Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπράβο Γιώτα! Καλή συνέχεια. Για αυτή την εξέταση αίματος μου είχε πει και ο γιατρός μου ότι θα την κάνω σε επόμενη εγκυμοσύνη αντί της αμνιοπαρακέντησης, αλλά όταν έψαξα να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ είδα ότι είναι σε σχετικά πρώιμο στάδιο και όχι το ίδιο αξιόπιστη με την αμνιοπαρακέντηση. Δεν το έχω ξανασυζητήσει με το γιατρό μου όμως, κι έτσι δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει στο μεταξύ. Δες κι εσύ τι θα σου πει ο δικός σου γιατρός (και πες μας κι εμάς να ξέρουμε) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάλι διάβασα ότι ακόμη δεν γίνεται εδώ στην Ελλάδα. Οποια κοπέλα έχει κάποια πληροφορία ας μας πεί. Εγώ θα ρωτήσω τον γιατρό μου σε λίγες μέρες που θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό δεν ανοίγει, γνωρίζει κάποιος που θα το βρώ?

Ειδικά όσες είστε πάνω από 35 χρόνων διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί τους λόγους ο Νικολαϊδής που δεν είναι απαραίτητο να κάνει αμνιοπαρακέντηση ακόμα και μία γυναίκα 35 χρόνων! Δεν είναι όλα τόσο απόλυτα! Χρειάζεται σκέψη και σύνεση!!

 

http://www.alitheiaportal.com/alitheia/koinonia/goeteutike-istoria-tou-kuprou-nikolaide.html

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τελικά την προηγούμενη φορά που πήγα στο γιατρό μόνο υπέρηχο μου έκανε για να δούμε το φασολάκι μας. Είδαμε εκτός απο σάκο και κατι μικρό σας φασολάκι κ μου έδιχνε και την καρδούλα του αλλα εγώ δεν μπορούσα να δω :rolleyes::rolleyes: φτάνει που το έβλαπε ο γιατρος αυτό μου αρκει. Για τις εξετάσεις θα πάω στις 14 /10 οπότε εκεί θα τον ρωτήσω και για την αμνιοπαρακέντηση και θα σας ενημερώσω. περίπου σε ποια βδομάδα γίνεται η συγκεκριμένη εξέταση αφού θεωρηθεί απαραίτητη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τελικά την προηγούμενη φορά που πήγα στο γιατρό μόνο υπέρηχο μου έκανε για να δούμε το φασολάκι μας. Είδαμε εκτός απο σάκο και κατι μικρό σας φασολάκι κ μου έδιχνε και την καρδούλα του αλλα εγώ δεν μπορούσα να δω :rolleyes::rolleyes: φτάνει που το έβλαπε ο γιατρος αυτό μου αρκει. Για τις εξετάσεις θα πάω στις 14 /10 οπότε εκεί θα τον ρωτήσω και για την αμνιοπαρακέντηση και θα σας ενημερώσω. περίπου σε ποια βδομάδα γίνεται η συγκεκριμένη εξέταση αφού θεωρηθεί απαραίτητη;

εμενα μου την εκανε στον τεταρτο μηνα ,ειχαμε κανει την αυχενικη διαφανεια και τις εξετασεις αιματος αλλα λογω ηλικιας την καναμε.δεν ηταν τιποτα ,παντως ακομα ειναι νωρις για να την σκεφτεσαι.ειδες το φασολακι σου?την επομενη φορα θα ειναι πιο μεγαλο και θα καταφερεις να το δεις καθαρα και εσυ!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου την εκανε στον τεταρτο μηνα ,ειχαμε κανει την αυχενικη διαφανεια και τις εξετασεις αιματος αλλα λογω ηλικιας την καναμε.δεν ηταν τιποτα ,παντως ακομα ειναι νωρις για να την σκεφτεσαι.ειδες το φασολακι σου?την επομενη φορα θα ειναι πιο μεγαλο και θα καταφερεις να το δεις καθαρα και εσυ!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.φιλακια

 

Ευχαριστώ πολύ. ναι ανυπομονώ πολύ για την Παρασκευή γιατι θα είναι πιο μεγάλο και ΙΣΩΣ δω κγω κατι απ' αυτά που μου λέει!!!

