Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Για το ουρεόπλασμα και εμάς μας είχαν βάλει πρώτα να καθαρίσουμε και μετά να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απορω τι συμβαίνει απο τη μια στιγμη στην άλλη και είτε εκει που πινουν το ξενο γάλα σταματουν και αρνούνται, είτε εκεί που δεν το πίνουν με τίποτα αρχιζουν και πίνουν μετα βουλιμίας! Αχ.. τι κουμπιά είναι αυτά και που βρίσκονται να τα πατήσω κι εγώ??

 

Δεν ελπίζω και πολλά μιας και δεν υπάρχουν μαγικοί τρόποι και μαγικά ραβδιά ειδικά για τον απογαλακτισμό αλλά θα με ενδιέφέρε πολύ η άποψη μιας μανούλας που περνάει ή που πέρασε τα ίδια.

 

Είμαι απογοητευμένη, αγχωμένη και κατά κάποιο τρόπο εγκλωβισμένη. Το παιδί μου είναι τώρα 9 μηνών και το θήλασα αποκλειστικά μέχρι τον 6ο μήνα, μετά είχαμε την εισαγωγή των τροφών κι έμεινε ο πρωινός κι ο βραδινός θηλασμός. Όμως κάποια στιγμή ένιωσα ότι το γάλα μου λιγοστευε και δεν του έφτανε με αποτελεσμα να ξυπναει τη νύχτα 2-3 φορές. Στην αρχή είπα ότι είναι τα δόντια του (γιατί μέχρι ώρας είμαστε φαφούτης) όμως μόλις έτρωγε όλα περνούσαν.

 

Εκεί που απολάμβανα το θηλασμό ως κάτι μοναδικό αρχισε να με κουράζει και είπα ότι είναι η ώρα να τον αποθηλάσω σιγά σιγα κι από τότε αρχίζει ένας γολγοθάς και ο θηλασμός άρχισε να γίνετε εφιάλτης. Δεν έχω πρόβλημα και να τον θηλάζω. Όμως θέλω να πίνει και το ξένο γάλα γιατί νομίζω ότι πλέον είναι καλύτρο και πιο πλήρες γι' αυτό απ' ότι το δικό μου. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, όλες τις μεθόδους για να το μάθει. Τίποτα! Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ γκρεμιζόταν. Προσπαθώ εδώ και δύο μήνες.

 

1η προσπάθεια - (7 μηνών) τραυματική εμπειρία όχι τόσο για αυτόν αλλά για μένα. Συνεννοούμαι με τη γιατρό και μου λέει να τον αφήσω νηστικό και κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα το πιεί. Τη ρωτάω: μετά από πόσες ώρες να τα παρατήσω αν δω ότι δεν το πίνει? Ε, μου λέει μετά από 6-7 ώρες αυτά ξελιγόνονται και το πίνουν. Όταν έλεγε "αυτά" δεν συμπεριλαμβάνονταν το παιδί μου μέσα. 9 ώρες νηστικό και μόλις πλησιάζα το μπουκάλι γίνονταν πανικός. Σημειωτέον ότι από μπουκάλι δεν είχε πιει ποτέ. Ούτε χαμομήλι. Ούτε πιπίλα πέρνει και γενικά έχει μια άρνηση σε οτιδήποτε ψεύτικο. Ένιωσα χάλια , ότι του στερώ το φαγητό του..Τα παράτησα.

 

2η προσπάθεια - πάω πέρνω θηλές, 3 διαφορετικά γάλατα.. Ένιωθα πολύ "εξοπλισμένη". Τελικά αρχίζει να πίνει κουτσά στραβά με μία θηλή που έρεε το γάλα χωρίς να χρειάζεται να ρουφήξει. Είπιαμε 30 ml και ήμουν πολύ περήφανη. Μετά τον θήλαζα κανονικά. Ο στόχος ήταν να περάσει σταδιακά από το στήθος στο μπουκάλι. Με τα 1000 τερτίπια κι απέναντι τον άντρα μου να του κάνει 1002 μπούρδες και τραγουδάκια και παιχνίδια για να του αποσπά την προσοχή φτάνουμε σε δύο εβδομάδες να πινει 100ml περίπου αλλά με τα 1000 ζόρια. Σκεψου ότι όλο αυτό μας έπαιρνε κάθε βράδυ μιάμιση ώρα περίπου. Είχα κουραστεί μα ήμουν αισιόδοξη. Δυστυχώς αυτό κράτησε περίπου 5 μέρες. Ώσπου μια μέρα κι εντελώς ξαφνικά δεν ήθελε το μπουκάλι ούτε να το δει. Κι έτσι τώρα είμαστε και πάλι στο 0, μην πω στο μειον.

