Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλες μας με τελειόμηνες υγιής εγκυμοσύνες!!!

Θα συμφωνήσω με την mammy σε όσα είπε, στο ότι δηλαδή πριν από 10 χρόνια θα πρέπει οι εξετάσεις που γινόντουσαν να μην είναι οι ίδιες με σήμερα.

Θορυβήθηκα λίγο και εγώ όταν πριν 2 μέρες μια φίλη μου ανέφερε περίπτωση ξαδερφου μιας γνωστής της, οι οποίοι ενώ είχαν ποσοστό 1:5000 (δεν γνωρίζει ποσο ήταν το αυχενικό υγρό) το παιδάκι γεννήθηκε με σύνδρομο down. Το ζευγάρι ζεί στην επαρχία.

Η λογική μου μου λέει ότι δεν μπορώ να ξέρω, το ζευγάρι αυτό σε ποιο γιατρό και με τί μηχάνημα έκανε τον υπέρηχο της αυχενικής. Μπορεί ο γιατρός να μήν ήταν πιστοποιημένος και το μηχάνημα όχι τόσο καλό.

Τι να πώ βρε κορίτσια. Τέτοια ακούω και τα χάνω και γω. Πήγα σε πιστοποιημένο γιατρό, πήγα στο Ρέα που πρέπει να έχει μηχανηματα τελευταίας τεχνολογίας, λογικά είναι ακριβές το ποσοστό μου και η αυχενική.

 

Διαβασα άρθρο εφημερίδας για τον Νικολαίδη ο οποίος είπε, ότι ήθελε να ξεπεράσει το "απόλυτο" των 35 χρόνων. Λεει ότι εαν τα χαρακτηριστικά του μωρού που μετριούνται (λαιμος, αυτια, μυτη, αυχένας κλπ) βγουν σε ιδανικό μέγεθος τότε είναι αδύνατον το μωρο αυτό να εχει συνδρομο down.

 

Εαν είναι να αμφισβητούμε το αποτελεσμα της αυχενικής, τότε ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ????

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κόριτσα θα εκφράσω και τη δικιά μου άποψη...

 

σίγουρα οι μη παρεμβατικές εξετάσεις έχουν πλέον υψηλό ποσοστό αξιοπιστίας και φθάνουν στο 95-96%.

 

100% δεν εχει ....καμια εξέταση

 

Δε μπορεί να συγκριθεί η αξιοπιστία της περμβατικής εξέτασης (τροφοβλάστης-αμνιο) με τις μη παρεμβατικές...

 

βέβαια και αυτές δεν είναι 100% 99,4% είναι η λήψη τροφοβλάστη...

 

Άρα πάντα υπάρχει ένος κίνδυνος....μεγαλύτερος στις μη παρεμβατικές και μικρότερος στις παρεμβατικές.....

 

σκεφτείτει επειδή το έψαξα το θέμα και όντως παθούσα (έκανα τρόφο και τώρα πάω για άμνυο) υπάρχουν πιο σπάνιες χρωμοσωματικές ανωμαλίες που δεν τις πιάνουν ή μη παρεμβατικές εξετάσεις...

υπάρχουν οι λεγόμενοι μωσαϊκισμοί....εγώ έπεσα σε μωσαικισμό 17 στη λήψη τροφοβλάστη...δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσει καμια μη παρεμβατική εξέταση....στην Ελλάδα δεν έχει βρεθεί περιστατικό ενώ σε όλο τον κόσμο είναι 25 περιστατικά καταγεγραμμένα....

 

περιμένω την άμνιο με πιθανότητες 90% το μωρό να είναι υγιές και 10% να βρίσκεται στο έμβρυο--μακάρι να μη συμβεί...

 

 

ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ...100% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ .....ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΖΟΥΜΕ????

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες μας με τελειόμηνες υγιής εγκυμοσύνες!!!

Θα συμφωνήσω με την mammy σε όσα είπε, στο ότι δηλαδή πριν από 10 χρόνια θα πρέπει οι εξετάσεις που γινόντουσαν να μην είναι οι ίδιες με σήμερα.

Θορυβήθηκα λίγο και εγώ όταν πριν 2 μέρες μια φίλη μου ανέφερε περίπτωση ξαδερφου μιας γνωστής της, οι οποίοι ενώ είχαν ποσοστό 1:5000 (δεν γνωρίζει ποσο ήταν το αυχενικό υγρό) το παιδάκι γεννήθηκε με σύνδρομο down. Το ζευγάρι ζεί στην επαρχία.

