Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας και χρόνια πολλά. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι απορίες που έχω πολύ θα το εκτιμούσα! Πριν από ενάμισι χρόνο είχα εξωμήτριο κύηση, αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, αρχάσαμε να προσπαθούμε πάλι για παιδί αλλά 15 μήνες μετά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Εχω κάνει όλες τις εξετάσεις, είναι καλές. Κανόνισα λοιπόν με το που θα αδιαθετήσω αυτόν το μήνα να κάνω υστεροσκόπηση. Τι με συμβουλεύετε, να κάνω μέθη ή ολική; Αν κάνω μέθη και βρουν κάτι, το αφαιρούν αμέσως ή κανονίζεις να κάνεις ολική νάρκωση μετα; Σκεφτόμουν να κάνω ολική, για να ξεμπερδεύω, αν ΄βρεθεί κάτι να μου το αφαιρέσουν αμέσως.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και χρόνια πολλά. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι απορίες που έχω πολύ θα το εκτιμούσα! Πριν από ενάμισι χρόνο είχα εξωμήτριο κύηση, αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, αρχάσαμε να προσπαθούμε πάλι για παιδί αλλά 15 μήνες μετά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Εχω κάνει όλες τις εξετάσεις, είναι καλές. Κανόνισα λοιπόν με το που θα αδιαθετήσω αυτόν το μήνα να κάνω υστεροσκόπηση. Τι με συμβουλεύετε, να κάνω μέθη ή ολική; Αν κάνω μέθη και βρουν κάτι, το αφαιρούν αμέσως ή κανονίζεις να κάνεις ολική νάρκωση μετα; Σκεφτόμουν να κάνω ολική, για να ξεμπερδεύω, αν ΄βρεθεί κάτι να μου το αφαιρέσουν αμέσως.

 

Η μέθη είναι μιας μορφής νάρκωση, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Πάντως δεν νομίζω ότι σε αφήνουν να επιλέξεις, μέθη κάνουν πλέον στην υστεροσκόπηση έτσι κι αλλιώς. Με και τη μέθη γίνεται αφαίρεση, μπαίνεις δηλαδή για διαγνωστική και ν βρουν κάτι αυτόματα η υστεροσκόπηση γίνεται επεμβατική. Μ 'ένα σμπάρο δυο τριγόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι με τη μέθη μπορεί να πονέσω λιγάκι λόγω του ότι είμαι άτεκνη. Επίσης εξαρταται το τι θα κάνεις ανάλογα και με τον τράχηλο. Αν είναι κλειστός, τότε κάνεις ολική. Εμένα με άφησε με την εντύπωση πως θα επιλέξω εγώ. Του είπα να κάνουμε μέθη, απλά φεύγοντας μου δημιουργήθηκε η απορία, αν βρεθεί κάτι τι γίνεται μετα. Δηλαδή newbie αν βρεθεί κάτι το αφαιρούν όσο είσαι σε μέθη ή εκείνη τη στιγμή σου κάνουν νάρκωση ολική;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι με τη μέθη μπορεί να πονέσω λιγάκι λόγω του ότι είμαι άτεκνη. Επίσης εξαρταται το τι θα κάνεις ανάλογα και με τον τράχηλο. Αν είναι κλειστός, τότε κάνεις ολική. Εμένα με άφησε με την εντύπωση πως θα επιλέξω εγώ. Του είπα να κάνουμε μέθη, απλά φεύγοντας μου δημιουργήθηκε η απορία, αν βρεθεί κάτι τι γίνεται μετα. Δηλαδή newbie αν βρεθεί κάτι το αφαιρούν όσο είσαι σε μέθη ή εκείνη τη στιγμή σου κάνουν νάρκωση ολική;

 

