Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

alex, thanks, δεν το θυμόμουν καλά :) Πράγματι ωραία ταινία..

 

fistikaki και mother's heart, λέτε ακριβώς το αντίθετο..:rolleyes::D

 

Αρχοντουλα, κι εγώ στην λέξη φόνος διαφωνησα.. δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώσει τύψεις μια γυναίκα για μια ολόκληρη ζωή επειδή διέκοψε την εγκυμοσύνη της.. Και να σκέφτεται "Ναι, τώρα θα ήταν 30 και θα ήταν στο parents.gr"..

Κι αν οι δικοί μου γονείς έκαναν σεξ μία μέρα αργότερα εγώ δεν θα υπήρχα.. όλοι τυχαίοι είμαστε...

Μην κολλάς στο ότι ανέφερα το προφυλακτικό.. Φυσικά και πρέπει να χρησιμοποιείται, δεν είπα το αντίθετο.. Εγώ πρώτη φορά στην ζωή μου χωρίς προφυλακτικό έκανα σεξ πριν 3 μήνες και είμαι 30..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν χαρακτηρίζω τα άτομα, λέω όμως ότι προκειται για τη διακοπή της ζωής ενός ανθρώπου. Πιθανότατα κι εγώ αν ημουνα στη θέση τους, και ιδίως στην περίπτωση της ασθένειας ενός παιδιού, θα επέλεγα να μη το φέρω στον κόσμο.

Αλλά η πράξη δεν αλλάζει. Απλά σε αυτη την περίπτωση το κανεις με την πίστη ότι ειναι το καλυτερο για το παιδι σου και για σενα.

Δεν κρίνω κανέναν, οι αντοχες ψυχικές και σωματικές κάθε ανθρώπου ειναι διφορετικές και δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση από όλους να φανουν δυνατοί και κόντρα στις όποιες αντιξοότητες να φέρουν ένα παιδι στον κόσμο.

Αλλά όπως και να το κανεις ένας άνθρωπος δεν γεννιέται,γιατί εσυ το αποφασίζεις και δεν θεωρώ ότι ένα εμβρυο 4, 5, ή 6 εβδομάδων είναι απλά μια μάζα κυττάρων. Είναι για μενα,όπως έγραψα και πιο πάνω ένας εν δυναμει ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

itsme, δεν είμαι απόλυτη για τους λογους που οδηγούν΄μια γυναίκα στην έκτρωση, αλλά ειμαι απόλυτη στο ότι πρόκειται για τη διακοπή μιας ζωής. Και αυτό για μενα δεν αλλάζει, είτε το κάνεις για "καλούς" λόγους, είτε γιατί σου "προέκυψε".

Link to comment
Share on other sites

itsme, δεν είμαι απόλυτη για τους λογους που οδηγούν΄μια γυναίκα στην έκτρωση, αλλά ειμαι απόλυτη στο ότι πρόκειται για τη διακοπή μιας ζωής. Και αυτό για μενα δεν αλλάζει, είτε το κάνεις για "καλούς" λόγους, είτε γιατί σου "προέκυψε".

 

 

ακριβως!!!συμφωνω με τη μαρια!!!οπως κ να το κανεις,ειτε στεναχωρηθεις,ειτε οχι,ειτε κρινεται η υγεια σου η' η υγεια του παιδιου σου,δεν παυει να αφαρειται η ζωη ενος ανθρωπου....που κατα συνεπεια δεν εχουμε δικαιωμα να το κανουμε!!!δηλαδη ειναι σαν να παιρνουμε την ''εξουσια'' του θεου στα χερια μας!!!εκεινος αποφασιζει ποτε θα γεννηθει ενα παιδι κ εκεινος αποφασιζει ποτε θα το παρει κ ΑΝ θα το παρει.....!!εμεις δηλαδη ειμαστε εξυπνοι να κανουμε κατι που ειναι ολοκληρωτικα εξουσια του θεου??

 

τωρα για παιδακια που προερχονται απο βιασμους,οπως ανεφερε μια κοπελα,ειναι δυσκολη περιπτωση,αλλα πιστευω κ παλι δεν εχουμε το δικαιωμα να αφαιρεσουμε τη ζωη του!μπορει να μισουμε τον ''πατερα'' του,αλλα αυτο αξιζει να γεννηθει ευτυχισμενο κ να ζησει τη ζωη που του χαριστηκε!!

κ παλι καπου εκει ειναι ο θεος,που εγω πιστευω ολοκληρωτικα κ μεσα απ'την ψυχη μου,οτι θα ''μετρηθουν'' οταν ερθει η ωρα να αποχωρισουμε απ'τον κοσμο!!

κ να θυμομαστε οτι εδω ειμαστε επισκεπτες κ οτι πραττουμε ,καλο η'κακο,θα εχει αντικτυπο εκεινη την ωρα που θα κληθουμε να κοιταξουμε καταματα τον θεο!!

φυσικα δεν εννοω οτι οποια κοπελα εκανε εκτρωση θα παει στην κολαση....προς θεου!αν μετανοησει με ολη της την ψυχη,ο θεος δεν ειναι βαρβαρος να την τιμωρησει!ολες οι πραξεις μας μπορουν να συγχωρεθουν,αρκει να το πιστευουμε μεσα απ'την καρδια μας κ να προσευχομαστε γι'αυτο!!

 

σας ζαλισα περι θεου,αλλα εγω ετσι νιωθω κ προσπαθω οσο μπορω να κανω πραγματα που δεν θα με κανουν αργοτερα να ντραπω να Τον αντικρυσω!!οσο μπορω βεβαια,γιατι κ γω ανθρωπος ειμαι κ εχω κανει λαθη η' θα κανω...ισως κ χειροτερα στα ματια του θεου,απ'ότι ειναι η εκτρωση...ποτε δεν ξερουμε!

