Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεπυ, 4 ετών αγόρι


iasonass

Recommended Posts

πηρα στο ΚΕΔΥ τηλ. και μου ειπαν απο του χρονου να τους παρω γιατι το παιδι ειναι μικρο μετα τα 5 περιπου ειναι προνηπιο τωρα, τους ειπα την ιστορια και μου ειπαν ντροπη στο σχολειο που το εκανε αυτο, το παιδι τωρα ξεκιναει να κανει χαραχτηρα η δασκαλα τι κανει μοθ ειπαν....με λιγα λογια θα παω απο εκει να τα πουμε και απο κοντα...

 

 

 

Στο αρχικο σου ποστ, φραφεις οτι ειναι 25 παιδια με 1 μονο δασκαλα....οσο κ να θελει να ασχοληθει ιδιαιτερα, το θεωρω δυσκολ0 να βοηθησει το παιδι....(ποσο μαλλον αν δεν εχει τις καταλληλες γνωσεις που απαιτει το παιδι)

Το παιδι δεν εχει περασει απο αξιολογηση, μονο απο παιδοψυχολογο????Πηρατε αλλη γνωμη?????Παρτε κ δευτερη κ τριτη.....ειναι σιγουρο???

Σιγουρα ειναι ΔΕΠΥ??/?

Η απλα ειναι ο χαρακτηρας του??Στον παιδικο που πηγαινε, ειχατε αναλογα παραπονα????2 χρονια πηγαινε εκει, σας ειχαν παραπονεθει????Μηπως αντιδρα στην αλλαγη περιβαλλοντος, αναζητα τους παλιους φιλους η τη παλια δασκαλα???Μηπως ολα ειναι καποια αντιδραση??????

Μηπως να τον πηγαινατε παλι εκει?(στους ιδιωτικους θα ειναι μικροτερα τα τμηματα....πιστευω....κ ελπιζω....μηπως εκει εχει καλυτερη αντιμετωπιση???????)

Στα προνηπια που πηγαινει, αν ειναι αρνητικο το κλιμα, κ να τον παρουν πισω.....:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Σιγουρεψτε το πρωτα....αν ηταν ΔΕΠΥ, στον ιδιωτικο 2 χρονια, δεν θα δημιουργουσε καποιο προβλημα?Εκει ηταν συνεργασιμο το παιδι?Μολις πηγε στα προνηπια εκδηλωθηκε????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με την καταλληλη αντιμετωπιση, το παιδι μπορει να το ξεπερασει?Στις επομενες βαθμιδες εκπαιδευσης, τι γινεται?

 

Όλα τα "προβλήματα" που προκαλούν μαθησιακές δυσκολίες δεν περνάνε. Απλά το παιδί, με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού (και μιας υποστηρικτικής ομάδας όπου χρειάζεται) μαθαίνει "κόλπα"/τρόπους για να "προσπερνά" το προβλημα και να λειτουργεί όσο το δυνατό πιο "φυσιολογικά" στην τάξη αλλά και στην καθημερινή του ζωή.

Τι γίνεται στις επόμενες βαθμίδες...... Ανάλογα με την περίπτωση, το παιδί μπορεί να συνεχίσει τη φοίτηση σε τμήμα ένταξης/παράλληλη στήριξη/ειδικό σχολέιο ή να φοιτήσει χωρίς στήριξη στη γενική τάξη (ή κάποια άλλη παραλλαγή των πλαισίων).

Κάθε 3 χρόνια (με τη σύμφωνη πάντα γνώμη των γονέων) το παιδί επαναξιολογείται για να δούμε την π΄ροοδο του στην κατάκτηση των στόχων (κάθε φορά μπαίνουν στόχοι πάνω στις ανάγκες του κάθε παιδιού). Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές οι γονείς είτε γιατί διαψεύδονται οι προσδοκίες τους για το παιδί τους (κακά τα ψέματα κανένας γονιός δεν μπορεί να αποδεχτεί εύκολα ότι το παιδί του είναι κάτι λιγότερο από τέλειο και δεν είναι καλύτερο από τον ίδιο) είτε γιατί η γνωμάτευση δεν λέει αυτο το πρόβλημα που θέλουν (συνήθως επιθυμούν δυσλεξία, για να εξετάζονται προφορικά και γιατί θεωρούν ότι το σχολέιο θα είναι πιο εύκολο για το παιδί) δεν δέχονται τη γνωμάτευση και αναγκαστικά σταματά η διαδικασία (γιατί τίποτα δεν μπορεί να γίνει αν δεν συμφωνήσει ο γονιός). Ευτυ΄χως όσο περνούνε τα χρόνια οι γονείς είναι πιο ενημερωμένοι, ψάχνονται πιο πολύ και αυτά τα περιστατικά αργά αλλά σταθερά κάθε χρόνο είναι και λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο ΚΕΔΥ τηλ. και μου ειπαν απο του χρονου να τους παρω γιατι το παιδι ειναι μικρο μετα τα 5 περιπου ειναι προνηπιο τωρα, τους ειπα την ιστορια και μου ειπαν ντροπη στο σχολειο που το εκανε αυτο, το παιδι τωρα ξεκιναει να κανει χαραχτηρα η δασκαλα τι κανει μοθ ειπαν....με λιγα λογια θα παω απο εκει να τα πουμε και απο κοντα...

