Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Τελικά ο θηλασμός μου φάνηκε μία υπέροχη εμπειρία!!!

19 μήνες ο μικρός μου θηλάζει αποκλειστικά.

Οποιαδήποτε προσπάεια να δοκιμάσει άλλο γάλα απέτυχε.

Δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα στο θηλασμό.

Θηλάζει όποτε νά'ναι, όποτε με βρίσκει "διαθέσιμη".

Πολλές φορές έρχεται εκεί που κάθομαι, παίρνει το στήθος μου, ρίχνει 5-6 πιπιλιές και φεύγει....!!!

καταλαβαίνω λοιπόν ότι δεν είναι ότι θέλει να πιεί γάλα. Σε πολύ μεγάλο ποσοστό θέλει απλά να ...πιπιλίσει!!!

Το μεσημέρι κοιμάται στο καρότσι με τη γαιγιά του να τον κουνάει - καθότι εγώ εργάζομαι.

Το βράδυ ΠΑΝΤΑ κοιμάται με θηλασμό - μαζί μου στο κρεβάτι. Και καθόλη τη διάρκεια της νύχτας θα γκρινιάξει 5-6 φορές. Θέλει ξανά να πιπιλίσει "στήθος" για να ησυχάσει!!!

 

Όσες φορές έχω προσπαθήσει να του αρνηθώ το στήθος...έχω υστερίες και κλάμματα!!!

 

Θέλω όμως πιά να αποθηλάσω!!!

Πως γίνεται αυτό όμως - μου φαίνεται αδύνατον!!!

 

HELP!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίταξε, είναι μικρούλης ακόμα για να μιλήσουμε για ήπιο αποθηλασμό. Δηλαδή, πριν τα 2, συνήθως δεν είναι έτοιμα, και όχι από άποψη πρόσληψης τροφής, αλλά από άποψη συναισθηματικής ωριμότητας. Το μόνο που κάναμε εμείς νωρίτερα ήταν η διακοπή των νυχτερινών θηλασμών (υπάρχουν διάφορες σχετικές συζητήσεις), περισσότερο για τον ύπνο σας.

Για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα όμως, όσο περνάει ο καιρός θα δεις ότι θα μειώνονται οι θηλασμοί. Θα μπορείς αν θέλεις να αντικαταστήσεις ένα θηλασμό με ένα σνακ, ή μια βόλτα, ή κάποιο παιχνίδι. Θα δείς ότι οι προτεραιότητες του παιδιού θα αλλάζουν.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να πίνει άλλο γάλα, αν τρώει γαλακτομικά ή άλλες πηγές ασβεστίου και πρωτεϊνών μπορεί και να το κόψει. Αν θέλεις οπωσδήποτε να πίνει άλλο γάλα, δοκίμασε το κρύο με καλαμάκι. Ο δικός μου τώρα ξεκίνησε να το πίνει σαν τρελλός.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α κι εμείς πλέον πίνουμε κρύο γάλα με το καλαμάκι και είναι το αγαπημένο του!! Πίνει το πρωί, το μεσημέρι και το βράδυ, όχι πάνω από 120ml τη φορά αλλά μαζί με το αβγό και το γιαούρτι καλύπτει τις καθημερινές του ανάγκες. Τελικά το ποτήρι με το καλαμάκι ήταν η λύση στο πρόβλημά μας γιατί πίνει όσο θέλει και με το ρυθμό που θέλει εκείνος, χωρίς να τον πιέζω και χωρίς να εκνευριζόμαστε και οι δύο!

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και τη δική μας πρόοδο.

Κατ'αρχήν, εδώ και λίγες μέρες, έχει μειωθεί δραματικά ο χρόνος θηλασμού.

Χτες μου είπε "εκανε ο Φοίβος" (δηλαδή τελείωσε) σε λιγότερο από λεπτό, και τον ρώτησα, "δεν έχει άλλο γάλα ε;" και μου είπε "ναι" και πήρε το ποτήρι του και ήπιε γάλα, χωρίς στενοχώρια, χωρίς νεύρα. Μετά από λίγο θήλασε και λίγο από το άλλο στήθος και τέλος εκείνο το πρωϊνό. Εν τω μεταξύ παίρνει ένα πολύ γλυκό γελαστό ύφος και μου ζητάει να το δεί μέσα στη μέρα, χωρίς να θηλάσει, χαϊδεύει το στήθος και μου λέει "θα του βάλω κουάκερ και θα το φάω" (σουρεάλ χαχαχα).