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχούλες σου.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εχθες το μεσημέρι αμνιο. Μετά απο ποσες μερες θεωρούμε ότι εχει περάσει ο κίνδυνος της αποβολής? Επισης, εχθες το βραδυ ειχα εντονες συσπάσεις, σημερα ευτυχώς πολύ λιγότερες. Πήρατε κατι προληπτικά για τις συσπάσεις μετά την αμνιο?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εχθες το μεσημέρι αμνιο. Μετά απο ποσες μερες θεωρούμε ότι εχει περάσει ο κίνδυνος της αποβολής? Επισης, εχθες το βραδυ ειχα εντονες συσπάσεις, σημερα ευτυχώς πολύ λιγότερες. Πήρατε κατι προληπτικά για τις συσπάσεις μετά την αμνιο?

μου ειχε δωσει προληπτικα χαπια για τις συσπασεις και αντιβιωση.με ειχε στο κρεβατι τις πρωτες δυο μερες μονο τουαλετα και εγω εκατσα αλλες δυο παρολο που μου ειχε πει να σηκωθω αλλα να μην κανω τιποτα.κανονικα 2 μερες υποτιθεται οτι κραταει ο κινδυνος αλλα εγω εκατσα 4 μερες απο τον φοβο μου.ελπιζω να πανε ολα καλα.περιμενω νεα σου φιλακιαααα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε δωσει προληπτικα χαπια για τις συσπασεις και αντιβιωση.με ειχε στο κρεβατι τις πρωτες δυο μερες μονο τουαλετα και εγω εκατσα αλλες δυο παρολο που μου ειχε πει να σηκωθω αλλα να μην κανω τιποτα.κανονικα 2 μερες υποτιθεται οτι κραταει ο κινδυνος αλλα εγω εκατσα 4 μερες απο τον φοβο μου.ελπιζω να πανε ολα καλα.περιμενω νεα σου φιλακιαααα

εμενα δε μου εδωσε, επαιρνα βεβαια μαγνησιο απο πριν λογω σπανιων κι ελαφριων συσπάσεων. Αντιβίωση παιρνω κι εγώ. Και ο γυναικολογος μου αλλά και ο γιατρός που μου εκανε την αμνιο μου ειπαν να κατσω σπιτι 3 μερες με προσοχή αλλά όχι να ειμαι στο κρεβατι, μπορώ να σηκώνομαι και να καθομαι. Ακομα και μπανιο να κανω την ιδια μέρα, αλλο που εγώ φοβαμαι και πλενομαι τοπικά. :roll:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου εδωσε, επαιρνα βεβαια μαγνησιο απο πριν λογω σπανιων κι ελαφριων συσπάσεων. Αντιβίωση παιρνω κι εγώ. Και ο γυναικολογος μου αλλά και ο γιατρός που μου εκανε την αμνιο μου ειπαν να κατσω σπιτι 3 μερες με προσοχή αλλά όχι να ειμαι στο κρεβατι, μπορώ να σηκώνομαι και να καθομαι. Ακομα και μπανιο να κανω την ιδια μέρα, αλλο που εγώ φοβαμαι και πλενομαι τοπικά. :roll:

αν θυμαμαι καλα μου ειχε καποια χαπια τα primperan,δεν ειμαι σιγουρη.εμενα μου ειχε πει μονο τουαλετα αλλα ισως επαιξε ρολο και το γεγονος οτι ημουν 39 και ειχα ιστορικο προηγουμενης αποβολης στην αρχη της εγκυμοσυνης.μην ανησυχεις οι γιατροι ξερουν τι κανουν και για να σου πουν ετσι δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.εσυ να κανεις αυτα που σου ειπαν και μην αγχωνεσαι!για τις συσπασεις που ειχες τι σου ειπαν?περασαν τωρα,εισαι οκ?ελπιζω να εχεις καλα αποτελεσματα .φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κοριτσια μου, λογω της αυπνιας χαζευω μεχρι αγρα στο ιντερνετ... επεσα λοιπον και σε αυτο το θεμα και ομολογουμενως ψιλοαγχωθηκα...

σε αλλο τοπικ θα δειτε που εχω παραθεσει το θεμα της υδρονεφρωσης της μπεμπουλας μου...

Αυτο που με προβληματισε ειναι αν εκανα καλα η οχι που αρνηθηκα την αμνιο. Για να ειμαι ειλικρινης, οταν τελειωσε η εξεταση(β'επιπ) και με ρωτησε ο γιατρος αν θελω να τη κανω η απαντηση μου αυθορμητα και αμεσα ηταν¨οχι¨..η δευτερη σκεψη που ηρθε(μετα δακρυων βεβαια γιατι δεν με ευχαριστησε και πολυ το ευρημα) στο σπιτι ηταν παλι¨οχι¨...