 

η καθε μας πραξη εχει αντικτυπο στο παρον μας,στο μελλον μας,αλλα κ στον ουρανο!!!να μην το ξεχναμε!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

επιτρεψτε μου να διαφωνισω στο οτι ολα ειναι τυχαια ή οτι εμεις τυχαια ηρθαμε σε αυτο τον κοσμο.εγω προσωπικα δεν το πιστευω.τπτ δεν ειναι τυχαιο στον κοσμο που ζουμε.και ας πουμε οτι ο θεος το κατι ανωτερο απο μας ειναι ,υπαρχει γτ εμεις εχουμε την αναγκη να πιστευουμε σε κατι μεγαλυτερο απο μας.ας το δουμε ρεαλιστικα το θεμα,θα σκοτωνες το παιδι σου και μετα θα το τεμαχιζες?οχι και πολυ βαρυ μονο που το σκεφτομαστε και περα απο καθε λογικη ετσι?ε τοτε πως λεν μερικες οτι εγω δεν το κρατησα αλλα δεν το σκοτωσα απλα το ξεφορτωθηκα γτ δεν θα ημουν σωστη μανα στα αλλα μου παιδια?τι επιλογη ειναι αυτη?ειπαμε για τις ακραιες καταστασεις και νομιζω ολες συμφωνουμε λιγο πολυ γι αυτες στην καθημερινη ζωη μας δεν μπορει να λες α!εμεινα εγκυος εχω δυο παιδια ειμαι κουρασμενη ο αντρας μου φωναζει τα οικονομικα μου δεν ειναι καλα και πας και κοματιαζεις το σπλαχνο σου.εγω αυτο δεν το δεχομαι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουφετάκι, αυτό θα έπρεπε να είναι το πρώτο μήνυμα σου..

Συμφωνώ, αν είναι να το μετανιώσεις, μην το κάνεις ποτέ!

 

 

mother's heart, είσαι ευγενέστατη αλλά όλο αυτό με τις μετάνοιες και την ημέρα της κρίσης post παρά post είναι λίγο κουραστικό..

ας μην κάνουμε το θέμα εκκλησιαστικό..

αν υπαρχει πληρη αγνοια που να ξερεις τι θα νιωσεις μετα και οταν ειναι μικρα σε ηλικια τα κοριτσια και δεν υπαρχει ενημερωση τοτε κανεις κατι που ουσιαστικα δεν ξερεις τι κανεις γι αυτο και πριν καιρο ειπα οταν παμε στον γιατρο θα πρεπει να ειναι υποχρεωμενος να σου λεει την διαδικασια με λεπτομεριες και να ειναι ολοι καταρτισμενοι στο να σε βοηθαν να δεις τις εναλακτικες σου.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τι πληγές ξύνετε :-(

Η μητέρα μου, μου είπε πέρισυ για πρώτη φορά, ότι έκανε έκτρωση όταν εγώ ήμουν στα 14 και ο αδερφός μου στα 11 και από τότε κοιτάω τις νύχτες τον ουρανό και κλαίω, πάντα ήθελα ένα δεύτερο αδερφάκι, αλλά δεν το εξέφραζα, νόμιζα πως απλά ποτέ δεν έτυχε να έρθει και όταν το έμαθα έπαθα σοκ.

Δεν έκανα εγώ στα 17 μου και έκανε η μητέρα μου στα 33 της χωρίς να έχει κανένα οικονομικό θέμα, απλά επειδή δεν ήθελε να μεγαλώνει πάλι από την αρχή μικρά παιδάκια.

Το έχει μετανιώσει πολύ πικρά, την παρέσυρε μια κουμπάρα της , που της έλεγε πως στην αρχή είναι μια μύξα κτλ και η μαμά μου νόμιζε, πως δεν θα ήταν κάτι το φοβερό και όταν κάποια στιγμή είδε ένα ντοκυμαντέρ, κατάλαβε πόσο θλιβερό γεγονός είναι η διακοπή μιας κύησης.

Εύχομαι όταν πεθάνω να συναντήσω αυτήν την ψυχή, θέλω να πιστεύω πως υπάρχει και για αυτά παράδεισος, αυτή η σκέψη με γαληνεύει και με ηρεμεί. Παρόλαυτα όλο αναρωτιέμαι πως θα ήταν, εαν είχε έρθει στην ζωή :-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τι πληγές ξύνετε :-(

Η μητέρα μου, μου είπε πέρισυ για πρώτη φορά, ότι έκανε έκτρωση όταν εγώ ήμουν στα 14 και ο αδερφός μου στα 11 και από τότε κοιτάω τις νύχτες τον ουρανό και κλαίω, πάντα ήθελα ένα δεύτερο αδερφάκι, αλλά δεν το εξέφραζα, νόμιζα πως απλά ποτέ δεν έτυχε να έρθει και όταν το έμαθα έπαθα σοκ.

Δεν έκανα εγώ στα 17 μου και έκανε η μητέρα μου στα 33 της χωρίς να έχει κανένα οικονομικό θέμα, απλά επειδή δεν ήθελε να μεγαλώνει πάλι από την αρχή μικρά παιδάκια.

Το έχει μετανιώσει πολύ πικρά, την παρέσυρε μια κουμπάρα της , που της έλεγε πως στην αρχή είναι μια μύξα κτλ και η μαμά μου νόμιζε, πως δεν θα ήταν κάτι το φοβερό και όταν κάποια στιγμή είδε ένα ντοκυμαντέρ, κατάλαβε πόσο θλιβερό γεγονός είναι η διακοπή μιας κύησης.

Εύχομαι όταν πεθάνω να συναντήσω αυτήν την ψυχή, θέλω να πιστεύω πως υπάρχει και για αυτά παράδεισος, αυτή η σκέψη με γαληνεύει και με ηρεμεί. Παρόλαυτα όλο αναρωτιέμαι πως θα ήταν, εαν είχε έρθει στην ζωή :-(

ω ρε αρχοντουλα!!κριμα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ω ρε αρχοντουλα!!κριμα

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βασανίζει αυτή η σκέψη.

Έχω τόσο καλούς γονείς και όλο αναρωτιέμαι πως μπόρεσαν.......

Κλαίω για την καρδιά μου, που δεν πρόλαβε να δει τον ήλιο και τώρα επίσης κλαίω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση.. Ας ξεκινήσω με αυτό..

Αλλά δε νομίζω πως χωράνε απόλυτες απόψεις σε αυτό το θέμα..

