Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα...

σε ενα μηνα ξεκιναμε κρεμες...θηλαζω αποκλειστικα..δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο

ποτε θα τον θηλαζω τον μπεμπη μου???ποσες φορες την ημερα???

υπαρχει περιπτωση να μου κοπει το γαλα επειδη κοπηκανε οι φορες που θηλαζαμε???θηλαζω 8-10 φορες την ημερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια παρακαλω καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.Θελω να αποθηλασω την 13 μηνων κορη μου κ δεν μπορω.Το βασικοτερο ειναι οτι δεν πίνει ξενο γάλα με τιποτα.ουτε το δικο μου δεν πίνει στο μπιμπερο.Τις περισσότερεσ φορεσ κοιμαται κ στο στηθοσ.Ξυπναει 2-3 φορεσ καθε βραδυ και κοιμαται ξανα στο στηθος μόνο.Ολα αυτα μου φαίνονται δυσκολα ώστε να καταφέρω να αποθηλάσω.Θηλαζω 2 φορες μεσα στη μερα ,πρωι,βραδυ και την νυχτα οσες φορες ξυπνησει.Η γιατρος μου λεει να αποθηλασω και οτι θα παιρνει ασβέστιο απο αλλες πηγες όπως τυρι,γιαυρτι.Εμενα δεν μου φαινεται καλη η λύση ένα παιδακι 1 ετουσ να κόψει το γαλα.θα ξυπναει το πρωι και θα τρωει τυρι?Εχω δοκιμασει παρα πολλα γαλατα και φρεσκο αλλα δοκιμαζει μια φορα ,ανατριχιαζει κ μετα δεν ξαναδοκιμαζει με τιποτα.Ειχε καποια αλλη παρομοιο προβλημα και πως το έλυσε?

 

Εγώ εγώ! Με τη διαφορά ότι δοκίμαζε αλλά τον πείραζε. Η λύση που βρήκα ήταν να αναβάλλω τον αποθηλασμό. Τώρα προσπαθώ λίγο πιο εντατικά και το πάω όπως με πάει. Πρέπει οπωσδήποτε να αποθηλάσεις για κάποιο λόγο ή απλά επειδή το είπε η παιδίατρος; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε μπορείς να ακολουθήσεις τις ήπιες στρατηγικές αποθηλασμού, που ουσιαστικά το παιδί επιλέγει τι θα κάνει και βλέπεις....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια, του εδωσα φρεσκο για αποθηλασμο και τον πειραζε,,τελικα δεν αποθηλασα ειναι 2,5 μειωθηκε ομως πολυ ο χρονος που καθεται στο στηος,,ειναι ενας αποθηλασμος αργος,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol:

 

κι εσυ του βασανιστικου?

εγω πιστευω οτι δεν θα αποθηλασει ποτε μονος του ο δικος μου

αφου του λεω φτανει γαλα απο την μαμα και μου λεει

οχι τανει μαμα παντα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παρακαλω καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.Θελω να αποθηλασω την 13 μηνων κορη μου κ δεν μπορω.Το βασικοτερο ειναι οτι δεν πίνει ξενο γάλα με τιποτα.ουτε το δικο μου δεν πίνει στο μπιμπερο.Τις περισσότερεσ φορεσ κοιμαται κ στο στηθοσ.Ξυπναει 2-3 φορεσ καθε βραδυ και κοιμαται ξανα στο στηθος μόνο.Ολα αυτα μου φαίνονται δυσκολα ώστε να καταφέρω να αποθηλάσω.Θηλαζω 2 φορες μεσα στη μερα ,πρωι,βραδυ και την νυχτα οσες φορες ξυπνησει.Η γιατρος μου λεει να αποθηλασω και οτι θα παιρνει ασβέστιο απο αλλες πηγες όπως τυρι,γιαυρτι.Εμενα δεν μου φαινεται καλη η λύση ένα παιδακι 1 ετουσ να κόψει το γαλα.θα ξυπναει το πρωι και θα τρωει τυρι?Εχω δοκιμασει παρα πολλα γαλατα και φρεσκο αλλα δοκιμαζει μια φορα ,ανατριχιαζει κ μετα δεν ξαναδοκιμαζει με τιποτα.Ειχε καποια αλλη παρομοιο προβλημα και πως το έλυσε?

 

hristin30 καλημερα! Δεν θυμαμαι αν εχω απαντησει σαυτο το θεμα γιατι γενικα το θεμα του αποθηλασμου εχει τεθει απο πολλες κοπελες (καποτε το ειχα θεσει και εγω!).

Εχω περασει τον βασανιστικο (να διαρκει τουλ μια ωρα), μεταμεσονυχτιο και περαν του χρονου θηλασμο. Ειχε φτασει ο Χαρης 15 μηνων να θηλαζει 5 φορες τη μερα και 2-3 τη νυχτα. Οι κυκλοι στα ματια κοντευαν το πατωμα!!!Και φυσικα να μην πινει αλλο γαλα ουτε το δικο μου ουτε μπιμπερο και ακου και το χειροτερο να μην τρωει ΚΑΜΙΑ στερεα τροφη!!!!Μετραγα μεσα στη μερα 2 κουταλιες ρυζι και μια μπουκια απο μπιφτεκι και ενα γιαουρτακι advance και ενα μπισκοτο και ημουν τρισευτυχισμενη!