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα, παίζει ρόλο που αυτή η διαδικασία θα συμπέσει με την εκπαίδευση του γιογιο;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και τη δική μας πρόοδο.

Κατ'αρχήν, εδώ και λίγες μέρες, έχει μειωθεί δραματικά ο χρόνος θηλασμού.

Χτες μου είπε "εκανε ο Φοίβος" (δηλαδή τελείωσε) σε λιγότερο από λεπτό, και τον ρώτησα, "δεν έχει άλλο γάλα ε;" και μου είπε "ναι" και πήρε το ποτήρι του και ήπιε γάλα, χωρίς στενοχώρια, χωρίς νεύρα. Μετά από λίγο θήλασε και λίγο από το άλλο στήθος και τέλος εκείνο το πρωϊνό. Εν τω μεταξύ παίρνει ένα πολύ γλυκό γελαστό ύφος και μου ζητάει να το δεί μέσα στη μέρα, χωρίς να θηλάσει, χαϊδεύει το στήθος και μου λέει "θα του βάλω κουάκερ και θα το φάω" (σουρεάλ χαχαχα).

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα, παίζει ρόλο που αυτή η διαδικασία θα συμπέσει με την εκπαίδευση του γιογιο;

 

Τι γλύκας που είναι....λιώνω....

 

 

Είχα κ εγώ την ίδια απορία. Και αποφασίσαμε να δώσω πρώτα έμφαση στο θέμα θηλασμός να τελειώσουμε με αυτό και μετά να προχωρήσουμε στο άλλο. Γενικά έχω την άποψη αυτή ότι οι αλλαγές είναι καλό να μη γίνονται μαζεμένες. Εκτός αυτού, όπου κοιτούσα για το κόψιμο της πάνας έλεγαν να μη συνοδεύεται από άλλες μεγάλες αλλαγές όπως π.χ μετακόμιση παιδικός αδερφάκι. Ο αποθηλασμός δεν είναι κ αυτός μεγάλη αλλαγή;

 

Όμως, πριν ακόμα κόψουμε τον θηλασμό από όταν έκλεισε τα δύο, είχε ξεκινήσει με δική του πρωτοβουλία να μην θέλει καθόλου την πάνα και επειδή τον ακουλουθήσαμε σε αυτό για να δούμε τι θα γίνει, καταλήξαμε να μας φωνάζει ο ίδιος όποτε ήθελε κ μετά να την βγάζουμε.

 

Τελικά δηλαδή προχώρησαν κατά κάποιο τρόπο και τα δύο μαζί αλλά χωρίς να το προγραμματίσουμε ήρθε μόνο του.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι αν ο αποθηλασμός γίνει με ήπιο τρόπο (σιγααα, σιγαααα) δεν φαντάζει στο παιδί ως μεγάλη αλλαγή, έτσι; Δηλαδή, δεν θα του επιβάλλω των αποθηλασμό, αλλά μπορεί να συμπέσουν τελικά όπως λές. Αλλά θα προσπαθήσω να τον εκπαιδεύσω στο γιογιό (αλλαγή).

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι για να πώ την πρόοδό μας. Γενικά έχει μειώσει δραματικά τους χρόνους του θηλασμού. Όμως ειδικά χτες το βράδι αποφάσισα και του έβαλα το γάλα του στο ποτήρι χωρίς καλαμάκι. Γενικά πίνει από ποτήρι χωρίς καλαμάκι αλλά επειδή ξεχνιέται και τα χύνει κάτω, το αποφεύγω όταν δεν κάθεται στο τραπέζι.