 

Κάποια ανέφερε την ταινία Juno ως παράδειγμα για να ακολουθήσουμε.. Πολύ ωραια ταινία αλλά δεν μπορείς να δεις τη συνέχεια.. Κόβεται εκεί που ξεκινούν τα προβλήματα.. Πως θα το μεγαλώσει αυτό το παιδί?

Η ταινία, για να καταλάβαιτε, αφορά σε ένα 16χρονο κοριτσάκι που μένει έγκυος και αποφασίζει να κρατήσει το μωρό της και να το δώσει σε ένα ζευγάρι. Στην πορεία ερωτεύεται τον σύζυγο αυτού του ζευγαριού και του την ψιλοπέφτει. Αυτός ψαρώνει μεν αλλά δεν ανταποκρίνεται..

Στο τέλος η 16αχρονη το μετανιώνει, δεν το δίνει στο ζευγάρι και το κρατά να το μεγαλώσει η ίδια μαζί με τον φυσικό πατέρα του παιδιού, άλλον έναν ανώριμο έφηβο..

Πολύ ωραία ταινία πραγματικά αλλά είναι παράδειγμα προς μίμηση?

 

Το άλλο που λέτε.. Να το κρατήσει και να το δώσει για υιοθεσία! Οι ίδιες εμείς δεν είμαστε που σχολιάζουμε σε άλλα θέματα πόσο δύσκολο είναι για αυτά τα παιδάκια που μένουν σε ιδρύματα μέχρι να υιοθετηθούν?

 

Ωραία είναι όλα στα λόγια αλλά στην πράξη αλλάζει λίγο το τοπίο..

 

Επειδη χτες ειδα την ταινια. Η Juno δινει το μωρο στην γυναικα απο το ζευγαρι (το οποιο χωριζει για αλλους λογους) και η ζωη συνεχιαζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βασανίζει αυτή η σκέψη.

Έχω τόσο καλούς γονείς και όλο αναρωτιέμαι πως μπόρεσαν.......

Κλαίω για την καρδιά μου, που δεν πρόλαβε να δει τον ήλιο και τώρα επίσης κλαίω....

οπως τπτ δεν ειναι τυχαιο σε αυτο τον κοσμο και οι πραξεις μας εχουν καποιο σκοπο πως αλλιως να το δεις?αστο.....

χαχαχα!!!κουφετακι χαμος εδω στη μυκονο....δεν χωραμε να περπατησουμε απ'τον κοσμο...κ μου τη σπαει....θελεω ηρεμια...!!!χιχι!!

 

αντε να δω ποτε θα καταφερουμε να χτισουμε το σπιτακι μας καπου κοντα στο καρπενησι που τοσο ονειρευομαστε!!!στην ησυχια μας κ στο βουνο που τοσο μας αρεσει!!!!!!:-)

εσυ θεσσαλονικη ε???:-D

εγω σαλονικα.δεν την αλλαζω αλλα δεν εχω ζηση και πουθενα αλλου για να πω ακτι αλλο.καρπενηση τελειο.εγω παλι ηραμια δεν θα θελα τωρα διακοπες θα θελα...τελος παντον συγνωμη που καταχραστηκαμε το θεμα συνεχιστε και καλο βραδυ

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χτες ειδα την ταινια. Η Juno δινει το μωρο στην γυναικα απο το ζευγαρι (το οποιο χωριζει για αλλους λογους) και η ζωη συνεχιαζεται...

Ναι, μου το είπε και η alex νομίζω.. δικό μου το λάθος στο σενάριο.. το άλλαξα λίγο.. :roll:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι ότι ανέβηκαν οι τόνοι σε αυτό το θέμα,

ειναι ωραίο να παρατείνονται και οι δύο αποψεις αλλά δεν ειναι ωραίο

να προσπαθεις να "επιβάλλεις" με τα λεγόμενα σου την δική σου

οπτικη για το θέμα.

για αλλους το θεμα της εκτρωσεις ειναι καταδικαστέο για άλλους όχι ....

αλλα κανεις δεν ειναι τέλειος και κανεις δεν μπορει να λεει για το άλλον .

ο Χριστός μίλησε για αγάπη και συγχώρεση εμεις γιατι δεν μπορουμε να εχουμε

αγαπη για τους συμφορουμίστες μας ???

Ο καθε ένας προσπαθει να κανει το καλυτερο για την οικογένεια του ας τον αφήσουμε να το κάνει οπως νομίζει.

η εκτρωση ειναι μια πραξη που καταλήγει κανεις μετα απο "ψυχολογική πίεση " ή μετά απο προσωπικό φόβο ότι δεν μπορώ.

κανεις δεν μπορεί να πει στον άλλο ότι ΜΠΟΡΕΙ ενω σου δηλώνει οτι δεν μπορεί.

εδώ θα μου πείτε ότι ο Θεός βοηθάει ... ναι το γνωρίζω και συμφωνώ αλλά να μην λεμε και μεγάλα λόγια ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ διότι δεν ξέρουμε το αύριο .

και ουτε μπορουμε να φανταστουμε αν το παιδακι θα εχει προβλημα τι μπορεί να σημαίνει αυτό .

το μονο που μπορώ να σας πω ειναι να ευχόμαστε να μην ερθουμε μπρος απο αυτο το δίλημμα.

και να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι ότι ανέβηκαν οι τόνοι σε αυτό το θέμα,

ειναι ωραίο να παρατείνονται και οι δύο αποψεις αλλά δεν ειναι ωραίο

να προσπαθεις να "επιβάλλεις" με τα λεγόμενα σου την δική σου

οπτικη για το θέμα.

για αλλους το θεμα της εκτρωσεις ειναι καταδικαστέο για άλλους όχι ....

αλλα κανεις δεν ειναι τέλειος και κανεις δεν μπορει να λεει για το άλλον .

ο Χριστός μίλησε για αγάπη και συγχώρεση εμεις γιατι δεν μπορουμε να εχουμε

αγαπη για τους συμφορουμίστες μας ???

Ο καθε ένας προσπαθει να κανει το καλυτερο για την οικογένεια του ας τον αφήσουμε να το κάνει οπως νομίζει.