 

Δεν ξέρω τι εφταιξε, δεν ξέρω τι να κάνω. Πάντως νιώθω ότι με εκβιάζει το άτιμο! Σήμερα, αφου εχτές τον ταλαιπωρησα πάρα πολύ γιατί επέμεινα τουλάχιστον 1 ώρα και κουραστήκαμε και οι δύο, κοιμηθηκε το βράδυ από τις 12 μέχρι τις 8 το πρωί αφού τελικά τον θήλασα. Είπα λοιπόν, τώρα είναι η ευκαιρία, που είναι τόσες ώρες νηστικός να πιει. Όχι μόνο είχε απίστευτη αποστροφή μα έδειξε να μην τον νοιαζει και να μην του έδινα καθόλου γάλα μιας και έπεσε ξανά για ύπνο. Εδειξε να είναι πού εκβιαστικό αυτό μιας και ήταν "ή μου δίνεις στήθος ή δεν πίνω τίποτα. Διάλεξε και πάρε". Κι εγώ τι να διαλέξω? Πάντα υποκύπτω γιατί φοβάμαι!! Είναι πολύ σημαντικό το γάλα σε αυτήν την ηλικία και φοβάμαι να του το στερήσω. Τι να κάνω λοιπόν??

 

Για άλλη μια φορά "νίκησε"? Να τα παρατήσω?? Έχει νόημα να επιμείνω μετά από τόση αποστροφή κι αρνητικότητα? Φοβάμαι στην τελική μη θηλάζοντάς τον μου κοπεί και το γάλα και δεν έχω ουτε από το δικό μου να του δίνω. (γιατί δε μου ρέει κι άφθονο).

 

HELP και συγνώμη για το μεγάλο σε έκταση μήνυμα αλλά είναι κι αυτό ανάλογο του άγχους μου και της στεναχώριας μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφερα πρωτα το στηθος και μετα το μπουκαλι και σιγα σιγα τον αφηνα λιγοτερη ωρα στο στηθος οποτε επινε περισσοτερο γαλα απο το μπουκαλι. Μετα τιν εβαζα μονο απο την μια πλευρα μετα τον αφηνα ισα να παρει μια τζουρα.. Εγω εκοβα ενα γευμα το μηνα οποτε και το στηθος το πειρε καλυτερα και ο μικρος. Απο θηλες εχουμε της nuk αυτες τις πλακουτσες (βεβαια τωρα εχει καλομαθει που τρεχει το γαλα χωρις προσπαια και δεν θελει το κυπελακι ενω για νερο ή πορτοκαλαδα μπορει να πιει και με το καλαμακι)

Τωρα για τα βραδυνα ξυπνηματα μηπως θελει πιπιλα??

Link to comment
Share on other sites

Όμως θέλω να πίνει και το ξένο γάλα γιατί νομίζω ότι πλέον είναι καλύτρο και πιο πλήρες γι' αυτό απ' ότι το δικό μου.

 

Η ανάγκη σου να αποθηλάσεις είναι κατανοητή.

Όμως το αγελαδινό γάλα όσες τροποποιήσεις και να δεχθεί παραμένει ένα νεκρό γάλα χωρίς αντισώματα που απέχει πολύ από τις ανάγκες του ανθρώπου.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο και πιο πλήρες, δεν είναι ούτε ισάξιο. Είναι πολύ υποδεέστερο.