Πήρε λοιπόν το ποτηράκι, ήπιε γάλα, και δεν ασχολήθηκε καθόλου με το στήθος. Αφού είπαμε τα παραμύθια και τον έβαλα στο κρεβάτι, κι εκεί που νόμιζα ότι απλά είχε ξεχάσει να θηλάσει, τον φίλησα και ετοιμάστηκα να βγώ από το δωμάτιο και μου λέει: "να πώ καληνύχτα στο βυζολάτε" και το φίλησε, του είπε καληνύχτα, το χαιρέτησε με το χεράκι του και το σκέπασε με την μπλούζα. Και αυτό ήταν. Χάρηκα πολύ. Βέβαια, μπορεί να ήταν και τυχαίο, γιατί σήμερα το πρωι, θήλασε κανονικά. Θα δούμε κι απόψε το βράδι. ;)

Καλημέρα σας

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.αρχικα πρεπει να κοψεις ενα ενα τα πιπιλισματα...και μετα αν κανει καποιο γευμα (που απο οτι καταλαβα δεν κανει)το αντικαθιστας με φρεσκο...σημαντικο ενα ενα τη φορα καθε 4-5 μερες κοβεις και 1 οχι ξαφνικα μια μερα τελος

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 5 βράδια που δεν θηλάζει με τη θέλησή του. yey!!!!

Μένει μόνο ο πρωϊνός!

 

Τελεια, ειναι πολυ καλο δείγμα ετοιμοτητας! Μην αγχωθεις για τη συνέχεια και αντιδράσεις βιαστικά! Καλη συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελεια, ειναι πολυ καλο δείγμα ετοιμοτητας! Μην αγχωθεις για τη συνέχεια και αντιδράσεις βιαστικά! Καλη συνέχεια!

Όχι, δεν αγχώνομαι γιατί τώρα κόβουμε και την πάνα, και δεν θέλω να του πέσουν όλα μαζί. Το πρωί θηλάζουμε κανονικά, ελάχιστη ώρα βέβαια, αλλά δεν λέω όχι. Μια χαρά!! Κι εγώ νιώθω καλύτερα με τα αγγίγματα ήδη. Σαν όνειρο μου φαίνεται...:-)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αγχώνομαι γιατί τώρα κόβουμε και την πάνα, και δεν θέλω να του πέσουν όλα μαζί. Το πρωί θηλάζουμε κανονικά, ελάχιστη ώρα βέβαια, αλλά δεν λέω όχι. Μια χαρά!! Κι εγώ νιώθω καλύτερα με τα αγγίγματα ήδη. Σαν όνειρο μου φαίνεται...:-)

 

Μπράβο!! Πολύ καλά νέα! Πολύ χαίρομαι!

 

Αφού είπαμε τα παραμύθια και τον έβαλα στο κρεβάτι, κι εκεί που νόμιζα ότι απλά είχε ξεχάσει να θηλάσει, τον φίλησα και ετοιμάστηκα να βγώ από το δωμάτιο και μου λέει: "να πώ καληνύχτα στο βυζολάτε" και το φίλησε, του είπε καληνύχτα, το χαιρέτησε με το χεράκι του και το σκέπασε με την μπλούζα.

 

Πάλι έλιωσα με τον μικρό σου...πολύ ευαίσθητο κ γλυκό παιδάκι...τελικά έτσι αναίμακτα έγινε κ τα επόμενα βράδια;;

 

Το βυζολάτε δεν υπάρχει! :lol::lol::lol: Πως προέκυψε;;;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!! Πολύ καλά νέα! Πολύ χαίρομαι!

 

 

 

Πάλι έλιωσα με τον μικρό σου...πολύ ευαίσθητο κ γλυκό παιδάκι...τελικά έτσι αναίμακτα έγινε κ τα επόμενα βράδια;;

 

Το βυζολάτε δεν υπάρχει! :lol::lol::lol: Πως προέκυψε;;;

 

Ναι αναίμακτα... βέβαια, αν μου ζητήσει θα του δώσω, αλλά δεν ζητάει, έχει ενθουσιαστεί με το ποτήρι και που κάνει μουστάκι με το γάλα. χαχαχα... αλλά η καληνύχτα στο βυζολάτε παραμένει κάθε βράδι και κάποιες φορές μέσα στη μέρα..

