Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

στην ελλαδα μιλάμε λιγο πολυ αγγλικα, γαλλικά, γερμανικα.

οι γερμανοί μιλανε αγγλικα; μιλανε γαλλικά; αρνούνται! και οταν παμε στη χωρα τυς πρεπει να μιλαμε γερμανικα για να συννενοηθούμε...

 

Ε, όχι δα. Μιλάνε ωραιότατα, και όχι 'λίγο πολύ' (και δεν διανοούνται να πάνε ιδιαίτερο στο λύκειο) και όλα τα πανεπιστήμια κάνουν αξιοπρεπέστατα μαθήματα ξένων γλωσσών και, τουλάχιστον εκεί που έζησα εγώ, στη νότια γερμανία, δεν είχαν κανέναν σοβινισμό με τη γλώσσα τους. Ίσα ίσα οι συνάδελφοί μου με παρακαλούσαν να μιλάμε αγγλικά για να κάνουν εξάσκηση. Μήπως τους μπερδεύεις με τους γάλλους που μιλάνε γαλλικά στο δρόμο από άποψη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν ξέρουν γαλλικά)?

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια, αυτές οι χώρες στην καρδιά της ευρώπης, έρχονται συνέχεια σε επαφή με άλλες γλώσσες που τα περισσότερα παιδιά μεγαλώνουν δίγλωσσα. Εμάς τα καημένα πρέπει να κάνουν κρα για να ακούσουν native speaker στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eμένα πάντως η εμπειρία μου από Γερμανία είναι σαν της Μaya: ήμουν 6 μήνες εκεί και δεν βρήκα Γερμανό (οκ, κάτω των 40, ήμουν 20 τότε) που να μην μιλάει Αγγλικά. Το ίδιο και όσες φορές έχω πάει ταξίδι. Η Γαλλία είναι άλλο...Αλλά να, στη Γερμανία με δημόσια εκπαίδευση μαθαίνεις κάτι παραπάνω από "λειτουργικά" Αγγλικά.

 

Τι να πω ... ίσως να είναι κι έτσι αλλά δε νομίζω ότι οι Έλληνες δεν ξέρουν αγγλικά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λιγη σημασια εχει

ξερουμε γλωσσες και μεταναστευουμε

δεν ξερουν τοσες γλωσσες τοσο καλα και εχουν Κρατη σοβαρα και παραγουν και εξαγουν και πολιτισμο και δημοκρατια και ιδεες,

 

ουφ εγω απ ολους εντυπωσιαστηκα με το επιπεδο στις ξενες γλωσσες των πορτογαλων, αυτοι μας ρουπωνουν χωρις πολλα πολλα, πιστευω οτι τους βοηθαει περισσοτερο απο εμας το λατινογενες αλφαβητο τους και η κουλτουρα του η ρωμαιοκαθολικη

 

εχω ταξιδεψει πολυ πορτογαλλια μιλανε καταπληκτικα αγγλικα και ισπανικα και γαλλικα και ιταλικα

αλλα τα μιλανε πολυ καλυτερα του λειτουργικου, δεν συγκρινονται με κανεναν μας

μιλανε τουλαχιστον 2 γλωσσες εκτος πορτογαλικων πολυ καλα

αξιοι σεβασμου σε πολλα, δουλευταραδες, μετρημενοι, σεμνοι κι οταν ξερουν κατι το ξερουν πολυ καλα

 

υποκλινομαι στους πορτογαλους

Link to comment
Share on other sites

Για τις ξένες γλώσσες νομίζω κι εγώ ότι οι Έλληνες είναι πλέον αρκετά γλωσσομαθείς και όχι χάρη στο σχολείο, προφανώς. Νομίζω ότι σ' αυτό θα συμφωνήσουμε όλοι.

Νομίζω επίσης ότι έχει δίκιο η jackrussel, όταν λέει ότι καλά θα κάνουμε να κοιτάξουμε τα ελληνικά που θα μάθουν τα παιδιά μας. Εκεί πάσχουμε χειρότερα από ότι στα Αγγλικά.

