Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι άνθρωπος των αριθμών και επειδή οι πιθανότητες να πάσχει το μωρό σου από χρωμοσωματικές ανωμαλίες είναι πολύ μικρότερες από την πιθανότητα επιπλοκών λόγω αμνιοκέντησης, δεν θα την έκανα.

Εγώ έκανα τροφοβλάστη (πιο παρεμβατική και άρα πιο επικίνδυνη από την αμνιο) γιατί είχαμε 1/4 πιθανότητα ασθενούς εμβρύου.

Αν είχα τις δικές σου πιθανότητες, δεν θα έκανα τίποτα!

Και είμαι 36 ετών, όταν έκανα τροφοβλάστη ήμουν 33, αλλά εμείς έχουμε γονιδιακό θέμα και όχι χρωμοσωματικό να εξαρτάται από την ηλικία.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ maria μου! Εύχομαι τα αποτελέσματα της λήψης τροφοβλάστης να ήταν μια χαρά και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mariob μου, είναι πάνω από 90%, αγγίζει το 95-97% ακρίβειας σύμφωνα με τις έρευνες και πάντα αν πηγαίνει κάποια σε πιστοποιημένο γιατρό! 80-85% είναι μόνο η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας!!!Άρα μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη αξιοπιστία! Σημαίνει στην πράξη ότι μπορεί να υποψιαστεί 9 στα 10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν. Μένει λοιπόν το 1 το οποίο είναι αδύνατον να μην παρουσιάσει κάτι στη β επιπέδου -υπάρχουν 10δες δείκτες- ή στην καρδιά!Άρα είναι σχεδόν αδύνατον να γλιστρήσει το 1 στα 10 που δεν έχει βρεθεί στην αυχενική!!!

 

1)Η εξέταση αυχενικής διαφάνειας έχει ευαισθησία 70% και με το ΡΑΡΡ-Α 90%. Αν χρησιμοποιηθούν και οι δείκτες 1ου τριμήνου, φτάνει πιθανώς το 92% (ακόμα αυτό το ποσοστό είναι αμφιλεγόμενο). Για να φτάσει το 95-97% που αναφέρεις πρέπει να ''αλλάξει'' το ποσοστό των ψευδών θετικών (δηλ. των υποχρεωτικών αμνιοπαρακεντήσεων!) από 5 σε 10%. Για περισσότερες λεπτομέρειες σε παραπέμπω στο αναλυτικό βιβλίο του Νικολαίδη που δημοσιεύθηκε παραπάνω από κάποια φίλη.

 

http://www.fetalmedicine.com/fmf/FMF-greek.pdf

 

'Οταν διαβάζουμε ξένα άρθρα θα πρέπει δυστυχώς να ψάχνουμε και βάσει ποιών στατιστικών παραδοχών βγαίνουν τα ποσοστά (πράγμα σχεδόν αδύνατο για μη ειδικούς...)

2)Δυστυχώς τα μισά περίπου μωρά με σύνδρομο Down ΔΕΝ παρουσιάζουν το παραμικρό στο β'επιπέδου (ακόμα και σήμερα σε εξειδικευμένους γιατρούς με top μηχανήματα). Επομένως η λογική ότι αν συμβαίνει κάτι, δύσκολα θα ξεφύγει από το β επιπέδου, δεν ισχύει και είναι επικίνδυνη σαν λογική για τις υποψήφιες μαμάδες.

Για τις υπόλοιπες τρισωμίες (18 και 13) πράγματι σχεδόν πάντα κάτι φαίνεται στο β' επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

@ dayra:

καλά ήταν, το μωρό κοντεύει δύο χρονών τώρα!

το κακό είναι ότι έχουμε τις ίδιες (κακές) πιθανότητες σε κάθε εγκυμοσύνη, γιαυτό μας συνέστησε ο γιατρός λήψη τροφοβλάστης που έχει αποτελέσματα πιο γρήγορα και προβαίνει κανείς σε διακοπή εγκυμοσύνης πιο νωρίς αν (μακριά από μας) το έμβρυο πάσχει.

εσύ δεν έχεις καμιά σχέση με αυτά, οπότε προχώρα την εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου (υγιές και τελειόμηνο) στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, το έχω ρίξει στο διάβασμα. Πολύ διάβασμα. Θέλω να είμαι ενήμερη για το καθετί. Βιβλία, internet, forums (ελληνικά και αγγλικά), γενικότερα ό,τι πέφτει στο χέρι μου και ότι "αρπάζει" το χέρι μου, το μελετάω. Δεν είναι από άγχος. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Θέλω να ξέρω. Εμπιστεύομαι το γιατρό μου, αλλά έχω και γνώση των πραγμάτων σε κάποιο βαθμό ώστε να μπορώ να κάνω αποτελεσματικές συζητήσεις με το γιατρό μου.

 

Αφού λοιπόν το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα ΚΑΙ δεδομένης της σύστασης του γιατρού μου να μην την κάνω ΚΑΙ δεδομένης της θετικής σκέψης που έχω ΚΑΙ δεδομένων των αποτελεσμάτων της αυχενικής & PAPP-A (β' επιπέδου θα κάνω σε 2 μέρες), αποφάσισα να μην προβώ σε αμνιοπαρακέντηση.

 

Ωστόσο, το μόνο πράγμα που πραγματικά με έχει προβληματίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΛΟΓΩ, είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γνωστών & φίλων μου, την έχει κάνει, ασχέτως των καλών αποτελεσμάτων των άλλων εξετάσεων. Και σκέφτομαι: "μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος?" Για αυτό και έγραψα αυτό το πρώτο post, για αυτό και ήθελα και τη δική σας γνώμη.

