Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Ξερει κανεις αν η Ραλλειος στον Πειραια, ειναι βασικα μονο δημοτικο σχολειο?

Γυμνασιο-Λυκειο εχει? Αν εχει, ειναι θηλέων;

 

Ναι υπαρχει Γυμνασιο και Λυκειο και ειναι θηλεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο τμήμα ένταξης πανε παιδακια που εχουν συνηθως μαθησιακες δυσκολίες, απο τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες και συνήθως για 2-3 ωρες πάνε σε άλλη τάξη με ξεχωριστό δάσκαλο, αλλά μόνο για σχολεία δημόσια πρότυπα (αυτά που εχουν διευρυμένο πρόγραμμα μεχρι τις 14.00). Τωρα για τις εργασίες εξαρτάται απο τις δασκάλες, αλλες βαζουν πολλά άλλες μια φωτοτυπία. Λογικό το βρίσκω για τη δασκάλα μας να προσπαθήσει να φέρει σε ενα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο όλα τα παιδιά, αλλά όσον αφορά εμένα ψάχνω να βρω ενα τροπο να βοηθήσω το παιδι μου και οχι να παει πίσω.

 

Συμφωνω μαζι σου, ομως πιστευω οτι ενα παιδι με φυσιολογικες εγκεφαλικες λειτουργειες οταν εχει και την απαραιτητη προσοχη απο το σπιτι θα παει μπροστα.Παρ ολα αυτα συζητησε το με τη δασκαλα του παιδιου σου, νομιζω πως θα σε κατευθηνει σωστα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ήρθε η ώρα να αποφασίσω για το Ηλεκτράκι μου.

 

μετά από πολλή σκέψη, άπειρες συζητήσεις με παιδαγωγούς (ιδιοκτήτριες τόσο του παιδικού σταθμού μας όσο και του κέντρου λογοθεραπείας) η πλάστιγγα έγειρε προς το Δημόσιο Σχολείο, με την προυπόθεση ότι θα μας δεχτεί το συγκεκριμένο που επιλέξαμε.

 

Καταγράφω εδώ τα υπέρ και τα κατά όπως έχουν σχηματιστεί στο μυαλό μου κυρίως για να μου δώσετε την οπτική που εγώ δεν έχω (σε άλλο θέμα με βοήθησε πολύ αυτό)

 

1. Επίπεδο διδασκαλίας και κάλυψη μονίμων θέσεων

Το δημόσιο που επιλέξαμε έχει 100% κάλυψη μόνιμων θέσεων. που σημαίνει από την πρώτη μέρα παίρνουν βιβλία και κάνουν μάθημα

Έχει πολύ καλό διευθυντή και πολύ καλούς διδάσκοντες κατά σύσταση γονέων (ΣΓ) και εκπαιδευτικών

 

2. Ολοήμερο

Έχει δυνατότητα ολοήμερου, όπου γίνεται πολύ καλή δουλειά (ΣΓ) αλλά προς το παρόν δεν θα κάνουμε χρήση.

 

3. Μέγεθος

Είναι μικρό σχολείο, πολύ μικρό, όλοι οι δάσκαλοι ξέρουν σχεδόν όλους τους μαθητές και ενημερώνουν με τακτική επικοινωνία τους γονείς. Δεν είχε ποτέ φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού

 

4. Ξένη γλώσσα

Ακολουθεί το πρόγραμμα του υπουργείου. Προφανώς θα χρειαστεί παράλληλη στήριξη είτε με ιδιαίτερο είτε σε γκρουπ, αλλά θεωρώ ότι η γλώσσα είναι κάτι που πρέπει να καταπιαστεί το παιδί μετά τη 3η δημοτικού.

 

5. Δραστηριότητες

Δεν έχει πρόσθετες δραστηριότητες (πχ άθλημα ή μουσική ή χορό) που σημαίνει ότι θα αφιερώσουμε κάποιο χρόνο απογεύματα. για μένα 3-4 ώρες την εβδομάδα είναι το μαξ που πρέπει να αφιερώσει το παιδί.

