Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

και παλι δεν ξερω τι θα εκανα σε περιπτωση που μου ελεγαν να μειωσω εμβρυα...Τωρα θα σου πω όχι..εμεινα εγκυος πανευκολα όμως και εχω δυο παιδια...αν δεν μπορουσα να κανω παιδακι αν ειχα μεγαλο καυμο και τελικα τα καταφερνα, και υπηρχε ρισκο αν δεν μειωνα τα εμβρυα..ισως και να το εκανα....όπως μαλλον και θα εκνα εκτρωση σε περιπτωση ιατρικου προβληματος....λυπαμαι.

Επειδη όμως εχω σπιραλ, και ναι, μπορεις να μεινεις εγκυος κατα 1%, σε περιπτωση εγκυμοσυνης δεν θα εκανα εκτρωση αν το μωρο ηταν ΟΚ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης,δεν μου απανταει κανεις,την μειωση πως την αντιλαμβανεστε?

Η δική μου γνώμη κοριτσάκι μου, είναι ότι θα προέβαινα σε μείωση μόνο εφόσον ο αριθμός των εμβρύων θα έθετε σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη. Προσωπική εμπειρία δεν έχω όμως η καλύτερη μου φίλη αντιμετώπισε ακριβώς κάτι τέτοιο. Είχε 4 έμβρυα και προχώρησε σε μείωση των δύο εμβρύων.. Το έκανε γιατί είχε μια τόσο δύσκολη και κακή εγκυμοσύνη που όλη της την διάρκεια την έβγαλε στο κρεββάτι με πόνους συσπάσεων 24 ώρες το 24ωρο. Τελικά γέννησε λίγο πριν μπει στον έβδομο μετά από αποκόλληση πλακούντα. Τα δύο μωρά της στην εντατική για 2 μήνες..Τελικά πήγαν όλα καλά..Αν δεν είχε κάνει τη μείωση δεν θα κρατούσε κανένα, ούτε καν τα 2 από αυτά τα 4 πλασματάκια στην αγκαλιά της τώρα.....
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Κι'εγω ειμα υπερ της μειωσης σε περιπτωση που τιθεται σε κινδυνο η ζωη της μητερας και φυσικα δυο η περισσοτερων μωρων.

 

 

Πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που θα κατηγορησουν μια γυναικα εαν κανει μειωση,προκειμμενου να μην χαθουν ολα τα μωρα.Και ειναι λογικο.

Ομως δυσκολα οι ιδιες κοπελες θα μπορεσουν να υποστηριξουν πως η διακοπη κυησης για λογους πχ.τρισωμιας του εμβρυου ειναι ανεπιτρεπτη.

 

Κι'ομως,το εχω δει και αυτο.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ισως κι εγώ να προχωρούσα σε "μείωση"....

γιατι αλλιώς τίθεται σε μεγάλο κίνδυνο η ανάπτυξη ΟΛΩΝ των εμβρύων!

 

Mια γνωστή μου που είναι τρίδυμη, είναι ατροφική στα χέρια της....

 

Αλλά δεν έχω καταλάβει τελικά:

H διαδικασία αυτης της "μείωσης" μπορεί να θέσει σε κίνδυνο και τα υπόλοιπα έμβρυα?

 

Δηλάδη πώς γίνεται μια "μείωση"?

Με χημικά, ή με απόξεση?

Link to comment
Share on other sites

Xμ,αυτο που λετε τωρα,βεβαια ειναι καπως.....

 

Δηλαδη,εαν καταλαβα καλα,μια γυναικα η οποια εχει προβει σε διακοπη κυησης για ιατρικους λογους δεν θα επρεπε (κατα την γνωμη σας),να θιγεται η να πληγωνεται απο ανθρωπους που την κατακρινουν η της καταλογιζουν φονο (δεν λεω για εσας ντε και καλα),που ομως εκεινοι ΔΕΝ εχουν βρεθει στην αναλογη θεση????

 

Επισης,δεν μου απανταει κανεις,την μειωση πως την αντιλαμβανεστε?

 

Xamogelaki μου,φυσικα και αν δεν μας αντιπροσωπευει αυτο που πρεσβευει μια θρησκεια,αποχωρουμε απο αυτην,δεν το συζητω!

Ουτως η αλλως εγω πιστευω πως τα παιδια μου τα εκανα εγω με τον αντρα μου,οχι οτι τα εστειλε ο Θεος.

Το θεμα ειναι,χαρα μου,πως οταν εγω εκανα διακοπη κυησης,ολες (μα ολες) οι βαθεια θρησκευομενες (?) γυναικες του αμεσου περιβαλλοντος μου,οι οποιες σε περιπτωση που το μωρακι μου γεννιοταν θα ειχαν αμεση επαφη μαζι του "ξεχασανε" τα παντα περι θρησκειας και μου λεγανε "Δεν φανταζομαι να το κρατησεις?.

 

Μερικοι την θρησκεια την χρησιμοποιουν οπως τους βολευει.

 

προφανως δεν ηταν βαθεια θρησκευομενες, χε, χε!!!

κι εγω αυτης της αποψης ειμαι οταν λες οτι πιστευω σε αυτο ή εκείνο το τηρείς ή όχι όχι οπως σε βολεύει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι θα έπρεπε να είχαν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή και όχι μόνο όσοι πληρούν κάποιες προδιαγραφές .

 

Συμφωνω απολυτως.

 

εσυ μιλας για αρρωστα μωρα, εγω μιλαω για εμβρυα λιγων εβδομαδων... εχει διαφορα

 

Κι αυτα ανθρωποι ειναι, με ψυχη, και δικαιωμα στη ζωη.