 

Εγώ ενώ ενημερώνομαι όσο μπορώ όπως λες κ λόγω χαρακτήρα γιατί θέλω να γνωρίζω τι μου συμβαίνει κάθε φορά, το θέμα της αμνιοπαρακέντησης δεν το έψαξα περισσότερο γιατί όπως μου το εξήγησε ο γιατρός μου κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται. Πριν μείνω έγκυος είχα την εντύπωση ότι γίνεται από μια ηλικία κ πάνω αλλά με βάση αυτά που μου είπε σκέφτηκα ότι μάλλον θα έχουν αλλάξει πλέον τα πράγματα. Ο γιατρός μου έχει πιστοποίηση στην αυχενική κ μου τα εξήγησε πολύ αναλυτικά. Επειδή δεν έχω γύρω μου γνωστούς με ανάλογη εμπειρία ( κάτι το οποίο είναι κ θετικό εκτός από αρνητικό απ' ότι βλέπω) δεν επηρεάστηκα, διαφορετικά ίσως κ εγώ να το έψαχνα περαιτέρω.

 

Με βάση αυτά (εννοώ θετικό αποτέλεσμα κ εξήγηση γιατρού ότι δεν χρειάζεται) συν το γεγονός ότι κ εγώ έχω θετική σκέψη, θεωρώ σωστή την απόφαση. Αν όμως ήταν να αγωνιώ κ να αγχώνομαι καθημερινά λόγω χαρακτήρα, παρά τα θετικά αποτελέσματα κ τις οδηγίες του γιατρού ίσως να ήταν καλύτερα για μένα να την κάνω. Ενδεχομένως γι' αυτό να το βλέπεις στο περιβάλλον σου να συμβαίνει τόσο πολύ, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν θετικά αποτελέσματα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Mariob, έπρεπε να αναφέρω το ποσοστό ψευδούς θετικού αποτελέσματος στο 95%. Νομίζω ότι τα νούμερα που αναφέρεις ισχύουν μόνο για κάποιες έρευνες!

Υπάρχει κι αυτή η παρουσίαση:http://www.obgyn-imaging.gr/documents/SoftMarkers.pdf

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα, θα έβλεπες ότι δεν είπα ότι πάντα η β επιπέδου δείχνει ότι κάτι συμβαίνει στο μωράκι! Είπα ότι ο συνδυασμός: αυχενικής διαφάνειας, pappa, ελεύθερη β χοριακή, β' επιπέδου και ηχοκαρδιογραφήματος που δίνει μια πλήρη απεικόνιση της καρδιάς είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να μη δείξει τίποτα καμία από αυτές τις εξετάσεις.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου διάβασα 2 διάσημα φόρουμ του εξωτερικού, σ ένα από αυτό μάλιστα υπάρχει και ομάδα εγκυμοσύνης με σύνδρομο ντάουν, καμία μα καμία κοπέλα δεν υπήρξε που να μην έχει κανένα δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά κι όσες δε γνώριζαν ότι είχαν παιδάκι με σύνδρομο ντάουν ήταν εκείνες που έκαναν 2-3 υπερήχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους όχι σε ειδικό γιατρό ή είχαν κάνει μόνο το Α τεστ! Όσες είχαν σχετικά καλή αυχενική, τους έδειξε κάτι η β επιπέδου ή το ανάποδο και είχα σχεδόν όλες θέματα με την καρδιά του παιδιού τους!

Γι αυτό το θέμα μιλάω με απόλυτη σιγουριά, γιατί με απασχόλησε πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και διάβασα πάαααααρα πολλά ιατρικά άρθρα, πάρα πολλά φόρουμ, πάρα πολλές ιστορίες ατέλειωτες ώρες. Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω τη νοημοσύνη να σκεφτώ και να ζυγίσω τα πράγματα!!

Το σύνδρομο είναι σύνδρομο, έχει θέματα, έχει προβλήματα! Οι υπέρηχοι πλέον είναι υπερσύγχρονοι, κάποιοι γιατροί μας εξαιρετικοί, έχουμε πολλά εργαλεία στα χέρια μας, ώστε να μη ζούμε σε μια εποχή όπως πριν 10 χρόνια και... που έλεγαν "μα δεν έδειξε τίποτα ο υπέρηχος", "δεν το ξέραμε". Πλέον δε μετράμε μόνο την αυχενική πτυχή στη β επιπέδου που δεν είναι ούτως ή άλλως ιδιαίτερα αξιόπιστη, μπορούμε να μετρήσουμε τα αυτιά, τη λεκάνη, τα νεφρά, να δούμε το έντερο, να κάνουμε ειδικές μετρήσεις στον εγκέφαλο, στο πρόσωπο κτλ.

Ας εκμεταλλευτούμε την επιστήμη -τη μη επεμβατική- στο έπακρο! Ενημερωθείτε και για τη ηχοκαρδιογράφημα!!! Είναι καινούργια εξέταση και γίνεται από ειδικούς γιατρούς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dayra μου, επειδή άνοιξες το θέμα εσύ, θέλω να σου πω ότι με συγκίνησες πολύ, γιατί μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου... Έτσι ήμουν κι εγώ... Ήθελα να τα ξέρω από πρώτο χέρι! Θα σου πω όμως ότι κανένα ποσοστό και καμία αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να καταπολεμήσει την αγωνία που νιώθει κάθε μητέρα. Ξέρω περίπτωση φίλων που είχαν κάνει όλες τις εξετάσεις, χωρίς να έχουν κανένα θέμα, αυχενικές, β επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση (παραλίγο να χάσουν το παιδί τους γιατί άρχισε να χάνει αμνιακά υγρά) και την ημέρα της γέννας από λάθος γιατρού παραλίγο το παιδάκι να πάθει νοητική στέρηση από έλλειψη οξυγόνωσης... Ευτυχώς πήγαν όλα καλά, αλλά οι άνθρωποι την έχουν την αγωνία τους. Τι θέλω να πω... Όταν αποφασίζει κανείς να γίνει γονιός γνωρίζει ότι μπορεί να του πάνε όλα καλά, μπορεί να συμβεί όμως και το μοιραίο (είτε σύνδρομο, είτε κάποια ανωμαλία, είτε επιπλοκή στη γέννα κτλ), γιατί στην εγκυμοσύνη μιλάμε για έναν καινούργιο ζωντανό οργανισμό πώς να το κάνουμε!!!

Αφού λοιπόν έχεις διαβάσει, το συζήτησες εδώ και το θεματάκι, είδες απόψεις διαφορετικές, τώρα εσύ ως μανούλα να αφήσεις το ένστικτό σου να σε οδηγήσει.

