Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

Είναι λογικό nen να εξάπτεσαι με αυτά που διαβάζεις όπως και εγώ...Έτσι για να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά και σε κάποιες άλλες κοπέλες. Όχι ποτέ δεν έκανα έρωτα μεθυσμένη ή με κάποιον που μόλις γνώρισα, την ερωτική μου ζωή την ξεκίνησα στα 19 και πίστεψέ με ήξερα τα πάντα. Για καλή μου τύχη ο πατέρας μου με έμαθε να διαλέγω εγώ με ποιον θα έκανα σχέση και μόνο εγώ θα έδινα συνέχεια.

Για να έρθω όμως στο θέμα της έκτρωσης, ναι αν παρά τις προφυλάξης μείνω ξανά έγκυος θα το ρίξω. Κινδύνευσε η ζωή μου και δεν θα το ρισκάρω ξανά. Λυπάμαι αν δεν συμφωνούν οι άλλες κοπέλες αλλά εγώ θα κρίνω τι είναι το σωστό και τι όχι για τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

Σε μια εποχή που ο αμοραλισμός βασιλεύει, είναι μοιραίο ό,τι αμφισβητεί τις επιλογές μας να βαφτίζεται "ηθικολογία".

 

να σου πω κατι... σεβομαι ειλικρινα, μ ολη μου τη ψυχη αυτα που λες, και χαιρομαι που υπαρχουν και αποψεις σα τη δικη σου, για να κραταμε και λιγο τα μποσικα, να μην ειμαστε εντελως χυμα... αλλα μην σκεφτεσαι οτι η αλλη αποψη απο τη δικη σου προωθει αμοραλισμο και ανηθικους ανθρωπους... ειναι απλα η αλλη αποψη, αλλη σταση ζωης, αλλες εμπειριες...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα στοιχεία από τους διεθνείς οργανισμούς, στην Ελλάδα πραγματοποιούνται περίπου 100 - 120 αμβλώσεις ανά 1.000 εγκυμοσύνες. Μάλιστα, το 6-7% είναι κορίτσια στην εφηβεία, ηλικίας 14 - 19 ετών. Οι αμβλώσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν σε όλα τα μεγάλα δημόσια νοσοκομεία, με διάφορες ασφαλείς μεθόδους.

 

Το παραπάνω είναι γεγονός,όπως γεγονός έιναι ότι:δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση ή ψυχολογική στήριξη έστω και στο μαιευτήριο που θα απευθηνθούνε οι κοπέλες αυτές (παντρεμένες ή όχι)....

Στο θέμα της ενημέρωσης και της απενοχοποίησης της αντισύληψης πάλι έχουμε ένα θεματάκι (πολλές μάνες ήδη, που δεν προγραματίζουνε άλλο παιδί δεν πάιρνουν κανένα μέτρο προφύλαξης)...

Το γεγονός ότι τόσα έφηβα κορίτσια βρίσκονται αντιμέτωπα με μια τέτοια "επιλογή" μεταφράζεται σε μη ενημέρωση και πρώτα απ' όλα απο το σπίτι...

Πόσες μαμάδες εφήβων κοριτσιών πήρανε το παιδί τους απο το χέρι να πάνε μαζί στο γυναικολόγο και να μιλήσει το παιδί για αντισύληψη?

Έχετε προσέξει ότι τελικά η αντισύληψη είναι "ταμπού" ενώ η έκτρωση όχι? :?:?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... ειναι απλα η αλλη αποψη, αλλη σταση ζωης, αλλες εμπειριες...

nen δεν είμαι ούτε θεούσα ούτε σταυροφόρος.

Μπορώ να κρίνω όμως την "άλλη στάση ζωής" όπως λες και θα την κρίνω με τα δικά μου μέτρα και σταθμά και ίσως με τον δικό μου ηθικό κώδικα.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Είναι απλό μια έφηβη, μια γυναίκα, να πάρει μέτρα αντισύλληψης.

Ακόμα και στις βραδιές χωρίς αύριο, στα μαραθώνια κυνήγια του οργασμού, υπάρχει τρόπος να προφυλαχθεί η ζωή.

Ακόμα και στα πλαίσια του οικογενειακού προγραμματισμού, άμα δεν θέλουμε άλλο παιδί, μπορούμε να κάνουμε απολίνωση σαλπίγγων, να κάνει ο σύντροφος βασεκτομή. Δε μπορούμε να λέμε ΄"άαααααν τύχει"

Μόνο άν δεν λογαριάζουμε τη ζωή και δεν την εκτιμούμε, δεν φροντίζουμε να είμαστε ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

...

