Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και Εξωσωματική


Recommended Posts

Κοριτσια , δυστυχως κι εγω εχω ενδομ.κι ακομα ταλαιπωρουμαι...Εχω κανει ενα κανονικο χειρουργειο και μια λαπαροσκοπηση(πριν 3χρονια)και θεραπεια με διακοπη περιοδου. Ομως οι κυστες δημιουργηθηκαν ξανα και απο τοτε εχω κανει 2αποτυχημενες εξωσωματικες. Απ'οτι μου εχει πει ο γιατρος μου αν ξανακανω χειρουργειο θα χαθει κι αλλο απο το αποθεμα ωαριων και δεν εχω τετοια περιθωρια....:?

Μαλλον πρεπει να ελπιζω και να περιμενω ενα θαυμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια , δυστυχως κι εγω εχω ενδομ.κι ακομα ταλαιπωρουμαι...Εχω κανει ενα κανονικο χειρουργειο και μια λαπαροσκοπηση(πριν 3χρονια)και θεραπεια με διακοπη περιοδου. Ομως οι κυστες δημιουργηθηκαν ξανα και απο τοτε εχω κανει 2αποτυχημενες εξωσωματικες. Απ'οτι μου εχει πει ο γιατρος μου αν ξανακανω χειρουργειο θα χαθει κι αλλο απο το αποθεμα ωαριων και δεν εχω τετοια περιθωρια....:?

Μαλλον πρεπει να ελπιζω και να περιμενω ενα θαυμα!

 

 

Και λαπαροσκοπηση και διακοπη και επαναδημιουργηθηκε? Μηπως δεν σε ειχαν καθαρισει καλα? Ή δεν παιζει κανενα ρολο? Συγγνωμη, αλλα ειμαι και ασχετη!

ο γιατρος σου ποια λυση σου προτεινει λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Και λαπαροσκοπηση και διακοπη και επαναδημιουργηθηκε? Μηπως δεν σε ειχαν καθαρισει καλα? Ή δεν παιζει κανενα ρολο? Συγγνωμη, αλλα ειμαι και ασχετη!

ο γιατρος σου ποια λυση σου προτεινει λοιπον?

 

Ο γιατρος ειχε κανει σωστα τη δουλεια του,απλως ξαναεμφανιστηκε και μαλιστα πολυ γρηγορα! Ο γιατρος μου, μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να κανω αλλο χειρουργειο γιατι στο τελος δεν θα μου μεινουν ωοθηκες! Η Αμη μου ειναι παρα πολυ χαμηλη!

Παντως η λαπαροσκοπηση δεν ειναι τοσο ζορικη,ουτε η διακοπη περιοδου.....Εγω δυσκολευομαι περισσοτερο καθε μηνα απο τρομερους πονους περιοδου:?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , δυστυχως κι εγω εχω ενδομ.κι ακομα ταλαιπωρουμαι...Εχω κανει ενα κανονικο χειρουργειο και μια λαπαροσκοπηση(πριν 3χρονια)και θεραπεια με διακοπη περιοδου. Ομως οι κυστες δημιουργηθηκαν ξανα και απο τοτε εχω κανει 2αποτυχημενες εξωσωματικες. Απ'οτι μου εχει πει ο γιατρος μου αν ξανακανω χειρουργειο θα χαθει κι αλλο απο το αποθεμα ωαριων και δεν εχω τετοια περιθωρια....:?

Μαλλον πρεπει να ελπιζω και να περιμενω ενα θαυμα!

 

σπιτόγατα γιατί με απασχολεί και εμένα το θέμα των αποθεμάτων έχω σκεφτεί το εξής: να κάνουμε 2-3 κύκλους εξωσωματικής μέχρι την γονιμοποίηση να έχουμε κατεψυγμένα εμβρυάκια, στο ενδιάμεσο να κάνουμε την λαπαροσκόπηση να καθαρίσουμε από την χαζοενδομητρίωση και να μπουν τα εμβρυάκια σε ένα μη τοξικό περιβάλλον!!