Βεβαια με επηρεασε και ο ιδιος που μου ειπε πως οφειλε να με ρωτησει αλλα δε χρειαζεται να την κανω καθως επισης και η αποψη του γυναικολογου μου(ο αλλος ηταν ο υπερηχολογος) που μου ειπε να μην την κανω εφοσον ηταν καλα τα αποτελεσματα της αυχενικης αλλα και της β'επιπ. γενικα αν εξαιρεσουμε την υδρονεφρωση που οπως μου ειπε την εχουν βαλει κιαυτη στις πιθανονοτητες για συνδρομο αλλα απο μονη της δεν ειναι ενδειξη.

ααααχχ ομως λιγακι προβληματιστηκα με αυτα που διαβασα...η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν ειμαστε ικανοι(ο αντρας μ κιεγω)να μεγαλωσουμε ενα παιδι με δυνδρομο. νομιζω πως δε θα θελαμε κ συγγνωμη αν ειναι αμαρτια που το λεω... απο την αλλη... με ποσοστο 1:10000 θεωρησα ασκοπη την αμνιο και φυσικα ενισχυσαν την αποψη μου και οι 2 γιατροι....

εσεις τι λετε κοριτσια??? Επρεπε να την κανω????

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου, λογω της αυπνιας χαζευω μεχρι αγρα στο ιντερνετ... επεσα λοιπον και σε αυτο το θεμα και ομολογουμενως ψιλοαγχωθηκα...

σε αλλο τοπικ θα δειτε που εχω παραθεσει το θεμα της υδρονεφρωσης της μπεμπουλας μου...

Αυτο που με προβληματισε ειναι αν εκανα καλα η οχι που αρνηθηκα την αμνιο. Για να ειμαι ειλικρινης, οταν τελειωσε η εξεταση(β'επιπ) και με ρωτησε ο γιατρος αν θελω να τη κανω η απαντηση μου αυθορμητα και αμεσα ηταν¨οχι¨..η δευτερη σκεψη που ηρθε(μετα δακρυων βεβαια γιατι δεν με ευχαριστησε και πολυ το ευρημα) στο σπιτι ηταν παλι¨οχι¨...

Βεβαια με επηρεασε και ο ιδιος που μου ειπε πως οφειλε να με ρωτησει αλλα δε χρειαζεται να την κανω καθως επισης και η αποψη του γυναικολογου μου(ο αλλος ηταν ο υπερηχολογος) που μου ειπε να μην την κανω εφοσον ηταν καλα τα αποτελεσματα της αυχενικης αλλα και της β'επιπ. γενικα αν εξαιρεσουμε την υδρονεφρωση που οπως μου ειπε την εχουν βαλει κιαυτη στις πιθανονοτητες για συνδρομο αλλα απο μονη της δεν ειναι ενδειξη.

ααααχχ ομως λιγακι προβληματιστηκα με αυτα που διαβασα...η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν ειμαστε ικανοι(ο αντρας μ κιεγω)να μεγαλωσουμε ενα παιδι με δυνδρομο. νομιζω πως δε θα θελαμε κ συγγνωμη αν ειναι αμαρτια που το λεω... απο την αλλη... με ποσοστο 1:10000 θεωρησα ασκοπη την αμνιο και φυσικα ενισχυσαν την αποψη μου και οι 2 γιατροι....

εσεις τι λετε κοριτσια??? Επρεπε να την κανω????

δεν καταλαβα γιατι δεν ηθελες να κανεις την αμνιο;φοβασαι η κατι αλλο; αν εχεις τοσο αγχος καντη να εισαι ησυχη. το πιθανοτερο ειναι να το μωρο να ειναι οκ αλλα και γιατι να μην το διασφαλησεις εντελως;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Cazolin εγω βρεθηκα στην ιδια ακριβως θεση με σενα στις 2 ιανουαριου, για μια τρυπουλα στην καρδια του που σχετιζεται με το συνδρομο down. Η τοποθετηση του γιατρου μου ,στον οποιο πηγα την ιδια μερα με κλαμματα, ηταν οτι το να περασεις 4 ακομα μηνες σε αυτη την ψυχολογικη κατασταση δεν κανει καλο ουτε σε σενα, ουτε στο μωρακι σου οποτε καλυτερα κανε την αμνιοπαρακεντηση. 4 μερες μετα την εκανα και ευτυχως ουτε προβλημα ειχε το μωρο μου , αλλα και ολα πηγαν καλα. Μονο τοτε ηρεμησα. Δεν θα σου πω εγω, ουτε κανενας, κανε την η οχι. Εγω ετσι αισθανομουν και οτι και να μου ελεγαν θα την εκανα, οπως και τωρα ξερω οτι και σε επομενη εγκυμοσυνη μου θα το κανω. Μην ρωτας κανενα λοιπον, ειναι πολυ προσωπικο το θεμα. κανε αυτο που εσενα σε κανει να αισθανεσαι καλα!!!!!Ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα, δεν ξερω αν πρεπει να κανω αμνιοπαρακέντηση ή οχι,

