Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι βρηκα ενα παλιοοοοοοοοοο βιβλιαρακι

γεννηθηκα 56 π και 22 μηνων ημουα 86,5 π!!!!!12μ 76

βεβαια το μπουμπουκι μου γεννηθηκε 49 και 22 μ ειναι 82

η συνεχεια για μενα μετα αγνωστη!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ γελασα λιγο με τα προιγουμενα γραπτα σασ παντος κι εμιες οταμ ειμασταν μικρα ενα ρουχο φορουσαμε 2 χρονια ειμαστε εικονομικες τι τελετε:-D.εχω δεν ηξερα και πολλα αλλα δεν πειραζει το προλαβαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά ο γιατρος μας είπε οτι όσο ενα παιδί βρίσκεται μέσα στην καμπύλη δεν χρειάζονται αυτές οι εξετάσεις! Ο μικρός σήμερα είναι 2,5 χρονών και 7 ημερών, υψος 89 και βάρος 10200. Τι να κάνω να επιμείνω για εξετάσεις? Εσεις σε αυτά τα όρια είσασταν?

 

staybatra δες εδώ

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/kampiles.asp.htm

νομίζω είναι οι ίδιες καμπύλες με αυτές στο μπλε βιβλιάριο αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος, πιο ευδιάκριτες. Ο γιός σου όπως λες είναι εκτος ορίων στο βάρος, στο ύψος όμως ειναι λίγο πάνω απο το 10%. Πόσο καιρό έχετε που κάνετε τη διατροφή; Μηπως βιάζεσαι να δεις αποτελέσματα; όχι πως δε σε καταλαβαίνω, όλες έτσι ανυσηχούμε...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλισα και εμένα ο γιος σου κοντουλης μου φαίνεται. έχεις ρωτήσει γι αυτον το γιατρο; Πάντως η κόρη σου 14χρονών 1,54 νομίζω πάει πολύ καλά, ετσι δεν είναι;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βερα μου τωρα τι να σου πω στο βιβλιαριο το βρηκα ετσι εγγραφε ,η δικια σου πιο ψηλι ειναι απο την δικια μου οταν ηταν 18. τι σου λεει ο γιατρος ? σου εχουν πει κατι η απο μονι σου αγχονεσαι?

 

Η γιατρός δεν ανησυχεί ιδιαίτερα ... αλλά εγώ ανησυχώ πολύ! Πάντως δε χρειάστηκε να την πιέσω πολύ για να μου γράψει εξετάσεις.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

staybatra δες εδώ

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/kampiles.asp.htm

νομίζω είναι οι ίδιες καμπύλες με αυτές στο μπλε βιβλιάριο αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος, πιο ευδιάκριτες. Ο γιός σου όπως λες είναι εκτος ορίων στο βάρος, στο ύψος όμως ειναι λίγο πάνω απο το 10%. Πόσο καιρό έχετε που κάνετε τη διατροφή; Μηπως βιάζεσαι να δεις αποτελέσματα; όχι πως δε σε καταλαβαίνω, όλες έτσι ανυσηχούμε...

 

Κι εγώ αυτές τις καμπύλες κοιτάω αλλά όποτε πάω στην ενδοκρινολόγο μετράει το μήκος της και κοιτάει κάτι άλλες καμπύλες και ενώ εγώ τη βγάζω κάτω από το 25% αυτή μου τη βγάζει 25%

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπε κι άλλη μια παιδίατρος στο νοσοκομείο ότι ορμόνολογικό έλεγχο για αυξητική κάνουμε μόνο όταν έχουμε πάνω απο 2 χρόνια καθυστέρηση. Παρόλο που η δικιά μου έχει πέσει στο 3% (από το 75% παρακαλώ !!!!) μας λένε μόνο παρακολούθηση, μπορεί λέει να είναι ιδιοσυστασιακό κοντό ανάστημα. Τι να πω; θα μας τρελάνουν! Σε ενδοκρινολόγο δεν έχουμε πάει ακόμα αλλά θα το προγραμματίσουμε μου φαίνεται κι εμείς μήπως και βγάλουμε ακρή.

