Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Κανε μείξη μητρικου με αλλο γαλα μέχρι να το συνηθίσει. Σταδιακα θα μειωνεις την ποσότητα του μητρικου. Εχεις δοκιμάσει κατσικίσιο ή βουβαλινο;

 

Καλημερα και καλη χρονια! Ευχαριστω για την απαντηση.Τη λυση που προτινεις τη σκεφτηκα κι εγω.Δε σου κρυβω βεβαια πως η ιδεα να αρχισω τις αντλησεις δε με πολυενθουσιαζει.με τον παιδιατρο που το συζητησα κι αυτος πιστευει πως αυτο δε θα πιασει.θα ηταν ενθαρρυντικο αν το παιδι επινε εστω 10 ml...αλλα δεν πινει καθολου...με την πρωτη γουλια αναγουλιαζει.και δοκιμασα διαφορα γαλατα με διαφορετικες γευσεις του προσθεσα και σοκολατα αλλα δε.Η αποψη του παιδιατρου ειναι οτι απλα καποια στιγμη θα κοψουμε το θηλασμο και το παιδι δε θα πινει γαλα πλεον.γι αυτο κιολας μου λεει να κανω υπομονη να παει 20 μηνων τουλαχιστον και μετα να δουμε πως θα κοπει ο θηλασμος.αλλα πως θα κοπει ανωδινα ο θηλασμος αν αυτος δεν αντικατασταθει με κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι έξυπνος, δεν πίνει άλλο γαλα γιατι θέλει το δικό σου!

Μπορείς απλα να δοκιμαςεις να μην του δώσεις την ημέρα γαλα. Δωστου μονο μετα το φαγητο και το βράδυ

Θα κλαψει, θα ουρλιαξει αλλά μπορείς να επίμινεις, έτσι έκανα και εγω κα αρχισε να τρώει ο μπεμπης και να πίνει αγελαδινο - και τώρα ξέρει οτι θηλαζουμε οτι τον ύπνο τώρα

Πολλά παιδια δυστυχώς οσο θηλαζουμε δεν τρώνε, για δοκίμασε και αν δεν τρώει τίποτα θηλασε τον πάλι άμα θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι έξυπνος, δεν πίνει άλλο γαλα γιατι θέλει το δικό σου!

Μπορείς απλα να δοκιμαςεις να μην του δώσεις την ημέρα γαλα. Δωστου μονο μετα το φαγητο και το βράδυ

Θα κλαψει, θα ουρλιαξει αλλά μπορείς να επίμινεις, έτσι έκανα και εγω κα αρχισε να τρώει ο μπεμπης και να πίνει αγελαδινο - και τώρα ξέρει οτι θηλαζουμε οτι τον ύπνο τώρα

Πολλά παιδια δυστυχώς οσο θηλαζουμε δεν τρώνε, για δοκίμασε και αν δεν τρώει τίποτα θηλασε τον πάλι άμα θέλεις

 

Το θεμα μου ειναι πως μπορω να πετυχω εναν ανωδυνο αποθηλασμο για το παιδι ακριβως χωρις να τον κανω να ουρλιαζει.απο την αλλη παντα δοκιμαζω να του δωσω φρεσκο σε ωρες ασχετες...δεν επιχειρω πχ την ωρα που ξερει οτι θα θηλασει.οποτε δε νομιζω οτι το θεμα του ειναι το οτι προτιμαει να θηλασει...το θεμα του ειναι οτι δεν του αρεσουν καθολου τα γαλακτοκομικα.και καθολου να μην τον θηλαζα πχ και να τον εκοβε η πεινα πολυ απλα θα ετρωγε πιο πολυ φαγητο...και παλι δε θα επινε φρεσκο με το ζορι.ειναι και 16 μηνων τρωει απο ολα πλεον...εχει επιλογες να καλυ ει την πεινα του...δεν πινει μονο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια! Ευχαριστω για την απαντηση.Τη λυση που προτινεις τη σκεφτηκα κι εγω.Δε σου κρυβω βεβαια πως η ιδεα να αρχισω τις αντλησεις δε με πολυενθουσιαζει.με τον παιδιατρο που το συζητησα κι αυτος πιστευει πως αυτο δε θα πιασει.θα ηταν ενθαρρυντικο αν το παιδι επινε εστω 10 ml...αλλα δεν πινει καθολου...με την πρωτη γουλια αναγουλιαζει.και δοκιμασα διαφορα γαλατα με διαφορετικες γευσεις του προσθεσα και σοκολατα αλλα δε.Η αποψη του παιδιατρου ειναι οτι απλα καποια στιγμη θα κοψουμε το θηλασμο και το παιδι δε θα πινει γαλα πλεον.γι αυτο κιολας μου λεει να κανω υπομονη να παει 20 μηνων τουλαχιστον και μετα να δουμε πως θα κοπει ο θηλασμος.αλλα πως θα κοπει ανωδινα ο θηλασμος αν αυτος δεν αντικατασταθει με κατι αλλο?

