Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι για τις ενδείξεις που αναφέρετε ?

 

Ένα κυοφορούμενο έμβρυο με τρισωμία, μπορεί να μην φανεί στην αυχενική. Υπάρχει άλλη ένδειξη που να οδηγήσει σε σκέψη περισσότερων εξετάσων ?

 

Γιατί, πολύ φίλη μου που γέννησε στα 32 της το δεύτερο παιδάκι της δεν είχε καμιά ένδειξη, άριστη αυχενική κλπ, και το πιτσιρίκος είναι τρισωμικός ....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω κάτι για τις ενδείξεις που αναφέρετε ?

 

Ένα κυοφορούμενο έμβρυο με τρισωμία, μπορεί να μην φανεί στην αυχενική. Υπάρχει άλλη ένδειξη που να οδηγήσει σε σκέψη περισσότερων εξετάσων ?

 

Γιατί, πολύ φίλη μου που γέννησε στα 32 της το δεύτερο παιδάκι της δεν είχε καμιά ένδειξη, άριστη αυχενική κλπ, και το πιτσιρίκος είναι τρισωμικός ....

 

Συνήθως οι τρισωμίες κάπου θα φανούν, είτε στην αυχενική, είτε στη Β' επιπέδου. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις όπου δεν φαίνονται, και αυτές ευτυχώς (ή δυστυχώς για όσους τους συμβαίνει) είναι πολύ λίγες. Επειδή όμως η αμνιοπαρακέντηση ενέχει κάποιο κίνδυνο, γενικά αποφεύγεται. Τώρα, αν μια έγκυος θέλει να είναι 100% σίγουρη ότι το έμβρυό της δεν έχει κάποιο πρόβλημα, μπορεί να ζητήσει αμνιο προληπτικά, ακόμη κι αν οι εξετάσεις της είναι καλές. Είναι κάτι όμως που δεν συστήνεται ευρέως.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου

ελπιζω μονο να μπορουμε να καταλαβουμε ολες οτι πρεπει οταν προκειται για την υγιεια του μωρου να κανουμε αυτα που πρεπει εστω και με ρισκο.αλλιως και εμεις δεν θα επρεπε προληπτικα να κανουμε τεστ παπ η μαστογραφια. ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα δεν ειναι καλυτερα να ξερεις τι γινεται με το μωρο απο το να μην ξερεις? εχει ρισκο και το ηξερα αλλα ηθελα να ξερω οτι ειναι ολα καλα. και παλι δικη μου αποψη ,δεν υποχρεωνεται καμια να το κανει οπως και ολες τις αλλες εξετασεις:P

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη kinkajoujou, κάνε μία βόλτα σε φόρουμ του εξωτερικού (π.χ. babycenter) που έχουν groups με down syndrome pregnancy ή μητέρες με παιδάκια με σύνδρομο ντάουν, για να καταλάβεις πόσο διευρυμένο είναι το φύσημα στην καρδιά στα παιδάκια αυτά!!! Δεν έχουν όλα βλέπεις τετραλογίες του Fallot...Συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και σε πράγματα που δε γνωρίζεις με αποτέλεσμα να έχεις γίνει αστεία...

Όσο για τη φίλη Tinsey, όταν λέω κάτι λιγότερο από 1% (1 στα 100)στις περισσότερες μελέτες ποια διαφορά έχει από αυτά που γράφεις εσύ??

Συγγνώμη συζητάμε ή κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας;

Γνωρίζετε ότι το ποσοστό του αυτισμού είναι πλέον 4-5 ανά 1.000 παιδιά; Γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει εξέταση για αυτή τη διαταραχή; Πόσο είναι το ποσοστό αντίστοιχα των παιδιών με σύνδρομο ντάουν; Να είστε σίγουρες πολύ λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ένα κυοφορούμενο έμβρυο με τρισωμία, μπορεί να μην φανεί στην αυχενική. Υπάρχει άλλη ένδειξη που να οδηγήσει σε σκέψη περισσότερων εξετάσων ?