εκανα αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα με αποτελέσματα:

Α.Δ.=1.9

ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ: OΡΑΤΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ Β-HCG: 17,40 = 0.455MOM

PAPP-A: 3,100 = 0.933MOM

 

ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/248, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/596, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/1.872

 

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/4.953, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/11.920, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/37.441

 

Εκανα το λάθος και συνεκρινα τις εξετασεις με αυτες του γιου μου 4χρονια πριν και επειδη τοτε ήταν διπλασια τα ποσοστα (καλυτερα εννοω) ακομα και η αυχενικη ηταν 1.5 και οχι 1.9 εχω αγχωθεί παρα πολύ.

Κατά την άποψη του γιατρού μου δεν υπάρχει λόγος να την κάνω, αλλα διαβάζω οτι και άλλες κοπέλες με επίσης καλά αποτελέσματα λόγω ηλικίας την έκαναν, (ειμαι 35 στα 36) και εχω πελαγώσει, (μαλλον παω για ζουρλομανδυα, εχω τρελλο αγχος).

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τια απαντησεις σας!!!! η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυσκεφτηκα γιατι κανενΑς ΑΠΟ ΤΟΥς 2 ΓΙΑΤΡΟΥς(υπερηχολογος κ γυναικολογος) ΔΕ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ. κιετσι δεν εδωσα σημασια στην αμνιο οσο στην υδρονεφρωση της μικρουλας μου...

 

Mummy μου ουτε για κανα καρδιογραφημα εγινε λογος....Φανταζομαι να μου το ελεγαν ε???Αν ηταν κατι σοβαρο δε θα μου ελεγαν να το κανω αυτο??

 

Τι να πω... δεν εχω αγχος παντως γενικα και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και να περασει και η υδρονεφρωση της μπεμπουλας μου πριν γεννηθει(συμβαινει στο 80% των παιδιων, μακαρι να ανηκουμε σε αυτο και οχι στο 20% που θεραπευεται μετα τη γεννα...)

 

Ευχομαι σε ολες σας υγειη και χαρουμενα μωρακια!!!!!!!!!!!!! Να'στε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα, δεν ξερω αν πρεπει να κανω αμνιοπαρακέντηση ή οχι,

εκανα αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα με αποτελέσματα:

Α.Δ.=1.9

ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ: OΡΑΤΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ Β-HCG: 17,40 = 0.455MOM

PAPP-A: 3,100 = 0.933MOM

 

ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/248, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/596, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/1.872

 

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/4.953, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/11.920, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/37.441

 

Εκανα το λάθος και συνεκρινα τις εξετασεις με αυτες του γιου μου 4χρονια πριν και επειδη τοτε ήταν διπλασια τα ποσοστα (καλυτερα εννοω) ακομα και η αυχενικη ηταν 1.5 και οχι 1.9 εχω αγχωθεί παρα πολύ.

Κατά την άποψη του γιατρού μου δεν υπάρχει λόγος να την κάνω, αλλα διαβάζω οτι και άλλες κοπέλες με επίσης καλά αποτελέσματα λόγω ηλικίας την έκαναν, (ειμαι 35 στα 36) και εχω πελαγώσει, (μαλλον παω για ζουρλομανδυα, εχω τρελλο αγχος).

 

μια χαρα ειναι τα ποσοστα σου κ εξαλλου δε βρεθηκε κατι ανησυχητικο...

ακου το γιατρουλη σου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τια απαντησεις σας!!!! η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυσκεφτηκα γιατι κανενΑς ΑΠΟ ΤΟΥς 2 ΓΙΑΤΡΟΥς(υπερηχολογος κ γυναικολογος) ΔΕ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ. κιετσι δεν εδωσα σημασια στην αμνιο οσο στην υδρονεφρωση της μικρουλας μου...

