το παιδακι με ρωταει μια γιαγια ? 3 ετων λεω. σοβαρα μου λεει? η εγγονη μου ειναι 3 ετων ειναι πολυ ψηλοτερη!!

 

τησ φιλησ μου η κορη( με κοντουσ γονεισ) 5 μηνες μικροτερη την εφθασε!!ολοι τη φθανουν πια.νιωθω πια ασχημα

 

 

τωρα ειδα μια συνεντευξη με το θεμα μας. ελεγαν οτι παρουσιαζονται

προβληματα στην αναπτυξη οταν υπαρχει ελλειψη ψευδαργυρου και σελινιου!! το χετε ξαναακουσει?

 

δεν ξερω απο που να κρατηθω!!εχω ζητησει και απο το θεο βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα ελεγξαμε και αυτα

μπουμπουλιτσα στο εω ξαναπει???? ιδια ακριβως ηταν η Α στην ηλικια της

και οπου λεω την ψαχνω με βαρανε !!!

 

φετος ειμασταν παρεα με ενα κοριτσακι 5 μηνες μεγαλυτερο μας και ......116π !!!!

λαλαλλα αστοοοοοοοοο

φιλια

 

 

Ζεττα μαθε κλιμακα.....δε ηθελα να το πω πριν αλλα με αποκλιση 2,5 π απο τον Β δε τον βλεπω τον δικο σου στην κατωτατη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα χθεσ κομμωτηριο .....ποσο ειναι το παιδακι με ρωταει μια γιαγια ? 3 ετων λεω. σοβαρα μου λεει? η εγγονη μου ειναι 3 ετων ειναι πολυ ψηλοτερη!!
οι γιαγιάδες είναι οι χειρότερες

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...