Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Δε φανταζόμουν ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτή την ενότητα.... Είχα ζητήσει παλιότερα τις συμβουλές σας στα θέματα θηλασμού και ομολογώ ότι με βοηθήσατε πολύ. Τώρα όμως είμαστε σε διαδικασία αποθηλασμού μιας και δε θα ήθελα να συνεχίζει να θηλάζει ο μικρούλης μου μετά το χρόνο. Μέχρι 4,5 μηνών θήλαζε αποκλειστικά. Μετά ξεκινήσαμε σταδιακά τις στερεές τροφές παράλληλα με θηλασμό. Στους 6,5 μήνες κόψαμε τους δυο νυχτερινούς θηλασμούς σχετικά εύκολα, παράλληλα με εκπαίδευση ύπνου με τη μέθοδο του ελεγχόμενου κλάματος. Από τότε θήλαζε πρωί-μεσημέρι-βράδυ και την υπόλοιπη μέρα έτρωγε με όρεξη όλα τα φαγητά (φρούτα, κρέατα, λαχανικά, γιαούρτι, αυγό). Πριν ένα μήνα περίπου (ήταν 9,5 μηνών) αποφάσισα να του κόψω σταδιακά το μεσημεριανό θηλασμό αφού έτσι κι αλλιώς θήλαζε το πολύ για 5 λεπτά και το αντικατέστησα με ξένο γάλα σε ποτηράκι. Έπινε το πολύ 50ml τη φορά και θεωρώντας ότι είναι ελάχιστο σταμάτησα να του δίνω. Πριν 3 μέρες είπα να κόψουμε και τον πρωινό θηλασμό θεωρώντας ότι αφού ξυπνάει πεινασμένος θα πίνει με όρεξη το ξένο γάλα! Φάνηκε όμως ότι λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.... Την πρώτη μέρα σπάραξε στο κλάμα και τριβόταν πάνω μου όλη την ώρα! Δεν τον θήλασα καθόλου αλλά ήπιε 120ml. Τη δεύτερη μέρα δεν είχαμε κλάματα αλλά ήπιε μόνο 50ml και σήμερα -τρίτη μέρα- ούτε 25ml!!! Αυτό που παρατήρησα είναι ότι εκνευρίζεται με τη διαδικασία και αν τον αφήσω χωρίς να πιει καθόλου και πάμε στα παιχνίδια του είναι χαρούμενος και δε δείχνει να πεινάει. Σήμερα πήρα το γάλα στο ποτηράκι μαζί και το έδωσα στον παιδικό να δοκιμάσουν μήπως το πιει αργότερα.

Νιώθω πολύ μπερδεμένη... Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός και σε καμία περίπτωση δεν το φανταζόμουν σαν μια διαδικασία με κλάματα, φωνές κι εκνευρισμό... Στεναχωριέμαι πολύ για το μικρό μου γιατί ήθελα αυτό το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού να λήξει όμορφα και να μου μείνει κι εμένα μια γλυκειά ανάμνηση... Ξέρω ότι οι θηλασμοί που μας έμειναν να κόψουμε είναι λίγοι και αφού δεν τους έχει συνδέσει με τον ύπνο θα είναι σχετικά πιο εύκολο αλλά με τρομάζει το γεγονός ότι δεν πίνει τελικά γάλα!! Θα μάθει άραγε ποτέ στο ποτηράκι και στο ξένο γάλα; Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

Εγω δεν θα ημουν τοσο απόλυτη...δηλαδή αν δεν το δέχεται οκ..θα ξανάπροσπαθήσω σε μια βδομάδα...και τι έγινε; Αν το εχει τοσο ανάγκη γιατι να τον "πιέζεις"; Σε βιάζει κάτι; Π.χ. Θες να τον αφήσεις κάπου για μερες η κάποιος άλλος συμαντικος λόγος που θέλεις να γίνει άμεσα ο αποθηλασμος; Το παιδι αντιδράει γιατι δεν ειναι έτοιμο και ειναι φυσιολογικό. Εμενα ο μικρος έκοψε μόνος του να θηλαζει το πρωι,15 μηνων...απλα ξύπνησε μια μερα και είπε ΜΑΜ! Του έδωσα το στηθος και δυσάνεχτισε λιγάκι...απο τότε πίνει κατσικίσιο σε ποτηρακι... Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς είμαστε σε φάση αποθηλασμού εδώ και πολύύύ καιρό.

Αυτή τη στιγμή, θηλάζει πρωι βράδι. Πίνει φρέσκο γάλα κανονικά και με χαρά. Απλά το πρωι, πχ, πινει εναλλάξ το φρέσκο (κρύο με καλαμάκι) και θηλάζει. Το βράδι θηλάζει πιο προσηλωμένος, αλλά που και που σηκώνεται και κοιτάει το βιβλίο που διαβάζω, ή μου μιλάει. Δεν έχει πρόβλημα να μην θηλάσει, αρκεί να μην είμαι εγώ εκεί. Αν είμαι εκεί δεν το συζητάει, και το ζητάει.

Κάθε ένας από τους δύο θηλασμούς διαρκούν συνολικά (μαζί με τις διακοπές) περίπου μισή ώρα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν του έχω αρνηθεί ποτέ (εκτός από τη διάρκεια της μέρας τώρα, που πλέον το ξέρει και δεν κλαίει αν του αρνηθώ), και δεν θέλω. Θα ήθελα να αποθηλάσει ομαλά.

Απλά έχω πλέον κουραστεί, αισθάνομαι ενόχληση αρκετές φορές (νιώθω overtouched) και δεν βλέπω φως.

 

Θα δεις φως εντελώς ξαφνικα μια μερα, στο υπόσχομαι! Οσο συνεχίζεις ομαλά, απλα ενα βραδυ δε θα θελει γαλα. Δεν έχω προλάβει να αλλάξω την υπογραφή μου αλλα τελικά αποθηλασαμε κι εμείς πριν απο λίγες μερες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

γειά σας εμείς είμαστε 18 μηνών, θηλαζουμε ακομα πρωι κ βραδυ κ μονο μεσημερι οταν θελω να ξεκουραστώ εγώ και να κοιμηθούμε παρεα το μεσημερι. (ξενυχτι δουλειας=αυπνη μαμά)

 

δεν καταλαβαίνω το αγχος των μαμαδων για το αν θα πιεί το παιδί τους γάλα φρέσκο, στο ποτήρι. είναι ένα άγχος φτιαχτό από τις διαφημίσεις!

