Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

τελος παντων, για μενα ειναι σημαντικο να καταλαβουμε ολοι, οτι κανεις δεν ειναι ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ...

 

υπαρχουν αυτοι που ειναι ΥΠΕΡ του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ των γυναικων στην διακοπη κυησης, και αυτοι που ειναι ΚΑΤΑ του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ...

Νομίζω ότι αυτές οι δύο προτάσεις συνοψίζουν την ΟΥΣΙΑ του θέματος!

 

Δεν θα έγραφα τίποτα άλλο μετά απ' αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αποψη μου ισως ειναι λιγο ακραια και σιγουρα εκτος χορου πολλα λες , ομως δεν ξερω ρε κοριτσια ακομα και παιδακι με συνδρομο down ο Θεος δεν το στελνει ? καποιος λογος θα υπαρχει που ερχεται στη ζωη , γιατι εμεις θα πρεπει να μην το αφησουμε ? ισως επειδη ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο , ισως επειδη δεν θελουμε να επυβαρινουμε τα αλλα παιδια μας , ισως επειδη ειμαστε κατωτεροι των περιστασεων γιατι ανθρωποι ειμαστε και λυγιζουμε ευκολα και ειναι ανθρωπινο .Θα θελα να πω μια "ιστορια" , οταν ο πιτσιρικας μας ηταν βρεφακος ακομα στο κοσμος βλεπαμε εναν πατερα να πηγαινει βολτα το αρρωστο παιδακι του με συνδρομο down ή κατι τετοιο , το παιδι ηταν ακινητο στο καροτσι του και ειχε βαρια νοητικη στεριση , συντομα ειδαμε και τη μαμα εγκυο , και μετα απο λιγο καιρο τους ειδαμε να γινονται 4 , ο Θεος τους χαρησε ενα υπεροχο υγιη αγορι . Τυχαια τους συνατησαμε και στα χοντος στην καφετερια και πως εγινε η μικρη μου πηγε στο αγορακι τους οπου πρεπει να ειναι περιπου 2,5 ετων τωρα και παιξανε λιγο μαζι , τοτε ειδαμε κατι πιο υπεροχο , η μαμα ηταν και παλι εγκυος στο μηνα της περιπου μου ηρθε απλα να την παρω αγκαλια και να της βγαλω το καπελο . Παντα μαζι τους εχουνε και το αρρωστο παιδακι τους και φαινεται οντως ηρεμο και γεματο απο την αγαπη της οικογενειας του . Η μαμα αμα τη δεις στο δρομο δεν σου παει το μυαλλο οτι ειναι μια μητερα 3 πλεον παιδιων , luis vitton τσαντα , burrberrys μπλουζα κτλ κτλ , μοντερνα , νεα , ομορφη , ομως ειναι μια μητερα 3 παιδιων και το ενα εχει σοβαρο νοητικο προβλημα και παραλυση . Αυτοι οι ανθρωποι πιστευω εχουνε περισια αγαπη μεσα τους , δεν ξερω πραγματικα τι θα εκανα αμα ο Θεος ηθελε να με δοκιμασει ετσι , ο αντρας μου λεει οτι δεν θα ειχαμε δικαιωμα να φορτωσουμε ενα τετοιο βαρος στα αλλα 2 παιδια μας , ομως εγω λεω οτι θα ειναι η οικογενεια τους και θα το λατρευανε οπως και εμεις , και θα το βοηθουσανε οπως και εμεις , ε3αλλου αυτο σημαινει οικογενεια και τετοια παιδια θελω να εχω .

Εννοειτε οτι δεν κατηγορω ποτε μα ποτε ποτε μια γυναικα που θα παρει τη δυσκολη αποφαση να τερματισει μια τετοια εγκυμοσυνη , και εκεινη ειναι μεγαλοψυχη γιατι θα περασει ολο αυτο το κακο και θα νοιωθει τυψεις μια ζωη .

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω αυτη την ενωτητα απο την στιγμη που ηρθα στην θεση να κανω μια εκτρωση. για τους δικους μου λογους που δεν θα μπω στην διαδικασια να αναλυσω, γιατι δεν αφορα κανεναν. αυτο που θα ηθελα απλα να πω, ειναι οτι σε ενα τοσο ευαισθητο θεμα καλο θα ειναι να εκφραζομαστε λιγο πιο διαλακτικα. Γιατι προφανως διαβαζουν και γυναικες , το βραδυ πριν την κανονισμενη εκτρωση τους και νιωθουν αρκετα ασχημα απο μονες τους.οι παραπανω τυψεις δεν θα τους προσφερει κατι.

Θεωρω πως σημασια εχει να εισαι ΚΑΛΟΣ γονιος και οχι απλα γονιος....!!!!

