Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες!ειμαι καινουρια στο foroum και πραγματικα σας διαβαζω εδω κ καιρο κ βλεπω οτι βοηθαει η μια την αλλη!!κι εγω προσπαθω για παιδακι εδω κ 2 χρονια.το περασμενο σαββατο υποβληθηκα σε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση στην αθηνα κ τελικα η μια σαλπιγγα ειναι "κλειστη" κ η αλλη ηταν κολλημενη απο μια παλια επεμβαση που ειχα κανει σκωληκοειδητιδας.ο γιατρος μου, μου αφαιρεσε το ενα κομματι της κατεστραμενης σαλπιγγας κ μου ειπε οτι το πιο πιθανο πλεον ειναι να κανω παιδακι με εξωσωματικη.ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να μεινεις εγκυος φυσιολογικα με τα δεδομενα τα δικα μου??την φοβαμε λιγακι την εξωσωματικη....:(:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα εκανα σαλπιγγογραφια 14/10/2010 εμεινα εγκυος 15/12/10 (με εξωσωματικη) αλλα διστοιχος παλινδρομισε και εγινε αποξεση της μητρας. πρεπει να ξανακανω σαλπιγγογραφια?? πριν ξεκινησω την επομενη προσπαθεια.

σε ποιες περιπτωσεις γινετα υστεροσκοπιση???

 

Όχι, δεν χρειάζεται, έχεις κάνει πολύ πρόσφατα. Για υστεροσκόπηση καλύτερα να το συζητήσεις με τον εξωσωματικό σου πριν προβείς σε δεύτερη εξωσωματική.

 

καλησπερα σε ολες!ειμαι καινουρια στο foroum και πραγματικα σας διαβαζω εδω κ καιρο κ βλεπω οτι βοηθαει η μια την αλλη!!κι εγω προσπαθω για παιδακι εδω κ 2 χρονια.το περασμενο σαββατο υποβληθηκα σε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση στην αθηνα κ τελικα η μια σαλπιγγα ειναι "κλειστη" κ η αλλη ηταν κολλημενη απο μια παλια επεμβαση που ειχα κανει σκωληκοειδητιδας.ο γιατρος μου, μου αφαιρεσε το ενα κομματι της κατεστραμενης σαλπιγγας κ μου ειπε οτι το πιο πιθανο πλεον ειναι να κανω παιδακι με εξωσωματικη.ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να μεινεις εγκυος φυσιολογικα με τα δεδομενα τα δικα μου??την φοβαμε λιγακι την εξωσωματικη....:-(:?

 

Εχουμε διαβάσει περιστατικά εδώ μεσα που έμειναν έγκυες με μία μόνο σάλπιγγα. Αλλά θα πρέπει να δώσεις πολύ χρόνο στον εαυτό σου, εφόσον στην ουσία μειώνονται στο μισό οι πιθανότητες να συλλάβεις φυσιολογικά. Την εξωσωματική γιατί τη φοβάσαι; Ανώδυνη τελείως είναι και εντελώς ακίνδυνη. Αν δεν έχετε κανένα άλλο πρόβλημα υπογονιμότητας, το πιο πιθανό είναι να πετύχετε με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι ειναι επωδυνη με τις ενεσεις κτλ...σου παιρνει κ αρκετο χρονο κ τα νευρα μου ηδη δεν ειναι κ στα καλυτερα τους!ελεγα να μην ξαναπροσπαθησω ποτε αλλα κι ο αντρας μου το θελει παααρα πολυ.στεναχωριεμαι που τον βαζω κι εκεινον σε ολη αυτη την περιπετεια αλλα δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου.Αα,επισης ο γιατρος μου μου βρηκε οτι ειχα ενδομητριωση καποια στιγμη στη ζωη μου χωρις να το καταλαβω!

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι ειναι επωδυνη με τις ενεσεις κτλ...σου παιρνει κ αρκετο χρονο κ τα νευρα μου ηδη δεν ειναι κ στα καλυτερα τους!ελεγα να μην ξαναπροσπαθησω ποτε αλλα κι ο αντρας μου το θελει παααρα πολυ.στεναχωριεμαι που τον βαζω κι εκεινον σε ολη αυτη την περιπετεια αλλα δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου.Αα,επισης ο γιατρος μου μου βρηκε οτι ειχα ενδομητριωση καποια στιγμη στη ζωη μου χωρις να το καταλαβω!