Το 20-30% περίπου των εμβρύων με σύνδρομο Down δεν ανιχνεύεται με την PAPP-A. Υπάρχει περίπτωση να μην φανεί κάτι ανησυχητικό ούτε στην β' επιπέδου.

 

Γνωρίζετε ότι το ποσοστό του αυτισμού είναι πλέον 4-5 ανά 1.000 παιδιά; Γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει εξέταση για αυτή τη διαταραχή; Πόσο είναι το ποσοστό αντίστοιχα των παιδιών με σύνδρομο ντάουν; Να είστε σίγουρες πολύ λιγότερο...

Κάνεις λάθος. Το ποσοστό των παιδιών με σύνδρομο Down επί των συλλήψεων με βάση την ηλικία της μητέρας είναι στην καλύτερη περίπτωση 1 στα 1.500 και στην χειρότερη 1 στα 30. Βασικά αν είσαι πάνω από 35 χρονών, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να γεννήσεις μωρό με σύνδρομο Down, παρά μωρό με αυτισμό - και επίσης ίση ή μεγαλύτερη πιθανότητα να γεννήσεις μωρό με σύνδρομο Down από το να αποβάλεις λόγω αμνιοπαρακέντησης (ακόμα κι αν δεχτούμε ότι το ρίσκο είναι 1%). Εξ ου και η σημασία της αμνιοπαρακέντησης ειδικά σε έγγυες μεγαλύτερες των 35.

 

Το ότι πλέον μπορεί να γεννιούνται περισσότερα παιδιά με αυτισμό παρά με σύνδρομο Down οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι μπορούμε να ελέγξουμε το έμβρυο για σύνδρομο Down κατά τη διάρκεια της κύησης και να διακόψουμε την εγκυμοσύνη, ενώ δεν υπάρχουν ανάλογα τεστ για τον αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως οι τρισωμίες κάπου θα φανούν, είτε στην αυχενική, είτε στη Β' επιπέδου. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις όπου δεν φαίνονται, και αυτές ευτυχώς (ή δυστυχώς για όσους τους συμβαίνει) είναι πολύ λίγες. Επειδή όμως η αμνιοπαρακέντηση ενέχει κάποιο κίνδυνο, γενικά αποφεύγεται. Τώρα, αν μια έγκυος θέλει να είναι 100% σίγουρη ότι το έμβρυό της δεν έχει κάποιο πρόβλημα, μπορεί να ζητήσει αμνιο προληπτικά, ακόμη κι αν οι εξετάσεις της είναι καλές. Είναι κάτι όμως που δεν συστήνεται ευρέως.

 

Το 20-30% περίπου των εμβρύων με σύνδρομο Down δεν ανιχνεύεται με την PAPP-A. Υπάρχει περίπτωση να μην φανεί κάτι ανησυχητικό ούτε στην β' επιπέδου.

 

Μμμμμ, συνεπώς αν θέλετε πυροβολείστε με ελεύθερα, αλλά επειδή θεωρώ ότι η τρισωμία είναι κάτι εφιαλτικό και από την στιγμή που υπάρχει εξέταση που την ανιχνεύει νωρίς, την θεωρώ απαραίτητη.

 

Αν υπήρχε κάτι ανάλογο π.χ. για τον αυτισμό, θα το είχα κάνει επίσης.

 

Τονίζω ότι δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που υπάρχει κίνδυνος αποβολής.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη kinkajoujou, κάνε μία βόλτα σε φόρουμ του εξωτερικού (π.χ. babycenter) που έχουν groups με down syndrome pregnancy ή μητέρες με παιδάκια με σύνδρομο ντάουν, για να καταλάβεις πόσο διευρυμένο είναι το φύσημα στην καρδιά στα παιδάκια αυτά!!! Δεν έχουν όλα βλέπεις τετραλογίες του Fallot...Συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και σε πράγματα που δε γνωρίζεις με αποτέλεσμα να έχεις γίνει αστεία...