 

Καλή χρονιά! Τοτε μπορείς να σταματήσεις να προσπαθείς να πίνει αλλο γαλα. Δίνε γαλακτοκομικα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν περίμενα ποτέ οτι θα γράψω σε αυτήν την ενότητα!!

Μέχρι και πριν ένα χρόνο κατέφευγα στο φόρουμ για να συνεχίζω να θηλάζω-και σας ευχαριστώ γιαυτό!

Η μικρή με τα πολλά είναι 21 μηνών κ θηλάζει ακόμα-θηλάζει πολύ!Δυστυχώς το γάλα είναι η κύρια τροφή της μιας και δεν τρελλαίνεται για το φαγητό,κλαίει διαρκώς για γάλα με αποτέλεσμα αφενός να μην τρώει αρκετά γεύματα αφετέρου δεν σας κρύβω οτι κουράστηκα,έσπασαν τα νεύρα μου και,φυσικά ανησυχώ αν το παιδί σιτίζεται σωστά.

Βγάλαμε τα περισσότερα δόντια σχεδόν ανώδυνα κ είναι γενικά ένα εύκολο παιδάκι,ανεξάρτητο,κοινωνικό,πανέξυπνο (μιλάει ήδη κανονικά κ κάνει κ πολλά πράγματα μόνη της).Περνάει τον περισσότερο χρόνο μαζί μου (δεν δουλεύω) αλλά και με τον πατέρα της (την αφήνω αρκετές φορές σε εκείνον ή και σε γιαγιάδες αν χρειαστεί) καταλαβαίνει τα πάντα,συννενοούμαστε,παίζουμε,όλα τέλεια. Μόνο που γενικά το χειμώνα αρρώστησε αρκετές φορές απο τους παιδότοπους (μικρο-ιώσεις) κ τότε έκανε μαραθώνιους θηλασμούς κ αρνιόταν να φάει (κάπου εκεί αποδίδω το οτι έπινε κ πίνει πιο πολύ γάλα απο ό,τι τρώει φαγητό)

Θέλω όμως να αποθηλάσω!Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.Θέλω κ δεύτερο παιδάκι,αλλά λίγο πριν θέλω το σώμα μου πίσω.Πώς θα γίνει ανώδυνα?'Οταν αρνούμαι να θηλάσω κλαίει σπαρακτικά.Επίσης δεν κοιμάται παρα μόνο με στήθος. Καμιά συμβουλή????

Υ.Γ.Βάρος και ύψος παίρνει κανονικότατα,είναι κ πολύ ψηλή για την ηλικία της κ παίρνει κ καλό βάρος.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν περίμενα ποτέ οτι θα γράψω σε αυτήν την ενότητα!!

Μέχρι και πριν ένα χρόνο κατέφευγα στο φόρουμ για να συνεχίζω να θηλάζω-και σας ευχαριστώ γιαυτό!

Η μικρή με τα πολλά είναι 21 μηνών κ θηλάζει ακόμα-θηλάζει πολύ!Δυστυχώς το γάλα είναι η κύρια τροφή της μιας και δεν τρελλαίνεται για το φαγητό,κλαίει διαρκώς για γάλα με αποτέλεσμα αφενός να μην τρώει αρκετά γεύματα αφετέρου δεν σας κρύβω οτι κουράστηκα,έσπασαν τα νεύρα μου και,φυσικά ανησυχώ αν το παιδί σιτίζεται σωστά.

Βγάλαμε τα περισσότερα δόντια σχεδόν ανώδυνα κ είναι γενικά ένα εύκολο παιδάκι,ανεξάρτητο,κοινωνικό,πανέξυπνο (μιλάει ήδη κανονικά κ κάνει κ πολλά πράγματα μόνη της).Περνάει τον περισσότερο χρόνο μαζί μου (δεν δουλεύω) αλλά και με τον πατέρα της (την αφήνω αρκετές φορές σε εκείνον ή και σε γιαγιάδες αν χρειαστεί) καταλαβαίνει τα πάντα,συννενοούμαστε,παίζουμε,όλα τέλεια. Μόνο που γενικά το χειμώνα αρρώστησε αρκετές φορές απο τους παιδότοπους (μικρο-ιώσεις) κ τότε έκανε μαραθώνιους θηλασμούς κ αρνιόταν να φάει (κάπου εκεί αποδίδω το οτι έπινε κ πίνει πιο πολύ γάλα απο ό,τι τρώει φαγητό)

Θέλω όμως να αποθηλάσω!Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.Θέλω κ δεύτερο παιδάκι,αλλά λίγο πριν θέλω το σώμα μου πίσω.Πώς θα γίνει ανώδυνα?'Οταν αρνούμαι να θηλάσω κλαίει σπαρακτικά.Επίσης δεν κοιμάται παρα μόνο με στήθος. Καμιά συμβουλή????

