Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Βέρα αν μπορούσες να ρωτήσεις θα με διευκολύνει πολύ...Η αν αυτός ο γνωστός σου ξέρει και από άλλους γονείς τι γίνεται στην περιοχή...

Καντι γιατί το λες αυτό για τα σχολεία?

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια!

και εγω στο διλημμα δημοσιο η ιδιωτικο

Μενουμε Βριλησσια, μηπως παει κανεις τα παιδια του σε δημοσιο δημοτικο σχολειο στη περιοχη μας?

Για το 2017-2018 ενδιαφερομαι αλλα απο τωρα προβληματιζομαι...

 

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κάνεις την επιλογή σου βάσει την καλή/κακή εμπειρία που έχει κάποιος από συγκεκριμένα δημόσια σχολεία... Από τη στιγμή που κανείς δεν σου διασφαλίζει ποια θα είναι η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί στα δημόσια σχολεία της περιοχής σου το 2017-18 αλλά και στα χρόνια που έπονται , καλύτερα να απαντήσεις εσύ στην ερώτηση τι προτιμάς, δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Ο υπουργός μας φέτος κατήργησε το ολοήμερο σχολείο.

Κατα την προσφιλή συνήθεια όλων των υπουργών που άλλαζαν τις ονομασίες του υπουργείου παιδείας, τωρα αλλάζει όχι μόνο η ονομασία των ολοήμερων σχολείων αλλα και η δομή τους.

Μεχρι τις 13:00 θα ειναι το υποχρεωτικό προγράμμα και 13:00-16:00 προαιρετική ζωνη. Ο ρόλος του δασκάλου στην δεύτερη βάρδια υποβαθμίζεται και του χρόνου φυσικα δεν θα χρειαζεται ως μόνιμος εκπαιδευτικος και θα πάρουν ωραιότατους ωρομίσθιους μέσω ΕΣΠΑ.

Οι νηπιαγωγοί σφάζονται ποια θα ειναι όλη την χρόνια πρωί και ποια απογευμα.

Στα ολοήμερα σχολεία περισσεύουν 2 δάσκαλοι που θα τοποθετηθούν ανα την Ελλάδα.

Ο θεσμός των αναπληρωτών τελειώνει.

Οι διορισμοί έκλεισαν.

Αυτα τα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Arieta το είχα σκεφτεί αυτό που λες αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει όλο το σχολείο καθε χρονιά...θεωρώ πως πολλά καλά η κακά σε ενα σχολείο εξαρτώνται από την θέση του διευθυντή γιαυτο ρωτάω...:wink:

Καντι μου αποκαρδιομενη σε διαβάζω, ελπίζω να μην είσαι και εσύ αναπληρώτρια και να παιδεύεσαι....:(

I

Link to comment
Share on other sites

Ο υπουργός μας φέτος κατήργησε το ολοήμερο σχολείο.

Κατα την προσφιλή συνήθεια όλων των υπουργών που άλλαζαν τις ονομασίες του υπουργείου παιδείας, τωρα αλλάζει όχι μόνο η ονομασία των ολοήμερων σχολείων αλλα και η δομή τους.

Μεχρι τις 13:00 θα ειναι το υποχρεωτικό προγράμμα και 13:00-16:00 προαιρετική ζωνη. Ο ρόλος του δασκάλου στην δεύτερη βάρδια υποβαθμίζεται και του χρόνου φυσικα δεν θα χρειαζεται ως μόνιμος εκπαιδευτικος και θα πάρουν ωραιότατους ωρομίσθιους μέσω ΕΣΠΑ.

Οι νηπιαγωγοί σφάζονται ποια θα ειναι όλη την χρόνια πρωί και ποια απογευμα.

Στα ολοήμερα σχολεία περισσεύουν 2 δάσκαλοι που θα τοποθετηθούν ανα την Ελλάδα.

Ο θεσμός των αναπληρωτών τελειώνει.

Οι διορισμοί έκλεισαν.

Αυτα τα ωραία.

 

Γιατί τον κατήργησε; Τα παιδιά θα σχολάνε 13:15 (όχι 13:00) και μετά θα μπορουν να κάθονται μέχρι τις 4 τα παιδιά που οι γονείς τους εργάζονται (θα πρέπει να υπάρχει σχετική βεβαίωση νομίζω).