 

ναι είναι ένας πρακτικός τρόπος να δωσεις πρωτείνη στο παιδί, απευθείας το πρωί, έτοιμη μεσα στο κουτί ! αυτό μόνο όμως...

 

της δικιάς μου δεν της αρεσε ποτε - της εδωσα όλα ! ακομα και με μελι και δεν της αρεσει ουτε το μελι ουτε το γαλα ουτε και μαζι, ουτε κρυο ουτε ζεστο. οκ! τι να κάνουμε!

 

πρωινό τρώει ομελέτα με κατσικίσιο γάλα και είναι ΓΙΑΜΜΙ

δεν την ενδιαφέρει να το πιεί.

 

τρώει τυρι, γιαουρτι και τρώει τα πάντα ΟΛΑ γενικά, όμως σε περισσότερα μικρότερα γεύματα και χωρίς να τρώει πάντα ένα μεγάλο γεύμα το μεσημερι.

 

όλα είναι χαλαρά, και ποτέ δεν αγχωθηκα ουτε την πιεσα.

 

δεν θελει ποτε το ίδιο πραγμα καθε μερα και ετσι τις προσφερω παντα εναλλακτικές θεωρώ πολύ σημαντικό να ξέρει οτι μπορεί να επιλέξει κ να αναπτύξει την αισθηση της ορεξης /πεινας για συγκεκριμένα πράγματα.

 

παντα θελει και το ενα και λιγο το αλλο και απο το άλλο πχ πρωινό μπορεί να φάει,

2 -3 κομματια μπανανας 2 -3δαμασκηνα 1-3 μπαστουνακι τυρι, 1 παξιμαδι βρεγμενο με λιγο λαδι

σε αλλη αναλογία ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ή

ομελέτα με γάλα κατσικίσιο και ψωμί, ή γιαούρτι, ή παλιότερα της εδινα και ομελετακια με αλευράκι (καλαμποκάλευρο) μεσα ,

 

όλα είναι αναλογα την ορεξή της της προσφέρω ότι έχω

.

αποτέλεσμα είναι είναι χαρούμενη να δοκιμαζει τα πάντα, (όλα! ψαρια, λαχανικά οσπρια σκορδο, σαλάτα, ολα μεχρι και ωμά καρότα σε λεπτό μπαστούνι)

και δεν εχουμε κανένα πρόβλημα στην προσληψη βάρους ούτε στην όρεξή της.

και τρώει μόνη της με το μικρό πιρουνακι του φρούτου, ή το κουτάλι

αυτό που έχει όρεξη να φάει! :)

 

γάλα φρέσκο ΔΕΝ θέλει, και ΔΕΝ το χρειάζεται, και αδιαφορώ!

 

απενοχοποιηθείτε απο την πίεση των διαφημίσεων που θελει τα παιδιά να πινουν κάθε μέρα γαλα στο ποτήρι.

 

το ασβέστιο μπορούν με χίλιους άλλους τρόπους να το τρώνε!!!

 

οσες ανησυχείτε δοκιμάστε τη ομελέτα με κατσικίσιο γάλα και θα τρελλαθείτε.

(την μοιραζόμαστε συχνά!η γεύση του κατσικίσιου δεν περνάει στην ομελέτα)

 

πιστευω οτι πρεπει να διαχωρίζεται η προσπάθεια αποθηλασμού με το αν ενα παιδί πίνει γάλα στο ποτήρι ή μπιμπερό.

 

εμενα το πρωτο πραγμα που της προσφέρω και εχει μαθει το πρωί, εινια

κριτσίνια (καρότου πχ) + νερό.

ουτε γάλα ούτε κάτι άλλο.

 

για το απόγευμα τωρα προσθεσα και στο μενού τα λεγόμενα cookies που ειναι απομιμηση αυτων που τρωει η μαμα, λολ αλλα ειναι απλως

μουσλι ανακατεμένο με ζεστό νερό και λιγο μέλι κ λιγο βουτυρο, αφηνεις σε ενα ταψι να μουλιάσει, και ψήνεις μεχρι να γίνει σφιχτό κ κόβεις σε κομμάτια. είναι το τελευταίο hit. συνήθως μετα τον πρωινό πολύ σύντομο θηλασμό τρεχει να τα παρει απο το ψυγείο!!!

 

οσο περισσοτερο της αρεσει να τρωει /απολαμβάνει την διαδικασία, τοσο περισσοτερο δεν την ενδιαφερουν οι ημερησιοι θηλασμοι.

 

να πω οτι το βραδι σπανια τρωει κατι βαρυ ή πολύ, ουτε γαλα πινει,

θηλαζει απο μενα, όχι με πολύ γαλα όμως, νομιζω εχω ελάχιστα.

κοιμαται ομως συνήθως ολη την νυχτα κανονικά (ευτυχως στο κρεβατι της! ).

στην καμπύλη ειμαστε χωρίς καμία αποκλιση μονίμως στο 50%.

 

αυτό που εχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι η διαδικασία αυτή του φαγητού, είναι τεράστιο μάθημα επικοινωνίας για το παιδί απέναντι στην μαμά του και ανάποδα.

μαθαίνεις στο παιδί να αναγνωρίζει τι είναι αυτό που θέλει, να το λέει ή να το δείχνει, του μαθαίνεις ότι μπορεί να το επιλέγει και οτι σέβεσαι την επιλογή του.

είναι μάθημα σεβασμου ο ενας προς τον άλλο !

 

και ανάποδα, μαθαίνει πχ τωρα αντί να πετάει το φαγητό κάτω όταν δεν το θέλει, να μου το προσφέρει εμένα. εχει μαθει οτι μπορεί να πει όχι σε κάτι. πχ οταν δεν θελει το φαγητό, να λέει όχι.

