Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Το έχω ακούσει κι εγώ μπουμπουλίτσα. Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι μισή με 1 ώρα πρίν κοιμηθούν δεν πρέπει να βλέπουν τηλεόραση γιατί τους ''κλέβει'' ύψος

 

 

Αυτό πάλι περίεργο το βλέπω... εμένα βλέπει παιδικό πριν τον ύπνο εδώ και ένα χρόνο ... αλλά και πριν που δεν έβλεπε δεν άλλαξε κάτι. Τώρα απλά πίνει πιο εύκολα το γάλα της.

 

 

Πάντως εμένα από τις 9 κοιμόταν από πάντα εκτός από κάποιες εξαιρέσεις και πάλι ζουμπάς είναι και βλέπω άλλα που μένουν ξύπνια μέχρι τις 11 και είναι πανύψηλα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα νέα μας ....μία από τα ίδια

επανεξέταση τον Ιούνιο και ξανά όλες τις αιματολογικές... (IGF1, IGFBP3 κλπ)

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και υγεια σε όλα τα παιδάκια του κόσμου

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για οστική μας είπαν ότι συχνότερα από 1 φορά το χρόνο δεν έχει νόημα. Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχουμε κάνει μόνο μία φορά. Στο εξάμηνο που θα μας ξαναμετρήσει δεν ξέρω αν θα μας δώσει επανάληπτικές.

 

Καλησπέρα και καλή χρονια!

 

Εχω ανοίξει και νεο θέμα για την οστικη μετρηση του αριστερου καρπου... θα το δείτε.

 

Στο search βρήκα αυτο το ποστ και θα ήθελα να σας ρωτήσω που κάνατε τις εξετάσεις? (οστικη και αιματολογικες) στο Παίδων? μετά από ποσο καιρό, θέλει παραπεμπτικό παιδιάτρου, τα πληρώνουν τα ταμεία? ή απλα το κλείνεις μονος σου το ραντεβού? ή σε ιδιωτικά εργαστήρια?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις εξετάσεις εφόσον στις γράψει ενδοκρινολόγος δημόσιου νοσοκομείου μπορείς να πάς να τις κάνεις εκεί. Στο Αγία Σοφία χρειάζεται ραντεβού στο Αγλαία πάλι όχι τουλάχιστον έτσι ήταν.

Αν έχεις ταμείο ΙΚΑ πληρώνεις τις εξετάσεις και μετά με το παραπεμπτικό και τις αποδείξεις πάς στο ΙΚΑ και τα παίρνεις σχεδόν όλα πίσω.Τώρα βέβαια ισχύει και το νέο σύστημα που είτε πάς σε διαγνωστικό που έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και δείχνοντας το βιβλιάριο του ΙΚΑ με παραπεμπτικό ακόμη και ιδιώτη γιατρού κάνεις όλες τις εξετάσεις με κρατική διατίμηση (δηλαδή πολύ φθηνά). Αν πάλι στα γραψουν από το ΙΚΑ μπορείς πάλι αφού έχεις την υπομονή να κλείσεις ένα ραντεβού για δωρεάν εξετάσεις. Αυτή την διαδικασία θα στην εξηγήσουν καλύτερα σε ένα διαγνωστικό κέντρο μια και είναι σχετικά καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου ένα μήνα κάναμε την οστική μέτρηση παλάμης και μας έδειξε ότι η οστική ηλικία είναι 2 ετών (καλό αυτό) αλλά μέσα σε παρένθεση έλεγε ότι υπάρχει απόκλιση +- 6 μηνών!

Και εσάς με απόκλιση σας έδωσαν τα αποτελέσματα?

Εμείς την κάναμε στην Βιοιατρική.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι, σε εμενα που εγινε στο παιδων πεντελης(τυχαια γιατι ειχε σπασει το χερι της αλλιως μαλλον βιοιατρικη θα την εκανα) εγραφαν ακριβως την εκτιμηση.