Όταν ήταν μωρό και βγαίναμε έξω σε καφετέριες (ανοιχτές) συνήθιζα να πίνω latte decaf. Και επειδή συνήθως θήλαζε και έξω, το λέγαμε με τον σύντροφό μου και γελούσαμε, ότι η μαμά πίνει λάτε, και ο Φοίβος βυζολάτε. Έτσι έμεινε. Και όταν άρχισε να μιλάει, το αντέγραψε... έχει πολλή πλάκα μωρέ... είναι πραγματικά γλύκας...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γειά σας. Προς το παρόν είμαι έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου. Το πρώτο το θήλασα 8 μήνες. Αυτό όμως, πρώτα ο Θεός, θα το θηλάσω 2 μήνες και μετά θα πρέπει να φύγω για δουλειά σε άλλη πόλη και να το αφήσω αναγκαστικά με τη μαμά μου, γιατί εκεί δεν έχει τίποτα, ούτε νοσοκομείο, ούτε καν παιδίατρο. Τί ξένο γάλα να του δίνει; Θα επιστρέψω πίσω, όταν το μωρό θα είναι 4 μηνών. Θα μπορέσω μετά να του δώσω το δικό μου γάλα με το μπιμπερό; Θα το πίνει άραγε; (στο μεταξύ εγώ όσο λείπω σκοπεύω να χρησιμοποιώ Θήλαστρο για να μη μου κοπεί το γάλα)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γειά σας. Προς το παρόν είμαι έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου. Το πρώτο το θήλασα 8 μήνες. Αυτό όμως, πρώτα ο Θεός, θα το θηλάσω 2 μήνες και μετά θα πρέπει να φύγω για δουλειά σε άλλη πόλη και να το αφήσω αναγκαστικά με τη μαμά μου, γιατί εκεί δεν έχει τίποτα, ούτε νοσοκομείο, ούτε καν παιδίατρο. Τί ξένο γάλα να του δίνει; Θα επιστρέψω πίσω, όταν το μωρό θα είναι 4 μηνών. Θα μπορέσω μετά να του δώσω το δικό μου γάλα με το μπιμπερό; Θα το πίνει άραγε; (στο μεταξύ εγώ όσο λείπω σκοπεύω να χρησιμοποιώ Θήλαστρο για να μη μου κοπεί το γάλα)

αφου 40ντησεις μπορεις να ξεκινησεις να κανεις αντλησεις και να το αποθηκευεις στην καταψυξη ετσι ωστε να τρωει και δικο σου γαλα το μωρο οσο λειπεις....δεν υπαρχει περιπτωση να το παρεις μαζι αποτι καταλαβα....παντως για το γαλα θα σου πει ο παιδιατρος και ειναι και ποιο θα αρεσει στο μωρο...και για να κρατησεις την παραγωγη σου θα πρεπει να κανεις συχνα αντλησεις οσο λειπεις,καθε 2 μαξιμουν 3 ωρες ..θα στο επιτρεπει αυτο η δουλεια σου?περιπτωση να αναβληθει αυτη η δουλεια δεν υπαρχει?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, γειά σας. Προς το παρόν είμαι έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου. Το πρώτο το θήλασα 8 μήνες. Αυτό όμως, πρώτα ο Θεός, θα το θηλάσω 2 μήνες και μετά θα πρέπει να φύγω για δουλειά σε άλλη πόλη και να το αφήσω αναγκαστικά με τη μαμά μου, γιατί εκεί δεν έχει τίποτα, ούτε νοσοκομείο, ούτε καν παιδίατρο. Τί ξένο γάλα να του δίνει; Θα επιστρέψω πίσω, όταν το μωρό θα είναι 4 μηνών. Θα μπορέσω μετά να του δώσω το δικό μου γάλα με το μπιμπερό; Θα το πίνει άραγε; (στο μεταξύ εγώ όσο λείπω σκοπεύω να χρησιμοποιώ Θήλαστρο για να μη μου κοπεί το γάλα)

Ειμαστε λιγο σε λαθος ενότητα αλλα ας μας συγχωρέσουν... 1)για το ξένο γαλα θα το πας λιγο στα τυφλά να δεις ποιο ταιριάζει στο μωρο.Δηλαδη θα πάρεις οποιοδήποτε πρώτης ηλικίας!Σου ευχομαι να ειναι το πρωτο που θα πάρεις. Να μην έχετε αλλεργία,δυσκοιλιοτητα,διαρροια,κολικους κ.λ.π.

2) δυο μηνες θα ειναι πολυ δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχια μονο με αντλήσεις,δηλαδή οχι πως δεν γίνεται αλλα θελει σκληρή δουλειά(αντλήσεις ανα 3 ώρες) και καλο εργαλειο( κατα προτημηση νοσοκομειακο θηλαστρο!).Ευχομαι να εχεις τον απαραίτητο χρονο και την δύναμη να το κανείς!