 

φοβερό μάθημα ζωής όλο αυτό. ΟΛΟΙ οι κόποι κ η κουραση να βρεις τι ειναι αυτό που θέλει, ΑΞΙΖΟΥΝ όπως είδα.

φιλακια σε ολες!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

α! πριν απο καποιο διαστημα ειχα και εγω θεμα με το overtouched!

αυτό που εκανα ηταν να γυρναω σιγα σιγα απο την αλλη του στυλ "πεφτω για υπνο αντε γεια ουαχ χασμουρητο " χρ χρ χρ μπρουμυτα

οποτε δεν μπορουσε να βρει το βυζι.

αν ηπιε οτι υπηρχε και ειναι κουρασμενη να κοιμηθει, δεν διαμαρτυρόταν παρα μονο για 2 δευτερα.

 

αυτό διήρκεσε μονο μια -δυο εβδομάδες- και τώρα ήδη μονη της σταματάει το θηλασμό μετά το 1 λεπτό κ τσακ κοιμηθηκε. το τελειο.

δεν "τυραννιέται" δηλαδή άλλο, τελείωσε δηλ.

 

και το πρωί για να σημαδεψω αυτη τη στιγμή - δηλ "ποτε η μαμα δε μπορεί αλλο, "

της προσφερα εκεινη τη στιγμή επιτοπου με χαρα,

νερό, ή κριτσίνι που τα εχω παντα στο κομοδίνο!

mission accomplished.

της εμαθα μαλιστα το aua δηλαδή πότε πονάει η μαμά,

ξέρει δηλαδή τι σημαίνει ποναω.

 

ε όταν ποναγα απο το overtouched της το λεγα "μαμα αουα αουα βαβα" κ ταυτόχρονα προσφερα νερο/κριτσινι.

[η γλωσσα που καταλααβίνει οταν πονεσε, τωρα της το λεω σε κανονικη γλωσσα πλεον αλλα σε αλλες στιγμες -οχι για αυτο δηλ μιας και ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ αυτό το περα δωθε]

 

το πρωί λοιπον νερο/κριτσινι

και το βραδυ σιγα σιγα μπρουμυτα και χρ χρ.

 

στην αρχή μπορεί να είχε γκρινιάξει αλλά κατάλαβε γρήγορα το μηνυμα!\

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου άρεσαν πολύ αυτά που έγραψες!! Η αλήθεια είναι ότι και με την παιδίατρο που μίλησα μου είπε πάνω κάτω τα ίδια. Ότι δηλαδή δεν πειράζει αν δεν πίνει γάλα, αρκεί να παίρνει το ασβέστιο που χρειάζεται με άλλους τρόπους, γιαούρτι, τυρί, μπρόκολο που ευτυχώς τα τρώει όλα πολύ ευχάριστα! Σκέφτομαι να του δώσω περιθώριο ένα μήνα, χωρίς να τον πιέζω για το πρωινό γάλα και μετά θα δοκιμάσω τις εναλλακτικές που πιστεύω ότι θα τις δεχτεί πολύ πιο εύκολα.

Χθες το μεσημέρι ήπιε 50ml ενώ εγώ έκανα τον καραγκιόζη! Το απόγευμα αργά του έδωσα πάλι με το ποτηράκι και ήπιε 100ml (πάρτυ!!!), μετά κάναμε μπάνιο και πριν κοιμηθεί θήλασε ούτε δέκα λεπτά και κοιμήθηκε μόνος του όπως συνήθως! Σήμερα το πρωί μόλις ξύπνησε τον άλλαξα, τον έντυσα και τον πήγα κατευθείαν στο σαλόνι για να παίξει. Ούτε κλάματα ούτε τίποτα! Λίγο αργότερα τον έβαλα στο καρεκλάκι του φαγητού και προσπάθησα να του δώσω με το ποτηράκι το γάλα, ήπιε 25ml (κλασικά....) και μετά μου έσπρωχνε το ποτήρι! Δεν τον πίεσα καθόλου, τον ξαναγύρισα στα παιχνίδια του και μετά από λίγο φύγαμε για τον παιδικό. Υπάρχει περίπτωση να μην πεινάει μετά από τόσες ώρες νηστικός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δεις φως εντελώς ξαφνικα μια μερα, στο υπόσχομαι! Οσο συνεχίζεις ομαλά, απλα ενα βραδυ δε θα θελει γαλα. Δεν έχω προλάβει να αλλάξω την υπογραφή μου αλλα τελικά αποθηλασαμε κι εμείς πριν απο λίγες μερες.

 

:-)

Ερώτηση: πώς αισθάνεσαι; (το σκέφτομαι πολύ αυτές τις μέρες)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

α! πριν απο καποιο διαστημα ειχα και εγω θεμα με το overtouched!

αυτό που εκανα ηταν να γυρναω σιγα σιγα απο την αλλη του στυλ "πεφτω για υπνο αντε γεια ουαχ χασμουρητο " χρ χρ χρ μπρουμυτα

οποτε δεν μπορουσε να βρει το βυζι.

αν ηπιε οτι υπηρχε και ειναι κουρασμενη να κοιμηθει, δεν διαμαρτυρόταν παρα μονο για 2 δευτερα.

 

αυτό διήρκεσε μονο μια -δυο εβδομάδες- και τώρα ήδη μονη της σταματάει το θηλασμό μετά το 1 λεπτό κ τσακ κοιμηθηκε. το τελειο.

δεν "τυραννιέται" δηλαδή άλλο, τελείωσε δηλ.

 

και το πρωί για να σημαδεψω αυτη τη στιγμή - δηλ "ποτε η μαμα δε μπορεί αλλο, "

της προσφερα εκεινη τη στιγμή επιτοπου με χαρα,

νερό, ή κριτσίνι που τα εχω παντα στο κομοδίνο!

mission accomplished.

της εμαθα μαλιστα το aua δηλαδή πότε πονάει η μαμά,

ξέρει δηλαδή τι σημαίνει ποναω.

 

ε όταν ποναγα απο το overtouched της το λεγα "μαμα αουα αουα βαβα" κ ταυτόχρονα προσφερα νερο/κριτσινι.