 

σημερα η επιστημη μας δινει τη βεβαιοτητα να ξερουμε αν το εμβρυο ειναι υγιες ή οχι... δεν παιζουμε τζοκερ με τα παιδια μας

 

Δυστυχως ακομη παιζουμε... Γνωριζω 2 περιπτωσεις γυναικων ανω των 40, που η αμνιο εδειξε ανωμαλια, αλλα τα μωρα γεννηθηκαν υγιη...

 

Εαν δεν ήσουν τυχερή

(τυχερή που βγήκες υγιής εννοώ)

 

και ήσουν ένα πλάσμα με προβλήματα υγείας

 

τότε είμαι σίγουρη οτι δεν θα διαφωνούσες μαζί μας!...

 

Ρωτησα καποτε μια φιλη μου με σοβαροτατο προβλημα υγειας αν θα προτιμουσε να μη ζει, και μου απαντησε οτι η ζωη δεν ειναι δικαιωμα μονο οσων ειναι υγιεις σημερα...γιατι αυριο φυσικα δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει...

 

Η αποψη μου ισως ειναι λιγο ακραια και σιγουρα εκτος χορου πολλα λες , ομως δεν ξερω ρε κοριτσια ακομα και παιδακι με συνδρομο down ο Θεος δεν το στελνει ? καποιος λογος θα υπαρχει που ερχεται στη ζωη , γιατι εμεις θα πρεπει να μην το αφησουμε ? ισως επειδη ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο , ισως επειδη δεν θελουμε να επυβαρινουμε τα αλλα παιδια μας , ισως επειδη ειμαστε κατωτεροι των περιστασεων γιατι ανθρωποι ειμαστε και λυγιζουμε ευκολα και ειναι ανθρωπινο .Θα θελα να πω μια "ιστορια" , οταν ο πιτσιρικας μας ηταν βρεφακος ακομα στο κοσμος βλεπαμε εναν πατερα να πηγαινει βολτα το αρρωστο παιδακι του με συνδρομο down ή κατι τετοιο , το παιδι ηταν ακινητο στο καροτσι του και ειχε βαρια νοητικη στεριση , συντομα ειδαμε και τη μαμα εγκυο , και μετα απο λιγο καιρο τους ειδαμε να γινονται 4 , ο Θεος τους χαρησε ενα υπεροχο υγιη αγορι . Τυχαια τους συνατησαμε και στα χοντος στην καφετερια και πως εγινε η μικρη μου πηγε στο αγορακι τους οπου πρεπει να ειναι περιπου 2,5 ετων τωρα και παιξανε λιγο μαζι , τοτε ειδαμε κατι πιο υπεροχο , η μαμα ηταν και παλι εγκυος στο μηνα της περιπου μου ηρθε απλα να την παρω αγκαλια και να της βγαλω το καπελο . Παντα μαζι τους εχουνε και το αρρωστο παιδακι τους και φαινεται οντως ηρεμο και γεματο απο την αγαπη της οικογενειας του . Η μαμα αμα τη δεις στο δρομο δεν σου παει το μυαλλο οτι ειναι μια μητερα 3 πλεον παιδιων , luis vitton τσαντα , burrberrys μπλουζα κτλ κτλ , μοντερνα , νεα , ομορφη , ομως ειναι μια μητερα 3 παιδιων και το ενα εχει σοβαρο νοητικο προβλημα και παραλυση . Αυτοι οι ανθρωποι πιστευω εχουνε περισια αγαπη μεσα τους , δεν ξερω πραγματικα τι θα εκανα αμα ο Θεος ηθελε να με δοκιμασει ετσι , ο αντρας μου λεει οτι δεν θα ειχαμε δικαιωμα να φορτωσουμε ενα τετοιο βαρος στα αλλα 2 παιδια μας , ομως εγω λεω οτι θα ειναι η οικογενεια τους και θα το λατρευανε οπως και εμεις , και θα το βοηθουσανε οπως και εμεις , ε3αλλου αυτο σημαινει οικογενεια και τετοια παιδια θελω να εχω .

Εννοειτε οτι δεν κατηγορω ποτε μα ποτε ποτε μια γυναικα που θα παρει τη δυσκολη αποφαση να τερματισει μια τετοια εγκυμοσυνη , και εκεινη ειναι μεγαλοψυχη γιατι θα περασει ολο αυτο το κακο και θα νοιωθει τυψεις μια ζωη .

 

Συμφωνω σε ολα.

 

καμια δεν κανει εκτρωση απο χομπυ, καμια δεν το γουσταρει, καμια δεν τη βρισκει να κανει επεμβαση διακοπης κυησης...

 

 

Αχ μακαρι να ηταν ετσι! Δυστυχως ομως δεν ειναι! Οταν μια γυναικα εχει κανει 35 εκτρωσεις, τι μπορεις να πεις? (Στον ιατρικο χωρο εχουν δει πολλα τα ματια μου...)

 

Εχω παρακολουθησει μειωση. Δε θα την περιγραψω, ειχα παθει σοκ. Γινεται με χημικο τροπο. Σαφως ειμαι υπερ ομως οταν ειναι πολλαπλη κυηση και κινδυνευουν μητερα και μωρα, αλλα και παλι...μακρια απο μας! Και νομιζω, πως κανεις δεν κατακρινει μια γυναικα που με πονο ψυχης εκανε διακοπη κυησης. Κατακρινουμε την ασυστολη χρηση της μεθοδου αυτης, οταν χρησιμοποιειται στη θεση της αντισυλληψης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δύσκολο θέμα ξεκινήσατε.

Εγώ δεν θα κάνω αντιπαράθεση με καμιάς κοπέλας το μήνυμα θα σας γράψω μόνο την προσωπική μου άποψη.