Αν ξεκαθαρίσεις μέσα σου τους αληθινούς λόγους για τους οποίους θέλεις να αποθηλάσεις, θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

 

1η προσπάθεια - (7 μηνών) τραυματική εμπειρία όχι τόσο για αυτόν αλλά για μένα. Συνεννοούμαι με τη γιατρό και μου λέει να τον αφήσω νηστικό και κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα το πιεί. Τη ρωτάω: μετά από πόσες ώρες να τα παρατήσω αν δω ότι δεν το πίνει? Ε, μου λέει μετά από 6-7 ώρες αυτά ξελιγόνονται και το πίνουν. Όταν έλεγε "αυτά" δεν συμπεριλαμβάνονταν το παιδί μου μέσα. 9 ώρες νηστικό και μόλις πλησιάζα το μπουκάλι γίνονταν πανικός.

 

Αυτό που περιγράφεις, 9 ώρες νηστικό το παιδί, δεν ξέρω πόσο τραυματικό ήταν για σένα αλλά για το παιδί σου ήταν βασανιστήριο και είναι εντελώς απαράδεκτη πρακτική. Ισοδυναμεί με κακοποίηση. Το ότι το πρότεινε ο παιδίατρος είναι εντελώς απαράδεκτο επιστημονικά και ηθικά.

 

Λυπάμαι πολύ που βρίσκομαι στη θέση να σου το γράψω αλλά μου είναι αδύνατο να ξέρω ότι ένα παιδί κακοποιείται και το αποσιωπώ. Αν το αποσιωπήσω ισοδυναμεί με συγκατάθεση και αποδοχή από τη δική μου μεριά και μου είναι αδύνατο να το κάνω.

 

Σημειωτέον ότι από μπουκάλι δεν είχε πιει ποτέ. Ούτε χαμομήλι. Ούτε πιπίλα πέρνει και γενικά έχει μια άρνηση σε οτιδήποτε ψεύτικο. Ένιωσα χάλια , ότι του στερώ το φαγητό του..Τα παράτησα.

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις 9 ώρες νηστική. Αυτό που θα νιώσεις το μωρό το νιώθει με πολύ μεγαλύτερη ένταση.

 

Δεν ξέρω τι εφταιξε, δεν ξέρω τι να κάνω. Πάντως νιώθω ότι με εκβιάζει το άτιμο!

 

Προσπάθησε να σκεφτείς λίγο αυτά που γράφεις.

Το παιδί σου προσπαθεί να επιβιώσει. Εσύ το εκβιάζεις αφήνοντάς το νηστικό για να προσαρμοστεί στις δικές σου ανάγκες και απαιτήσεις. Και μετά προβάλλεις τη δική σου στάση, τον εκβιασμό, στη δική του συμπεριφορά!

Τα μωρά δεν ξέρουν να εκβιάζουν.

Η άρνηση του αγελαδινού μπορεί να οφείλεται σε προδιάθεση για αλλεργία. Συχνά τα μωρά αρνούνται τροφές που μπορεί να τα βλάψουν.

 

Κι εγώ τι να διαλέξω? Πάντα υποκύπτω γιατί φοβάμαι!! Είναι πολύ σημαντικό το γάλα σε αυτήν την ηλικία και φοβάμαι να του το στερήσω. Τι να κάνω λοιπόν??

Είναι πολύ σημαντικό το γάλα σε αυτή την ηλικία αλλά είναι δικαίωμά σου να του το στερήσεις.

Αντί να του προσφέρεις μπιμπερό διάλεξε άλλους τρόπους. Τάισέ τον με ποτηράκι ή κουταλάκι. Αν δεν θέλει το γάλα, τότε φρόντισε να καλύψεις τις ανάγκες του με άλλες τροφές.

 

Για άλλη μια φορά "νίκησε"?

Δηλαδή βλέπεις το παιδί σου σαν αντίπαλο σε έναν πόλεμο.

Λυπάμαι που νιώθεις έτσι.

Από ότι φαίνεται σε απασχολεί πολύ περισσότερο το να νικήσεις εσύ παρά οι ανάγκες του παιδιού σου.