 

6. Μεταφορά.

Θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον για την επιστροφή του παιδιού στο σπίτι. Εναλλακτικά θα πηγαίνει στον παιδικό σταθμό του γιου μου όπου θα ξεκουράζεται, θα τρώει και ίσως θα μελετάει. Στη συνέχεια θα επιστρέφει με το σχολικό του γιου μου στις 14:00.

 

7. Μελέτη

Είτε στον παιδικό, είτε στο σπίτι με δασκάλα που θα έρχεται για 1 ώρα είτε ολοήμερο (αλλά το τελευταίο προς το παρόν έχει απορριφθεί.

 

Μερικοί λόγοι που με έκαναν να απορρίψω τη λύση στο ιδιωτικό (συγκεκριμένο της περιοχής μας)

 

1. Οι παιδαγωγοί που ανέφερα ότι συζήτησα μαζί τους, αν και πολύ καλής οικονομικής επιφάνειας, αν και ιδιοκτήτες οι ίδιες ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων έχουν επιλέξει δημόσιο για τα παιδιά τους. Η μία μάλιστα το δημόσιο που θέλω να πάω τα δικά μου. Σημειώστε ότι γεωγραφικά τους βολεύει πολύ το ιδιωτικό της περιοχής μας

2. Έχω διασταυρούμενες πληροφορίες για το συγκεκριμένο σχολείο (το οποίο κατά τα άλλα έχει πολύ καλούς δασκάλους και διοίκηση) ότι αντί να ενισχύει τα πιο αδύναμα παιδιά, για καθαρά εμπορικούς λόγους φροντίζει να τα απορρίψει.

Χωρίς να προκαταβάλλω την εξέλιξη του παιδιού μου, θα ήθελα το σχολείο να το βοηθά και να το υποστηρίζει ειδικά στις αδυναμίες του και όχι να το κάνει παντιέρα για τις επιτυχίες του.

Να σημειώσω ότι μητέρα που το πρώτο της παιδί πάει στο συγκεκριμένο ιδιωτικό θα αποκρύψει ότι το 2ο κάνει λογοθεραπεία για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στην αποδοχή του.

 

όποιες γνώμες ευπρόσδεκτες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα ένταξης δεν υπάρχει μόνο στα ΕΑΕΠ, αλλά δημιουργείται όταν υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός αιτήσεων.

 

Ρέα μια χαρά τα σκέφτεσαι τα πράγματα κατά τη γνώμη μου.

Όσο για τις δραστηριότητες οι σύλλογοι γονέων γενικά δραστηριοποιούνται κι έτσι προσφέρονται πολλές ενδιαφέρουσες δραστηριότητες σε πολύ χαμηλό κόστος, αλλά με καλή ποιότητα.

 

Στο δικό μας σχολείο κάνουν χορωδία, μουσική, παραδοσιακούς, ρομποτική, εικαστικά και κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μη στείλεις την Ηλέκτρα σου στο δημόσιο, αν το έχεις ελέγξει και σε καλύπτει.

Μία μόνο επισήμανση∙ λες «…με την προϋπόθεση ότι θα μας δεχτεί το συγκεκριμένο που επιλέξαμε». Εν τοιαύτη περιπτώσει καλό θα ήταν να ψάξεις εναλλακτικές στον ιδιωτικό τομέα, για την περίπτωση που το συγκεκριμένο δημόσιο δε σας δεχτεί, και αφού το ιδιωτικό της περιοχής σας το απορρίπτεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μη στείλεις την Ηλέκτρα σου στο δημόσιο, αν το έχεις ελέγξει και σε καλύπτει.