Όσο για τη φίλη Tinsey, όταν λέω κάτι λιγότερο από 1% (1 στα 100)στις περισσότερες μελέτες ποια διαφορά έχει από αυτά που γράφεις εσύ??

Συγγνώμη συζητάμε ή κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας;

Γνωρίζετε ότι το ποσοστό του αυτισμού είναι πλέον 4-5 ανά 1.000 παιδιά; Γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει εξέταση για αυτή τη διαταραχή; Πόσο είναι το ποσοστό αντίστοιχα των παιδιών με σύνδρομο ντάουν; Να είστε σίγουρες πολύ λιγότερο...

 

διευρυμένο το φύσημα; ήταν στενό και το διεύρυναν;

 

εγώ (που προτιμώ να είμαι αστεία παρά γελοία η αλήθεια είναι) ανέφερα ότι ενημερώνομαι από αμερικανικό περιοδικό για γυναικολόγους κάθε τρεις μήνες λόγω της δουλειάς μου. Ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση, απλά μεταφέρω αυτά που λέει η επιστημονική κοινότητα. Εσύ θες να μας πεις από πού αντλείς τις πληροφορίες σου; Είσαι κι εσύ πτυχιούχος του γνωστού Πανεπιστημίου του Google; ;)

 

Έχεις υποψιαστεί φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποιος λόγος που απαντάω μόνο σε σένα σε αυτό το ύφος...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Τονίζω ότι δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που υπάρχει κίνδυνος αποβολής.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά σε ποιες περιπτώσεις θα σημειωθεί αποβολή. Η αμνιο παραμένει μια πολύ σημαντική εξέταση, αλλά υπάρχει λόγος που δεν τη συστήνουν.

Αν δεν παρουσίαζε κινδύνους, θα ήταν και υποχρεωτική για όλες μας ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά σε ποιες περιπτώσεις θα σημειωθεί αποβολή. Η αμνιο παραμένει μια πολύ σημαντική εξέταση, αλλά υπάρχει λόγος που δεν τη συστήνουν.

Αν δεν παρουσίαζε κινδύνους, θα ήταν και υποχρεωτική για όλες μας ;)

Το διακινδύνεψα δις και θα το ξαναέκανα, με πλήρη επίγνωση.

 

Συνδυασμός καλού γιατρού και καλού χειριστή και νορμάλ εγκυμοσύνη, δεν με προβληματίζουν.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το διακινδύνεψα δις και θα το ξαναέκανα, με πλήρη επίγνωση.

 

Συνδυασμός καλού γιατρού και καλού χειριστή και νορμάλ εγκυμοσύνη, δεν με προβληματίζουν.

 

είπαμε, σε αυτή τη ζωή διαλέγεις τα ρίσκα σου ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνδυασμός καλού γιατρού και καλού χειριστή και νορμάλ εγκυμοσύνη, δεν με προβληματίζουν.

Αυτό πάνω-κάτω λέμε όλες όσες κάναμε αμνιοπαρακέντηση με δική μας πρωτοβουλία (όχι μόνο με παραπομπή γιατρού).

 

Πάντως αυτό που λέει η kinkajoujou ισχύει, δηλαδή ρίσκο πάντα υπάρχει, έστω κι αν είναι 0.19%. Βέβαια (κατά τη γνώμη μου) όταν η αμνιοπαρακέντηση γίνεται από καλό γιατρό/χειριστή και δεν συντρέχουν άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, μπορείς κάλλιστα να θεωρήσεις το ρίσκο σχεδόν ανύπαρκτο και να προχωρήσεις χωρίς φόβο. Καθημερινά στη ζωή αντιμετωπίζουμε πολύ μεγαλύτερα ρίσκα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάνω-κάτω λέμε όλες όσες κάναμε αμνιοπαρακέντηση με δική μας πρωτοβουλία (όχι μόνο με παραπομπή γιατρού).