Δεν είναι όλοι οι ώμοι για μεγάλους σταυρούς...δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποια που κάνει έκτρωση γιατί το μωράκι που κυοφορεί είναι άρρωστο. Ίσως αυτή η κοπέλα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις που απορρέουν από ένα άρρωστο παιδάκι ή να μην έχει οικογενειακή συμπαράσταση ή οικονομική άνεση...

Από την άλλη δεν μπορούμε να μην χαρακτηρήσουμε ηρωίδα κάποια που αποφασίζει να φέρει στον κόσμο ένα άρρωστο μωρό και το μεγαλώνει με θυσίες και αξιοπρέπεια. Της αξίζει ο απόλυτος σεβασμός.

Δεν γνωρίζω την άποψη της θρησκείας περί αντισύλληψης όμως σύμφωνα με τα μέτρα και σταθμά της δικής μου ηθικής είναι προτιμότερη η αντισύλληψη από την έκτρωση.

Όσον αφορά την μείωση των εμβρύων σε εγκυμοσύνες με πολλά έμβρυα δεν πιστεύω ότι καμία μανούλα παίρνει την απόφαση να το κάνει χωρίς πόνο ψυχής.

Οι συνθήκες της ζωής μας μας επηρεάζουν σε πολλά θέματα ακόμα και της εγκυμοσύνης...πως μπορούμε να κρίνουμε κάποια έξω από το χορό? οι δογματισμοί είναι περιτοί...πόσες φορές όλες μας δεν έχουμε πει, α εγώ αυτό ποτέ δεν θα το κάνω και κάποτε έρχεται η ώρα που το κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Mια γνωστή μου που είναι τρίδυμη, είναι ατροφική στα χέρια της....

 

και επειδή είναι ατροφικά τα χέρια της θα προτειμούσε να μην ζει ????

επειδή μπορεί κάποιο παιδί να γεννηθεί με ατροφικά χέρια να θυσιάσουμε κάποιο άλλο????

και ποιο θα είναι το άτυχο????

 

οι γιατροί θα πρέπει να προσέχουν παρα πολλύ με τον αριθμό των εμβρύων που βάζουν στην εξωσωματική....

 

γνώρισα γυναίκα στο νοσοκομείο που είχε συλλάβει φυσιολογικά τρύδιμα το μόνο πρόβλημα που είχαν τα παιδιά ήταν ότι τα δοντάκια του ήταν μαύρα (παρενέργεια των αντισυσπαστικών)...

Link to comment
Share on other sites

η κοινωνία (το νομικό της πλαίσιο) δυχτυχώς λεέι ότι θέλει εκεί που τη βολεύει

για παραδειγμα δεν αναγνωρίζει το ανθρώπινο έμβρυο ως ανθρωπο με δικαιώματα όσο αναφορά την έκτρωση

αλλά όσο αφορά τη μεταβήβαση της περιουσίας μετά από θάνατο του πατέρα δηλώνει (δεν το μεταβιβάζω ακριβώς ) :

η περιουσία μεταβιβάζεται στα ζωντανά τέκνα του αποθανόντος έστω και συνελλημένα

δηλαδή το αγένητο μωρό έχει δικαίωμα στην περιουσία αλλά δεν έχει δικαίωμα στη ζωή :shock: ???

αυτό μου φαίνεται κάπως

το εμβρυο εχει δικαιωματα 'υπο την αιρεση' ότι θα γεννηθει. Τα δικαιωματα δηλαδη τα αποκτα με τη γεννηση του.

 

οι γιατροί θα πρέπει να προσέχουν παρα πολλύ με τον αριθμό των εμβρύων που βάζουν στην εξωσωματική....

..

συμφωνω 100%

Link to comment
Share on other sites

λαμβανοντας υπ οψιν ολα τα παραπανω...

 

εξακολουθω να επιθυμω να διατηρησω το δικαιωμα μου στην αμβλωση, στο σωμα μου και στη ζωη μου...

 

και -ευτυχως- την ιδια αποψη εχει και το κρατος και η νομοθεσια...

 

θελω να κανω παιδια οταν το επιθυμω, και οχι επειδη με αναγκαζει η θρησκεια, και οι τυψεις ή οι γνωμες των αλλων..

 

και θελω να μπορω να συνεχιζω τη ζωη μου μετα, χωρις να με στηνει καποιος στον τοιχο και να μου επιβαλλει να εχω τυψεις...

 

ξαναλεω για χιλιοστη φορα, δεν ειναι μια ευχαριστη διαδικασια για κανεναν...

κανενας δε γουσταρει τις εκτρωσεις (οκ, TARA, βγαζω εξω απο τη συζητηση ψυχοπαθολογικες καταστασεις)

 

αλλα το δικαιωμα στην εκτρωση αποκτηθηκε με πολυ κοπο, και στα χρονια που προηγηθηκαν χιλιαδες γυναικες σφαχτηκαν απο κομπογιαννητες, ακριβως επειδη δεν ειχαν το δικαιωμα στην νομιμη διακοπη κυησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με το φυστίκι (βαριέμαι να κάνω quote, χεχε).