 

Mummy μου ουτε για κανα καρδιογραφημα εγινε λογος....Φανταζομαι να μου το ελεγαν ε???Αν ηταν κατι σοβαρο δε θα μου ελεγαν να το κανω αυτο??

 

Τι να πω... δεν εχω αγχος παντως γενικα και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και να περασει και η υδρονεφρωση της μπεμπουλας μου πριν γεννηθει(συμβαινει στο 80% των παιδιων, μακαρι να ανηκουμε σε αυτο και οχι στο 20% που θεραπευεται μετα τη γεννα...)

 

Ευχομαι σε ολες σας υγειη και χαρουμενα μωρακια!!!!!!!!!!!!! Να'στε καλα!!!

 

Καλημέρα,

ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια :) να είσαι καλά.

 

Να σου πω κι εγω λοιπόν απο προσωπική εμπειρία οτι η υδρονέφρωση δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ απο μόνη της, γιαυτό και δεν επηρεάζει αρνητικά τα ποσοστά απλά παραμένουν ως έχουν.

Τα ποσοστά σου είναι παρα πολυ καλά και δεδομένου οτι δεν υπάρχει κανενας αλλος δείκτης παρον δν πρεπει να αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εμενα στο Β επιπέδου είχε βρεθεί ηπια υδρονέφρωση που απλά κράτησε τα ποσοστά του Α' ΕΠΙΠΕΔΟΥ σταθερά (1/11.000) και εμενα και ο υπερηχογραφιστής αλλά και η γιατρός μου είχε πει οτι αυτό δεν σημαίνει τπτ και να μην κανω αμνιοπαρακέντηση, δεν εκανα και το παιδακι μου ειναι μια χαρα μονο το αγχος που τραβηξα σε όλη την εγκυμοσυνη , και χωρις λόγο τελικά.

Γι αυτό σου λέω μην αγχώνεσαι είναι πολυ συνηθισμένο και δεν σημαινει τπτ, συνηθως φτιαχνει μονο του πριν γεννηθεί το παιδί.

Καλο υπόλοιπο, με το καλό το παιδάκι σου, μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε τελεια! :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα, δεν ξερω αν πρεπει να κανω αμνιοπαρακέντηση ή οχι,

εκανα αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα με αποτελέσματα:

Α.Δ.=1.9

ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ: OΡΑΤΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ Β-HCG: 17,40 = 0.455MOM

PAPP-A: 3,100 = 0.933MOM

 

ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/248, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/596, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/1.872

 

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/4.953, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/11.920, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/37.441

 

Εκανα το λάθος και συνεκρινα τις εξετασεις με αυτες του γιου μου 4χρονια πριν και επειδη τοτε ήταν διπλασια τα ποσοστα (καλυτερα εννοω) ακομα και η αυχενικη ηταν 1.5 και οχι 1.9 εχω αγχωθεί παρα πολύ.

Κατά την άποψη του γιατρού μου δεν υπάρχει λόγος να την κάνω, αλλα διαβάζω οτι και άλλες κοπέλες με επίσης καλά αποτελέσματα λόγω ηλικίας την έκαναν, (ειμαι 35 στα 36) και εχω πελαγώσει, (μαλλον παω για ζουρλομανδυα, εχω τρελλο αγχος).

 

Αθηνά μου, με το καλό το μωράκι σου! Δες μία λεπτομέρεια: Την αυχενική την έκανες στην ίδια ηλικία κύησης (δηλαδή πχ 12 εβδομάδων και τα δύο;) επίσης είχαν το ίδιο μήκος; Στο λέω αυτό, διότι όσο πιο μεγάλο είναι το μήκος και η ηλικία του εμβρύου σταδιακά αυξάνεται και η αυχενική διαφάνεια... Για τσέκαρέ το και μην κάνεις συγκρίσεις και αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τια απαντησεις σας!!!! η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυσκεφτηκα γιατι κανενΑς ΑΠΟ ΤΟΥς 2 ΓΙΑΤΡΟΥς(υπερηχολογος κ γυναικολογος) ΔΕ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ. κιετσι δεν εδωσα σημασια στην αμνιο οσο στην υδρονεφρωση της μικρουλας μου...

 

Mummy μου ουτε για κανα καρδιογραφημα εγινε λογος....Φανταζομαι να μου το ελεγαν ε???Αν ηταν κατι σοβαρο δε θα μου ελεγαν να το κανω αυτο??