 

Πάντως αυτό που λέει η kinkajoujou ισχύει, δηλαδή ρίσκο πάντα υπάρχει, έστω κι αν είναι 0.19%. Βέβαια (κατά τη γνώμη μου) όταν η αμνιοπαρακέντηση γίνεται από καλό γιατρό/χειριστή και δεν συντρέχουν άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, μπορείς κάλλιστα να θεωρήσεις το ρίσκο σχεδόν ανύπαρκτο και να προχωρήσεις χωρίς φόβο. Καθημερινά στη ζωή αντιμετωπίζουμε πολύ μεγαλύτερα ρίσκα.

 

Καλά, και στην στάση που πας να πάρεις το λεωφορείο, κίνδυνος υπάρχει. :wink:;-)

 

Το μωρό όμως, είναι άλλο μαγαζί :rolleyes::rolleyes:

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.8-):cool:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι41 και στα 39 εκανα την μικρη.απο την αρχη ξεκιναει η εγκυμοσυνη με ρισκο. νομιζω οτι σε αυτο συμφωνουμε ολες.δεν καταλαβαινω γιατι επιμενετε να εκνευριζεστε η μια με την αλλη αφου συμφωνουμε οτι καμια απο εμας δεν θα παει να κανει οποιαδηποτε εξεταση χωρις να ξερει τι κανει.εγω επιμενω χωρις να γνωριζω τα ιατρικα και το μονο που ηξερα ηταν το ποσοστο αποβολης ,οτι θεωρησα σωστο να ειμαι σιγουρη οτι το μωρο ειναι καλα. αν ξαναμεινω εγκυος που πολυ θα το ηθελα θα ξανακανω αμνιο οπως και οποια αλλη εξεταση μου πει ο γιατρος μου. οταν ξερει ο γιατρος τι να κανει θεωρω οτι τον ακους. νομιζω οτι καμια κοπελα δεν θα της πει κατι ο γιατρος και εκεινη θα κανει οτι θελει. τοτε ποιος ο λογος να εχεις γιατρο? αν αποφασιζεις εσυ για αυτα που πρεπει να γινουν? αλλο να σου δωσει την επιλογη και να σου πει μπορεις να την κανεις η μπορεις να μην την κανεις. εμενα μου αρεσει που μπορω και διαβαζω εδω γιατι μαθαινω για τις εξετασεις και μετα μπορω να τον ρωτησω. ετσι πρεπει να κανουμε αρκει να εχεις καλο γιατρο:-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα στο δεύτερο γιατί ήμουνα 35 στα 36, φοβόμουνα αν και την είχε κάνει και η αδερφή μου, αλλά τελικά δεν ήταν τόσο τρομερό όσο κάποιοι ισχυρίζονται. Πήρα αντιβίωση πριν την κάνω και αντιβίωση μετά. Κάθησα λίγο ξαπλωμένη γιατί είχα και το πρώτο μου που τότε ήταν μόλις 3,5 και δεν του άρεσε να με βλέπει ξαπλωμένη. Αγχώθηκα βέβαια μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα αλλά ευτυχώς όλα πήγαν μια χαρά. Και τώρα αν έμενα έγκυος πάλι θα την έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. !!!! Το μόνο μειονέκτημα κατά την γνώμη μου είναι ότι κοστίζει ακριβά και τα ταμεία καλύπτουν ένα ελάχιστο ποσό.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου αλλά.. τι γίνεται όταν αυτός μου λέει ότι οι τιμές της αυχενικής είναι πάρα πολύ καλές οπότε με την καρδιά θα σου έλεγα να μην την κάνεις την άμνιο ενώ με την λογική να την κάνεις απλά και μόνο για να είσαι σίγουρη 100%;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου αλλά.. τι γίνεται όταν αυτός μου λέει ότι οι τιμές της αυχενικής είναι πάρα πολύ καλές οπότε με την καρδιά θα σου έλεγα να μην την κάνεις την άμνιο ενώ με την λογική να την κάνεις απλά και μόνο για να είσαι σίγουρη 100%;

Θες να είσαι σίγουρη 100% - την κάνεις.

 

Βολεύεσαι με σιγουριά 80% - δεν την κάνεις.