Τώρα για τους αναπληρωτές και τους κύριους δασκαλους είναι μεγάλη συζήτηση πονεμένη. Ελπίζω να καλυφτούνε γρήγορα τα κενά γιατί πέρισυ πήγε Οκτώβρης για να μας έρθει δασκάλα.Και αν έρθει δηλαδή...

 

Ξέρεις κάτι σίγουρο εσύ για τους αναπληρωτές; Εμενα μου είχε πει η ξαδέρφη μου που είναι δασκάλα ότι ζητάσανε να γυρίσουν στα σχολεία όλοι όσοι έχουν οργανικές θέσεις σε αυτό. Ισχύει αυτό ή και αυτό ραδιο αρβύλα όπως συνήθως σε αυτή τη χώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο υπουργός μας φέτος κατήργησε το ολοήμερο σχολείο.

Κατα την προσφιλή συνήθεια όλων των υπουργών που άλλαζαν τις ονομασίες του υπουργείου παιδείας, τωρα αλλάζει όχι μόνο η ονομασία των ολοήμερων σχολείων αλλα και η δομή τους.

Μεχρι τις 13:00 θα ειναι το υποχρεωτικό προγράμμα και 13:00-16:00 προαιρετική ζωνη. Ο ρόλος του δασκάλου στην δεύτερη βάρδια υποβαθμίζεται και του χρόνου φυσικα δεν θα χρειαζεται ως μόνιμος εκπαιδευτικος και θα πάρουν ωραιότατους ωρομίσθιους μέσω ΕΣΠΑ.

Οι νηπιαγωγοί σφάζονται ποια θα ειναι όλη την χρόνια πρωί και ποια απογευμα.

Στα ολοήμερα σχολεία περισσεύουν 2 δάσκαλοι που θα τοποθετηθούν ανα την Ελλάδα.

Ο θεσμός των αναπληρωτών τελειώνει.

Οι διορισμοί έκλεισαν.

Αυτα τα ωραία.

 

Μακριά από εμένα να υποστηρίξω τον Φίλη, αλλά δεν κατάλαβα. Έχω και μαύρα μεσάνυχτα από ολοήμερα. Τι γινόταν που δε θα γίνεται από εδώ και πέρα;

 

Ξέρω πως οι περισσότερες διαφωνούν μαζί μου, αλλά εγώ προτιμώ να σχολάνε τα παιδιά στις 13.15. Δε χρειάζονται γυμναστική κάθε ημέρα, τη στιγμή που δεν υπάρχουν κλειστά γυμναστήρια, ούτε άχρηστες ώρες πληροφορικής, σε σχολεία χωρίς υπολογιστές. Κοροϊδία και τσάμπα κούραση. Είμαι κατά των ωρών φύλαξης στα δημοτικά, γενικά.

 

Αν καταλαβαίνω καλά, Κάντι, αναφέρεσαι στην απώλεια διδακτικών ωρών ή/και θέσεων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια. Θα ήθελα να μου εξηγούσες όμως, αν θέλεις βέβαια, πώς θα επηρεάσει αυτό τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου, σε βαθμό κατάργησής του. Πχ πώς τελειώνει ο θεσμός των αναπληρωτών; Γιατί δημιουργήθηκε αυτός ο θεσμός, εξαρχής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον κατήργησε; Τα παιδιά θα σχολάνε 13:15 (όχι 13:00) και μετά θα μπορουν να κάθονται μέχρι τις 4 τα παιδιά που οι γονείς τους εργάζονται (θα πρέπει να υπάρχει σχετική βεβαίωση νομίζω).

Τώρα για τους αναπληρωτές και τους κύριους δασκαλους είναι μεγάλη συζήτηση πονεμένη. Ελπίζω να καλυφτούνε γρήγορα τα κενά γιατί πέρισυ πήγε Οκτώβρης για να μας έρθει δασκάλα.Και αν έρθει δηλαδή...

 

Ξέρεις κάτι σίγουρο εσύ για τους αναπληρωτές; Εμενα μου είχε πει η ξαδέρφη μου που είναι δασκάλα ότι ζητάσανε να γυρίσουν στα σχολεία όλοι όσοι έχουν οργανικές θέσεις σε αυτό. Ισχύει αυτό ή και αυτό ραδιο αρβύλα όπως συνήθως σε αυτή τη χώρα;

 

Το νηπιαγωγείο απο φέτος θα σχολαει στη 13:00.

Και πράγματι τα παιδια θα κάθονται ως τις 16:00.

Αλλα στο δημοτικό απ οτι κατάλαβα δεν θα υπάρχει δάσκαλος ολοήμερου για μελέτη, αλλα μόνο ειδικότητες.