3)καλο ειναι το μπιμπερο που θα πίνει ο μικρος οσο λείπεις να ειναι αργης ροής( φιλικό προς τον θηλασμο) για να μην πάθει σύγχυση θηλων και δεν πιάνει καθολου στηθος οταν γυρίσεις και να πανε οι κόποι σου χαμένοι!

4)πόσο μακριά θα ειναι το κοντινότερο νοσοκομείο εκει που θα είσαι;δεν ζουν άνθρωποι εκει; Δεν έχουν παιδια; Μήπως να το ξανασκεφτοσουν να τον αφήσεις τοσο μικρό;

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε λιγο σε λαθος ενότητα αλλα ας μας συγχωρέσουν... 1)για το ξένο γαλα θα το πας λιγο στα τυφλά να δεις ποιο ταιριάζει στο μωρο.Δηλαδη θα πάρεις οποιοδήποτε πρώτης ηλικίας!Σου ευχομαι να ειναι το πρωτο που θα πάρεις. Να μην έχετε αλλεργία,δυσκοιλιοτητα,διαρροια,κολικους κ.λ.π.

2) δυο μηνες θα ειναι πολυ δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχια μονο με αντλήσεις,δηλαδή οχι πως δεν γίνεται αλλα θελει σκληρή δουλειά(αντλήσεις ανα 3 ώρες) και καλο εργαλειο( κατα προτημηση νοσοκομειακο θηλαστρο!).Ευχομαι να εχεις τον απαραίτητο χρονο και την δύναμη να το κανείς!

3)καλο ειναι το μπιμπερο που θα πίνει ο μικρος οσο λείπεις να ειναι αργης ροής( φιλικό προς τον θηλασμο) για να μην πάθει σύγχυση θηλων και δεν πιάνει καθολου στηθος οταν γυρίσεις και να πανε οι κόποι σου χαμένοι!

4)πόσο μακριά θα ειναι το κοντινότερο νοσοκομείο εκει που θα είσαι;δεν ζουν άνθρωποι εκει; Δεν έχουν παιδια; Μήπως να το ξανασκεφτοσουν να τον αφήσεις τοσο μικρό;

Φιλικά!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η περιοχή είναι άγονη γραμμή. Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάω βέβαια, απλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ταξιδι μας εφτασε στο τελος του! Ειμαστε διακοπες και πλεον το μικρο μου δεν ζηταει να θηλασει ουτε το πρωι. Εχει να θηλασει ακριβως μια βδομαδα. Νιωθω καπως περιεργα καπως αχρηστη, αλλα μια τεραστια ανακουφιση που εχω την αυτοδιαθεση του σωματος μου. Ηταν μια υπεροχη εμπειρια που κρατησε 33 μηνες, με τα δυσκολα και τα ευκολα. Ολα περασαν με επιμονη κι αγαπη

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ταξιδι μας εφτασε στο τελος του! Ειμαστε διακοπες και πλεον το μικρο μου δεν ζηταει να θηλασει ουτε το πρωι. Εχει να θηλασει ακριβως μια βδομαδα. Νιωθω καπως περιεργα καπως αχρηστη, αλλα μια τεραστια ανακουφιση που εχω την αυτοδιαθεση του σωματος μου. Ηταν μια υπεροχη εμπειρια που κρατησε 33 μηνες, με τα δυσκολα και τα ευκολα. Ολα περασαν με επιμονη κι αγαπη

 

:D:D:D:D:D:D

 

Μπράβο βρε Macorina!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ταξιδι μας εφτασε στο τελος του! Ειμαστε διακοπες και πλεον το μικρο μου δεν ζηταει να θηλασει ουτε το πρωι. Εχει να θηλασει ακριβως μια βδομαδα. Νιωθω καπως περιεργα καπως αχρηστη, αλλα μια τεραστια ανακουφιση που εχω την αυτοδιαθεση του σωματος μου. Ηταν μια υπεροχη εμπειρια που κρατησε 33 μηνες, με τα δυσκολα και τα ευκολα. Ολα περασαν με επιμονη κι αγαπη

 

Μπράβο!!! :D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια μου χρειάζομαι βοήθεια!