 

Προσωπικά προτιμώ τους γιατρούς που σου λένε τι να κάνεις χωρίς να σου δίνουν επιλογές, ακριβώς για την αποφυγή διλημμάτων όπως το παραπάνω. Άλλες κοπέλες προτιμούν να έχουν αυτές τον τελευταίο λόγο. Όλα είναι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου αλλά.. τι γίνεται όταν αυτός μου λέει ότι οι τιμές της αυχενικής είναι πάρα πολύ καλές οπότε με την καρδιά θα σου έλεγα να μην την κάνεις την άμνιο ενώ με την λογική να την κάνεις απλά και μόνο για να είσαι σίγουρη 100%;

συμφωνω με την tinsey. προτιμω τον γιατρο που θα μου πει τι να κανω απο καποιον που θα μου πει αν θες την κανεις η οχι. τι ειναι αυτο? ενταξει δικη σου η αποφαση αλλα χρειαζεσαι την γνωμη του και οχι αυτο με την καρδια μην την κανεις με το μυαλο κανε την.δεν μπορω να το καταλαβω μου ειναι πολυ δυσκολο.ο δικος μου γιατρος ειναι απο αυτους που σου λενε τι να κανεις και τελος.ετσι απλα.για αυτο και δεν τον αλλαζω με τιποτα!!! σου ριχνει το μπαλακι ετσι και αλλιως δικη σου ηταν η αποφαση οποτε αποφασιζεις εσυ. ελπιζω ολα να πανε καλα:P

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι; επειδή πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγγυος και γιατρό αυριο πάω αμνιοπαρακέντηση την κάνεις με βάση κάποια κριτήρια; π.χ. απλά και μόνο η ηλικία; :rolleyes::rolleyes:

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι; επειδή πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγγυος και γιατρό αυριο πάω αμνιοπαρακέντηση την κάνεις με βάση κάποια κριτήρια; π.χ. απλά και μόνο η ηλικία; :rolleyes::rolleyes:

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

συγχαρητητρια κοριτσι μου.αντε με το καλο.!!!! λοιπον εγω την εκανα μονο εξαιτιας της ηλικιας μου (38.5) γιατι οι εξετασεις που εκανα ηταν καταπληκτικες. ο γιατρος μου ομως μου ειπε οτι θα την κανω και την εκανα. μην αγχωνεσαι γιατι δεν ειναι τιποτα.τουλαχιστον ετσι ηταν με μενα. κανουν και καποιες εξετασεις για να δουνε και αποφασιζουν .ελπιζω να σου πανε ολα καλα και περιμενουμε νεα σου. φιλακια πολλα:-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι; επειδή πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγγυος και γιατρό αυριο πάω αμνιοπαρακέντηση την κάνεις με βάση κάποια κριτήρια; π.χ. απλά και μόνο η ηλικία;

Τα κριτήρια είναι τέσσερα:

 

1/ Η ηλικία (η δική σου και του συζύγου)

2/ Άσχημο αποτέλεσμα αυχενικής ή άλλη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά με το έμβρυο

3/ Ιστορικό (προσωπικό και οικογενειακό) χρωμοσωματικών ανωμαλιών

4/ Πόσο σίγουρη θες να είσαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό (και τι ρίσκο προτίθεσαι να πάρεις για να το μάθεις)

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητητρια κοριτσι μου.αντε με το καλο.!!!! λοιπον εγω την εκανα μονο εξαιτιας της ηλικιας μου (38.5) γιατι οι εξετασεις που εκανα ηταν καταπληκτικες. ο γιατρος μου ομως μου ειπε οτι θα την κανω και την εκανα. μην αγχωνεσαι γιατι δεν ειναι τιποτα.τουλαχιστον ετσι ηταν με μενα. κανουν και καποιες εξετασεις για να δουνε και αποφασιζουν .ελπιζω να σου πανε ολα καλα και περιμενουμε νεα σου. φιλακια πολλα:-D

 

 

εθχαριστώ πολύ. οι ηλικίες μας είναι 25 στα 26 εγώ και του αντρα μου 32. ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις!!!;)