 

Κοίτα να δεις... μια ιδέα είναι όλα. Εγώ έκανα μακρύ πρωτόκολλο, που σημαίνει ενέσεις έναν ολόκληρο μήνα. Δεν πονάνε καθόλου, η βελόνα είναι πάρα πολύ λεπτή και μικρή. Στην ωοληψία, οταν φτάσεις με το καλό, σου κάνουν μέθη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Ξυπνάς και είσαι μια χαρά. Η εμβρυομεταφορά είναι σαν την τυπική επίσκεψη στο γυναικολόγο για τεστ ΠΑΠ. Είναι κρίμα να μην πραγματοποιήσετε το όνειρό σας για παιδάκι, επειδή σκέφτεσαι ότι πονάνε οι ενέσεις. Εγώ προσωπικά την όλη διαδικασία την διασκεδασα αφάνταστα. Μίλα και με άλλες κοπέλες εδώ μέσα να δεις τι θα σου πουν. Μπορείς ν΄ανοιξεις ένα δικό σου θέμα και να ρωτήσεις ό,τι θέλεις για να σου φύγουν οι απορίες κι οι αρνητικές σκέψεις. Αν το θέλεις πολύ, θα το κάνεις. Βέβαια το πρόβλημά σου ίσως λυθεί και χωρίς εξωσωματική. Το παν είναι να βρεις έναν καλό γυναικολόγο που να τον εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

newbie G ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,μου δινουν κουραγιο.σιγουρα θα το κανω αν χρειαστει.να ηρεμησω λιγο απο ολα,και βουρ ξανα στις προσπαθειες!οτι ειναι να γινει,θα γινει!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ακουσει οτι ειναι επωδυνη με τις ενεσεις κτλ...σου παιρνει κ αρκετο χρονο κ τα νευρα μου ηδη δεν ειναι κ στα καλυτερα τους!ελεγα να μην ξαναπροσπαθησω ποτε αλλα κι ο αντρας μου το θελει παααρα πολυ.στεναχωριεμαι που τον βαζω κι εκεινον σε ολη αυτη την περιπετεια αλλα δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου.Αα,επισης ο γιατρος μου μου βρηκε οτι ειχα ενδομητριωση καποια στιγμη στη ζωη μου χωρις να το καταλαβω!

 

Αν το θέλεις αρκετά δεν είναι τίποτα, το πολύ να περάσεις μια μέρα στο κρεβάτι μετά την ωοληψία!

Όσο για το άντρα σου κι αυτός αν το θέλει πολύ θα σε στιρίξει. Κι εγώ σε ορισμένες φάσεις ένιωθα οτι βάζω και τον άντρα μου σε δύσκολη διαδικασία, γιατί το πρόβλημα ήταν αποκλειστικά δικό μου, σήμερα όμως που πήραν από το κέντρο και μας είπαν ότι η χωριακή είναι τεράστια και ότι όλα καλα, δεν νομίζω ότι τον έχω ξαναδει τόσο χαρούμενο ( άσχετα που πλάνταξε στο κλάμα!!!!).

Αξίζει η προσπάθεια γιατί στο τέλος θα ανταμοιφθείς, όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται μην το βάζεις κάτω...

.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο daphnig,συγχαρητηρια!!!:D οταν ακους τετοια σπουδαια νεα παιρνεις δυναμη!προσπαθουσατε καιρο?πως αισθανεσαι??πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ!!!αντε βρε,κ στα δικα μας...χαχαχαχα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι έχω φοβηθεί και δεν πετάω και απο χαρα θα με βρίσεις? Νόμιζα ότι το ζητούμενο ήταν να μείνω έγκυος, αλλά χτές συνειδητοποίησα ότι δεν αρκει αυτό, πρέπει και να περάσω μια εγκυμοσύνη και με έπιασαν να άγχη μου!!!!