Υ.Γ.Βάρος και ύψος παίρνει κανονικότατα,είναι κ πολύ ψηλή για την ηλικία της κ παίρνει κ καλό βάρος.

 

Δεν μπορείς να αρνείσαι απλα στηθος χωρις να προσφέρεις εναλλακτικές λύσεις. Αλλο γαλα πίνει για να προτείνεις αυτο αντί στηθος; Δέχεται περιορισμούς στο θηλασμο είτε στο χρονο είτε στον τόπο; Ποσες φορες θηλαζει μεσα στην ημερα; Θηλαζει πχ οταν βαριέται ή οταν χτυπήσει ή μονο για να κοιμηθεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζει 4-5 φορές την ημέρα και θηλάζει και τη νύχτα..(κοιμάται μαζί μας) εννοείται οτι τις μέρες που τρώει απειροελάχιστα (και είναι αρκετές) θηλάζει περισσότερο. 'Εχω πολύ γάλα κι αν παραλείψω γεύμα "πετρώνει".

'Οταν θέλει στήθος κ είμαστε σε χώρο που δεν μπορώ αρχίζει να κλαίει/φωνάζει (αν νυστάζει) αν είναι για ο,τιδήποτε άλλο μπορώ να της αποσπάσω για λίγο την προσοχή.Θηλάζει όταν πονάει/στεναχωριέται/της έλειψα/όταν κάνει εμβόλιο/όταν πέσει κ χτυπήσει...κλπ

Τις προάλλες κάηκε η καρδιά μου.'Επρεπε να φάει μεσημεριανό αλλά εκείνη ήθελε να θηλάσει.Της έλεγα "όχι αγάπη μου πρέπει να φας πρώτα το φαγητό σου" το οποίο φυσικά κ έφτυνε.Αφού έκλαψε σπαρακτικά κάποια ώρα άρχιζε να μου λέει "παρακαλώ μαμάααααααααα παρακαλώ" κι εννοείται δεν άντεξα κ της έδωσα.'Αρχισε να θηλάζει κ μετά σταμάτησε,με κοίταξε στα μάτια κ μου λέει "σ'ευχαριστώ μανούλα!σ'ευχαριστώ!" :shock::shock::shock:

Γάλα της δίνω εβαπορέ κ το πίνει αλλά όχι πάντα όλο κ μετά καπάκι θέλει στήθος (προφανώς για να κοιμηθεί) κ δεν το θέλει πάντα.Να προσθέσω οτι ξαναδοκίμασα στο παρελθόν να κάνω τη διακοπή θηλασμού και τότε ήταν που άρχισε να μου κόβει γεύματα (απο το φόβο της) κ κόλλησε στο στήθος μου για μέρες,όπως τότε που ήταν λεχούδι.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζει 4-5 φορές την ημέρα και θηλάζει και τη νύχτα..(κοιμάται μαζί μας) εννοείται οτι τις μέρες που τρώει απειροελάχιστα (και είναι αρκετές) θηλάζει περισσότερο. 'Εχω πολύ γάλα κι αν παραλείψω γεύμα "πετρώνει".

'Οταν θέλει στήθος κ είμαστε σε χώρο που δεν μπορώ αρχίζει να κλαίει/φωνάζει (αν νυστάζει) αν είναι για ο,τιδήποτε άλλο μπορώ να της αποσπάσω για λίγο την προσοχή.Θηλάζει όταν πονάει/στεναχωριέται/της έλειψα/όταν κάνει εμβόλιο/όταν πέσει κ χτυπήσει...κλπ

Τις προάλλες κάηκε η καρδιά μου.'Επρεπε να φάει μεσημεριανό αλλά εκείνη ήθελε να θηλάσει.Της έλεγα "όχι αγάπη μου πρέπει να φας πρώτα το φαγητό σου" το οποίο φυσικά κ έφτυνε.Αφού έκλαψε σπαρακτικά κάποια ώρα άρχιζε να μου λέει "παρακαλώ μαμάααααααααα παρακαλώ" κι εννοείται δεν άντεξα κ της έδωσα.'Αρχισε να θηλάζει κ μετά σταμάτησε,με κοίταξε στα μάτια κ μου λέει "σ'ευχαριστώ μανούλα!σ'ευχαριστώ!" :shock::shock::shock:

Γάλα της δίνω εβαπορέ κ το πίνει αλλά όχι πάντα όλο κ μετά καπάκι θέλει στήθος (προφανώς για να κοιμηθεί) κ δεν το θέλει πάντα.Να προσθέσω οτι ξαναδοκίμασα στο παρελθόν να κάνω τη διακοπή θηλασμού και τότε ήταν που άρχισε να μου κόβει γεύματα (απο το φόβο της) κ κόλλησε στο στήθος μου για μέρες,όπως τότε που ήταν λεχούδι.

 

 

Πωπω, είστε δύσκολη περίπτωση! Το οτι θηλαζει σε όλες τις καταστάσεις που τη στρεσαρουν δυστυχως δείχνει οτι δεν ειναι καθόλου έτοιμη για αποθηλασμό.