 

φυσικα δεν κατακρινω καμια γυναικα που αποφασιζει να μην κανει εκτρωση.....αλλα διαφωνω με το "κλιμα"....εκτρωση κανει οποιος ειναι αδυναμος και δεν εχει ευαισθησια!οπως επισης με τις ατακες "ειναι εγκλημα ή φονος"

οταν καποιος παιρνει την αποφαση ξερει καλυτερα απο τον καθενα γιατι το κανει......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

όσο αφορά τις ασθένειες βεβαίως κι εχουν γίνει εκτρώσεις για ένα απλό λαγόχειλο ή ένα παραπάνω δάχτυλο όπως και έχουν εγκαταλειφθεί πολλά παιδιά σε ιδρύματα για τέτοιους λόγους!

οσο για το μεγάλωμα ενός ιδιαίτερου παιδιού δεν ξέρω πραγματικά τί θα έκανα αν μου συνέβαινε γιατί απαιτεί οικονομική άνεση ωστε να ειναι συνεχεια καποιος κοντα του και το κυριοτερο που με απασχολει είναι πως θα μπορεσει να επιβιωσει αυτο το παιδι ως ενηλικας οταν οι γονεις δε θα ειναι πια στη ζωη για να τον φροντισουν.

 

επισης θα ηθελα να επισημανω οτι πολλες εκτρωσεις γινονται (ακομα και σε δημοσια νοσοκομεια) σε μεγαλους μηνες κυησης, παρανομα (βαζοντας ψευτικο λογο διακοπης).

η μη νομιμοποιηση των εκτρωσεων θα δημιουργουσε μεγαλυτερα προβληματα γιατι η κοπελιτσα που εχει τρομοκρατηθει στο τι θα αντιμετωπισει απο τους γονεις της μολις μαθουν την εγκυμοσυνη, θα κανει την εκτρωση στον οποιοδηποτε κομπογιαννιτη και ακομα και μονη της με κινδυνο να κανει κακο στον εαυτο της. Η λυση λοιπον δεν ειναι αυτη.

πιστευω σε ενα μεγαλο βαθμο την ευθυνη φερουν οι εν δυναμει παπππουδες οι οποιοι "του παιδιου μου το παιδι δυο φορες παιδι μου αρκει να μην ειναι εξωγαμο". Μια 16χρονη που θελει να κρατησει το παιδι της δε θα το κανει αν οι γονεις της δε συναινεσουν. Στην ουσια οι γονεις του αγεννητου παιδιου ειναι οι γονεις της κοπελας και αυτοι αποφασίζουν!

μαλιστα ξερω περιπτωση κοπελας που οι γονεις της την εβαλαν να κανει εκτρωση σε 7 μηνων παιδι!

 

τελος, ο ομφαλιος λωρος δεν αποδεικνυει οτι το παιδι δεν ειναι μια ξεχωριστη υπαρξη αφου εχει τη δικη του ψυχη, εκτος αν δεν πιστευουμε στην ψυχη οποτε εκει παει συμφωνα με τα πιστευω του καθενος αν και ακομα κι ετσι μπορω να στηριξω τη θεση οτι ειναι διαφορετικη υπαρξη επειδη ειναι ενας ξεχωριστος εγκεφαλος απο αυτον της μαμας. και οι σιαμαιοι ειναι κολλημενοι αλλα ειναι δυο ξεχωριστες υπαρξεις στην πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ισως ειναι λιγο ακραια και σιγουρα εκτος χορου πολλα λες , ομως δεν ξερω ρε κοριτσια ακομα και παιδακι με συνδρομο down ο Θεος δεν το στελνει ? .

 

 

ο θεος ομως, ισως, μου εχει δωσει και το μυαλο και τη λογικη, και την επιλογη να το φερω στον κοσμο ή οχι...

 

οπως επισης και τη δυναμη να τα καταφερω, να παλεψω γι αυτο το παιδι αν τελικα το φερω στο κοσμο ή οχι..

 

και τη δυναμη να επιβιωσω και να συνεχισω τη ζωη μου, αν τελικα διακοψω την κυηση..

 

το θεμα ειναι και θεολογικο, και φιλοσοφικο, και κοινωνιολογικο.... μα, ΚΥΡΙΩς κατα τη γνωμη μου, ειναι πρακτικο....

 

τι νοημα εχει, να βαλλουμε εναντιον των γυναικων που εχουν κανει την επιλογη στη ζωη τους να διακοψουν κυηση? τι πετυχαινουμε κατ αυτον τον τροπο? να τις τιμωρησουμε? ή να εμποδισουμε αλλες, στο μελλον, να κανουν το ιδιο?

 

λεμε ολες, "ειμαι κατα των εκτρωσεων".... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!! καμια δεν κανει εκτρωση απο χομπυ, καμια δεν το γουσταρει, καμια δεν τη βρισκει να κανει επεμβαση διακοπης κυησης...

 

ομως...

 

 

ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ την επιλογη της γυναικας, το δικαιωμα της στην αμβλωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ την επιλογη της γυναικας, το δικαιωμα της στην αμβλωση?