 

Για τις πελατειακές σχέσεις τέλος, δεν ξέρω τι ισχύει στα ιδιωτικά, αλλά στα δημόσια υπάρχουν σίγουρα. Ήδη από όταν πήγαινα εγώ σχολείο, τα μισά παιδιά έκαναν ιδιαίτερα με καθηγητές του σχολείου μας. Ήταν δε σύνηθες εάν καποιος μαθητής "έπεφτε" στη βαθμολογία να κάνει ιδιαίτερο με τον καθηγητή του μαθήματος. Από ότι ακουω από φίλους, τα ιδιαίτερα σε μαθητές του ίδιου σχολείου δεν έχουν πάψει, οπότε για ποια ακριβώς "αξιοκρατία" μιλάμε στο δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα ιδιωτικά σχολεία οι 'πελατειακές' σχέσεις είναι ... δεδομένες, γιατί όλοι οι γονείς συντηρούν το σχολείο. Από την άλλη νομίζω ότι ειναι υπερβολή να λέμε ότι γίνονται τα χατίρια των γονιών -στα καλά ιδιωτικά-. Αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί δεν έχουν όλοι οι γονείς τις ίδιες επιθυμίες. Πχ. εγώ θέλω να έχει το παιδί μου όλο άριστα. Η άλλη μάνα όμως μπορεί να θέλει το παιδί της να μάθει πραγματικά. Εγώ μπορεί να θέλω να ξεκινήσει το παιδί μου με δύο ξένες γλώσσες το δημοτικό, αλλά η άλλη μπορεί να το θεωρεί υπερβολικό. Το σχολείο δεν μπορεί να τα ικανοποιήσεις και τα δύο, και πολύ περισσότερες. Γι αυτό τα ιδιωτικά έχουν μία φήμη καλή ή κακή, αλλά τουλάχιστον ξέρεις πού βαδίζεις. Αγοράζεις υπηρεσίες που τις έχεις ελέγξει και σε ικανοποιούν, γιατί σου τις έχουν περιγράψει ακριβώς. Το ίδιο σχολείο μπορεί να μην ικανοποιεί άλλους γονείς, απλά δεν το επιλέγουν....

Για τις ξένες γλώσσες νομίζω ότι κάποια το είπε παραπάνω: παράγουμε διπλώματα χωρίς πραγματική γνώση. Λίγα παιδιά μαθαίνουν την ξένη γλώσσα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια λιγη σημασια εχει

ξερουμε γλωσσες και μεταναστευουμε

δεν ξερουν τοσες γλωσσες τοσο καλα και εχουν Κρατη σοβαρα και παραγουν και εξαγουν και πολιτισμο και δημοκρατια και ιδεες,

 

ουφ εγω απ ολους εντυπωσιαστηκα με το επιπεδο στις ξενες γλωσσες των πορτογαλων, αυτοι μας ρουπωνουν χωρις πολλα πολλα, πιστευω οτι τους βοηθαει περισσοτερο απο εμας το λατινογενες αλφαβητο τους και η κουλτουρα του η ρωμαιοκαθολικη

 

εχω ταξιδεψει πολυ πορτογαλλια μιλανε καταπληκτικα αγγλικα και ισπανικα και γαλλικα και ιταλικα

αλλα τα μιλανε πολυ καλυτερα του λειτουργικου, δεν συγκρινονται με κανεναν μας

μιλανε τουλαχιστον 2 γλωσσες εκτος πορτογαλικων πολυ καλα

αξιοι σεβασμου σε πολλα, δουλευταραδες, μετρημενοι, σεμνοι κι οταν ξερουν κατι το ξερουν πολυ καλα

 

υποκλινομαι στους πορτογαλους

 

 

Συμφωνώ με όσα λες... Αλλά για σκέψου να μην ξέρεις ξένες γλώσσες και να πρέπει να μεταναστεύσεις γιατί εδώ... άντε να μην πω τί κάνουμε... Ας έχουν κάποια εφόδια τα παιδιά μας και ας κάνουν ότι θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πούλμαν εννοώ σχολικό! Έλεγα λοιπόν ότι με την απογευματινή ζώνη χωρίς σχολικό μου βγαίνει 8800 τα οποία είναι πάρα πολλά. Αν έχω γυναίκα στο σπίτι να την παραλαμβάνει από το σχολικό θα πρέπει να πληρώσω σχολικό + γυναίκα άρα είναι 7360 + γυναίκα που πάλι αν το υπολογίσεις βγαίνει πάρα πολύ.

Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του ξενόγλωσσου σχολείου αλλά μόνο σαν ξένη γλώσσα τα γερμανικά ή τα αγγλικά. Ελληνοαγγλικό σχολείο δε βρήκα (αν έχει κάποια κάποιο να μου προτείνει ...), από γερμανικά βρήκα μόνο την εράσμειο, την ελληνογερμανική αγωγή που είναι ακόμα πιο ακριβή και το Athener Schule που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί είναι πιο φτηνό.