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα το κράτος να είναι σαν τις ΗΠΑ, όπου κινδυνεύει πολλές φορέ η ζωή όποιου γιατρού κάνει εκτρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε παιδια, πολυ ευαισθητο θεμα πραγματικα. Δεν μπορω να μιλησω για αλλου ειδους ασθενειες αλλα αφου καταφερα τελικα να περασω τον δευτερο μηνα κυησης και να ΜΗΝ κανω εκτρωση λογω δικου μου θεματος υγειας (πιο μαλαλισμενη δεν εχω υπαρξει ποτε στην ζωη μου), ηρθε η στιγμη της β επιπεδου και καπου εκει σου κανουν και αμνιο για διαφορους λογους, κυριως down.....εκανα ολες τις εξετασεις και μου λεει ο γυναικολογος την επομενη εβδομαδα αμνιο γιατι εισαι 34 στα 35 και οριακα για συνδρομα διαφορα στο παιδι. Βγηκαν οι εξετασεις καθαρες, του λεω τι παραπανω προσφερει το αμνιο..μου λεει σιγουρια οτι το παιδι δεν εχει καποιο συνδρομο. Και του λεω αν εχει? μου λεει τοτε εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις. Το σκεφτηκα 2 μερες και αποφασισα να μην κανω αμνιο. Και μου λεει γιατι, πρεπει μην το αφησεις, δεν καταλαβαινω. Και του ειπα, το μωρο εχει σχηματιστει εκει μεσα, το βλεπω, κουνιεται, πιπιλαει, βαζει τα χερακια του στα αυτια του. Δεν θα κανω αμνιο γιατι και να βγαλει καποιο συνδρομο (down) εγω ΔΕΝ θα το ριξω, θα το γεννησω και θα το μεγαλωσω. Και το εννοουσα και το εννοω......δεν ξερω και δεν μπορω να σχολιασω για αλλου τυπου προβληματα τα οποια ισως ηταν θανασιμα και εδιναν στο παιδι λιγες μερες ζωης. Αλλα επειδη εχω διαβασει ΠΟΛΛΕΣ λαθος διαγνωσεις πριν την γεννα, θα ημουν ΠΟΛΥ φειδωλη στο να σταματησω την κυηση. Αλλα και παλι νομιζω εξαρταται απο το ποσο σοβαρα ειναι τα πραγματα. ΠΧ..για μενα ενα παιδι με συδρομο down ειναι το ιδιο με ενα αλλο παιδι. Δεν βλεπω καποια διαφορα....τι να σας πω....οσο για αυτο που λεει το Φυστικακι ήτε εισαι ΥΠΕΡ αμβλωσης ήτε εισαι ΚΑΤΑ αμβλωσης. Εγω ειμαι κατα της αμβλωσης σαν εννοια, αλλα υπερ του δικαιωματος της γυναικας να αποφασισει.....ο καθενας θα λουστει τις αποφασεις του, ήτε ετσι ήτε γιουβετσι..........Και σε μελλοντικη 'ισως' κυηση ΠΑΛΙ δεν θα κανω αμνιο, ειδικα οταν αφορα τετοιου ειδους συνδρομα, γιατι πολυ απλα δεν θα τα εριχνα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε παιδια, πολυ ευαισθητο θεμα πραγματικα. Δεν μπορω να μιλησω για αλλου ειδους ασθενειες αλλα αφου καταφερα τελικα να περασω τον δευτερο μηνα κυησης και να ΜΗΝ κανω εκτρωση λογω δικου μου θεματος υγειας (πιο μαλαλισμενη δεν εχω υπαρξει ποτε στην ζωη μου), ηρθε η στιγμη της β επιπεδου και καπου εκει σου κανουν και αμνιο για διαφορους λογους, κυριως down.....εκανα ολες τις εξετασεις και μου λεει ο γυναικολογος την επομενη εβδομαδα αμνιο γιατι εισαι 34 στα 35 και οριακα για συνδρομα διαφορα στο παιδι. Βγηκαν οι εξετασεις καθαρες, του λεω τι παραπανω προσφερει το αμνιο..μου λεει σιγουρια οτι το παιδι δεν εχει καποιο συνδρομο. Και του λεω αν εχει? μου λεει τοτε εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις. Το σκεφτηκα 2 μερες και αποφασισα να μην κανω αμνιο. Και μου λεει γιατι, πρεπει μην το αφησεις, δεν καταλαβαινω. Και του ειπα, το μωρο εχει σχηματιστει εκει μεσα, το βλεπω, κουνιεται, πιπιλαει, βαζει τα χερακια του στα αυτια του. Δεν θα κανω αμνιο γιατι και να βγαλει καποιο συνδρομο (down) εγω ΔΕΝ θα το ριξω, θα το γεννησω και θα το μεγαλωσω. Και το εννοουσα και το εννοω......δεν ξερω και δεν μπορω να σχολιασω για αλλου τυπου προβληματα τα οποια ισως ηταν θανασιμα και εδιναν στο παιδι λιγες μερες ζωης. Αλλα επειδη εχω διαβασει ΠΟΛΛΕΣ λαθος διαγνωσεις πριν την γεννα, θα ημουν ΠΟΛΥ φειδωλη στο να σταματησω την κυηση. Αλλα και παλι νομιζω εξαρταται απο το ποσο σοβαρα ειναι τα πραγματα. ΠΧ..για μενα ενα παιδι με συδρομο down ειναι το ιδιο με ενα αλλο παιδι. Δεν βλεπω καποια διαφορα....τι να σας πω....οσο για αυτο που λεει το Φυστικακι ήτε εισαι ΥΠΕΡ αμβλωσης ήτε εισαι ΚΑΤΑ αμβλωσης. Εγω ειμαι κατα της αμβλωσης σαν εννοια, αλλα υπερ του δικαιωματος της γυναικας να αποφασισει.....ο καθενας θα λουστει τις αποφασεις του, ήτε ετσι ήτε γιουβετσι..........Και σε μελλοντικη 'ισως' κυηση ΠΑΛΙ δεν θα κανω αμνιο, ειδικα οταν αφορα τετοιου ειδους συνδρομα, γιατι πολυ απλα δεν θα τα εριχνα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου και συγχαρητηρια για το κουραγιο σου και του συντροφου σου .