 

Με το φαγητο γιατι δεν τα παει καλα; Τι τρωει δηλαδή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι λιγόφαγη και προτιμάει το γάλα.Μου έκοψε και την φρουτόκρεμα πρόσφατα που παλιά την έτρωγε.Τρώει 4-5 φαγητά που της αρέσουν (κυρίως σούπες) κ άντε κανένα αυγό ή τοστ στις πολύ καλές μέρες.Ούτε γιαούρτι τρώει.

'Ολοι μου λένε οτι δεν μου τρώει επειδή θηλάζει τόσο.Επίσης γενικά ο περίγυρος με κοροιδεύει που θηλάζω ακόμα και αυτό για να είμαι ειλικρινής με στρεσάρει περισσότερο. Μου λένε ακόμα οτι έτσι που κόλλησε θα θηλάζει μέχρι πχ τα 5!:shock:

Φυσικά θέλω να γίνει ομαλά και να μην πληγωθεί το παιδί..Τι μπορώ τουλάχιστον να κάνω για τον ύπνο?Δηλ πώς μπορώ να την μάθω να κοιμάται χωρίς να θηλάζει?

Επίσης το βρίσκεις ανησυχητικό που πχ όταν κάνει εμβόλιο μόνο με το στήθος σταματάει να κλαίει?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναενοχλώ,αλλά θέλω να τσεκάρω αν συμφωνείς με κάτι που θέλω να επιχειρήσω..Λέω να κόψω τα ενδιάμεσα γεύματα (2) μες τη μέρα,δηλ το δεκατιανό (για να κάνει μια μικρή σιέστα) και το απογευματινό της.Να της δίνω μόνο πρωί βράδυ κ αν δεν φάει μεσημέρι τότε καμία εναλλακτική.Της είχα πάντα εναλλακτικές (πχ αν δεν φάει το μεσημεριανό να της φτιάχνω πράγματα που της αρέσουν μέχρι κάτι πια να φάει ή στο τέλος θηλασμό) κ ίσως γιαυτό επαναπάυεται.Αν δεν τρώει απλά..την αφήνω να κλαίει.Τι λες? Δεν ξέρω πια τι να κάνω.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω κι εγω οτι το παιδακι δεν ειναι ετοιμο και θα ζοριστει..Εμενα η δικια μου ειναι σχεδον 26 μηνων και η κυρια διατροφη της ειναι ο θηλασμος. Εχω προσπαθησει τα παντα. Όλη μερα ψευτοτρωει, θηλαζει οταν ειναι κουρασμενη η ποναει στην κοιλια, γιατι ειναι και δυσκοιλια, και το βραδυ ειμαι η χαλαρωση της, ξυπναει για να θηλασει. Αφου ειδα οτι αντιδρα χειροτερα οταν το αρνουμαι, ειδικα το βραδυ, την αφηνω να θηλασει. Εσυ ομως δεν αντεχεις αλλο, για αυτο ειναι καλυτερα να μιλησεις με καποια συμβουλο θηλασμου, μηπως μπορεσεις να το ελαττωσεις σταδιακα τουλαχιστον..Και ο κοινος υπνος δεν βοηθαει καθολου, το ξερω ως ομοιοπαθουσα ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι απλά το ατα πόσο αντέχω αλλά και το κατα πόσο είναι σωστό ένα παιδάκι 2 ετών να πίνει μόνο γάλα-έστω και μητρικό βρε κορίτσια!Δεν τρώει φρούτα,δεν τρώει γιαούρτι,μόνο το αυγό της και πού και πού 2 κουταλιές σούπα.Ανησυχώ.Φοβάμαι οτι δεν θα μάθει να τρώει όσπρια,λαχανικά.Θαρρείς και οτιδήποτε φαγώσιμο δεν το ευχαριστιέται (εκτός κι αν είναι γλυκό φυσικά :rolleyes:)

Τώρα της αρνήθηκα ας πούμε τον ενδιάμεσο θηλασμό ως το μεσημέρι,παρόλο που θήλασε καλά το πρωί εκείνη χτυπιέται.Με το ζόρι της έδωσα λίγο μήλο.Δεν θέλω να κλαίει το παιδί αλλά δεν θέλω να μάθει κ λάθος διατροφικές συνήθειες.'Εχω την εντύπωση οτι,λόγω της συνήθειας του θηλασμού βαριέται να μασήσει κ ίσως γιαυτό τρώει σχεδόν μόνο σούπες.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.Και πάλι ευχαριστώ κορίτσια.