 

 

Κακώς δεν δέχονται να γίνει αξιολόγηση σε παιδί τέτοιας ηλικίας!

Ο νόμος της ειδικής αγωγής, λέει ότι τα ΚΕΔΔΥ προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε παιδιά από 4 έως 18 ετών (μόλις κλείσουν τα 18, πηγαίνουν μόνο σε ιατροπαιδαγωγικά κέντρα)....

Εγώ έχω δει προνήπια. Ειδικά τώρα, αυτή την εποχή του χρόνου, που έχει ολοκληρωθεί (ή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί) η διαδιακασία προσαρμογής του παιδιού, είναι καλή εποχή για να γίνει μια πρώτη διάγνωση. Μπορεί αργότερα να γίνει επαναξιολόγηση (πριν πάει το παιδί στα νήπια), για να δούμε αν η παρέμβαση που προτάθηκε (και την περίπτωση που ακολουθήθηκε) βοήθησ το παιδί ή αν χρειάζεται και για την επόμενη χρονιά.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα "προβλήματα" που προκαλούν μαθησιακές δυσκολίες δεν περνάνε. Απλά το παιδί, με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού (και μιας υποστηρικτικής ομάδας όπου χρειάζεται) μαθαίνει "κόλπα"/τρόπους για να "προσπερνά" το προβλημα και να λειτουργεί όσο το δυνατό πιο "φυσιολογικά" στην τάξη αλλά και στην καθημερινή του ζωή.

Τι γίνεται στις επόμενες βαθμίδες...... Ανάλογα με την περίπτωση, το παιδί μπορεί να συνεχίσει τη φοίτηση σε τμήμα ένταξης/παράλληλη στήριξη/ειδικό σχολέιο ή να φοιτήσει χωρίς στήριξη στη γενική τάξη (ή κάποια άλλη παραλλαγή των πλαισίων).

Κάθε 3 χρόνια (με τη σύμφωνη πάντα γνώμη των γονέων) το παιδί επαναξιολογείται για να δούμε την π΄ροοδο του στην κατάκτηση των στόχων (κάθε φορά μπαίνουν στόχοι πάνω στις ανάγκες του κάθε παιδιού). Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές οι γονείς είτε γιατί διαψεύδονται οι προσδοκίες τους για το παιδί τους (κακά τα ψέματα κανένας γονιός δεν μπορεί να αποδεχτεί εύκολα ότι το παιδί του είναι κάτι λιγότερο από τέλειο και δεν είναι καλύτερο από τον ίδιο) είτε γιατί η γνωμάτευση δεν λέει αυτο το πρόβλημα που θέλουν (συνήθως επιθυμούν δυσλεξία, για να εξετάζονται προφορικά και γιατί θεωρούν ότι το σχολέιο θα είναι πιο εύκολο για το παιδί) δεν δέχονται τη γνωμάτευση και αναγκαστικά σταματά η διαδικασία (γιατί τίποτα δεν μπορεί να γίνει αν δεν συμφωνήσει ο γονιός). Ευτυ΄χως όσο περνούνε τα χρόνια οι γονείς είναι πιο ενημερωμένοι, ψάχνονται πιο πολύ και αυτά τα περιστατικά αργά αλλά σταθερά κάθε χρόνο είναι και λιγότερα!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Το θετικο ειναι οτι καθε χρονο ειναι κ λιγοτερα τα περιστατικα!

Δεν ειχα ιδεα, κ ειναι πολυ παρηγορο που υπαρχουν ειδικα καταρτησμενοι παιδαγωγοι, ωστε να βοηθανε....