Τα εισαγωγικά για μένα δείχνουν ότι κάπου στο βάθος αντιλαμβάνεσαι ότι από τη μεριά του δεν υπάρχει πόλεμος.

 

Να τα παρατήσω?? Έχει νόημα να επιμείνω μετά από τόση αποστροφή κι αρνητικότητα?

Αν θα συνεχίσεις το θηλασμό ή όχι είναι δική σου απόφαση.

Για το παιδί σου καλό θα ήταν να συνεχίσει.

Αν όμως δεν μπορείς να το κάνεις, φρόντισε να καλύψεις τις διατροφικές του ανάγκες με άλλες τροφές πριν αποθηλάσεις.

 

Θα σε βοηθούσε να ξεκαθαρίσεις μέσα σου γιατί είναι τώρα τόσο επιτακτική η ανάγκη σου να αποθηλάσεις. Γράφω κάποια ερωτήματα όχι για να απαντηθούν αλλά για να σε βοηθήσουν να σκεφτείς και να ξεκαθαρίσεις τι πραγματικά θέλεις να κάνεις. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις για όλα μια απάντηση μέσα σου. Μπορεί κάποια να σου είναι αδιάφορα. Μπορεί κάποια να μην έχουν απάντηση τώρα αλλά θα σε βάλουν σε σκέψεις που ίσως απαντηθούν μετά από μερικές μέρες.

 

Είναι δική σου επιθυμία ο αποθηλασμός;

Δεν ανέχεσαι πια το θηλασμό;

Είναι κοινωνική επιβολή;

Έχει αλλάξει κάτι στη σχέση σου με το μωρό;

Σε δυσκολεύει ο θηλασμός ή το μεγάλωμα του μωρού;

Ποια προβλήματα πιστεύεις ότι θα λυθούν αν αποθηλάσεις;

Ποια προβλήματα νομίζεις ότι μπορεί να δημιουργηθούν αν αποθηλάσεις;

Γνωρίζεις τις ανάγκες του μωρού σου σε αυτή την ηλικία;

Θέλεις να ανταποκριθείς σε αυτές;

Μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές; (είναι διαφορετικά ερωτήματα γιατί άλλο το να θέλεις και να μην μπορείς, άλλο το να μην θέλεις και να μπορείς και άλλο το να θέλεις και να μπορείς)

Ποιες είναι οι προτεραιότητές σου σε αυτή τη φάση της ζωή σου;

Συμπεριλαμβάνεται το παιδί σου σε αυτές ή υπάρχουν άλλες πιο σημαντικές;

Οι απόψεις των τρίτων για το μεγάλωμα των παιδιών σε επηρεάζουν σημαντικά;

Νιώθεις την ανάγκη να συμβαδίσεις με τις απόψεις των τρίτων;

Οι ανάγκες του παιδιού σου έχουν προτεραιότητα σε σχέση με αυτό που επιβάλλουν άμεσα ή έμμεσα οι άλλοι;

 

 

Φοβάμαι στην τελική μη θηλάζοντάς τον μου κοπεί και το γάλα και δεν έχω ουτε από το δικό μου να του δίνω. (γιατί δε μου ρέει κι άφθονο).

Αν ο αποθηλασμός είναι επιθυμία σου, τότε το να λιγοστέψει και να κοπεί το γάλα σου είναι επιθυμητό, γιατί σε προβληματίζει;

 

Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε το να σκεφτείς ήρεμα, χωρίς να σε επηρεάζουν τρίτοι: Ποιες είναι οι προτεραιότητας για σένα αυτή τη στιγμή και τι είναι πιο σημαντικό.

 

Το παιδί σου έχει ανάγκες οι οποίες πρέπει να καλυφθούν. Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές τις ανάγκες του, πρέπει να βρεις κάποιον που είναι πρόθυμος να καλύψει αυτές τις ανάγκες.