Η λογική μου μου λέει ότι δεν μπορώ να ξέρω, το ζευγάρι αυτό σε ποιο γιατρό και με τί μηχάνημα έκανε τον υπέρηχο της αυχενικής. Μπορεί ο γιατρός να μήν ήταν πιστοποιημένος και το μηχάνημα όχι τόσο καλό.

Τι να πώ βρε κορίτσια. Τέτοια ακούω και τα χάνω και γω. Πήγα σε πιστοποιημένο γιατρό, πήγα στο Ρέα που πρέπει να έχει μηχανηματα τελευταίας τεχνολογίας, λογικά είναι ακριβές το ποσοστό μου και η αυχενική.

 

Διαβασα άρθρο εφημερίδας για τον Νικολαίδη ο οποίος είπε, ότι ήθελε να ξεπεράσει το "απόλυτο" των 35 χρόνων. Λεει ότι εαν τα χαρακτηριστικά του μωρού που μετριούνται (λαιμος, αυτια, μυτη, αυχένας κλπ) βγουν σε ιδανικό μέγεθος τότε είναι αδύνατον το μωρο αυτό να εχει συνδρομο down.

 

Εαν είναι να αμφισβητούμε το αποτελεσμα της αυχενικής, τότε ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ????

 

Δυστυχως υπαρχουν και περιπτωσεις που η αυχενικη δεν βγαινει καλη.. Και για αυτο και γινεται η εξεταση για να διαπιστωθουν τυχων προβληματα οσο γινεται πιο νωρις... Μακαρι να συζηταμε για το αν πρεπει να γινει αμνιο οταν η πιθανιτητα για συνδρομο βγαινει 1:5000 αλλα τι γινεται αν εχει βγει 1:5??? Επισης μια αυξημενη αυχενικη μπορει να υποδηλωνει καρδιοπαθεια.. Αν ηταν να ξερουμε οτι το μωρακι μας θα χρειαστει συγκεκριμενη φροντιδα μετα τη γεννα δεν θα θελαμε να γεννησουμε σε ενα νοσοκομιο που να εχει ειδικο τμημα???

Οσον αφορα την ηλικια ειναι κατι σχετικο. Καπου επρεπε να βαλουν ενα οριο και με βαση καποιες μελετες αποφασισαν τα 35..

Σημασια εχει και η νοοτροπια του γιατρου /χωρας... Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν 37. Η αυχενικη βγηκε 1:800 (κατα τυχη αυτο ειναι το ποσοστο τον ζωντανων γεννησεων με συνδρομο Down). Ο γιατρος μου στο Βελγιο μου ειπε οτι ΑΝ θελω μπορω να κανω αμνιο.. Ο γυναικολογος μου στην Ελλαδα ειπε οτι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρεπει να κανω...

Εγω το εχω αναφερει ηδη επελεξα να την κανω και δεν το μετανιωσα γιατι παλι σε υπερηχο στην Ελλαδα μου μιλησαν μεχρι και για διακοπη της κυησης ενω στο Βελγιο το ειχαν απλα σημειωσει σαν ευρημα..

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλα σε ολες! Εμενα η αυχενικη βγηκε πολυ καλη και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπηρχε λογος να την κανω εκτος αν εγω ηθελα ντε και καλα. Πραγματι δεν την εκανα. Ημουν 39 στα 40.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλες σας!!! Έχετε αγγίξει όλες πολύ σημαντικά θέματα!!!

Το ποσοστό επίσης πώς ερμηνεύεται: Για παράδειγμα αν μία γυναίκα έχει ποσοστό από την ηλικία της και μόνο να γεννήσει παιδί με σύνδρομο ντάουν 1 στα 1.000 και της βγει το ποσοστό το αναπροσαρμοσμένο 1 στα 2.000 δεν είναι καλό ποσοστό, γιατί απλώς διπλασιάστηκε. Αν όμως μία γυναίκα έχει ποσοστό 1 στα 80 λόγω ηλικίας και της βγει 1 στα 3.000 τότε είναι εξαιρετικό γιατί έχει υπερπολλαπλασιαστεί. Εγώ που έχω λόγω ηλικίας περίπου 1 στα 800 πιθανότητα το τελικό ποσοστό βγήκε περίπου 1 στα 15.000 υπερπολλαπλασιάστηκε. Επομένως,efoulito μου, εκτός από αυτές τις πολύ σωστές σκέψεις που έκανες το 1 στα 5.000 είναι σχετικό, αν π.χ. αφορούσε μία 28χρονη κοπέλα!!! Πιστεύω να βοήθησα!!!

Όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως υπαρχουν και περιπτωσεις που η αυχενικη δεν βγαινει καλη.. Και για αυτο και γινεται η εξεταση για να διαπιστωθουν τυχων προβληματα οσο γινεται πιο νωρις... Μακαρι να συζηταμε για το αν πρεπει να γινει αμνιο οταν η πιθανιτητα για συνδρομο βγαινει 1:5000 αλλα τι γινεται αν εχει βγει 1:5??? Επισης μια αυξημενη αυχενικη μπορει να υποδηλωνει καρδιοπαθεια.. Αν ηταν να ξερουμε οτι το μωρακι μας θα χρειαστει συγκεκριμενη φροντιδα μετα τη γεννα δεν θα θελαμε να γεννησουμε σε ενα νοσοκομιο που να εχει ειδικο τμημα???

Οσον αφορα την ηλικια ειναι κατι σχετικο. Καπου επρεπε να βαλουν ενα οριο και με βαση καποιες μελετες αποφασισαν τα 35..

Σημασια εχει και η νοοτροπια του γιατρου /χωρας... Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν 37. Η αυχενικη βγηκε 1:800 (κατα τυχη αυτο ειναι το ποσοστο τον ζωντανων γεννησεων με συνδρομο Down). Ο γιατρος μου στο Βελγιο μου ειπε οτι ΑΝ θελω μπορω να κανω αμνιο.. Ο γυναικολογος μου στην Ελλαδα ειπε οτι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρεπει να κανω...

Εγω το εχω αναφερει ηδη επελεξα να την κανω και δεν το μετανιωσα γιατι παλι σε υπερηχο στην Ελλαδα μου μιλησαν μεχρι και για διακοπη της κυησης ενω στο Βελγιο το ειχαν απλα σημειωσει σαν ευρημα..

 

Εννοείται ότι ένα ποσοστό 1:5 ή 1:100 ή 1:500 φέρνει μια ανησυχία. Με το δικό σου ποσοστό συμφωνώ στο ότι έκανες αμνιο. Εγώ όμως έχω 1:5170 με 1,3 mm αυχενική και το ποσοστό αυτό έχει βγει υπολογίζοντας και την ηλικία μου και το ότι εχει γίνει μικρογονιμοποίηση. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό. Απόρησα όταν κοίταξα τα αποτελέσματα της κολλητής μου η οποία ήταν 31 όταν εμεινε εγκυος και το τελικό αποτελεσμά της ήταν αυχενική 1mm και ποσοστό 1:500 !!. Μου φάνηκε πολύ χαμηλό ποσοστό, δεν ξέρω τι θα έκανα σε αυτή την περίπτωση και ας ήμουν και 31. Εαν βγήκε σε εκείνη τόσο χαμηλό να μην είμαι πιό ήσυχη με το δικό μου?

 

Θα συμφωνήσω με όλες σας!!! Έχετε αγγίξει όλες πολύ σημαντικά θέματα!!!

Το ποσοστό επίσης πώς ερμηνεύεται: Για παράδειγμα αν μία γυναίκα έχει ποσοστό από την ηλικία της και μόνο να γεννήσει παιδί με σύνδρομο ντάουν 1 στα 1.000 και της βγει το ποσοστό το αναπροσαρμοσμένο 1 στα 2.000 δεν είναι καλό ποσοστό, γιατί απλώς διπλασιάστηκε. Αν όμως μία γυναίκα έχει ποσοστό 1 στα 80 λόγω ηλικίας και της βγει 1 στα 3.000 τότε είναι εξαιρετικό γιατί έχει υπερπολλαπλασιαστεί. Εγώ που έχω λόγω ηλικίας περίπου 1 στα 800 πιθανότητα το τελικό ποσοστό βγήκε περίπου 1 στα 15.000 υπερπολλαπλασιάστηκε. Επομένως,efoulito μου, εκτός από αυτές τις πολύ σωστές σκέψεις που έκανες το 1 στα 5.000 είναι σχετικό, αν π.χ. αφορούσε μία 28χρονη κοπέλα!!! Πιστεύω να βοήθησα!!!