Τουλάχιστον λοιπόν ένας δάσκαλος απο καθε σχολείο θα φύγει, διότι δεν εχει ωρες!!!

Και αν ρωτάς που θα πάει???

Θα χάσει την οργανική του θεση και θα πάει σε ένα λειτουργικό κενό πχ άδεια ανατροφής. Δεν θα πάρει για τα επόμενα χρόνια οργανική θεση και δεν θα χρειαστεί και ο αναπληρωτής φυσικα.

Μην ελπίζεις σε ομαλή έναρξη της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από εμένα να υποστηρίξω τον Φίλη, αλλά δεν κατάλαβα. Έχω και μαύρα μεσάνυχτα από ολοήμερα. Τι γινόταν που δε θα γίνεται από εδώ και πέρα;

 

Ξέρω πως οι περισσότερες διαφωνούν μαζί μου, αλλά εγώ προτιμώ να σχολάνε τα παιδιά στις 13.15. Δε χρειάζονται γυμναστική κάθε ημέρα, τη στιγμή που δεν υπάρχουν κλειστά γυμναστήρια, ούτε άχρηστες ώρες πληροφορικής, σε σχολεία χωρίς υπολογιστές. Κοροϊδία και τσάμπα κούραση. Είμαι κατά των ωρών φύλαξης στα δημοτικά, γενικά.

 

Αν καταλαβαίνω καλά, Κάντι, αναφέρεσαι στην απώλεια διδακτικών ωρών ή/και θέσεων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια. Θα ήθελα να μου εξηγούσες όμως, αν θέλεις βέβαια, πώς θα επηρεάσει αυτό τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου, σε βαθμό κατάργησής του. Πχ πώς τελειώνει ο θεσμός των αναπληρωτών; Γιατί δημιουργήθηκε αυτός ο θεσμός, εξαρχής;

 

Εγω συμφωνώ να πάρεις τα παιδακια σου την ώρα που πιςτευεις, εάν το σχολείο σας ηταν παιδοφυλακτηριο και σπίτι σου έκανες καλύτερη δουλειά με τα παιδακια σου. Επίσης συμφωνώ οτι το 8:00 με 16:00 ειναι εξαντλητικό για τα παιδια. Το θεμα ειναι όταν ο γονιός δεν εχει πραγματικά εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο απο φέτος θα σχολαει στη 13:00.

Και πράγματι τα παιδια θα κάθονται ως τις 16:00.

Αλλα στο δημοτικό απ οτι κατάλαβα δεν θα υπάρχει δάσκαλος ολοήμερου για μελέτη, αλλα μόνο ειδικότητες.

Τουλάχιστον λοιπόν ένας δάσκαλος απο καθε σχολείο θα φύγει, διότι δεν εχει ωρες!!!

Και αν ρωτάς που θα πάει???

Θα χάσει την οργανική του θεση και θα πάει σε ένα λειτουργικό κενό πχ άδεια ανατροφής. Δεν θα πάρει για τα επόμενα χρόνια οργανική θεση και δεν θα χρειαστεί και ο αναπληρωτής φυσικα.

Μην ελπίζεις σε ομαλή έναρξη της χρονιάς.

 

Το νηπιαγωγείο στα χρόνια των παιδιών μου σχολούσε στις 12.15. Οπότε το 13.00 είναι καλύτερο, φαντάζομαι, για τις περισσότερες μαμάδες.

 

Νόμιζα πως οι οργανικές είναι δια βίου διορισμοί, όπως των υπόλοιπων δυ. Γίνεται να χαθούν; Πώς;

 

Εγω συμφωνώ να πάρεις τα παιδακια σου την ώρα που πιςτευεις, εάν το σχολείο σας ηταν παιδοφυλακτηριο και σπίτι σου έκανες καλύτερη δουλειά με τα παιδακια σου. Επίσης συμφωνώ οτι το 8:00 με 16:00 ειναι εξαντλητικό για τα παιδια. Το θεμα ειναι όταν ο γονιός δεν εχει πραγματικά εναλλακτική.