Και με τις δυο μεθόδους δεν καταλαβαίνεις τίποτα, δεν έχεις τις αισθήσεις σου. Απλά η μέθη έχει μικρότερη διάρκεια και είναι πιο ασφαλής. Κι εγώ άτεκνη είμαι και δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση με μέθη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και με τις δυο μεθόδους δεν καταλαβαίνεις τίποτα, δεν έχεις τις αισθήσεις σου. Απλά η μέθη έχει μικρότερη διάρκεια και είναι πιο ασφαλής. Κι εγώ άτεκνη είμαι και δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση με μέθη.
Αλήθεια; Γιατί έκανες επεμβατική, αν επιτρέπεται;Τι βρέθηκε; Να σου πω την αλήθεια mewbie λέω καλύτερα να μου βρουν κάτι ( που να διορθώνεται- εννοείται) να ξέρω τι φταίει τέλος πάντων!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπε κάτι μικρό η γιατρός στον υπέρηχο και υπέθεσε ότι ήταν ινομύωμα ή πολύποδας, οπότε μου πρότεινε υστεροσκόπηση. Κι εγώ δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα που να δικαιολογεί την υπογονιμότητα. Τελικά είχα δυο πολύ μικρούς πολύποδες, (σε μέγεθος μπιζελιού) και τους αφαίρεσε. Βέβαια δεν έμεινα έγκυος αμέσως μετά όπως μου λέγανε, αλλά μετά από 8 μήνες με σπερματέγχυση.

Link to comment
Share on other sites

newbie, ο άντρας σου είναι εντάξει; Εμένα ο δικός σου έχει λίγο μικρή κινητικότητα ( 35% )και καθυστερημένη ρευστοποίηση. Μας είπε όμως ο ουρολόγος πως με τις βιταμίνες κι ένα σιροπάκι που παίρνει δεν θα έχει πρόβλημα. Αν δεν μείνω ως το Μάη, ξεκινάμε κι εμείς σπερματέγχυση. Απλά εγώ είπα να ελέγζω τη μήτρα, μήπως ύπάρχει κάτι που με εμποδίζει. Μία φίλη μου 4ο χρονών προσπαθούσε 1 χρόνο, έκανε υστεροσκόπηση, έβγαλε ένα ινομύωμα κι έμεινε έγκυος μετά από 3 μήνες! Ξέρω κι εγώ...Τυχερά είναι όλα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

newbie, ο άντρας σου είναι εντάξει; Εμένα ο δικός σου έχει λίγο μικρή κινητικότητα ( 35% )και καθυστερημένη ρευστοποίηση. Μας είπε όμως ο ουρολόγος πως με τις βιταμίνες κι ένα σιροπάκι που παίρνει δεν θα έχει πρόβλημα. Αν δεν μείνω ως το Μάη, ξεκινάμε κι εμείς σπερματέγχυση. Απλά εγώ είπα να ελέγζω τη μήτρα, μήπως ύπάρχει κάτι που με εμποδίζει. Μία φίλη μου 4ο χρονών προσπαθούσε 1 χρόνο, έκανε υστεροσκόπηση, έβγαλε ένα ινομύωμα κι έμεινε έγκυος μετά από 3 μήνες! Ξέρω κι εγώ...Τυχερά είναι όλα!

 

Ναι, όλα καλά. Πολύ καλό σπέρμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι,οταν κανεις υστεροσκ σε συνδιασμο με λαμπαροσκοπ μετα απο ποσο καιρο μπορεις να ξεκινησεις τις προσπαθειες για εγκυμοσυνη?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου Αννα,

οταν εκανα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση για λυση διαφραγματικης μητρας, πηρα για τρεις μηνες οιστρογονα για θρεψη της μητρας.

μετα εκανα μια σαλπιγγογραφια για να δουμε αν η μητρα ειναι οκ και μετα ειχα τον οκ απο τον γιατρο.

ολο αυτο κρατησε 4 μηνες.

μετα απο τρεις εμεινα και εγκυος!!