zakoula εσένα πόσο θηλάζει μες τη μέρα?Θηλάζει μόνο το βράδυ ή και μες τη μέρα είπες?Κι εμένα έτσι,ψευτοτρώει.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δεν το θεωρω σωστο να πινει μονο γαλα! Αφου ειδα και αποειδα ομως το δεχτηκα, αφου η αναπτυξη της ειναι καλη. Η δικια μου εχει και σιδηροπαινικη αναιμια, βεβαια αφου δεν τρωει κρεας ουτε αυγο.. Ευελπιστω καποτε να φαει, παρολο που στεναχωριεμαι πολυ..Τα μονα φαγητα που τρωει ειναι ζυμαρικα, κοτομπουκιες και σπανακοπιτα, ενω τσιμπολογαει ψωμακι με βουτυρο, ελαχιστη μπανανα και καμια κρεμα του εμποριου. Ολα αυτα σε μερικες μπουκιες.. Μες τη μερα θηλαζει 3 με 4 φορες και αλλες τοσες τη νυχτα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμένα ευτυχώς το αυγό το τρώει,δόξα το Θεό.

Σήμερα επιχείρησα να της αρνηθώ γεύμα θηλασμού και να της αφήσω απλά το φρούτο της εκεί.'Εκλαιγε κανένα 5λεπτο κ μετά άρχισε να τρώει το μήλο :shock:

'Επειτα,έχοντας παραλείψει το ενδιάμεσο θηλασμό αυτό,έφαγε μεσημεριανό!!!! μετά απο τόσο καιρό!!!

Της έδωσα τον απογευματινό της και τώρα μένει ο βραδυνός για ύπνο.Αν συνεχίσουμε έτσι είμαστε σε καλό δρόμο.

Ρε κορίτσια εκτός απο γιαούρτι τι άλλο να δίνω το απόγευμα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι εμένα ευτυχώς το αυγό το τρώει,δόξα το Θεό.

Σήμερα επιχείρησα να της αρνηθώ γεύμα θηλασμού και να της αφήσω απλά το φρούτο της εκεί.'Εκλαιγε κανένα 5λεπτο κ μετά άρχισε να τρώει το μήλο :shock:

'Επειτα,έχοντας παραλείψει το ενδιάμεσο θηλασμό αυτό,έφαγε μεσημεριανό!!!! μετά απο τόσο καιρό!!!

Της έδωσα τον απογευματινό της και τώρα μένει ο βραδυνός για ύπνο.Αν συνεχίσουμε έτσι είμαστε σε καλό δρόμο.

Ρε κορίτσια εκτός απο γιαούρτι τι άλλο να δίνω το απόγευμα?

 

Τοστακι, κουάκερ, κρέμα σπιτική, αραβική πίτα με τυρί και βούτυρο (το αγαπημένο απογευματινό του γιού μου). Και εμείς όταν κόψαμε τους ενδιάμεσους θηλασμούς (17μηνών με δική μου πρωτοβουλία και κάποια αντίδραση από τον μικρό) είδα σημαντική διαφορά στις ποσότητες που έτρωγε. Πάντα έτρωγε ότι του έδινα αλλά όταν περιορίσαμε τους θηλασμούς σε πριν και μετά τον ύπνο άρχισε να τρώει κανονικές μερίδες. Αυτούς να δω πότε θα είναι έτοιμος να τους κόψουμε...μάλλον πάμε για tandem το καλοκαίρι :rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι λιγόφαγη και προτιμάει το γάλα.Μου έκοψε και την φρουτόκρεμα πρόσφατα που παλιά την έτρωγε.Τρώει 4-5 φαγητά που της αρέσουν (κυρίως σούπες) κ άντε κανένα αυγό ή τοστ στις πολύ καλές μέρες.Ούτε γιαούρτι τρώει.

'Ολοι μου λένε οτι δεν μου τρώει επειδή θηλάζει τόσο.Επίσης γενικά ο περίγυρος με κοροιδεύει που θηλάζω ακόμα και αυτό για να είμαι ειλικρινής με στρεσάρει περισσότερο. Μου λένε ακόμα οτι έτσι που κόλλησε θα θηλάζει μέχρι πχ τα 5!:shock:

Φυσικά θέλω να γίνει ομαλά και να μην πληγωθεί το παιδί..Τι μπορώ τουλάχιστον να κάνω για τον ύπνο?Δηλ πώς μπορώ να την μάθω να κοιμάται χωρίς να θηλάζει?

Επίσης το βρίσκεις ανησυχητικό που πχ όταν κάνει εμβόλιο μόνο με το στήθος σταματάει να κλαίει?

 

το μωρο σου ειναι φυσιολογηκοτατο,ολα τα μωρα ετσι κανουν :eek:μετα τα 2,5 θα δεις

καποια διαφορα:eek:

ειναι πολυ μικρο για να κοψεις το θυλασμο απο τωρα :shock: γιατι μεχρι και το χρονο ο θυλασμος ειναι η κυρια τροφη του παιδιου και ολα τα αλλα σημπληροματηκα:eek:

μην αγχονεσαι μην τρελενεσαι και μην ακους τι λενε οι αλλοι γιατι μα το θεο

δεν εχουν ιδεα απο θυλασμο:rolleyes:

ο μονος λογος που θα πρεπει να σταματησεις ειναι αν δεν θελεις η κουραστηκες:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμένα ευτυχώς το αυγό το τρώει,δόξα το Θεό.

