Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Δεν είναι σωστή η φράση "Το δικό μου παιδί ποτέ δεν θα......." γιατί το παιδί σου και θα.... και μπορεί και να μην πάρεις και χαμπάρι άμα θέλει....

 

Το πως ενημερώνεις εσύ σωστά και με πιο τρόπο το παιδί σου και πόσο από "κοντά" το έχεις είναι αντικειμενικό διότι το παιδί θα κρατήσει αυτά που θέλει και τα άλλα θα τα πετάξει (1000 πράγματα θα του λές κάθε μέρα αυτό θα κρατάει τα 2 και να είσαι και ευτυχισμένη που τουλάχιστον τα κράτησε. Άλλα παιδάκια δεν κρατάνε ούτε το 1 και άλλα τα κρατάνε σαν θυσαυρό όλα όσα τους λένε οι γονείς)...

Βοηθάει ΟΜΩΣ το πόσο στενά το έλέγχεις και πόσο ελεύθερο το αφήνεις να κάνει πράγματα και κυρίως πόσο ελεύθερο πιστεύει ότι είναι αυτό και τι όρια του έχουν τεθεί μέσα από την οικογενεία του (και πάλι θα μπορούσε να κάνει πολλά χωρίς να τα μάθεις ποτέ)...

 

Δεν είμαι μανούλα αλλά εχω τον αδερφούλη μου που εγώ τον μεγάλωσα από τότε που γεννήθηκε και τώρα είναι 14 ετών....Είναι στην εφηβεία και τα βλέπουμε και τα αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα και μαζί με αυτόν βλέπουμε και τους φίλους του και το περιβάλλον του παιδιού εκτός σπιτιού.

 

Είχαμε ένα φίλο ο οποίος μας είχε πεί ότι ο κολλητός του γιού του στο σχολείο πήγε με μια κοπέλα και έκανε σεξ (σε αυτην την ηλικία, 14 ετών) και κόλησε σύφιλη βλενόροια,μήκυτες, κονδυλώματα και άλλα που δεν τα θυμάμαι και το παιδί τώρα έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν μπορεί να γιατρευτεί από όλα..

Και μια άλλη κοπέλα που την είδα εγώ με τα μάτια μου 13 ετών (κόρη πελλάτισας μου τότε) η οποία έσκασε μύτη με το χαμηλοκάβαλο και φαινόταν ο κ...ος της και το στρίνγκ (ναι καλά είδατε στρινγκ φορούσε το σκατούλι) και της λέω παιδί μου μάζεψε το παντελόνι σου θα σου πέσει και μου λέει λοιπόν "Ε και? μου έχει πέσει πολλές φορές στον δρόμο και το έχω σηκώσει, δεν έγινε τίποτα, ίσα ίσα προκαλώ κιόλας...." και έχω μείνει κάπως έτσι :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν εχεις ανοιχτο μυαλο, και αποφυγεις τα μεγαλα λογια τυπου 'εγω ποτε δεν θα..' και 'το δικο μου παιδι ποτε δεν θα...', θα σου ερθει πιο ομαλα η διαπλανητικη σφαλιαρα...

 

εννοω οτι δεν θα παθεις τριπλο εγκεφαλικο στο ακουσμα του 'μαμα, η ελενιτσα -το κοριτσακι που καθομαστε διπλα στο θρανιο- ειναι εγκυος!!!' μου ειπε οτι θα γινω μπαμπας!!! να παω να δω γκορμιτι, τωρα?'

Link to comment
Share on other sites

πια ειναι η εξαιρεση και ποιος ειναι ο κανονας δεν ξερω παντος εχω δυο εφηβακια και κανενα απο τα δυο δεν εχει ολοκληρωμενη σχεση.16 ο μεγαλος και στα 14 η μικρη.η κορη μου δε ντρεπετε να της φαινετε το βρακι απο το κολαν ή το σουτιεν να διαγραφετε στις μπλουζες εγω στην ηλικια της φορουσα ποιο τρελα ρουχα!ο μεγαλος απο περισι ειναι τρελαμενος να κανει κατι(τα συζηταμε ολα και αν θελετε το πιστευετε)αλλα μετα απο κουβεντα καταλαβε καποια πραγματα και φρεναρε η μικρη σχεση δεν εχει κανει ακομη του στιλ βγαινω με το αγορι μου παιχνιδακια στην εκτη σα αγαπω μα αγαπας τα ειχαμε,και ο κυκλος των παιδιων μου περα απο κανα δυο παιδια που φαινονται κανενα αλλο δεν ειναι σε προχωριμενες σχεσεις.παντος ο μεγαλος μου ειχε σχεση πριν λιγο καιρο με μια 14χρονη με την οποια ψιλοπροχωρισαν και φυσικα του ειπα θα μπορουσες να φανταστης την αδερφη σου να εχει σχεση και να κανει αυτα που κανεις εσυ με την .... και μου ειπε με τπτ.αν μη τι αλλο πρεπει να σεβομαστε των αλλωνων τα παιδια ασχετος αν αυτοι εχουν αγρια μεσανυχτα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μας δεν ειναι τελειος και αλανθαστος γιατι πρεπει να ειναι τα παιδια μας?????