Βέρα τι εξετάσεις σου εγραψε εσένα;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαγκ και εμενα μου ειπε η ενδοκρινολογος (1 ραντεβου) οτι ειναι στο 3-5% το τελευταιο εξαμηνο

παρακολουθουμετους επομενους 6 μηνες πως θα παει και τα αποτελεσματα που περιμενω και βλεπουμε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπε κι άλλη μια παιδίατρος στο νοσοκομείο ότι ορμόνολογικό έλεγχο για αυξητική κάνουμε μόνο όταν έχουμε πάνω απο 2 χρόνια καθυστέρηση. Παρόλο που η δικιά μου έχει πέσει στο 3% (από το 75% παρακαλώ !!!!) μας λένε μόνο παρακολούθηση, μπορεί λέει να είναι ιδιοσυστασιακό κοντό ανάστημα. Τι να πω; θα μας τρελάνουν! Σε ενδοκρινολόγο δεν έχουμε πάει ακόμα αλλά θα το προγραμματίσουμε μου φαίνεται κι εμείς μήπως και βγάλουμε ακρή.

Βέρα τι εξετάσεις σου εγραψε εσένα;

 

Κάτι αίματος με IGF ... κάτι .... δεν ξέρω ακριβώς!

 

Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο (εγώ πάω στο Αγλαϊα Κυριακού) και πίεσε .... πες ότι αγχώνεσαι.

 

Κι εμένα από το 75% στο 25% έπεσε και η γιατρός μου έλεγε μια χαρά είναι ... απλά θα βγει κοντούλα. Κι εγώ πίεσα κι έγραψε κάποιες εξετάσεις.

 

Τι σημαίνει ιδιοσυστασιακό κοντό ανάστημα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται η θεωρία στα δύο έτη διπλασιασμός των εκατοστών δεν ισχύει. Πάντως κορίτσια μην ανησυχείται τόσο για το βάρος. Ας τρώνε 5 κουταλάκια φαγητό αλλά να είναι υγειινό. Να ξέρετε όμως ότι στα 5 χρόνια συνήθως τα παιδιά αλλάζουν. Εμένα ο γιος μου 2 ετών ήταν 10,300 και τώρα στα 5,5 είναι 22.

Link to comment
Share on other sites

vag περίπου 2 χρόνια έχουμε που κάνουμε διατροφή η αλήθεια είναι οτι αυτή η σκέψη με τρώει σαν το σαράκι. Μηπώς το παιδί έχει κάτι που οι γιατροί δεν δώσανε την απαιτούμενη σημασία κ.α. τέτοια σκέφτομαι ξέρω πώς είναι λάθος λογική αλλά δεν μπορώ να το αποβάλλω απο μέσα μου ειδικά με τα το σημερινό!

Τον πήγα και σε άλλη παιδίατρο και ενω στο βάρος τον έβγαλε το ίδιο στο ύψος τον έβγαλε 92,5 δηλ. 3,5 πόντους (όχι οτι δεν μου αρέσει) αλλά ποιον να πιστέψω. Μα στο ύψος!!!! να ήταν στο βάρος να πώ απόκλιση ζυγαριά η μια με την άλλη. Σ'ευχαριστώ για το site θα το τυπώσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vag περίπου 2 χρόνια έχουμε που κάνουμε διατροφή η αλήθεια είναι οτι αυτή η σκέψη με τρώει σαν το σαράκι. Μηπώς το παιδί έχει κάτι που οι γιατροί δεν δώσανε την απαιτούμενη σημασία κ.α. τέτοια σκέφτομαι ξέρω πώς είναι λάθος λογική αλλά δεν μπορώ να το αποβάλλω απο μέσα μου ειδικά με τα το σημερινό!

Τον πήγα και σε άλλη παιδίατρο και ενω στο βάρος τον έβγαλε το ίδιο στο ύψος τον έβγαλε 92,5 δηλ. 3,5 πόντους (όχι οτι δεν μου αρέσει) αλλά ποιον να πιστέψω. Μα στο ύψος!!!! να ήταν στο βάρος να πώ απόκλιση ζυγαριά η μια με την άλλη. Σ'ευχαριστώ για το site θα το τυπώσω κιόλας.