Σήμερα επιχείρησα να της αρνηθώ γεύμα θηλασμού και να της αφήσω απλά το φρούτο της εκεί.'Εκλαιγε κανένα 5λεπτο κ μετά άρχισε να τρώει το μήλο :shock:

'Επειτα,έχοντας παραλείψει το ενδιάμεσο θηλασμό αυτό,έφαγε μεσημεριανό!!!! μετά απο τόσο καιρό!!!

Της έδωσα τον απογευματινό της και τώρα μένει ο βραδυνός για ύπνο.Αν συνεχίσουμε έτσι είμαστε σε καλό δρόμο.

Ρε κορίτσια εκτός απο γιαούρτι τι άλλο να δίνω το απόγευμα?

 

και να θυμασαι παντα οτι το παιδι κατα διαστηματα δεν θα τρωι πολα πραγματα

που πριν τα ετρωγε:shock:

ε βαριουντε κι αυτα ολο τα ιδια και τα ιδια:rolleyes:

περνανε φασεις βγαζουνε δοντακια και πονανε και το στηθος ανακουφηζει τα ουλα γιαυτο και ειναι ποιο επιμονα καποιες περιοδους :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

21 μηνων ειναι το μωρο της κοπελας δεν ειναι κατω του ενος ετους! ε νομιζω οτι ειναι μικρο για να αποθηλασει ειναι σχεδον 2 ετων! Συμφωνω βεβαια οτι εχει μαθει το θηλασμο για ολες τις δυσκολες καταστασεις και δεν εινα ευκολο να κοπει...

 

Λουλαμπι χαιρομαι που σε ξαναβρισκω!!Και κυριως που εισαι καλα και το παιδακι σου ειναι σουπερ! Μηπως αν δοκιμαζες να μειωσεις το γαλα σου πινοντας φασκομηλο? Το οτι αρχισε να τρωει ειναι ικανοποιητικο, μπορεις σιγα σιγα να της βγαζεις ενα γευμα θηλασμου, η' να της βαζεις περιορισμους στο χρονο που θηλαζει...αν μειωσεις και το γαλα σου ισως να τρωει περισσοτερες στερεες..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και αλλού αλλά δεν είδα κάποια βοήθεια!

 

Είμαστε 13,5 μηνών. Θηλάζουμε αποκλειστικά μέχρι τώρα, το πρωί, το βράδυ και μία φορά μέσα στη νύχτα. Προσπαθώ να της δώσω φρέσκο γάλα εδώ και μία εβδομάδα πρωί ακι βράδυ με το ποτηράκι της που πίνει το νερό και τίποτα, δεν το βάζει καν στο στόμα για να δει αν της αρέσει ή όχι, και αν καμιά φορά το βάλει θα το βγάλει, έχει γεμίσει το σπίτι γάλατα παντού, την πάω βόλτα δεξια αριστερά, κουνάει το ποτηράκι και το γάλα πέφτει παντού, την έβαλα στο καρεκλάκι της, της έδωσα μπισκότο και μετά το γάλα, δεν της έδωσα νερό καμιά ώρα πριν το μπάνιο και το γάλα, για να έχει πεινάσει, της το έδωσα με άλλο ποτηράκι τίποτα...Σήμερα μόνο ήπιε δυο-τρεις γουλιές με το ποτηράκι της αλλά με ένα καλαμάκι από τα δικά μας. Μετά καταλήγω να την θηλάσω, δεν έχω πρόβλημα, αυτό θα έκανα, απλά θα έπρεπε να πιει λίγο φρέσκο και μετά να την θηλάσω...Επίσης δεν με πειράζει να πάει και 2-3 μήνες μέχρι τον τελευταίο θηλασμό, αλλά έτσι όπως πάμε δεν το βλέπω...Τι κάνω λάθος, τι να αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

mamymamy δεν γράφω για να σε συμβουλέψω, αλλά για να σου πω για τον δικό μας αποθηλασμό που έγινε ακριβώς 1 μήνα πριν.

Βασικά όταν η μικρή ήταν 12 μηνών προσπάθησα να της μειώσω τους θηλασμούς (τότε κάναμε το πολύ 3/ημέρα), αλλά είδα ότι αντιδρούσε έντονα. Να πω εδώ ότι ποτέ δεν της έδωσα ξένο γάλα. Μετά άρχισα να προσπαθώ να της δώσω να πιει ξένο (φρέσκο ή σκόνη) για να μειώσουμε τους θηλασμούς. Τί με καλαμάκι δοκίμασα, εκπαιδευτικό ποτηράκι, μέσα σε έτοιμες κρέμες - ούτε να το φτύσει! Μόλις καταλάβαινε τί ήταν, αρνιόταν πεισματικά να πιει. Στους 15.5 μήνες λοιπόν, και αφού είχαμε καταλήξει με 2 θηλασμούς (μεσημέρι-βράδυ), που ήμουν περισσότερο η πιπίλα της, απλά δεν την έβαλα ξανά στο στήθος και προς έκπληξη μου!, το πήρε πολύ καλά. Προσπαθούσα την ώρα που θα θήλαζε, να την έχω με κάτι άλλο απασχολημένη (παιχνίδι, βόλτα, βιβλίο, σνακ). Τις πρώτες 2-3 μέρες είχε μία πολύ ελαφριά γκρίνια μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί, αλλά κράτησε πολύ λίγο.