[η γλωσσα που καταλααβίνει οταν πονεσε, τωρα της το λεω σε κανονικη γλωσσα πλεον αλλα σε αλλες στιγμες -οχι για αυτο δηλ μιας και ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ αυτό το περα δωθε]

 

το πρωί λοιπον νερο/κριτσινι

και το βραδυ σιγα σιγα μπρουμυτα και χρ χρ.

 

στην αρχή μπορεί να είχε γκρινιάξει αλλά κατάλαβε γρήγορα το μηνυμα!\

 

Καλημέρα,

Αυτό το συναίσθημα με το overtouched ή touched out δεν το νιώθω μόνο με το παιδί. Το νιώθω και με τον σύντροφό μου καμιά φορά τον τελευταίο καιρό. Δηλαδή, μυρμηγκιάζω όταν με αγγίζουν. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι πολύ ερωτευμένη με τον σύντροφό μου, και λατρεύω το παιδί μου. Απλά αισθάνομαι ότι το σώμα μου δεν είναι δικό μου, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ότι είναι είναι ένα σκεύος διαφόρων χρήσεων, αλλά όχι δικό μου.

Όταν θηλάζω αρκετές φορές νιώθω ενόχληση, δεν θα το έλεγα πόνο. Βέβαια υπάρχουν και εκείνες οι στιγμές που νιώθω να με πλημμυρίζει απίστευτη ευτυχία και τρυφερότητα. Δεν ξέρω πώς να περιγράψω τα συναισθήματά μου, αλλά ελπίζω αρκετά σύντομα να αποφασίσει ο μικρός να αποθηλάσει γιατί νιώθω πολύ μπερδεμένη.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο θέμα με το γάλα, ο γιατρός μου είχε πει ότι όταν αποθηλάσει ακόμα κι αν δεν πιεί ποτέ ξανά γάλα δεν πειράζει. Αρκεί να παίρνει ασβέστιο και πρωτεϊνη από άλλες πηγές, όπως γιαούρτι, τυρί ακόμα και φυτικές πηγές ασβεστίου, όπως τα αμύγδαλα ή τα φασόλια κλπ κλπ

Απλά έτυχε να του αρέσει το γάλα κρύο με το καλαμάκι και έτσι του δίνω όποτε μου ζητάει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην πεινάει μετά από τόσες ώρες νηστικός;
και εμενα πολλες φορές ξυπναει και δε θελει πολλα , θελει επειτα μετα απο καμια ώρα δυο ώρες.

και εγω ανησυχουσα στην αρχή γενικά αλλά είδα ότι η όρεξη είναι κατι σχετικό. δεν εχει καθε μερα την ιδια ώρα πολύ όρεξη, όπως ουτως η αλλως και εγω/εμείς οι ενήλικες, έτσι νομίζω δηλαδή.

 

 

 

 

Καλημέρα,

Αυτό το συναίσθημα με το overtouched ή touched out δεν το νιώθω μόνο με το παιδί. Το νιώθω και με τον σύντροφό μου καμιά φορά τον τελευταίο καιρό. Δηλαδή, μυρμηγκιάζω όταν με αγγίζουν. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι πολύ ερωτευμένη με τον σύντροφό μου, και λατρεύω το παιδί μου. Απλά αισθάνομαι ότι το σώμα μου δεν είναι δικό μου, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ότι είναι είναι ένα σκεύος διαφόρων χρήσεων, αλλά όχι δικό μου.

Όταν θηλάζω αρκετές φορές νιώθω ενόχληση, δεν θα το έλεγα πόνο. Βέβαια υπάρχουν και εκείνες οι στιγμές που νιώθω να με πλημμυρίζει απίστευτη ευτυχία και τρυφερότητα. Δεν ξέρω πώς να περιγράψω τα συναισθήματά μου, αλλά ελπίζω αρκετά σύντομα να αποφασίσει ο μικρός να αποθηλάσει γιατί νιώθω πολύ μπερδεμένη.

 

ε μαλλον εχεις κουραστεί...! βρες απο τα κολπα αυτά πως θα μειώσεις, για να αισθανθείς καλύτερα. πόσο είπαμε οτι είναι ? όταν ξεκουραστείς λίγο,

θα θηλάζεις όχι τόσο συχνά, αλλά με περισσότερη χαρά! αξίζει περισσότερο αυτό παρά να διατηρείς την ποσότητα (σε πολλά sessions) χωρίς όμως εσύ να είσαι χαρούμενη.

 

και εγώ θέλω να μαθω πως αισθάνεται τώρα η φίλη μας που πρόσφατα αποθήλασε!

 

εμενα μου αρεσε και ενα βιντεο της mamanatural παρα πολύ (είναι ΘΕΑΑΑΑΑ)

 

http://www.mamanatural.com/5-tips-on-weaning-toddler/

 

[YOU TUBE]cYYdFvWa9iU[/YOU TUBE]

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σ/κ του έδινα κρέμα δημητριακών με γάλα, πολύ αραιή, και τελικά έπινε κάθε μέρα 200ml με αυτό τον τρόπο!!! Και το καλύτερο; Ήθελε κι άλλο!!!! Από χθες του έδωσα ένα εκπαιδευτικό ποτηράκι να περιεργάζεται μήπως και καταφέρουμε να πίνουμε γάλα από κει... Κατά τα άλλα τρώει τα πάντα και σε πολύ καλές ποσότητες οπότε θεωρώ ότι κάνει ισορροπημένη διατροφή. Το βραδινό θηλασμό θα τον κρατήσω για αρκετό καιρό ακόμα... Αρχικά σκεφτόμουν μέχρι να συνηθίσει σε κάποιο ποτηράκι ώστε να πίνει γάλα από κει αλλά τώρα σκέφτομαι ότι θέλω να θηλάσω λίγο ακόμα γιατί μετά θα μου λείψει πολύ... Νομίζω ότι πιο πολύ είμαι εγώ μπερδεμένη τελικά και όχι ο μικρός μου μαϊμουδάκος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας,