 

Συμφωνώ. Πολλά δημόσια σχολεία δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από την εκπαίδευση των ιδιωτικών. Και τονίζω το "εκπαίδευση" γιατί αν μιλήσουμε για εγκαταστάσεις, ανοίγουμε άλλη κουβέντα. Το θέμα είναι να "πέσεις" σε καλή δασκάλα. Δυστυχώς και αυτά που νομίζει ο μέσος 'Ελληνας για τα ιδιωτικά δεν ισχύουν. Όταν σε προσλαμβάνει μάνατζερ, ανάλογα με το τι τόνο είναι βαμμένο το μαλλί σου και πόσα εκατοστά η φούστα σου. Προς θεού, υπάρχουν ιδιωτικά που σέβονται τον "πελάτη" τους, ή τουλάχιστον παλεύουν για τη φήμη τους.

 

Μία μόνο επισήμανση∙ λες «…με την προϋπόθεση ότι θα μας δεχτεί το συγκεκριμένο που επιλέξαμε». Εν τοιαύτη περιπτώσει καλό θα ήταν να ψάξεις εναλλακτικές στον ιδιωτικό τομέα, για την περίπτωση που το συγκεκριμένο δημόσιο δε σας δεχτεί, και αφού το ιδιωτικό της περιοχής σας το απορρίπτεις.

 

Ένα ιδιωτικό σχολείο μπορεί να αρνηθεί τη φοίτηση ενός παιδιού με σοβαρές μαθησιακές διαταραχές (δε γνωρίζω για τι περίπτωση μιλάμε, γιατί δεν παρακολούθησα το θέμα από την αρχή), ή με ιστορικό "κακής συμπεριφοράς". Αυτά τα θέματα, αν και θα έπρεπε να καταλήγουν στα δικαστήρια, δε βγαίνουν έξω από τις πόρτες των εκάστοτε σχολείων. Το ξέρω γιατί λειτουργεί αντίστοιχο τμήμα στο σχολείο μου και κάθε χρόνο τα παιδιά αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο γιατί δεν τα δέχονται ή τα "διώχνουν" από άλλα ιδιωτικά με φήμη "πάππου προς πάππου".

Ωστόσο, αν μιλάμε για παιδί άνω των 4 ετών, σε δημόσιο σχολείο υποχρεούνται να το δεχτούν. Ακόμα και τα διάφορα που έχουν προκύψει με μη συνεργαζόμενους εκπαιδευτικούς και ατάκες "Πρέπει να βρείτε κοπέλα για παράλληλη στήριξη πριν συνεχίσετε", έχουν καταλήξει υπέρ των οικογενειών γιατί μιλάμε για τραγική καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

 

Προσωπική μου άποψη, αν μιλάμε για ειδική αγωγή δύο είναι οι επιλογές:

'Η αρκετά λεφτά, σε σχολεία με σοβαρά καταρτισμένο προσωπικό και ειδικές παροχές στους μαθητές,

ή λίγα λεφτά και δημόσιο σχολείο με ειδικό παιδαγωγό/εργοθεραπευτή/λογοθεραπευτή (ανάλογα με τη δυσκολία) για παράλληλη στήριξη.

 

Η Ελλάδα σε όλα πίσω... Και τώρα με δικαιολογία την κρίση, πιο άδικη από ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι ... γιατί οι γερμανοί όλοι μιλάνε φαρσί αγγλικά και γαλλικά που τα έχουν μάθει από το σχολείο!!!!

 

Ελπίζω να είναι ειρωνικό αυτό... Στο 90% της χώρας δεν μπορούν να παραγγείλουν ούτε καφέ σε άλλη γλώσσα (και λέγοντας "άλλη γλώσσα" εννοώ τα αγγλικά και μόνο). Και δεν αναφέρομαι στο Βερολίνο, ή σε πόλεις τύπου Μόναχο, που πιο πιθανό ειναι να βρείτε αλλοεθνή κάτοικο, παρά Γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μη στείλεις την Ηλέκτρα σου στο δημόσιο, αν το έχεις ελέγξει και σε καλύπτει.

Μία μόνο επισήμανση∙ λες «…με την προϋπόθεση ότι θα μας δεχτεί το συγκεκριμένο που επιλέξαμε». Εν τοιαύτη περιπτώσει καλό θα ήταν να ψάξεις εναλλακτικές στον ιδιωτικό τομέα, για την περίπτωση που το συγκεκριμένο δημόσιο δε σας δεχτεί, και αφού το ιδιωτικό της περιοχής σας το απορρίπτεις.