Και επαναλαμβάνω ότι δυστυχώς μέχρι τώρα δεν καταφέραμε να πιούμε έτοιμο γάλα. Τρώμε βέβαια ρυζόγαλο - ευτυχώς - και τυριά, γιαούρτια, οπότε θέλω να πιστεύω ότι είμαστε καλά. Δεν ξέρω αν συνέχιζα να την πιέζω, εάν θα έπινε γάλα κάποια στιγμή, αλλά θεωρώ ότι επειδή το παιδί τρώει αρκετά καλά στα γεύματα του, έχει ποικιλία, αναπληρώνει το γάλα που δεν πίνει.

Πάντως μακάρι να υπήρχε τόση ενημέρωση-υποστήριξη για τον αποθηλασμό όσο και για τον θηλασμό. :-(

Καλή επιτυχία σας εύχομαι και θεωρώ ότι η μικρή σου θα σε κατευθύνει να κάνεις το σωστό ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και ελπίζω να τα κάνω όλα σωστά. Είχα και εγώ μια παλλίνδρομη στην 8η εβδομάδα. Έκανα απόξεση τη Παρασκευή 23/05/14 και ο γιατρός μου έδωσε VIBRAMICIN 2 για 4 μέρες και MITROTAN 3 για 3 μέρες. Μου είπε πως θα μου έρθει περίδος σε 1 μήνα αλλά σήμερα είδα αρκετό αίμα. Τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε να ξαναπάρω τα mitrotan (που έκοψα έχθες το μεσημέρι) αλλά έχω αγχωθεί. Το έχετε πάθει? Είναι φυσιολογικό? Υπάρχει περίπτωση να μου ήρθε περίοδος τόσο γρήγορα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δε φανταζόμουν ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτή την ενότητα.... Είχα ζητήσει παλιότερα τις συμβουλές σας στα θέματα θηλασμού και ομολογώ ότι με βοηθήσατε πολύ. Τώρα όμως είμαστε σε διαδικασία αποθηλασμού μιας και δε θα ήθελα να συνεχίζει να θηλάζει ο μικρούλης μου μετά το χρόνο. Μέχρι 4,5 μηνών θήλαζε αποκλειστικά. Μετά ξεκινήσαμε σταδιακά τις στερεές τροφές παράλληλα με θηλασμό. Στους 6,5 μήνες κόψαμε τους δυο νυχτερινούς θηλασμούς σχετικά εύκολα, παράλληλα με εκπαίδευση ύπνου με τη μέθοδο του ελεγχόμενου κλάματος. Από τότε θήλαζε πρωί-μεσημέρι-βράδυ και την υπόλοιπη μέρα έτρωγε με όρεξη όλα τα φαγητά (φρούτα, κρέατα, λαχανικά, γιαούρτι, αυγό). Πριν ένα μήνα περίπου (ήταν 9,5 μηνών) αποφάσισα να του κόψω σταδιακά το μεσημεριανό θηλασμό αφού έτσι κι αλλιώς θήλαζε το πολύ για 5 λεπτά και το αντικατέστησα με ξένο γάλα σε ποτηράκι. Έπινε το πολύ 50ml τη φορά και θεωρώντας ότι είναι ελάχιστο σταμάτησα να του δίνω. Πριν 3 μέρες είπα να κόψουμε και τον πρωινό θηλασμό θεωρώντας ότι αφού ξυπνάει πεινασμένος θα πίνει με όρεξη το ξένο γάλα! Φάνηκε όμως ότι λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.... Την πρώτη μέρα σπάραξε στο κλάμα και τριβόταν πάνω μου όλη την ώρα! Δεν τον θήλασα καθόλου αλλά ήπιε 120ml. Τη δεύτερη μέρα δεν είχαμε κλάματα αλλά ήπιε μόνο 50ml και σήμερα -τρίτη μέρα- ούτε 25ml!!! Αυτό που παρατήρησα είναι ότι εκνευρίζεται με τη διαδικασία και αν τον αφήσω χωρίς να πιει καθόλου και πάμε στα παιχνίδια του είναι χαρούμενος και δε δείχνει να πεινάει. Σήμερα πήρα το γάλα στο ποτηράκι μαζί και το έδωσα στον παιδικό να δοκιμάσουν μήπως το πιει αργότερα.