Η μικρη μου ειναι σχεδόν 4 ετων και θελω πολυ να αποθηλασει! Εχω κουραστεί παρά πολυ και δεν αντέχω αλλο, θελω και δεύτερο παιδάκι αλλα λόγω πολυ επικίνδυνης πρώτης εγκυμοσυνης και πρόωρου τοκετού δεν ξεκινήσαμε προσπάθειες μεχρι να αποθηλασει αλλα πλέον το θέμα επείγει!

Η μικρη ζητάει συνεχεια στήθος οταν είμαστε μαζί...τον Αύγουστο κόψαμε βεβιασμένα την πιπιλα και απο τότε εχει αλλάξει πολυ η σχέση της με το στήθος μου...το εχει σαν πιπιλα! Μεχρι και οτι θα φώναξω την νεράιδα της είπα να της ξαναδώσει την πιπιλα της και να της πάρει πίσω την κούκλα που της είχε φέρει σαν αντάλλαγμα... ΑΔΙΕΞΟΔΟ!!!!

Πως να αποθηλασω;;;; Σκέφτομαι να ξεκινήσω φασκόμηλο... Βοήθεια παρακαλώ!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Παιδικό πηγαίνει; Εσύ δουλεύεις; Όταν λες ότι έχει το στήθος για πιπίλα, εννοείς ότι εκεί που παίζει, σταματά για να θηλάσει, ή δεν ενδιαφέρεται για παιχνίδι, παρά μόνο για το στήθος; Ένα πρώτο βήμα είναι ο περισπασμός, με την καλή έννοια. Βόλτες, παιχνίδι κτλ.

 

Επίσης μπορείς να της μιλήσεις και να βάλετε μαζί ένα χρονικό όριο. Π.χ. μέχρι τα γενέθλιά σου, μέχρι τα Χριστούγεννα, μέχρι το τέλος του μήνα... Και να της το παρουσιάσεις ως ένα θετικό βήμα, ότι είναι πια μεγάλη. Παράλληλα να της τονίσεις ότι δεν είναι μόνο μεγάλη, αλλά παραμένει το κοριτσάκι σου που θέλει αγκαλίτσες. Όπως έλεγε η κόρη μου για τα ζωάκια που ζωγράφιζε και με τα οποία ταυτιζόταν, "λίγο μεγάλο και λίγο μικρό".

 

Τέλος να έχεις υπόψη πως κάθε βήμα προς την ανεξαρτησία πονάει λιγάκι, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο. Και δεν μπορούμε, όσο κι αν το θέλουμε, να διασφαλίσουμε ότι το παιδί μας δεν θα χύσει ούτε ένα δάκρυ στη ζωή του. Αν δεις ότι πραγματικά το παιδί υποφέρει και ο αποθηλασμός είναι πρόβλημα, τότε μπορείς να σκεφτείς άλλες λύσεις. Αλλά μην το πάρεις ως προσωπική αποτυχία ή ως παιδικό τραύμα, αν το παιδάκι κλάψει λίγο στον αποθηλασμό.

 

Όλα καλά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Παιδικό πηγαίνει; Εσύ δουλεύεις; Όταν λες ότι έχει το στήθος για πιπίλα, εννοείς ότι εκεί που παίζει, σταματά για να θηλάσει, ή δεν ενδιαφέρεται για παιχνίδι, παρά μόνο για το στήθος; Ένα πρώτο βήμα είναι ο περισπασμός, με την καλή έννοια. Βόλτες, παιχνίδι κτλ.

 

Επίσης μπορείς να της μιλήσεις και να βάλετε μαζί ένα χρονικό όριο. Π.χ. μέχρι τα γενέθλιά σου, μέχρι τα Χριστούγεννα, μέχρι το τέλος του μήνα... Και να της το παρουσιάσεις ως ένα θετικό βήμα, ότι είναι πια μεγάλη. Παράλληλα να της τονίσεις ότι δεν είναι μόνο μεγάλη, αλλά παραμένει το κοριτσάκι σου που θέλει αγκαλίτσες. Όπως έλεγε η κόρη μου για τα ζωάκια που ζωγράφιζε και με τα οποία ταυτιζόταν, "λίγο μεγάλο και λίγο μικρό".