Και παλι σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Το θετικο ειναι οτι καθε χρονο ειναι κ λιγοτερα τα περιστατικα!

Δεν ειχα ιδεα, κ ειναι πολυ παρηγορο που υπαρχουν ειδικα καταρτησμενοι παιδαγωγοι, ωστε να βοηθανε....

Και παλι σε ευχαριστω!

 

 

Οι εκπαιδευτικοί που ασολούνται με την ειδική αγωγή πλέον είμαστε πολλοί.

Υπάρχουν 2 εξειδικευμένα πανεπιστημιακά τμήματα (στο Βόλο και στη Θεσσαλονίκη) που "βγάζουν" νηπιαγωγούς κιαι δασκάλους ειδικής αγωγής και υπάρχουν και πολλοί συνάδελφοι κάτοχοι μεταπτυχιακών ή διδακτορικών στην ΕΑ.....

Τέλος, και στη δευτεροβάθμια υπάρχουν συνέδελφοι με σπουδές στην ΕΑ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να φανταστεις, απο το Βολο ειμαι, ηξερα οτι ειχαμε παιδαγωγικο, αλλα δεν ειχα ιδεα για την ειδικη αγωγη.........(ηθελα να γινω παιδαγωγος--πρωτη φορα το παραδεχομαι δημοσια--αλλα φοβομουν πως θα πλησιαζα τα παιδια?ελεγα μονο η αγαπη, δεν φτανει....αν δε με χωνευουν?φοβηθηκα..... τελικα με κερδισε η λογιστικη κ εχω 2 υπεροχα παιδια, να τους δινω ολη μου την αγαπη--με μετρο παντα!:))

 

Να σε ρωτησω κ κατι αλλο?

Αφου το παιδι, 2 χρονια ηταν σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο, δεν επρεπε να ειχαν καταλαβει κατι?

Εκει, δεν ειχαν παραπονα.....?

Η εκδηλωνεται σε μεγαλυτερες ηλικιες?

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις, απο το Βολο ειμαι, ηξερα οτι ειχαμε παιδαγωγικο, αλλα δεν ειχα ιδεα για την ειδικη αγωγη.........(ηθελα να γινω παιδαγωγος--πρωτη φορα το παραδεχομαι δημοσια--αλλα φοβομουν πως θα πλησιαζα τα παιδια?ελεγα μονο η αγαπη, δεν φτανει....αν δε με χωνευουν?φοβηθηκα..... τελικα με κερδισε η λογιστικη κ εχω 2 υπεροχα παιδια, να τους δινω ολη μου την αγαπη--με μετρο παντα!:))

 

Να σε ρωτησω κ κατι αλλο?

Αφου το παιδι, 2 χρονια ηταν σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο, δεν επρεπε να ειχαν καταλαβει κατι?

Εκει, δεν ειχαν παραπονα.....?

Η εκδηλωνεται σε μεγαλυτερες ηλικιες?

 

Δεν μπορώ να μιλήσω φυσικά για το συγκεκριμένο παιδί.....

Υποθέσεις θα κάνω μόνο.

Ίσως και τα υπόλοιπα παιδιά να ήταν εξίσου ζωηρά. Άλλωστε ένα 3χρονο μέχρι ενός σημείου δικαιολογείται να μην κάθεται στον ποπό του....Φυσικά και του βάζουμε όρια και σε αυτή την ηλικία μαθαίνει ότι υπάρχουν και όρια!

Ίσως η προηγούμενη παιδαγωγός είχε λίγα παιδιά και μπορούσε να το οριοθετήσει/χειριστεί καλύτερα (άλλο να δουλεύεις με 25 παιδιά και άλλο με 10 ή ακόμα και με 15).

Ίσως η τωρινή εκπαιδευτικός δεν γνωρίζει πώς να αντιμετωπίσει ένα παιδί με ΔΕΠΥ μέσα στην τάξη

Οι υποθέσεις είναι πολλές.

Γεγονός είναι ότι ποτέ δεν γίνεται μια διάγνωση σε παιδί κάτων των 3 ετώ. Η ιδανική ηλικία για να αρχίσει κάποιος γονιός να ψάχνει μήπως υπάρχει κάτι είναι από τα 3μιση και μετά (ιδανικά από τα 4μιση)....Μετά τα 4μιση (περίπου στα Χριστούγεννα του προνηπίου, βαριά βαριά) αρχίζουμε να μιλάμε για μαθησιακές δυσκολίες. Μετά τα Χριστούγεννα της Β Δημοτικού αρχίζουμε να μιλάμε για δυσλεξία. Μετά τα 4 αρχίζουμε να μιλάμε για νοητική στέρηση. Γύρω στα 3μιση αρχίζουμε να μιλάμε για διάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές....