Να σου πω ότι εμείς στη β επιπέδου είχαμε ρινικό οστό στο 10% ανάπτυξης για την ηλικία της. Αφού είχαμε μια πολύ καλή αυχενική και έκανα και ηχοκαρδιογράφημα και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και ότι η μπέμπα είναι υγιέστατη! Είχε απόλυτο δίκιο! Αυτή τη στιγμή έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι τα λόγια της ειδικού καρδιολόγου "η μικρούλα σας έχει μία εξαιρετική καρδιά", μου την επανέλαβε ο παιδίατρος χωρίς να ξέρει ότι της είχα κάνει ηχοκαρδιογράφημα στην εγκυμοσύνη!

Σου εύχομαι από την ψυχή μου να πάνε όλα κατ ευχήν και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι! Σε περιμένουν ευτυχισμένες και ανεπανάληπτες στιγμές!!!

Link to comment
Share on other sites

Mariob, έπρεπε να αναφέρω το ποσοστό ψευδούς θετικού αποτελέσματος στο 95%. Νομίζω ότι τα νούμερα που αναφέρεις ισχύουν μόνο για κάποιες έρευνες!

Υπάρχει κι αυτή η παρουσίαση:http://www.obgyn-imaging.gr/documents/SoftMarkers.pdf

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα, θα έβλεπες ότι δεν είπα ότι πάντα η β επιπέδου δείχνει ότι κάτι συμβαίνει στο μωράκι! Είπα ότι ο συνδυασμός: αυχενικής διαφάνειας, pappa, ελεύθερη β χοριακή, β' επιπέδου και ηχοκαρδιογραφήματος που δίνει μια πλήρη απεικόνιση της καρδιάς είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να μη δείξει τίποτα καμία από αυτές τις εξετάσεις.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου διάβασα 2 διάσημα φόρουμ του εξωτερικού, σ ένα από αυτό μάλιστα υπάρχει και ομάδα εγκυμοσύνης με σύνδρομο ντάουν, καμία μα καμία κοπέλα δεν υπήρξε που να μην έχει κανένα δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά κι όσες δε γνώριζαν ότι είχαν παιδάκι με σύνδρομο ντάουν ήταν εκείνες που έκαναν 2-3 υπερήχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους όχι σε ειδικό γιατρό ή είχαν κάνει μόνο το Α τεστ! Όσες είχαν σχετικά καλή αυχενική, τους έδειξε κάτι η β επιπέδου ή το ανάποδο και είχα σχεδόν όλες θέματα με την καρδιά του παιδιού τους!

Γι αυτό το θέμα μιλάω με απόλυτη σιγουριά, γιατί με απασχόλησε πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και διάβασα πάαααααρα πολλά ιατρικά άρθρα, πάρα πολλά φόρουμ, πάρα πολλές ιστορίες ατέλειωτες ώρες. Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω τη νοημοσύνη να σκεφτώ και να ζυγίσω τα πράγματα!!

Το σύνδρομο είναι σύνδρομο, έχει θέματα, έχει προβλήματα! Οι υπέρηχοι πλέον είναι υπερσύγχρονοι, κάποιοι γιατροί μας εξαιρετικοί, έχουμε πολλά εργαλεία στα χέρια μας, ώστε να μη ζούμε σε μια εποχή όπως πριν 10 χρόνια και... που έλεγαν "μα δεν έδειξε τίποτα ο υπέρηχος", "δεν το ξέραμε". Πλέον δε μετράμε μόνο την αυχενική πτυχή στη β επιπέδου που δεν είναι ούτως ή άλλως ιδιαίτερα αξιόπιστη, μπορούμε να μετρήσουμε τα αυτιά, τη λεκάνη, τα νεφρά, να δούμε το έντερο, να κάνουμε ειδικές μετρήσεις στον εγκέφαλο, στο πρόσωπο κτλ.

Ας εκμεταλλευτούμε την επιστήμη -τη μη επεμβατική- στο έπακρο! Ενημερωθείτε και για τη ηχοκαρδιογράφημα!!! Είναι καινούργια εξέταση και γίνεται από ειδικούς γιατρούς!!!

 

mammy30, μου φαίνονται πολύ λογικά όλα αυτά που λες. Και εγώ ακριβώς έτσι το έχω σκεφτεί με όλα όσα έχω διαβάσει/ μελετήσει. Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω την κρίση να φιλτράρω τις πληροφορίες που μαθαίνω/ διαβάζω και να διαμορφώνω άποψη.

 

Επίσης, σκέφτομαι ρε παιδί μου, με τόσα μέσα που διαθέτουμε τη σήμερον ημέρα, με τόσες μη επεμβατικές μεθόδους που βρίσκουν (έστω όχι κατά 100% αλλά κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό) τις πιθανότητες χρωμοσωμικών ανωμαλιών, είναι δυνατόν να είμαστε τόσο άτυχες και να τύχουμε σε αυτό το 1% και όχι στις υπόλοιπες χιλιάδες τοις εκατό που μας δίνει το αποτέλεσμα κάποιας εξέτασης? Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, κοριτσάκι μου!

Έχω πολύ καλό προαίσθημα ότι όλα θα σου πάνε καλά! Τα ποσοστά σου είναι εξαιρετικά!

Καλή λευτεριά, γλυκιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Dayra μου, επειδή άνοιξες το θέμα εσύ, θέλω να σου πω ότι με συγκίνησες πολύ, γιατί μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου... Έτσι ήμουν κι εγώ... Ήθελα να τα ξέρω από πρώτο χέρι! Θα σου πω όμως ότι κανένα ποσοστό και καμία αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να καταπολεμήσει την αγωνία που νιώθει κάθε μητέρα. Ξέρω περίπτωση φίλων που είχαν κάνει όλες τις εξετάσεις, χωρίς να έχουν κανένα θέμα, αυχενικές, β επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση (παραλίγο να χάσουν το παιδί τους γιατί άρχισε να χάνει αμνιακά υγρά) και την ημέρα της γέννας από λάθος γιατρού παραλίγο το παιδάκι να πάθει νοητική στέρηση από έλλειψη οξυγόνωσης... Ευτυχώς πήγαν όλα καλά, αλλά οι άνθρωποι την έχουν την αγωνία τους. Τι θέλω να πω... Όταν αποφασίζει κανείς να γίνει γονιός γνωρίζει ότι μπορεί να του πάνε όλα καλά, μπορεί να συμβεί όμως και το μοιραίο (είτε σύνδρομο, είτε κάποια ανωμαλία, είτε επιπλοκή στη γέννα κτλ), γιατί στην εγκυμοσύνη μιλάμε για έναν καινούργιο ζωντανό οργανισμό πώς να το κάνουμε!!!