μαραθώνια κυνήγια του οργασμού

.

 

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ......... τι μου θυμησες τωρα!!!!!!!!!!!

 

δε θελω να αλλαξω θεμα συζητησης, αλλα μετα απο 7μιση μηνες αναγκαστικης... νηστειας, μεσα στο κειμενο που εγραψες (το οποιο διαβασα με προσοχη, λογω τιμης!!!!) αναβοσβηνει στα ματια μου αυτο το "μαραθωνιο κυνηγι οργασμου"!!!!

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ (και βαχ) :cry::cry:

 

αντε να γεννησω, να περασει και λιγος καιρος... και να ανοιξει επιτελους επισημα η κυνηγητικη περιοδος!!!! θα κυνηγαω τον αντρα μου με τη καραμπινα, οπως ο ελμερ φαντ τον μπαγκς μπαννυ..!!!!

 

ehhhhhhhhh whats up doc ????? :wink:

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο κειμενο που εγραψες (το οποιο διαβασα με προσοχη, λογω τιμης!!!!) αναβοσβηνει στα ματια μου αυτο το "μαραθωνιο κυνηγι οργασμου"!!!!

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ (και βαχ) :cry::cry:

 

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται :cool:

Link to comment
Share on other sites

...

μαραθώνια κυνήγια του οργασμού

.

 

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ......... τι μου θυμησες τωρα!!!!!!!!!!!

 

δε θελω να αλλαξω θεμα συζητησης, αλλα μετα απο 7μιση μηνες αναγκαστικης... νηστειας, μεσα στο κειμενο που εγραψες (το οποιο διαβασα με προσοχη, λογω τιμης!!!!) αναβοσβηνει στα ματια μου αυτο το "μαραθωνιο κυνηγι οργασμου"!!!!

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ (και βαχ) :cry::cry:

 

αντε να γεννησω, να περασει και λιγος καιρος... και να ανοιξει επιτελους επισημα η κυνηγητικη περιοδος!!!! θα κυνηγαω τον αντρα μου με τη καραμπινα, οπως ο ελμερ φαντ τον μπαγκς μπαννυ..!!!!

 

ehhhhhhhhh whats up doc ????? :wink:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... ειναι απλα η αλλη αποψη, αλλη σταση ζωης, αλλες εμπειριες...

nen δεν είμαι ούτε θεούσα ούτε σταυροφόρος.

Μπορώ να κρίνω όμως την "άλλη στάση ζωής" όπως λες και θα την κρίνω με τα δικά μου μέτρα και σταθμά και ίσως με τον δικό μου ηθικό κώδικα.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Είναι απλό μια έφηβη, μια γυναίκα, να πάρει μέτρα αντισύλληψης.

Ακόμα και στις βραδιές χωρίς αύριο, στα μαραθώνια κυνήγια του οργασμού, υπάρχει τρόπος να προφυλαχθεί η ζωή.

Ακόμα και στα πλαίσια του οικογενειακού προγραμματισμού, άμα δεν θέλουμε άλλο παιδί, μπορούμε να κάνουμε απολίνωση σαλπίγγων, να κάνει ο σύντροφος βασεκτομή. Δε μπορούμε να λέμε ΄"άαααααν τύχει"

Μόνο άν δεν λογαριάζουμε τη ζωή και δεν την εκτιμούμε, δεν φροντίζουμε να είμαστε ασφαλείς.

 

Συμφωνώ 1000%! Κάθετα και οριζόντια! :lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

...

μαραθώνια κυνήγια του οργασμού

.

 

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ......... τι μου θυμησες τωρα!!!!!!!!!!!

 

δε θελω να αλλαξω θεμα συζητησης, αλλα μετα απο 7μιση μηνες αναγκαστικης... νηστειας, μεσα στο κειμενο που εγραψες (το οποιο διαβασα με προσοχη, λογω τιμης!!!!) αναβοσβηνει στα ματια μου αυτο το "μαραθωνιο κυνηγι οργασμου"!!!!

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχ (και βαχ) :cry::cry:

 

αντε να γεννησω, να περασει και λιγος καιρος... και να ανοιξει επιτελους επισημα η κυνηγητικη περιοδος!!!! θα κυνηγαω τον αντρα μου με τη καραμπινα, οπως ο ελμερ φαντ τον μπαγκς μπαννυ..!!!!