 

Βέβαια, όλα είναι ενδεικτικά! Και βλέπεις λέω "αρχίζουμε να μιλάμε", δεν βάζω πουθενά ταμπέλα! Άσε που δεν πιστεύω ότι αν γίνει μαι οποιαδήποτε διάγνωση μπαίνει ταμπέλα στο παιδί. Απλά ανοίγει ο δρόμος για μια διαφορετική αντιμετώπιση του ('η αν θες προσέγγιση του), τόσο στο σχολέιο όσο και στην οικογένεια/κοινωνία!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας ζησουν τα αγγελουδια σας κυρια mama..Στον ιδιωτικο τομεα και εκει ηταν λιγο ζωηρος αλλα το παιδι το ελενχαν,oπως και εμεις απο το σπιτι, εδω οπως λεμε εχει καθε μερα 20- 25 παιδια γιατι μερικα ειναι αρρωστα η θα λειπουν ,εδω τι κανουμε τωρα ψαχνουμε να βρουμε σχολειο δημοσιο με λιγα παιδια για να παει το παιδι σχολειο???? το παιδι γινετε 4 χρονον μεθαυριο για αυτο μου ειπαν απο το ΚΕΔΔΥ να παω απο τον καινουργιο χρονο, οσο αφορα για ΔΕΠΗ το παιδι μπορει να μην εχει απλα να ειναι ο χαραχτηρα του ετσι για αυτο θα το παμε και αλλου οπως και σε δημοσιο για να παρουμε μια εγκαιρη γνωμη... το θεμα ειναι οτι τωρα ψαχνουμε για ιδιωτικο σταθμο, φυσικα θα τους κυνηγησω:evil::twisted::twisted::twisted: γιατι θεωρω την δασκαλα ΑΝΕΜΕΛΗ....:-P:razz::-P οπως και τον σταθμο... εγω φταιω που εχουν 25 και δεν μπορουν να τα ελεκξουν αλλα 150 ειναι καθε μηνα.. πηρα το παλιο σχολειο του αλλα ειναι πληρες μου ειπαν........... συγνωμη που δεν μπορω να σας απαντησω ξεχωριστα αλλα ειμαι κανουργιος και δεν ξερω πως γινετε για αυτο σας απαντω για ολους.... ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

κυρια emmaki συνφωνω με αυτα που λετε, ειδικα εγω τα εχω μαθη απεξω σχεδον και τα παρακολουθω, ο μεγαλος μου οπως και ο μικρος επειδη ειναι τελος του χρονου χανουν λιγο τη χρονια και πανε απο τα 5,5 στο δημοτικο, οταν πηγενε νηπιο ειχε προβλημα στο Θ στο Β και γενικα σε μερικα αλλα γραμματα δεν μηλαγε καλα οποτε τον πηγα σε κεντρο και του εκανα λογοθεραπεια και εργοθεραπεια για 1,5 χρονο και τον κρατησα παλι στο νηπιο ετσι μου ειπαν η ειδικη οπως το ειδα και εγω φυσικα, τον πηγα και στο ΚΕΔΔΥ τωρα παει δευτερα και μηλαει απιαστα και γραφη και διαβαζει μονος του σχεδον....εχω φετος επανεξεταση στον μεγαλο για να δουν πως πηγε... σε γενικες γραμμες τα θεωρω σωστα ολα αυτα γιατι πρεπει να προλαβενουμε τα παντα στα παιδια η γενια εκξελησετε.....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας ζησουν τα αγγελουδια σας κυρια mama..Στον ιδιωτικο τομεα και εκει ηταν λιγο ζωηρος αλλα το παιδι το ελενχαν,oπως και εμεις απο το σπιτι, εδω οπως λεμε εχει καθε μερα 20- 25 παιδια γιατι μερικα ειναι αρρωστα η θα λειπουν ,εδω τι κανουμε τωρα ψαχνουμε να βρουμε σχολειο δημοσιο με λιγα παιδια για να παει το παιδι σχολειο???? το παιδι γινετε 4 χρονον μεθαυριο για αυτο μου ειπαν απο το ΚΕΔΔΥ να παω απο τον καινουργιο χρονο, οσο αφορα για ΔΕΠΗ το παιδι μπορει να μην εχει απλα να ειναι ο χαραχτηρα του ετσι για αυτο θα το παμε και αλλου οπως και σε δημοσιο για να παρουμε μια εγκαιρη γνωμη... το θεμα ειναι οτι τωρα ψαχνουμε για ιδιωτικο σταθμο, φυσικα θα τους κυνηγησω:evil::twisted::twisted::twisted: γιατι θεωρω την δασκαλα ΑΝΕΜΕΛΗ....:-P:razz::-P οπως και τον σταθμο... εγω φταιω που εχουν 25 και δεν μπορουν να τα ελεκξουν αλλα 150 ειναι καθε μηνα.. πηρα το παλιο σχολειο του αλλα ειναι πληρες μου ειπαν........... συγνωμη που δεν μπορω να σας απαντησω ξεχωριστα αλλα ειμαι κανουργιος και δεν ξερω πως γινετε για αυτο σας απαντω για ολους.... ευχαριστω παρα πολυ