Αφού λοιπόν έχεις διαβάσει, το συζήτησες εδώ και το θεματάκι, είδες απόψεις διαφορετικές, τώρα εσύ ως μανούλα να αφήσεις το ένστικτό σου να σε οδηγήσει.

Να σου πω ότι εμείς στη β επιπέδου είχαμε ρινικό οστό στο 10% ανάπτυξης για την ηλικία της. Αφού είχαμε μια πολύ καλή αυχενική και έκανα και ηχοκαρδιογράφημα και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και ότι η μπέμπα είναι υγιέστατη! Είχε απόλυτο δίκιο! Αυτή τη στιγμή έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι τα λόγια της ειδικού καρδιολόγου "η μικρούλα σας έχει μία εξαιρετική καρδιά", μου την επανέλαβε ο παιδίατρος χωρίς να ξέρει ότι της είχα κάνει ηχοκαρδιογράφημα στην εγκυμοσύνη!

Σου εύχομαι από την ψυχή μου να πάνε όλα κατ ευχήν και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι! Σε περιμένουν ευτυχισμένες και ανεπανάληπτες στιγμές!!!

 

mammy30 :-P ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα και υπέρηχο εμβρυϊκής καρδιακής λειτουργίας, ο οποίος βγήκε εξαιρετικός, όπως με διαβεβαίωσε η παιδοκαρδιολόγος η οποία μου τον έκανε. Εννοώ ότι η καρδούλα της μικρής μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Τον έκανα καθαρά από δική μου λόξα, και όχι επειδή υπήρξε κάποια ένδειξη. Μάλιστα, δεν έχω προλάβει ακόμη να το πω στον γιατρό μου.

 

Σε αυτόν τον υπέρηχο αναφέρεσαι όταν λες ηχοκαρδιογράφημα? Ή είναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε 3 παραγράφους πριν από το τέλος! Λέει ξεκάθαρα γιατί αμνιοκέντηση από τα 35;

Είπαμε ότι το θέμα είναι προσωπικό. Άλλη γυναίκα όπως λες κι εσύ δεν μπορεί να πεθάνει από την αγωνία μέχρι να γεννήσει! οκ το καταλαβαίνω, αλλά η πιθανότητα να έχει κάτι το παιδί καμιά φορά είναι μικρότερη από το να χαθεί ένα υγιές! Είναι απλά μαθηματικά! Γι αυτό έχουμε τους υπερήχους υγείας, για να ψάχνουμε για σημάδια!

Και το ξαναλέω, δυστυχώς, ούτε η αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει την υγεία του παιδιού μας! Μέχρι να γεννηθεί, να πάρει ανάσα και για να μην πω μέχρι να πάει 1 έτους να δούμε ότι αναπτύσσεται σωστά η κινητικότητά του και η ομιλία του κάθε γονέας έχει αγωνία! Μακάρι να είχαμε έναν μαγικό τρόπο να μας εξασφάλιζε 100% την υγεία του παιδιού μας!

 

Ειλικρινά απορώ αν διαβάζουμε το ίδιο άρθρο. Στην τρίτη παράγραφο από το τέλος θέτει ρητορικά το ερώτημα "γιατί αμνιο μετά τα 35"? Ουσιαστικά η απορία του ήταν γιατί να μην ανιχνεύουμε με άλλους τρόπους και για μικρότερες ηλικίες, χωρίς την χρήση επεμβατικής εξέτασης ( στα αγγλικά του κείμενα το αναφέρει ως invasive proceedures). Ουσιαστικά εξηγεί τι ήταν αυτό που τον ώθησε στο να ψάξει άλλους τρόπους ανίχνευσης ώστε να αποφεύγουν την επεμβατική διάγνωση και πουθενά στο άρθρο δεν λέει οτι δεν χρειάζεται να κάνουν άμνιο, αυτό είναι μάλλον δικό σου συμπέρασμα, λέει απλώς ότι έψαξε μια μέθοδο για να την αποφύγει.

Στο εγχειρίδιο αυτό αναφέρει ότι η μέθοδος αυτή ανιχνεύει την τρισωμία 21 σε ποσοστό 85-90% και αλλες μορφές τρισωμίας σε ποσοστά 72-86%. Υπάρχει δηλαδή τουλάχιστο 1 έμβρυο , μπορεί και 2, για κάθε 10 που έχουν κάποια μορφή χρωμοσωμικής ανωμαλίας που περνάνε απαρατήρητα.

Το ότι μέσα σε μερικά χρόνια έχει καταφέρει χωρίς επέμβαση να ανιχνεύεται σε τόσο μεγάλο ποσοστό η ύπαρξη συνδρόμων, είναι άθλος και προσωπικά πιστεύω ότι ο Νικολαίδης πρέπει να προταθεί για Nobel ( αν δεν έχει προταθεί ήδη). Δεν είναι όμως μια εξέταση διαγνωστική, μπορεί να προβλέψει μονάχα ποσοστό, και όχι να διαγνώσει την ύπαρξη ή μη ενός συνδρόμου. Ως επιστήμονας ο Νικολαιδης έχει δώσει την δυνατότητα σε εκατομμύρια γυναίκες με οικονομικό και πολύ απλό τρόπο να έχουν μια εικόνα για το εμβρυό τους και μια πρόβλεψη κατα 90% σωστή, και αυτό είναι τεράστια επιτυχία. Δεν δίνει όμως 100% εγγύηση αποτελέσματος.

Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι δεν εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις η εξέταση αυτη: στα δίδυμα, η μέτρηση ορμονών για το PAPP A γίνεται μόνο κατά προσέγγιση: μετράνε τις τιμές στο αίμα και τις διαιρούν δια του δυο για να βρούν τι αντιστοιχεί στο κάθε έμβρυο. Δεν μπορούν να σου πούν όμως τόσο για τό ένα και τόσο για το άλλο, μόνο η αυχενική διαφάνεια μετράει ακριβώς στην περίπτωση διδύμων. Άρα το ποσοστό που βγαίνει είναι κατα προσέγγιση και μπορεί να μην έχει και μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα. Τι γίνεται λοιπόν όταν κάποια θέλει να ξέρει αλλά δεν μπορέι να έχει έγκυρο αποτέλεσμα? Δεν μπορούμε να απορρίψουμε την αμνιο εκ των προταίρων.

Αν κάποια είναι χαλαρή και ήρεμη ( όπως όλες μας θα πρέπει να είμαστε άλλωστε) και είναι καθησυχασμένη με το ποσοστό που της έδωσαν( και πολύ καλά κάνει) τότε δεν χρειάζεται αμνιο. Αν όμως είναι αγχώδης και δεν αντέχει και θέλει να ξέρει 100%, τότε δική της είναι η απόφαση αν θα πάρει το ρίσκο. Δικαίωμά της να αποφασίσει ότι θέλει δεν μπορεί να της το στερήσει αυτό κανείς, και δική της όμως και η ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί.

 

Στην παρεπιπτόντως, έχω δει τον Νικολαιδη στην τηλεόραση σε επεμβάσεις που κάνει σε εγκύους με TTTS, μπορείτε να τον παρακολουθήσετε εδώ. (http://www.channel4.com/programmes/emergency-in-the-womb/episode-guide/series-1/episode-1

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες.

Διάβασα από την αρχή όλα τα μηνύματα στο συγκεκριμένο θέμα και ήθελα απλώς να πω ότι το να διαβάζουμε κάποια άρθρα (πού όλες θα το έχουμε κάνει σίγουρα) δυστυχώς δεν μας κάνει ειδικούς ούτε και μπορούμε να μπούμε στην ψυχολογία της κάθε κοπέλας για τους λόγους οι οποίοι θα την κάνουν ή όχι να προχωρήσει σε μια επεμβατική μέθοδο για την πρόβλεψη ενδεχόμενων ανωμαλιών στο έμβρυο.

Είναι σίγουρο ότι η αυχενική διαφάνεια και οι εξετάσεις αίματος που τη συνοδεύουν μπορούν να δώσουν μόνο ποσοστά που βγαίνουν σύμφωνα με στατιστικές μελέτες. Ακόμα και αν το αποτέλεσμα είναι καλό ας πούμε 1/3000 το αποτέλεσμα αυτό έχει 90-92% πιθανότητες να ισχύει και μιλάμε πάντα για πιθανότητες.

Η άμνιο ή η λήψη τροφοβλάστη δίνουν σίγουρο αποτέλεσμα για την ύπαρξη ή όχι των συνδρόμων που ανιχνεύουν.

Το γεγονός αυτό από μόνο του κάνει σίγουρα μια γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας να το σκεφτεί περισσότερο.

Προσωπικά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν 29 και η εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη έκανα μόνο τις κλασσικές εξετάσεις και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά δεν μπήκα στη διαδικασία να το σκεφτώ καν για πιο επεμβατική μέθοδο.

Τώρα που είμαι έγκυος στο 2ο παιδί σε ηλικία πια 40 ετών και με εγκυμοσύνη που προήλθε από εξωσωματική με κατεψυγμένο έμβρυο όπως αντιλαμβάνεστε από την αρχή ήμουν κάθετη ότι θα έκανα άμνιο.

Ο γιατρός μου είπε παρά την ηλικία να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια και την papp-a και αν τα αποτελέσματα ήταν καλά ίσως να μην χρειαζόταν η αμνιο αλλά εγώ έχω από την αρχή τόσο άγχος που ήμουν αποφασισμένη να προχωρήσω σε επεμβατική μέθοδο.

Μου πρότεινε λοιπόν την ημέρα της αυχενικής να προχωρήσουμε και σε λήψη τροφοβλάστης η οποία γίνεται νωρίτερα στην εγκυμοσύνη οπότε αν έχεις πρόβλημα γίνεται άμεσα διακοπή.

Θα κάνω την εξέταση την Παρασκευή και φυσικά έχω τρελαθεί από την αγωνία μήπως κάτι δεν πάει καλά παρ' ότι η απόφαση ήταν αποκλειστικά δική μου.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ειστε φοβερα ενημερωμενα-επαθα πλακα!!

εγω ποτε μου δεν ειχα μπει στη διαδικασια να κατσω να βρω τα ποσοστα ( και ευτυχως που δεν το κανα γιατι τοτε θα ειχα τρελαθει) -πηγα σε ενα κεντρο που με εστειλε ο γυναικολογος, ολα βγηκαν καλα, ο γιατρος μου ηταν σιγουρος ( οσο μπορει να ειναι), στο κεντρο σου δινουν καποια ενημερωτικα οτι αφορα την εξεταση-ποσοστα και... και για την αμνιο παρομοια και αυτο ηταν.

ετοιμαστειτε οταν γεννησατε να σας φερουν εναν καταλογο εξετασεων για τα μεταβολικα νοσηματα που μπορουν να γινουν και τοτε ΗΡΕΜΑ γιατι παλι θα μπειτε σε πειρασμο να κανετε το καλυτερο για το παιδι σας ,αλλα ειναι ενα ΔΑΣΟΣ...

να σας πανε ολα καλα-ηρεμη εγκυμοσυνη και υγιεστατα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Dayra μου, ναι αυτό εννοώ όταν λέω ηχοκαρδιογράφημα!!!!!!!Κι εμείς δεν είχαμε κανένα δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά με την καρδούλα της και το έκανα επειδή ήταν δική μου επιλογή!!!!!!! Καλά, κοριτσάκι, μοιάζουμε πάρα πολύ!!!!χαχαχαχαχαχα Όλα θα πάνε τέλεια, κοριτσάκι μου!!!