Θα ηθελα κι εγω την βοηθεια σας για το θεμα του αποθηλασμου.Εχω ενα κοριτσακι 9,5 μηνων το οποιο θηλασα αποκλειστικα μεχρι τον πεμπτο μηνα και μετα αρχισαμε και τις στερεες τις οποιες δεν εχει δεχτει και τοσο τελεια!!!Γενικως δεν ειναι καλοφαγο μωρακι αλλα αυτο που με απασχολει πολυ ειναι ο θηλασμος.Δεν με ενοχλει να συνεχισω να την θηλαζω,αλλα με αγχωνει το οτι κοιμαται μονο θηλαζοντας!Τον τελευταιο καιρο ξυπναει πολυ τα βραδια και θηλαζει παρα πολυ ωρα!Την γυρναω στην κουνια της και αμεσως κλαιει για να ξαναθηλασει,αφου στο τελος δεν αντεχω αλλο ξυπνια και την παιρνω στο κρεβατι μου και οσο θηλαζει κοιμαμαι!Νιωθω τρομερες τυψεις,οτι κανω κατι λαθος!Παντα ξυπνουσε αλλα θηλαζε 10-20 λεπτα και την ξαναεβαζα στην κουνια της!Νιωθωοτι αντι να κανω βηματα μπροστα παω πισω!!!Αφου νομιζω οτι θα παει πανεπιστημιο και ακομα θα θηλαζει!Σας παρακαλω επειδη διαβαζω παρομοιες περιπτωσεις πειτε μου τι κανατε!!!Δεν με ενδιαφερει να αποθηλασω συντομα απλα πειτε μου αν θα βρω τροπο οταν ερθει η ωρα!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ε μαλλον εχεις κουραστεί...! βρες απο τα κολπα αυτά πως θα μειώσεις, για να αισθανθείς καλύτερα. πόσο είπαμε οτι είναι ? όταν ξεκουραστείς λίγο,

θα θηλάζεις όχι τόσο συχνά, αλλά με περισσότερη χαρά! αξίζει περισσότερο αυτό παρά να διατηρείς την ποσότητα (σε πολλά sessions) χωρίς όμως εσύ να είσαι χαρούμενη.

 

Κοίταξε δεν θηλάζει καθόλου συχνά. Δύο φορές τη μέρα. Και όχι φουλ. Είναι 2μιση. Είμαστε σε φάση αποθηλασμού. Απλά ναι, έχω κουραστεί. Δεν είναι πλέον η συχνότητα, αλλά η αίσθηση που έχω ότι δεν μου ανήκει το σώμα μου. Ξέρω ότι έχω περάσει πολύ δυσκολότερα, με ατέλειωτες ώρες θηλασμού και δεν είχα πρόβλημα.

Το βιντεάκι το έχω δει (τα έχω ψάξει όλα αυτά στο internet) και από όλα όσα έχω δει (πχ που λένε στο παιδί εχει χτυπήσει το στήθος ή το βάφουν με κραγιόν ή βάζουν τσιρότα), ήταν η πιο σωστή μέθοδος αυτή της mamanatural . Απλά δεν πιάνει σε μας. Θα πιεί το υποκατάστατο, αλλά θα θηλάσει κιόλας. Μια το ένα, μια το άλλο, και δεν θέλω να τον πιέσω.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Θα ηθελα κι εγω την βοηθεια σας για το θεμα του αποθηλασμου.Εχω ενα κοριτσακι 9,5 μηνων το οποιο θηλασα αποκλειστικα μεχρι τον πεμπτο μηνα και μετα αρχισαμε και τις στερεες τις οποιες δεν εχει δεχτει και τοσο τελεια!!!Γενικως δεν ειναι καλοφαγο μωρακι αλλα αυτο που με απασχολει πολυ ειναι ο θηλασμος.Δεν με ενοχλει να συνεχισω να την θηλαζω,αλλα με αγχωνει το οτι κοιμαται μονο θηλαζοντας!Τον τελευταιο καιρο ξυπναει πολυ τα βραδια και θηλαζει παρα πολυ ωρα!Την γυρναω στην κουνια της και αμεσως κλαιει για να ξαναθηλασει,αφου στο τελος δεν αντεχω αλλο ξυπνια και την παιρνω στο κρεβατι μου και οσο θηλαζει κοιμαμαι!Νιωθω τρομερες τυψεις,οτι κανω κατι λαθος!Παντα ξυπνουσε αλλα θηλαζε 10-20 λεπτα και την ξαναεβαζα στην κουνια της!Νιωθωοτι αντι να κανω βηματα μπροστα παω πισω!!!Αφου νομιζω οτι θα παει πανεπιστημιο και ακομα θα θηλαζει!Σας παρακαλω επειδη διαβαζω παρομοιες περιπτωσεις πειτε μου τι κανατε!!!Δεν με ενδιαφερει να αποθηλασω συντομα απλα πειτε μου αν θα βρω τροπο οταν ερθει η ωρα!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Ειναι πολυ μικρη ακόμα.Μεχρι τον πρωτο χρονο η κυρία τροφή ειναι το γαλα! Μήπως την ημερα προσπαθείς να την ξεγελάσεις για να φάει στερεα και δεν την θηλαζεις οσο θα ήθελε; οποτε οτι δεν τρωει την ημερα θελει να το φάει τη νύχτα; Το σωστό ειναι να της δίνεις την στερεα τροφή οσο φάει κι ας ειναι 2 κουταλιές και μετα θηλασμος. Κι εμενα ο μικρος μεχρι 10 μηνων δεν έτρωγε καλα και ξαφνικά οταν πεινασε,αντί να έρθει στο στηθος οπως έκανε πάντα,πηγε στον πάγκο της κουζίνας!!! Επισης αν βγάζει δοντακια μπορει να μην θελει να φάει στερεα τροφή! Παντως οτι και να ειναι θα περασει! Ολα φάσεις ειναι.. Σε ενα μηνα μπορει ξαφνικά να τρωει καλα και να μην θηλαζει τοσο! Μην πελαγωνεις,δώσε της χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δεν θηλάζει καθόλου συχνά. Δύο φορές τη μέρα. Και όχι φουλ. Είναι 2μιση. Είμαστε σε φάση αποθηλασμού. Απλά ναι, έχω κουραστεί. Δεν είναι πλέον η συχνότητα, αλλά η αίσθηση που έχω ότι δεν μου ανήκει το σώμα μου. Ξέρω ότι έχω περάσει πολύ δυσκολότερα, με ατέλειωτες ώρες θηλασμού και δεν είχα πρόβλημα.