 

Καλό θα ήταν να συζητήσεις με ένα ψυχολόγο το τι μπορείς να περιμένεις από ένα βρέφος αυτής της ηλικίας. Ένας ειδικός θα σου εξηγήσει πολύ καλά ότι τα μωρά δεν κάνουν πόλεμο, δεν τους απασχολεί να νικήσουν, δεν εκβιάζουν. Όλα αυτά τους είναι άγνωστες έννοιες. Προσπαθούν να επιβιώσουν και είναι θεμελιώδες για την ψυχική και σωματική τους υγεία να βρεθεί κάποιος που μπορεί να καλύψει αυτές τις ανάγκες τους.

 

Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο για να σε βοηθήσω να καταλάβεις την κατάσταση όμως είμαι σίγουρη ότι ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις και αυτά που νιώθεις και σε ποιες ανάγκες του παιδιού σου μπορείς να ανταποκριθείς.

 

Αν γνωρίζεις τις ανάγκες του μωρού θα ξέρεις πού μπορείς να ανταποκριθείς και πού θα ζητήσεις βοήθεια.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η απάντησή σου μου έκοψε την ανάσα. Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι ήσουν ισοπεδωτική. Ούτε λίγο όυτε πολύ αυτό που κατάλαβα είναι ότι κακοποιώ το παιδί μου, ότι δεν είμαι ικανή να ανταποκριθώ στις ανάγκες του και ότι χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη.

 

Αυτές οι συμβουλές, δεν μου ταιριάζουν μα ούτε και μου αξίζουν και είναι το λιγότερο προσβλητικές. Η αλήθεια είναι ότι έγραψα κι εγώ με ένα πιο ελεύθερο στυλ, έγραψα πιο χαλαρά όπως θα μιλούσα σε μια φίλη μου, και χρησιμοποίησα και λίγο χιούμορ..

 

Προφανώς καταννοώ ότι το παιδί μου δεν είναι άτιμο, ότι δεν γεννήθηκε με μοναδικό του σκοπό να με τυραννήσει ή να με καταστρέψει πολεμώντας με κι εγώ του αντεπιτίθομαι αμυνόμενη ή επιτιθέμενη!

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο και πιο πλήρες, δεν είναι ούτε ισάξιο. Είναι πολύ υποδεέστερο.

Αν ξεκαθαρίσεις μέσα σου τους αληθινούς λόγους για τους οποίους θέλεις να αποθηλάσεις, θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

 

Αυτό το γνωρίζω και γι' αυτό το λόγο, επειδή θέλω το καλύτερο για το παιδί μου το θήλασα τόσους μήνες. Ο θηλασμός για μένα εκτός από δικαίωμα ήταν κι υποχρέωση μου την οποία αντάξια την έχω φέρει μέχρι σήμερα εις πέρας. Αυτό που είπα όμως και το στήριξα στο ότι φαίνεται να μην τον καλύπτει πλέον είναι ότι ξυπνάει κάθε βράδυ πολλές φορές γιατί πεινάει, πράγμα που ταλαιπωρεί και αυτόν αλλά κι εμένα, μιας και την επόμενη μέρα κουτουλάω και δεν έχω κουράγιο να τον κακοποιήσω...(αστειάκι) εεε,,, συγνώμη.. Να τον φροντίσω ήθελα να πω. Αυτό που με ενδιέφερε εμένα είναι να πίνει το ξένο γάλα μήπως τον κρατάει πιο χορτάτο και να τον θηλάζω συμπληρωματικά μιας και το πρόβλημα μου δεν είναι ο θηλασμός.

 

Λυπάμαι πολύ που βρίσκομαι στη θέση να σου το γράψω αλλά μου είναι αδύνατο να ξέρω ότι ένα παιδί κακοποιείται και το αποσιωπώ. Αν το αποσιωπήσω ισοδυναμεί με συγκατάθεση και αποδοχή από τη δική μου μεριά και μου είναι αδύνατο να το κάνω.

 

Χαίρομαι που είσαι τόσο ευαίσθητη αλλά λυπάμαι που η ευαισθησία σου δεν φτάνει μέχρι το σημείο να καταλάβεις ότι όταν μια γυναίκα θηλάζει το μωρό της για τόσους μήνες και του έχει δώσει όλο της το είναι, γιατί αυτό είναι ο θηλασμός, το τελευταίο πράγμα που θέλει να κάνει είναι να κακοποιήσει το παιδί της.