Κι επειδή αναφέρθηκε από μία κοπέλα η εξωσωματική γονιμοποίηση να προσθέσω ότι συνέλαβα την μπεμπούλα με εξωσωματική γονιμοποίηση και μάλιστα με μικρογονιμοποίηση που ανεβάζει τα ποσοστά για σύνδρομα (δείτε σχετικά άρθρα).

Κορίτσια, διαφορετικές απόψεις υπάρχουν και θα υπάρχουν... Είναι όλες απολύτως σεβαστές! Πρέπει όμως να καταλάβουμε και τα όρια του ανθρώπου! Τι θέλω να πω με αυτό. Ωραία, εξασφαλίζει κάποια γυναίκα ότι το παιδί της δεν έχει σύνδρομο ντάουν με την αμνιοπαρακέντηση. Εξασφαλίζει όμως ότι δε θα έχει πχ αυτισμό; Όχι, γιατί δεν ανιχνεύεται! Όλα είναι σχετικά λοιπόν!!

Η κάθε μανούλα ας κάνει αυτό που διαισθάνεται κι αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το παιδί της!!!

Link to comment
Share on other sites

Mariob, έπρεπε να αναφέρω το ποσοστό ψευδούς θετικού αποτελέσματος στο 95%. Νομίζω ότι τα νούμερα που αναφέρεις ισχύουν μόνο για κάποιες έρευνες!

Υπάρχει κι αυτή η παρουσίαση:http://www.obgyn-imaging.gr/documents/SoftMarkers.pdf

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα, θα έβλεπες ότι δεν είπα ότι πάντα η β επιπέδου δείχνει ότι κάτι συμβαίνει στο μωράκι! Είπα ότι ο συνδυασμός: αυχενικής διαφάνειας, pappa, ελεύθερη β χοριακή, β' επιπέδου και ηχοκαρδιογραφήματος που δίνει μια πλήρη απεικόνιση της καρδιάς είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να μη δείξει τίποτα καμία από αυτές τις εξετάσεις.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου διάβασα 2 διάσημα φόρουμ του εξωτερικού, σ ένα από αυτό μάλιστα υπάρχει και ομάδα εγκυμοσύνης με σύνδρομο ντάουν, καμία μα καμία κοπέλα δεν υπήρξε που να μην έχει κανένα δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά κι όσες δε γνώριζαν ότι είχαν παιδάκι με σύνδρομο ντάουν ήταν εκείνες που έκαναν 2-3 υπερήχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους όχι σε ειδικό γιατρό ή είχαν κάνει μόνο το Α τεστ! Όσες είχαν σχετικά καλή αυχενική, τους έδειξε κάτι η β επιπέδου ή το ανάποδο και είχα σχεδόν όλες θέματα με την καρδιά του παιδιού τους!

Γι αυτό το θέμα μιλάω με απόλυτη σιγουριά, γιατί με απασχόλησε πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και διάβασα πάαααααρα πολλά ιατρικά άρθρα, πάρα πολλά φόρουμ, πάρα πολλές ιστορίες ατέλειωτες ώρες. Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω τη νοημοσύνη να σκεφτώ και να ζυγίσω τα πράγματα!!

Το σύνδρομο είναι σύνδρομο, έχει θέματα, έχει προβλήματα! Οι υπέρηχοι πλέον είναι υπερσύγχρονοι, κάποιοι γιατροί μας εξαιρετικοί, έχουμε πολλά εργαλεία στα χέρια μας, ώστε να μη ζούμε σε μια εποχή όπως πριν 10 χρόνια και... που έλεγαν "μα δεν έδειξε τίποτα ο υπέρηχος", "δεν το ξέραμε". Πλέον δε μετράμε μόνο την αυχενική πτυχή στη β επιπέδου που δεν είναι ούτως ή άλλως ιδιαίτερα αξιόπιστη, μπορούμε να μετρήσουμε τα αυτιά, τη λεκάνη, τα νεφρά, να δούμε το έντερο, να κάνουμε ειδικές μετρήσεις στον εγκέφαλο, στο πρόσωπο κτλ.

Ας εκμεταλλευτούμε την επιστήμη -τη μη επεμβατική- στο έπακρο! Ενημερωθείτε και για τη ηχοκαρδιογράφημα!!! Είναι καινούργια εξέταση και γίνεται από ειδικούς γιατρούς!!!

 

Χρήσιμη η παρουσίαση powerpoint που παραθέτεις, μόνο που ανακατεύει παλιές (πολύ παλιές...) στατιστικές και δείκτες που έχουν εγκαταλειφθεί πιά, με νεότερες και ισχύουσες και σήμερα. Πάντως οι τελευταίες διεθνείς μελέτες σε εξειδικευμένα κέντρα έχουν δείξει ότι και στα χέρια ειδικών το μοντέλο της αυχενικής διαφάνειας, βιοχημικών παραμέτρων και δεικτών στο β' επιπέδου δεν πιάνει τα θεωρητικά ποσοστά. Στην πράξη δηλαδή γεννιούνται περίπου 5-6 στα 200 (3%) παιδιά με Down χωρίς να ανιχνεύονται (αντί για προβλεπόμενα 2-3 στα 200). Απ' την άλλη μεριά τα ποσοστά αποβολών μετά από άμνιο έχουν ελλατωθεί σημαντικά στα χέρια ειδικών (αναφέρονται ποσοστά έως και 0,3%), πράγμα που δυσκολεύει την επιλογή.

Στο συμπέρασμα- μήνυμά σου πάντως συμφωνούμε: η κάθε γυναίκα πρέπει να κρίνει ατομικά σύμφωνα με τα δικά της πιστεύω και ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως είναι καθαρά προσωπική απόφαση του κάθε ζευγαριού, εγώ όμως επέλεξα να μην την κάνω, για τους δικούς μου λόγους που δε θα αναλύσω τώρα για να μην πολυλογώ. Πάντως αν τα αποτελέσματα της αυχενικής είναι οκ σε συνδυασμό και με άλλους παράγοντες, πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητη. Αλλά αυτό είναι η γνώμη μου και μόνο...