 

Πάντως ένα καλό ιδιωτικό δεν είναι απλά φύλαξη πολυτελείας. Εϊναι το παιδί σου σε ένα σχολείο που το προσέχουν περισσότερο, ασχολούνται, δε χρειάζεσαι πάλι φροντιστήρια (αν το σχολείο είναι καλό λέμε), δεν υπάρχουν απεργίες, είναι ωραίο το περιβάλλον, έχουν δραστηριότητες. Δε θεωρώ δλδ ότι μόνο το ξενόγλωσσο αξίζει. Και στην τελική 2η γλώσσα κάνουν σε όλα τα σχολεία. Έχω ένα φίλο που πάει το παιδί του στου Παναγιωτόπουλου και μου λέει ότι δε χρειάζεται καθόλου να του κάνει γλώσσες έξω. Επίσης δεν είναι κι απαραίτητο το παιδί να μάθει 2 γλώσσες ... εξαρτάται πόσο τραβάει.

 

Αυτό που λέω γενικώς είναι ότι καλή η Εράσμειος αλλά ακολουθεί κι ένα 2ο παιδί! Αυτό τι θα το κάνω?? Θα το πετάξω? Με 2 παιδιά δε βγαίνει με τίποτα με τέτοια ποσά!

 

Είναι μύθος ότι δεν υπάρχουν παιδιά να κάνουν και ιδιαίτερα γερμανικά (ακόμη και σε άλλα μαθήματα)σπίτι, επειδή πάνε σε ιδιωτικό.Ο αδερφός μου συνεχίζει να στέλνει την κόρη του στηνν Εράσμειο και από την τετάρτη δημοτικού της κάνει ιδιαίτερα γερμανικά..Τον μικρό φέτος τον σταμάτησε γιατί δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από την εξέλιξη του παιδιού και τον πηγαίνει σε ένα πολύ καλό δημοτικό των

Βριλησσίων.Θα μου πείς γιατί συνεχίζει να στέλνει την κόρη του την μεγάλη...επειδή φέτος είναι στην έκτη, περιμένει να τελειώσει πρώτα το δημοτικό, να μην το έπαιρνε το παιδί στην τελευταία τάξη του δημοτικού.Όχι απλά δεν κάνουν δουλειά στα γερμανικά, αλλά είναι γενικευμένο φαινόμενο, πολλά παιδιά του συγκεκριμένου σχολείου να κάνουν ιδιαίτερα από πολύ νωρίς στα γερμανικά, παρότι τυπικά κάνουν μία ώρα την μέρα.Τώρα όσον αφορά για τα μαθήματα, το επίπεδο είναι μέτριο, τα παιδιά είναι 28 ανά τάξη, από το Νηπιαγωγείο εως την έκτη.Η υποτιθέμενη αυστηρότητα που η διευθύντρια δήλωνε εξαρχής με περισσή έπαρση...απλά δεν υπάρχει.Ότι έχουν super εγκαταστάσεις, ναι, είναι πολύ όμορφες...αλλά μέχρι εκεί.Έχει πολυδιαφημισθεί τα τελευταία χρόνια απλά ,όπως και η Ελληνογερμανική Αγωγή στην Παλλήνη.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ξένες γλώσσες νομίζω κι εγώ ότι οι Έλληνες είναι πλέον αρκετά γλωσσομαθείς και όχι χάρη στο σχολείο, προφανώς. Νομίζω ότι σ' αυτό θα συμφωνήσουμε όλοι.

Νομίζω επίσης ότι έχει δίκιο η jackrussel, όταν λέει ότι καλά θα κάνουμε να κοιτάξουμε τα ελληνικά που θα μάθουν τα παιδιά μας. Εκεί πάσχουμε χειρότερα από ότι στα Αγγλικά.

 

Για τις πελατειακές σχέσεις τέλος, δεν ξέρω τι ισχύει στα ιδιωτικά, αλλά στα δημόσια υπάρχουν σίγουρα. Ήδη από όταν πήγαινα εγώ σχολείο, τα μισά παιδιά έκαναν ιδιαίτερα με καθηγητές του σχολείου μας. Ήταν δε σύνηθες εάν καποιος μαθητής "έπεφτε" στη βαθμολογία να κάνει ιδιαίτερο με τον καθηγητή του μαθήματος. Από ότι ακουω από φίλους, τα ιδιαίτερα σε μαθητές του ίδιου σχολείου δεν έχουν πάψει, οπότε για ποια ακριβώς "αξιοκρατία" μιλάμε στο δημόσιο?