Και εγω υπερ του δικαιωματος της γυναικας να οριζει το σωμα της , ομως βρε παιδια γιατι δεν προαγουμε λιγο περισοτερο την αντισυληψη , και αυτο ορισμος του σωματος μας ειναι , καλυτερη ειναι παντα η προληψη απο τη θεραπεια . Θα σας πω και μια αλλη ιστορια , στη σχολη ηταν μια κοπελιτσα , οπου εμεινε εγκυος ισως και οχι απο το φιλο της , γιατι τελικα ισως ειχε κατι εκτος απο τη σχεση της (ενδει3εις εχω οχι αποδει3εις και αυτο το λεω με επιφυλαξη) , αυτη η κοπελιτσα φορτωσε το μωρο στο φιλο της και εκανε εκτρωση τελικα , οχι οτι δεν το ηθελε το παλικαρι , εκεινη δεν ... και σας πληροφορω ηταν και μια χαρα , ολο γελια , ημουνα μαζι της στη διαδικασια μαζι με το φιλο της , στο ιατρειο του γιατρου και αυτο που θυμαμαι ειναι μετα την επεμβαση να της λεει κατεβασε το εσωρουχο σου να δω τη ροη εχεις , με λιγα λογια ητανε απαισιο . ΕΕΕ ρε παιδια τωρα αυτη η κοπελιτσα πεστε μου δηλαδη ποσο εντα3ει ειναι ? γιατι ρε κοπελα μου απαυτονεσαι με οτι ναναι μου μενεις εγκυος και μετα εκτρωση , και οκ θελεις να απαυτωθεις με ολο το αντρικο φυλλο και αυτο δικαιωμα της ειναι , γιατι μα γιατι δεν προφυλασει το εαυτο της και μην μου πειτε μικρη , καθολου μικρη δεν ητανε 22 ετων κοπελα και με τοση εμπειρια . Ναι οκ να ειμαστε υπερ του δικαιωματος της γυναικας να οριζει το σωμα της οπως θελει , ομως και το αγεννητο παιδακι τι φταιει απο την αλλη ? και να τονισω ξανα ξανα και ξανα οτι συμπαραστεκομαι και συμπασχω με γυναικες που εκαναν εκτρωση και ομως ακομα ξερουνε οτι δεν ηταν και οτι καλυτερο ομως ζουνε με αυτο , και ισως μετανοιωσανε για αυτο ή το κουβαλανε , ενας πολυ δικος μου ανθρωπος που λατρευω , συγγενης , εχει κανει 2 εκτρωσεις και οταν μου τα ειπε εκλαιγε και δακρυζε προσπαθουσε για καιρο να κανει 3ο παιδακια για να νοιωσει καλυτερα να εξιλεωθει μεσα της αλλα απεβαλε στον 2ο μηνα και δεν μπορουσε να ξανακανει παιδι. Οτι και να πουμε δυσκολο ειναι για οσεσ γυναικες περνανε απο αυτη τη δοκιμασια , ακομα και οσες λενε οτι δεν τις νοιαζει το κανουνε για να νοιωθουνε εκεινες καλα και να αντεχουνε τις τυψεις τους . Δεν θα πω οτι ειναι κατι καλο για να χαιδεψω κανενος τα αυτια , λαθος ειναι , αλλα ειναι αναγκαιο λαθος ισως και για μενα αμα αναγκαζομουνα σε καποια φαση της ζωης μου να το κανω λογω αρρωστειας του παιδιου μου ή δικιας μου αμα προβω σε αλλη εγκυμοσυνη .

Link to comment
Share on other sites

όταν νοσηλεύτηκε ο μικρός μου στο νοσοκομείο ήταν στο διπλανό θάλαμο ένα (πανέμορφο) μωρό νταουνάκι, οι γονείς είχαν πει σε όλους τους γνωστούς πωσ το μωρό είχε πεθάνει στη γέννα, ερχόντουσαν συνέχεια και το βλέπανε και το χαιδεύανε το φροντίζαν και κλέγανε κάθε φορά που έφευγαν...

εσένα τι εντύπωση σου δίνει ????

 

Πιστεύω οτι όλοι αυτοί οι γονείς που μεγαλώνουν ένα παιδί με προβλήματα υγείας

(και ανήκουν στην κατηγορία των γονέων που δεν τα παρατάνε στα ιδρύματα)

καταβάθος έχουν μεγάλη θλίψη και στεναχώρια....

 

Όχι οτι δεν το αγαπάνε....ΙΣΑ-ΙΣΑ!

 

Είναι σαν να λέμε οτι κάποιος δικός μας που αγαπάμε

(η μάνα μας, ο πατέρας μας ο αδερφός μας)

 

πάθει ένα ατύχημα και μείνει παράλυτος για το υπόλοιπο της ζωής του!

(ΚΟΥΦΙΑ Η ΩΡΑ!!!!!)

 

Δεν τους αγαπάμε το ίδιο; (φυσικά και τους αγαπάμε!!)

Δεν τους δεχόμαστε; (φυσικά)

 

Εχω παράδειγμα τον πεθερό μου ο οποίος είχε μείνει μόνιμα παράλυτος απο εγκεφαλικό

και μας έλεγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ οτι ήθελε να πάρει ενα πιστόλι να δώσει μια στο εαυτό του για να ησύχαζε!.....

 

Είχε πέσει σε μεγάλη κατάθλιψη (ήταν συνέχεια με αντικαταθληπτικά)

παρόλο που δεν ήταν "βαριά" ανάπηρος...