Link to comment
Share on other sites

σπιτόγατα γιατί με απασχολεί και εμένα το θέμα των αποθεμάτων έχω σκεφτεί το εξής: να κάνουμε 2-3 κύκλους εξωσωματικής μέχρι την γονιμοποίηση να έχουμε κατεψυγμένα εμβρυάκια, στο ενδιάμεσο να κάνουμε την λαπαροσκόπηση να καθαρίσουμε από την χαζοενδομητρίωση και να μπουν τα εμβρυάκια σε ένα μη τοξικό περιβάλλον!!

 

εγω θα ελεγα να κανεις μια προσπάθεια πριν την λαπαροσκόπηση. η ενδομητρίωση αντιμετωπίζεται με την εξωσωματική. αν δεν πανε καλα τα πραγματα δεν θα εχεις χασει αποθεμα ωαρίων κ θα μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις με την διαδικασία που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος ειχε κανει σωστα τη δουλεια του,απλως ξαναεμφανιστηκε και μαλιστα πολυ γρηγορα! Ο γιατρος μου, μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να κανω αλλο χειρουργειο γιατι στο τελος δεν θα μου μεινουν ωοθηκες! Η Αμη μου ειναι παρα πολυ χαμηλη!

Παντως η λαπαροσκοπηση δεν ειναι τοσο ζορικη,ουτε η διακοπη περιοδου.....Εγω δυσκολευομαι περισσοτερο καθε μηνα απο τρομερους πονους περιοδου:?

 

Όσο κ να σε καθαρίσει ο γιατρός η ενδομητρίωση ξαναεμφανίζεται. δν φευγει ποτε δυστυχώς. οσο εχουμε περίοδο θα κανουμε παρεα.

εμενα ο γιατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να κοβεται η περίοδος όταν δεν υπάρχει μεγάλο αποθεμα ωαρίων. υπάρχει κίνδυνος να κοβει εντελώς η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να κανεις μια προσπάθεια πριν την λαπαροσκόπηση. η ενδομητρίωση αντιμετωπίζεται με την εξωσωματική. αν δεν πανε καλα τα πραγματα δεν θα εχεις χασει αποθεμα ωαρίων κ θα μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις με την διαδικασία που προτείνεις.

 

κρυσταλλία μου όντως εγώ θα προσπαθήσω μερικούς κύκλους κλομιφαίνη και μετά λαπαροσκόπηση, απλως οταν με απασχολούσε πολύ το απόθεμα είχα σκεφτεί μηπως να κάνω μερικούς κύκλους εξωσωματικής να κατεβάσω ωαρια και να τα καταψύξω ετσι ώστε αν κάνω λαπαροσκόιπηση και μειωθεί το απώθεμα να μην έχω πρόβλημα, να έχω "καβάτζα";)

Link to comment
Share on other sites

Maraki2608,ακομα και να καταψυξεις εμβρυα, δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα....Οποτε στη δικη μου περιπτωση θα προσπαθησω,ακομα και με κυστες γιατι δεν γινεται αλλιως.

 

Krystalia δυστυχως το ξερω και το εχω αποδεχτει οτι εγω και η ενδομητριωση ειμαστε ενα! Παντως ο γιατρος εξωσωμ. μου ειχε πει οτι δεν χρειαζοταν να μου κανει,ο αλλος γιατρος, διακοπη περιοδου(γιατι δεν μου ειχε κανει ο ιδιος τη λαπαροσκοπηση).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για τις πληροφοριες και τη βοηθεια που μου προσφερατε!! Υποβληθηκα τελικα στην επεμβση, ειμαι στη διαδικασια αναρρωσης... ειχα ενδομητριωση σε πρωτο σταδιο...ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και να μην χρειαστει να ξανακανουμε καμια επεμβαση, παρα μονο αν χρειαστει καισαρικη για τα μωρακια μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για τις πληροφοριες και τη βοηθεια που μου προσφερατε!! Υποβληθηκα τελικα στην επεμβση, ειμαι στη διαδικασια αναρρωσης... ειχα ενδομητριωση σε πρωτο σταδιο...ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και να μην χρειαστει να ξανακανουμε καμια επεμβαση, παρα μονο αν χρειαστει καισαρικη για τα μωρακια μας...