η εκτρωση ειναι μια πραξη που καταλήγει κανεις μετα απο "ψυχολογική πίεση " ή μετά απο προσωπικό φόβο ότι δεν μπορώ.

κανεις δεν μπορεί να πει στον άλλο ότι ΜΠΟΡΕΙ ενω σου δηλώνει οτι δεν μπορεί.

εδώ θα μου πείτε ότι ο Θεός βοηθάει ... ναι το γνωρίζω και συμφωνώ αλλά να μην λεμε και μεγάλα λόγια ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ διότι δεν ξέρουμε το αύριο .

και ουτε μπορουμε να φανταστουμε αν το παιδακι θα εχει προβλημα τι μπορεί να σημαίνει αυτό .

το μονο που μπορώ να σας πω ειναι να ευχόμαστε να μην ερθουμε μπρος απο αυτο το δίλημμα.

και να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!!!!

 

Εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου..

 

Θέλω όμως να χρησιμοποιήσω το μήνυμά σου για να τονίσω κάτι που συζητούσαμε πριν για την διαφορά θρησκευτικού και εκκλησιαστικού..

Αυτή είναι μια θρησκευτική-χριστιανική προσέγγιση.. Δε πα να'μαι και βουδίστρια, δεν έχω να προσάψω κάτι σε αυτό το μήνυμα γιατί εμπεριέχει αγάπη και την αγάπη δεν την αμφισβητεί κανείς! Αυτό είναι το νόημα!

 

Τα υπόλοιπα για τις μετάνοιες και τις πύλες και την ημέρα της κρίσης είναι η εκκλησιαστική προσέγγιση.. Οτι πρέπει να βασανίζομαι με τις σκέψεις και να κάνω μετάνοιες για να συγχωρεθώ..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

κριμα! κι εγω που εχασα το αγορακι μου 34 εβδομαδων δινω και την ψυχη μου για ενα μωρακι- αδερφακι για την κορουλα μου!:-(:-(:-(

Διάβασα την ιστορία σου.. Λυπάμαι πολύ για το αγγελούδι σου..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια ανέφερε την ταινία Juno ως παράδειγμα για να ακολουθήσουμε.. Πολύ ωραια ταινία αλλά δεν μπορείς να δεις τη συνέχεια.. Κόβεται εκεί που ξεκινούν τα προβλήματα.. Πως θα το μεγαλώσει αυτό το παιδί?

Η ταινία, για να καταλάβαιτε, αφορά σε ένα 16χρονο κοριτσάκι που μένει έγκυος και αποφασίζει να κρατήσει το μωρό της και να το δώσει σε ένα ζευγάρι. Στην πορεία ερωτεύεται τον σύζυγο αυτού του ζευγαριού και του την ψιλοπέφτει. Αυτός ψαρώνει μεν αλλά δεν ανταποκρίνεται..

Στο τέλος η 16αχρονη το μετανιώνει, δεν το δίνει στο ζευγάρι και το κρατά να το μεγαλώσει η ίδια μαζί με τον φυσικό πατέρα του παιδιού, άλλον έναν ανώριμο έφηβο..

Πολύ ωραία ταινία πραγματικά αλλά είναι παράδειγμα προς μίμηση?

 

Ασχετο φιλεναδα αλλα η Juno δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες τωρα. Στο κοριτσι την πεφτει ο πατερας, εκεινη αρνηται, χωριζει ο τυπος απο την γυναικα του και η Juno αποφασιζει να δωσει το παιδι ΜΟΝΟ στην κοπελα η οποια το μεγαλωνει μονη της και η juno συνεχιζει το σχολειο με τον φιλο της. Την εχω δει 5 φορες την ταινια. Οσο για τα υπολοιπα περι εκτρωσης κοριτσια μου εχω πει χιλιες φορες ειμαι υπερ της επιλογης της γυναικας για εκτρωση, παρα ταυτα το θεωρω φονο. Και δεν ειναι περιεργο για μενα. Ναι μεν υπαρχει το δικαιωμα να επιλεξουμε αλλα στην τελικη περνουμε μια ζωη. Ο καθεις πορευεται ετσι οπως μπορει στην ζωη. Η ζωη ποτε δεν ειναι στρωτη, ευκολη ή ετσι οπως θα την θελαμε. Κατανοω απολυτα μια γυναικα να κανει εκτρωση και σεβομαι απολυτα τους λογους της, οποιοι και αν ειναι. Παρολα αυτα αν το κραταγε αυτο θα ηταν παιδι. Δεν κανει αυτο λιγοτερη την πραξη της, ή περισσοτερη για μενα. Και σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις που τιθεται πλεον θεμα υγειας παιδιου 'η μανας και εκει τα πραγματα ειναι ιερα. Κατα τα αλλα καλο θα ηταν να καταληξουμε οτι συμφωνουμε να διαφωνουμε. Υπαρχουν ολες οι αποψεις και το θεμα ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητο για καποιους.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια ιστορία;

 

Μου τη θύμισε ο άντρας μου προχτές: είναι από τον Γκυ Ντε Μωπασσαν, από μία συλλογή διηγημάτων:

 

Ήταν μια φορά ένα ζευγάρι πάμφτωχο με πολλά παιδιά. Πρόσφατα, η γυναίκα έιχε γεννήσει ένα όμορφο αγοράκι. Κάποια μέρα, πέρασε από εκεί μία άμαξα, από την οποία βγήκε μία καλοντυμένη κυρία και επισκέφτηκε το σπίτι τους, ζητώντας το παίδάκι για υιοθεσία και προσφέροντας χρήματα στους γονείς, αλλά και μία καλή και άνετη ζωή στο παιδί. Οι γονείς αρνήθηκαν να δώσουν το μωρό τους και τότε η κυρία κατευθύνθηκε προς το γειτονικό σπίτι, όπου ένα άλλο μωράκι είχε γεννηθεί. Εκείνοι οι γονείς το έδωσαν αμέσως.

Πέρνούσαν τα χρόνια και η μητέρα που είχε κρατήσει το παιδί της κατηγορούσε καθημερινά τη γειτόνισα, που είχε δώσει το δικό της, ενώ περηφανευόταν για τη δική της ηθική στάση.