 

 

 

Φυσικα και την στηριζουμε !!! για να μιλησω για μενα εχω 2 παιδια και 2 ο αντρας μου απο τον πρωτο του γαμο! αν εμενα τωρα εγκυος δεν ξερω τι θα κανα πραγματικα ! με 4 παιδια και χρεοι ενα σωρο !!! πως θα μεγαλωσεις 5 παιδια με τοσα εξοδα ? με σπουδες?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου εφοσον δε θελεις ομως και εσυ και ο συντροφος σου αλλο παιδακι και λογικο το θεωρω δεν θα πρεπε να περνετε μετρα προφυλαξης και να ειστε αρκουντως προσεχτικοι ?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και περνουμε φοραω σπιραλ αλλα αν !!!! τιποτα δεν ειναι απολυτα συγουρο !!! γι αυτο λεω οτι δεν πρεπει κανεις να ειναι απολυτος για τιποτα και εγω δεν ειμαι υπερ της εκτρωσης αλλα βλεπεις οτι καποιες φορες ειναι μονοδρομος!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι !!! οπως τα λες !! το λεω οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να φερω στον κοσμο ενα παιδι που θα ξερω οτι θα εχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα υγειας ,οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να το βλεπω να υποφερει , οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να το βλεπω να ζει μιση ζωη και εγω να λεω οτι εκανα το σωστο !!!

Θυμαμαι στο τραπεζι του γαμου ,μαζι στο κεντρο ηταν και ενα σχολειο με παιδια με συνδρομο dοwn ,η ειρωνια ηταν οτι την Δευτερα θα εκανα αμμιοπαρακεντηση γιατι τα ποσοστα μου ηταν χαμηλα , και τοτε ενιωσα οτι οχι δεν μπορουσα να το κανω λυπαμαι δεν θα μορουσα να φερω στον κοσμο ενα παιδι που με δικη μου ευθυνη θα ζουσε μια τετοια ζωη !!!! ξερω ισως να ειμαι αδικη αλλα δεν μπορω . Οσες εχουν το κουραγιο και την δυναμη μπραβο τους !!!! ειναι πιο δυνατες απο εμενα και παλι μπραβο τους!!!! Μακαρι ομως να μπορουσαν να τα ρωτησουν αν θελουν να ζουν μια τετοια ζωη!!!! και να ρωτησουν και τα αλλα τους παιδια αν θελουν να τους αφησουν μια τετοια κλοιρονομια γιατι οσο ζουν αυτοι εχει καλος μετα?? ποιος θα τα φροντιζει??

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε ρε κοριτσι εγκυος με σπυραλ ? πρωτη φοραα το ακουω , γιατι και ο γυναικολος μου ειχε πει οτι ηταν οτι πιο σιγουρο , δε εχω βαλει ποτε μου αλλα νομιζα οτι ειναι απο τους πλεο ασφαλης τροπους . Αν και θεωρω οτι η αποχη τις γονιμες μερες σε συνδιασμο με καποιο αλλο τροπο αντισυληψης ειναι το πιο σιγουρο .

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα να μου πειτε την αποψη σας σχετικα με τις περιπτωσεις τις οποιες χρειαζεται να γινει "μειωση".

Δηλαδη μια γυναικα μενει εγκυος σε τριδυμα και για λογους υγειας δικους της,αλλα και των μωρων χρειαζεται το ενα να μην γεννηθει.

Εχει ξαναγινει αυτη η ερωτηση σε παρομιο ποστ και quess what! δεν απαντηθηκε.

 

Vouraikos,ναι,ετσι θα επρεπε να ηταν τα πραγματα,αλλα με τον καιρο μια γυναικα που εχει ερθει σε αυτη την θεση μαθαινει,οταν διαβαζει παρομια ποστ, να μην δινει σημασια σε "θεωριες".

 

Και για την ιστορια,για την εκτρωση γενικα,φιλη μου,στα 19,τελειωνει την επαφη με το αγορι της και δεν βρισκουν πουθενα το προφυλακτικο.

Φευγει,δεν δινει σημασια και το βρισκει 3 μερες μετα...Ενω πηγε στην τουαλετα να ουρησει...ειχε μεινει μεσα.

Εγκυος δεν εμεινε,θα μπορουσε ομως...Στην προκειμμενη χαρηκαμε τοτε ιδιαιτερα που δεν επαθε καμια σηψαιμια.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορια,για την εκτρωση γενικα,φιλη μου,στα 19,τελειωνει την επαφη με το αγορι της και δεν βρισκουν πουθενα το προφυλακτικο.

Φευγει,δεν δινει σημασια και το βρισκει 3 μερες μετα...Ενω πηγε στην τουαλετα να ουρησει...ειχε μεινει μεσα.