Το παιδί ξύπνησε στις 6 τα ξημερώματα, θήλασε κανονικά και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 11. Από τις έντεκα που ξύπνησε μέχρι τις 3, αυτές τις 4 ώρες δεν το άφησα νηστικό για τιμωρία, αλλά προσπαθουσα με υπομονή να το ταϊσω κάτι που δε δέχονταν. Αυτό έγινε μόνο μια φορά, ΜΙΑ φορά έχασε μόνο ΕΝΑ γεύμα (τη φρουτόκρεμα συγκεκριμένα) κι έγινε μετά από την συμβουλή μιας υποτίθεται ειδικού. Δεν αυθαιρέτησα, ρώτησα και μου δώθηκαν εγγυήσεις ότι το παιδί δε θα πάθει κάτι στην υγεία του. Τώρα αν η άποψη της ειδικού ήταν λάθος, -που εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι ήταν- είναι άλλο θέμα.

 

Τα μωρά δεν ξέρουν να εκβιάζουν.

Η άρνηση του αγελαδινού μπορεί να οφείλεται σε προδιάθεση για αλλεργία. Συχνά τα μωρά αρνούνται τροφές που μπορεί να τα βλάψουν.

 

Αυτό το γνωρίζω μα αν διάβασες παραπάνω είχα γράψει ότι για 5 μέρες είχαμε καταφέρει να πίνει 100 ml. Αν ήταν αλλεργικό θα είχε φανεί. Το ζήτημα με το γάλα αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν τον ηρεμεί γιατί δε μυρίζει στήθος, δε μυρίζει μανούλα, δεν είναι αυτό που στην τελική επί 9 μήνες ξέρει κι εμπιστεύεται. Αυτό το καταλαβαίνω γι' αυτό ζήτησα και τη βοήθεια από εδώ, μήπως κάποια που είχε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, είχε ακολουθήσει κάποιον τρόπο που εγώ δεν είχα σκεφτεί.

 

Από ότι φαίνεται σε απασχολεί πολύ περισσότερο το να νικήσεις εσύ παρά οι ανάγκες του παιδιού σου.

 

Δεν το σχολιάζω... Αν το είχες δει πιο χαλαρά θα είχες καταλάβει ότι κρύβεται χιούμορ πίσω από το με "νίκησε" κι όχι ότι κάπου βαθιά μέσα μου μπορεί να καταλαβαίνω ότι δε με πολεμάει το ίδιο μου το παιδί που πρώτη εγώ γνωρίζω την ηλικία του. Πριν 9 ΜΗΝΕΣ το γέννησα!!

 

Φοβάμαι στην τελική μη θηλάζοντάς τον μου κοπεί και το γάλα και δεν έχω ουτε από το δικό μου να του δίνω. (γιατί δε μου ρέει κι άφθονο). Αν ο αποθηλασμός είναι επιθυμία σου, τότε το να λιγοστέψει και να κοπεί το γάλα σου είναι επιθυμητό, γιατί σε προβληματίζει;

 

Ο αποθηλασμός μπορεί να είναι η επιθυμία αλλά η επιθυμία μου επίσης δεν είναι να είναι νηστικό. Δε θα ήθελα και να μην πίνει με τίποτα το ξένο γάλα και να μου κοπεί το δικό μου..

 

Το παιδί σου έχει ανάγκες οι οποίες πρέπει να καλυφθούν. Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές τις ανάγκες του, πρέπει να βρεις κάποιον που είναι πρόθυμος να καλύψει αυτές τις ανάγκες.

 

Για μένα αυτό ήταν ό,τι χειρότερο έγραψες σήμερα. Αναρωτιέμαι πραγματικά την ώρα που το έγραφες τί σκεφτόσουν.. Αν δε μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του παιδιού μου.. να βρω κάποιον άλλο να τις καλύψει.. Ποιος άραγε θα μπορούσε να καλύψει καλύτερα τις ανάγκες ενός παιδιού αν όχι η μάνα του που το λατρεύει και ο πατέρας του.. που είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε.. που είναι το Α και το Ω μας..