 

Σε πληροφορώ πώς τα ιδιαίτερα "παίζουν" παντού.Είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό.Και ναι πολλές φορές και μέσα από το σχολείο.Όπως επίσης να σου πώ πως η καθηγήτρια γερμανικών που προγυμνάζει την ανηψιά μου μαθήτρια της έκτης δημοτικού της ερασμείου (από την τετάρτη δημοτικού)είναι δασκάλα γερμανικών μέσα από το σχολείο.Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα η κόρη μου φέτος πηγαίνει προνηπια σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό απο τον οποίο είμαστε κατι παραπάνω απο ευχαριστημενοι. Προβληματιζομαι πολυ για του χρονου.. Κανονικα δεν ειμαι υπερ των ιδιωτικων σχολειων αλλα συγκρίνοντας το σχολειο που πηγαινει τωρα με καποιο δημοσιο δημοτικο ειναι η μερα με τη νυχτα συμφωνα με αυτα που ακουω... Θα ηθελα πληροφοριες αν ξερετε για την Αμερικανικη Γεωργικη Σχολη και τα Προτυπα Εκπαιδευτηρια Θεσσαλονικης... Οποια βοηθεια θα ηταν πολυτιμη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πληροφορώ πώς τα ιδιαίτερα "παίζουν" παντού.Είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό.Και ναι πολλές φορές και μέσα από το σχολείο.Όπως επίσης να σου πώ πως η καθηγήτρια γερμανικών που προγυμνάζει την ανηψιά μου μαθήτρια της έκτης δημοτικού της ερασμείου (από την τετάρτη δημοτικού)είναι δασκάλα γερμανικών μέσα από το σχολείο.Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό..

 

Αν και εγώ θα προσπαθήσω να καθυστερήσω τα ιδιαίτερα στα παιδιά μου όσο μπορώ, θα συμφωνήσω ότι τα ιδιαίτερα 'παίζουν' παντού. 'Άλλο όμως είναι να κάνει κανείς κάποιες ώρες ιδιαίτερο την εβδομάδα στο Λύκειο για να δώσει πανελλήνιες ή για να πιάσει βαθμό σε ένα μάθημα που θα το χρειαστεί αργότερα και άλλο να έχει υποκαταστήσει το φροντιστήριο το σχολείο, όπως γίνεται στη δημόσια εκπαίδευση, τουλάχιστον στο Λύκειο, που τα παιδιά κάνουν 3-4 ώρες κάθε απόγευμα φροντιστήριο (γιατί αυτός είναι ο κανόνας για να περάσει κάποιο παιδί πανεπιστήμιο) και κάποια ΚΑΙ ιδιαίτερο. Δεν βλέπετε κάποια διαφορά?

Τώρα, ο γονιός που δεν θέλει να ασχοληθεί ΚΑΘΟΛΟΥ και έχει δάσκαλο στο σπίτι για το δημοτικό είναι μία κατηγορία από μόνος του και υπάρχει και στα ιδιωτικά και στα δημόσια σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ πώς τα ιδιαίτερα "παίζουν" παντού.Είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό.Και ναι πολλές φορές και μέσα από το σχολείο.Όπως επίσης να σου πώ πως η καθηγήτρια γερμανικών που προγυμνάζει την ανηψιά μου μαθήτρια της έκτης δημοτικού της ερασμείου (από την τετάρτη δημοτικού)είναι δασκάλα γερμανικών μέσα από το σχολείο.Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτό είναι σεβαστό..