Εγκυος δεν εμεινε,θα μπορουσε ομως...Στην προκειμμενη χαρηκαμε τοτε ιδιαιτερα που δεν επαθε καμια σηψαιμια.

 

Ανατριχιασα και μονο που το διαβασα , πολυ τυχερη η φιλη σου πραγματικα θα μπορουσε να παθει μεγαλη μολυσνη

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορια,για την εκτρωση γενικα,φιλη μου,στα 19,τελειωνει την επαφη με το αγορι της και δεν βρισκουν πουθενα το προφυλακτικο.

Φευγει,δεν δινει σημασια και το βρισκει 3 μερες μετα...Ενω πηγε στην τουαλετα να ουρησει...ειχε μεινει μεσα.

Εγκυος δεν εμεινε,θα μπορουσε ομως...Στην προκειμμενη χαρηκαμε τοτε ιδιαιτερα που δεν επαθε καμια σηψαιμια.

 

Ανατριχιασα και μονο που το διαβασα , πολυ τυχερη η φιλη σου πραγματικα θα μπορουσε να παθει μεγαλη μολυσνη

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε κοριτσι εγκυος με σπυραλ ? πρωτη φοραα το ακουω , γιατι και ο γυναικολος μου ειχε πει οτι ηταν οτι πιο σιγουρο , δε εχω βαλει ποτε μου αλλα νομιζα οτι ειναι απο τους πλεο ασφαλης τροπους . Αν και θεωρω οτι η αποχη τις γονιμες μερες σε συνδιασμο με καποιο αλλο τροπο αντισυληψης ειναι το πιο σιγουρο .

τι να σας πω ρε κοριτσια το ζησα απο κοντα και αυτη ειχε τρελαθει με τρια παιδια και φυσικα εκανε εκτρωση και στα δυο μιλαμε πριν16χρονια και βαλε αυτο το πραγμα!μια φιλη μου παλι που τα παιδια τα πιανει μονο που την βλεπει ο αντρας της με σπυραλ σωθηκε το φοραει χρονια και δεν ειχαν ποτε καποιο θεμα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να σας υπενθυμίσω οτι εαν το πάμε "Θεολογικά"

(γιατί πολύ έχει ακουστεί αυτό εδω μέσα)

 

και η προφύλαξη, και το σπυράλ και όλα τα μέσα αντισύλληψης...

είναι ΑΜΑΡΤΙΑ !!!

 

Η θρησκεία μας είναι υπέρ των πολύτεκνων οικογενειών

(ή κάνω λάθος; )

 

Γιαυτό καλύτερα να μην αναφερόμαστε στο Θεολογικό

κομμάτι

απο την στιγμή που δεν μπορούμε να το τηρήσουμε.....

 

...ο Θεός είναι ψηλά και μας κοιτάει...

Link to comment
Share on other sites

Αν και είπα από την αρχή γράφωντας το 1ο μηνυμά μου μετά να αποχωρήσω δεν μπόρεσα να μην γράψω αυτά που σκέφτομαι.

 

Η αδελφή της μητέρας μου μετά από αρκετές και συνεχόμενες αποβολές μένει έγκυος, στην επαρχία που μένει , δυστυχώς οι γιατροί δεν έδιναν ιδιαίτερη σημασία στις έγκυες και τους ασθενείς και φυσικά πριν 40 χρόνια η ιατρική δεν είχε καμία σχέση με τη σημερινή της εξέλιξη...

 

Μένοντας λοιπόν ξανά έγκυος της λέει ο γιατρος όλα καλά θα είναι με αυτή την εγκυμοσύνη αν και είχε διάφορα σοβαρα πρόβλήματα. Γεννάει λοιπόν δυστυχώς ένα αγόρι διαννοητικά καθυστερημένο. Έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της, ήξερε ότι την περιμένει ένας γολγοθάς...δεν φανταζόταν όμως πόσο μεγάλος θα ήταν! προσπαθούσε να συμβιβαστεί με όλο αυτό που της συνέβαινε και σκέφτηκε πως αν ο Θεός την αξιώσει να κάνει ένα δεύτερο παιδάκι, θα απαλύνει λίγο ο πόνος της. Πάει λοιπόν στον καλύτερο γυναικολόγο τότε της πόλης που έμενε και της έλεγε'' μην ανυσηχείς τό παίρνω επάνω μου'', μείνε έγκυος και όλα καλά θα πάνε! γιατρέ μου σίγουρα του έλεγε;''είμαι εγώ υπεύθυνος'' της έλεγε.Μένει λοιπόν έγκυος και γεννάει ένα κορίτσι το οποίο δυστυχώς είναι και αυτό διαννοητικά καθυστερημένο!το πιστεύετε; 2 παιδιά άρρωστα! τι να πείς σε αυτή την γυναίκα με το ένα παιδί στο ίδρυμα (το έβαλε γιατί είχε επικίνδυνη και επιθετική συμπεριφορά, πετούσε πράγματα και χτυπούσε τους γονείς και την αδελφή του ) και το άλλο στο σπίτι να υποφέρει;Τότε δεν έκαναν εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί πρόβλημα, αν γινόντουσαν και το ήξερε ποιος θα παρεξηγούσε αυτή την γυναίκα αν κατεφευγε σε έκτρωση;

 

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη απόφαση αλλα πραγματικά την δικαιολογώ μόνο σε περίπτωση ανοίατων ασθενειών και γενικά πολύ σοβαρών προβλημάτων του παιδιού η κινδύνου της ζωής της μητέρας.