 

Αν θέλετε να το κυνηγήσετε δεν μπορεί κανείς να το απαγορέυσει.

Αλλά θα κερδίσετε κάτι;

Αν ο σταθμός προβάλει ως δικαιολογία το ότι λόγω του αριθμού των παιδιών δεν μπορόυσαν να εγγυηθούν την ασφάλεια του αλλά και την ασφάλεια των άλλων; Γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη ότι εκεί θα πατήσουν!

Επίσης, άντε και τους κάνετε μήνυση και άντε και κερδίζετε μετά από 2-3 χρόνια που θα εκδικαστεί η υπόθεση....Το ουσιαστικό κέρδος ποιό θα είναι;

Θεωρώ ότι στόχος σας πρέπει να είναι να βρεθεί το κατάλληλο εκπαιδευτικό πλαίσιο για το παιδί, να γίνει η αξιολόγηση (αν το παιδί ακόμα δεν έχει γίνει 4, σωστά έπραξαν και σας είπαν αφού τα συμπληρώσει και μετά η αξιολόγηση), να γίνει η κατάλληλη παρέμβαση....Το ότι είναι μικρό ακόμα είναι πολύ θετικό. Η πρώιμη παρέμβαση είναι πολύ βασική και τα παιδιά που δουλέυονται από μικρά έχουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που ξεκινούν αργότερα!

Τέλος, δεν θα ψάξετε να βρείτε σχολέιο με λίγα παιδιά! Θα ψάξετε να βρείτε σχολέιο που να μπορεί να παρέχει την πρέπουσα στήριξη στο παιδί! Τα νηπιαγωγεία που έχουν τμήμα ένταξης δεν είναι νηπιαγωγεία με λίγα παιδιά....Απλά υπάρχει και ένας εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής, που παίρνει το παιδί κάποιες ώρες σε μια άλλη αίθουσα (είτε μόνο του, είτε μαζί με άλλα παιδιά με ή και χωρίς πρόβλημα) και το δουλέυει πάνω στις δικιές του ειδικές ανάγκες. Τις υπόλοιπες ώρες είναι στη γενική τάξη, με τα υπόλοιπα παιδιά. Επίσης, η παράλληλη στήριξη, δεν σημαίνει λίγα παιδιά. Πρόκειται για εκπαιδυετικό ειδικής αγωγής που θα κάθεται δίπλα στο παιδί και θα το βοηθάει σε θέματα συγκέντρωση και επικέντρωσης προσοχής, θα παραλλάσσει ίσως κάποιες δραστηριότητες που δεν θα μπορεί να κάνει το παιδί, σε στιγμές "έξαρσης" θα το παίρνι εμια βόλτα στην αυλή κλπ. Όλα όμως μέσα στη γενική τάξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην να σας ζησουν τα αγγελουδια σας κυρια mama..Στον ιδιωτικο τομεα και εκει ηταν λιγο ζωηρος αλλα το παιδι το ελενχαν,oπως και εμεις απο το σπιτι, εδω οπως λεμε εχει καθε μερα 20- 25 παιδια γιατι μερικα ειναι αρρωστα η θα λειπουν ,εδω τι κανουμε τωρα ψαχνουμε να βρουμε σχολειο δημοσιο με λιγα παιδια για να παει το παιδι σχολειο???? το παιδι γινετε 4 χρονον μεθαυριο για αυτο μου ειπαν απο το ΚΕΔΔΥ να παω απο τον καινουργιο χρονο, οσο αφορα για ΔΕΠΗ το παιδι μπορει να μην εχει απλα να ειναι ο χαραχτηρα του ετσι για αυτο θα το παμε και αλλου οπως και σε δημοσιο για να παρουμε μια εγκαιρη γνωμη... το θεμα ειναι οτι τωρα ψαχνουμε για ιδιωτικο σταθμο, φυσικα θα τους κυνηγησω:evil::twisted::twisted::twisted: γιατι θεωρω την δασκαλα ΑΝΕΜΕΛΗ....:-P:razz::-P οπως και τον σταθμο... εγω φταιω που εχουν 25 και δεν μπορουν να τα ελεκξουν αλλα 150 ειναι καθε μηνα.. πηρα το παλιο σχολειο του αλλα ειναι πληρες μου ειπαν........... συγνωμη που δεν μπορω να σας απαντησω ξεχωριστα αλλα ειμαι κανουργιος και δεν ξερω πως γινετε για αυτο σας απαντω για ολους.... ευχαριστω παρα πολυ