ευχομαι και σε εσενα συντομα!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Αννα,

οταν εκανα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση για λυση διαφραγματικης μητρας, πηρα για τρεις μηνες οιστρογονα για θρεψη της μητρας.

μετα εκανα μια σαλπιγγογραφια για να δουμε αν η μητρα ειναι οκ και μετα ειχα τον οκ απο τον γιατρο.

ολο αυτο κρατησε 4 μηνες.

μετα απο τρεις εμεινα και εγκυος!!

ευχομαι και σε εσενα συντομα!!

 

αχ μπραβο για την εγκυμοσυνη σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ εσυ ειχες θεμα με ''καρδιακη μητρα''????

σε ευχαριστω παντως κ για την απαντηση κ για την ευχη!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμμια δεν ξερει....

 

Ο γιατρός σου τι σου είπε; Εάν δεν πάρεις καποια θεραπεία λογικά μετα από 1 μήνα θα μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες...αλλά ρώτα τον γιατρό που σε χειρούργησε.

Καλή επιτυχία!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μήτρα υπερηχογραφικά θα πρέπει να μοιάζει σαν τρεις παράλληλες, ομοιόμορφες γραμμές. Αν αυτό το σχήμα είναι περίεργο τότε προτείνεται υστεροσκόπηση. Επίσης όταν ο γιατρός δει πολύποδες, διάφραγμα ή οτιδήποτε άλλο περίεργο μέσα. Αρκετές φορές γίνεται διαγνωστική, όταν η γυναίκα έχει επαναλαμβανόμενες αποτυχίες σύλληψης ή αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου πέρυσι όταν είχα κάνει την λαπαροσκόπηση( και ήταν μεγάλο χειρουργείο, με φουλ ναρκωση και αφαίρεσε πολύ πράγμα) μου είπε μέχρι την 1η περίοδο να μην κάνω τίποτα, καμία προσπάθεια, ούτε καν επαφή για τον κίνδυνο μόλυνσης, από τον επόμενο μήνα με τα μούτρα στην προσπάθεια!

.png
Link to comment
Share on other sites

Η μήτρα υπερηχογραφικά θα πρέπει να μοιάζει σαν τρεις παράλληλες, ομοιόμορφες γραμμές. Αν αυτό το σχήμα είναι περίεργο τότε προτείνεται υστεροσκόπηση. Επίσης όταν ο γιατρός δει πολύποδες, διάφραγμα ή οτιδήποτε άλλο περίεργο μέσα. Αρκετές φορές γίνεται διαγνωστική, όταν η γυναίκα έχει επαναλαμβανόμενες αποτυχίες σύλληψης ή αποβολές.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δηλαδη με ενα απλο κολπικο υπεριχο θα φαινοταν αν υπαρχει προβλημα?

Εχω 3 αποτυχιμενες προσπαθειες και 1 παλινδρομη κυηση και εγινε αποξιση. Εχω κανει σαλπιγγογραφια ειναι οκ.

Δεν ξερω τι να κανω απο δω και περα ...

 

καλο μεσημερη !!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. Αυριο θα κάνω υστεροσκόπηση, καθώς προσπαθώ πάνω από ενάμισι χρόνο και είπαμε να τα ελέγξουμε όλα πριν προχωρήσω σε εξωσωματική. Αυτό που θέλω να ρωτήσω σε όσες έκαναν υστεροσκόπηση είναι μετά από πόσο καιρό μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε για παιδάκι.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. Αυριο θα κάνω υστεροσκόπηση, καθώς προσπαθώ πάνω από ενάμισι χρόνο και είπαμε να τα ελέγξουμε όλα πριν προχωρήσω σε εξωσωματική. Αυτό που θέλω να ρωτήσω σε όσες έκαναν υστεροσκόπηση είναι μετά από πόσο καιρό μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε για παιδάκι.