 

Τι να πω... δεν εχω αγχος παντως γενικα και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και να περασει και η υδρονεφρωση της μπεμπουλας μου πριν γεννηθει(συμβαινει στο 80% των παιδιων, μακαρι να ανηκουμε σε αυτο και οχι στο 20% που θεραπευεται μετα τη γεννα...)

 

Ευχομαι σε ολες σας υγειη και χαρουμενα μωρακια!!!!!!!!!!!!! Να'στε καλα!!!

 

Cazolin μου, οι επιστήμονες έχουν διαπιστώσει ότι τα παιδάκια με σύνδρομα (το συντριπτικό ποσοστό) έχουν θέμα με την καρδιά τους, λιγότερο ή περισσότερο σοβαρό. Επομένως, όταν κάνεις έναν αναλυτικό υπέρηχο καρδιάς και βρεθεί μία υγιής καρδιά (με τα σημερινά μέτρα και δεδομένα του υπερήχου, όσο αυτός μπορεί να φτάσει) είναι βέβαιο (με μία ελάχιστη πιθανότητα να πέσει έξω) ότι το παιδάκι είναι υγιές. Θα μου πεις απόλυτη απάντηση πάλι δε θα έχεις. Και με την αμνιοπαρακέντηση όμως πάλι απόλυτη απάντηση δε θα έχεις. Έχω μία γνωστή η οποία είχε κάνει αμνιοπαρακέντηση γιατί βρήκαν ένα μικρό προβληματάκι στην καρδιά του μωρού και της βγήκε καθαρή. Παρ' όλα αυτά φαινόταν ότι ακόμα κάτι δεν πήγαινε καλά με το παιδί. Έφτασε να πάει στον Κύπρο Νικολαϊδη (αυτός που ανακάλυψε την αυχενική) ο οποίος με το που έκανε τον υπέρηχο της είπε ότι είναι βέβαιος ότι το παιδί έχει το "τάδε" σύνδρομο, το οποίο δυστυχώς δεν ανιχνεύεται στην αμνιοπαρακέντηση. Της είπε ότι είναι δικό της το θέμα αν θέλει να το γεννήσει όταν έρθει ο τοκετός (μια και δε θα κατάφερνε να ζήσει το κακομοιρούλι παρά μόνο λίγες ώρες) ή αν ήθελε να προκαλέσει τον τοκετό (να κάνει δηλαδή ευθανασία). Τελικά η κοπέλα πήρε τη δύσκολη απόφαση και το γέννησε νωρίτερα το παιδί της. Πράγματι, ο καρυότυπος επικύρωσε το σύνδρομο αυτό.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά... Δυστυχώς τίποτα δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει 100% την υγεία του παιδιού μας με τα σημερινά δεδομένα. Μόνο όταν έρθει στον κόσμο και το εξετάσουν οι γιατροί.

Το ηχοκαρδιογράφημα είναι μια πολύ δυναμική εξέταση. Όσο προχωρούν οι μελέτες αποδεικνύεται όλο και περισσότερο να το πω έτσι λαϊκά ότι ένα παιδάκι με σύνδρομο είναι σχεδόν αδύνατο (αν όχι ανύπαρκτο ή εξαιρετικά σπάνιο) να έχει μια άψογη καρδιά. Επομένως, έχουμε άλλο ένα εργαλείο στα χέρια μας!

Να επισημάνω όμως ότι και να βρει μια μανούλα κάτι στην καρδούλα του μωρού πάλι δε σημαίνει ότι το παιδί απαραίτητα έχει κάνει, απλώς κρούει τον κώδωνα του κινδύνου. Για παράδειγμα, αν στην εποχή που εγκυμονούσε η μητέρα μου σε μένα υπήρχαν αυχενικές και β επιπέδου, θα της είχαν προτείνει ίσως την αμνιοπαρακέντηση μια κι εγώ γεννήθηκα με μια ήπια ανεπάρκεια σε βαλβίδα της καρδιάς...

Η αμνιοπαρακέντηση είναι μια σπουδαία εξέταση, αλλά δεν είναι πανάκεια! Οι γιατροί που μας παρακολουθούν πρέπει να είναι καλοί επιστήμονες, διαβασμένοι και να έχουν σφαιρική εικόνα της πραγματικότητας και προπάντων να μη βάζουν πάνω απ' όλα το τομάρι τους ή την τσέπη τους μια και η αμνιοπαρακέντηση είναι ακριβούτσικη εξέταση.