 

Λυπάμαι που αυτή ήταν μία από τις συμβουλές σου..

 

Ευχαριστώ ωστόσο που ασχολήθηκες με την περίπτωση μου..

Θα πάρω σβάρνα και τους ειδικούς και πιστεύω ότι αν δε με ισοπεδώσουν όπως έκανες εσύ.. θα την βρω την άκρη..

 

Καλή συνέχεια και σε σενα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι έγραψα κι εγώ με ένα πιο ελεύθερο στυλ, έγραψα πιο χαλαρά όπως θα μιλούσα σε μια φίλη μου, και χρησιμοποίησα και λίγο χιούμορ..

 

Λυπάμαι πολύ που παρεξήγησες τα γραφόμενά μου.

Προσπάθησα να σε βοηθήσω να ξεκαθαρίσεις γιατί είσαι ανάμεσα σε έναν γολγοθά όπως έγραψες και σε μια παιδίατρο που προτείνει να αφήσεις το παιδί νηστικό.

 

Αυτό το γνωρίζω και γι' αυτό το λόγο, επειδή θέλω το καλύτερο για το παιδί μου το θήλασα τόσους μήνες. Ο θηλασμός για μένα εκτός από δικαίωμα ήταν κι υποχρέωση μου την οποία αντάξια την έχω φέρει μέχρι σήμερα εις πέρας.

Ο θηλασμός δεν είναι υποχρέωση, ούτε καθήκον. Όταν γίνεται από υποχρέωση και καθήκον είναι πολύ δύσκολος και βασανιστικός.

Είναι δικαίωμά σου να αποφασίσεις οποιαδήποτε αν θα θηλάσει ή όχι και είναι δικαίωμά σου να αλλάξεις αυτή την αποφάση, οποιαδήποτε στιγμή.

 

Επίσης είναι αυτονόητο για κάθε μητέρα να έχει λιγότερους ή περισσότερους περιορισμούς στο πώς και κατά πόσο ανταποκρίνεται στις ανάγκες του παιδιού της. Το να ζητήσει η μητέρα βοήθεια δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο ικανή ή λιγότερο καλή μητέρα. Σημαίνει απλώς ότι γνωρίζει και τις ανάγκες του παιδιού της και τα δικά της όρια.

Δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό.

 

 

Αυτό που είπα όμως και το στήριξα στο ότι φαίνεται να μην τον καλύπτει πλέον είναι ότι ξυπνάει κάθε βράδυ πολλές φορές γιατί πεινάει,

Τα περισσότερα μωρά σε αυτή την ηλικία ξυπνάνε συχνά το βράδυ λόγω οδοντυφυΐας, ανεξάρτητα από το αν θηλάζουν ή όχι. Τα περισσότερα από τα μωρά που ξυπνάνε δεν θηλάζουν, απλά γιατί είναι η πλειοψηφία.

 

πράγμα που ταλαιπωρεί και αυτόν αλλά κι εμένα, μιας και την επόμενη μέρα κουτουλάω και δεν έχω κουράγιο να τον κακοποιήσω...(αστειάκι) εεε,,, συγνώμη.. Να τον φροντίσω ήθελα να πω.

Δεν μπορώ να μαντεύω πότε μια μητέρα αστιεύεται, αν δεν το αναφέρει και αν δεν χρησιμοποιεί emoticons. Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος...

 

Αν διευκρίνιζες αυτές τις λεπτομέρειες, θα υπήρχαν λιγότεροι κίνδυνοι να παρεξηγήσω τα γραφόμενά σου.

 

Αν ο γολγοθάς που έγραψες ήταν αστείο, δυστυχώς δεν τον κατάλαβα...

 

Αυτό που με ενδιέφερε εμένα είναι να πίνει το ξένο γάλα μήπως τον κρατάει πιο χορτάτο και να τον θηλάζω συμπληρωματικά μιας και το πρόβλημα μου δεν είναι ο θηλασμός.

Μπορείς να το προσπαθήσεις.

