Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εντάξει συνήθως βγαίνουν σε 2 εβδομάδες, αλλά καμμιά φορά κάποια εργαστήρια τα αργούν. Δεν είναι αυτός λόγος ανησυχίας. Τα ''δεύτερα'' αποτελέσματα δείχνουν διαφορετικά πράγματα από τα πρώτα και δεν έχουν σχέση. Είναι σαν 2 διαφορετικές εξετάσεις (3 σε εσένα αφού έκανες και το extra πακέτο).

Καλά αποτελέσματα.

 

 

σε ευχαριστώ πολύ! Τους πηρα τηλ και μου ειπαν τελος εβδομαδας θα επικοινωνησουν....για να δουμε, εχω υπερτρελο αγχος...ειμαι 5μηνων και μια με την αποκολληση μια με την αμνιο η καρδια μου εχει μετακομισει εκτος σωματος μονιμα...

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκανα σημερα το πρωι ολα καλα καμια ωρα περιμεναμε να ηρεμησει ωστε να με τρυπησει ο γιατρος.εκανα και τον ελεγχο για ακομη 21 παθησεις εκτος απο το down αυριο το μεσημερι θα εχω τα πρωτα αποτελεσματα μου ειπε.το εκανα για το αγχος τωρα ειμαι 34 με το 35 δεν απεχει.σημερα μου ειπε να μεινω σπιτι.ενα τσιμπιμα μουδιασμα αισθανθηκα αυτο ηταν ειπα στο τελος?

Link to comment
Share on other sites

εκανα σημερα το πρωι ολα καλα καμια ωρα περιμεναμε να ηρεμησει ωστε να με τρυπησει ο γιατρος.εκανα και τον ελεγχο για ακομη 21 παθησεις εκτος απο το down αυριο το μεσημερι θα εχω τα πρωτα αποτελεσματα μου ειπε.το εκανα για το αγχος τωρα ειμαι 34 με το 35 δεν απεχει.σημερα μου ειπε να μεινω σπιτι.ενα τσιμπιμα μουδιασμα αισθανθηκα αυτο ηταν ειπα στο τελος?

 

Για 2-3 μερες να προσεχεις πολύ. Οχι βαρη, σκυψιματα, κουραση κτλ...γενικοτερα μου ειχανε πει να προσεχω και για τυχον διαρροη αμνιακού υγρου. Εγω ακομα περιμενω τα τελευταια αποτελεσματα...αντε να δουμε. Ευχομαι να πανε καλα με το μωρακι σου :) :)

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστυεω εαν ειναι ολα καλα δεν υπαρχει λογος . εαν εσυ θελεις να την κανεις μονο και μονο επειδη φοβασαι λογο της ηλικιας τι να πω ...

αφου ολα ειναι καλα γιατι βασανιζεσαι τζαμπα κοπελα μου και δηλητηριαζεις το μυαλουδακι σου αχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα!

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και να ακούσω γνώμες πριν συζητήσω το θέμα με το γιατρό μου.

Καταρχήν να πω ότι είμαι 35 ετών και είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου. Είχα δυο πολύ καλές εγκυμοσύνες, μια στα 28 και μια στα 32 μου. Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα κύησης και όλα δείχνουν να βαίνουν καλώς.

Το Σάββατο έχω ραντεβού για Αυχενική και Papp-A.

Το ερώτημά μου είναι: αν η αυχενική βγει καλή πρέπει να κάνω οπωσδήποτε και αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας ή επιβάλλεται μόνο σε περίπτωση που τα αποτελέσματα της αυχενικής δεν είναι καλά? Στην τελική αν είναι υποχρεωτική η αμνιο από τα 35 , γτ να κάνουμε και αυχενική πριν?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά το Σάββατο πρωτίστως και μετά θα μιλήσω και με το γιατρό μου για το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ!!!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

H αυχενικη και το τεστ παπ ...ειναι απλα στατιστικη... το αν σου δινουν 1/10 000 'ή 1/2 το παιδι να εχει προβλημα δεν λεει τιποτα για μενα (πσοοστα καθαρα αλλα οχι εγγυηση)

 

Εγω εκανα στα διδυμα (δευτερη γεννα 26 χρ) και μετα απο τοσα που εχω δει εχω ακουσει θα εκανα αμνιοπαρακεντηση ασχετα απ την ηλικια για να ειμαι πιο σιγουρη για το αποτελεσμα τουλαχιστον για οτι εχει να κανει με dna

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα μέχρι πρώτινος. Απλά έμαθα ένα ατυχές περιστατικό κάποιας κοπέλας από το περιβάλλον μου, η οποία έκανε αμνιοπαρακέντηση μόνο για να είναι πιο σίγουρη, ενώ η αυχενική της ήταν πολύ καλή. Το αποτέλεσμα δυστυχώς ήταν άσχημο (δεν ξέρω τι δεν πήγε καλα) και η κοπέλα έχασε το μωρο.