 

Έτσι είναι... όσο κι αν νομίζεις ότι προστατεύεις τα παιδιά σου και τα έχεις αναθρέψεις σωστά, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα...και συ σαν γονιός θα κάνεις κάποια λάθη, και το παιδί σου θα κάνει...

 

Το θέμα είναι τι γίνεται μετά το λάθος... θα αναγκάσεις την 13χρονη κόρη σου να γίνει μάνα? Έτσι θα πληρώσει το λάθος της? Δεν είναι σκληρό και άδικο για ένα παιδί να του επιβάλεις μια τέτοια "τιμωρία"?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... όσο κι αν νομίζεις ότι προστατεύεις τα παιδιά σου και τα έχεις αναθρέψεις σωστά, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα...και συ σαν γονιός θα κάνεις κάποια λάθη, και το παιδί σου θα κάνει...

 

Το θέμα είναι τι γίνεται μετά το λάθος... θα αναγκάσεις την 13χρονη κόρη σου να γίνει μάνα? Έτσι θα πληρώσει το λάθος της? Δεν είναι σκληρό και άδικο για ένα παιδί να του επιβάλεις μια τέτοια "τιμωρία"?

και ποιος μας λεει οτι για τον συγκεκριμενο ανθρωπο των 13 ετων τιμωρια δεν ειναι το να κανει εγκλημα?οχι το μεγαλωνεις μαζι με το παιδι σου του παιδιου σου το παιδι ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!και τι καταλοιπα θα αφησει στην ψυχουλα του και τι ανθρωπος θα γινει αναισθητος?ανεφθθνος? ο δεν βαριεσε?ο στριβω απο δω γτ απο κει ζοριζομαι?δεν ειναι απλα τα πραγματα ειναι μικρο και διωξτε το προβλημα!οχι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ποιος μας λεει οτι για τον συγκεκριμενο ανθρωπο των 13 ετων τιμωρια δεν ειναι το να κανει εγκλημα?

 

 

κατ αρχην, η λεξη 'εγκλημα' ειναι δικος σου ορισμος, οσο αναφορα την διακοπη κυησης για λογους που αφορουν τον γονιο.. ειτε για ανηλικο προκειται, ειτε για σοβαρο προβλημα υγειας του εμβρυου, ειτε για βιασμο, ειτε για αλλους λογους..

 

ο καθενας δινει τον δικο του ορισμο... εγω, ας πουμε, θεωρω 'εγκλημα' την αδιαλλαξια, το να ειναι απολυτος καποιος, το να μην εχει ανοιχτο μυαλο, το να ειναι επικριτικος στις αποφασεις των αλλων..

 

ευτυχως για το κρατος και το νομο, το δικαιωμα της γυναικας στην διακοπη κυησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ..

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια ερωτηση στην προηγουμενη σελιδα και καμια δεν απαντησε!οταν καταφερουμε και απαντησουμε σε αυτη την ερωτηση και βαζω και τον εαυτο μου μεσα τοτε θα μπορουμε να μιλαμε για προβληματα που λυνονται.μεχρι τοτε εγω επιφυλασομαι και κλεινω προς την ονομασια εγκλημα!η αποψη μου ειναι στην τελικη και κανουμε διαλογο ετσι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Eχω συζητησει παρα πολλες φορες με την 17 χρονη κορη μου σε περιπτωση εγκυμωσυνης πως θα το αντιμετωπιζαμε εγω και ο πατερας της.Αυτο που της εχω πει ειναι οτι η αποφαση θα ειναι δικη της και οτι εμεις θα την στηριζαμε.Υποθετικα γιατι αν τυχει δεν ξερω πως θα νιωθω εγω αλλα και η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