 

Δεν μας δεχτηκε. Υπερπληρωθηκε με αοοτελεσμα να μη διοχετευθουν προς αυτο μαθητες απο το υπερπλήρες δημοτικο που ανηκουμε.

ΥΓ: ολοι μας προέτρεπαν να κάνουμε ψευδη δηλωση κατοικίας. Ενας ακομα λογος που πιστευω οτι αυτος ο τοπος δεν θα σηκωσει αναστημα. ΠΟΤΕ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα για την κατοικια δεχονται υπευθυνες δηλωσεις και οχι αποδεικτικα κατοικιας οπως λογαριασμους ?

 

O διευθυντής καθορίζει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μας δεχτηκε. Υπερπληρωθηκε με αοοτελεσμα να μη διοχετευθουν προς αυτο μαθητες απο το υπερπλήρες δημοτικο που ανηκουμε.

ΥΓ: ολοι μας προέτρεπαν να κάνουμε ψευδη δηλωση κατοικίας. Ενας ακομα λογος που πιστευω οτι αυτος ο τοπος δεν θα σηκωσει αναστημα. ΠΟΤΕ.

 

 

Εαν θεωρεις οτι υπαρχουν αιτησεις με ψευδη διευθυνση μπορεις να κανεις ενσταση. Εχεις εννομο συμφερον. Αν, δε, θες να το τραβηξεις, μπορεις να φτασεις μεχρι εοσαγγελεα. Οι δηλωσεις αυτες εχουν χαρακτηρα υπευθυνης δηλωσης, με ολες τις συνεπειες του νομου σε περιπτωση υποβολης ψευδους δηλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα για την κατοικια δεχονται υπευθυνες δηλωσεις και οχι αποδεικτικα κατοικιας οπως λογαριασμους ?

 

 

 

Πρεπει να υπαρχει αποδεικτικο διευθυνσης και οχι υπευθυνη δηλωση.

Το αποδεικτικο μπορει να ειναι λογαριασμος, εκκαθαριστικο εφοριας, συμβολαιο σπιτιου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας δεχτηκε. Υπερπληρωθηκε με αοοτελεσμα να μη διοχετευθουν προς αυτο μαθητες απο το υπερπλήρες δημοτικο που ανηκουμε.

ΥΓ: ολοι μας προέτρεπαν να κάνουμε ψευδη δηλωση κατοικίας. Ενας ακομα λογος που πιστευω οτι αυτος ο τοπος δεν θα σηκωσει αναστημα. ΠΟΤΕ.

 

Ωχ!!! Και τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Άσε περάσαμε ένα δράμα. Το πρωινό που πήγαμε να κάνουμε την προσπάθειά μας στο "καλό" σχολείο (=Πολυδένδρι), αφού είδαμε ακόμα μια φορά τις απλές καθαρές και μικρές εγκαταστάσεις του, αφού γνωρίσαμε τον τέλειο διευθυντή του και μερικές από τις καταπληκτικές δασκάλες (που ήταν εκεί για να ενημερώνουν σε θέματα εγγραφών και άλλα) στραφήκαμε στο δικο μας. Πλατεία Αφιδνών.

Κτιριακό; εγκαταλελειμμένο, άναρχες οι αίθουσες, με μερικές να είναι αίθουσες διδασκαλίας και αποθήκες βιβλίων και ηλ/κού εξοπλισμού. Η διευθύντρια δεν ήξερε την τελευταία ημέρα εγγραφών πόσοι μαθητές είχαν γραφεί στη Α'τάξη. Δεν ήξερε αν τα παιδιά πέρυσι μεταφερονταν με όχημα της περιφέρειας ή του Δήμου (επειδή οι μαθητές σε ένα χωριό σαν το δικό μας μπορεί να απέχουν από 0-5.000 μέτρα προβλέπεται η χρήση σχολικού).