 

ehhhhhhhhh whats up doc ????? :wink:

 

 

:lol::lol::lol::lol: Εισαι Θεα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α...και για να συνεχισω, συμφωνω με τη Maryp που συμφωνει με την Ursa στο παραπανω ποστ. Ενημερωση στους εφηβους και αισθηση ευθυνης για τους ενηλικες για να μην φερνουμε τον εαυτο μας σε δυσκολη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

και γω συμφωνω με τη Jean,που συμφωνει με τη Maryp,που συμφωνει με την ursa στο θεμα της αντισυλληψης, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΕ ΠΟΠ ΚΟΡΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ?????????

ουτε θα βγει με... αποτυπωμα του... οργανου στο κουτελο!!!!!

 

το κερατο μου!!!! :evil::twisted::mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μας το κλεισανε το καταραμενο το φουρνο!!!!! λογω... ανακαινησης!!!!!! :?:D:D:D:D:D:D:lol:

 

 

Είναι πολύ τυχερός ο άντρας σου που σε έχει γυναίκα του! :lol::lol:

 

Υls, θα σου στειλω το κινητο του, το σταθερο, το τηλ της δουλειας του, το e-mail του, τη κανονικη διευθυνση στο σπιτι, την εφορια του και θα πληρωσω και αεροπλανο να ριξει φειγ-βολαν, για να του το πεις...

δε ξερω γιατι αλλα τον τελευταιο καιρο καθεται συνεχεια με εναν συναδελφο του, του οποιου η γυναικα ειναι επισης εγκυος, ενωνουν τα κεφαλια τους και κλαινε με λυγμους... τι να φταιει αραγε???

ε, ενταξει, εχω λιγα νευρα...

ε, τρωω και σα γουρουνα... ε, τον στελνω και καθε μιση ωρα για ψωνια... τον εχω διωξω κι απο το κρεβατι για να εχω χωρο... τον παιρνω καθε δυομιση λεπτα τηλ. οταν ειναι στη δουλεια... κλαιω και συνεχεια με οτιδηποτε, και φρικαρει γιατι δε ξερει τι εχω... (ουτε εγω ξερω)... κατα τ αλλα ομως... ολα καλα!!! ειναι παραλογοι οι ανδρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

ε, ενταξει, εχω λιγα νευρα...

ε, τρωω και σα γουρουνα... ε, τον στελνω και καθε μιση ωρα για ψωνια... τον εχω διωξω κι απο το κρεβατι για να εχω χωρο... τον παιρνω καθε δυομιση λεπτα τηλ. οταν ειναι στη δουλεια... κλαιω και συνεχεια με οτιδηποτε, και φρικαρει γιατι δε ξερει τι εχω... (ουτε εγω ξερω)... κατα τ αλλα ομως... ολα καλα!!! ειναι παραλογοι οι ανδρες!!!!

 

Ου να χαθει ο αναισθητος!!! Μα τοσο γουρουνια πια οι αντρες;;

Link to comment
Share on other sites

ορεξη για φαι, η για να λεω σαχλαμαρες??? ελπιζω για το δευτερο!!!

 

γμτ, εχω να κανω τοσες πολλες δουλειες ν σημερα και εχω κολλησει στον υπολογιστη απο το πρωι... νιωθω μια απαφτουλιαση... δεν εχω παρει πολλα κιλα, αλλα αισθανομαι πολυ βαρια...

παω να βασανισω τον αντρα μου,να περασει κι η ωρα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Στειλτον να σου βρει κολλυβα... (σορυ για το μακαβριο του θεματος αλλα το ειχε κανει η αδελφη μου στο γαμπρο μου...της μυρισαν λεει κολλυβα (ετσι γραφονται;; ) Εριξα ενα απο τα καλυτερα γελια της ζωής μου τοτε!! Απιστευτο καψονι!! )

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυδινει σημασια οταν ζηταω κατι... κλαψ... πριν 4-5 μηνες μου ειχε καρφωθει να φαω μπακλαβα... ε,μου φερε... προχτες!!!

λεω χτες, "να χαμε τωρα μια αστακομακαροναδα" και μου απανταει "ο αστακος ειναι ευκολος, μακαρονια που θα βρουμε" :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...