 

2,5χρονών είναι ο μικρός? 92,5 είναι πολύ καλό ύψος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και οι δύο γιατροί μου είπανε ότι αυξητική κάνουν μόνο όταν ένα παιδί δεν πάρει ούτε εκατοστό για ένα ολόκληρο χρόνο και φυσικά είναι κάτω απο την καμπύλη ύψους. Ο μικρός μου γεννήθηκε 37 εβδ. με ύψος 49, τον πρώτο χρόνο πήρε 25 πόντους, τον δευτερο 11 πόντους και έξι μήνες μετά 4 πόντους σύμφωνα με τον πρώτο γιατρό. Με την άλλη δείχνει οτι πήρε 7,5 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Μας δώσανε στο παίδων οι διαιτολόγοι ειδική διαίτα και συμπλήρωμα διατροφής λόγω των αλλεργιών. ΄οχι δεν τον μετράω μόνο τον ζυγίζω μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

να σου που mamy ειχε ανχος στην αρχι ,οπος το λες καθε βραδι της ενεσυλες δεν ειναι και ευκολο,πριν απο 6 μινες μας αλαξανε το φαρμακο επιδι ειχε ελιψι μας εγγραψαν αλλο φισικα και το σκεβος αλαξε με τι το καναμε την ενεση τωρα ειχε περισσοτερο αγχος να σου που κι εγω ειχα ,μερικες φορες δεν πετιχενα ετσι οπος πρεπι και ανχονομουνα .Σε τι ηλικια ξεκινισε του σιναδελφου σου ο γιος κια σε πιο νοσοκομιο ?

 

ξεκίνησε 12χρονων στο Αγλαία Κυριακού

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και οι δύο γιατροί μου είπανε ότι αυξητική κάνουν μόνο όταν ένα παιδί δεν πάρει ούτε εκατοστό για ένα ολόκληρο χρόνο και φυσικά είναι κάτω απο την καμπύλη ύψους. Ο μικρός μου γεννήθηκε 37 εβδ. με ύψος 49, τον πρώτο χρόνο πήρε 25 πόντους, τον δευτερο 11 πόντους και έξι μήνες μετά 4 πόντους σύμφωνα με τον πρώτο γιατρό. Με την άλλη δείχνει οτι πήρε 7,5 πόντους.

 

νομίζω ότι δεν πρέπεις να ανησυχείς, είστε πολυ καλα στο ύψος, μπράβο σας

ο δικός μου 3ετών ήταν 91πόντους

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπε κι άλλη μια παιδίατρος στο νοσοκομείο ότι ορμόνολογικό έλεγχο για αυξητική κάνουμε μόνο όταν έχουμε πάνω απο 2 χρόνια καθυστέρηση. Παρόλο που η δικιά μου έχει πέσει στο 3% (από το 75% παρακαλώ !!!!) μας λένε μόνο παρακολούθηση, μπορεί λέει να είναι ιδιοσυστασιακό κοντό ανάστημα. Τι να πω; θα μας τρελάνουν! Σε ενδοκρινολόγο δεν έχουμε πάει ακόμα αλλά θα το προγραμματίσουμε μου φαίνεται κι εμείς μήπως και βγάλουμε ακρή.

Βέρα τι εξετάσεις σου εγραψε εσένα;

 

Δες λίγο αυτό: www.iatrikionline.gr

shox ιδιοπαθές χαμηλό ανάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω mamy ειλικρινά. Πριν απο λίγο διάβασα σε ενα site οτι η ανάπτυξη των παιδιών ειναι φυσιολογική αν μέσα στο 1ο έτος πάρουν 24εκ. το 2ο 12εκ. το 3ο 8εκ. 4ο εως 7ο 6-7εκ. 8ο εως εφηβεία 5-6εκ. αγόρια:9,5εκ, κορίτσια:8,5εκ. Στην εφηβεία λέει παρατηρείται επιτάχυνση της ανάπτυξης στα κορίτσια όταν διογκώνεται το στήθος και στα αγόρια δύο χρόνια αργότερα. Μπορείτε να βγάλετε συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτό: www.iatrikionline.gr

shox ιδιοπαθές χαμηλό ανάστημα.

 

Δεν κατάφερα να βρώ το άρθρο στο site που μου δίνεις. Αν κατάλαβα καλά μιλάς για σύνδρομο turner;

Μήπως ο 2ος παιδίατρος μέτρησε το γιο σου ξαπλωμένο;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...