 

Δεν το πιστεύω εγώ. Στα σχολεία που δεν ήταν πιλοτικά, δλδ δεν είχαν τις ειδικότητες, μέχρι πολύ πολύ πρόσφατα, σχολούσαν στις 12.20 η πρώτη και η δευτέρα. Η τρίτη στις 13.20, αν δεν απατώμαι. Δεν χαρακτηρίζω όλες τις ώρες ως "παιδοφυλακτικές", αλλά τις πολύ συγκεκριμένες που ανέφερα παραπάνω.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτή είναι άλλη συζήτηση. Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσεις στα ερωτήματα του προηγούμενου μηνύματός μου, γιατί αυτά είναι που δεν ξέρω και θέλω να καταλάβω. Αν έχεις τη διάθεση, φυσικά. Δηλαδή θέλω να ακούσω την πλευρά των εκπαιδευτικών, όχι των γονιών - αυτή την ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο στα χρόνια των παιδιών μου σχολούσε στις 12.15. Οπότε το 13.00 είναι καλύτερο, φαντάζομαι, για τις περισσότερες μαμάδες.

 

Νόμιζα πως οι οργανικές είναι δια βίου διορισμοί, όπως των υπόλοιπων δυ. Γίνεται να χαθούν; Πώς;

 

Αυτό ειναι λογικό οτι βολεύει τις μαμάδες γιατι μαζεύουν μαζί νήπια και παιδια δημοτικού. Βεβαια η προσέλευση τωρα θα γινεται 8:20-8:30 στα νηπιαγωγεία.

Έχουν χρόνια που χάνονται οργανικές με τις συγχωνεύσεις σχολείων.

Ο δημόσιος υπάλληλος που θα περισσέψει θα κανει μετάταξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακριά από εμένα να υποστηρίξω τον Φίλη, αλλά δεν κατάλαβα. Έχω και μαύρα μεσάνυχτα από ολοήμερα. Τι γινόταν που δε θα γίνεται από εδώ και πέρα;

 

Μεχρι τις 16:00 γινόταν μάθημα. Και οι εκπαιδευτικοί ηταν ισότιμοι είτε δούλευαν πρωί είτε απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, Κάντι, αναφέρεσαι στην απώλεια διδακτικών ωρών ή/και θέσεων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια. Θα ήθελα να μου εξηγούσες όμως, αν θέλεις βέβαια, πώς θα επηρεάσει αυτό τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου, σε βαθμό κατάργησής του. Πχ πώς τελειώνει ο θεσμός των αναπληρωτών; Γιατί δημιουργήθηκε αυτός ο θεσμός, εξαρχής;

 

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς αυτό που τόσα χρόνια χτίστηκε ως ολοήμερο σχολείο καταρρέει. Όχι φέτος αλλα σιγά σιγά. Υπάρχει πλέον το υποχρεωτικό και το προαιρετικό προγράμμα.

Οι ωρες που θα περισσέψουν θα καλυφθούν απο μόνιμους που θα μείνουν χωρίς θεση και ωρομίσθιους που θα πληρώνονται με την ώρα.

Οι αναπληρωτές υπάρχουν για να καλύψουν άδειες επαπειλούμενες, ανατροφής, αποσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χρόνια που χάνονται οργανικές με τις συγχωνεύσεις σχολείων.

Ο δημόσιος υπάλληλος που θα περισσέψει θα κανει μετάταξη.

 

Πού; Εγώ ξέρω δασκάλους που έκαναν ό,τι μπορούσαν για μετατάξεις σε γραφεία. Φαντάζομαι δε μιλάς για τέτοιες περιπτώσεις. Ποια θεωρείται "δυσμενής μετάθεση" για έναν δάσκαλο;

 

Μεχρι τις 16:00 γινόταν μάθημα. Και οι εκπαιδευτικοί ηταν ισότιμοι είτε δούλευαν πρωί είτε απογευμα.

 

Εννοείς τη μελέτη που έκαναν τα παιδιά με τους δασκάλους; Δε θα μπορούν να εξακολουθήσουν να την κάνουν; Και γιατί δε θα είναι ισότιμοι οι πρωινοί με τους απογευματινούς; Αν θέλεις γράφε τα λίγο πιο λεπτομερώς, θα σου είναι βαρετό να απαντάς στα ίδια, αλλά δεν έχω σχέση με τον εκπαιδευτικό τομέα και δεν τα πιάνω με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για το δημοτικό αλλά το ολοήμερο νηπιαγωγείο το υποβάθμισαν τελείως.

Καταρχήν δεν θα υπάρχει τμήμα ολοημερου αλλά παιδιά εργαζομενων από όλα τα τμήματα του νηπιαγωγειου θα μαζεύονται σε μια τάξη με μια νηπιαγωγο που ουσιαστικά μετά τις 13 της επιβάλουν να κάνει έργο παιδικου σταθμού δηλαδή να φανε και να κόιμηθουν τα παιδιά.