Δε λέω ότι θα συμβεί και σε μένα το ίδιο, απλά είναι πρόσφατο το περιστατικό και από την ημέρα που το έμαθα δε με αφήνει να ηρεμήσω.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την στατιστική πλευρά της αυχενικής κλπ.

 

Έκανα και στα 2 παιδιά και θα ξαναέκανα αν προέκυπτε 3ο μωρό.

 

Νομίζω ότι σε καλό χειριστή, δεν έχεις θέμα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής έχω κάνει την αυχενική με καλά αποτελέσματα και περιμένω τα αποτελέσματα pap A. Ο γιατρός μου είπε ότι αν βγεί καλή η αυχενική, συνήθως βγαίνει καλό και το pap A. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις πήρα τα τελικά αποτελέσματα (αυχενικής και pap A).

Τρισωμία 21 (1:4611)

Τρισωμία 18 (1:11394)

Τρισωμία 13 (1: 35649)

Μου είπε ότι είναι καλές οι τιμές αλλά λόγω ηλικίας (35) να κάνω και μια αμνιο για να είμαστε σίγουροι. Εγώ όμως την αμνιο την φοβάμαι πολύ.. Εσείς τι λέτε για τις τιμές αυτές; Είχε καμία ανάλογη εμπειρία και τι έκανε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τα τελικά αποτελέσματα (αυχενικής και pap A).

Τρισωμία 21 (1:4611)

Τρισωμία 18 (1:11394)

Τρισωμία 13 (1: 35649)

Μου είπε ότι είναι καλές οι τιμές αλλά λόγω ηλικίας (35) να κάνω και μια αμνιο για να είμαστε σίγουροι. Εγώ όμως την αμνιο την φοβάμαι πολύ.. Εσείς τι λέτε για τις τιμές αυτές; Είχε καμία ανάλογη εμπειρία και τι έκανε τελικά;

 

Εγώ μέχρι στιγμής έχω κάνει την αυχενική με καλά αποτελέσματα και περιμένω τα αποτελέσματα pap A. Ο γιατρός μου είπε ότι αν βγεί καλή η αυχενική, συνήθως βγαίνει καλό και το pap A. Ισχύει;

Μμμμμ, προσωπική απόφαση, παραθέτεις στατιστικά αποτελέσματα.

 

Τι να σου πω τώρα, περιστατικό με αδερφή φίλης, με πολύ καλά τέτοια αποτελέσματα και αγοράκι τρισωμικό ...........

 

Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι είναι μόνο μια στιγμή, όχι παραπάνω, και μετά ησυχάζεις για τα χοντρά. Σε καλό και έμπειρο χειριστή δεν έχεις θέμα. Και με γυναικολόγο που εμπιστεύεσαι εννοείται. Στην κόρη μου π.χ. δεν την καταφέραμε με την πρώτη, δεν με άγγιξε ο χειριστής γιατί λόγω οπίσθιας κάμψης μήτρας, δεν διακινδύνεψε να χτυπήσει το παιδί. Ξαναπήγα σε 2 εβδομάδες που είχε μεγαλώσει και τότε την έκανα.

 

Είναι καθαρά προσωπική απόφαση και η ηλικία δεν είναι πάντα η ειδοποιός διαφορά. Πλέον οι νέες μανούλες γεννούν παιδάκια με θέματα, γιατί δεν ελέγχονται.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και η αμνιοπαρακέντηση δεν τα βρίσκει όλα... Καλύπτει μόνο τα βασικά σύνδρομα...

Είναι να μη σου τύχει! Από εκεί και πέρα η καθεμία κάνει τις επιλογές της και αποφασίζει για την τύχη του παιδιού της!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και η αμνιοπαρακέντηση δεν τα βρίσκει όλα... Καλύπτει μόνο τα βασικά σύνδρομα...

Είναι να μη σου τύχει! Από εκεί και πέρα η καθεμία κάνει τις επιλογές της και αποφασίζει για την τύχη του παιδιού της!!!

 

Μακάρι να είχε βρεθεί κάτι που να διασφαλίζει την μέλλουσα μητέρα στο θέμα που πονάει και καίει 'ΥΓΙΕΣ ΕΜΒΡΥΟ' !!!!!!!!!!!!