Όλα θα πάνε καλά!!!

 

mammy κατάλαβα τι εννοείς. Να σου πώ ότι όταν πήρα το ποσοστό από την αυχενική ήταν το ίδιο με αυτό που πήρα μαζί με το pappA. Δηλαδή το ποσοστό μου δεν άλλαξε. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. Εχεις εσύ καμμιά ιδέα?

Θα το ρωτήσω στο γυναικολόγο μου, δεν τον εχω δεί ακόμη. 16/05 εχω ραντεβού.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν τίθεται θέμα να γίνει ή να μη γίνει αμνιοπαρακέντηση! Το ρίσκο (πολύ μικρό πλέον) να χαθεί εξαιτίας της ένα παιδί δε συγκρίνεται με το να αλλάξουν μια και για πάντα οι ζωές όλων στην οικογένεια και να χαθεί η οικογενειακή γαλήνη, έχοντας ένα ανάπηρο σωματικά και πνευματικά παιδί!!και ειδικά σε ένα κράτος όπως η Ελλάδα που δεν υπάρχει καμία πρόνοια και καμία ουσιαστική βοήθεια για τα Αμεα!!

Έχω ένα παιδί τριων χρόνων και τρέμω στη σκέψη ότι , αν δεν είχα κάνει αμνιο και διακοπη (η χειρότερη εμπειρια της ζωης μου) θα γεννούσα τέτοιες μέρες το δεύτερο παιδί άρρωστο, όπως είχαν δείξει τα αποτελέσματα, με βαριά νοητική καθυστέρηση και χαμηλά ποσοστά επιβίωσης..Τώρα μόνο Γολγοθάς θα υπήρχε για μας!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν τίθεται θέμα να γίνει ή να μη γίνει αμνιοπαρακέντηση! Το ρίσκο (πολύ μικρό πλέον) να χαθεί εξαιτίας της ένα παιδί δε συγκρίνεται με το να αλλάξουν μια και για πάντα οι ζωές όλων στην οικογένεια και να χαθεί η οικογενειακή γαλήνη, έχοντας ένα ανάπηρο σωματικά και πνευματικά παιδί!!και ειδικά σε ένα κράτος όπως η Ελλάδα που δεν υπάρχει καμία πρόνοια και καμία ουσιαστική βοήθεια για τα Αμεα!!

Έχω ένα παιδί τριων χρόνων και τρέμω στη σκέψη ότι , αν δεν είχα κάνει αμνιο και διακοπη (η χειρότερη εμπειρια της ζωης μου) θα γεννούσα τέτοιες μέρες το δεύτερο παιδί άρρωστο, όπως είχαν δείξει τα αποτελέσματα, με βαριά νοητική καθυστέρηση και χαμηλά ποσοστά επιβίωσης..Τώρα μόνο Γολγοθάς θα υπήρχε για μας!!

 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες.

Ομως συγνώμη, αλλά δεν μας λές τι ποσοστό αυχενικής είχες στο δεύτερο παιδάκι. Να υποθέσω ότι είχες πολύ καλό ποσοστό, ότι όλα στον υπέρηχο ήταν τέλεια αλλά παρόλα αυτά έκανες αμνιο και διαπιστώθηκε προβλημα στο μωράκι?

Θα ήθελες να μας δώσεις αυτές τις πληροφορίες? Θα μας βοηθούσε νομίζω.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια (τρεις ανεξάρτητες μετρήσεις) είχαν μέσο όρο 0,97!!! Τα τελικά ποσοστά μετά και από papp-a και ηλικία (34) ήταν 1: 18.000!!!!! Όταν είπα ότι θέλω άμνιο σε φίλους, μου είπαν είσαι τρελλή να τρυπιέσαι!! Το παιδί τελικά δεν είχε φυσικά down , είχε όμως σε άλλο χρωμόσωμα σοβαρό πρόβλημα με κύρια κλινική εικόνα τη νοητική υστέρηση, άρα μάλλον ούτε καν στον β επιπέδου δε θα φαινόταν κάτι...έκανα διακοπή με φυσιολογικό τοκετό τη μέρα που είχα κλείσει ραντεβού για το β επιπέδου..Δεν έχω ζήσει τίποτα χειρότερο. Όμως τώρα το άφησα πίσω και μπορώ να μείνω ξανα έγκυος-οι γιατροί μου είπαν ότι ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός.