smartaki μου όμως είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις....να της λές ότι θα την στηρίξεις και να το ξέρει, διότι τα περισσότερα παιδιά το θεωρούν εγλημα και σε πιθανή εγκυμοσύνη φοβούνται να μιλήσουν γιατί πιστεύουν ότι οι γονείς θα τα σκοτώσουν θα τα διώξουν και δεν ξέρω και τι άλλο...Είναι σημαντικό να ξέρει ότι είσαι εκεί για αυτήν ακόμα και για αυτό το σημαντικό λάθος, θέμα ή ότιδήποτε άλλο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί....ΜΠΡΑΒΟ....

Link to comment
Share on other sites

σας διαβάζω και εχω να πώ ενα :

εφόσον ειμαστε μικρά και ανώριμα και μαθήτριες και δεν μπορούμε να αναλάβουμε ευθύνες τότε :

να μην "ολοκληρώνουμε".

ΤΕΛΟΣ

και σε ένα ανήλικο 13 χρονο το βάρος το ρίχνω 100% στους γονεις.

με τι ιδανικά μεγαλώνεις το παιδί σου ???

τι του λες??

πως το νουθετής????

και κυρίως ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ????

13 χρονών και χωρίς επίβλεψη αν ειναι δυνατόν.

 

εμένα η μαμά μου μου ελεγε ότι το θεμα της ολοκλήρωσης ειναι πολύ πολύ σοβαρό και πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψιν μου.

πρέπει Τον εαυτό μου να τον τιμώ και να τον σέβομαι .

Δεν πάω με τον πρώτο τυχόν .

Και το άτομο με το οποίο επιλέγω να πάω και να τον έχω δίπλα μου ξέρω πως αν συμβεί οτιδήποτε θα είναι δίπλα μου σε ότι αποφασίσω.

το θέμα ολοκληρώνω σημαίνει ότι δίνεις στον άλλο εν μέρος της καρδιάς σου .

Πως ξεπουλιέσαι έτσι.

Ελεος και πάλι ελεος.

μην τα θεωρούμε και ολα της "εποχής" .

Γιατί μόνοι μας βάζουμε τον εαυτό μας σε μπελάδες.

 

και ξέρετε οσες φορες ακουσα την μαμα μου παντα κερδισμένη βγήκα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αν και δεν εχω κορη αλλά γιο, και παλι αυτα τα θεματα θελουν προσοχη. ΟΧι μονο για την περιπτωση πρωοτης εγκυμοσυνης η τη μεταδοση νοσηματων αλλα και γιατι αν τα παιδια δεν ειναι ετοιμα πληγωνονται κιολας. Και προσωπικα δε θα μεγαλωσω το γιο μου με την νοοτροπια για να αποδειξει οτι ειναι "αντρας" παει με την καθε τυχαια ετσι.

Και ας εχουν αλλαξει οι εποχες, και ας φαινομαι ισως οπισθοδρομικη, ή υπερβολικα ρομαντικη, νομιζω οτι σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχουν σταθερες αξιες, αλλιως τα ισοπεδωνουμε ολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

smartaki μου όμως είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις....να της λές ότι θα την στηρίξεις και να το ξέρει, διότι τα περισσότερα παιδιά το θεωρούν εγλημα και σε πιθανή εγκυμοσύνη φοβούνται να μιλήσουν γιατί πιστεύουν ότι οι γονείς θα τα σκοτώσουν θα τα διώξουν και δεν ξέρω και τι άλλο...Είναι σημαντικό να ξέρει ότι είσαι εκεί για αυτήν ακόμα και για αυτό το σημαντικό λάθος, θέμα ή ότιδήποτε άλλο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί....ΜΠΡΑΒΟ....

Σε ευχαριστω προσπαθω, εχω σταματησει εδω και πολλα χρονια να λεω τα δικα μου παιδια ποτε δεν θα....το μονο που κανω ενημερωνω,στηριζω,και προσευχομαι γιατι ποτε δεν ξερεις τη σου ξημερωνει,ιδιως αν εχεις παιδια σε αυτες τις ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

Tα ειπες ολα. Ενημερωνω, στηριζω παντα το παιδι μου και προσευχομαι να πανε ολα καλα.

 

Και αν δεν πανε το παιδι μου πρεπει να εχει τη σιγουρια οτι θα συνεχιζω να το στηριζω και θα ειμαι παντα εκει. Αν δεν εχει αυτη τη σιγουρια θα ψαξει αλλου λυσεις που μπορει να το βλαψουν ανεπανορθωτα.