Νιώθω πολύ μπερδεμένη... Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός και σε καμία περίπτωση δεν το φανταζόμουν σαν μια διαδικασία με κλάματα, φωνές κι εκνευρισμό... Στεναχωριέμαι πολύ για το μικρό μου γιατί ήθελα αυτό το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού να λήξει όμορφα και να μου μείνει κι εμένα μια γλυκειά ανάμνηση... Ξέρω ότι οι θηλασμοί που μας έμειναν να κόψουμε είναι λίγοι και αφού δεν τους έχει συνδέσει με τον ύπνο θα είναι σχετικά πιο εύκολο αλλά με τρομάζει το γεγονός ότι δεν πίνει τελικά γάλα!! Θα μάθει άραγε ποτέ στο ποτηράκι και στο ξένο γάλα; Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς αποθηλάσαμε;;;;

 

Τι εννοώ...

Φτάσαμε σε ένα σημείο να πίνει το βράδυ γάλα φρέσκο 170 περίπου και μετά την θήλαζα αλλά ελάχιστα δεν ήθελε άλλο. Χτες ήπιε 230 και δεν την θήλασα καν...Και ρωτάω τι κάνω από εδώ και πέρα; Να την ξαναβάλω; Πότε καιρό φοράμε ακόμα σουτιέν θηλασμού και επιθέματα;

 

Νιώθω λίγο κάπως αλλά επειδή έγινε σταδιακά και ομαλά κάπως το έχω συνηθίσει...Χαίρομαι γιατί το πίνει πολύ ευχάριστα....Αλλιώς δεν θα την σταμάταγα με τίποτα...Φτάσαμε σχεδόν 15 μηνών και ελπίζω ότι έκανα το καλύτερο που μπορούσα...

 

Πάντως αυτό που λένε ότι δεν θα ξυπνάει τη νύχτα και το κάνει μόνο επειδή θηλαζει είναι ΜΥΘΟΣ!!! Εμένα κάθε βράδυ θα ξυπνήσει μία φορά και θα πιεί γάλα. Το βραδινό της το δίνω 9.30 - 10 παρά πίνει περίπου 170 και τη νύχτα ξυπνάει θα πει άλλο τόσο. Χτες ας πούμε ήπιε 230 και ξύπνησε 4 παρά και ήπιε 210!

 

Αγοράζω το Όλυμπος bio και της αρέσει.

 

Δεν ήταν εύκολο στην αρχή δεν ήθελε καν, αλλά τι κάναμε...

Το βράδυ την έβαζα στο καρεκλάκι φαγητού και της το έδινα με το κουταλάκι για να μάθει τη γεύση, έπινε στην αρχή λίγο και μετά 50ml, το πρωί κάποια στιγμή της έδινε το δικό μου που είχα στην κατάψυξη η μαμά μου με το μπιμπερό....Ναι μάθαμε το μπιμπερό αλλά τι να κάνουμε το ποτηράκι με το γάλα δεν το ήθελε με τίποτα, οπότε μπιμπερό και ένα άλλο που έκανα ήταν είχα πάρει ένα μπιμπερό μία μέρα δικό της με θηλή σιλικόνη (την οποία είχα αγοράσει κατά λάθος, μόνο καουτσούκ δίνουμε) και έκανα πως έπινα, είχε και αυτή το δικό της και το έπινε...

 

Τώρα βγήκαμε από το καρκλάκι, την κρατάω αγκαλιά στην κουζίνα, κρατάμε ένα παραμύθο τον μπάμπι που έχει εικόνες pop up τις γυρίζει και εγώ της δίνα το γάλα της...

 

Δεν θέλει το μπάμπα της να της το δώσει μόνο μαζί μου...!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε σε φάση αποθηλασμού εδώ και πολύύύ καιρό.

Αυτή τη στιγμή, θηλάζει πρωι βράδι. Πίνει φρέσκο γάλα κανονικά και με χαρά. Απλά το πρωι, πχ, πινει εναλλάξ το φρέσκο (κρύο με καλαμάκι) και θηλάζει. Το βράδι θηλάζει πιο προσηλωμένος, αλλά που και που σηκώνεται και κοιτάει το βιβλίο που διαβάζω, ή μου μιλάει. Δεν έχει πρόβλημα να μην θηλάσει, αρκεί να μην είμαι εγώ εκεί. Αν είμαι εκεί δεν το συζητάει, και το ζητάει.

Κάθε ένας από τους δύο θηλασμούς διαρκούν συνολικά (μαζί με τις διακοπές) περίπου μισή ώρα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν του έχω αρνηθεί ποτέ (εκτός από τη διάρκεια της μέρας τώρα, που πλέον το ξέρει και δεν κλαίει αν του αρνηθώ), και δεν θέλω. Θα ήθελα να αποθηλάσει ομαλά.

Απλά έχω πλέον κουραστεί, αισθάνομαι ενόχληση αρκετές φορές (νιώθω overtouched) και δεν βλέπω φως.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...