Στην ουσία μηδέν εκπαιδευτικό έργο. Σε λίγα χρόνια άν όχι του χρόνου θα της πουν ότι στην θέση σου θα βάλουμε με Εσπα κανέναν απόφοιτο ΤΕΙ και εσύ πήγαινε να καλύψεις ένα κενό στην άνω κάτω ραχουλα. Τα παιδιά μετά τις 13 δηλαδή θα μαζευονται με παιδια από όλα τα τμήματα ( γεγονός μη καλό για την ψυχολογία τους ) σε μια τάξη χωρίς ουσιαστικα να μαθαίνουν κάτι.

Δε νομιζω οτι οι περισσότεροι γονείς θέλουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πού; Εγώ ξέρω δασκάλους που έκαναν ό,τι μπορούσαν για μετατάξεις σε γραφεία. Φαντάζομαι δε μιλάς για τέτοιες περιπτώσεις. Ποια θεωρείται "δυσμενής μετάθεση" για έναν δάσκαλο;

 

Εννοείς που συγχωνεύτηκαν σχολεία?

Σε πολλα μέρη της ελλαδος.

 

Δυσμενής μετάθεση για έναν εκπαιδευτικό ειναι η μετακίνηση απο την θεση του χωρίς να το επιδιώκει ή να εχει κανει αίτηση μετάθεσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Εννοείς τη μελέτη που έκαναν τα παιδιά με τους δασκάλους; Δε θα μπορούν να εξακολουθήσουν να την κάνουν; Και γιατί δε θα είναι ισότιμοι οι πρωινοί με τους απογευματινούς; Αν θέλεις γράφε τα λίγο πιο λεπτομερώς, θα σου είναι βαρετό να απαντάς στα ίδια, αλλά δεν έχω σχέση με τον εκπαιδευτικό τομέα και δεν τα πιάνω με τη μία.

 

Δεν γνωρίζω τι θα γίνει στο δημοτικό με την μελέτη. Αλλα αν λειτουργήσουν μόνο με ειδικότητες δεν φαντάζομαι ο γυμναστής και ο θεατρολόγος να κανουν μελέτη.

Και προς θεού να δουλέψουν και οι ειδικότητες, εννοώ να μην φύγει κανεις.

Όσον αφορά την πρωινή και την απογευματινή βάρδια στο νηπιαγωγείο τα εξήγησε η προλαλησασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για το δημοτικό αλλά το ολοήμερο νηπιαγωγείο το υποβάθμισαν τελείως.

Καταρχήν δεν θα υπάρχει τμήμα ολοημερου αλλά παιδιά εργαζομενων από όλα τα τμήματα του νηπιαγωγειου θα μαζεύονται σε μια τάξη με μια νηπιαγωγο που ουσιαστικά μετά τις 13 της επιβάλουν να κάνει έργο παιδικου σταθμού δηλαδή να φανε και να κόιμηθουν τα παιδιά.

Στην ουσία μηδέν εκπαιδευτικό έργο. Σε λίγα χρόνια άν όχι του χρόνου θα της πουν ότι στην θέση σου θα βάλουμε με Εσπα κανέναν απόφοιτο ΤΕΙ και εσύ πήγαινε να καλύψεις ένα κενό στην άνω κάτω ραχουλα. Τα παιδιά μετά τις 13 δηλαδή θα μαζευονται με παιδια από όλα τα τμήματα ( γεγονός μη καλό για την ψυχολογία τους ) σε μια τάξη χωρίς ουσιαστικα να μαθαίνουν κάτι.

Δε νομιζω οτι οι περισσότεροι γονείς θέλουν αυτό.

 

To τι είναι υποβάθμιση είναι σχετικό. Εγώ βρίσκω πολύ θετικό ότι η πρώτη βάρδια τελειώνει στις 13:00 από 12:00 που ήταν πριν. Ήταν πολύ χρονικά περιορισμένο το βασικό ωράριο νηπιαγωγείου.

Εδώ που τα λέμε, τι εκπαιδευτικό έργο θέλεις να παράγεται μετά τις 13:00? Για νήπια μιλάμε, πόση ώρα θα εκπαιδεύονται? Φαί, παιχνίδι ,ύπνος πιο λογικό ακούγεται από μια ώρα και μετά...