Υπόψη και το echo (ηχοκαρδιογράφημα) κοστίζει 200 ? περίπου και γίνεται από ειδικό καρδιολόγο εμβρυικής ιατρικής!

Με το καλό τα μωράκια σας σε όλες! Δεν είναι κακό να ενημερωνόμαστε οι υποψήφιες μητέρες, ώστε να μπορούμε να διαφυλάττουμε τα παιδιά μας! Οι γιατροί κάνουν τη δουλειά τους, αλλά εμείς θα τα γεννήσουμε αυτά τα παιδιά και θα τα μεγαλώσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνουλα, εισαι μια ΓΛΥΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Αυτα μου ειπν ολοι!!! Και οι δυο γιατροι και η θεια μου που ειναι παιδιατρος. Απλα κλασικα το μυαλο της εγκυου τρεχει και φυσικα οταν τρεχει και μεσα στο ιντερνετ καπου λολαινεται!!! Οπως και να'χει ειμαι κιεγω αισιοδοξη οτι δεν εχει να κανει με συνδρομο αυτο το προβληματακι και οτι πρωτα ο Θεος θα διορθωθει μεσα στην κοιλιτσα κ οχι μετα. Κοριτσι μου γλυκο, ευχομαι μεσα απο την καρδια μου με το καλο το δευτερο παιδακι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Mummy , τι ωραια που τα γραφεις και αφιερωνεις τοσο χρονο για να μου τα εξηγησεις!!! Λοιπον σαν ανθρωπος θα σου πω οτι ειμι υπερ της επιστημης και καθε καινουριας μεθοδου(καλα, η αμνιο ειναι παλια...γενικα λεω) Αρα διευκρινιζω οτι την αμνιο δεν την απεφυγα λογω προκαταληψης αλλα λογω που οπως ειπε και η Αθηνα τα ποσοστα μου ηταν ιδια και επειδη ειδα οτι και οι ιδιοι οι γιατροι οχι μονο δε με εβαλαν περαιτερω σε διλλημα αλλα ηταν και αρνητικοι να την κανω. Σκεφτομενη τον κοπο που περασα (με φυσιολογικο βεβαια τροπο) για να πιασουμε το πρωτο μας παιδι και δεδομενου του σκληρου επαγγελματος του αντρα (καπετανιος με 8μηνες απουσιες) απλα δε θα ρισκαρα την πιθανοτητα(εστω και μηδαμινη) να χασω το παιδακι μας... Οσο για το ηχοκαρδιογραφημα πολυ ενδιαφεροντα οσα μου εγραψες...θυμαμαι ομως χαρακτηριστικα το γιατρο στη β"επιπ να μου λεει¨τελεια η καρδουλα του!!¨ μηπως γιαυτο δε μου προτεινε να κανω κ το καρδιογραφημα??? Εγω δεν το γνωριζα για να του το προτεινω...τωρα το εμαθα απο σας. Οπως και ναχει, ευχαριστω για τη συμπαρασταση και το χρονο σου να μου παραθεσεις ενδιφερουσες πληροφοριες γυωρα απο το θεμα.

 

Να ειστε γερες δυνατες και να χαιρεστε τις ομορφες οικογενειες σας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα, δεν ξερω αν πρεπει να κανω αμνιοπαρακέντηση ή οχι,

εκανα αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα με αποτελέσματα:

Α.Δ.=1.9

ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ: OΡΑΤΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ Β-HCG: 17,40 = 0.455MOM

PAPP-A: 3,100 = 0.933MOM

 

ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/248, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/596, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/1.872

 

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ:

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1/4.953, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18: 1/11.920, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13: 1/37.441

 

Εκανα το λάθος και συνεκρινα τις εξετασεις με αυτες του γιου μου 4χρονια πριν και επειδη τοτε ήταν διπλασια τα ποσοστα (καλυτερα εννοω) ακομα και η αυχενικη ηταν 1.5 και οχι 1.9 εχω αγχωθεί παρα πολύ.

Κατά την άποψη του γιατρού μου δεν υπάρχει λόγος να την κάνω, αλλα διαβάζω οτι και άλλες κοπέλες με επίσης καλά αποτελέσματα λόγω ηλικίας την έκαναν, (ειμαι 35 στα 36) και εχω πελαγώσει, (μαλλον παω για ζουρλομανδυα, εχω τρελλο αγχος).