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες,

και εγώ είμαι έγκυος από εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση, είμαι 35 χρ. και 2,5 μηνών και το ποσοστό της αυχενικής και papp-A μου βγήκε 1:5170. Ειχα ερωτηθεί για το αν εκανα εξωσωματική οπότε νομίζω ότι έχει υπολογιστεί. Ειμαι και εγώ σαν την dayra και την mammy30, δεν θα κάνω τελικά αμνιοπαρακέντηση αφού πιστεύω πως εφόσον έχω καλό ποσοστό δεν μπορώ να το αγνοήσω. Πιστεύω πλέον γερά ότι όλα είναι καλά με το μωράκι μου, και όλα θα πάνε καλά, αυτήν την αισιοδοξία την είχα και από την αρχή των προσπαθειών μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω την Dayra και την mammy30 πόσο τους κόστισε το ηχοκαρδιογράφημα και που το έκαναν.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Efoulito μου, το έκανα στο Embryocare με την κα Τσαπάκη (εξαιρετική!!!)και κόστισε 200 €! Το ποσοστό σου είναι εξαιρετικό! Δεν πρέπει να ανησυχείς καθόλου!!! Καλή λευτεριά και ένα κατάγερο μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πανικοβάλλω ή να επιβάλλω την γνώμη μου σε κανένα. Θα αναφέρω την γνώμη μου και την περιπέτεια φίλης.

 

Ήμουν 36 όταν έμεινα έγκυος στην μικρή και 38 στον πιτσιρίκο. Δεν με ένοιαξε να μάθω το φύλο των παιδιών, τα έβλεπα όταν γεννούσα, με ενδιέφερε μόνο να ξέρω ότι είναι καλά.

 

Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν λέει ότι η άμνιο είναι πανάκεια και σου εξασφαλίζει υγιές μωρό 100%. Τρισωμίες και κυστική ίνωση, αυτά είναι τα κύρια που κοιτά. Αν αυτά σας φαίνονται ανεπαρκή, πάω πάσο.

 

Η αδερφή κολλητής φίλης έμεινε έγκυος στο 2ο παιδί, όταν ήταν 31 έτους. Το πρώτο παιδί υγιέστατο. Η κοπέλα, ούτε έπινε ούτε κάπνιζε ούτε ξενύχταγα. Πολύ μετρημένη ζωή. Η αυχενική διαφάνεια τζετ. Κανένας λόγος ανησυχίας. Ο μικρός γεννήθηκε με τρισωμία, κοινώς σύνδρομο Ντάουν. Δεν χρειάζεται νομίζω να σας αναφέρω λεπτομέρειες για την ζωή τους εδώ και 10 χρόνια.

 

Την εξέταση την έκανε σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο και ποτέ δεν έβγαλε άκρη γιατί δεν έδειξε το πρόβλημα. Το μόνο που της είπαν είναι ότι η αυχενική διαφάνεια έχει ένα ποσοστό αποτυχίας της τάξης του 15-20%, σε αυτό μέσα έπεσε. Αν αυτό το ποσοστό σας καλύπτει, πάω πάσο.

 

Έκανα άμνιο και στα δύο παιδιά μου, δεν χρειάστηκε να το προτείνει ο γιατρός, το είχα αποφασίσει εκ των προτέρων.

 

Είναι μια στιγμή μόνο και ηρεμείς μετά για σοβαρές ασθένειες, αυτές που προανέφερα.

 

Η πρακτική της αμνιο δεν είναι καινούρια, οι χειριστές, στην πλειοψηφία τους είναι έμπειροι. Το θέμα είναι να εμπιστεύεστε τον γιατρό σας.

 

Επαναλαμβάνω, δεν επιβάλω τίποτα, δεν θέλω να τρομοκρατήσω καμμιά.

 

Με το καλό τα μωράκια σας, να είναι γερά και να είστε καλά να τα μεγαλώνετε.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

για την ζωή τους εδώ και 10 χρόνια.

 

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου και σ ευχαριστούμε! Ήδη όμως με αυτή σου την επισήμανση ερχόμαστε πάλι στο θέμα που είχαμε θίξει παραπάνω! Άλλο το 2011 κι άλλο πριν 10 χρόνια, οι δείκτες έχουν πολλαπλασιαστεί, το pappa προστέθηκε, το ηχοκαρδιογράφημα εξελίχθηκε και πολλά πολλά άλλα. Βεβαίως και η αυχενική από μόνη της δε σε καλύπτει! Έχω διαβάσει σε έρευνα αυχενική διαφάνεια 1,1 mm σε μωράκι με σύνδρομο ντάουν και μάλιστα σε μικρή κοπέλα, το οποίο όμως παιδάκι έβγαλε άλλα στοιχεία στη συνέχεια! Τι θέλω να πω: εννοείται ότι η αμνιοπαρακέντηση ανιχνεύει τρισωμίες, σε καθησυχάζει και σε διαβεβαιώνει ότι το παιδί σου δεν έχει κάποιο σύνδρομο (από αυτά που μπορεί να βρει τουλάχιστον) από εκεί και πέρα όμως η επιστήμη εξελίσσεται και σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με 10 χρόνια πριν!

Επίσης, καλό θα ήταν όταν παραθέτουμε μία ιστορία να γινόμαστε πιο συγκεκριμένοι, γιατί από ιστορίες και παρεξηγήσεις... Δηλαδή, όταν λέμε αυχενική τζετ τι εννοούμε; Πόσο ήταν σε ποια εβδομάδα; Πόσο ήταν το ποσοστό της; Ποιος γιατρός την παρακολουθούσε; Έκανε άλλες εξετάσεις (που υπήρχαν έστω πριν 10 χρόνια); Πρόβλημα στην καρδιά δε φάνηκε στην καρδιά;

Άλλωστε οι γιατροί μας έχουν αρχίσει να πιστοποιούνται οι περισσότεροι τα τελευταία 5 χρόνια με το ζόρι (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Επομένως, μία ιστορία δεν μπορεί να πείσει από μόνη της ειδικά αν δε γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες. Το να πω εγώ δηλαδή ότι γνωρίζω μία κοπέλα που έχασε ένα υγιές παιδί σε αμνιοπαρακέντηση δε σημαίνει ότι πρέπει κάθε κοπέλα που το διαβάζει να πανικοβληθεί και να μην την κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mammy και dayra για τις απαντήσεις σας.