Το βιντεάκι το έχω δει (τα έχω ψάξει όλα αυτά στο internet) και από όλα όσα έχω δει (πχ που λένε στο παιδί εχει χτυπήσει το στήθος ή το βάφουν με κραγιόν ή βάζουν τσιρότα), ήταν η πιο σωστή μέθοδος αυτή της mamanatural . Απλά δεν πιάνει σε μας. Θα πιεί το υποκατάστατο, αλλά θα θηλάσει κιόλας. Μια το ένα, μια το άλλο, και δεν θέλω να τον πιέσω.

 

Macorina ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου. Πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στον αριθμό 5 σε αυτό που έστειλε η Μαρία.

 

5. Make the decision

 

Φαίνεται απλό αλλά δεν είναι.

 

Ουσιαστικά εγώ πέρασα αρκετό καιρό που ήμουν με το ένα πόδι εδώ κ το αλλο εκεί, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Με φόβιζε πολύ πως θα γίνει αν θα πληγωθεί κλπ.

 

Για μένα όλα λειτούργησαν όταν είπα μέσα μου: οκ το ιδανικό θα ήταν να σταματήσει μόνος του αλλά πλέον έχω δώσει ότι καλύτερο κ έχει σημασία και η δική μου ανάγκη να σταματήσω. Δηλαδή απενοχοποιήθηκα. Ένιωθα ακριβώς τα ίδια με σένα. Όταν ένιωσα βαθιά στο πετσί μου ότι σε αυτή τη σχέση παίζουν ρόλο και τα δικά μου συναισθήματα και ότι δεν είναι κακό να ακούσω και τις δικές μου ανάγκες απέκτησα την ψυχολογική σιγουριά που με βοήθησε να το καταφέρω.

 

Για την κοπέλα στο βίντεο ήταν πολύ βοηθητικό ενδεχομένως, το ότι μπήκε μπροστά η υγεία του επόμενου μωρού, οπότε ίσως αυτό λειτούργησε απενεχοποιητικά επίσης. Δηλαδή "δεν το κάνω για μένα αλλά για το επόμενο μωρό μου".

 

Θεωρώ ότι όταν το νιώσεις αυτό θα ανταποκριθεί διαφορετικά και το παιδί στις προσπάθειες που κάνεις και θα δεις αποτέλεσμα.

 

(πχ που λένε στο παιδί εχει χτυπήσει το στήθος ή το βάφουν με κραγιόν ή βάζουν τσιρότα)

 

καλά ποιος τα προτείνει αυτά;;; πολύ υποτιμητικά για το παιδί.....!!! αντιφατικά μηνύματα κ ψέματα για ποιό λόγο; και πόσο απότομο! κανένας σεβασμός κρίμα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Alexia σ'ευχαριστω παρα πολυ!Μου δινεις ελπιδες!Η αληθεια ειναι οτι σημερα εχω αγχωθει παρα πολυ!Εχω απο εχτες συνεχεια πυρετο πανω απο 39 και παιρνω συνεχεια αντιπυρετικα!Μαλλον θα παρω και αντιβιωση ειπε ο γιατρος και δε θα μπορω να την θηλασω!Τι θα κανω?Κοντευω να τρελαθω!Η μικρη δεν νανουριζεται αλλιως και σιγουρα θα κλαιει αν δεν την θηλασω!Τι κανουνε σε τετοιες περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alexia σ'ευχαριστω παρα πολυ!Μου δινεις ελπιδες!Η αληθεια ειναι οτι σημερα εχω αγχωθει παρα πολυ!Εχω απο εχτες συνεχεια πυρετο πανω απο 39 και παιρνω συνεχεια αντιπυρετικα!Μαλλον θα παρω και αντιβιωση ειπε ο γιατρος και δε θα μπορω να την θηλασω!Τι θα κανω?Κοντευω να τρελαθω!Η μικρη δεν νανουριζεται αλλιως και σιγουρα θα κλαιει αν δεν την θηλασω!Τι κανουνε σε τετοιες περιπτωσεις?

Περαστικά σου ευχομαι! Υπάρχουν αντιβιωσεις συμβατές με τον θηλασμο πχ. Amoxil η augmentin η και άλλες σιγουρα! Για αυτές τις δυο το ξερω σιγουρα! Οποτε βρες μια συμβατή αντιβίωση και συνέχισε να θηλαζεις κανονικά το μωρο σου! Ασε που τωρα που είσαι άρρωστη της δίνεις έτοιμα αντισώματα και πιθανό ακόμα κι αν κολλήσει να το περασει πιο ελαφριά!!

Link to comment
Share on other sites

Οι αγελάδες περνούν αντιβίωση προληπτικά για 365 μερες το χρονο...λογο των πληγών που έχουν στις θηλές τους απο το πολυ άρμεγμα..οποτε και να περασει λιγο αντιβίωση στο γαλα για λίγες μερες μικρό το κακό..περαστικά και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Macorina δεν ξέρω αν έκανες κάτι στις μέρες που πέρασαν, αλλα επειδή περάσαμε τη φάση σας ακριβώς, θα γράψω τι δούλεψε σε εμάς. Ο μπαμπάς πήγε ΣΚ στη γιαγιά να δει τους φίλους του και να δουν και τα παιδιά τους φίλους τους εκεί. Με άλλα λόγια ήταν ένα περιβάλλον οικείο και ευχάριστο, και παράλληλα αρκετά ώριμα τα παιδάκια να τα ρωτήσουμε αν συμφωνούν να ξαναδουν τη μαμά σε 2 μέρες και να καταλάβουν τι ακριβώς συνεπάγεται αυτό, χωρίς να τους αναφέρουμε εμείς τίποτα συγκεκριμένο για θηλασμό. Ήταν όμως έτοιμα και τα δύο και έβλεπαν το θέμα χαλαρά και δεν είχαν σύνδεση του στήθους με ύπνο ή κάτι τέτοιο. Ένα χαλαρό σπρώξιμο και μια απόφαση έλειπαν. Δεν το πολυκατάλαβαν ούτε εκείνα ούτε εγώ...