 

Κορίτσια ξέρω γυναίκα η οποία έχει κάνει 8 εκτρώσεις και το καυχιέται! μου ρχεται να κάνω εμετό μόλις την βλέπω!όχι μόνο δεν έχει μετανώσει αλλά ισχυρίζεται ότι θα ξαναέκανε γιατί ένα παιδί για να έλθει στον κόσμο, πρέπει οι γονείς του να του προσφέρουν σπίτι, ιδιωτική μόρφωση και περιουσία!:shock:

 

Εύχομαι να μην βρεθούμε ποτέ κορίτσια σε ανάλογη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Αμα παμε θεολογικα , η Εκκλησια ειναι υπερ του οικογενειακου προγραμματισμου και δεχεται την αντισυληψη .

 

Δυστυχώς η εκκλησία δεν δέχεται την αντισύλληψη όπως επίσης και την μέθοδο της εξωσωματικής.

Όταν προσπαθούσα να μείνω έγκυος είχα πάει σε ένα μοναστήρι και μίλησα με την γερόντισσα της μονής. Της είπα σε κάποια φάση τελείως αυθόρμητα εύχομαι ο Θεός να μου χαρίσει ένα παιδάκι έστω και με εξωσωματική.Με κοιτάει έτσι :shock::shock: και μετά με άρχισε στο κύρηγμα....κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό!

Link to comment
Share on other sites

Όποια πάντως έχει ακούσει για μία μόνο περίπτωση που έμεινε έγκυος γυναίκα με σπιράλ, να σας ενημερώσω για μια άλλη περίπτωση φίλης μου 38 ετών, με 2 παιδιά που ναι, έμεινε έγκυος το 2008 όταν φορούσε σπιράλ (όχι ληγμένο). Αποφάσισε να το κρατήσει και όταν ο γιατρός της έβγαζε το σπιράλ φοβόταν μήπως τραυματιστεί ο αμνιακός σάκος. Τελικά, μια χαρά πήγαν όλα...

Η εκκλησία (τα παλιά μυαλά, όχι κάποιοι ανοιχτόμυαλοι παπάδες) δεν δέχεται τον οικογενειακό προγραμματισμό, δεν δέχεται καμία μορφή αντισύλληψης, δέχεται την συνουσία μόνο για προσπάθεια αναπαραγωγής και όχι για ευχαρίστηση.

Προσωπικά δεν κατακρίνω έκτρωση για προσωπικούς λόγους ή διακοπή κύησης για ιατρικούς λόγους, απλά συγχίζομαι τρομερά όταν ακούω γυναίκα να έχει κάνει 2-3 και περισσότερες φορές έκτρωση επειδή δεν πρόσεξε, και επιπλέον να μην την νοιάζει καθόλου. Αυτές οι περιπτώσεις μου αποδεικνύουν ότι οι συγκεκριμένες γυναίκες θεωρούν τις ψυχές αναλώσιμες, δεν είναι απλά θέμα απροσεξίας.

Όσο για το αν τα παιδάκια με προβλήματα τα φέρνει ο Θεός και δεν πρέπει να προβαίνουν κάποιες γυναίκες σε διακοπή κύησης, τι να πω... Η christiana08 σε ανάλογο θέμα είχε γράψει "Μακριά από εσάς". Εννοείται πως συμφωνώ μετον τρόπο σκέψης της... Μακριά από εμάς τις υπόλοιπες λοιπόν και ποτέ να μην μας τύχει τέτοιο θέμα, είναι πολύ σκληρό για να το συζητάμε εκ του ασφαλούς.

Εκεί απλά σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου, τον πονάς και ΔΕΝ τον κατακρίνεις (ούτε ευγενικά!! Καθόλου δεν μιλάς!!)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει ότι για τη δική μου περίπτωση, για μένα προσωπικά, η έκτρωση δεν διαφέρει από την ευθανασία. Οπότε θα δεχόμουν να κάνω έκτρωση μόνο σε περιπτώσεις υγείας που θα δεχόμουν να κάνω και ευθανασία σε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο.