 

Λοιπον αφου κοντευα να τρελαθω πηγα στην εσχατη λυση μιας και ειχαμε σκοπο να παμε για 2ο και εμεινα εγκυος!!! Και YES IT WORKED!!!! Μου κοπηκε το γαλα στο τελος του πρωτου τριμηνου περασαμε μια βδομαδα να κλαιει ο Χαρης να κλαιω κι εγω μαζι του που στερεψε το γαλα και επιτελους αρχισε να τρωει και αλλα πραγματα. Γαλα βεβαια δεν επινε στη χαση και στη φεξη κανενα ποτηρακι φρεσκο αλλα τωρα μετα τα 3 του εχει αρχισει να το ζηταει αλλα και παλι περνανε μερες χωρις να πιει γαλα. Δεν ειναι καθολου ανησυχητικο και εξετασεις που καναμε πριν ενα μηνα ηταν ολα μια χαρα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.Θελω να αποθηλάσω γιατι κουράστηκα πραγματικα πολυ...νομιζω οσες ξενυχτανε καθε βραδυ με καταλαβαίνουν .Δεν ξερω πως να την ηρεμησω οταν ξυπναει το βραδυ ΄η γενικα όταν θυμηθεί το στηθος

Επιλπέον ειμαι λιγων εβδομαδω εγκυοσ στο 2ο μωρο και ο γιατρος μου είπε να κόψω το θηλασμό γιατι θα μου προκαλέσει αποβολή και έχω αγχωθεί πολύ γτ ο αποθηλασμος δεν γινεται απο τη μια μερα στην άλλη..Ισχυει αυτο που μου είπε ο γιατρος μου? Ο προηγούμενος γιατροσ μου (πολυ ευχαριστημενη αλλα τον άλλαξα λογω μετακόμισης ) μου είπε οτι μπορω να μεινω εγκυος και ότι στο τελοσ του 2ου μηνα θα κοπέι το γάλα.Απ΄ότι βλέπω στη mariapap82 συνεβη αυτο.μακαρι να θηλαζα κ εγω μεχρι να κοπεί το γάλα να έχω έναν ακομη μηνα προσαρμογης.Αλλα ο καινουργιοσ γιατροσ με άγχωσε.Εσένα σου επέτρεπε θηλασμο?Πως θα τα καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Νομίζω έχω ξαναγράψει σε σχετικό θέμα πριν 2-3 μήνες, είμαι πάλι στο ίδιο σημείο. Θέλω να αποθηλάσω. Πρέπει γιατί δεν αντέχω άλλο.

 

Λεπτομέρειες: το κοριτσάκι μου είναι 11 μηνών. Πλέον πίνουμε πρωί - βράδυ γάλα από το μπιμπερό (σκόνη, όχι δικό μου). Ως εδώ καλά.

 

Συμπληρωματικά όμως για να ηρεμήσει θέλει στήθος οπωσδήποτε για να κοιμηθεί + μεταμεσονύκτιοι θηλασμοί (συνήθως 2). Το βράδυ κάτι πίνει, αλλά κυρίως πιπιλίζει. Πιπίλα δεν πήρε, δεν πολυήθελε και δεν επέμεινα για να μην τη ζητάει και η μεγάλη μου.

 

Δουλεύω εδώ και μήνες, θέλω πλέον να κοιμόμαστε τα βράδια, είναι δύσκολο, βοηθήστε με. Προηγούμενες απόπειρες μου απέτυχαν, λόγω κούρασης. Μετά το απαρηγόρητο κλα΄μα την έβαζα τελικά στήθος για να κοιμηθούμε.

 

Πείτε να χρειάζεστε να πω άλλες λεπτομέρειες και δώστε μου τα φώτα σας, είμαι το όρθιο ζόμπι , δεν μπορώ άλλο. Χρειαζόμαστε ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Νομίζω έχω ξαναγράψει σε σχετικό θέμα πριν 2-3 μήνες, είμαι πάλι στο ίδιο σημείο. Θέλω να αποθηλάσω. Πρέπει γιατί δεν αντέχω άλλο.

 

Λεπτομέρειες: το κοριτσάκι μου είναι 11 μηνών. Πλέον πίνουμε πρωί - βράδυ γάλα από το μπιμπερό (σκόνη, όχι δικό μου). Ως εδώ καλά.

 

Συμπληρωματικά όμως για να ηρεμήσει θέλει στήθος οπωσδήποτε για να κοιμηθεί + μεταμεσονύκτιοι θηλασμοί (συνήθως 2). Το βράδυ κάτι πίνει, αλλά κυρίως πιπιλίζει. Πιπίλα δεν πήρε, δεν πολυήθελε και δεν επέμεινα για να μην τη ζητάει και η μεγάλη μου.