 

Μόνο η δεξιά του πλευρά είχε παραλύσει,

και μάλιστα μπορούσε να αυτοεξυπηρετηθεί για τις βασικές του ανάγκες!

 

Είχε αφήσει τελείως τον εαυτό του, δεν ήθελε να πηγαίνει πια στους γιατρούς

και τελικά "έφυγε" απο άλλη αρρώστεια

η οποία εξελίχθηκε επειδή είχε εγκαταλείψει τον εαυτό του και δεν έκανε έγκαιρα την διάγνωση για να κάνει θεραπείες....:(

Σαν να αυτοκτόνησε........

Link to comment
Share on other sites

O αδερφός μου είχε κάποτε μια σχέση με μια κοπέλα , η οποία εργάζεται σε ένα πολύ μεγάλο γνωστο αθηνα'ι'κό μαιευτήριο . Μια μέρα την ρώτησα τι κάνει ακριβώς εκεί , η κοπέλα είναι νοσηλεύτρια και μου απάντησε ότι κάνει διάφορα ευχάριστα και διάφορα δυσάρεστα . Δεν άντεξα να μη ρωτήσω τι εννοούσε λέγοντας δυσάρεστα . Η απάντηση είχε να κάνει με το ότι πολλές φορές βρισκόταν παρούσα σε μια άμβλωση , κάτι που στην ίδια έφερνε στενοχώρια . Έτσι ξεκινήσαμε μια συζήτηση γύρω από το ποιές ηλικίες κάνουν άμβλωση , ποιές μπορεί να είναι οι αιτίες και το αν είναι παντρεμένες κοπέλες ή όχι . Μη σας τα πολυλογώ , μου μίλησε για αμβλώσεις που ξεκινούν στα 12 και φυσικά έπαθα σοκ , δεν μπορούσα να το πιστέψω .

Μου ανέφερε πως , όταν ενα κορίτσι είναι κάτω των 18 ετών χρειάζεται συγκατάθεση κηδεμόνων για να γίνει η άμβλωση , αλλά στο συγκεκριμένο μαιευτήριο όποιος πληρώνει κάλα ( ο συνυπεύθυνος της εγκυμοσύνης ) κάνει τη δουλειά του και χωρίς την άδεια των γονέων . Αυτές οι παράνομες εκτρώσεις που γίνονται σε ανήλικες , γίνονται στο υπόγειο , για να μην μπορούν εύκολα να τους καταλάβουν και από ότι μου είχε πει η κοπέλα κατά μέσο όρο μιλάμε για 100 τέτοιες περιπτώσεις μόνο σε ανήλικες , χωρίς αυτές που κάνουν οι ενήλικες . Πέρα από την πράξη , που εντάξει έχουμε εκφράσει τις γνώμες μας , καταλαβαίνετε πόσο πίσω είναι ακόμη και τώρα τα νέα κορίτσια σε θέματα προφύλαξης .

Πάρα πολύ συχνά συμβουλεύω την κόρη μου για το μέλλον , όταν θα αποκτήσει σχέσεις , γιατί ακόμη είναι πολύ μικρή ( 15 ) , να μην κάνει ποτέ κάτι χωρίς προφυλάξεις και πάντα κοκκινίζει .

Τρέμω στην ιδέα και της πρόωρης εγκυμοσύνης , αλλά και τις ασθένειες φυσικά τις τρέμω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εγω πηρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτη την αποφαση πριν απο ενα χρονο περιπου...με τον συντροφο μου και μελλοντα συζυγο μου μια μοναδικη φορα δν προσεξαμε...Τον πανικο μου εκεινη την στιγμη δν μπορω να σας τον περιγραψω...επειδη δν ημουν σε γονιμες μερες και αφου ειχα παρει αμεσως το χαπι της επομενης μερας πιστευα πως τλκ δν ειχα μεινει εγκυος...2 εβδομαδες μετα πηγα στον γυναικολογο της μητερας μου και μετα απο την γυναικολογικη εξεταση μου ειπε ο ιδιος να κανω μια β χοριακη χωρις να του εχω αναφερει εγω το περιστατικο απλα του ειπα οτι ειχα 2 μερες καθυστερηση..με εβαλε σε υποψιες αν καταλαβε κατι με την εξεταση και γι'αυτο μου το ειπε..Αμεσως παω στο φαρμακειο και παιρνω διπλο τεστ το οποιο βγηκε θετικο με την πρωτη σταγονα!!!!!!!!!!ημουν ετοιμη να λιποθυμησω!!!!!!!!δν μπορουσα να το πιστεψω...σε εκεινη την περιοδο της ζωης μου εγω ημουν οπως και ειμαι ακομη φοιτητρια στην Αθηνα και ο συντροφος μου φοιτητης στην Αγγλια!!!Δν θα μπορουσα να μεγαλωσω μονη μου το παιδακι μας και η πρωτη μας σκεψη ηταν η διακοπη της εγκυμοσυνης...Οσο περνουσαν οι μερες ομως και εβλεπα της αλλαγες στο σωμα μου οπως το στηθος μου να μεγαλωνει και τις ναυτιες δενομουν με το παιδι μου...δν μπορουσα να το κανω...εκλαιγα πριν ακομη κανω την διακοπη...πηγα σε αλλο γιατρο και ημουν 5 εβδομαδων εγκυος...καθε μερα εψαχνα να βρω πληροφοριες για το τι γινεται στο σωμα μου και πως ειναι το παιδακι μου μεσα μου...εκανα τλκ την διακοπη στην 8 εβδομαδα μετα απο πολλες συζητησεις με τον συντροφο μου και παντοτε προσπαθουσαμε να βρουμε μια λυση...και οι 2 ημασταν οικονομικα εξαρτημενοι απο τους γονεις μας και ημασταν 21 χρονων μονο!!!!!απο την ημερα και εκεινη δν μποτω να ξεπερασω αυτο που εκανα!!!!ξερω πως η αληθεια ειναι πως εγω σκοτωσα το μωρο μου...για μενα ειναι φονος!!!!!δν ειχα ομως την ωριμοτητα και το κουραγιο που εχω τωρα...χωρις δευτερη σκεψηθα το κρατουσα αυτη την στιγμη και ξερω πως θα εβρισκα την δυναμη να το μεγαλωσω ακμη και μονη μου καοιταζοντας τα ματακια του!!!!!καθε βραδυ το σκεφτομαι και κλαιω ακομη για τον αγγελο μου που εγω αποφασισα πως δν μπορω να τον φερω στην ζωη!!!ξερω πως εγω εχω ευθυνη και δν προσπαθω να δικαιολογηθω...ειναι παιδι μου και μ λειπει απιστευτα πολυ...καθε μερα σκεφτομαι πως θα ηταν αν το ειχα κοντα μου...αν ειχα καποιον να με συμβουλεψει σωστα με καθαροτερο μυαλο απο το δικο μου...Ειναι πρωτη φορα που μιλαω γι'αυτο και παντοτε οι τυψεις και οι ενοχες θα με τρωνε...το αγαπαω το παιδακι μου κ ας ,ν το εχω κοντα μου...Μ λειπεις καθε μερα καρδια μου!!!!!ελπιζω να με συγχωρεσει καποια στιγμη...