 

Από κει και πέρα σαφώς και υποστηρίζω ότι κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα στο σώμα της και της ανήκει δικαιωματικά η επιλογή. Όμως διαφωνώ με την απενοχοποίηση της πράξης, μόνο και μόνο για να μην αισθανθεί αργότερα άσχημα γι'αυτή την επιλογή. Δεν μου αρέσει καθόλου να αναφερόμαστε στα έμβρυα σαν αυτά να μην είναι ζώντες οργανισμοί αλλά συστάδες κυττάρων. Η έκτρωση είναι όντως νόμιμη έως τις 24 εβδομάδες κύησης και σ' αυτές τις ηλικίες τα έμβρυα δεν είναι συστάδες κυττάρων. Είναι ολοκληρωμένοι οργανισμοί που έχουν και πιθανότητες επιβίωσης έξω από τη μήτρα αν τους δοθεί κατάλληλη ιατρική υποστήριξη. Καλό είναι λοιπόν η γυναίκα που επιλέγει την έκτρωση να γνωρίζει όλες τις παραμέτρους και να κάνει συνειδητά την επιλογή. Επίσης, να σας πληροφορησω ότι εδώ στην Ελλάδα γνωρίζω ότι εκτρώσεις γίνονται και μετά την 24η εβδομάδα απλά δεν καταγράφονται ως εκτρώσεις αλλά ως πρόωροι τοκετοί. Το γνωρίζω γιατί μου έχει προταθεί από μαιευτήρα, σε περίπτωση που θα παρουσιάζονταν πρόβλημα στη Β' Επιπέδου.

 

Υπάρχουν γυναίκες που έκαναν τελικά έκτρωση αλλά δεν είχαν ουσιαστικά επιλογή γιατί οδηγήθηκαν από λανθασμένες αντιλήψεις, προκαταλήψεις, κλπ; Μετάνιωσαν γι' αυτό; Τότε δεν υπήρξε στην ουσία ΕΠΙΛΟΓΗ.

 

Έχω ακούσει για περιπτώσεις που ζευγάρια παντερμένα προχώρησαν σε διακοπή της κύησης για λόγους που εγώ πάντα προσωπικά δεν θεωρώ σοβαρούς. Ζευγάρι που είχε ήδη ένα παιδί προχωρησε σε μείωση δίδυμης κύησης γιατί δεν ήθελε άλλα δύο παιδιά αλλά ένα. Επίσης ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν και πολλές φορές είναι σε θέση να διαπιστώσει το φύλο του μωρού σχετικά νωρίς, διστάζει να το πει σε ζευγάρια που δείχνουν σαφή προτίμηση σε ένα διαφορετικό φύλο, γιατί του έχει τύχει να του ζητήσουν διακοπή της εγκυμοσύνης μετά τη διαπίστωση ανεπιθύμητου φύλου.

 

Πιστεύω ότι αν αυτοί οι άνθρωποι είχαν πραγματική συνείδηση της πράξης τους, πιθανόν να μην το έκαναν. Αν όμως η κοινωνία προβάλει διαρκώς το μήνυμα ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά ζωή πριν τη γέννα, τότε οδηγούνται σ' αυτήν και χωρίς να το πολυσκεφθούν. Από την άλλη οι άνθρωποι που έχουν σοβαρούς λόγους να το κάνουν έχουν σκεφθεί όλες τις παραμέτρους και παίρνουν την απόφαση συνειδητά και φέροντας οι ίδιοι το βάρος της επιλογής τους. Αυτοί οι άνθρωποι δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θιχτούν από το τι πιστεύω εγώ ή ο άλφα ή ο βήτα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εκκλησία δεν δέχεται την αντισύλληψη όπως επίσης και την μέθοδο της εξωσωματικής.

Όταν προσπαθούσα να μείνω έγκυος είχα πάει σε ένα μοναστήρι και μίλησα με την γερόντισσα της μονής. Της είπα σε κάποια φάση τελείως αυθόρμητα εύχομαι ο Θεός να μου χαρίσει ένα παιδάκι έστω και με εξωσωματική.Με κοιτάει έτσι :shock::shock: και μετά με άρχισε στο κύρηγμα....κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό!

 

Η θρησκεια μας δεν εχει προβλημα με την εξωσωματικη. Εχει θεμα με τις προγαμιαιες σχεσεις, τη μοιχεια, την εναλλαγη συντροφων, την διακοπη κύησης, τον αυνανισμο. Η εξωσωματικη δεν ερχεται σε αντιφαση με τις ιδεες της συγκεκριμενης θρησκειας ενω η εκτρωση ερχεται γιατι δεν ταιριαζει σε τιποτα με τη φιλοσοφια της. Τωρα ο καθε παπας και καλογερος μπορει να λεει διαφορα σημασια εχει η επισημη θεση ποια ειναι, γιατι δεν ειναι ολοι οι ιερεις και οι καλογεροι καταρτισμενοι καταλληλα.