 

Γουάου στη mamanatural πήρε 6 μήνες; Στην εποχή που το ξεκίνησε εκείνη δεν έβλεπα τα παιδιά έτοιμα απλώς και είπα ας δούμε λίγο μετά, δεν με πείραζε κιόλας, δεν είχε ξεκινήσει να με ενοχλεί σοβαρά και ηταν ορατά τα ωφέλη του να συνεχίσει ο θηλασμός. Λίγο μετά τα παιδιά ήταν έτοιμα από μόνα τους και μας πήρε μέρες, όχι μήνες... Αλλά τέτοια πράγματα μπορεί να είναι εξατομικευμένα. Εμείς το να βοηθάει ο μπαμπάς με τα βραδυνά ξυπνήματα για να μην ξυπνάει η μαμά για θηλασμούς το κάναμε από τους 8 μήνες... Οπότε δεν μου έλειπε να κοιμηθώ...

 

Επίσης στη φάση που είστε, βοηθάει να μη χρησιμοποιείς το έπιπλο που έχουν συνδέσει με χουζούρι και θηλασμό, κοινώς αν σε πετυχαίνουν συνέχεια όρθια, μπορεί να μην τους περνάει από το μυαλό να ζητήσουν θηλασμό.

 

Πάντως και εγώ απενοχοποιημένη ήμουν, γιατί από όσο καταλάβαινα, το πιο φυσικό ειναι να ξεκινήσει ο αποθηλασμός από τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δεν θηλάζει καθόλου συχνά. Δύο φορές τη μέρα. Και όχι φουλ. Είναι 2μιση. Είμαστε σε φάση αποθηλασμού. Απλά ναι, έχω κουραστεί. Δεν είναι πλέον η συχνότητα, αλλά η αίσθηση που έχω ότι δεν μου ανήκει το σώμα μου. Ξέρω ότι έχω περάσει πολύ δυσκολότερα, με ατέλειωτες ώρες θηλασμού και δεν είχα πρόβλημα.

Το βιντεάκι το έχω δει (τα έχω ψάξει όλα αυτά στο internet) και από όλα όσα έχω δει (πχ που λένε στο παιδί εχει χτυπήσει το στήθος ή το βάφουν με κραγιόν ή βάζουν τσιρότα), ήταν η πιο σωστή μέθοδος αυτή της mamanatural . Απλά δεν πιάνει σε μας. Θα πιεί το υποκατάστατο, αλλά θα θηλάσει κιόλας. Μια το ένα, μια το άλλο, και δεν θέλω να τον πιέσω.

 

Πάντως αν εχει μειωθεί στις 2 φορές την ημερα τα πας πολυ καλα!! Σιγουρα σε κανά μήνα θα το βαρεθεί και αυτο!!

 

Καταλαβαινω απόλυτα τι εννοείς για το σώμα σου, δεν θηλασες και λίγο αλοιμονο!! Εγω προςωπικα θα το εκοβα σε μια φορά για καμμια βδομαδα μαι μετα τελος, αν θέλει να κλαψει καλώς! Στο κατω κατω καλα να μάθουν το Οχι μερικές φορές !! Και μπορει και να μην κλαψει και πολυ ......

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ απενοχοποιημένη ήμουν, γιατί από όσο καταλάβαινα, το πιο φυσικό ειναι να ξεκινήσει ο αποθηλασμός από τη μαμά.

 

Χμ...εξαρτάται πιστεύω. Υπάρχουν περιπτώσεις (θεωρητικά τουλάχιστον) που το ίδιο το παιδί το σταματά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια όταν νιώσει έτοιμο. Εγώ σε αυτό βασιζόμουν και περίμενα....δεν ξέρω αν το φανταζόμουν λάθος αλλά ήθελα να "σεβαστώ" τον ρυθμό του. Από εμένα είχε ξεκινήσει κάποια καθοδήγηση νωρίτερα με το να μειώνουμε σιγά σιγά με απόσπαση προσοχής ή με το να μην πίνει έξω κλπ.

Είχα την κρυφή ελπίδα ότι όσο περνάει ο καιρός ίσως κάποια στιγμή το κόψει μόνος του...και γι' αυτό κουράστηκα γιατί για κάποιο διάστημα δεν άκουσα τις ανάγκες μου, προκειμένου να φτάσουμε εκεί. Τελικά το πήρα απόφαση και τότε με λίγη προσπάθεια το καταφέραμε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές. Ήμουν σίγουρη ότι υπάρχουν κι άλλες κοπέλες με τα ίδια θέματα. Ο θηλασμός του νηπίου, ναι μεν είναι ευκολότερος από πολλές απόψεις, αλλά ίσως σε κάποια φάση μοιάζει σαν κάτι που δεν θα τελειώσει ποτέ.

Το πρωι βράδι το έχουμε εδώ και 4 μήνες περίπου. Ήταν τρεις φορές, αντικαταστήσαμε τον απόγευματινό θηλασμό με βόλτα (σε όλες τις συνθήκες).

Το πρώτο που έχω ξεκινήσει τώρα είναι να του λέω ξανά και ξανά ότι τα μεγάλα παιδάκια δεν θηλάζουν.

Δυστυχώς να το βάζει για ύπνο ή να το ξυπνάει ο άντρας μου για ένα συνεχόμενο διάστημα είναι αδυνατό γιατί δουλεύει βράδι, οπότε το βράδι δεν είναι εδώ και το πρωι τον λυπάμαι να τον ξυπνήσω. Η πλάκα είναι ότι αν τύχει και λείπω εκείνες τις ώρες δεν έχει πρόβλημα, κοιμάται δηλαδή και χωρίς να θηλάσει, ή ξεκινάει τη μέρα του και χωρίς να θηλάσει. Και δεν το έχει ούτε για παρηγοριά (όταν χτυπάει ή όταν είναι άρρωστος). Πιστεύω ότι είναι έτοιμος, αλλά επειδή γενικά αγαπάει τη ρουτίνα, αντιδράει αν αλλάξει.