Link to comment
Share on other sites

Tα ειπες ολα. Ενημερωνω, στηριζω παντα το παιδι μου και προσευχομαι να πανε ολα καλα.

 

Και αν δεν πανε το παιδι μου πρεπει να εχει τη σιγουρια οτι θα συνεχιζω να το στηριζω και θα ειμαι παντα εκει. Αν δεν εχει αυτη τη σιγουρια θα ψαξει αλλου λυσεις που μπορει να το βλαψουν ανεπανορθωτα.

συμφωνω!ακριβως ετσι ειναι!η παραπληροφοριση ειναι μεγαλη σε αυτη την ηλικια αν δεν μιλας με τα παιδια σου!ειπαμε δεν ειναι χαζα αλλα δεν εχουν καθολου εμπειρια στην ζωη!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ανοιχτο μυαλο, και αποφυγεις τα μεγαλα λογια τυπου 'εγω ποτε δεν θα..' και 'το δικο μου παιδι ποτε δεν θα...', θα σου ερθει πιο ομαλα η διαπλανητικη σφαλιαρα...

 

εννοω οτι δεν θα παθεις τριπλο εγκεφαλικο στο ακουσμα του 'μαμα, η ελενιτσα -το κοριτσακι που καθομαστε διπλα στο θρανιο- ειναι εγκυος!!!' μου ειπε οτι θα γινω μπαμπας!!! να παω να δω γκορμιτι, τωρα?'

 

Φυστίκι, συμφωνώ απεριόριστα όμως!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας δινει τον δικο του ορισμο... εγω, ας πουμε, θεωρω 'εγκλημα' την αδιαλλαξια, το να ειναι απολυτος καποιος, το να μην εχει ανοιχτο μυαλο, το να ειναι επικριτικος στις αποφασεις των αλλων..

 

Πες τα, φυστίκι μου. Πες τα!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας διαβαζω τωρα και μου ρχετε μια απορια στο μυαλο μου κατι που πολλες φορες εχω αναρωτηθη!η ψυχη μας ποτε ερχετε στο σωμα μας?οταν ημαστε βιωσιμοι ή οταν εχει γινει η πρωτη ενωση των κυταρρων μας!

ποιος ξερει αραγε!...

 

Επειδη νομιζω πως αυτη ειναι η ερωτηση που θελεις να απαντηθει... Εξαρταται τι πιστευει ο καθενας. Για μενα, το εμβρυο ειναι ανθρωπος και εχει ψυχη.

 

με ποιον τροπο?

 

Τι εννοεις με ποιον τροπο? Οταν ο γονιος κανει λαθη στην ανατροφη του παιδιου του, δε θα τα πληρωσει? Βεβαια, υπαρχουν και οι περιπτωσεις που δυστυχως οι γονεις κοιμουνται τον υπνο του δικαιου και δεν ξυπνανε με τιποτα, σ΄αυτη την περιπτωση λοιπον την πληρωνουν τα παιδια. Με πολλους τροπους, αναλογως το "παραπτωμα".

δηλαδη, για να καταλαβω, υπαρχει ανθρωπος με μωρο παιδι που βαζει το χερι του στη φωτια, οτι το δικο του παιδι δεν θα μπλεξει ποτε με ναρκωτικα, δεν θα μεινει εγκυος, δεν θα αφησει εγκυο??? τοση σιγουρια???

 

ειμαι η μονη που τρεμει στην ιδεα?? μαλλον κατι κανω λαθος!

 

Γιατι, υπαρχει κανεις εδω μεσα που να ειναι σιγουρος οτι ολα θα ειναι τελεια στη ζωη των παιδιων του? Παντως οχι εγω!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα ειναι μια πολυ βαρια κουβεντα, μα πολυ βαρια, ειδικα για ενα κοριτσι 13 ετων. Οσο και αν καθοδηγησεις το παιδι σου μερικα πραγματα συμβαινουν. Εδω συμβαινουν σε εμας τους ενηλικες ποσο μαλλον στους εφηβους που δεν εχουν και τοσο τη συναισθηση του κινδυνου και της υπευθυνοτητας.