ήμουν κι εγώ στην ίδια ηλικία όταν ήμουν έγκυος στο 2ο παιδάκι μου κι έκανα κι εγώ τη σύγκριση με το 1ο μου παιδί (3 χρόνια πριν). τα αποτελέσματά μας είναι παρόμοια κι ο γιατρός είπε ότι ηλικιακά ήμουν οριακά και δεν υπήρχε λόγος να την κάνω. ήμουν μέσα στο άγχος ότι κάτι δε θα πάει καλά. και στον 8ο μήνα μαθαίνω ότι φίλη μου, έγκυος στο 2ο παιδάκι της, κάνοντας την αμνιοπαρακέντηση (λόγω ηλικίας 37-38), το έχασε 2 μέρες μετά. είχε κι άλλο παιδάκι στο οποίο είχε κάνει αμνιοπαρακέντηση (λόγω κακού Α-test) κι όλα είχαν πάει καλά. οπότε ...ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!!

Το θέμα είναι να ακούμε την προτροπή του γιατρού μας και να έχουμε την τύχη με το μέρος μας!!

Link to comment
Share on other sites

cazolin μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λόγια, αυτα που σου εγραψα οχι απλα τα πιστευω αλλα τα εχω ζησει κι ολας, σου ευχομαι ολοψυχα με το καλο το μωρακι σου και ολα να πανε τελεια :)

 

sofi@p μου σε ευχαριστω για την απαντησή σου,

ευχομαι και ελπιζω να ειναι και σε μενα η τυχη με το μερος μας, να είσαι καλά και χαιρεσαι τα παιδακια σου :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα Αυχενική όπου μετρήθηκε 1.4 

Οι αιματολογικές εξετάσεις έδωσαν πιθανότητες: 1:16.750  Για σύνδρομο νταουν & 1:100.000 Για τις υπόλοιπες τρισωμιες. 

 

Ξέρω ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και ο γιατρός μου είπε ότι προχωράμε κανονικά χωρίς αμνιο. 

 

Ωστόσο, μου έβαλαν το ζιζανιο κάποιες άλλες νέες μαμάδες του κοντινού μου κύκλου, που είχαν κάνει αμνιο, ενώ τα αποτελέσματά τους ήταν καλά και μου έλεγαν περιστατικά για γνωστές τους όπου τελικά το μωράκι νοσουσε από σύνδρομο νταουν κι ότι το κατάλαβαν στη γέννα, γιατί δεν είχαν κάνει αμνιο. 

 

Η ηλικία μου είναι 32.

 

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί θα με τρελάνουν.. οντως υπάρχει ως πιθανότητα με τόσο καλά αποτελέσματα για κατι τετοιο  ή να σταματήσω απλά  να τις κάνω παρέα κ να ησυχάσω; χαχαχ

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Roisin1 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα Αυχενική όπου μετρήθηκε 1.4 

Οι αιματολογικές εξετάσεις έδωσαν πιθανότητες: 1:16.750  Για σύνδρομο νταουν & 1:100.000 Για τις υπόλοιπες τρισωμιες. 

 

Ξέρω ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και ο γιατρός μου είπε ότι προχωράμε κανονικά χωρίς αμνιο. 

 

Ωστόσο, μου έβαλαν το ζιζανιο κάποιες άλλες νέες μαμάδες του κοντινού μου κύκλου, που είχαν κάνει αμνιο, ενώ τα αποτελέσματά τους ήταν καλά και μου έλεγαν περιστατικά για γνωστές τους όπου τελικά το μωράκι νοσουσε από σύνδρομο νταουν κι ότι το κατάλαβαν στη γέννα, γιατί δεν είχαν κάνει αμνιο. 

 

Η ηλικία μου είναι 32.

 

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί θα με τρελάνουν.. οντως υπάρχει ως πιθανότητα με τόσο καλά αποτελέσματα για κατι τετοιο  ή να σταματήσω απλά  να τις κάνω παρέα κ να ησυχάσω; χαχαχ

 

 

 

 

 

Ναι, υπάρχει πιθανότητα 1 στις 16.750, όπως ακριβώς σου λέει το αποτέλεσμα. Το όλο νόημα αυτών των εξετάσεων είναι να σε κατατάξουν σε μία κατηγορία επικινδυνότητας, για να δεις αν αξίζει το ρίσκο μίας αμνιοπαρακέντησης ή όχι. Από εκεί και πέρα, προσωπικά θα άκουγα το γιατρό μου και αμφιβάλω αν θα ξαναμίλαγα καν σε όποιον παριστάνει το φίλο και χαίρεται τρομοκρατώντας τον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...