 

Δουλεύω εδώ και μήνες, θέλω πλέον να κοιμόμαστε τα βράδια, είναι δύσκολο, βοηθήστε με. Προηγούμενες απόπειρες μου απέτυχαν, λόγω κούρασης. Μετά το απαρηγόρητο κλα΄μα την έβαζα τελικά στήθος για να κοιμηθούμε.

 

Πείτε να χρειάζεστε να πω άλλες λεπτομέρειες και δώστε μου τα φώτα σας, είμαι το όρθιο ζόμπι , δεν μπορώ άλλο. Χρειαζόμαστε ύπνο

 

Πιστεύεις ότι τελικά για το μωρό η ανάγκη αφορά κυρίως το πιπίλισμα; 11 μηνών είναι μικρό για να αποθηλάσει (με την έννοια ότι δεν έχει ξεπεράσει την ανάγκη) και ίσως να του είναι απαραίτητο το πιπίλισμα. Αν δεν μπορεί να το ικανοποιήσει στο στήθος, μπορεί να χρειάζεται ένα υποκατάστατο... Όποια κι αν είναι η θέση μας για την πιπίλα δεν μπορούμε να παραγνωρίζουμε ότι σε κάποια μωρά η ανάγκη για πιπίλισμα είναι πιο έντονη απ' ό,τι σε άλλα μωρά και κάπως πρέπει να ικανοποιηθεί. Κάποια μωρά πιπιλίζουν το δάχτυλό τους, άλλα την άκρη του σεντονιού τους ή ένα παιχνίδι, άλλα παίρνουν πιπίλα αν έχουν αποθηλάσει νωρίς.

 

Αν το μωρό δεν ζητά το στήθος για την επαφή με σένα και την ασφάλεια που αυτή η επαφή παρέχει και το ζητά κυρίως για να πιπιλίσει και να χαλαρώσει ώστε να κοιμηθεί, ίσως θα βοηθούσε να δοκίμαζες κάποιο υποκατάστατο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.Θελω να αποθηλάσω γιατι κουράστηκα πραγματικα πολυ...νομιζω οσες ξενυχτανε καθε βραδυ με καταλαβαίνουν .Δεν ξερω πως να την ηρεμησω οταν ξυπναει το βραδυ ΄η γενικα όταν θυμηθεί το στηθος

Επιλπέον ειμαι λιγων εβδομαδω εγκυοσ στο 2ο μωρο και ο γιατρος μου είπε να κόψω το θηλασμό γιατι θα μου προκαλέσει αποβολή και έχω αγχωθεί πολύ γτ ο αποθηλασμος δεν γινεται απο τη μια μερα στην άλλη..Ισχυει αυτο που μου είπε ο γιατρος μου? Ο προηγούμενος γιατροσ μου (πολυ ευχαριστημενη αλλα τον άλλαξα λογω μετακόμισης ) μου είπε οτι μπορω να μεινω εγκυος και ότι στο τελοσ του 2ου μηνα θα κοπέι το γάλα.Απ΄ότι βλέπω στη mariapap82 συνεβη αυτο.μακαρι να θηλαζα κ εγω μεχρι να κοπεί το γάλα να έχω έναν ακομη μηνα προσαρμογης.Αλλα ο καινουργιοσ γιατροσ με άγχωσε.Εσένα σου επέτρεπε θηλασμο?Πως θα τα καταφέρω?

 

Καλε γιατι σε φοβισε ο γιατρος? Δεν υπαρχει κανενα προβλημα (εκτος αν εχεις καποιο αλλο θεμα που δεν γνωριζουμε). Γνωμη μου ειναι να μην αγχωθεις και θα μειωθει το γαλα καποια στιγμη. βεβαια σε μενα δεν εγινε πολυ σταδιακα εκει δηλαδη που ειχα για 5 γευματα σε μια βδομαδα μου κοπηκε τελειως!!! Αλλα μια χαρα! Ρωτα και καποιον τριτο γιατρο αν θελεις να σου πει τη γνωμη του!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι τελικά για το μωρό η ανάγκη αφορά κυρίως το πιπίλισμα; 11 μηνών είναι μικρό για να αποθηλάσει (με την έννοια ότι δεν έχει ξεπεράσει την ανάγκη) και ίσως να του είναι απαραίτητο το πιπίλισμα. Αν δεν μπορεί να το ικανοποιήσει στο στήθος, μπορεί να χρειάζεται ένα υποκατάστατο... Όποια κι αν είναι η θέση μας για την πιπίλα δεν μπορούμε να παραγνωρίζουμε ότι σε κάποια μωρά η ανάγκη για πιπίλισμα είναι πιο έντονη απ' ό,τι σε άλλα μωρά και κάπως πρέπει να ικανοποιηθεί. Κάποια μωρά πιπιλίζουν το δάχτυλό τους, άλλα την άκρη του σεντονιού τους ή ένα παιχνίδι, άλλα παίρνουν πιπίλα αν έχουν αποθηλάσει νωρίς.