Link to comment
Share on other sites

To τι είναι υποβάθμιση είναι σχετικό. Εγώ βρίσκω πολύ θετικό ότι η πρώτη βάρδια τελειώνει στις 13:00 από 12:00 που ήταν πριν. Ήταν πολύ χρονικά περιορισμένο το βασικό ωράριο νηπιαγωγείου.

Εδώ που τα λέμε, τι εκπαιδευτικό έργο θέλεις να παράγεται μετά τις 13:00? Για νήπια μιλάμε, πόση ώρα θα εκπαιδεύονται? Φαί, παιχνίδι ,ύπνος πιο λογικό ακούγεται από μια ώρα και μετά...

 

Με το παλαιο σύστημα τα δύο προγράμματα και νηπιαγωγειου ήταν ισότιμοι. Οι δραστηριοτητες και το εκπαιδευτικό έργο μοιράζονταν στις δύο βάρδιες. Το έργο που παρηγε η απογευματινή βάρδια ήταν εξίσου σημαντική με την πρωινή. Δεν σταματάγε το πρόγραμμα στις 12. Είχαν όμως και την χαλάρωση παιχνίδι φαΐ κλπ

Επίσης δεν ξέρω αν κατάλαβες οτι τα παιδιά θα πρέπει να μετακομιζουν

σε μια νέα τάξη με άλλα παιδιά που δεν θα γνωρίζουν. Δεν θα γνωριζουν καλά καλά τον χώρο που θα πρέπει να βάλουν τα πράγματα τους η μία εργασία τους.Θα πρέπει να προσαρμόστουν δηλαδή σε 2 διαφορετικά περιβάλλοντα με διαφορετικά πρόσωπα.

 

Για το δε ωραριο των νηπιαγωγων δεν μπορώ να επεκταθώ. Εννοείται ότι η νηπιαγωγος η απογευματινή υποβαθμίζεται πλήρως και σε λίγο θα είναι περιττή

 

Συγνωμη που θα στο πω αλλά δεν έχεις κατανοησει τον σημαντικο ρόλο του νηπιαγωγειου.

Για να μην πω για τις συνθήκες ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα συνοψίσουμε λίγο...αν κατάλαβα καλά, θα συμβούν τα εξής:

 

Μειώνονται οι ώρες των δασκάλων, οπότε θα βρεθούν δάσκαλοι χωρίς καθόλου ώρες στα σχολεία που είχαν την οργανική τους, άρα αναγκαστικά θα τους στείλουν οπουδήποτε υπάρχουν λειτουργικά κενά, "εξοικονομώντας" έτσι θέσεις αναπληρωτών.

 

Μειώνονται οι ώρες των ειδικοτήτων, οπότε, για να τις συμπληρώσουν, θα αναγκαστούν να δουλέψουν στο ολοήμερο.

 

Στο νηπιαγωγείο, οι τυχεροί θα δουλέψουν πρωινή ζώνη, ενώ οι της απογευματινής ζώνης κινδυνεύουν ανα πάσα στιγμή να αντικατασταθούν και να μεταταχθούν σε λειτουργικά κενά οπουδήποτε.

 

Σωστά ως εδώ;

 

Και θέτω τα εξής ερωτήματα, όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση, ας μου απαντήσει, παρακαλώ:

 

1)Είναι τόσες πολλές οι ώρες των δασκάλων που χάνονται, ώστε να χαθεί ολόκληρη θέση; Αν ναι, σε ένα 12τάξιο ας πούμε σχολείο, με 2 τμηματα σε κάθε τάξη, όπως το δικό μας, με ποιο κριτήριο θα επιλεγεί ο δάσκαλος που θα αποχωρήσει; Ετών υπηρεσίας στο συγκεκριμένο σχολείο; Ηλικίας; Μέσου;

 

2) Θα λειτουργεί σε όλα τα δημοτικά στο εξής τμήμα ολοημέρου, για να συμπληρώσουν οι ειδικότητες τις ώρες τους; Αν δεν συμπληρωθούν αρκετές αιτήσεις για να γίνει τμήμα, θα πηγαίνει η ειδικότητα σε όμορα σχολεία;

 

3)Μέχρι πέρισυ, οι ώρες της πρωινής κι απογευματινής νηπιαγωγού, ήταν ίσες (από ένα 4ωρο η καθεμια). Φέτος, που η μία θα έχει 5 και η άλλη 3, θα υπάρχει και αντίστοιχη μείωση μισθού; Επίσης, με ποια κριτήρια θα επιλεγεί η ζώνη υπηρεσίας;