Να προσθέσω εντούτοις κάτι σημαντικό: πέρα από τα εξαιρετικά αποτελέσματα είχα ενα βασανιστικό κακό προαίσθημα. Παράξενο, γιατί στο πρώτο μου παιδί δεν το είχα. Πιστεύω ότι η γυναίκα πρέπει να ακούει τη διαίσθησή της!!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια (τρεις ανεξάρτητες μετρήσεις) είχαν μέσο όρο 0,97!!! Τα τελικά ποσοστά μετά και από papp-a και ηλικία (34) ήταν 1: 18.000!!!!! Όταν είπα ότι θέλω άμνιο σε φίλους, μου είπαν είσαι τρελλή να τρυπιέσαι!! Το παιδί τελικά δεν είχε φυσικά down , είχε όμως σε άλλο χρωμόσωμα σοβαρό πρόβλημα με κύρια κλινική εικόνα τη νοητική υστέρηση, άρα μάλλον ούτε καν στον β επιπέδου δε θα φαινόταν κάτι...έκανα διακοπή με φυσιολογικό τοκετό τη μέρα που είχα κλείσει ραντεβού για το β επιπέδου..Δεν έχω ζήσει τίποτα χειρότερο. Όμως τώρα το άφησα πίσω και μπορώ να μείνω ξανα έγκυος-οι γιατροί μου είπαν ότι ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός.

 

Koπέλα μου, έπαιξες προπό με την τύχη σου και κέρδισες στον λήγοντα.... Ένα τυχαίο γεγονός, τι να πώ. Να είσαι καλά και με το καλό να αποκτήσεις και άλλο ένα υγιές παιδάκι.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είπα ότι θέλω άμνιο σε φίλους, μου είπαν είσαι τρελλή να τρυπιέσαι!!

 

Δηλαδή καλά που άκουσες το ένστικτό σου και όχι τους άλλους! Σίγουρα πέρασες μια πολύ άσχημη εμπειρία, αλλά γλίτωσες τα χειρότερα! Τελικά δεν έχει σημασία αν είναι 1:500 ή 1:18000. Αν πέσεις στη 1, αλοίμονο!

 

Μελίνα, είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα έχεις ευχάριστα νέα!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι γυναίκες στο μέλλον δε θα χρειαστεί να υποβάλλονται σε παρεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους όπως η αμνιο και η τροφοβλάστη, αφού, όπως διάβαζα τις προάλλες, σε ένα περίπου χρόνο ο έλεγχος θα γίνεται μέσω του περιφερικού αίματος της γυναίκας- με απλή εξέταση αίματος, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι γυναίκες στο μέλλον δε θα χρειαστεί να υποβάλλονται σε παρεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους όπως η αμνιο και η τροφοβλάστη, αφού, όπως διάβαζα τις προάλλες, σε ένα περίπου χρόνο ο έλεγχος θα γίνεται μέσω του περιφερικού αίματος της γυναίκας- με απλή εξέταση αίματος, δηλαδή.

 

με συγχωρείς σε ποιο χρωμόσωμα βρέθηκε τρισωμία?

Link to comment
Share on other sites

όντως η melina8 έχει δίκιο υπάρχουν χρωμοσωματικές ανωμαλίες που δεν τις βρίσκει η αυχενική...άλλωστε το λέει δεν είναι εξέταση αλλά εκτίμηση....

 

σίγουρη δεν μπορεί να είναι καμια ....μέχρι να γεννηθεί υπάρχει κίνδυνος

Link to comment
Share on other sites

όντως η melina8 έχει δίκιο υπάρχουν χρωμοσωματικές ανωμαλίες που δεν τις βρίσκει η αυχενική...

 

Έτσι ακριβώς και μάλιστα η αυχενικη και η papp-a εκτιμούν το κίνδυνο βασικα για σύνδρομο down (τρισωμια 21) κι άλλες δυο τρισωμίες (νομιζω 13 και 18 επειδή αυτά είναι τα πιο κοινά. Ναι, αλλά για τα υπόλοιπα;Εμένα ήταν προβλημα στο χρωμόσωμα 22. Άσχετο! Γι αυτό οι εξετάσεις ήταν τόσο καλές! Επειδή όντως το παιδί δεν είχε down!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όντως η melina8 έχει δίκιο υπάρχουν χρωμοσωματικές ανωμαλίες που δεν τις βρίσκει η αυχενική...