 

Εγω απο την αλλη δεν καταδικαζω την συγκεκριμενη επιλογη σχολειου επειδη το παιδι κανει ιδιαιτερα αν και η πλειοψηφια των γονιων απαξιωνει τα ιδιωτικα στα οποια γινονται ιδιαιτερα. Για μενα εξαρταται απο το παιδι αλλα και απο τους παιδαγωγικους στοχους καθε οικογενειας. Καποιοι γονεις επιδιωκουν την τελειοτητα , καποιοι δεν μπορουν να απαντησουν στις ερωτησεις του παιδιου , καποιοι καταφευγουν στην ευκολη λυση... Ε δε φταιει αναγκαστικα το σχολειο για ολα αυτα... Τωρα αν απαξιωνεται η δημοσια εκπαιδευση με τις ατελειωτες ωρες φροντιστηριου αυτο ειναι αλλο. Αλλα κι εκει , για μενα στους παιδαγωγικους στοχους παλι καταληγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να φανταστώ καλό ιδιωτικό σχολείο, που να γυρνάει το παιδί στο Λύκειο στις 14.00 και να πρέπει να κάνει 4 ώρες φροντιστήριο και ταυτόχρονα να σταματήσει τις ξένες γλώσσες και τα χόμπι του. Θα το έπαιρνα αμέσως από εκεί. Σε ένα καλό σχολείο, το παιδί έχει μία συνέχεια στην εκπαίδευσή του, παρακολουθεί ένα δυνατό πρόγραμμα το πρωί, με την άθλησή του, με τα ενδιαφέροντά του, οργανώνει μέσω του σχολείου το απογευματινό του διάβασμα και, στα μαθήματα που πρέπει να πάει άριστα, κάνει και 2-3 ώρες ιδιαίτερο την εβδομάδα, ώστε να ενισχύεται η ομαδική δουλειά του σχολείου.

 

Το να κάνουν ιδιαίτερα οι δάσκαλοι και οι καθηγητές του σχολείου στα ίδια τα παιδιά που έχουν μαθητές στο σχολείο, το θεωρώ πολύ πολύ κακό. Και φυσικά το χρεώνω στο σχολείο, γιατί το ξέρει, μπορεί να το εμποδίσει αλλά το ανέχεται για να προσφέρει ένα bonus στο προσωπικό. Νομίζω ότι αυτός ο κώδικας 'ηθικής' έχει εμπεδωθεί ακόμα και στο δημόσιο σχολείο.

Απλά ας προσέξουμε λίγο τις φήμες σχετικά με τα σχολεία που γενικά είναι πιο 'διάσημα'. Ακούγονται πολλές υπερβολές που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
πολύ γλυκιά η εικόνα που μα ς μετέφερες roxanne.

Αναρρωτιέμαι που να βρισκόταν αυτό το Σχολειό (όνομα και πράγμα) και πόσο κρίμα είναι να μην υπάρχει ακόμα. ΠΟιος ξέρει...

 

 

για το θέμα σου σχετικά με την ελληνογαλλική του Πειραιά, έχω να σου πω τα καλύτερα. Οι μοναχές είναι εξαιρετικές, ευγενικές (σε κάποιες έχω μιλήσει η ίδια) αλλά δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση. Για αυτό υπάρχουν κανονικά καθηγητές πιστοποιημένοι, όπως και στα λοιπά ιδιωτικά σχολεία. Δεν υπάρχει προσυλητισμός με διαβεβαιώνει η φίλη μου που πάει τα κοριστάκια της εκεί (α και γ δημοτικού). Διδάσκονται θρησκευτικά από την ύλη που ορίζει το υπουργείο από την γ δημοτικού.

 

Το πρόγραμμά τους εξαιρετικό. Δραστηριότητες, μουσική αγωγή, καλλιτεχνεία κλπ. ΘΑ ήθελα όταν τα δικά μου μεγαλώσουν, να εξετάσω την περίπτωση αυτή.

Παρεπιμπόντως, στον Πειραιά υπάρχουν πολλά πρότυπα ιδιωτικά.

Είναι η άλλη ελληνογαλλική σχολή (Sτ Pαul - Παιδαγωγική). Γειτόνισσα μου έχει πει επίσης τα καλύτερα.

Είναι το Ράλλειο πρότυπο πειραματικό γυμνάσιο θηλέων.

Είναι το μουσικό γυμνάσιο Πειραιά.

Ειναι η σχολή Πετράκη Βαλσαμίδου.

Είναι το Μιχαλοπούλειο (λίγο παρωχημένο μου φάνηκε).

 

Στο Π. Φάληρο είναι του Ξενόπουλου και της Χουρδάκη. Στο Καλαμάκι ο Μαλλιάρας. Η Γεννάδειος στον Αλιμο όπως ανέφερες. 'Ενα σωρό πρότυπα.

 

(Για Ξενόπουλου Χουρδάκη θα δώσω πληροφορίες την ερχόμενη εβδομάδα).