 

Και κάτι ακόμα: έχω την αίσθηση πως στο δικό μας ολοήμερο τμήμα ήταν μόνο μία νηπιαγωγός, που δούλευε 8ωρο, από το πρωί ως την ώρα που σχολούσαν τα παιδιά. Δεν είμαι σίγουρη όμως, γιατί τα δικά μου ήταν στο κλασσικό τμήμα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Με το παλαιο σύστημα τα δύο προγράμματα και νηπιαγωγειου ήταν ισότιμοι. Οι δραστηριοτητες και το εκπαιδευτικό έργο μοιράζονταν στις δύο βάρδιες. Το έργο που παρηγε η απογευματινή βάρδια ήταν εξίσου σημαντική με την πρωινή. Δεν σταματάγε το πρόγραμμα στις 12. Είχαν όμως και την χαλάρωση παιχνίδι φαΐ κλπ

Επίσης δεν ξέρω αν κατάλαβες οτι τα παιδιά θα πρέπει να μετακομιζουν

σε μια νέα τάξη με άλλα παιδιά που δεν θα γνωρίζουν. Δεν θα γνωριζουν καλά καλά τον χώρο που θα πρέπει να βάλουν τα πράγματα τους η μία εργασία τους.Θα πρέπει να προσαρμόστουν δηλαδή σε 2 διαφορετικά περιβάλλοντα με διαφορετικά πρόσωπα.

 

Για το δε ωραριο των νηπιαγωγων δεν μπορώ να επεκταθώ. Εννοείται ότι η νηπιαγωγος η απογευματινή υποβαθμίζεται πλήρως και σε λίγο θα είναι περιττή

 

Συγνωμη που θα στο πω αλλά δεν έχεις κατανοησει τον σημαντικο ρόλο του νηπιαγωγειου.

Για να μην πω για τις συνθήκες ύπνου.

 

Mε το καινούριο πρόγραμμα έχουν όλα τα παιδιά την ίδια εκπαίδευση. Αν ένα παιδί του νηπιαγωγείου έχει να μάθει 10 πράγματα τα μαθαίνει στο χρονικό πλαίσιο που είναι υποχρεωτικό για όλους. Λογικό? Απολύτως κατά τη γνώμη μου.

Άλλωστε πιστεύω οι γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο τα αφήνουν για πρακτικούς και όχι για εκπαιδευτικούς λόγους. Αλλιώς μπορούν να τα παίρνουν στις 13:00. Στο δεύτερο χρόνο, καθώς είναι και περασμένη η ώρα, είναι επίσης λογικό να τρώνε και να ξεκουράζονται.

 

Αν, σαν πρόγραμμα δεν βολεύει τους εκπαιδευτικούς, είναι κάτι άλλο. Όμως οι εκπαιδευτικοί υπάρχουν για να εξυπηρετούν τα νήπια , όχι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Mε το καινούριο πρόγραμμα έχουν όλα τα παιδιά την ίδια εκπαίδευση. Αν ένα παιδί του νηπιαγωγείου έχει να μάθει 10 πράγματα τα μαθαίνει στο χρονικό πλαίσιο που είναι υποχρεωτικό για όλους. Λογικό? Απολύτως κατά τη γνώμη μου.

Άλλωστε πιστεύω οι γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο τα αφήνουν για πρακτικούς και όχι για εκπαιδευτικούς λόγους. Αλλιώς μπορούν να τα παίρνουν στις 13:00. Στο δεύτερο χρόνο, καθώς είναι και περασμένη η ώρα, είναι επίσης λογικό να τρώνε και να ξεκουράζονται.

 

Αν, σαν πρόγραμμα δεν βολεύει τους εκπαιδευτικούς, είναι κάτι άλλο. Όμως οι εκπαιδευτικοί υπάρχουν για να εξυπηρετούν τα νήπια , όχι το αντίθετο.