Δε θα τολμουσα ποτε να πω στην κορη αν εμενε ποτε εγκυος σε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη οτι θα διεπραττε εγκλημα αν εκανε εκτρωση, ασχετο με το τι πιστευω. Θα στεναχωριομουν παρα πολυ, πιθανον να μην το ξεπερνουσα ποτε αλλα δε θα της το εδειχνα και σε καμμια περιπτωση δεν θα της δημιουργουσα τυψεις. Θα σεβομουν οποιαδηποτε αποφαση του παιδιου μου

Εξαλλου για την δικη της ζωη προκειται και εχει το καθε δικαιωμα να την παρει στα χερια της, με οποιο το κοστος.

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βρε ταρα μου να μια απαντηση!ειναι κατι που φοβομαστε να απαντησουμε ή για μερικους δεν ειναι τοσο σημαντικο?

 

 

Μερικοι καλό μου κουφετάκι δεν φοβούνται να απαντήσουν απλά δεν ξέρουν την απάντηση και ζουν μια ζωή και οι ίδιοι με αυτήν την απορία....

 

Η δική μου απάντηση λοιπόν είναι η εξής:

 

Η ψυχή δεν έρχεται στο σώμα όταν το σώμα δεν είναι κατάλληλο να την υποδεχθεί...Γιαυτό και πολλές φορές συναντούμε "άψυχα" κορμιά..

Επίσης η ψυχή δεν έχει να κάνει με την βιοσιμότητα του κάθε ανθρώπου αφου η βιωσημότητα συνδέεται άμεσα με την φυσικότητα της ύλης, ενώ η ψυχή είναι άυλη συνιστώσα που ολοκληρώνει το σώμα (όταν αυτό τελικά την δέχετε) και είναι αυτή που θα κλειδώσει το κορμί μέχρι αυτό να νεκρώσει και να βρεί πλέον άλλον ξενιστή...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εχω την εντυπωση και δεν ειμαι αδιακριτη να μαθω καθολου πραγματικα.πως στην θεση μου δεν εχεις ερθει.Και το ευχομαι.Και ποτε να μην ερθεις.

Αλλα αυτο σε κανει να μην μπορεις να καταλαβεις τι μπορει εμενα να με ενοχλει.Και το ξαναλεω πως χαιρομαι ιδιαιτερα.

 

Christiana αισθάνομαι την ανάγκη να σου απαντήσω πάνω σ' αυτό καθώς κι εσύ μοιράστηκες το δικό σου κομμάτι. Άργησα λίγο βέβαια αλλά είχα κοινωνικές υποχρεώσεις το ΣΒΚ, τι να κάνω;:mrgreen:

 

Ήθελα απλά να σου πω ότι ναι, είχα την απεριόριστη τύχη να μην έρθω σε θέση να κάνω έκτρωση στη ζωή μου. Και στο λέω με κάθε ειλικρίνεια ότι αν μου τύχαινε κάποια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη όταν ήμουν φοιτήτρια, θα προχωρούσα σε έκτρωση χωρίς δεύτερη σκέψη. Απλά, ήμουν τυχερή και δεν μου έτυχε....

 

Μετά τη γέννηση του πρώτου μου παιδιού όμως, έχω γίνει γίνει εντελώς διαφορετικός άνθρωπος. Νιώθω μια απίστευτη προστατευτικότητα απέναντι όχι μόνο στα δικά μου μωρά αλλά και απέναντι σε οποιοδήποτε μωρό. Όχι μόνο ανθρώπινο μωρό, ακόμα και ζωάκια. Είναι οι ρημάδες οι ορμόνες, πιστεύω δεν πρέπει να είμαι η μόνη τρελή που το έχει πάθει αυτό, θα υπάρχουν και άλλες ανάμεσά μας.:roll:

 

Μετά είναι ότι νιώθοντας μια φορά το σκίρτημα μέσα σου και βλέποντας το αποτέλεσμα, που είναι το παιδί σου, αλλάζεις εντελώς. Και βλέπεις στην επόμενη εγκυμοσύνη το έμβρυο όχι ως έμβρυο αλλά ως το επόμενο παιδί σου. Εκεί λοιπόν δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Όταν στο τρίτο μου παιδί δέχτηκα πίεση να κάνω αμνιοπαρακέντηση για να σιγουρευτούμε ότι δεν έχει το παιδί σύνδρομο Down, πήρα συνειδητά την απόφαση να μην κάνω την εξέταση. Δεν θέλω να σου αναλύσω τους λόγους για τους οποίους πήρα αυτή την απόφαση γιατί δεν θέλω άθελά μου να θίξω μητέρες που έκαναν αυτή την εξέταση ή διέκοψαν την κύηση λόγω κακού αποτελέσματος. Προσωπικά ΔΕΝ τις κατηγορώ. Απλά κι εγώ έχω τη δική μου κοσμοθεωρία. Για τη δική μου οικογένεια. Ήμουν ξανά τυχερή και το μωράκι μου γεννήθηκε τελικά χωρίς πρόβλημα, όμως όταν χρειάστηκε να πάρω την απόφαση, αυτό δεν το ήξερα. :wink:

 

Και να τονίσω άλλη μια φορά ότι ΔΕΝ κατηγορώ γυναίκες που πήραν την απόφαση για διακοπή κύησης μετά από δύσκολη σκέψη και σοβαρά προβλήματα. Όμως αυτό το κομμάτι μου με τις τρελές ορμόνες πικραίνεται αφάνταστα όταν βλέπει τόση έλλειψη σεβασμού στην ανθρώπινη ζωή από ορισμένους ανθρώπους που κάνουν εκτρώσεις γιατί δεν τους άρεσε το φύλο του μωρού ή γιατί ήθελαν ένα μωρό και τους ήρθαν δίδυμα.

 

 

για μενα (ΓΙΑ ΜΕΝΑ λεω... προσωπικη αποψη εκφραζω..)

ενα εμβρυο λιγων εβδομαδων ειναι η υποσχεση ζωης... οχι ολοκληρωμενος ανθρωπος...

 

ομως, δεν νομιζω οτι αυτο εχει και τοση σημασια...

 

σημασια για μενα εχει, να μη χρειαζεται η γυναικα που (αλλη ευκολοτερα, αλλη δυσκολοτερα) περασε απο αυτην τη διαδικασια, να στοχοποιειται... να την βαζουμε στη γωνια, να την 'μισουμε', να την 'σιχαινομαστε' (το εχω διαβασει σε ποστ, καποιο μελος μιλωντας για γνωστη της που εκανε διακοπη κυησης, εγραψε οτι την 'σιχαινεται'

 

Φυστικάκι να σου πω γιατί δεν συμφωνούμε. Γιατί έχουμε από μια διαφορετική εικόνα στο μυαλό μας. Εσύ έχεις την εικόνα μιας εγκυμοσύνης ελάχιστων εβδομάδων και έχεις δίκιο να λες ότι το κύημα είναι μερικά κύτταρα. Εγώ έχω στο μυαλό μου μια κύηση μερικών μηνών με παιδάκι που βάζει το χεράκι του στο στόμα και κλωτσάει την κοιλιά της μαμάς του. Οπότε έχουμε και οι δύο δίκιο, σύμφωνα με την εικόνα που βλέπουμε.;)

 

Θα σου εκμυστηρευτώ ότι κι εγώ έχω σιχαθεί άνθρωπο σε θέμα έκτρωσης όχι όμως γιατί έκανε αλλά γιατί είπε. Ένα ζευγάρι πολύ αγαπημένων φίλων μας έχει ένα παιδάκι με ένα ανεπαίσθητο κινητικό πρόβλημα που πρέπει να είσαι πολύ παρατητητικός για να το προσέξεις. Δε νιώθω καλά να πω παραπάνω πράγματα γι' αυτό το παιδάκι, πέρα από το ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό, έξυπνο και φιλότιμο. Και όμως βρέθηκε άνθρωπος να μου πει εμένα ότι η φίλη μου την πάτησε από το γιατρό της και έμεινε μ' αυτό το παιδί. Γιατί, λέει, αν ήταν σωστός ο γιατρός θα το είχε δει στον υπέρηχο το πρόβλημα του παιδιού. Ε, και τι θα έκανε αν το έβλεπε στον υπέρηχο; της είπα εγώ, αφού αμέσως μόλις το γέννησε το εντόπισαν και του ξεκίνησαν φυσιοθεραπείες. Τι θα έκανε, μου λέει με μια απίστευτη κακία. Θα το' ριχνε φυσικά!