 

Θα την δει ομως η γιατρος την ακτινογραφια και θα βγαλει κι αυτη την οστικη ηλικια μην ανησυχεις.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι, σε εμενα που εγινε στο παιδων πεντελης(τυχαια γιατι ειχε σπασει το χερι της αλλιως μαλλον βιοιατρικη θα την εκανα) εγραφαν ακριβως την εκτιμηση.

 

Θα την δει ομως η γιατρος την ακτινογραφια και θα βγαλει κι αυτη την οστικη ηλικια μην ανησυχεις.

 

δεν είχα σκοπό να την δείξω στη γιατρό μιας και έχουμε να πάμε σχεδόν ένα χρόνο...λες να χρειάζεται? ίσως να της τηλεφωνήσω?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεοδοση προσπαθω να δω τι παιζει με τον εοπυυ, εχει και τοπικ εδω στο παρεντς και εγραψα οτι ξερω

πχ ευρομεντικα η μητερα

σου εχει γραψει τις εξετασεις ο συμβεβλημενος γιατρος του ΕΟΠΥΥ (εμας ειναι του ΤΕΒΕ αλλα ειναι και με το ΙΚΑ) οπωσδηποτε ηλεκτρονικα (αλλιως μαλλον θελει θεωρηση απο γιατρο του ΙΚΑ)

με αυτο πας στο συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ διαγνωστικο κεντρο η νοσοκομειο και τις κανεις. Πληρωνεις το 15% της κρατικης τιμης!!! Μοιυ φαινεται παρα πολυ καλο για να ειναι πραγματικο!!!!

Αμα το υλοποιησω το προτζεκτ θα σας ενημερωσω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν είχα σκοπό να την δείξω στη γιατρό μιας και έχουμε να πάμε σχεδόν ένα χρόνο...λες να χρειάζεται? ίσως να της τηλεφωνήσω?

 

εγω νομιζω οτι χρειαζεται να τη δει, και μονο για να δει εξετασεις δεν κλεινεις καν ραντεβου πιστευω, απλα περνας απο εκει.

 

Εγω ειχα κλεισει σε λαθος τμημα ραντεβου τοσο καιρο (απο οκτωβρη τα εχω κλεισει ) γκκκκρρρ και τελικα θα παμε τελος φεβρουαριου, εκλεισα πρωτη φορα πρωινο ραντεβου να δουμε! (μπας και γλιτωσω την 60αρα)

 

Θα παω και τον μικρο μου...ειναι 18 μηνων 78 ποντους, δεν εχωψ κοιταξει καμπυλη αλλα μου φαινεται λιγο, η Ειρηνη αρχισε να κοβει καμπυλες μετα τα 2,5...μεχρι τοτε πρωτο μποι!

 

στην ηλικια του ηταν 83 ποντους...

 

:roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά μια χαρά μου φαίνεται το μικρό σου! Μην ξεχνάς τα αγοράκια αργούν πολύ να πάρουν μπόι, σχεδόν πάντα είναι κοντύτερα από τα συνομήλικα κοριτσάκια και παίρνουν ύψος πολύ αργότερα στην εφηβεία. Εγώ έχω πάψει να ανησυχω πλέον για τον μικρό μου. Είναι τώρα με το ζόρι 90 και είναι 3 ετών.

Σε ποιο τμήμα είχες κλείσει και ήταν λάθος?

Εγώ λέω να της μιλήσω πρώτα τηλεφωνικά και βλέπουμε.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου ένα μήνα κάναμε την οστική μέτρηση παλάμης και μας έδειξε ότι η οστική ηλικία είναι 2 ετών (καλό αυτό) αλλά μέσα σε παρένθεση έλεγε ότι υπάρχει απόκλιση +- 6 μηνών!

Και εσάς με απόκλιση σας έδωσαν τα αποτελέσματα?

Εμείς την κάναμε στην Βιοιατρική.