 

Προς το παρόν, δεν έχει βρεθεί καμιά τέτοια πανάκεια. Μητέρες βασισμένες στα δεδομένα της αυχενικής και του pap A συνεχίζουν να γενούν στο σωτήριο έτος 2011 τρισωμικά μωρά.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιο μέλος ισχυρίστηκε ότι η άμνιο σε εξασφαλίζει έναντι παντός κινδύνου, πλην όμως ανιχνεύει σοβαρά σύνδρομα, όπως τρισωμίες, κυστική ίνωση κλπ.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν ενδείκνυται. Απολύτως σεβαστό και σε ποιόν πέφτει λόγος ......

 

Έχοντας όμως την εμπειρία δύο άμνιο σε διαφορετικούς χειριστές με τον ίδιο όμως γυναικολόγο, μπορώ να επαναλάβω μετά λόγου γνώσης ότι πραγματικά είναι μόνο μια στιγμή. Τίποτα άλλο.

 

Να ρωτήσω κάτι, η αμνιοπαρακέντηση γίνεται μετά την β'επιπέδου; Και στην β' επιπέδου δεν φαίνεται αν το παιδί έχει κάτι από τρισωμίες;

Υπάρχουν 2 τύπου, μια που γίνεται στον 3ο μήνα περίπου και μια στον 5ο ή 6ο νομίζω.

 

Αν, ο μη γένοιτο, ανιχνευθεί πρόβλημα και η μητέρα δεν θέλει να συνεχίσει την κύηση, στον 3ο μήνα είναι μια απόξεση ενώ αργότερα είναι κανονικός τοκετός.

 

Σε επίπεδο αποτελεσμάτων, είναι ίδιας αξίας.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μελλουσες μαμαδες!!

Ειμαι καινουργια στο forum και πραγματικα οι συμβουλές σας με βοήθησαν πολυ!

Πριν αποφασισω να κανω την αμνιοπαρακεντηση διάβασα όσα περισσότερα σχετικά θέματα μπορούσα. Τώρα ΄αναρρώνω ΄απο το τσιμπηματάκι και....φοβαμαι να κάνω οτιδήποτε (έχουν περάσει σχεδον δυο 24ωρα). Ειμαι στο όριο της ΄επικίνδυνης΄ ηλικιας (34 στα 35) και έχοντας στην οικογένεια ενα μελος με συνδρομο Down μετά απο πολυ σκέψη αποφάσισα οτι έπρεπε να την κάνω για να ηρεμήσω παρόλο που αυχενική και PAP Α ηταν πολυ καλά.

Ευτυχως τα πρωτα αποτελεσματα ηταν καλα και ενα μεγαλο βαρος μου εχει φυγει :-)

Τωρα περιμενω τα υπολοιπα σε 2-3 εβδομαδες.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μελλουσες μαμαδες!!

Ειμαι καινουργια στο forum και πραγματικα οι συμβουλές σας με βοήθησαν πολυ!

Πριν αποφασισω να κανω την αμνιοπαρακεντηση διάβασα όσα περισσότερα σχετικά θέματα μπορούσα. Τώρα ΄αναρρώνω ΄απο το τσιμπηματάκι και....φοβαμαι να κάνω οτιδήποτε (έχουν περάσει σχεδον δυο 24ωρα). Ειμαι στο όριο της ΄επικίνδυνης΄ ηλικιας (34 στα 35) και έχοντας στην οικογένεια ενα μελος με συνδρομο Down μετά απο πολυ σκέψη αποφάσισα οτι έπρεπε να την κάνω για να ηρεμήσω παρόλο που αυχενική και PAP Α ηταν πολυ καλά.

Ευτυχως τα πρωτα αποτελεσματα ηταν καλα και ενα μεγαλο βαρος μου εχει φυγει :-)

Τωρα περιμενω τα υπολοιπα σε 2-3 εβδομαδες.......

Με το καλό τα αποτελέσματα και φυσικά το μπεμπέ σου !!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχε βρεθεί κάτι που να διασφαλίζει την μέλλουσα μητέρα στο θέμα που πονάει και καίει 'ΥΓΙΕΣ ΕΜΒΡΥΟ' !!!!!!!!!!!!