αύριο έχω τον 1ο υπέρηχο οπότε είμαι ενθουσιασμένη γιατί εκτός από τον άντρα μου δεν γνωρίζει κανένας άλλος ακόμη!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια είναι τέσσερα:

 

1/ Η ηλικία (η δική σου και του συζύγου)

2/ Άσχημο αποτέλεσμα αυχενικής ή άλλη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά με το έμβρυο

3/ Ιστορικό (προσωπικό και οικογενειακό) χρωμοσωματικών ανωμαλιών

4/ Πόσο σίγουρη θες να είσαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό (και τι ρίσκο προτίθεσαι να πάρεις για να το μάθεις)

 

 

ευχαριστώ θα τα μιλήσω και αύριο με τον γιατρό μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

εθχαριστώ πολύ. οι ηλικίες μας είναι 25 στα 26 εγώ και του αντρα μου 32. ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις!!!;)

αύριο έχω τον 1ο υπέρηχο οπότε είμαι ενθουσιασμένη γιατί εκτός από τον άντρα μου δεν γνωρίζει κανένας άλλος ακόμη!!

κοριτσακι μου ολες μου τις ευχες !!!!!!! να πανε ολα καλα.να μας πεις μετα τι εγινε.περιμενουμε νεα σου παρα πολυ χαρηκα για σενα.φιλακια:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου ολες μου τις ευχες !!!!!!! να πανε ολα καλα.να μας πεις μετα τι εγινε.περιμενουμε νεα σου παρα πολυ χαρηκα για σενα.φιλακια:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

 

 

ευχαριστώ πολύ.έριξα πολύ κλάμα όταν το είδα:oops:

ευτυχώς όλα είναι μια χαρά μου είπε. θα πάω σε 2 βδομάδες πάλι για να μου πάρει αίμα και με αυτό λέει θα κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. μου έδωσε φολικο οξύ μέχρι τον τρίτο μήνα. Όσον αφορά την αμνιοπαρακέντηση κορίτσια δεν ρώτησα τον γιατρό αλλά αφού το είπα στη μαμά μου μετα :lol::lol::lol: μου είπε ότι μια γνωστή μας 38 ετών που είναι έγγυος τώρα δεν την έκανε γιατι πλέον υπάρχει νέα μέθοδος μέσω αναλύσεων. θα ρωτήσω κγω τονγιατρο μου και θα σας πω για ότι μάθω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.έριξα πολύ κλάμα όταν το είδα:oops:

ευτυχώς όλα είναι μια χαρά μου είπε. θα πάω σε 2 βδομάδες πάλι για να μου πάρει αίμα και με αυτό λέει θα κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. μου έδωσε φολικο οξύ μέχρι τον τρίτο μήνα. Όσον αφορά την αμνιοπαρακέντηση κορίτσια δεν ρώτησα τον γιατρό αλλά αφού το είπα στη μαμά μου μετα :lol::lol::lol: μου είπε ότι μια γνωστή μας 38 ετών που είναι έγγυος τώρα δεν την έκανε γιατι πλέον υπάρχει νέα μέθοδος μέσω αναλύσεων. θα ρωτήσω κγω τονγιατρο μου και θα σας πω για ότι μάθω

πολυ πολυ χαρηκα που ολα ειναι μια χαρα. και εγω επαιρνα φολικο οξυ τοδινουν σε ολες .ειναι νωρις να σκεφτεσαι την αμνιο.ασε που εισαι και μικρη και εχει δικιο η μαμα σου. και εγω εχω μια φιλη που δεν την εκανε γιατι ηταν οι εξετασεις πολυ καλες ιδια ηλικια με μενα(38.5) και εγω ειχα πολυ καλες εξετασεις αλλα ο δικος μου γιατρος ηταν καθετος οτι θα την κανω. μην αγχωνεσαι δεν νομιζω οτι θα χρειαστει.να μας λες τα νεα σου!!!!!και να ευχαριστηθεις την εγκυμοσυνη σου.ειναι μια μαγικη περιοδος για μας:-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...