 

Αν αναζητάς ιδιωτική εκπαίδευση τότε τα παραπάνω μπορούν να σε κατευθύνουν.

 

Το μουσικο γυμνασιο Πειραια, ειναι ιδιωτικο? Δεν ειναι δημοσιο;

Ξερει κανεις κατι παραπανω γι' αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως για την ιστορία θα ήθελα να πω ότι πήγα τελικά την κόρη μου στην Εράσμειο σχολείο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Στα γερμανικά κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά ... με έχει εντυπωσιάσει το πώς παρουσιάζουν στα παιδιά τα γράμματα (με ολόκληρες ιστορίες από πίσω), και η δικιά μου αλλά και πολλά άλλα παιδάκια που έτυχε να μιλήσω έχουν αγαπήσει τη γλώσσα και τα πάνε πολύ καλά. Έχουν μάθει αρκετά πράγματα και με προφορά και δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑΝ μα ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να κάνω ιδιαίτερα γερμανικά στο παιδί. Απ' όσο ξέρω ούτε οι άλλες μαμάδες τους κάνουν αλλά αυτό δε μπορώ να το πω με σιγουριά. Βέβαια πρέπει να πω ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλα ξενόγλωσσα σχολεία. Δε μπορώ να συγκρίνω τι δουλειά κάνουν αλλού όπως και δε μπορώ να κρίνω από τώρα αν το σχολείο θα συνεχίσει έτσι ή σε μεγαλύτερες τάξεις θα ανακαλύψω ότι το επίπεδο έχει πέσει ή ότι δε γίνεται τόσο καλή δουλειά.

 

Αυτό επίσης που μου αρέσει στο συγκεκριμένο σχολείο είναι ότι (απ' όσα μου λέει η μικρή) γίνεται καλή δουλειά και σε άλλα "δευτερεύοντα" μαθήματα και δραστηριότητες όπως η μουσική, τα καλλιτεχνικά και οι αθλητικές δραστηριότητες. Στα ελληνικά πάνε αργά, δεν τα πιέζουν ιδιαίτερα, δεν τους βάζουν πολλή δουλειά (αλλά αυτό θέλω εγώ ... δε θέλω να τα πήζουν). Ελπίζω πραγματικά να συνεχίσει έτσι για να μπορώ να πω ότι πιάνουν τόπο τα λεφτά μου.

 

Όσον αφορά τα ιδιαίτερα στη ξένη γλώσσα έχω να πω ότι έχει σημασία και τι προσδοκίες έχει ο γονιός. Εγώ τα γερμανικά τα βλέπω σαν ένα bonus που προσφέρει το σχολείο. Θεωρώ δλδ ότι θα μάθει καλά γερμανικά αλλά δε με ενδιαφέρει πχ η γερμανική σχολή. Για κάποιον που το παιδί του θέλει να είναι άριστο, να παίρνει τους καλύτερους βαθμούς ή να περάσει στη γερμανική σχολή ίσως τα ιδιαίτερα να χρειάζονται. Κανένα σχολείο και καμία τάξη, όσο καλό κι αν είναι, δε μπορεί να συγκριθεί με το ιδιαίτερο μάθημα που είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες του συγκεκριμένου μαθητή και είναι προσαρμοσμένο σε αυτόν και μόνο γι' αυτόν. Το ότι ένα παιδάκι (όπως μας λέει η AELIA) επέλεξε να κάνει ιδιαίτερα με τον καθηγητή γερμανικών του σχολείου δηλώνει για εμένα τα εξής: 1)Το γονιό τον ενδιαφέρει ο βαθμός οπότε παίρνει τον καθηγητή του σχολείου για να τον αποκτήσει και 2) Το παιδί δεν καλύπτεται από τη δουλειά του καθηγητή αυτού στην τάξη επειδή είναι πολλά τα παιδιά και ίσως δε μπορεί να παρακολουθήσει την ταχύτητα αλλά θεωρεί ότι ο καθηγητής είναι καλός, άρα τον επιλέγουμε και στο σπίτι για να μας τα εξηγήσει καλύτερα.