 

Αυτήν τη σιχάθηκα, το παραδέχομαι. Όπως δεν έχω σιχαθεί άλλον άνθρωπο στη ζωή μου.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Φυστικάκι να σου πω γιατί δεν συμφωνούμε. Γιατί έχουμε από μια διαφορετική εικόνα στο μυαλό μας. Εσύ έχεις την εικόνα μιας εγκυμοσύνης ελάχιστων εβδομάδων και έχεις δίκιο να λες ότι το κύημα είναι μερικά κύτταρα. Εγώ έχω στο μυαλό μου μια κύηση μερικών μηνών με παιδάκι που βάζει το χεράκι του στο στόμα και κλωτσάει την κοιλιά της μαμάς του. Οπότε έχουμε και οι δύο δίκιο, σύμφωνα με την εικόνα που βλέπουμε.;)

 

 

 

φιλαρακι μου καλο :P

 

μικρη σημασια εχει, στον παρον τοπικ, το αν συμφωνουμε ή οχι στον ορισμο του τι ειναι εμβρυο....

 

 

σημασια εχει, να συμφωνουμε στο να εχει δικαιωμα η γυναικα στο να διακοψει την κυηση ή οχι, για τους δικους της λογους..

Link to comment
Share on other sites

Mariadnik,συμφωνω με ολα οσα λες,γιατι και εγω καταλαβαινω πως το βλεπεις εσυ απο την μερια σου.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει σωστο η λαθος σε αυτες τις περιπτωσεις (εκτος απο αυτες που η Φυς χαρακτηρισε ψυχοπαθολογικες,που συμφωνω).

Υπαρχει επιλογη.

 

Αυτη ακριβως την σταση,την δικη σου σε αυτο το ποστ σεβαμαι.

Που σκεφτεται καποιος,εστω και οταν εχει εντελως διαφορετικη αποψη απο σενα,μην σε θιξει και πως θα αισθανθεις.

Γιατι,μην νομιζεις κι'εγω εχω επιχειρηματα ως προς τις αποφασεις μου.Δεν τα εχω εκφρασει ποτε σε κανενα απο τα σχετικα ποστ,γιατι φανταζομαι ποιες γυναικες τα διαβαζουν.

 

Εκει ηταν και η αρχικη μας διαφωνια,ως προς τις τοποθετησεις του αλλου μελους.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι καλό μου κουφετάκι δεν φοβούνται να απαντήσουν απλά δεν ξέρουν την απάντηση και ζουν μια ζωή και οι ίδιοι με αυτήν την απορία....

 

Η δική μου απάντηση λοιπόν είναι η εξής:

 

Η ψυχή δεν έρχεται στο σώμα όταν το σώμα δεν είναι κατάλληλο να την υποδεχθεί...Γιαυτό και πολλές φορές συναντούμε "άψυχα" κορμιά..

Επίσης η ψυχή δεν έχει να κάνει με την βιοσιμότητα του κάθε ανθρώπου αφου η βιωσημότητα συνδέεται άμεσα με την φυσικότητα της ύλης, ενώ η ψυχή είναι άυλη συνιστώσα που ολοκληρώνει το σώμα (όταν αυτό τελικά την δέχετε) και είναι αυτή που θα κλειδώσει το κορμί μέχρι αυτό να νεκρώσει και να βρεί πλέον άλλον ξενιστή...

πολυ ωραια σκεψη πραγματικα αλλα το κακο με ολα αυτα ειναι οτι μονο θεωρητικα μπορουμε να τα λεμε!τελος παντον!τπτ δεν ειναι απολυτο σε αυτη την ζωη και οταν παρουσιαζετε μια κατασταση τοσες αναλογα με τις συνιστωσες ψαχνεις και την λυση!απλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις μετα απο μια εκτρωση τι θα σου μεινει μεσα στην δικη σου ψυχη και το σιγουρο ειναι οτι ποτε δεν θα ξεχασεις το παιδι ας το πουμε τοτε που εφυγε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια σκεψη πραγματικα αλλα το κακο με ολα αυτα ειναι οτι μονο θεωρητικα μπορουμε να τα λεμε!τελος παντον!τπτ δεν ειναι απολυτο σε αυτη την ζωη και οταν παρουσιαζετε μια κατασταση τοσες αναλογα με τις συνιστωσες ψαχνεις και την λυση!απλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις μετα απο μια εκτρωση τι θα σου μεινει μεσα στην δικη σου ψυχη και το σιγουρο ειναι οτι ποτε δεν θα ξεχασεις το παιδι ας το πουμε τοτε που εφυγε!

 

Ξέρεις όμως μερικές φορές και τι αναισθησία υπάρχει??? Πόσες κάνουν απερίσκεπτα την έκτρωση και στα αχαμνά τους για την ζωούλα που μόλις σκοτώσαν????