 

 

ακομη κλαιω με αυτα που εγραψες!

ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περνας,πιστευω πως οταν με το καλο γινεις μανουλα ... καπως 8α γαληνευσεις μεσα σου !

Link to comment
Share on other sites

O αδερφός μου είχε κάποτε μια σχέση με μια κοπέλα , η οποία εργάζεται σε ένα πολύ μεγάλο γνωστο αθηνα'ι'κό μαιευτήριο .................................................................

.....................μου μίλησε για αμβλώσεις που ξεκινούν στα 12 ...............

.............................................................................................

Μου ανέφερε πως , όταν ενα κορίτσι είναι κάτω των 18 ετών χρειάζεται συγκατάθεση κηδεμόνων για να γίνει η άμβλωση , αλλά στο συγκεκριμένο μαιευτήριο όποιος πληρώνει κάλα ( ο συνυπεύθυνος της εγκυμοσύνης ) κάνει τη δουλειά του και χωρίς την άδεια των γονέων . Αυτές Πάρα πολύ συχνά συμβουλεύω την κόρη μου για το μέλλον , όταν θα αποκτήσει σχέσεις , γιατί ακόμη είναι πολύ μικρή ( 15 ) , να μην κάνει ποτέ κάτι χωρίς προφυλάξεις και πάντα κοκκινίζει .

Τρέμω στην ιδέα και της πρόωρης εγκυμοσύνης , αλλά και τις ασθένειες φυσικά τις τρέμω .

 

Πολύ καλά κάνεις και συμβουλεύεις την κόρη σου!

 

Το ίδιο θα ήθελα κι εγώ να κάνω όταν έρθει η ώρα

(ακόμα είναι 2,5 χρονών :mrgreen:)

 

Ακριβώς αυτό έχει λείψει σε αυτά τα κορίτσια που κάνουν αμβλώσεις απο τα 12 (Παναγία μου :shock: !!!)

Τους έχει λείψει η ενημέρωση και η καθοδήγηση απο το σπίτι τους.

 

Πάντως μην νομίζεις οτι στα 15 που ειναι η κόρη σου

είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ για να έχει σεξουαλικές σχέσεις.....

 

Οι εποχές έχουν αλλάξει!!!!!!

 

Δεν ξέρω ποιας χρονολογίας είσαι....

 

Εγώ που είμαι του 75

θυμάμαι συμμαθήτριές μου να έχουν κάνει σεξ απο τα 15 τους

και να μας το λένε με υπερηφάνια!!!!:|

 

Εγώ ήμουν απο τις λίγες περιπτώσεις που είχα "κρατηθεί"

και η πρώτη μου σεξουαλική επαφή ήταν στα 18!!

(και είχα αργήσει κατά τα λεγόμενα των συμμαθητριών μου....:roll:)

 

Γιαυτό ξεκίνα απο τώρα την πλύση εγκεφάλου περί προφυλακτικών....

πριν να είναι πολύ αργά!!.......

Link to comment
Share on other sites

αλλο η αντισυλληψη, αλλο η εκτρωση..

 

δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις στο οτι διαλεγουμε αντισυλληψη για να προφυλαχτουμε απο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη..

η εκτρωση δεν ειναι για προφυλαξη..

 

 

αλλα, εδω μιλαμε για διακοπη κυησης...

αν πρεπει να υπαρχει αυτη η επιλογη, ή οχι...

 

ειναι μια σκληρη επιλογη, με επιπτωσεις...

 

παρ ολα αυτα...

 

ειναι μια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

αλλο η αντισυλληψη, αλλο η εκτρωση..

 

δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις στο οτι διαλεγουμε αντισυλληψη για να προφυλαχτουμε απο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη..

η εκτρωση δεν ειναι για προφυλαξη..

 

 

αλλα, εδω μιλαμε για διακοπη κυησης...

αν πρεπει να υπαρχει αυτη η επιλογη, ή οχι...

 

ειναι μια σκληρη επιλογη, με επιπτωσεις...

 

παρ ολα αυτα...