Το σχολείο δεν προσφέρει καμιά υποδομή, ούτε αν ΗΥ για το σχετικό μάθημα.

Φύγαμε γεμάτοι τύψεις. Η μαμά μιας συμμαθήτριας της κόρης μου με πληροφόρησε ότι στην Αλβανία τα σχολεία είναι πολύ καλύτερα. Λες και δεν έβλεπα ότι πχ όλα τα σχολεία στη Ελλάδα είναι πολύ καλύτερα από αυτό.

Στο καπάκι έμαθα και κάποια θέματα συμπεριφοράς της διευθύντριας προς τους μαθητές και φρίκαρα.

 

Την επόμενη μέρα πήγαμε και τη γράψαμε Αρσάκειο. Και δεν μας περισσεύουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπαρχει αποδεικτικο διευθυνσης και οχι υπευθυνη δηλωση.

Το αποδεικτικο μπορει να ειναι λογαριασμος, εκκαθαριστικο εφοριας, συμβολαιο σπιτιου....

 

Είναι στη κρίση του διευθυντή. ΑΝ ο διευθυντής είναι οκ με την υπεύθυνη δήλωση είναι οκ και ο νόμος

 

Άρθρο 7 του Π.Δ. 201/1998

3. Για την εγγραφή στην Α' τάξη απαιτούνται:

α. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν από την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης:

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν θεωρεις οτι υπαρχουν αιτησεις με ψευδη διευθυνση μπορεις να κανεις ενσταση. Εχεις εννομο συμφερον. Αν, δε, θες να το τραβηξεις, μπορεις να φτασεις μεχρι εοσαγγελεα. Οι δηλωσεις αυτες εχουν χαρακτηρα υπευθυνης δηλωσης, με ολες τις συνεπειες του νομου σε περιπτωση υποβολης ψευδους δηλωσης

 

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Πως σου προέκυψε;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Άσε περάσαμε ένα δράμα. Το πρωινό που πήγαμε να κάνουμε την προσπάθειά μας στο "καλό" σχολείο (=Πολυδένδρι), αφού είδαμε ακόμα μια φορά τις απλές καθαρές και μικρές εγκαταστάσεις του, αφού γνωρίσαμε τον τέλειο διευθυντή του και μερικές από τις καταπληκτικές δασκάλες (που ήταν εκεί για να ενημερώνουν σε θέματα εγγραφών και άλλα) στραφήκαμε στο δικο μας. Πλατεία Αφιδνών.

Κτιριακό; εγκαταλελειμμένο, άναρχες οι αίθουσες, με μερικές να είναι αίθουσες διδασκαλίας και αποθήκες βιβλίων και ηλ/κού εξοπλισμού. Η διευθύντρια δεν ήξερε την τελευταία ημέρα εγγραφών πόσοι μαθητές είχαν γραφεί στη Α'τάξη. Δεν ήξερε αν τα παιδιά πέρυσι μεταφερονταν με όχημα της περιφέρειας ή του Δήμου (επειδή οι μαθητές σε ένα χωριό σαν το δικό μας μπορεί να απέχουν από 0-5.000 μέτρα προβλέπεται η χρήση σχολικού).

Το σχολείο δεν προσφέρει καμιά υποδομή, ούτε αν ΗΥ για το σχετικό μάθημα.

Φύγαμε γεμάτοι τύψεις. Η μαμά μιας συμμαθήτριας της κόρης μου με πληροφόρησε ότι στην Αλβανία τα σχολεία είναι πολύ καλύτερα. Λες και δεν έβλεπα ότι πχ όλα τα σχολεία στη Ελλάδα είναι πολύ καλύτερα από αυτό.

Στο καπάκι έμαθα και κάποια θέματα συμπεριφοράς της διευθύντριας προς τους μαθητές και φρίκαρα.

 

Την επόμενη μέρα πήγαμε και τη γράψαμε Αρσάκειο. Και δεν μας περισσεύουν.