 

Έτσι ακριβώς και μάλιστα η αυχενικη και η papp-a εκτιμούν το κίνδυνο βασικα για σύνδρομο down (τρισωμια 21) κι άλλες δυο τρισωμίες (νομιζω 13 και 18) επειδή αυτά είναι τα πιο κοινά. Ναι, αλλά για τα υπόλοιπα;Εμένα ήταν έλλειψη στο χρωμόσωμα 22. Άσχετο! Γι αυτό οι εξετάσεις ήταν τόσο καλές! Επειδή όντως το παιδί δεν είχε down!

 

 

έχεις δίκιο μετράει το 21, 18, 13........όπως και η qf που γίνεται στην τροφοβλάστη και μαθαίνεις τα αποτελέσματα σε 2 μέρες μόνο αυτά μετράει γιατί είναι τα πιο συχνά....για να δείς τα υπόλοιπα πρέπει να κάνεις καρυοτυπο..........επίσης δε μπορούν να βρουν τον μωσαϊκισμό = που είναι η δικιά μου περίπτωση = κάποια κύτταρα υγιή και κάποια άρρωστα........οπότε πάντα υπάρχει κίνδυνος και όταν λέει ένας γιατρός με τίποτα είναι ρίσκο.......

Link to comment
Share on other sites

 

 

έχεις δίκιο μετράει το 21, 18, 13........όπως και η qf που γίνεται στην τροφοβλάστη και μαθαίνεις τα αποτελέσματα σε 2 μέρες μόνο αυτά μετράει γιατί είναι τα πιο συχνά....για να δείς τα υπόλοιπα πρέπει να κάνεις καρυοτυπο..........επίσης δε μπορούν να βρουν τον μωσαϊκισμό = που είναι η δικιά μου περίπτωση = κάποια κύτταρα υγιή και κάποια άρρωστα........οπότε πάντα υπάρχει κίνδυνος και όταν λέει ένας γιατρός με τίποτα είναι ρίσκο.......

Έτσι και σε εμάς. Έρχονται τα πρώτα αποτελέσματα σε δυο μέρες, λέμε ευτυχώς καλά, και ενώ είχαμε ησυχάσει, σε δυο βδομάδες μας ήρθε ο ουρανός και μας πλάκωσε!!!

Πάντως, στη δική σου περίπτωση είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά:-P

!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι γυναίκες στο μέλλον δε θα χρειαστεί να υποβάλλονται σε παρεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους όπως η αμνιο και η τροφοβλάστη, αφού, όπως διάβαζα τις προάλλες, σε ένα περίπου χρόνο ο έλεγχος θα γίνεται μέσω του περιφερικού αίματος της γυναίκας- με απλή εξέταση αίματος, δηλαδή.

 

 

 

 

 

Αληθειά μελινα?

Που το διαβασες αυτο?

Αραγε αν ρωτησω τον γυναικολογο μου θα ξερει κατι?

Εμενα τα αποτελεσματα ειναι 1-255 για συνδρομο down,:-(.

Στην κορη μου ηταν 1-356.

Μαλλον πως θα κανω αμνιο παλι :cry:.

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα στο μελλον με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αληθειά μελινα?

Που το διαβασες αυτο?

Αραγε αν ρωτησω τον γυναικολογο μου θα ξερει κατι?

Εμενα τα αποτελεσματα ειναι 1-255 για συνδρομο down,:-(.

Στην κορη μου ηταν 1-356.

Μαλλον πως θα κανω αμνιο παλι :cry:.

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα στο μελλον με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!

 