 

Εμείς την έχουμε κάνει και στο νοσοκομείο και στο ΙΚΑ. Δεν μας έδωσαν απόκληση, όταν όμως την έδειξα και στην παιδοενδοκρ. μας είπε ότι από κάποια κοκκαλάκια στον καρπό φαίνεται π.χ. 5 χρ και από κάποια στα δάκτυλα φαίνεται πχ. 6 χρ. οπότε παίρνουμε τον μ.ο. 5,5 χρ.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eκλεινα παντα απογευματινα με το ονομα της γιατρου, οταν πας να κλεισεις πρωινο(με το συστημα το ηχογραφημενο) δεν σου βγαζει επιλογη να πεις ονομα γιατρου, παρα μονο ζηταει τμημα, και ειπα παιδοενδοκρινολογια, εν το σωστο ειναι τμημα αυξησης -αναπτυξης, να το εχεις υποψιν σου!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eκλεινα παντα απογευματινα με το ονομα της γιατρου, οταν πας να κλεισεις πρωινο(με το συστημα το ηχογραφημενο) δεν σου βγαζει επιλογη να πεις ονομα γιατρου, παρα μονο ζηταει τμημα, και ειπα παιδοενδοκρινολογια, εν το σωστο ειναι τμημα αυξησης -αναπτυξης, να το εχεις υποψιν σου!

 

το ξέρω αυτό γιατι προσπαθούσα χτες να πάρω να κλείσω για πρωινό ραντεβού και το σύστημα μου είπε ότι δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερο πρωινό και να ξαναπάρω στις 18 Μαρτίου ξανά για να βρω πρωινό!:?:?

 

Έτσι έκλεισα αναγκαστικά την Πέμπτη σε απογευματινό :(

 

Εσύ πριν πόσο καιρό είχες κλείσει για πρωί?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκλεισα καπου 15 γεναρη για τελος Φεβρουαριου. αν παρεις 18 μαρτιου ομως που ανοιγουν τα ραντεβου θα βρεις ισως πιο κοντα , μαλλον τελη Μαρτιου... Παντως αν ειναι μονο για να δει την ακτινογραφία πηγαινε, ετσι, με τσαμπουκα!!!! Σιγα με τετοια κριση μην χρειαζεται να πληρωνουμε 60αρια για να δει μια εξεταση, εκτος κι αν ειναι ο προγραμματισμενος ελεγχος...

 

Παντως πρεπει κανα τριμηνο πριν να καλουμε μου φαινεται, ασε το αλλο αυτη τη φορα εκλεισα με εκπροσωπο(γιατι ειχα κανει λαθος με το συστημα) και μου ειπε οτι 1 απο τα 2 ραντεβου μου δεν υπηρχε!!!!! δηλ ελεος και φροντισα να τα κλεισω εγκαιρως αλλα οχι κατι εγινε και χαθηκε, φανταζεσαι να πηγαινα αδικα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκλεισα καπου 15 γεναρη για τελος Φεβρουαριου. αν παρεις 18 μαρτιου ομως που ανοιγουν τα ραντεβου θα βρεις ισως πιο κοντα , μαλλον τελη Μαρτιου... Παντως αν ειναι μονο για να δει την ακτινογραφία πηγαινε, ετσι, με τσαμπουκα!!!! Σιγα με τετοια κριση μην χρειαζεται να πληρωνουμε 60αρια για να δει μια εξεταση, εκτος κι αν ειναι ο προγραμματισμενος ελεγχος...

 

εδώ την πήρα τηλέφωνο και μίλησα μαζί της (με το ζόρι μου μιλούσε λογω δουλειάς) και της είπα για την ακτινογραφία και δεν φάνηκε να την θεώρησε καλή και μου είπε να πάμε να το δούμε αναλυτικά...για αυτό έκλεισα...και εγώ λυπάμαι το 60ρι αλλά δεν την παλεύω να περιμένω 2 μήνες...:(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εδώ την πήρα τηλέφωνο και μίλησα μαζί της (με το ζόρι μου μιλούσε λογω δουλειάς) και της είπα για την ακτινογραφία και δεν φάνηκε να την θεώρησε καλή και μου είπε να πάμε να το δούμε αναλυτικά...για αυτό έκλεισα...και εγώ λυπάμαι το 60ρι αλλά δεν την παλεύω να περιμένω 2 μήνες...:(

 

σε εμένα πάντως η ενδοκρινολόγος είχε πει ότι το αποτέλεσμα της οστικής εχει πάντα μία απόκλιση +-6 μηνών παρόλου που όλες τις φορές την έβλεπε και η ίδια και από όσο θυμάμαι άνοιγε ένα βιβλίο με την οποία την σύγκρινε και έτσι επιβεβαίωνε τη διάγνωση...