 

Αν το μωρό δεν ζητά το στήθος για την επαφή με σένα και την ασφάλεια που αυτή η επαφή παρέχει και το ζητά κυρίως για να πιπιλίσει και να χαλαρώσει ώστε να κοιμηθεί, ίσως θα βοηθούσε να δοκίμαζες κάποιο υποκατάστατο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά βάθος θέλω να της προσφέρω αυτή τη χαλάρωση, αλλά είμαι τόσο κουρασμένη και τόσο μη αποδοτική σε άλλους τομείς της ζωής μου, που αναγκαστικά ψάχνω άλλες λύσεις. Για την πιπίλα σκέφτομαι ότι κρίμα είναι να αρχίσει τώρα που περάσαμε τόσα δόντια, βράδια αξημέρωτα κτλ...

από την άλλη μάλλον το έχει ανάγκη όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά βάθος θέλω να της προσφέρω αυτή τη χαλάρωση, αλλά είμαι τόσο κουρασμένη και τόσο μη αποδοτική σε άλλους τομείς της ζωής μου, που αναγκαστικά ψάχνω άλλες λύσεις. Για την πιπίλα σκέφτομαι ότι κρίμα είναι να αρχίσει τώρα που περάσαμε τόσα δόντια, βράδια αξημέρωτα κτλ...

από την άλλη μάλλον το έχει ανάγκη όπως λες.

 

Καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι πιεσμένη ανάμεσα στην κούραση που νιώθεις και την πραγματική σου διάθεση να προσφέρεις στο παιδί σου το καλύτερο. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι η πιπίλα δεν σου αρέσει ως επιλογή, δεδομένου ότι παιδί ξεπέρασε τις φάσεις όπου θα φαινόταν πιο "φυσικό" να πάρει πιπίλα.

 

Αν θες να συνδυάσεις όλα αυτά θα χρειαστεί να βρεις άλλες εναλλακτικές με τις οποίες νιώθεις άνετα:

 

Αν θέλεις να συνδυάσεις το θηλασμό με το νυχτερινό -όσο γίνεται συνεχόμενο- ύπνο θα μπορούσες π.χ. να πάρεις το μωρό δίπλα σου να κοιμηθεί ώστε όταν ξυπνάει για να θηλάσει να μπορείς να το προσφέρεις χωρίς να σηκωθείς και σε λίγο να ξανακοιμηθείς ίσως ενώ συνεχίζετε να θηλάζετε. Αν το μωρό θηλάσει άμεσα, συνήθως ηρεμεί και πιο γρήγορα και κάποιες φορές αφήνει και το στήθος πιο γρήγορα.

 

Άλλη λύση, αν δεν θέλεις να φέρεις το μωρό στο κρεββάτι σας, είναι να πηγαίνεις εσύ στο δωμάτιό της και να κοιμάσαι κοντά της (π.χ. σε στρώμα στο πάτωμα) όταν ξυπνάει προκειμένου να ξεκουράζεσαι κι εσύ (ενώ θηλάζετε εκεί ξαπλωμένες).

 

Παράλληλα - ειδικά αν θέλεις να μπείτε ενεργά σε πορεία αποθηλασμού- μπορείς να ξεκινήσεις να συνδυάζεις τον ύπνο με άλλες δραστηριότητες εκτός του θηλασμού: π.χ. παραμύθι, μασάζ, νανουρίσματα κλπ.

 

Άλλη προσέγγιση είναι να δώσεις στο μωρό ένα μαλακό παιχνίδι (π.χ. ζωάκι) με το οποίο να μάθει να κοιμάται. Σε κάποια παιδιά, το να πάρουν στην αγκαλιά τους αυτό το παιχνίδι είναι αρκετό (στην πορεία) ώστε να τα κάνει να ξανακοιμηθούν. Ωστόσο αυτού του είδους οι τεχνικές έχουν το μειονέκτημα ότι αν δουλέψουν, το παιδί "εξαρτάται" από το συγκεκριμένο αντικείμενο τόσο που μπορεί να μην μπορεί να κοιμηθεί αν δεν το έχει ή να θρηνήσει πραγματικά αν το χάσει κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να βρεις εκείνη την προσέγγιση που θα σε κάνει να ξεκουραστείς και κυρίως να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου. Νομίζω ότι προς αυτή την κατεύθυνση βοηθά το να ζητάμε βοήθεια από όσους είναι πρόθυμοι να την προσφέρουν (π.χ. να κρατήσει το μωρό κάποιος ενώ εσύ κοιμάσαι για λίγο το απόγευμα) και κυρίως να κατεβάσουμε τον πήχυ των δικών μας προσδοκιών: δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα τέλεια και να είμαστε και αφοσιωμένες μαμάδες -κάτι πρέπει να μείνει πίσω και συνήθως δεν θέλουμε να είναι τα παιδιά μας :-) Ας είμαστε γι' αυτό επιεικείς με τους εαυτούς μας :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalliopaki είμαστε ακριβώς στο ίδιο σημείο. Η μικρή μου έκλεισε τους 11 μήνες. Η διαφορά είναι ότι η δική μου δεν πιάνει μπουκάλι, θηλάζει μόνο και το βράδυ ξυπνάει πολλές φορές, είτε για να φάει, είτε απλά για να πιπιλίσει. Δεν ηρεμεί με κανέναν άλλο τρόπο, ούτε με τον άντρα μου. Σκέφτομαι να κλείσει το χρόνο και μετά να προσπαθήσω να της δώσω λίγο φρέσκο σιγά-σιγά. Κι εγώ θέλω να αποθηλάσω, αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο και επειδή πάω δουλειά εδώ και 2 μήνες δεν έχω αντοχές!!!