Δηλαδή το σχολείο έχει τον ΤΕΛΕΙΟ καθηγητή (έλειψαν δλδ οι καθηγητές των γερμανικών να πάρουμε και μία άλλη οπτική???) ... και παρά τις 5 ώρες που μας κάνει στο σχολείο θέλουμε να μας κάνει και στο σπίτι. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Τέλος θέλω να σημειώσω ότι η δική μου κόρη στο νηπιαγωγείο έκανε ιδιαίτερα Αγγλικά μία ώρα την εβδομάδα με Αγγλίδα και συνεχίζει και φέτος. Τα Αγγλικά που ξέρει είναι ένα τίποτα μπροστά στα γερμανικά που ξέρει...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να δηλώσω την απογοήτευση μου!Πάμε σε δημόσιο σχολείο Α' δημοτικου της γειτονιας μας. Ειμαι γενικά της νοοτροπίας του Δημόσιου σχολείου για διαφόρους λόγους που δεν θελω να αναλύσω. Αλλά αντιμετωπίζω το εξής. Το επίπεδο της τάξης να ειναι πολύ χαμηλό, εχουμε πολύ καλή δασκάλα (και το εννοώ), αλλά υπάρχουν 4-5 παιδάκια με μεγάλες δυσκολίες που πάνε και σε τμήμα ένταξης, το παιδί μου ειναι πολύ μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Βαριέται στην τάξη, δεν παίρνουμε πολλές εργασίες σπίτι, και συνήθως (ολοήμερο) ερχεται έτοιμη στο σπίτι. Πήραμε εξωσχολικά βιβλία και γενικά προβληματίζομαι.

 

Το σίγουρο ειναι πως δεν μπορώ να την αφησω να φτασει στην έκτη έτσι. Παραπονιέται οτι δεν τον αφήνει να διαβάζει στην τάξη οσο θέλει. Η δασκάλα επιβεβαιώνει το οτι ειναι άριστος αλλά απο εκεί και πέρα τι?ΒΛέπω οτι αντι να του δώσει ώθηση το σχολείο, τον μπλοκάρει προς τα πίσω.

 

Κάποια εκπαιδευτικός ή ειδικός για καμμια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να δηλώσω την απογοήτευση μου!Πάμε σε δημόσιο σχολείο Α' δημοτικου της γειτονιας μας. Ειμαι γενικά της νοοτροπίας του Δημόσιου σχολείου για διαφόρους λόγους που δεν θελω να αναλύσω. Αλλά αντιμετωπίζω το εξής. Το επίπεδο της τάξης να ειναι πολύ χαμηλό, εχουμε πολύ καλή δασκάλα (και το εννοώ), αλλά υπάρχουν 4-5 παιδάκια με μεγάλες δυσκολίες που πάνε και σε τμήμα ένταξης, το παιδί μου ειναι πολύ μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Βαριέται στην τάξη, δεν παίρνουμε πολλές εργασίες σπίτι, και συνήθως (ολοήμερο) ερχεται έτοιμη στο σπίτι. Πήραμε εξωσχολικά βιβλία και γενικά προβληματίζομαι.

 

Το σίγουρο ειναι πως δεν μπορώ να την αφησω να φτασει στην έκτη έτσι. Παραπονιέται οτι δεν τον αφήνει να διαβάζει στην τάξη οσο θέλει. Η δασκάλα επιβεβαιώνει το οτι ειναι άριστος αλλά απο εκεί και πέρα τι?ΒΛέπω οτι αντι να του δώσει ώθηση το σχολείο, τον μπλοκάρει προς τα πίσω.

 

Κάποια εκπαιδευτικός ή ειδικός για καμμια γνώμη?