 

ειναι μια επιλογη

 

Εαν όλες οι γυναίκες που έρχονταν σε σεξουαλική επαφή

ζητούσαν απο τον σύντροφό τους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ προφυλακτικό

 

θα είχαν λιγοστέψει κατά πολύ οι εκτρώσεις!!

 

Εγώ προσωπικά απο τότε που άρχισα τις σεξουαλικές επαφές

ήταν Ο ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΟΡΟΣ !!

 

Σε όποιον άρεσα!!!!!!

 

Γενικά

Οποιος άντρας έχει αληθινά συναισθήματα για μια γυναίκα......

θα το δεχτεί!!

 

Εαν όμως αναζητάει "σεξ μιας νύχτας μόνο"

ε τότε δεν θα το δεχτεί!!

 

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ τους προτιμούσα αυτούς τους άντρες!!!!!!!

ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ!!!!!!!:mad:

(πείτε με ρομαντική, πείτε με οπισθοδρομική, δεν με νοιάζει...)

 

Απλά οι επιλογές μου ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ

και όχι απο τις σκάρτες!...;)

 

Aυτά θα προσπαθήσω να βάλω και στο μυαλό της κόρης μου!!!!!!!

 

Τώρα σε περίπτωση "ατυχήματος".....

ο Θεός βοηθός!

Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα μείνω κοντά της να την στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites

ο βιαστης δεν χρησιμοποιει προφυλακτικα...

 

fistikaki μου δεν θα διαφωνήσω,

αλλά μιλάς για ακραίες καταστάσεις....:-(

 

Ας αναφερθούμε στις περιπτώσεις που έχουμε τον απόλυτο έλεγχο

(που είναι και οι περισσότερες)

 

Μην μου πεις οτι ΟΛΕΣ οι γυναίκες που κάνουν εκτρώσεις στον κόσμο

έμειναν έγκυες απο βιασμό...........

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οχι, κοριτσι μου

 

αλλα

 

ξεχωριζουμε τα εμβρυα εκεινα που προηλθαν απο βιασμο και εκεινα που προηλθαν απο συναινετικη πραξη ??

 

υπαρχουν 'καλα' και ΄κακα' εμβρυα?

 

γι αυτο για μενα, δεν τιθεται θεμα εμβρυου, αλλα γονιου...

 

γονιου που επιθυμει, ή οχι....

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα μονο να πω οτι ξερω προσωπικα ζευγαρι που υιοθετησε ενα πανεμορφο νεογεννητο με νταουν. Τα σκουπιδια του ενος ειναι ο θησαυρος του αλλου.

Ο γιος μου (υγιέστατος) ειναι 2 ετων και ακομη τον ταιζω. Το νταουνακι σας πληροφορω τρωει μονο του απο 9 μηνών!

Δε θα κατηγορουσα ποτε μια κοπελα που κανει εκτρωση γελωντας γιατι ειμαι πεπεισμενη οτι αυτες οι γυναικες απλως νομιζουν οτι εχουν μεσα στη μητρα τους οχι παιδι αλλα κατι σα σπορακι. Άλλοι βλεπουν μια κουκιδα στον υπερηχο και βλεπουν παιδι κι αλλοι βλεπουν κουκιδα και ειναι για αυτους απλως μια κουκιδα, μια μαζα που πολλαπλασιαζει τα κυτταρα της. όλα μες στο μυαλο μας ειναι. αν μεθαυριο η ίδια κοπελα πειστει απο καποια ντοκουμεντα, φωτο κτλ οτι δεν ηταν κουκουτσι αλλα ειχε καποια μορφη παιδιου θα συγκλονιστει παραυτα και δε θα ξερει προς τα που να κανει.

και δε θελω να ακουω για ενημερωση περι αντισυλληψης εχει βουιξει ο τοπος δε ζουμε στο 1920!!!!!! πολυ φτηνη δικαιολογια!

οσο για το δικαιωμα στο σωμα μας εδω μιλαμε για ενα αλλο σωμα μεσα στο σωμα μας. και η δικαιολογια με τον ομφαλιο λωρο δε στεκει. Δηλαδη μεχρι τον 3ο η 5ο μηνα ο ομφαλιος λωρος αποδεικνυει μη αυτονομη εξαρτημενη υπαρξη και μετα οχι;;;

το ξαναλεω, δε θες παιδι δικαιωμα σου και μη χαλας τη ζωη σου! καντο και δωστο μην επεμβαινεις στην εστω και 60 ημερων ζωη του, τοσο απλο! καντο και δωστο.

και μην ακουω οτι δεν ειναι ζωη, απο τη στιγμη που μιλαμε για ζωντανα κυτταρα μιλαμε για ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα μονο να πω οτι ξερω προσωπικα ζευγαρι που υιοθετησε ενα πανεμορφο νεογεννητο με νταουν. Τα σκουπιδια του ενος ειναι ο θησαυρος του αλλου.

 

Αυτοί είναι γονείς υπόδειγμα!!!

 

Ο γιος μου (υγιέστατος) ειναι 2 ετων και ακομη τον ταιζω. Το νταουνακι σας πληροφορω τρωει μονο του απο 9 μηνών!

 

Και εμένα η κόρη μου που είναι μεγαλύτερη απο τον γιό σου

ακόμα δεν τρώει μόνη της !

Αυτό έχει να κάνει με εμάς και όχι με το παιδί

(εμείς τους έχουμε κακομάθει -με το συμπάθειον!)

 

Και έπειτα δεν αμφιβάλλω οτι είναι έξυπνα....

κι εγώ τα συμπαθώ πάρα πολύ τα νταουνάκια.

 

Υπάρχουν όμως και άλλες πολύ πιο σοβαρές ασθένειες

που το σύνδρομο ντάουν δεν είναι τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...