 

Τελος, πιστευω οτι αν σε καποιον δεν ταιριαζει η οποιαδηποτε θρησκεια ή δεν τον εκφραζει μπορει να αποχωρησει απο αυτη ειναι τοσο απλο!

Θα θελα ομως να πω οτι ειδικα για τις προγαμιαιες σχεσεις το θεμα δεν ειναι πραγματικα ξεκαθαρο. Δηλαδη ναι μεν σιγουρα ο Θεός ζητά να είμαστε μονογαμικοί και να χωριζουμε μονο για λογους παρα πολυ σοβαρους αλλα ο γαμος σα θεσμος καθιερωθηκε 2 ή 3 αιώνες μετα Χριστόν! τωρα βρες ακρη....

τελος παντων να μη ξεφευγουμε αλλο απο το θεμα...

παντως το πως φερομαστε σε οντα που δε μπορουν να αντιδρασουν και που μας εχουν αναγκη (παιδια κ ζωα) δυστυχως δειχνει το ποιοι ειμαστε... και μιλαω για εκεινες που κανουν εκτρωση κατ επαναληψη για ανοητους λογους, δεν εχω ενα πιατο φαι παραπανω να δωσω, δε θελω να υιοθετησει αλλος το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι, ο αντρας μου δε γουσταρει τα προφυλακτικα, δε θελω να χαλασει κι αλλο το σωμα μου κτλ

θεματα αρρωστιας επαφιονται πλεον στις αντιληψεις και κοσμοθεωριες του καθενος, αλλος που εχει στενη σχεση με τα θεια γεννα με τη σιγουρια οτι ο Θεός θα φροντισει για ολα, αλλος που ειναι αμιγως ορθολογιστης θα πει οχι δε θα αφησω ενα παιδι να υποφερει κτλ κτλ. σε θεματα σοβαρων παθησεων ειναι δυσκολο να βρεις το ποιο ειναι σωστο και ποιο λαθος, θα μπορουσαμε να συζηταμε αιωνιως πανω σε αυτα χωρις να καταληξουμε ποτε πουθενα!

παντως κι εγω ξερω γυναικα που δεν ακουγαν την καρδια του μωρου στον υπερηχο και τη βαλαν μεσα για προκληση τοκετου με σκοπο να γεννησει νεκρο παιδι κι ενω εκεινη ειχε χασει τον κοσμο οταν γεννησε το υποτιθεμενο νεκρο παιδι ακουσε ξαφνικα το κλαμα του, ειχε γινει λαθος! Ευτυχως που ηταν 8 μηνων και το παιδι ηταν ικανο να επιβιωσει εκτος μητρας! και ξερω πολλες περιπτωσεις στο πρωτο τριμηνο που εχουν νομισει για νεκρα ζωντανα εμβρυα. για αυτο παντα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι απαραιτητο να παιρνει κανεις και 2η και 3η γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει ότι για τη δική μου περίπτωση, για μένα προσωπικά, η έκτρωση δεν διαφέρει από την ευθανασία. Οπότε θα δεχόμουν να κάνω έκτρωση μόνο σε περιπτώσεις υγείας που θα δεχόμουν να κάνω και ευθανασία σε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο.

 

Από κει και πέρα σαφώς και υποστηρίζω ότι κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα στο σώμα της και της ανήκει δικαιωματικά η επιλογή. Όμως διαφωνώ με την απενοχοποίηση της πράξης, μόνο και μόνο για να μην αισθανθεί αργότερα άσχημα γι'αυτή την επιλογή. Δεν μου αρέσει καθόλου να αναφερόμαστε στα έμβρυα σαν αυτά να μην είναι ζώντες οργανισμοί αλλά συστάδες κυττάρων. Η έκτρωση είναι όντως νόμιμη έως τις 24 εβδομάδες κύησης και σ' αυτές τις ηλικίες τα έμβρυα δεν είναι συστάδες κυττάρων. Είναι ολοκληρωμένοι οργανισμοί που έχουν και πιθανότητες επιβίωσης έξω από τη μήτρα αν τους δοθεί κατάλληλη ιατρική υποστήριξη. Καλό είναι λοιπόν η γυναίκα που επιλέγει την έκτρωση να γνωρίζει όλες τις παραμέτρους και να κάνει συνειδητά την επιλογή. Επίσης, να σας πληροφορησω ότι εδώ στην Ελλάδα γνωρίζω ότι εκτρώσεις γίνονται και μετά την 24η εβδομάδα απλά δεν καταγράφονται ως εκτρώσεις αλλά ως πρόωροι τοκετοί. Το γνωρίζω γιατί μου έχει προταθεί από μαιευτήρα, σε περίπτωση που θα παρουσιάζονταν πρόβλημα στη Β' Επιπέδου.