 

Πάντως το παρήγορο είναι ότι είμαστε αρκετές στην ίδια φάση και η μία παίρνει κουράγιο απ΄την άλλη. Εγώ π.χ. χάρη στο forum θηλάζω ακόμη...από εκεί που προσπαθούσα να φτάσω τις 40 μέρες αποκλειστικού θηλασμού έφτασα στους 11 μήνες και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα ό,τι κι αν συνεπάγεται...

 

Eva πολύ ωραία αυτά που γράφεις, μου φαίνονται λίγο μακρινά βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki είμαστε ακριβώς στο ίδιο σημείο. Η μικρή μου έκλεισε τους 11 μήνες. Η διαφορά είναι ότι η δική μου δεν πιάνει μπουκάλι, θηλάζει μόνο και το βράδυ ξυπνάει πολλές φορές, είτε για να φάει, είτε απλά για να πιπιλίσει. Δεν ηρεμεί με κανέναν άλλο τρόπο, ούτε με τον άντρα μου. Σκέφτομαι να κλείσει το χρόνο και μετά να προσπαθήσω να της δώσω λίγο φρέσκο σιγά-σιγά. Κι εγώ θέλω να αποθηλάσω, αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο και επειδή πάω δουλειά εδώ και 2 μήνες δεν έχω αντοχές!!!

 

Πάντως το παρήγορο είναι ότι είμαστε αρκετές στην ίδια φάση και η μία παίρνει κουράγιο απ΄την άλλη. Εγώ π.χ. χάρη στο forum θηλάζω ακόμη...από εκεί που προσπαθούσα να φτάσω τις 40 μέρες αποκλειστικού θηλασμού έφτασα στους 11 μήνες και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα ό,τι κι αν συνεπάγεται...

 

Eva πολύ ωραία αυτά που γράφεις, μου φαίνονται λίγο μακρινά βέβαια...

 

Τι ακριβώς σου φαίνεται μακρινό; :-D Ο ...ύπνος ή ο αποθηλασμός; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εύα δεν είμαι ακριβώς αντίθετη στην πιπίλα, απλά φοβάμαι ότι θα δημιουργήσω μια εξάρτηση (και άντε μετά να απεξαρτηθεί... το περάσαμε με την πρώτη μου) ενώ μάλλον τα "κρίσιμα" σημεία έχουν παρέλθει. Τουλάχιστον να είχαμε οφεληθεί οικογενειακως από την πιπίπλα στα δύσκολα....

 

Ουσιαστικά η μικρή κοιμάται μαζί μας, γιατί μόλις ξυπνήσει, την φέρνω στο κρεβάτι μας, θηλάζουμε και κοιμόμαστε και μετά δεν αντέχω να την επιστρέψω στο κρεβάτι της. Το κάνω καμιά φορά, σε 2-3 ώρες το πολύ ξυπνάει πάλι. Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα με τη μεγάλη μου, που ζηλεύει φυσικά και ενίοτε ξυπνάει και θέλει να κοιμηθεί μαζί μας (δεν χωράμε και οι 4, αδύνατον!). Το να πάω εγώ στο δωμάτιο τους δεν το θέλει ο σύζυγος.

 

Προς το παρόν πάω να εφαρμόσω αυτό που λες με τα παιχνίδια (που το φοβάμαι ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Ϊσως όμως απεξαρτηθεί λίγο από εμένα, οπότε γίνει και λίγο πιο εύκολος ο ύπνος της για τους άλλους, καθώς εγώ χρειάζεται να λειπω και για επαγγελματικά ταξίδια καμιά φορά). Δεν έχει βοηθήσει ακόμα, θα δείξει.

 

Πάντως σε ευχαριστώ ειλικρινά γιατί τα γράφεις τόσο ήρεμα και ξε-αγχωτικά :) και αυτά που μου φαίνονται βουνό διαβάζοντάς σε δείχνουν φυσιολογικά :):)

 

Όλγα μου πράγματι μεγάλη υπόθεση η αλληλο-υποστήριξη! Εγώ σκέψου πάω στη δουλειά εδώ και 8 μήνες! Βέβαια κάνω πολλά λάθη και μάλλον έχω εξαντλήσει την υπομονή τους ...... δέχομαι συνέχεια παρατηρήσεις και επειδή ήμουν πάντα άψογη στη δουλειά μου, αισθανομαι πολύ άσχημα...