 

:(:(:(

 

Ίσως δεν έχει σημασία τώρα αυτό που θα σου πω αφού κάνατε ήδη την εγγραφή, αλλά υποθέτω γνωρίζεις ότι στις Αφίδνες είναι και η Εκπαιδευτικη Αναγέννηση. Για αυτό το σχολείο μιλάς στο πρώτο ποστ σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτές αναφερόμουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα εκεί τον γιο μου προνήπιο από Σεπτέμβριο 2016 και προβληματίστηκα λίγο με τις πληροφορίες σου, γιατί γενικά έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις, ειδικά από την υπεύθυνη του νηπιαγωγείου, με την οποία κυρίως μίλησα.

 

Να σημειώσω ότι δεν με ρώτησαν τίποτα για το παιδί, αν έχει π.χ. θέματα με λογοθεραπείες κ.λπ. (δεν έχει), ούτε καν ζήτησαν να το δουν για αξιολόγηση κλπ.

 

Κάναμε ένα ραντεβού, αργότερα την εγγραφή και that's it!

 

Σε κάθε περίπτωση, καλή αρχή στην μικρή σου! Είμαι απόφοιτος του Αρσακείου Ψυχικού (φοίτησα βέβαια μόνο Β' και Γ' Λυκείου), αλλά θυμάμαι ότι ερχόμενη από δημόσια σχολεία, ένιωσα τότε ότι μπήκα στο Harvard :-):-):-)

 

Εντάξει...στην πορεία απομυθοποιήθηκε το πράγμα, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρόκειται για σοβαρά και ποιοτικά σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλή πορεία στο μικράκι σου! Όλοι με τις αγωνίες μας ήμαστε τελικά.

<3

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα για την κατοικια δεχονται υπευθυνες δηλωσεις και οχι αποδεικτικα κατοικιας οπως λογαριασμους ?

Ο διευθυντής το καθορίζει. Αν πει ότι του αρκεί μια ΥΔ τότε είναι οκ. Αν πει ότι θέλει και ΔΕΚΟ (γιατ΄ΥΔ υποβάλεις έτσι και αλλιώς) πάλι οκ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια!

και εγω στο διλημμα δημοσιο η ιδιωτικο

Μενουμε Βριλησσια, μηπως παει κανεις τα παιδια του σε δημοσιο δημοτικο σχολειο στη περιοχη μας?

Για το 2017-2018 ενδιαφερομαι αλλα απο τωρα προβληματιζομαι...

I

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

και εγω στο διλημμα δημοσιο η ιδιωτικο

Μενουμε Βριλησσια, μηπως παει κανεις τα παιδια του σε δημοσιο δημοτικο σχολειο στη περιοχη μας?

Για το 2017-2018 ενδιαφερομαι αλλα απο τωρα προβληματιζομαι...

 

Μην προβληματίζεσαι απο τωρα το 2017-2018 θα έχουν κλείσει τα δημόσια σχολεία! Θα ναι μονόδρομος το ιδιωτικό!

Link to comment
Share on other sites

Μην προβληματίζεσαι απο τωρα το 2017-2018 θα έχουν κλείσει τα δημόσια σχολεία! Θα ναι μονόδρομος το ιδιωτικό!

 

Κάντι γιατί το λες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

και εγω στο διλημμα δημοσιο η ιδιωτικο

Μενουμε Βριλησσια, μηπως παει κανεις τα παιδια του σε δημοσιο δημοτικο σχολειο στη περιοχη μας?

Για το 2017-2018 ενδιαφερομαι αλλα απο τωρα προβληματιζομαι...

 

Δεν ξέρω από την περιοχή των Βριλησσίων αλλά ένας συνάδελφος είχε πάει την κόρη του σε ένα δημόσιο σχολείο εκεί στην 1η δημοτικού και νομίζω και 2α και απογοητεύτηκε τόσο πολύ που την πήρε και την πήγε σε ιδιωτικό. Αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω ποιο ήταν το σχολείο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...