 

 

 

Ευχαριστω!!!!Και εσεις να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!!

Ευχομαι να βρειτε κατι γρηγορα, ειδικα αν εργαζεστε κ οι δυο....ειναι ακρως αναγκαιο!!!

Και εγω νευριαζω....ο τροπος τους ηταν :confused::confused::confused::confused::confused:

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!Και να λυθουν ολα τα πρακτικα ζητηματα...

Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια, όλα είναι ενδεικτικά! Και βλέπεις λέω "αρχίζουμε να μιλάμε", δεν βάζω πουθενά ταμπέλα! Άσε που δεν πιστεύω ότι αν γίνει μαι οποιαδήποτε διάγνωση μπαίνει ταμπέλα στο παιδί. Απλά ανοίγει ο δρόμος για μια διαφορετική αντιμετώπιση του ('η αν θες προσέγγιση του), τόσο στο σχολέιο όσο και στην οικογένεια/κοινωνία!

 

 

Συμφωνω απολυτα!

Καθε παιδι ειναι υπεροχο, μοναδικο, ειναι ενα θειο δωρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηγα σημερα να παρω ενα χαρτι απο το υπουργειο προνοιας και ηταν μεσα στην διευθυντρια ο προεδρος του σχολειου του μικρου, καμια φορα λενε < ο θεος αγαπαει τον κλεφτη αλλα και τον νοικοκυρη> ημουν απεξω και τους ακουγα ειδικα την διευθυντρια αλλα ελεγε σε μενα και αλλα σε εκεινον, σε μενα ελεγε γιατι το παιδι το διωχνη δεν εχει το δικαιωμα και να βαλω και δικηγορο κ.τ.λ. και σε αυτον το αντιθετο καλα εκανε που το εδιωξε εεεεεεεε φυσικα ειχε ο κυριος και τσαντα του μουστακα με παιχνιδια μαζι για δωρακι.... ντροπη σε αυτη την κοινωνια αντι να μας προστατεψουν μας δινουν μια και μας πετανε..... μολις με ειδε φυσικα αλλαξε δεκα χρωματα αλλα τι να το κανω.... αισχος σε αυτο το δημοσιο....

Link to comment
Share on other sites

αφου θελουν το παιδι να το παρω τοσο πολυ, που μου εστειλαν και ΕΞΩΔΙΚΟ για να παρω δεν ειναι ντροπη μεγαλη που το εστειλαν σε εναν 4 χρονο λες και ειναι κανενας καταζητουμενος.....αισχος σε αυτους του ανθρωπους τοσο κακο εκανε...

Link to comment
Share on other sites

αφου θελουν το παιδι να το παρω τοσο πολυ, που μου εστειλαν και ΕΞΩΔΙΚΟ για να παρω δεν ειναι ντροπη μεγαλη που το εστειλαν σε εναν 4 χρονο λες και ειναι κανενας καταζητουμενος.....αισχος σε αυτους του ανθρωπους τοσο κακο εκανε...
\

 

 

:?::?::?::?::?::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω ντροπη τους, δεν ειναι τροπος αυτος....

βρικατε καποιο σταθμο για το παιδι?

κανονιστε τα πρακτικα ζητηματα αφου εργαζεστε κ οι δυο....κ μετα αφοσιωθητε στα ζουζουνακια σας......ειδικα αυτες οι μερες απαιτουν πολυυυυυυυυυ αγαπη κ ζεστασια(στην καρδια μας)....

καλη επιτυχια.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...