 

Καλή ανάρρωση κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Πραγματικά ,μου άρεσε πολύ η ευχή σου,ας ελπίσουμε και ας προσευχηθούμε, η επόμενη να ειναι για να συναντησουμε τα μωρα μας!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maraki2608,ακομα και να καταψυξεις εμβρυα, δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα....Οποτε στη δικη μου περιπτωση θα προσπαθησω,ακομα και με κυστες γιατι δεν γινεται αλλιως.

 

Krystalia δυστυχως το ξερω και το εχω αποδεχτει οτι εγω και η ενδομητριωση ειμαστε ενα! Παντως ο γιατρος εξωσωμ. μου ειχε πει οτι δεν χρειαζοταν να μου κανει,ο αλλος γιατρος, διακοπη περιοδου(γιατι δεν μου ειχε κανει ο ιδιος τη λαπαροσκοπηση).

 

σπιτόγατα θα τα καταφέρουμε!!ψυχολογία καλή θέλει!!αν και όταν μου το λένε εκνευρίζομαι ξέρω ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!!λοιπόν υπάρχουν κοπέές που έχουν μείνει με ενδομητρίωση φυσιολογικά...έτσι θα γίνει και με εμας!!ΥΠΟΜΟΝΗ! φιλάκια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για τις πληροφοριες και τη βοηθεια που μου προσφερατε!! Υποβληθηκα τελικα στην επεμβση, ειμαι στη διαδικασια αναρρωσης... ειχα ενδομητριωση σε πρωτο σταδιο...ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και να μην χρειαστει να ξανακανουμε καμια επεμβαση, παρα μονο αν χρειαστει καισαρικη για τα μωρακια μας...

 

Περαστικά!!

δεν ήταν τίποτα ε; εγω από την δεύτερη μερα απλωνα ρούχα.

πρωτο στάδιο;τίποτα δηλαδή.

παντως κορίτσια εγω ειχα κανει λαπαροσκόπηση πριν 15 χρόνια για κύστη που μου είχε σπάσει κ ειχα 3 βαθμού. ήμουν γεμάτη συμφύσεις.

στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα δεν με ενόχλησε καθόλου η ενδομητρίωση. τωρα που ξαναεκανα λαπαροσκόπηση ειχα μια μικρή σύμφυση στην αριστερή ωοθηκη κ κατ΄αλλά τίποτα.

οποτε μην απελπίζεστε μπορεί να επανέλθει δριμύτερη μπορεί όμως κ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!!

δεν ήταν τίποτα ε; εγω από την δεύτερη μερα απλωνα ρούχα.

πρωτο στάδιο;τίποτα δηλαδή.

παντως κορίτσια εγω ειχα κανει λαπαροσκόπηση πριν 15 χρόνια για κύστη που μου είχε σπάσει κ ειχα 3 βαθμού. ήμουν γεμάτη συμφύσεις.

στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα δεν με ενόχλησε καθόλου η ενδομητρίωση. τωρα που ξαναεκανα λαπαροσκόπηση ειχα μια μικρή σύμφυση στην αριστερή ωοθηκη κ κατ΄αλλά τίποτα.

οποτε μην απελπίζεστε μπορεί να επανέλθει δριμύτερη μπορεί όμως κ όχι.

 

 

αααα αληθεια? Εγω δηλαδη ειμαι πολυ πονιλω ε???, την εκανα την Παρασκευη και ακομα ζοριζομαι..... για την ακριβεια σημερα ειμαι καλα και αυτοεξυπηρετουμαι..

μακαρι να μην επανελθει σε καμια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

σπιτόγατα θα τα καταφέρουμε!!ψυχολογία καλή θέλει!!αν και όταν μου το λένε εκνευρίζομαι ξέρω ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!!λοιπόν υπάρχουν κοπέές που έχουν μείνει με ενδομητρίωση φυσιολογικά...έτσι θα γίνει και με εμας!!ΥΠΟΜΟΝΗ! φιλάκια σε όλες!