Marilu επειδή κι εγω προβληματίζομαι πολύ ως προς το σχολειο που πρεπει να στειλω τη κορη μου(ελεγα για δημοσιο,και με εχουν απογοητευσει ολοι)θα ηθελα αν εχεις την καλοσυνη να μου εξηγήσεις τι ακριβως είναι το τμημα ενταξης.Δηλαδη η ενταξη αφορα στην προσαρμογή η σε μαθησιακες δυσκολιες?Και οσον αφορα στις εργασιες κτλ βγαινει καποιο πρόγραμμα με βαση τους ''αδυνατους'' μαθητες η με βαση τους ''δυνατους'' και για τους υπολοιπους ακολουθουν ενισχυτικη διδασκαλια?Οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ηταν πολυτιμη,σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα ένταξης πανε παιδακια που εχουν συνηθως μαθησιακες δυσκολίες, απο τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες και συνήθως για 2-3 ωρες πάνε σε άλλη τάξη με ξεχωριστό δάσκαλο, αλλά μόνο για σχολεία δημόσια πρότυπα (αυτά που εχουν διευρυμένο πρόγραμμα μεχρι τις 14.00). Τωρα για τις εργασίες εξαρτάται απο τις δασκάλες, αλλες βαζουν πολλά άλλες μια φωτοτυπία. Λογικό το βρίσκω για τη δασκάλα μας να προσπαθήσει να φέρει σε ενα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο όλα τα παιδιά, αλλά όσον αφορά εμένα ψάχνω να βρω ενα τροπο να βοηθήσω το παιδι μου και οχι να παει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να δηλώσω την απογοήτευση μου!Πάμε σε δημόσιο σχολείο Α' δημοτικου της γειτονιας μας. Ειμαι γενικά της νοοτροπίας του Δημόσιου σχολείου για διαφόρους λόγους που δεν θελω να αναλύσω. Αλλά αντιμετωπίζω το εξής. Το επίπεδο της τάξης να ειναι πολύ χαμηλό, εχουμε πολύ καλή δασκάλα (και το εννοώ), αλλά υπάρχουν 4-5 παιδάκια με μεγάλες δυσκολίες που πάνε και σε τμήμα ένταξης, το παιδί μου ειναι πολύ μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Βαριέται στην τάξη, δεν παίρνουμε πολλές εργασίες σπίτι, και συνήθως (ολοήμερο) ερχεται έτοιμη στο σπίτι. Πήραμε εξωσχολικά βιβλία και γενικά προβληματίζομαι.

 

Το σίγουρο ειναι πως δεν μπορώ να την αφησω να φτασει στην έκτη έτσι. Παραπονιέται οτι δεν τον αφήνει να διαβάζει στην τάξη οσο θέλει. Η δασκάλα επιβεβαιώνει το οτι ειναι άριστος αλλά απο εκεί και πέρα τι?ΒΛέπω οτι αντι να του δώσει ώθηση το σχολείο, τον μπλοκάρει προς τα πίσω.

 

Κάποια εκπαιδευτικός ή ειδικός για καμμια γνώμη?

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν η δασκάλα είναι πολύ καλή δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεσαι επειδή το παιδί σου είναι μπροστά σε όλα. Κάντου extra πράγματα εσύ στο σπίτι... και δεν εννοώ να τον πηγαίνει παρακάτω αλλά μπορείς να τον αρχίσεις μία ξένη γλώσσα, μουσική κλπ κλπ. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να πηγαίνουν αργά επειδή κάποια δεν καταλαβαίνουν όσο ο δικός σου αλλά αυτό θα το έχεις παντού! Σε όποιο σχολείο και να πας, είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο θα υπάρχουν πάντα πιο αδύνατοι μαθητές ... και ο δάσκαλος πρέπει να φροντίσει και για αυτούς. Δε μπορείς να κάνεις και πολλά γι' αυτό.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά οταν αρχίζει και κανει ζουζουνιές στην τάξη και δεν προσέχει, εκεί εχουμε θέμα - όπως γίνεται τελευταία. Μονιμως παραπονιέται στη δασκάλα οτι πάει πολύ σιγά και γιατι δεν τον αφήνει να κανει ανάγνωση ολο το κείμενο. Οχι τιποτα αλλο, θα νομιζει η δασκάλα οτι τον βάζω εγω να τα λέει. Και επίσης οι δραστηριοτητες ειναι μπολικες. Στο σχολείο εχει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Marilu ευχαριστω για τις πληροφοριες,απ ότι καταλαβαινω δηλαδή στα περισσοτερα δημοσια που δεν εχουν τμηματα ενταξης όλα τα παιδακια μπαινουν μαζι.Ειλικρινα προβληματίζομαι πολύ,ελπιζω να βγαλω μια ακρη συντομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμας το τμημα μας εχει 3 παιδακια που πανε στο τμημα ενταξης και 2 παιδακια μαζι με την κορη μου που ειναι προχωρημενα ( φαντασου οτι ξερει πολλαπλασιασμο , προσθεση - αφαιρεση τριψιφιων αριθμων κλπ) Ε , δεν βαρεθηκαν ουτε μια μερα. Ειναι θεμα δασκαλας. Δουλευει πολυ με ολα τα παιδια , εχουν κανει τρομερη υλη και στα δικα μας δινει καποια επιπλεον φυλλαδια στο σχολειο για να τα απασχολει Σημ ειναι δημοσιο της γειτονιας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...