Μια μέρα, ένα παλικάρι καθαρό και καλοντυμένο ήρθε στο χωριό. Ήταν ο γιος της γειτόνισας που είχε έρθει για να γνωρίσει την οικογένειά του. Βλέποντας τον, ο γιος της άλλης οικογένειας, είπε: 'Εμένα με αφήσατε να πεινάω κάθε μέρα και να ντύνομαι με κουρέλια, ενώ αυτός ζει πλουσιοπάροχα. Φεύγω λοιπόν, γιατί εσείς δεν είστε γονείς.'

 

Το συζητήσαμε λίγο με τον άντρα μου γιατί είναι εντυπωσιακό το τέλος. Αυτό που με ενδιέφερε στην ιστορία ήταν η επίκληση της μάνας στην ηθική και όχι στην αγάπη ή τη φροντίδα, που νομίζω μπορεί να φανεί τελικά με πολλούς τρόπους. Χίλιες φορές προτιμότερη η αντισύλληψη από την έκτρωση, αλλά και χίλιες φορές προτιμότερο ένα χαρούμενο παιδί από ένα δυστυχισμένο και ανεπιθύμητο.

Ας σημειωθεί ότι στο τέλος κατηγορούνται και οι δύο γονείς, όχι μόνο ο ένας...

 

εμενα δεν μου αρεσε και πολυ η ιστορια....δηλαδη το παν στη ζωη ειναι τα υλικα αγαθα;το ντυσιμο και η πολυτελεια;εγω αν ημουν στη θεση του παιδιου της ιστοριας δεν θα αλλαζα τους γονεις μου με ολα τα πλουτη του κοσμου και θα χαιρομουν πολυ που η μανουλα μου δεν μου στερησε την γλυκεια αγκαλια της!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=E4vMKR3VTBw&feature=related

 

 

επειδη να σοκαρεις προσπαθεις με τα βιντεο....εγω που εχω κανει εκτρωση καιδεν μετανιωνω καθολου γιαυτο, εχω να πω ....πως βιντεο σαν καιαυτα με σοκαρουν.........και οχι σαν αυτα που ποσταρατε πιο πανω!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κορίτσια...πριν κανω την αναγκαστική αποξεση ηθελα να δω πως γίνεται...οτι δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο,πως να το χαρακτηρισω, εποδυνο να πω, στεναχωρο να πω...δεν ξέρω....καλο ειναι να το δουν οσες σκεφτοντε για εκτρωση,....μην ξεχνατε οτι ο Θεος για καποιο λόγο τα στέλνει ολα...δεν κατακρινω καμια, απλα σκεφτήτε το, για καποιο λόγο γινονται όλα...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

itsme μου γιατι εισαι τοσο αρνητική αληθεια????Καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του κ δεν επιρεαζεται απο κανενα...η πραγματικοτητα ποναει δεν τρομοκατει...δυστυχως ετσι ειναι...η κοπελα την αποψη της ειπε...

Αρνητική? Οχι, καθόλου, ειλικρινά..

Φυσικά και επηρεαζόμαστε από τους άλλους.. γι'αυτό και συζητάμε..

 

Το παραπάνω παράδειγμα το ανέφερα για να σας δείξω πως δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεις τέτοιες ιστορίες λέγοντας πως θα συνετιστούν αν δουν ένα βίντεο χειρουργείου..

 

Μεγάλο ποσοστό των γυναικών που καταφεύγουν σε έκτρωση αφορά σε κορίτσια σαν αυτό που περιέγραψα στο παράδειγμά μου.. προσωπικά δεν θα τους έδειχνα βίντεο.. δεν θα τις βοηθούσε.. Φαντάζομαι ούτε κι εσείς..

 

Ούτε σε μεγαλύτερες γυναίκες που το επιλέγουν γιατί η ψυχολογία τους δεν το επιτρέπει να κρατήσουν ένα παιδί θα έδειχνα το βίντεο.. γιατί να τις διαλύσω περισσότερο? Ολες έχουμε συναντήσει γυναίκες διαλυμένες ψυχολογικά.. αν τους δώσω άλλη μία τί θα βγει? Τα ψυχολογικά προβλήματα δεν είναι αστείο... Δεν τα αντιμετωπίζουμε με ένα "Ελα μωρέ, σιγά τί έχεις, εγώ δουλεύω όλη μέρα κι εσύ μου κλαίγεσαι πως δεν είσαι καλά!".. Είναι τεράστιο θέμα..

Είναι κι αυτό θέμα υγείας της μάνας..

 

Δεν ξέρω αν έχετε την εικόνα πως εκείνες που κάνουν έκτρωση είναι γυναίκες που κάθονται όλη μέρα στην σάουνα και ξύνουν τα νύχια τους και κάνουν έκτρωση γιατί δεν τους επιτρέπει ο personal trainer να γεννήσουν..

Αν είναι έτσι να αρχίσω να τους τα χώνω κι εγώ!

Δεν είναι όμως έτσι...

 

Για μένα, υπάρχει λύση στην έκτρωση.

Μία και μόνη λύση και είναι η ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ!

Εκεί θα με βρείτε υπέρμαχο..

Αμάν παιδιά, προφυλαχτείτε!!!

μην φτάνετε ως εκεί!

Μικρές, μεγάλες, παντρεμένες, ανύπαντρες, προφυλαχτείτε!

Ούτε μία φορά χωρίς προφύλαξη αν δεν θέλετε παιδί!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική? Οχι, καθόλου, ειλικρινά..

Φυσικά και επηρεαζόμαστε από τους άλλους.. γι'αυτό και συζητάμε..

 

Το παραπάνω παράδειγμα το ανέφερα για να σας δείξω πως δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεις τέτοιες ιστορίες λέγοντας πως θα συνετιστούν αν δουν ένα βίντεο χειρουργείου..

 

Μεγάλο ποσοστό των γυναικών που καταφεύγουν σε έκτρωση αφορά σε κορίτσια σαν αυτό που περιέγραψα στο παράδειγμά μου.. προσωπικά δεν θα τους έδειχνα βίντεο.. δεν θα τις βοηθούσε.. Φαντάζομαι ούτε κι εσείς..