 

Συμφωνω maraki2608!!! Δεν θα σταματησουμε να προσπαθουμε και να ελπιζουμε!!!Θελει, οπως ειπες, υπομονη, και ολα θα πανε καλα (και για μας)!!! Φιλια:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω καλά το σύστημα ! Ωστόσο θα μπορούσαν να μου απαντήσουν κάποιες γυναίκες που έχουν ενδρομητριωση η γνωρίζουν κάτι από εξωσωματική με ενδρομητριωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/11/2011 at 12:11 ΜΜ, nasia1gr είπε:

 

Καλημέρα Σοφία, εγώ αυτη την Δευτέρα αρχίζω ενέσεις, οταν λες 1ο ραντεβου τι εννοεις? για συζητηση με τον γιατρο? εγω πηγα σε ενα κέντρο που λεγεται εμβρυογεννεση στο μαρουσι. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη ως τωρα.

ααα ξεχασα να σου πω, χθες μιλησα με τον γιατρο και του είπα για την εμμονη μου σε περιπτωση ενδομητριωσης αν θα ειναι αδικος κόπος η εξωσωματικη, μου είπε οτι στις οωθήκες δεν εχω ενδομητρίωση και αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σε αλλα τυχώματα δεν θα είναι αιτια για να μην πετυχει η εξωσωματικη. Τα ποσοστα ειναι 55 τις 100. αυτα μου ειπε.

Καλο ειναι να ανταλλαζουμε τις ανυσηχιες μας ... περιμένω νεα !

Καλησπέρα έχω παραθέσει και παρακάτω μήνυμα απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω Νάσια πως πήγε τελικά στην εμβρυογεννεσης; Γιατί σκέφτομαι να απευθυνθώ εκεί και έχω ακριβώς τα θέματα που είχες και εσύ . Ελπίζω πλέον να είσαι ευτυχισμένη με πολλά μωράκια !!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2019 at 1:04 ΠΜ, Σιλά είπε:

Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω καλά το σύστημα ! Ωστόσο θα μπορούσαν να μου απαντήσουν κάποιες γυναίκες που έχουν ενδρομητριωση η γνωρίζουν κάτι από εξωσωματική με ενδρομητριωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα Σιλά,τι θα ήθελες να μάθεις για την ενδομητριωση και την εξωσωματική?έχεις ενδομητριωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα floggy ευχαριστώ αρχικά που απάντησες!! Ναι έχω ενδρομητριωση και ο παλιός γιατρός που είχα μου είπε μετά από τρεις αποτυχημένες σπερματενχυσεις ότι η μόνη λύση πλέον είναι η η εξωσωματική η χειρουργειο και μετά εξωσωματική .μου ήρθε ο ουρανός σφοντυλη γιατί κατά αλλά δεν έχω κανένα άλλο θέμα έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ κ ο σύζυγος και βρίσκομαι σε αδειεξοδο δεν ξέρω καν πως να κινηθώ αλλά δεν θέλω να κάνω χειρουργείο. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!! Ότι γνώσης έχεις η συμβουλές θα με ευχαριστούσε να τις ακούσω!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σιλά είπε:

Καλησπέρα floggy ευχαριστώ αρχικά που απάντησες!! Ναι έχω ενδρομητριωση και ο παλιός γιατρός που είχα μου είπε μετά από τρεις αποτυχημένες σπερματενχυσεις ότι η μόνη λύση πλέον είναι η η εξωσωματική η χειρουργειο και μετά εξωσωματική .μου ήρθε ο ουρανός σφοντυλη γιατί κατά αλλά δεν έχω κανένα άλλο θέμα έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ κ ο σύζυγος και βρίσκομαι σε αδειεξοδο δεν ξέρω καν πως να κινηθώ αλλά δεν θέλω να κάνω χειρουργείο. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!! Ότι γνώσης έχεις η συμβουλές θα με ευχαριστούσε να τις ακούσω!!