 

Προς το παρόν, δεν έχει βρεθεί καμιά τέτοια πανάκεια. Μητέρες βασισμένες στα δεδομένα της αυχενικής και του pap A συνεχίζουν να γενούν στο σωτήριο έτος 2011 τρισωμικά μωρά.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιο μέλος ισχυρίστηκε ότι η άμνιο σε εξασφαλίζει έναντι παντός κινδύνου, πλην όμως ανιχνεύει σοβαρά σύνδρομα, όπως τρισωμίες, κυστική ίνωση κλπ.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν ενδείκνυται. Απολύτως σεβαστό και σε ποιόν πέφτει λόγος ......

 

Έχοντας όμως την εμπειρία δύο άμνιο σε διαφορετικούς χειριστές με τον ίδιο όμως γυναικολόγο, μπορώ να επαναλάβω μετά λόγου γνώσης ότι πραγματικά είναι μόνο μια στιγμή. Τίποτα άλλο.

 

 

Υπάρχουν 2 τύπου, μια που γίνεται στον 3ο μήνα περίπου και μια στον 5ο ή 6ο νομίζω.

 

Αν, ο μη γένοιτο, ανιχνευθεί πρόβλημα και η μητέρα δεν θέλει να συνεχίσει την κύηση, στον 3ο μήνα είναι μια απόξεση ενώ αργότερα είναι κανονικός τοκετός.

 

Σε επίπεδο αποτελεσμάτων, είναι ίδιας αξίας.

 

Αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό. Η διαδικασία που γίνεται στον τρίτο μήνα (συγκεκριμένα 11-13η εβδομάδα) λέγεται λήψη τροφοβλάστης, δεν είναι λήψη αμνιακού υγρού, είναι λήψη χοριακών λαχνών (που αργότερα στερεοποιούνται πιο πολύ και προκύπτει ο πλακούντας). Αν το έμβρυο διαγνωστεί πάσχον δεν γίνεται πια απόξεση, προτιμάται να προκληθεί τοκετός ώστε η μήτρα να επιβαρυνθεί όσο λιγότερο γίνεται. Φυσικά είναι καλύτερα να έχει κανείς αποτέλεσμα τόσο νωρίς, όμως η λήψη τροφοβλάστης είναι πιο παρεμβατική από την αμνιοκέντηση και γιαυτό δεν ενδείκνυται σε όλες τις περιπτώσεις.

Κατά τα άλλα είμαι μαζί σου, καλύτερα ένα τσίμπημα (από πολύ εξειδικευμένο και έμπειρο γιατρό) μιας στιγμής (ή 5 λεπτών για τροφοβλάστη), παρά μια ζωή με μια αρρώστια καταδικαστική για παιδί και γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τα τελικά αποτελέσματα (αυχενικής και pap A).

Τρισωμία 21 (1:4611)

Τρισωμία 18 (1:11394)

Τρισωμία 13 (1: 35649)

Μου είπε ότι είναι καλές οι τιμές αλλά λόγω ηλικίας (35) να κάνω και μια αμνιο για να είμαστε σίγουροι. Εγώ όμως την αμνιο την φοβάμαι πολύ.. Εσείς τι λέτε για τις τιμές αυτές; Είχε καμία ανάλογη εμπειρία και τι έκανε τελικά;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνεις αμνιοκέντηση με τόσο καλά αποτελέσματα! Είσαι 35 χρονων, δεν είσαι 40+!!! Και ισα-ισα που στην αυχενική συνυπολογίζεται και ο παραγοντας ηλικία και παρόλα αυτά τα αποτελέσματα σου ειναι εξαιρετικά! Απόλαυσε κορίτσι μου την εγκυμοσύνη σου και μη μπαίνεις σε παραπάνω μπελάδες από μόνη σου!!! Να εχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου ευχομαι!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Νικουδάκι! Και στο Gyn πάλι που ρώτησα τα ίδια μου είπε ο γιατρός, ότι δεν χρειάζεται. Ενώ ο γυναικολόγος μου επιμένει ότι πρέπει για να εξαλείψουμε αυτό το 10% που υπολείπεται της αυχενικής..

Link to comment
Share on other sites

Να ακούσεις αυτό που σου λεει η καρδιά σου και τιποτε άλλο! Αυριο πες του (να χτυπήσω ξύλο!!!) κάνεις την αμνιοκέντηση και συμβει κάτι και χάσεις το μωράκι σου ποιος θα σε παρηγορεί? Να πω οτι υπήρχε λόγος για να την κάνεις να το καταλάβω... αλλά όχι κι ετσι! Τι ειναι η αμνιοκέντηση... αποτρίχωση!!! :))))