 

Τέλος να έχεις υπόψη πως κάθε βήμα προς την ανεξαρτησία πονάει λιγάκι, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο. Και δεν μπορούμε, όσο κι αν το θέλουμε, να διασφαλίσουμε ότι το παιδί μας δεν θα χύσει ούτε ένα δάκρυ στη ζωή του. Αν δεις ότι πραγματικά το παιδί υποφέρει και ο αποθηλασμός είναι πρόβλημα, τότε μπορείς να σκεφτείς άλλες λύσεις. Αλλά μην το πάρεις ως προσωπική αποτυχία ή ως παιδικό τραύμα, αν το παιδάκι κλάψει λίγο στον αποθηλασμό.

 

Όλα καλά εύχομαι!

 

Ευχαριστώ παρά πολυ για την απάντηση σου και ειδικά για την τελευταία παράγραφο!

Η μικρη παει παιδικο κι εγω δουλεύω πολυ λίγες ωρες την εβδομάδα. Ζητάει να θηλάζει πριν κοιμηθεί, οταν ξυπνάει και αυτό που δεν αντέχω,...οταν με βλέπει να κάθομαι για να χαλαρωσω, δεν δέχεται μονο αγκαλιές και χάδια θελει και γαλα!!! Ειναι πολυ συζητήσιμο παιδι και δεν αντιμετωπίζουμε αλλα "προβλήματα" γιατι συνήθως βρίσκουμε μια λύση που την δεχόμαστε όλοι ... Στο μονο θέμα που δεν δέχεται κουβέντα ειναι ο θηλασμος αλλα εχω κουραστεί αρκετά και θελω να περάσουμε σε επόμενο στάδιο (Ουφ πολυ δύσκολο να εκφραστείς για τόσο λεπτα θέματα που αφορούν και το παιδι σου)...

Έχουμε συζητήσει για αποθηλασμο αλλα δηλώνει οτι θα κλαίει και οτι χρειάζεται το γαλατακι της για να μεγαλώσει σωστά και αλλα τέτοια ωραια... Ζητάει αδέρφακι αλλα αγοράκι για να το ταΐζουμε με μπιμπερο λεει...

Γενικά εχει ισχυρή άποψη επι του θέματος και εχω ξεμείνει απο λύσεις...

 

Ηπιός αποθηλασμος τελικά γίνεται στα νήπια;

 

Ευχαριστώ!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να προσφερεις καθε φορά μια εναλλακτική αντι του θηλασμού! Πχ προσπαθησε να χορεψετε ή να πιειτε μαζι γαλα απο το ποτηρι..παρουσιασε το σαν ''κατακτηση"...σαν κατι που κανεις και εσυ και ασε την να σε μιμείται...η δικια μου η κορη ειναι 18 μηνων και αυτα τα τρικ εφαρμοζω με στοχο να αποθηλασουμε στα 2...

Το κυριοτερο ειναι να το παρεις εσυ αποφαση και να επιμεινεις σε αυτο..συμφωνα με το Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας ο θηλασμος συνισταται μεχρι τα 2 ετη και απο εκει και περα για οσο το θελουν ΚΑΙ το παιδι ΚΑΙ η μητερα..αλλο γαλα πινει περα απο το δικο σου???

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να προσφερεις καθε φορά μια εναλλακτική αντι του θηλασμού! Πχ προσπαθησε να χορεψετε ή να πιειτε μαζι γαλα απο το ποτηρι..παρουσιασε το σαν ''κατακτηση"...σαν κατι που κανεις και εσυ και ασε την να σε μιμείται...η δικια μου η κορη ειναι 18 μηνων και αυτα τα τρικ εφαρμοζω με στοχο να αποθηλασουμε στα 2...

Το κυριοτερο ειναι να το παρεις εσυ αποφαση και να επιμεινεις σε αυτο..συμφωνα με το Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας ο θηλασμος συνισταται μεχρι τα 2 ετη και απο εκει και περα για οσο το θελουν ΚΑΙ το παιδι ΚΑΙ η μητερα..αλλο γαλα πινει περα απο το δικο σου???

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Κάνουμε διάφορα μαζί και για πολυ ωρα και μόλις με δει να κάθομαι τσουουπ εμφανίζεται και ζητάει γαλα.... Αλλο γαλα δεν πίνει....δεν θελει με τίποτα...

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...