Εχεις κανει ηδη καποιο χειρουργειο και ξερεις οτι εχεις ενδομητριωση;κυριως η ηλικια παιζει ρολο πως θα κινηθεις και το αποθεμα σου σε ωαρια απο αυτα πως εισαι;πχ αμη fsh μετρηση ωοθυλακιων στην αρχη τοτ κυκλου πως ειναι;φανταζομαι οι σαλπιγγες σου ειναι μια χαρα στη σαλπιγγογραφια.Εγω πχ δυστυχως λογω ενδομητριωσης που δεν ηξερα κλεισαν οι σαλπιγγες καταστραφηκαν κ δυστυχως εκανα χειρουργειο πριν την εξωσωματικη και τεχνητη εμμηνοπαυση με αποτελεσμα να μειωθουν τα ωαρια κ στην εξωσωματικη ειχα μονο 6.Οποτε αναλογα που εχεις ενδομητριωση πχ ωοθηκες κ ηλικιας ετσι αποφασιζεις τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα που τα εκανα με λαθος σειρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας. Θα ήθελα να αναφέρω την δική μου περίπτωση με το πρόβλημα της ενδομητριωσης που αντιμετωπίζω εδώ και πολλά χρόνια. Έτσι ώστε να μου πείτε και εσείς την δική σας περίπτωση σχετικα με ενδομητριωση και όσες έχετε ανάλογη κατάσταση με χειρουργεία.Αρχικα το πρόβλημα μου εμφανίστηκε στην ηλικία των 23 . Διαγνώστηκε ενδομητριωση, σοκολατοειδους κυστεων ωοθηκών σετυχαίο ετήσιο γυναικολογικο έλεγχο . Η λύση ήταν η εγκυμοσύνη ή χειρουργειο. Αμέσως προγραματιστηκε χειρουργειο καθώς δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου ώστε να είμαι σε φάση παιδιού. Μετά από λίγο καιρό ακολούθησαν Πονοι αφορητοι σε σημείο που δεν μπορούσα να περπάτησω και να συνεχίζω να δουλεύω. Οπότε σταμάτησα από δουλειά και ακολούθησαν άλλα δύο χειρουργεία. Να μην σας τα πολυλογο έπεσα σε λάθος γιατρούς και τώρα μπορώ να διακρίνω τι έγινε σωστά και τι όχι καθώς δεν είχα γνώσεις και την τωρινή εμπειρία. Έπειτα γνώρισα τον άντρα μου και πλέον προσπαθούμε 2.5 χρόνια για μωράκι πλέον 32 χρόνων. ορμονολογικοςελεγχος είναι ο εξης:αμη 4,4pmoll,fsh15,οιστραδιολη 59. Κάναμε εξωσωματική. Με 3 ωοθυλάκια  αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε καθώς βρέθηκαν  ανωριμα ωαρια. Ειμαι σε απόγνωση καθώς έχω ενημερωθεί ότι η χαμηλη αμη οφείλεται στα χειρουργεία που υποβλήθηκα καθώς με την αφαίρεση των κυστεων έχει καταστραφεί ωοθηκικός ιστός και έχουν ελλατωθει τα ωαρια. Εμαθα εκ των νυστερων ότι σε γυναίκα που δεν έχει παιδια δεν επιτρέπεται να την πηραζουν τα γυναικολογικα. Γι αυτό κορίτσια μην δεχεστε εύκολα να σας χειρουργουν. Γιατί θα σας κάνουν ζημιά, ίσως ανεπανορθωτη. Το μόνο θετικό είναι ότι έπερνα dhea για ενάμιση μήνα και από fsh 15 πηγε 4.Αραγε αυτό θα βοηθήσει σε επόμενη ωοληψια; οποιαδήποτε εμπειρία και πληροφορία ίσως είναι πολύτιμη για μένα. Τώρα θα προγραμματισω επόμενη ωοληψια και ο Θεός να βάλει το χέρι του να γίνει το θαύμα μέσα μου. Ξέρω πόσο πόνο Ψυχικό και σωματικό έχει. Ξέρω ότι τι μαξιλαρι μου κάθε βράδυ Ποτιζει στο κλάμα.Οσο για  Το άγχος και για τις σκέψεις όλες είναι γύρω από αυτό σε καθημερινή βάση,   είναι αναπόφευκτο. Περνώ δύναμη από ψηλά και συνεχίζω τον δύσκολο αγώνα μου. Ευχομαι να τα καταφέρουμε όλες αυτές οι κοπέλες που τραβάμε αυτόν τον γολγοθα και να γίνει το όνειρο μας πραγματικότητα. Κουράγιο και δύναμη σε όλες μας . σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26/1/2020 at 9:04 ΜΜ, χαρα 88 είπε:

Γειά σας. Θα ήθελα να αναφέρω την δική μου περίπτωση με το πρόβλημα της ενδομητριωσης που αντιμετωπίζω εδώ και πολλά χρόνια. Έτσι ώστε να μου πείτε και εσείς την δική σας περίπτωση σχετικα με ενδομητριωση και όσες έχετε ανάλογη κατάσταση με χειρουργεία.Αρχικα το πρόβλημα μου εμφανίστηκε στην ηλικία των 23 . Διαγνώστηκε ενδομητριωση, σοκολατοειδους κυστεων ωοθηκών σετυχαίο ετήσιο γυναικολογικο έλεγχο . Η λύση ήταν η εγκυμοσύνη ή χειρουργειο. Αμέσως προγραματιστηκε χειρουργειο καθώς δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου ώστε να είμαι σε φάση παιδιού. Μετά από λίγο καιρό ακολούθησαν Πονοι αφορητοι σε σημείο που δεν μπορούσα να περπάτησω και να συνεχίζω να δουλεύω. Οπότε σταμάτησα από δουλειά και ακολούθησαν άλλα δύο χειρουργεία. Να μην σας τα πολυλογο έπεσα σε λάθος γιατρούς και τώρα μπορώ να διακρίνω τι έγινε σωστά και τι όχι καθώς δεν είχα γνώσεις και την τωρινή εμπειρία. Έπειτα γνώρισα τον άντρα μου και πλέον προσπαθούμε 2.5 χρόνια για μωράκι πλέον 32 χρόνων. ορμονολογικοςελεγχος είναι ο εξης:αμη 4,4pmoll,fsh15,οιστραδιολη 59. Κάναμε εξωσωματική. Με 3 ωοθυλάκια  αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε καθώς βρέθηκαν  ανωριμα ωαρια. Ειμαι σε απόγνωση καθώς έχω ενημερωθεί ότι η χαμηλη αμη οφείλεται στα χειρουργεία που υποβλήθηκα καθώς με την αφαίρεση των κυστεων έχει καταστραφεί ωοθηκικός ιστός και έχουν ελλατωθει τα ωαρια. Εμαθα εκ των νυστερων ότι σε γυναίκα που δεν έχει παιδια δεν επιτρέπεται να την πηραζουν τα γυναικολογικα. Γι αυτό κορίτσια μην δεχεστε εύκολα να σας χειρουργουν. Γιατί θα σας κάνουν ζημιά, ίσως ανεπανορθωτη. Το μόνο θετικό είναι ότι έπερνα dhea για ενάμιση μήνα και από fsh 15 πηγε 4.Αραγε αυτό θα βοηθήσει σε επόμενη ωοληψια; οποιαδήποτε εμπειρία και πληροφορία ίσως είναι πολύτιμη για μένα. Τώρα θα προγραμματισω επόμενη ωοληψια και ο Θεός να βάλει το χέρι του να γίνει το θαύμα μέσα μου. Ξέρω πόσο πόνο Ψυχικό και σωματικό έχει. Ξέρω ότι τι μαξιλαρι μου κάθε βράδυ Ποτιζει στο κλάμα.Οσο για  Το άγχος και για τις σκέψεις όλες είναι γύρω από αυτό σε καθημερινή βάση,   είναι αναπόφευκτο. Περνώ δύναμη από ψηλά και συνεχίζω τον δύσκολο αγώνα μου. Ευχομαι να τα καταφέρουμε όλες αυτές οι κοπέλες που τραβάμε αυτόν τον γολγοθα και να γίνει το όνειρο μας πραγματικότητα. Κουράγιο και δύναμη σε όλες μας . σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Πανω κατω ταιριαζουν οι ιστοριες μας εγω τωρα γινομαι 34 ξεκινησα για παιδι 32 κ επειδη δεν περιμενα τιποτα απο οσα επαθα εχω φαει μεγαλη ηττα γενικως.λοιπον στα 32 μου βρισκοτν σοκολ κυστη στην ωοθηκη αλλαζω γιατρο γτ μ ελεγε λαπαροσκοπηση κτλ εγω προσπαθουσα ουτε 3 μηνες παω σε αλλον καναμε με σερπαφαρ προγραμματισμενες επαφες τιποτα δεν εγινε φυσικα και μπαινω για λαπαροσκοπηση και 5μηνη καταστολη περιοδου περασα ενα καλοκαιρι δραμα.υποτιθεται μετα τηνκαταστολη θα επαιρναν μπρος οι ωοθηκες μου η ΑΜΗ μου 0.92 το χειρουργειο πολυ προσεκτικοδεν μου πειρξε καθολου ωοθηκικο ιστο παρολο αυτο μετα εγιναν 4 ωοληψιες γτ δεν βγαζω ωαρια βγαζω ελαχιστα με πανισχυρες ενεσεις εβγαλα 2 τωρα αυτο τον μηνα δεν πηγαν σε βλαστοκυστες και επειδη κουραστηκα φρικτα παω σε δανεικα κ δοξα τον θεο που υπαρχει κ αυτο.σχετικα με τα χειρουργια δεν πολυσυμφωνω αναλογως το προβλημα αν εχεις πολυποδα πχ πρεπει να βγει αλλιως δεν θα εμφυτευεται το εμβρυο αν εχεις συμφυσεις πρεπει να καθαριστουν εγω μετα την λαπαροσκοπηση στο θεμα πονος στην περιοδο εχω δει διαφορα μεγαλη.απλα ειναι πολυυυυυ σημαντικο ο γιατρος που θα σε βαλει χειρουργειο.ο γιατρος μπορει να σου κανει ζημια ισχυει αλλα εγω πχ εχω χαμηλη  αμη χωρις να ειχε προηγηθει χειρουργειο.ειναι ολα σχετικα σου ευχομαι να τα καταφερεις ολες στο ιδιο καζανι βραζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφόσον κάνεις λίγα ωαρια με τόσα πολλά φάρμακα γιατί δεν δοκιμάζεις φυσικούς κύκλους με λίγα φάρμακα . Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με πολλά φάρμακα αφού και με λίγα φάρμακα θα πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα. Εγώ ψάχνω γιατρό με εξειδίκευση στους φυσικούς, καλό γιατρό αλλά δεν βρίσκω και μετά θα κοιτάξω για δωρεά ωαριων.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, χαρα 88 είπε:

Εφόσον κάνεις λίγα ωαρια με τόσα πολλά φάρμακα γιατί δεν δοκιμάζεις φυσικούς κύκλους με λίγα φάρμακα . Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με πολλά φάρμακα αφού και με λίγα φάρμακα θα πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα. Εγώ ψάχνω γιατρό με εξειδίκευση στους φυσικούς, καλό γιατρό αλλά δεν βρίσκω και μετά θα κοιτάξω για δωρεά ωαριων.

Ειχακα ειχα κ φυσικους τπτ δ εγινε.Πηγαινα με δωρεα ωαριων ψαχαναμε δοτρια κ εμεινα εγκυος φυσιολογικα τον απριλη.ο πρωτος γιατρος σε φυσικους ειναι ο σφακιανουδης γλυκυτατος στον συστηνω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε το θαυματακι μέσα σου. Για κάποιο λόγο τώρα ήθελε να στο χαρίσει ο Θεός. Με το καλό, όλα να πάνε καλά. Συγχαρητήρια, χαίρομαι πολύ για τις κοπέλες που με τόσο κόπο και τόσα δάκρυα πετυχενουν το όνειρο τους . ο Σφακιανουδης είναι Αθήνα εάν δεν κάνω λάθος. Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και εδώ είναι δύσκολο να βρεις καλό γιατρό σε φυσικούς κύκλους.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ευχομαι συντομα σε ολες που το θελουν τοσο.ναι αθηνα στο γενεσις.κοιτα ξερω οτι ειναι ταλαιπωρια αλλα νομιζω αξιζει να ερθεις αθηνα για τετοιο λογο θα σε παρακολουθουν θεσσαλονικη κ θα στελνεις τους υπερηχους στο ιατρειο με μειλ να τους ελεγχει και θα ερθεις μονο για ωοληψια και μεταφορα.σιγουρα υπαρχουν και θεσσαλονικη καλοι γιατροι αλλα δ ξερω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...