 

Σκέφτομαι πάντως όπως και εσύ ότι καλύτερο το σημερινό μας "πρόβλημα" παρά να μην είχαμε θηλάσει! καλά κουράγια να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Εύα δεν είμαι ακριβώς αντίθετη στην πιπίλα, απλά φοβάμαι ότι θα δημιουργήσω μια εξάρτηση (και άντε μετά να απεξαρτηθεί... το περάσαμε με την πρώτη μου) ενώ μάλλον τα "κρίσιμα" σημεία έχουν παρέλθει. Τουλάχιστον να είχαμε οφεληθεί οικογενειακως από την πιπίπλα στα δύσκολα....

Συμφωνώ μαζί σου και όντως υπάρχει ο κίνδυνος να "εξαρτηθεί" από την πιπίλα. Ουσιαστικά πρόκειται για τον ίδιο λόγο που ένα μωρό αποθηλάζει μόνο του στα 2,5 χρόνια κι άλλο στα 5... Καθένα έχει διαφορετικές ανάγκες.

 

Ουσιαστικά η μικρή κοιμάται μαζί μας, γιατί μόλις ξυπνήσει, την φέρνω στο κρεβάτι μας, θηλάζουμε και κοιμόμαστε και μετά δεν αντέχω να την επιστρέψω στο κρεβάτι της. Το κάνω καμιά φορά, σε 2-3 ώρες το πολύ ξυπνάει πάλι. Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα με τη μεγάλη μου, που ζηλεύει φυσικά και ενίοτε ξυπνάει και θέλει να κοιμηθεί μαζί μας (δεν χωράμε και οι 4, αδύνατον!). Το να πάω εγώ στο δωμάτιο τους δεν το θέλει ο σύζυγος.

Ο κοινός ύπνος είναι ό,τι πιο ξεκούραστο όταν το παιδί ξυπνάει το βράδυ. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου όπως και εκείνους του άντρα σου. Και για τη μεγάλη σου κόρη είναι πράγματι δύσκολο γιατί νιώθει ότι στερείται κάτι που το άλλο μωρό το έχει.

 

Αν με τον κοινό ύπνο ξεκουράζεσαι και είναι κάτι που σε γενικές γραμμές λειτουργεί για όλους καλά, επένδυσε πάνω σ' αυτό:

 

Μία φίλη μου πήρε ένα 3πλό (!) κρεββάτι (2Χ2) όταν γέννησε το 2ο παιδί της γιατί αλλιώς δεν την πάλευε με τον κοινό ύπνο. Τουλάχιστον έτσι όλοι είχαν χώρο να κοιμηθούν όταν κατέληγαν κάποια στιγμή στο ίδιο κρεββάτι. Τη λύση αυτή μπορείς να πετύχεις πιο εύκολα με 2 στρώματα (1 διπλό κι ένα μονό ενωμένα) στο πάτωμα.

Άλλη λύση (από το να αλλάξεις κρεββάτι) είναι να βάλεις ένα στρώμα (π.χ. απλό φουσκωτό/φιλοξενίας) στο πάτωμα του δωματίου σας το οποίο να προορίζεται για το μεγάλο παιδί στην περίπτωση που θέλει να έρθει κι εκείνο μαζί σας. Μπορείς να της εξηγήσεις ότι δεν χωράτε όλοι στο ίδιο κρεββάτι αλλά ότι αυτό το στρώμα είναι το ιδιαίτερο-σουπερ-σπέσιαλ στρώμα ΜΟΝΟ για εκείνη όταν θέλει να είναι κοντά σας. Σε κάποια παιδιά δουλεύει.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να μην ξεχνάμε ότι αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα. Αργά ή γρήγορα όλα πάνε στο δικό τους κρεββάτι.

 

Προς το παρόν πάω να εφαρμόσω αυτό που λες με τα παιχνίδια (που το φοβάμαι ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Ϊσως όμως απεξαρτηθεί λίγο από εμένα, οπότε γίνει και λίγο πιο εύκολος ο ύπνος της για τους άλλους, καθώς εγώ χρειάζεται να λειπω και για επαγγελματικά ταξίδια καμιά φορά). Δεν έχει βοηθήσει ακόμα, θα δείξει.

 

Τα παιχνίδια αυτά ονομάζονται από τους ψυχολόγους "μεταβατικά αντικείμενα" κι όχι τυχαία. Πράγματι το παιδί προσκολλάται σ' αυτό κι αυτός είναι ακριβώς ο σκοπός που εξυπηρετούν. Τα μωρά που θηλάζουν αναπτύσσουν τη σχέση αυτή με τη μαμά και το στήθος της, άρα με ένα πρόσωπο. Γι' αυτό και τα μωρά που θηλάζουν είναι συνήθως πιο προσαρμοστικά στον ύπνο από τα μωρά που δεν θηλάζουν καθώς μπορούν να κοιμηθούν αρκεί να είναι με τη μαμά τους, χωρίς να τα απασχολεί ιδιαίτερα ο χώρος, το κρεββάτι ή η έλλειψή του, το μαξιλάρι κλπ. Με το αρκουδάκι ή ό,τι άλλο, οδηγούμε το παιδί να δημιουργήσει μια ανάλογη σχέση με ένα αντικείμενο ή με μια ακολουθία πραγμάτων/παραγόντων. Άρα γι' αυτό το λόγο και το παιδί αποκτά αντίστοιχη εξάρτηση από το αντικείμενο. Είναι φυσιολογική και σε μεγάλο βαθμό απαραίτητη για το παιδί (ειδικά που αποθηλάζει με πρωτοβουλία της μαμάς). Από κει και πέρα κάθε γονιός επιλέγει αυτό με το οποίο θέλει το παιδί του να έχει "εξάρτηση" (π.χ. στήθος/μαμά/παρουσία ατόμου ή συγκεκριμένο αντικείμενο).