 

Ούτε σε μεγαλύτερες γυναίκες που το επιλέγουν γιατί η ψυχολογία τους δεν το επιτρέπει να κρατήσουν ένα παιδί θα έδειχνα το βίντεο.. γιατί να τις διαλύσω περισσότερο? Ολες έχουμε συναντήσει γυναίκες διαλυμένες ψυχολογικά.. αν τους δώσω άλλη μία τί θα βγει? Τα ψυχολογικά προβλήματα δεν είναι αστείο... Δεν τα αντιμετωπίζουμε με ένα "Ελα μωρέ, σιγά τί έχεις, εγώ δουλεύω όλη μέρα κι εσύ μου κλαίγεσαι πως δεν είσαι καλά!".. Είναι τεράστιο θέμα..

Είναι κι αυτό θέμα υγείας της μάνας..

 

Δεν ξέρω αν έχετε την εικόνα πως εκείνες που κάνουν έκτρωση είναι γυναίκες που κάθονται όλη μέρα στην σάουνα και ξύνουν τα νύχια τους και κάνουν έκτρωση γιατί δεν τους επιτρέπει ο personal trainer να γεννήσουν..

Αν είναι έτσι να αρχίσω να τους τα χώνω κι εγώ!

Δεν είναι όμως έτσι...

 

Για μένα, υπάρχει λύση στην έκτρωση.

Μία και μόνη λύση και είναι η ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ!

Εκεί θα με βρείτε υπέρμαχο..

Αμάν παιδιά, προφυλαχτείτε!!!

μην φτάνετε ως εκεί!

Μικρές, μεγάλες, παντρεμένες, ανύπαντρες, προφυλαχτείτε!

Ούτε μία φορά χωρίς προφύλαξη αν δεν θέλετε παιδί!

Εχεις δικιο....ετσι ειναι...οταν η ψυχολογια τους ειναι ηδη κατεστραμενη δεν συνετιζονται...εχεις δικιο...συγνωμη αν δεν καταλαβα πριν...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο....ετσι ειναι...οταν η ψυχολογια τους ειναι ηδη κατεστραμενη δεν συνετιζονται...εχεις δικιο...συγνωμη αν δεν καταλαβα πριν...

 

Θα διόρθωνα μόνο πως δεν τους χρειάζεται να τις συνετίσουμε...

η λέξη "συνετίζω" εμπεριέχει μια βιαιότητα που με ενοχλεί..

Δεν υποστήριξα πως πρέπει να τις συνετίσουμε..

την λέξη αυτή την χρησιμοποίησα μόνο και μόνο για να δείξω τί επιδιώκουμε με το να δείχνουμε τέτοια βίντεο σε αυτές τις κοπέλες...

δεν πρέπει να είναι αυτός ο στόχος μας..

 

Κατά τ'άλλα, αν αντικαταστήσω το "δεν συνετιζονται" με το "χρειάζονται στήριξη και αγάπη" συμφωνούμε.. :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Θα διόρθωνα μόνο πως δεν τους χρειάζεται να τις συνετίσουμε...

η λέξη "συνετίζω" εμπεριέχει μια βιαιότητα που με ενοχλεί..

Δεν υποστήριξα πως πρέπει να τις συνετίσουμε..

την λέξη αυτή την χρησιμοποίησα μόνο και μόνο για να δείξω τί επιδιώκουμε με το να δείχνουμε τέτοια βίντεο σε αυτές τις κοπέλες...

δεν πρέπει να είναι αυτός ο στόχος μας..

 

Κατά τ'άλλα, αν αντικαταστήσω το "δεν συνετιζονται" με το "χρειάζονται στήριξη και αγάπη" συμφωνούμε.. :D

:-):smile::-)

ετσι ειναι

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω δει και βιντεο με τις εκτρωσεις και με τις κακοποιησεις και εχω κλαψει καποια απο αυτα τα εχω δει και με τα δυο εφηβα παιδια μου!οποιος θελει τα βλεπει!και επειδη καλο ειναι σε καποιους 'στοκους'να υπενθημιζουμε τις μεθοδους αντισηλλυψης οριστε!!!!

Ανδρικό προφυλακτικό : όταν χρησιμοποιείται σωστά, είναι μια πολύ ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης (97% ποσοστό επιτυχίας), ενώ παράλληλα εξασφαλίζει προφύλαξη από τα διάφορα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, χωρίς να μειώνει την απόλαυση. Ενδείκνυται γιʼ αυτούς που δεν έχουν μόνιμο ερωτικό σύντροφο, σε συνδυασμό ή όχι με τη λήψη αντισυλληπτικού χαπιού.

Γυναικείο προφυλακτικό : είναι ένα κάλυμμα από καουτσούκ που μπαίνει ως καμπύλη στον κόλπο και καλύπτει το εσωτερικό του, εμποδίζοντας την είσοδο σπερματοζωαρίων στον τράχηλο. Η γυναίκα το τοποθετεί αμέσως πριν και το αφαιρεί αμέσως μετά τη σεξουαλική πράξη. Δεν προστατεύει από τα Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα και η επιτυχία του μπορεί με τη σωστή χρήση να φτάσει το 95%.

Κολπικό-τραχηλικό διάγφραμα : δεν είναι συχνή αντισυλληπτική μέθοδος, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Πρόκειται για ένα ελαστικό δίσκο σε κυπελοειδές σχήμα που τοποθετείται μπροστά από τον τράχηλο της μήτρας και με αυτόν τον τρόπο εμποδίζει την είσοδο σπερματοζωαρίων στην μήτρα. Σημασία στην αποτελεσματικότητα της αντισύλληψης έχει το ιδανικό μέγεθος του διαφράγματος που είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα και καθορίζεται σε συνεργασία με το γυναικολόγο. Δεν προσφέρει αποτελεσματική προστασία έναντι των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων και εάν τοποθετηθεί λάθος ή αν χρησιμοποιηθεί μικρό διάφραγμα, η ασφάλεια ως προς την αντισύλληψη είναι μικρή.