ευχομαι κάθε επιτυχία και σε σένα, σύντομα θα σου έρθει, μόνο καλές σκέψεις θέλει και θετική ενέργεια!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

αντε βρεεεε!!τωρα αρχιζουν τα ωραια!!!!!απολαυσε το κ μην αγχωνεσαι για τιποτα...κι ο γιατρος μου αυτο μου ειπε προχθες-καθολου αγχος!αλλωστε δεν λενε οτι η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι η πιο ομορφη περιοδος για μας τις γυναικες??εχεις ενα πλασματακι που μεγαλωνει μεσα σου!!!λιγο το'χεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα τον επόμενο μήνα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι μόνο διαγνωστική και αν βρεθεί κάτι θα κάνω άλλη μέρα επεμβατική. Μου είπε ότι γίνεται χωρίς νάρκωση και πονάει λιγότερο από τη σαλπιγγογραφία που έκανα πρόσφατα και πόνεσα ελάχιστα. Έχει κάνει καμία στο Αλεξάνδρα; Ισχύει το ότι δεν πονάει; Μήπως ξέρετε και το κόστος; Έχω ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται να κάνω υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα τον επόμενο μήνα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι μόνο διαγνωστική και αν βρεθεί κάτι θα κάνω άλλη μέρα επεμβατική. Μου είπε ότι γίνεται χωρίς νάρκωση και πονάει λιγότερο από τη σαλπιγγογραφία που έκανα πρόσφατα και πόνεσα ελάχιστα. Έχει κάνει καμία στο Αλεξάνδρα; Ισχύει το ότι δεν πονάει; Μήπως ξέρετε και το κόστος; Έχω ΙΚΑ.

 

 

:confused::confused::confused: Τι εννοείς; Θα είσαι ξύπνια; Πρώτη φορά το ακούω. Εγώ ξέρω για μέθη (πιο ελαφριά νάρκωση) ή κανονική νάρκωση (αλλά μικρής διάρκειας). Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

iouliam,εγώ μπήκα την περασμένη βδομάδα στο ΛΗΤΩ για διαγνωστική απλά λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση κ τελικά μου αφαίρεσαν ένα κομμάτι από τη μια σάλπιγγα που σημαίνει ότι έγινε επεμβατική τελικά.όλο αυτό βέβαια με ολική αναισθησία κ κράτησε περίπου 1 ώρα.δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει τέτοια επέμβαση χωρίς ολική αναισθησία!!!!!!!έχω κάνει κ σαλπιγγογραφία στο παρελθόν...καμία σχέση!μήπως πρέπει να πάρεις κ άλλη μια γνώμη??εγώ πλήρωσα 2500 ευρώ αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και στο τέλος μου έδωσαν κ το dvd με όλη την επέμβαση!! ψάξτο καλύτερα....!!!!!κι εγώ ΙΚΑ έχω αλλά το ποσό που δικαιολογεί (γιατί πήρα τηλ) είναι.......8 ευρώ!!!!!δεν ξέρω βέβαια πόσο κοστίζει στα δημόσια νοσοκομεία....

Link to comment
Share on other sites

Αχ με τρομάζεται! Θα κάνω μόνο υστεροσκόπηση, που σημαίνει χωρίς τομές, μου είπε θα ξεκινήσουμε και αν πονέσω θα μου κάνει τοπική αναισθησία. Η αλήθεια είναι πως έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και είναι πολύ έμπειρος αλλά διάβασα που όλες γράφεται ότι είχατε κάνει κάποιο είδος αναισθησίας και αγχώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Την υστεροσκόπηση την κάνουν με μέθη, που είναι μιας μορφής αναισθησία, αλλά δεν την χαρακτηρίζουν ως ολική νάρκωση. Μην κολάτε στο όνομα, η ουσία είναι ότι δεν έχεις τις αισθήσεις σου όταν κάνεις υστεροσκόπηση. Τώρα αν ο γιατρός επιμένει να στην κάνει χωρίς αναισθησία, πάω πάσο. Πάντως σκέψου, χάνεις τίποτα να κάνεις μέθη; 10-15 λεπτά κρατάει, τι έχεις να φοβηθείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως ξέρει κάποια να μου πει ,μετά από λαπαρ-υστερ/ση,πότε μπορώ ξανά να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι;;;

 

Μετά από 1-2 κύκλους, θα πας να σε ξαναδεί ο γιατρός με υπέρηχο και λογικά θα σου δώσει το ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1-2 κύκλους, θα πας να σε ξαναδεί ο γιατρός με υπέρηχο και λογικά θα σου δώσει το ΟΚ.

 

ευχαριστω πολυ κοριτσακι...........αντε να δουμε......................................................