 

Πάντως σε σχέση με τη δική σου απουσία και τη δυνατότητα να κοιμάται το παιδί και με κάποιον άλλο: από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι το να κοιμηθεί ένα παιδί και με κάποιον άλλο πέρα από τη μαμά του προϋποθέτει μεγάλη άνεση και αίσθημα ασφάλειας του παιδιού προς το άλλο άτομο πριν φτάσει να χαλαρώσει για να κοιμηθεί. Αν το παιδί νιώθει άνετα και ασφαλές με το άλλο άτομο, θα κοιμηθεί και μαζί του. Συνήθως τα μωρά που θηλάζουν θέλουν κάποιας μορφής επαφή (αγκαλιά, βόλτα, μασάζ, νανούρισμα) με το άτομο που τα προσέχει (πέραν της μαμάς) προκειμένου να κοιμηθούν. Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει το παιδί να έχει περάσει πολλές όμορφες και χαλαρές στιγμές με το συγκεκριμένο άτομο (που θα πρέπει να είναι το ίδιο χαλαρό για να μην περνάει άγχος στο παιδί), πριν φτάσει να μπορέσει το μωρό να αφεθεί και να κοιμηθεί με το άτομο αυτό ενώ η μαμά του λείπει.

 

Πάντως σε ευχαριστώ ειλικρινά γιατί τα γράφεις τόσο ήρεμα και ξε-αγχωτικά :) και αυτά που μου φαίνονται βουνό διαβάζοντάς σε δείχνουν φυσιολογικά :):)

Χαίρομαι που τα λεγόμενά μου έχουν τέτοια επίδραση πάνω σου :D Όπως λέει και η Όλγα, η αλληλοϋποστήριξη είναι σημαντική. Κι εγώ επέστρεψα στη δουλειά όταν ο γιος μου ήταν 4 μηνών κι από τότε έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια ενώ εξακολουθεί να ξυπνάει (πολλές φορές) το βράδυ. Οπότε μπορώ να καταλάβω καλά αυτά που γράφεις και το πόσο διχασμένη νιώθεις ανάμεσα στο να κοιμηθείς "σαν άνθρωπος", να είσαι εντάξει με τη δουλειά σου όπως πριν και να μην "δίνεις δικαίωμα σε κανέναν" γιατί όντως μπορείς να είσαι πολύ καλύτερη και παράλληλα να καλύπτεις τις ανάγκες και των δύο παιδιών που το καθένα σε θέλει σε αποκλειστικότητα, χωρίς όμως και να παραμελείς τον άντρα σου! Και κάπου μέσα σ' όλα αυτά να λούσεις τα μαλλιά σου και να βγάλεις τα φρύδια σου... :wink::lol: Γι' αυτό λέω, μην μας στήνουμε στη γωνία... Κάνουμε ήδη πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά με τον κοινό ύπνο δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα, χαλαρώνω ωραιότατα! Μόνο που έχω να νταντέψω το "εγάλο παιδί" (άντρας!) που μάλλον αισθάνεται αποκομένος... Ε, δεν γίνετια να τα έχουμε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλε γιατι σε φοβισε ο γιατρος? Δεν υπαρχει κανενα προβλημα (εκτος αν εχεις καποιο αλλο θεμα που δεν γνωριζουμε). Γνωμη μου ειναι να μην αγχωθεις και θα μειωθει το γαλα καποια στιγμη. βεβαια σε μενα δεν εγινε πολυ σταδιακα εκει δηλαδη που ειχα για 5 γευματα σε μια βδομαδα μου κοπηκε τελειως!!! Αλλα μια χαρα! Ρωτα και καποιον τριτο γιατρο αν θελεις να σου πει τη γνωμη του!

Μετα και απο κατι άλλο που μου είπε για την εγκυμοσύνη.( Θα μου χορηγησει αντιβιωση επειδη ειχα μικροβιο σε προηγουμενη εγκυμοσυνη, ενω τωρα ειμαι καθαρή) καταλαβα οτι λεει το ακραιο σενάριο για να ειναι καλυμενοσ αυτοσ.Δεν ειχα θεμα με συσπάσεισ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη.Συσπάσεις επαθα μονο τη μερα που γέννησα .Πιο πριν ακουγα αλλα δεν ήξερα πως ειναι.Να φυλαξει ο Θεοσ να μην έχω και τωρα.Απλα μου λεει <<θα αποβάλεισ >>και οχι υπαρχει κινδυνοσ αποβολης για αυτο κ για αυτο το λογο.Τελος παντως μου τον εχουν συστησει σαν καλυτερο της περιοχης και ουτε το τηλ του δεν ηθελε να μου δωσει.Δεν ξερω τι να κανω με το θεμα γιατρου.Σκαω που δεν μπορω να κατεβαινω Αθηνα στον προηγούμενο.Ουτε μηχανημα καλο εχουν.Για τουσ άλλουσ εχω ακουσει πολυ χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γραφώ εδώ γιατί εδώ έχω ξανά αναφέρει το θέμα μου.