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι η καθεμια μας πρεπει να κανει αυτο που νιωθει η ιδια...ωστε οτι και να γινει να ειναι η αποφαση της και να μην εχει παρασυρθει απο εμπειριες αλλων. Εγω το ειπα και πιο πανω...οτι αν εκανα κι αλλο παιδι...αμνιο θα εκανα οπως και να εχει ....αυτο ομως το λεω για μενα μονο... το τι θα κανει η καθε κοπελα πρεπει να ειναι δικη της θεληση και μονο (μαζι βεβαια με τον αντρα της)

 

 

Παντως δυστυχως ακομα και με την αυχενικη ..συνεχιζουν να γεννιουνται παιδια με συνδρομο σημερα (και αν σκεφτομουμε οτι οι κακες αυχενικες κανουν αμνιο ενω οι καλες οχι.... μπορουμε να καταλαβουμε τι σημαινει στατιστικη...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι η καθεμια μας πρεπει να κανει αυτο που νιωθει η ιδια...ωστε οτι και να γινει να ειναι η αποφαση της και να μην εχει παρασυρθει απο εμπειριες αλλων. Εγω το ειπα και πιο πανω...οτι αν εκανα κι αλλο παιδι...αμνιο θα εκανα οπως και να εχει ....αυτο ομως το λεω για μενα μονο... το τι θα κανει η καθε κοπελα πρεπει να ειναι δικη της θεληση και μονο (μαζι βεβαια με τον αντρα της)

 

Παντως δυστυχως ακομα και με την αυχενικη ..συνεχιζουν να γεννιουνται παιδια με συνδρομο σημερα (και αν σκεφτομουμε οτι οι κακες αυχενικες κανουν αμνιο ενω οι καλες οχι.... μπορουμε να καταλαβουμε τι σημαινει στατιστικη...)

Πόσο συμφωνώ μαζί σου !!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συνεχίζουν να γεννιούνται παιδιά με σύνδρομο μέχρι και σήμερα δε σημαίνει κατ'ανάγκη πως έγινε λάθος στην αυχενική αλλά και πως η μητέρα αποφάσισε να μην προχωρήσει σε έκτρωση ή καν σε αμνιο.

 

Για παράδειγμα εγώ είχα 1 στα 9 πιθανότητα να κάνω παιδί με σύνδρομο down και 1 στα 65 πιθανότητα για τρισωμία 18. Παρόλα αυτά δεν έκανα αμνιο και παρόλα αυτά ο Θεός με ευλόγησε με ένα υγιέστατο κοριτσάκι! :)

 

Απλά πολύ σωστά το έθεσες... "η καθεμια μας πρεπει να κανει αυτο που νιωθει η ιδια...ωστε οτι και να γινει να ειναι η αποφαση της και να μην εχει παρασυρθει απο εμπειριες αλλων".

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συνεχίζουν να γεννιούνται παιδιά με σύνδρομο μέχρι και σήμερα δε σημαίνει κατ'ανάγκη πως έγινε λάθος στην αυχενική αλλά και πως η μητέρα αποφάσισε να μην προχωρήσει σε έκτρωση ή καν σε αμνιο.

 

Για παράδειγμα εγώ είχα 1 στα 9 πιθανότητα να κάνω παιδί με σύνδρομο down και 1 στα 65 πιθανότητα για τρισωμία 18. Παρόλα αυτά δεν έκανα αμνιο και παρόλα αυτά ο Θεός με ευλόγησε με ένα υγιέστατο κοριτσάκι! :)

 

Απλά πολύ σωστά το έθεσες... "η καθεμια μας πρεπει να κανει αυτο που νιωθει η ιδια...ωστε οτι και να γινει να ειναι η αποφαση της και να μην εχει παρασυρθει απο εμπειριες αλλων".

 

 

Εννοειτε οτι υπαρχει και αυτη η μεριδα ..σαφως....αλλα υπαρχουν και καποιες με τελειες αυχενικες και ηταν δυστυχως το 1/63000 και ομως τελικα ειχαν θεμα.

 

Φιλη μου με πιθανοτητες 1/2 (αν ειναι δυνατον ) και ομως γερο παιδι...

 

Αρα τα ιδια λεμε... για μενα ειναι απλα στατιστικη..δεν μιλαει για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι..αλλα γενικα οτι στα 10.000 παιδια μ αυτην την αυχενικη 1 ειχε προβλημα πχ...(και αν ειναι αυτο το δικο μου?)

 

Εαν καποια ειναι ετοιμη για ολα..παω πασο..δικαιωμα της και καλα κανει...αλλα καλα ειναι να γνωριζουμε(γιατι πχ εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ηξερα τι σημαινει στατιστικη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...