Κολπικός σπόγγος : είναι ένα στρογγυλό σφουγγάρι από πολυουρεθάνη, εμποτισμένο με σπερματοκτόνο ουσία. Τοποθετείται στον κόλπο λίγο πριν τη συνουσία και χαρίζει προστασία για 12 ώρες. Πολλές μελέτες έχουν αποδείξει ότι αποτελεί προστατευτικό μέσο και από τα Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα. Παρόλο που η αποτελεσματικότητά του με τη σωστή χρήση φτάνει το 94%, τα λάθη κατά την εφαρμογή αλλάζουν το ποσοστό αυτό σε 60%.

- Ορμονικές

Αντισυλληπτικό χάπι: Στην Ελλάδα κυκλοφορούν χάπια που περιέχουν δύο ουσίες: οιστρογόνο και προγεστερινοειδές. Δρουν μιμούμενα το φυσιολογικό κύκλο, με αποτέλεσμα την αποφυγή της ωορρηξίας. Είναι αρκετά διαδεδομένα, εχουν δε αποτελεσματικότητα που ξεπερνα το 99% και απευθύνονται σε νεαρές γυναίκες με σταθερές σχέσεις, που επιθυμούν να διατηρήσουν τη γονιμότητά τους μετά τη διακοπή της μεθόδου. Πρέπει να χορηγείται μετά από συνεννόηση με τον γυναικολόγο και πιθανόν να χρειαστούν και κάποιες εξετάσεις, ενώ θα πρέπει να αποφεύγεται από τις καπνίστριες, καθώς αυξάνει τις πιθανότητες θρομβοεμβολικών επεισοδίων. Τα αντισυλληπτικά χάπια νέας γενιάς δεν προκαλούν αύξηση βάρους. Μεγάλες έρευνες έδειξαν ότι το “χάπι” δρα προστατευτικά σε ό,τι αφορά τον κίνδυνο για καρκίνο του ενδομητρίου και των ωοθηκών, ελαττώνοντάς τον κατά 40 – 50%. Οι ίδιες έρευνες έδειξαν ότι αν το χάπι αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο μαστού, η αύξηση αυτή είναι ελάχιστη. Επιπλέον το χάπι μπορεί να βοηθήσει σε καταστάσεις όπως οι πόνοι περιόδου (δυσμηνόρροια),οι ανωμαλίες του κύκλου (μηνορραγίες), η ακμή και η υπερτρίχωση.

Το “χάπι της επόμενης ημέρας” θεωρείται μέθοδος επείγουσας αντισύλληψης. Θα πρέπει να λαμβάνεται όταν είτε δε χρησιμοποιείται κάποια αντισυλληπτική μέθοδος, είτε η χρησιμοποιούμενη μέθοδος δεν έγινε σωστά (σπασμένο προφυλακτικό, παράληψη χαπιών κ.ά.). Η λήψη του πρέπει να γίνεται όσο το δυνατόν πιο σύντομα και οπωσδήποτε μέσα σε 72 ώρες από τη σεξουαλική επαφή. Ακολουθεί δεύτερη δόση σε 12 ώρες.

Η αποτελεσματικότητά του είναι υψηλή αλλά εξαρτάται από το πόσο έγκαιρα έγινε η λήψη του. Ως επείγουσα αντισύλληψη πρέπει να χρησιμοποιείται σε έκτακτες περιπτώσεις και όχι ως μέθοδος ρουτίνας λόγω παρενεργειών, κυρίως από το γαστρεντερικό σύστημα, αλλά και διαταραχών του κύκλου που προκαλεί.

Άλλες μέθοδοι που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες στην Ελλάδα είναι τα αντισυλληπτικά εμφυτεύματα, τα οποία περιέχουν συμπυκνωμένη ορμόνη η οποία απελευθερώνεται μέσα σε 3-9 μήνες αποτρέποντας την κύηση, τα ενέσιμα αντισυλληπτικά – προγεστερόνη και οιστρογόνα – που γίνεται μια φορά τον μήνα, τα αυτοκόλλητα αντισυλληπτικα ( δεν κυκλοφορούν στη χώρα μας) που απελευθερώνουν τις ορμόνες ενδοδερμικά και το αμφιλεγόμενο χάπι των 4 εποχών, που κυκλοφορεί μόνο στις ΗΠΑ, χορηγείται 4 φορές τον χρόνο κι επιτρέπει στην γυναίκα να έχει περίοδο κάθε 3 μήνες.

Εν όψει των καλοκαιρινών διακοπών, θα πρότεινα στις γυναίκες χωρίς μόνιμο σύντροφο τον συνδυασμό χρήσης προφυλακτικού και λήψης αντισυλληπτικών. Έτσι θα έχουν σχεδόν 100% προστασία από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και πάνω από 99% προστασία από Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα (το ποσοστό αποτυχίας θα αφορά σε «σπάσιμο» ή κακή χρήση του προφυλακτικού). Απαραίτητη η επίσκεψη στον γυναικολόγο για την επιλογή του κατάλληλου χαπιού και συμβουλές για τη σωστή χρήση του.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω δει και βιντεο με τις εκτρωσεις και με τις κακοποιησεις και εχω κλαψει καποια απο αυτα τα εχω δει και με τα δυο εφηβα παιδια μου!οποιος θελει τα βλεπει!και επειδη καλο ειναι σε καποιους 'στοκους'να υπενθημιζουμε τις μεθοδους αντισηλλυψης οριστε!!!!

Ανδρικό προφυλακτικό : όταν χρησιμοποιείται σωστά, είναι μια πολύ ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης (97% ποσοστό επιτυχίας), ενώ παράλληλα εξασφαλίζει προφύλαξη από τα διάφορα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, χωρίς να μειώνει την απόλαυση. Ενδείκνυται γιʼ αυτούς που δεν έχουν μόνιμο ερωτικό σύντροφο, σε συνδυασμό ή όχι με τη λήψη αντισυλληπτικού χαπιού.

Γυναικείο προφυλακτικό : είναι ένα κάλυμμα από καουτσούκ που μπαίνει ως καμπύλη στον κόλπο και καλύπτει το εσωτερικό του, εμποδίζοντας την είσοδο σπερματοζωαρίων στον τράχηλο. Η γυναίκα το τοποθετεί αμέσως πριν και το αφαιρεί αμέσως μετά τη σεξουαλική πράξη. Δεν προστατεύει από τα Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα και η επιτυχία του μπορεί με τη σωστή χρήση να φτάσει το 95%.