 

Υπάρχουν γυναίκες που έκαναν τελικά έκτρωση αλλά δεν είχαν ουσιαστικά επιλογή γιατί οδηγήθηκαν από λανθασμένες αντιλήψεις, προκαταλήψεις, κλπ; Μετάνιωσαν γι' αυτό; Τότε δεν υπήρξε στην ουσία ΕΠΙΛΟΓΗ.

 

Έχω ακούσει για περιπτώσεις που ζευγάρια παντερμένα προχώρησαν σε διακοπή της κύησης για λόγους που εγώ πάντα προσωπικά δεν θεωρώ σοβαρούς. Ζευγάρι που είχε ήδη ένα παιδί προχωρησε σε μείωση δίδυμης κύησης γιατί δεν ήθελε άλλα δύο παιδιά αλλά ένα. Επίσης ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν και πολλές φορές είναι σε θέση να διαπιστώσει το φύλο του μωρού σχετικά νωρίς, διστάζει να το πει σε ζευγάρια που δείχνουν σαφή προτίμηση σε ένα διαφορετικό φύλο, γιατί του έχει τύχει να του ζητήσουν διακοπή της εγκυμοσύνης μετά τη διαπίστωση ανεπιθύμητου φύλου.

 

Πιστεύω ότι αν αυτοί οι άνθρωποι είχαν πραγματική συνείδηση της πράξης τους, πιθανόν να μην το έκαναν. Αν όμως η κοινωνία προβάλει διαρκώς το μήνυμα ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά ζωή πριν τη γέννα, τότε οδηγούνται σ' αυτήν και χωρίς να το πολυσκεφθούν. Από την άλλη οι άνθρωποι που έχουν σοβαρούς λόγους να το κάνουν έχουν σκεφθεί όλες τις παραμέτρους και παίρνουν την απόφαση συνειδητά και φέροντας οι ίδιοι το βάρος της επιλογής τους. Αυτοί οι άνθρωποι δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θιχτούν από το τι πιστεύω εγώ ή ο άλφα ή ο βήτα.

 

συμφωνω απολυτα και ξερετε τι; ευχομαι να ειχα κι εγω την αντιληψη οτι δεν ηταν παρα κυτταρα γιατι ετσι ουτε τυψεις θα ειχα ουτε τιποτα. Η ιδεα του τι ειναι ειναι που δημιουργει ή όχι τις τύψεις.....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα έπρεπε να είχαν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή και όχι μόνο όσοι πληρούν κάποιες προδιαγραφές .

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αρχοντούλα. Αυτό που είπες είναι μεγάλη κουβέντα.

 

Θεωρώ ότι οι γονείς που παίρνουν την απόφαση να κρατήσουν ένα παιδί με πρόβλημα είναι αξιοθαύμαστοι και αξιέπαινοι. Δεν ξέρω αν βρισκόμουν στη θέση τους αν θα το άντεχα. Χρειάζεται μεγάλη αγάπη αλλά και τεράστια δύναμη ψυχική και σωματική.

Βέβαια δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση τους υπόλοιπους που αποφασίζουν να μη κρατήσουν τα παιδάκια. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις του και μόνος του ξέρει σε τι μπορεί να ανταπεξέλθει.

 

Απλά πιστεύω πως ο Θεός δίνει δύναμη αλλά και το δικαίωμα στην επιλογή.

Όλα στη ζωή μας συμβαίνουν για κάποιο λόγο...

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Xμ,αυτο που λετε τωρα,βεβαια ειναι καπως.....

 

Δηλαδη,εαν καταλαβα καλα,μια γυναικα η οποια εχει προβει σε διακοπη κυησης για ιατρικους λογους δεν θα επρεπε (κατα την γνωμη σας),να θιγεται η να πληγωνεται απο ανθρωπους που την κατακρινουν η της καταλογιζουν φονο (δεν λεω για εσας ντε και καλα),που ομως εκεινοι ΔΕΝ εχουν βρεθει στην αναλογη θεση????

 

Επισης,δεν μου απανταει κανεις,την μειωση πως την αντιλαμβανεστε?

 

Xamogelaki μου,φυσικα και αν δεν μας αντιπροσωπευει αυτο που πρεσβευει μια θρησκεια,αποχωρουμε απο αυτην,δεν το συζητω!

Ουτως η αλλως εγω πιστευω πως τα παιδια μου τα εκανα εγω με τον αντρα μου,οχι οτι τα εστειλε ο Θεος.

Το θεμα ειναι,χαρα μου,πως οταν εγω εκανα διακοπη κυησης,ολες (μα ολες) οι βαθεια θρησκευομενες (?) γυναικες του αμεσου περιβαλλοντος μου,οι οποιες σε περιπτωση που το μωρακι μου γεννιοταν θα ειχαν αμεση επαφη μαζι του "ξεχασανε" τα παντα περι θρησκειας και μου λεγανε "Δεν φανταζομαι να το κρατησεις?.

 

Μερικοι την θρησκεια την χρησιμοποιουν οπως τους βολευει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...