Mammy εχεις γιατρό το Χασιάκο? Εγω την εξωσωματική την έκανα στο Embryoart.

 

Efoulito μου, ναι! Έχω γιατρό τον Χασιάκο κι εγώ στο Embryoart έκανα την εξωσωματική!

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε για την ενόχληση ...αλλά στη δικιά μου περίπτωση που ο καρυότυπος (ήδη έκανα τροφοβλάστη λόγω μεσογειακής και ευτυχώς με υατό ήταν όλα καλά....αλλά τώρα μας έδειξε ο καρυότυπος άλλα..μωσαίκισμό που η πιθανότητα είναι 1%!!!!!!!!!!!!! τι να πω τι γκαντεμια είναι αυτή.....είχαμε αγωνία με το στίγμα που έχω και εγώ και ο άνδρας μου ..κάναμε τροφο..με χίλια ζόρια.....λόγω παράξενου πλακούντα......περιμέναμε βγήκαν τα αποτελέσματα το αγοράκι μας έχει μόνο στίγμα .....και ξαφνικά ενώ η qf έδειξε ότι είναι ένα υγιές αγοράκι.....τελικά Μ.Τρίτη...μας λένε μωσαίκισμό.....να κάνουμε άμνιο.......) έδειξε τρισωμία 17 μωσαίκισμού σε 8 απο τα 50 κύτταρα μου συνιστάτε να κάνω άμνιο ....ή να μη κάνω και να περιμένω μεγάλο υπέρηχο????

 

μήπως ο κίνδυνος αποβολής απο την άμνιο είναι μεγάλος σε σχέση με την πιθανότητα για τρισωμία 17 μωσαίκισμό????

 

τι μου συνιστάτε...ήδη εκανε τροφοβλάστη κ το ρίσκαρα καθώς ο πλακούντας και το ινομύωμα που έχω την έκαναν επικίνδυνη ...ωστόσο όλα πήγαν καλά......να ρισκάρω ξανά με άμνιο ή λέτε όχι??????????

Link to comment
Share on other sites

3 γιατροί...ο γενετιστης, ο γυναικολόγος μου, και ο γιατρός που μου έκανε τροφοβλάστη μου λένε άμνιο.....

 

μάλιστα ο γιατρός που μου έκανε τροφοβλάστη...μου είπε ότι θα την κάνει χωρίς κανένα κόστος επιβάρυνσης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, καλό θα ήταν όταν παραθέτουμε μία ιστορία να γινόμαστε πιο συγκεκριμένοι, γιατί από ιστορίες και παρεξηγήσεις... Δηλαδή, όταν λέμε αυχενική τζετ τι εννοούμε; Πόσο ήταν σε ποια εβδομάδα; Πόσο ήταν το ποσοστό της; Ποιος γιατρός την παρακολουθούσε; Έκανε άλλες εξετάσεις (που υπήρχαν έστω πριν 10 χρόνια); Πρόβλημα στην καρδιά δε φάνηκε στην καρδιά;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ρωτήσω μετά από τόσα χρόνια, παρόλο που είναι πολύ στενοί μου φίλοι, για τέτοια στοιχεία. Οι άνθρωποι ζουν τον γολγοθά τους καθημερινά, δεν χρειάζονται εμένα να τους κεντρίσω περισσότερο. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπήρχε καμμία μα καμμία ένδειξη για τρισωμικό μωρό.

 

Άλλωστε οι γιατροί μας έχουν αρχίσει να πιστοποιούνται οι περισσότεροι τα τελευταία 5 χρόνια με το ζόρι (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Επομένως, μία ιστορία δεν μπορεί να πείσει από μόνη της ειδικά αν δε γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες. Το να πω εγώ δηλαδή ότι γνωρίζω μία κοπέλα που έχασε ένα υγιές παιδί σε αμνιοπαρακέντηση δε σημαίνει ότι πρέπει κάθε κοπέλα που το διαβάζει να πανικοβληθεί και να μην την κάνει!

 

Δεν είχα αρχικό σκοπό να πείσω κανένα, το είπα, δεν θέλω να τρομοκρατήσω ούτε να επιβάλω την άποψή μου. Ανέφερα ένα δεδομένο ιστορικό, για το οποίο δεν μπορώ να ζητήσω περισσότερα στοιχεία τώρα, όπως προανέφερα.

 

Με το καλό τα μωράκια σας !!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

chatzico μου, δεν το είπα σε καμία περίπτωση, για να σε θίξω! Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι χωρίς συγκεκριμένες πληροφορίες δεν μπορούμε να κρίνουμε μια περίπτωση! Anyway καλή Ανάσταση!

arist 2 μου, λυπάμαι που έχεις βρεθεί σε αυτή την κατάσταση!Την αγωνία για το στίγμα τη γνωρίζω γιατί έχω κι εγώ και είχα μεγάλη αγωνία μέχρι να δω ότι δεν το έχει ο άνδρας μου... Από εκεί και πέρα η περίπτωσή σου είναι πολύ σπάνια! Έχω διαβάσει κατά καιρούς σε φόρουμ του εξωτερικού ότι καμιά φορά η ένδειξη μωσαϊκισμού οφείλεται στον πλακούντα της γυναίκας (ειδικά όταν έχει γίνει τροφοβλάστη) κι όχι στο μωρό. βέβαια, δεν μπορείς να διακινδυνεύσεις και να βασιστείς μόνο σε θεωρίες... Η γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη και ίσως τελικά θα ήταν καλό να την κάνεις, για να μην αγωνιάς μέχρι τη γέννα σου!! Καλά αποτελέσματα να έχεις και καλή Ανάσταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...