Το '''ονειρο'' μιας τέτοιας εξέτασης στο αίμα της μητέρας ξεκίνησε το 1979 και από τότε κάθε χρόνο ανακοινώνεται ότι στα αμέσως προσεχή 2-5 χρόνια θα υπάρξει κάποια μέθοδος που θα εφαρμοστεί με επιτυχία. Όμως μέχρι τώρα δυστυχώς όλες έχουν αποτύχει για έναν απλό λόγο: όποια μέθοδος φιλοδοξεί να αντικαταστήσει την αμνιοπαρακέντηση πρέπει να πετύχει ακρίβεια μεγαλύτερη από το 99,8% της αμνιοπαρακέντησης και για ΟΛΑ τα χρωμοσώματα. Η τελευταία έρευνα από Κύπρο (σε συνεργασία με το μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ) που αναφέρεσαι, διαφημίζει ακρίβεια 100%. Όμως μόνο για το χρωμόσωμα 21 (σύνδρομο Down), ενώ για τα υπόλοιπα χρωμοσώματα δεν δοκιμάσθηκε καν. Επιπλέον δοκιμάσθηκε μόνο σε 40 γυναίκες. Πράγματι θα ξεκινήσουν μεγαλύτερες δοκιμές, αλλά είναι εύκολα αντιληπτό ότι αν πχ στις επόμενες 60 γυναίκες αποτύχει έστω και μία φορά, τότε η ακρίβεια της μεθόδου θα πέσει αυτόματα στο 99% και θα εγκαταλειφθεί. Δυστυχώς αυτή η ιστορία μοιάζει πολύ με τα θαυματουργά φάρμακα για τον καρκίνο. Κάποιοι αυτοδιαφημίζονται για οικονομικούς λόγους!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
http://www.mitera.gr/default.asp?siteID=1&pageID=86&entryID=525&langID=1

 

δειτε εδω , εχουν ξεκινησει να την κανουν....

 

'Οχι ΔΕΝ έχουν ξεκινήσει! Αν κάποια τηλεφωνήσει για να κλείσει ραντεβού για την εξέταση, της λένε πως αν έρθει στο ΜΗΤΕΡΑ να κάνει είτε την εξέταση αυχενικής διαφάνειας είτε αμνιοπαρακέντηση μπορούν να της πάρουν και αίμα ΔΩΡΕΑΝ (sic) για πειραματικούς σκοπούς για να αυξήσουν τον αριθμό των περιστατικών τους και να δούν αν στο μέλλον θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί η νέα εξέταση με ακρίβεια.

Έτσι με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια: και δωρεάν δείγματα συλλέγουν για την έρευνά τους και πελάτες ''τσιμπάνε'' για να κάνουν την αυχενική ή την αμνιοπαρακέντηση στο ΜΗΤΕΡΑ και όχι κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μελλουσα μανούλα. χωρις να θελω να κανω την δικηγορο του διαβόλου, θεωρω οτι καποια πραγματα τα εχουν κανει απλώς εμπόριο. Απο τη στιγμη που οι υπέρηχοι και οι εξετασεις ειναι καλές, δεν βρισκω πραγματικά τον λόγω να ψαχνομαστε. εγω ειναι 35 ετων οι εξετάσεις ικανοποιητηκες και δεν εχω σκοπο να την κανω.αν καναμε ολες τις εξετάσεις που θεωρουν οι γιατροι απαραίτητες, επρεπε να εχουμε και ενα τσουβαλι χρηματα. δε λεω αν βεβαια υπάρχει σοβαρός λόγος, ουτε συζήτηση......αλλα ας μην τρωγομαστε και μεις βρε κορίτσια με τα ρουχα μας. την 12 εβδομαδα με επεισαν να κανω εξετασεις θρομβοφιλίας χωρις καποια ενδειξη απλα για προληπτικους λογους. πληρωσαμε 600 ευρω, ενα μισθο. και παλι ειναι στην κριση της καθε μιας μας.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω μια ερωτηση...πριν 3 εβδομαδες εκανα αμνιοπαρακεντηση. Τα πρωτα αποτελεσματα τα πηρα εντος 24ωρου και ηταν ολα καλα. Τα δευτερα συμβαδιζουν? Ξερετε κατι?? Μου εκαναν το διευρυμενο πακετο (?) 3 εβδομαδες τωρα ζω με αγωνια!!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω μια ερωτηση...πριν 3 εβδομαδες εκανα αμνιοπαρακεντηση. Τα πρωτα αποτελεσματα τα πηρα εντος 24ωρου και ηταν ολα καλα. Τα δευτερα συμβαδιζουν? Ξερετε κατι?? Μου εκαναν το διευρυμενο πακετο (?) 3 εβδομαδες τωρα ζω με αγωνια!!

 

Εντάξει συνήθως βγαίνουν σε 2 εβδομάδες, αλλά καμμιά φορά κάποια εργαστήρια τα αργούν. Δεν είναι αυτός λόγος ανησυχίας. Τα ''δεύτερα'' αποτελέσματα δείχνουν διαφορετικά πράγματα από τα πρώτα και δεν έχουν σχέση. Είναι σαν 2 διαφορετικές εξετάσεις (3 σε εσένα αφού έκανες και το extra πακέτο).

Καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...