Ίσως πρέπει απλώς να του το δηλώσω και να σταματήσει τον έναν και μετά από λίγο καιρό και τον άλλο. Το επεξεργάζομαι ακόμα μέσα μου.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

:-)

Ερώτηση: πώς αισθάνεσαι; (το σκέφτομαι πολύ αυτές τις μέρες)

 

Νιώθω πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΑ! Το περίμενα πως και πως. Οχι για να "ελευθερωθώ" αλλα γιατι ήθελα πολυ να κανει αυτο το βήμα. Το πήρε τελεια η ίδια, ηταν ουσιαστικά έτοιμη, το τελευταίο διάστημα θηλαζε μονο για να κοιμηθεί το βραδυ αλλα με πολλα σημάδια ετοιμότητας (ήμουν πολυ ευαίσθητη στο άγγιγμα και στο θηλασμο οπως κι εσυ οποτε δεν άντεχα και τραβιομουν λέγοντας οτι πονάω, επίσης κοιμόταν και με άλλους τρόπους καποια βραδια πχ ιστορίες). Ενα βραδυ της ειπα οτι δεν υπαρχει αλλο γαλα και το ήπιε όλο τόσο καιρο! Και ξαφνικα τσουπ! Έπιασε!!!!!! Οχι μονο δεν διαμαρτυρήθηκε αλλα αισθάνθηκα σαν να το περίμενε!

Γενικά να ξερεις οτι η ηλικια των 3 ειναι πραγματικα ορόσημο για τα περισσότερα παιδια. Απο την μια μερα στην αλλη κάνουν θαύματα! Πριν λίγους μηνες έλεγα οτι αποκλείεται να τα καταφέρω να αποθηλασω! Παντως προασπθησα να μην της κανω πλύση εγκεφάλου με τον αποθηλασμό αλλα να κάνουμε αργα και σταθερά βήματα. Ήθελα καιρο τώρα να αποθηλασουμε αλλα προτίμησα τον αργό κι αναίμακτο τροπο. Ο τελευταίος μήνας ισως και διμηνο έμοιαζε ατελείωτο για εμένα σε αυτο το θεμα, αισθανόμουν οτι δεν άντεχα το στόμα της στο στηθος μου! :oops:

 

Να κόψετε πρώτα τον πρωινο θηλασμο, εκει θα φανει κι η ετοιμότητα.

Και μην λες οτι τα μεγάλα παιδάκια δε θηλάζουν. Θεωρω οτι ειναι λαθος στα αυτιά του. Σε αυτή τη φάση των αλλαγών που συμβαίνουν στο παιδι μεγαλώνοντας ισως το κραταει σαν κατι που το κραταει μικρο (πολλα παιδια το παθαίνουν με την πανα αυτο).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να κόψετε πρώτα τον πρωινο θηλασμο, εκει θα φανει κι η ετοιμότητα.

Και μην λες οτι τα μεγάλα παιδάκια δε θηλάζουν. Θεωρω οτι ειναι λαθος στα αυτιά του. Σε αυτή τη φάση των αλλαγών που συμβαίνουν στο παιδι μεγαλώνοντας ισως το κραταει σαν κατι που το κραταει μικρο (πολλα παιδια το παθαίνουν με την πανα αυτο).

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Σωστό. Αυτό φαντάζομαι ότι ισχύει και με την πάνα.

Το πρωι μου φαίνεται βουνό γιατί ξυπνάει ζητώντας να θηλάσει. Βέβαια έχουμε καθιερώσει να πηγαίνουμε στην κουζίνα, να βάζουμε πρώτα γάλα στο ποτηράκι, να τρώει ένα κρακεράκι και μετά καθόμαστε μαζί και θηλάζει εναλλάξ με το γάλα και το κρακεράκι.

Έχει πλάκα.

το ίδιο και το βράδι με το παραμύθι και γάλα στο ποτηράκι. Εναλλάξ θηλασμός, με γάλα και παραμύθι.

Για να δούμε τι θα γίνει...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι το πρώτο βήμα έγινε με επιτυχία! Πριν δυο εβδομάδες περίπου δεν τον θήλασα το πρωί αλλά προσπάθησα να του δώσω γάλα με το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Δεν το έπινε, χτυπιόταν, φώναζε, εκνευριζόμουν κι εγώ... Τελικά, μετά από πολλές δοκιμές, καταλήξαμε στο εξής: ξυπνάει το πρωί και με φωνάζει, πάω τον παίρνω αγκαλιά και τον πάω κατευθείαν στα παιχνίδια του, ετοιμάζω το πρωινό του που είναι κρέμα δημητριακών χωρίς γάλα για να προσθέτω εγώ όσο γάλα θέλω (την κάνω πολύ αραιή) και το ποτηράκι μας με έξτρα γάλα, τον βάζω στο καρεκλάκι φαγητού όπου τρώει με απίστευτη όρεξη εναλλαξ μια από το ποτήρι και μια με το κουτάλι την κρεμούλα του. Συνολικά για πρωινό πίνει περίπου 180ml γάλα, το μεσημέρι και το απόγευμα όποτε διψάσει του δίνω πάλι γάλα και πίνει άλλα 100ml έτσι και το βράδυ πριν κάνουμε μπάνιο του δίνω ένα ποτηράκι γεμάτο (150ml) και το πίνει όλο!!! Μετά το μπάνιο και πριν κοιμηθεί τον παίρνω αγκαλιά και τον αφήνω να θηλάσει όσο θέλει, αλλά ποτε δεν ξεπερνάει τα δέκα λεπτά. Τώρα υποτίθεται ότι θηλάζουμε; Σκέφτομαι το καλοκαίρι που θα είμαστε διακοπές και θα έχει όλη τη μέρα να κάνει ενδιαφέροντα πράγματα να κόψουμε και το βραδινό θηλασμό. Από τη μια φαντάζομαι ότι δε θα είναι πολύ δυσκολο μιας και δεν έχει μάθει να κοιμάται θηλάζοντας αλλά από την άλλη είναι κάτι που τον χαλαρώνει και λογικά για 1-2 μέρες θα αντιδράσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...