Κολπικό-τραχηλικό διάγφραμα : δεν είναι συχνή αντισυλληπτική μέθοδος, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Πρόκειται για ένα ελαστικό δίσκο σε κυπελοειδές σχήμα που τοποθετείται μπροστά από τον τράχηλο της μήτρας και με αυτόν τον τρόπο εμποδίζει την είσοδο σπερματοζωαρίων στην μήτρα. Σημασία στην αποτελεσματικότητα της αντισύλληψης έχει το ιδανικό μέγεθος του διαφράγματος που είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα και καθορίζεται σε συνεργασία με το γυναικολόγο. Δεν προσφέρει αποτελεσματική προστασία έναντι των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων και εάν τοποθετηθεί λάθος ή αν χρησιμοποιηθεί μικρό διάφραγμα, η ασφάλεια ως προς την αντισύλληψη είναι μικρή.

Κολπικός σπόγγος : είναι ένα στρογγυλό σφουγγάρι από πολυουρεθάνη, εμποτισμένο με σπερματοκτόνο ουσία. Τοποθετείται στον κόλπο λίγο πριν τη συνουσία και χαρίζει προστασία για 12 ώρες. Πολλές μελέτες έχουν αποδείξει ότι αποτελεί προστατευτικό μέσο και από τα Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα. Παρόλο που η αποτελεσματικότητά του με τη σωστή χρήση φτάνει το 94%, τα λάθη κατά την εφαρμογή αλλάζουν το ποσοστό αυτό σε 60%.

- Ορμονικές

Αντισυλληπτικό χάπι: Στην Ελλάδα κυκλοφορούν χάπια που περιέχουν δύο ουσίες: οιστρογόνο και προγεστερινοειδές. Δρουν μιμούμενα το φυσιολογικό κύκλο, με αποτέλεσμα την αποφυγή της ωορρηξίας. Είναι αρκετά διαδεδομένα, εχουν δε αποτελεσματικότητα που ξεπερνα το 99% και απευθύνονται σε νεαρές γυναίκες με σταθερές σχέσεις, που επιθυμούν να διατηρήσουν τη γονιμότητά τους μετά τη διακοπή της μεθόδου. Πρέπει να χορηγείται μετά από συνεννόηση με τον γυναικολόγο και πιθανόν να χρειαστούν και κάποιες εξετάσεις, ενώ θα πρέπει να αποφεύγεται από τις καπνίστριες, καθώς αυξάνει τις πιθανότητες θρομβοεμβολικών επεισοδίων. Τα αντισυλληπτικά χάπια νέας γενιάς δεν προκαλούν αύξηση βάρους. Μεγάλες έρευνες έδειξαν ότι το “χάπι” δρα προστατευτικά σε ό,τι αφορά τον κίνδυνο για καρκίνο του ενδομητρίου και των ωοθηκών, ελαττώνοντάς τον κατά 40 – 50%. Οι ίδιες έρευνες έδειξαν ότι αν το χάπι αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο μαστού, η αύξηση αυτή είναι ελάχιστη. Επιπλέον το χάπι μπορεί να βοηθήσει σε καταστάσεις όπως οι πόνοι περιόδου (δυσμηνόρροια),οι ανωμαλίες του κύκλου (μηνορραγίες), η ακμή και η υπερτρίχωση.

Το “χάπι της επόμενης ημέρας” θεωρείται μέθοδος επείγουσας αντισύλληψης. Θα πρέπει να λαμβάνεται όταν είτε δε χρησιμοποιείται κάποια αντισυλληπτική μέθοδος, είτε η χρησιμοποιούμενη μέθοδος δεν έγινε σωστά (σπασμένο προφυλακτικό, παράληψη χαπιών κ.ά.). Η λήψη του πρέπει να γίνεται όσο το δυνατόν πιο σύντομα και οπωσδήποτε μέσα σε 72 ώρες από τη σεξουαλική επαφή. Ακολουθεί δεύτερη δόση σε 12 ώρες.

Η αποτελεσματικότητά του είναι υψηλή αλλά εξαρτάται από το πόσο έγκαιρα έγινε η λήψη του. Ως επείγουσα αντισύλληψη πρέπει να χρησιμοποιείται σε έκτακτες περιπτώσεις και όχι ως μέθοδος ρουτίνας λόγω παρενεργειών, κυρίως από το γαστρεντερικό σύστημα, αλλά και διαταραχών του κύκλου που προκαλεί.

Άλλες μέθοδοι που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες στην Ελλάδα είναι τα αντισυλληπτικά εμφυτεύματα, τα οποία περιέχουν συμπυκνωμένη ορμόνη η οποία απελευθερώνεται μέσα σε 3-9 μήνες αποτρέποντας την κύηση, τα ενέσιμα αντισυλληπτικά – προγεστερόνη και οιστρογόνα – που γίνεται μια φορά τον μήνα, τα αυτοκόλλητα αντισυλληπτικα ( δεν κυκλοφορούν στη χώρα μας) που απελευθερώνουν τις ορμόνες ενδοδερμικά και το αμφιλεγόμενο χάπι των 4 εποχών, που κυκλοφορεί μόνο στις ΗΠΑ, χορηγείται 4 φορές τον χρόνο κι επιτρέπει στην γυναίκα να έχει περίοδο κάθε 3 μήνες.

Εν όψει των καλοκαιρινών διακοπών, θα πρότεινα στις γυναίκες χωρίς μόνιμο σύντροφο τον συνδυασμό χρήσης προφυλακτικού και λήψης αντισυλληπτικών. Έτσι θα έχουν σχεδόν 100% προστασία από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και πάνω από 99% προστασία από Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα (το ποσοστό αποτυχίας θα αφορά σε «σπάσιμο» ή κακή χρήση του προφυλακτικού). Απαραίτητη η επίσκεψη στον γυναικολόγο για την επιλογή του κατάλληλου χαπιού και συμβουλές για τη σωστή χρήση του.

παρα πολυ σωστη σε βρισκω κουφετακι....συγχαρητηρια για τη ενημερωση!!!

:wink:

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...