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε φοβάμαι τη μέθη, έχω κάνει στην απόξεση και ξέρω πως είναι, ο γιατρός είπε δε χρειάζεται. Όταν πάρω να κλείσω ραντεβού θα τον ξαναρωτήσω μήπως δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα τον επόμενο μήνα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι μόνο διαγνωστική και αν βρεθεί κάτι θα κάνω άλλη μέρα επεμβατική. Μου είπε ότι γίνεται χωρίς νάρκωση και πονάει λιγότερο από τη σαλπιγγογραφία που έκανα πρόσφατα και πόνεσα ελάχιστα. Έχει κάνει καμία στο Αλεξάνδρα; Ισχύει το ότι δεν πονάει; Μήπως ξέρετε και το κόστος; Έχω ΙΚΑ.

Κοριτσάκι μου, έκανα εγώ διαγνωστικη υστεροσκόπηση χωρίς μέθη. Οταν μου είπε ο γιατρός ότι θα είμαι με τις αισθήσεις μου, τα έπαιξα λίγο και φοβήθηκα. Με καθυσήχασε όμως και είπε ότι αν πονέσω θα σταματήσουμε. Δεν πόνεσα καθόλου! Απλά, όταν έβαλε το υστεροσκόπιο και όσο το έιχε μέσα πονούσα σαν να είχα περίοδο. Μου βρήκε τρεις πολύποδες και κανονίσαμε σε 3 βδομάδες να μου τους αφαιρεσει. Θα μπω στο νοσοκομείο τη μία μέρα, την άλλη θα γίνει η νάρκωση, αν όλα πάνε καλά, θα βγω μετά από λίγες ώρες. Κορίτσια, έτυχε σε καμιά σας να έχει τόσους πολλούς πολύποδες όσους έχω εγώ; Φοβάμαι πολύ, μην πάει κάτι στραβά. Είναι στο ενδομήτριο. Α, εγώ την έκανα την υστεροσκόπηση στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Νιώθω πολύ καλύτερα τώρα. Έλεγα κι εγώ δεν μπορεί όλες να την κάνουν με μέθη και ο γιατρός μου που κάνει όλη μέρα αυτή τη δουλειά στο Αλεξάνδρα να θέλει να με πεθάνει. Όσο για τους πολύποδες δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω, είχες κάνει πριν σαλπιγγογραφία; Είχε φανεί κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας :):)!

daphnig πως πας?όλα βαίνουν καλώς έτσι??Άντε βρε κοριτσάκι,να μας ενημερώνεις κι εμάς να μαθαίνουμε πως τα πας.....:P

newbie ήθελα να σε ρωτήσω,τώρα που έκανες την εξωσωματική,έχεις μάθει αν όλα είναι οκ?Σόρρυ αλλά δεν έχω καταλάβει...Αν όχι,πότε υπολογίζεις να ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Νιώθω πολύ καλύτερα τώρα. Έλεγα κι εγώ δεν μπορεί όλες να την κάνουν με μέθη και ο γιατρός μου που κάνει όλη μέρα αυτή τη δουλειά στο Αλεξάνδρα να θέλει να με πεθάνει. Όσο για τους πολύποδες δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω, είχες κάνει πριν σαλπιγγογραφία; Είχε φανεί κάτι;
Σαλπιγγγογραφία έκανα πέρισυ τον Μάρτη. Δεν φάνηκε τίποτα τότε. Απλά στον υπέρηχο λίγο μετά μου είπε ο γιατρός πως υπάρχει υπόνοια πολύποδα, ξανάκανα τον υπέρηχο, δεν είδε τίποτα. Ετσι, το άφησα. Πιαστήκαμε και με το θέμα του σπέρματος μετα που δεν ήταν στα καλύτερα του, το ξέχασα τελείως....Ωσπου μου ήρθε η φλασιά " βρε, δεν κάνω μία υστεροσκόπηση;;;" Κι ο΄ριστε τα αποτελέσματα. Κορίτσια, ο γιατρός είπε ότι ίσως αυτοι οι πολύποδες να ήταν και η αιτία του εξωμητρίου που είχα! Λέτε;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τους πολύποδες που τους βρήκανε? στη σάλπιγγα ή στο ενδομήτριο? με την υστεροσκόπηση βλέπουνε και τις σάλπιγγες αν είναι καλά? μήπως η σαλπιγγογραφία είναι περιττή εν τέλει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...