 

 

Να σε ρωτήσω. Έχεις παιδιά έχουν πάει νηπιαγωγείο; Ποιος σου είπε ότι τα παιδια πριν μάθαιναν διαφορετικα πράγματα; Τι νομίζεις ότι τα παιδιά στο ολοήμερο μάθαιναν περισσότερα;

Ξέρεις που κοιμούνται τα νηπια;

Οτι παιδιά που δεν έχουν κλείσει τα 4 ίσως ακόμη ( προνηπια) θα πρέπει να προσαρμόστουν σε διαφορετικές τάξεις με διαφορετικους συμμαθητές και διαφορετική δασκάλα σου μοιαζει υγιές; Τους στόχους του νηπιαγωγειου τους γνωρίζεις. Το παλαιό ωρολογιο του νηπιαγωγείου και το νέο το διαβασες;

 

Και για να απαντήσω. Καμία νηπιαγωγος δεν θα δουλεύει λιγότερο. Και φυσικά δεν υπάρχει να δούλευε μόνο 1 νηπιαγωγος 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω. Έχεις παιδιά έχουν πάει νηπιαγωγείο; Ποιος σου είπε ότι τα παιδια πριν μάθαιναν διαφορετικα πράγματα; Τι νομίζεις ότι τα παιδιά στο ολοήμερο μάθαιναν περισσότερα;

Ξέρεις που κοιμούνται τα νηπια;

Οτι παιδιά που δεν έχουν κλείσει τα 4 ίσως ακόμη ( προνηπια) θα πρέπει να προσαρμόστουν σε διαφορετικές τάξεις με διαφορετικους συμμαθητές και διαφορετική δασκάλα σου μοιαζει υγιές; Τους στόχους του νηπιαγωγειου τους γνωρίζεις. Το παλαιό ωρολογιο του νηπιαγωγείου και το νέο το διαβασες;

 

Και για να απαντήσω. Καμία νηπιαγωγος δεν θα δουλεύει λιγότερο. Και φυσικά δεν υπάρχει να δούλευε μόνο 1 νηπιαγωγος 8ωρο.

 

Αφού λοιπόν τα παιδιά του ολοήμερου με του κλασικού και πριν και τώρα μαθαίνουν τα ίδια , τι κόπτεσαι στο προηγούμενο post ότι καταργείται ο εκπαιιδευτικός ρόλος του ολοήμερου? Ό,τι είναι να μάθει λοιπόν το παιδί θα το μαθαίνει μέχρι τις 13:00.

Πραγματικά, το γεγονός οτι μετά τις 13:00 θα σχηματίζεται διαφορετική ομάδα παιδιών με διαφορετική δασκάλα το κάνεις να ακούγεται σαν τιμωρία που θα δημιουργήσει τραύμα στα παιδιά ενώ δεν είναι παρα μόνο: διαφορετική ομάδα παιδιών με διαφορετική δασκάλα. Η δασκάλα μπορεί να είναι καλή και γλυκιά, όπως και η πρώτη, και να γνωρίσει φίλους και στη δεύτερη ομάδα.

 

Ναι, το ξέρω ότι δεν θα δουλεύουν λιγότερο οι νηπιαγωγοί. Σημαίνει αυτό κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω ότι δεν θα δουλεύουν λιγότερο οι νηπιαγωγοί. Σημαίνει αυτό κάτι?

 

Όχι, με αυτό απαντούσε η xrigio σε δική μου ερώτηση, από το προηγούμενό μου ποστ. Δεν κατάλαβα βέβαια πώς θα αλλάζουν οι "βάρδιες" και με ποια κριτήρια θα αποφασιστεί ποια νηπιαγωγός θα έχει την πρωινή και ποια την απογευματινή ζώνη. Ή θα το πηγαίνουν εναλλάξ;

Link to comment
Share on other sites

Arieta δεν εχω να σου πω κάτι άλλο. Αφού εσύ τα βρισκεις όλα καλά πάω πάσο.

Πίστεψε με πάντως είσαι μειοψηφία.

Σχεδον όλοι θεωρούν πολύ επιβλαβες για τα παιδιά το νέο ολοήμερο.

Το ότι δεν απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις μου δεν το σχολιάζω.

Να σαι καλά και πάμε παρακάτω.

Αγγελινα η νηπιαγωγος του ολοημερου θα είναι για όλη την χρονια και όχι εκ περιτροπής.

Ο νόμος λέει ότι αυτό το αποφασίζουν όλοι οι νηπιαγωγοι μαζί και σε περίπτωση διαφωνίας η σχολική σύμβουλος.

Ο νόμος δεν έχει κανένα κριτήριο.

Η νηπιαγωγος του ολοημερου δεν θα δουλεύει λιγότερο. Το ωραριο είναι λίγο μπάχαλο. Εξαρτάται από αν υπάρχει πρωινή ζώνη μπορεί να κάνει και κάποια ώρα στο τμήμα της διευθύντριας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...