Σε μερικές λοιπόν την ψυχή μένει μόνο άχυρο......:mad::mad::mad::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην, η λεξη 'εγκλημα' ειναι δικος σου ορισμος, οσο αναφορα την διακοπη κυησης για λογους που αφορουν τον γονιο.. ειτε για ανηλικο προκειται, ειτε για σοβαρο προβλημα υγειας του εμβρυου, ειτε για βιασμο, ειτε για αλλους λογους..

 

ο καθενας δινει τον δικο του ορισμο... εγω, ας πουμε, θεωρω 'εγκλημα' την αδιαλλαξια, το να ειναι απολυτος καποιος, το να μην εχει ανοιχτο μυαλο, το να ειναι επικριτικος στις αποφασεις των αλλων..

 

ευτυχως για το κρατος και το νομο, το δικαιωμα της γυναικας στην διακοπη κυησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ..

συμφωνω..το εγκλημα νομικα τιμωρειται, αρα εγκλημα δεν ειναι. Ηθικα τωρα, εγκλημα μπορει να θεωρηθει οποιαδηποτε αποφαση ή κινηση καποιου που εμας βρισκει αντιθετους....

ευχαριστω βρε ταρα μου να μια απαντηση!ειναι κατι που φοβομαστε να απαντησουμε ή για μερικους δεν ειναι τοσο σημαντικο?

ειναι σημαντικο βεβαια....για εμενα εχει διαφορα η εβδομαδα κυησης και το ανελυσα σε προηγουμενο ποστ μου, με προσωπικο παραδειγμα.

Η ψυχή δεν έρχεται στο σώμα όταν το σώμα δεν είναι κατάλληλο να την υποδεχθεί...Γιαυτό και πολλές φορές συναντούμε "άψυχα" κορμιά..

Επίσης η ψυχή δεν έχει να κάνει με την βιοσιμότητα του κάθε ανθρώπου αφου η βιωσημότητα συνδέεται άμεσα με την φυσικότητα της ύλης, ενώ η ψυχή είναι άυλη συνιστώσα που ολοκληρώνει το σώμα (όταν αυτό τελικά την δέχετε) και είναι αυτή που θα κλειδώσει το κορμί μέχρι αυτό να νεκρώσει και να βρεί πλέον άλλον ξενιστή...

ειλικρινα με εντυπωσιασες...δε συμφωνω 100% αλλα αυτο δε σημαινει ότι θα μπορουσα πολυ ευκολα να πειστω απο αυτη σου τη θεση ;)

Θα σου εκμυστηρευτώ ότι κι εγώ έχω σιχαθεί άνθρωπο σε θέμα έκτρωσης όχι όμως γιατί έκανε αλλά γιατί είπε. Ένα ζευγάρι πολύ αγαπημένων φίλων μας έχει ένα παιδάκι με ένα ανεπαίσθητο κινητικό πρόβλημα που πρέπει να είσαι πολύ παρατητητικός για να το προσέξεις. Δε νιώθω καλά να πω παραπάνω πράγματα γι' αυτό το παιδάκι, πέρα από το ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό, έξυπνο και φιλότιμο. Και όμως βρέθηκε άνθρωπος να μου πει εμένα ότι η φίλη μου την πάτησε από το γιατρό της και έμεινε μ' αυτό το παιδί. Γιατί, λέει, αν ήταν σωστός ο γιατρός θα το είχε δει στον υπέρηχο το πρόβλημα του παιδιού. Ε, και τι θα έκανε αν το έβλεπε στον υπέρηχο; της είπα εγώ, αφού αμέσως μόλις το γέννησε το εντόπισαν και του ξεκίνησαν φυσιοθεραπείες. Τι θα έκανε, μου λέει με μια απίστευτη κακία. Θα το' ριχνε φυσικά!

 

Αυτήν τη σιχάθηκα, το παραδέχομαι. Όπως δεν έχω σιχαθεί άλλον άνθρωπο στη ζωή μου.

συμφωνω....και εγω αν υπηρχε η αμνιοπαρακεντηση τοτε, ισως να μην ειχα γεννηθει γιατι ειχα προβλημα στα ποδια το οποιο λυθηκε με τεσσερις εγχειρισεις όταν ημουν ενος. Παρ' όλα αυτα, εγω τουλαχιστον, λεγοντας προβλημα υγειας, εννοω κατι που δε μπορει να διορθωθει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...