Λοιπόν το πρόβλημα μου ήταν ότι η μπουμπού λίγο μετά το χρόνο άρχισε να με δαγκώνει απίστευτα κάνοντας μου μεγάλες πληγές. Μετά από 6 μήνες είχα περιορίσει αρκετά τους θηλασμούς μην αντέχοντας άλλο και επιθυμούσα τον αποθηλασμό και γρήγορα μάλιστα.

Τελικά το μπουμπουκάκι μου σταμάτησε να με δαγκώνει. Δεν ξέρω ακριβώς τι έφταιγε αλλά σίγουρα την επηρεάσαμε όλοι εμείς που ήμασταν τρελαμένοι (ο πατέρας μου ήταν βαριά άρρωστος και μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία, ο άντρας μου νοσηλευτικέ και για 2μηνες έλλειπε από το σπίτι για ανάρρωση και εγώ να τρέχω και να μην προλαβαίνω). Το παιδί το κράταγε η εγώ, ή η πεθερά μου ή η μαμά μου αγχωμένες μέχρι το κόκαλο και ο μπαμπάς εξαφανισμένος! Τελικά πήρα γυναίκα, ο μπαμπάς μας έγινε καλά και επιτελούς ξανά θήλαζε όπως παλιά όμως το γάλα είχε αρκετά περιοριστή πια!

Συνέχιζα να θέλω να αποθηλάσω γιατί πλέον ζήλευε και ο μεγάλος μου πολύ που με έβλεπε ελάχιστα αλλά τουλάχιστον δεν με κυνηγούσε ο χρόνος.

Ο πατέρας μου στο μεταξύ χειροτέρευε μέχρι που πέθανε οπότε υπήρχαν πολύ δύσκολες μέρες και μέρες που δεν με έβλεπαν καθόλου τα παιδιά. Τα βράδια όμως συνέχιζα να θηλάζω την μικρή.

Πηγαμε επιτέλους διακοπές την έμαθα να κοιμάται χωρίς στήθος με κλάματα στην αρχή και συζήτηση ακόμα και τώρα. Πλέον τη θηλάζω μόνο την νύχτα με σκοπό να το σταματήσω οριστικά και αυτό. Έτσι και αλλιώς έχω τόσο λίγο γάλα που δεν νομίζω να προσφέρω και φοβερά πράγματα.

Η καημένη θηλάζει τελειώνει σε 2 λεπτά ζητάει το άλλο στήθος τελειώνει και από εκεί, ξανά ζητά το άλλο και όταν τις λέω δεν έχει άλλο κλαίει. Έχει τύχη να την ξαναβάλω και μετά από προσπάθεια να βγάλει λίγο και να πετάγεται και λέγοντας ΕΧΕΙ ΕΧΕΙ!!!

Την επόμενη εβδομάδα θα χρειαστεί λόγω δουλειάς να διανυκτερευσω εκτός!!! Η τέλεια ευκαιρία να αποθηλάσω!!!

Αλλά…. νιώθω χάλια! Ενώ κάνω προσπάθεια και σταματήσω τόσο καιρό στενοχωριέμαι απίστευτα που μου δίνεται αυτή η ευκαιρία. Θέλω να αποθηλάσω, είναι 23 μηνών είναι όχι βρέφος αλλά … … … θα μου λείψει και εμένα αυτή η επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές ειχα πει θέλω να αποθηλάσω κ δεν μπορω!!!κ ειλικρινά δεν μπορούσα..αποθήλασα τελικά πριν απο 5 μήνες λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης..ήμουν τότε Σχεδόν στον τρίτο μήνα κυησης.θηλασα 3χρονια κ 5 μήνες,ακραίο για κάποιους όμως ήθελα κ όπως έγραψα δεν μπορούσα,έτσι νόμιζα τουλάχιστον γιατί κατάλαβα τελικά ότι όχι μόνο η μικρη αλλα ουτε κ ΕΓΩ ήμουν έτοιμη πραγματικά.κ το κατάλαβα γιατί όταν πλέον ήταν επιβεβλημένη η διακοπή του θηλασμου η μικρη που λάτρευε το σπορ το δέχτηκε πολυ πιο εύκολα απο όσο περίμενα..ήταν θέμα 3ημερών..αυτο που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές αυτο που λέμε δεν μπορω μπορει να σημαίνει ότι εμείς δεν είμαστε έτοιμες κ αυτο το καταλαβαίνει κ το παιδι κ δεν βοηθάει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...