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ε, ναι ενταξει κι εγω δεν θα αντεχα να περιμενω τοσο...πηγαινε , ουτως η αλλως καποια χρηματα θα παρεις πισω απο την ασφαλεια...

 

Εγω βασικα τα παιρνω ολα πισω, (τσμεδε και ιδιωτικη του συζυγου) αλλα γενικα μου τη δινει αυτο το συστημα πρωι να μην πληρωνεις και απογευμα να πληρωνεις, τους κανουμε τσαμπα το ιατρειο τους δηλαδη, και ετσι ειπα να δοκιμασω και πρωι, αν δω οτι ειναι ταλαιπωρία και γίνεται χαμός δεν θα ξαναπαω, θα κλεινω απογευματινα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς έχουμε ΤΣΜΕΔΕ (δικό μου και παιδιών) και ιδιωτική του συζύγου οπότε λογικά θα τα πάρουμε (ελπίζω)

 

mamy-g ποια ενδοκρινολόγος σας παρακολουθεί?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και εμείς έχουμε ΤΣΜΕΔΕ (δικό μου και παιδιών) και ιδιωτική του συζύγου οπότε λογικά θα τα πάρουμε (ελπίζω)

 

mamy-g ποια ενδοκρινολόγος σας παρακολουθεί?

 

συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα μέρες να μπω ...

μας παρακολουθεί η κα Καραχάλιου στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαία Κυριακού

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα μέρες να μπω ...

μας παρακολουθεί η κα Καραχάλιου στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαία Κυριακού

 

και εμείς στην ίδια πάμε...

πήγαμε πριν μια βδομάδα και είδε την ακτινογραφία όπου την σύγκρινε με εικόνες από ένα βιβλίο και μας είπε ότι είναι μεταξύ 2 και 2,5 ετών. Μάλλον καλά αλλά θα τον παρακολουθούμε κάθε χρόνο με αιματολογικές.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς στην ίδια πάμε...

...θα τον παρακολουθούμε κάθε χρόνο με αιματολογικές.

 

 

και εμάς μας παρακολουθεί από 20 μηνων...

άστα όλο αιματολογικές και επαναλήψεις οστικής τώρα έχουμε όλο το σετ μαζί το Μάιο ξανά

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?

 

ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ!!ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΟΝΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΚΤΩΒΡΙΟ!! ΜΕ ΠΟΛΥ ΤΕΝΤΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 2 ΠΟΝΤΟΥΣ.. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!!

 

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙΛΟ!!!!!!!!!!!! ΜΠΑΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ!!

 

38 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 92 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ!!

 

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΟΣΤΙΚΗ!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΩΡΑ 25 ΑΡΙΑ ΕΥΡΩ, ΤΕΛΟΣ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!

 

ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ Η ΟΣΤΙΚΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

 

ΓΙΑΤΙ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΕΞΩ??

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ!!!!ΚΡΙΣΗ!!!!!

 

 

 

ΦΙΛΑΚΙΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ !!

Link to comment
Share on other sites

εμ...εμεις με τεντωμα 96,3 και ειμαστε ενα χρονο παραπανω

απλη παρακολουθηση

θα κανω κλασσικες αιματολογικες και τα λεμε

μονιμα στο 3% της καμπυλης

η ενδοκρινολογος επιμενει στο ειμαστε οκ οσο ειμαστε στην ιδια καμπυλη

τσεκαρε οσο μπορουσε την ακτινογραφια απο το σπασμενο χερι του οκτωβριου

και πιστευει οτι δειχνει 1 χρονο πισω πλεον

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...