 

Εμένα η γιατρός μου είπε για μια βδομάδα να μην έχουμε καθόλου επαφές, μετά μόνο με προφυλακτικό (προς αποφυγήν εγκυμοσύνης και μολύνσεων). Μετά την περίοδο ήθελε να με δει πρώτα στον υπέρηχο, να βεβαιωθεί ότι το ενδομήτριο ήταν όπως πρέπει κι έπειτα μας έδωσε το ΟΚ να προσπαθούμε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ newbie που αφιερώνεις χρόνο και μου απαντάς. Είναι η τελευταία εξέταση που κάνω. Βαρέθηκα να ψάχνω και να ελπίζω. Με έχει πιάσει μία απίστευτη άρνηση. Δεν θέλω να συζητάω το θέμα. Να, και πριν λίγο είπα στην μαμά μου πως δεν με ενδιαφέρει και αν δεν κάνω παιδιά και πως δεν πρόκειται να κάνω εξωσωματική με τίποτα. Τη στενοχώρησα, αλλα σαν να θέλω να πείσω τους πάντες πως δεν μένω έγκυος, για να σταματήσουν να ρωτούν και να περιμένουν! Δεν ξέρω αν περάσατε αυτή τη φάση. Να σηκώνετε τα χέρια ψηλά και να λέτε " αν θέλει ο Θεός ας μου δώσει παιδί. Εγώ τέρμα...."

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, έκανα διαγνωστική υστεροσκ΄πηση χωρίς μέθη. Δεν πόνεσα καθόλου. Τα αποτελέσματα;3 πολύποδες, παρακαλώ που πολύ πιθανόν να εμποδίζουν τη σύλληψη και προκαλούν αποβολές. Τον άλλο μήνα θα χειρουργηθώ να τους βγάλουμε, θα περιμένουμε 2 μήνες και θα ξεκινήσουμε πάλι. Θα έχω μπει εν τω μεταξύ στα 36! Λέτε αυτός να είναι ο τυχερός μου χρόνος;;; Ακους εκεί 3 πολύποδες! Και αρκετα μεγάλοι μου φάνηκαν! Δεν μου είπε πόσο ήταν ο γιατρός, μόνο μου είπε πως πρέπει να αφαιρεθούν. Για να δούμε τι άλλο θα πάθουμε!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, έκανα διαγνωστική υστεροσκ΄πηση χωρίς μέθη. Δεν πόνεσα καθόλου. Τα αποτελέσματα;3 πολύποδες, παρακαλώ που πολύ πιθανόν να εμποδίζουν τη σύλληψη και προκαλούν αποβολές. Τον άλλο μήνα θα χειρουργηθώ να τους βγάλουμε, θα περιμένουμε 2 μήνες και θα ξεκινήσουμε πάλι. Θα έχω μπει εν τω μεταξύ στα 36! Λέτε αυτός να είναι ο τυχερός μου χρόνος;;; Ακους εκεί 3 πολύποδες! Και αρκετα μεγάλοι μου φάνηκαν! Δεν μου είπε πόσο ήταν ο γιατρός, μόνο μου είπε πως πρέπει να αφαιρεθούν. Για να δούμε τι άλλο θα πάθουμε!

 

επειδη εχω κανει και εγω και μου βρηκαν ενα πολυποδα ..σου ευχομαι να ειναι αυτο το προβλημα και στους επομενους μηνες να πιασεις το μωρακι σου...επισης μετα απο υστεροσκόπηση ειναι πιο ευκολη η σύλληψη, όπως λένε και για την σαλπιγγογραφια...

καλη σου επιτυχια:-D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εκανα σαλπιγγογραφια 14/10/2010 εμεινα εγκυος 15/12/10 (με εξωσωματικη) αλλα διστοιχος παλινδρομισε και εγινε αποξεση της μητρας. πρεπει να ξανακανω σαλπιγγογραφια?? πριν ξεκινησω την επομενη προσπαθεια.

σε ποιες περιπτωσεις γινετα υστεροσκοπιση???

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...