Αν είσαι αποφασισμένη το παιδί θα το δεχθεί πιο εύκολα.

 

 

Χαίρομαι που είσαι τόσο ευαίσθητη αλλά λυπάμαι που η ευαισθησία σου δεν φτάνει μέχρι το σημείο να καταλάβεις ότι όταν μια γυναίκα θηλάζει το μωρό της για τόσους μήνες και του έχει δώσει όλο της το είναι, γιατί αυτό είναι ο θηλασμός, το τελευταίο πράγμα που θέλει να κάνει είναι να κακοποιήσει το παιδί της.

Θεωρείς ότι διαβάζοντας ένα και μόνο ποστ μπορώ να καταλάβω περισσότερα από όσα γράφεις; Καλώς ή κακώς μπορώ να γνωρίζω μόνο αυτά που γράφεις και αν δεν χρησιμοποιήσεις τα κατάλληλα emoticons τα παίρνω σοβαρά και κυριολεκτικά.

 

 

 

κι έγινε μετά από την συμβουλή μιας υποτίθεται ειδικού. Δεν αυθαιρέτησα, ρώτησα και μου δώθηκαν εγγυήσεις ότι το παιδί δε θα πάθει κάτι στην υγεία του. Τώρα αν η άποψη της ειδικού ήταν λάθος, -που εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι ήταν- είναι άλλο θέμα.

 

Δυστυχώς η κοινωνία μας είναι πολύ βίαιη με τα παιδιά και απόψεις όπως αυτές της παιδιάτρου είναι ευρέως διαδεδομένες. Οι περισσότερες μητέρες δεν αυθαιρετούν. Θηλάζουν τα νεογεννητα μόνο 3 λεπτά κάθε 3 ώρες γιατί αυτό προτείνει ο νεογνολόγος της κλινικής. Αυτό όμως είναι κακοποίηση. Το ότι γίνεται από άγνοια δεν βοηθά το μωρό να νιώσει καλύτερα.

 

Δυστυχώς αυτή την εν αγνοία κακοποίηση τη συναντώ καθημερινά γιατί καθημερινά την προτείνουν οι "ειδικοί"

 

Ο μόνος λόγος που πρότεινα να συζητήσεις το θέμα με έναν ειδικό ήταν για να έχεις μια άποψη ανάλογης βαρύτητας με αυτή του παιδιάτρου και να μην βασιστείς στη δική μου αναφορά μια και δεν έχω σχετική ειδικότητα.

 

Αυτό το γνωρίζω μα αν διάβασες παραπάνω είχα γράψει ότι για 5 μέρες είχαμε καταφέρει να πίνει 100 ml. Αν ήταν αλλεργικό θα είχε φανεί.

Αυτό δεν ισχύει. Τις περισσότερες φορές χρειάζεται αρκετή έκθεση στον αλλεργιογόνο παράγοντα για να φανεί η αλλεργία. Αν δεν είναι αλλεργία και είναι απλή δυσανεξία, τότε το μόνο σύμπτωμα είναι η αποστροφή. Δηλαδή δεν υπάρχουν εξανθήματα, εκζέματα κλπ συμπτώμαρα που είναι συνήθη στις αλλεργίες.

 

Το ζήτημα με το γάλα αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν τον ηρεμεί γιατί δε μυρίζει στήθος, δε μυρίζει μανούλα, δεν είναι αυτό που στην τελική επί 9 μήνες ξέρει κι εμπιστεύεται.

 

Μπορεί να ισχύει και αυτό.

Γι αυτό σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις μπουκάλι αλλά να ταΐζεις στο μωρό το γάλα με άλλους τρόπους, όπως το κουταλάκι ή το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

 

Αν το είχες δει πιο χαλαρά θα είχες καταλάβει ότι κρύβεται χιούμορ πίσω από το με "νίκησε" κι όχι ότι κάπου βαθιά μέσα μου μπορεί να καταλαβαίνω ότι δε με πολεμάει το ίδιο μου το παιδί που πρώτη εγώ γνωρίζω την ηλικία του. Πριν 9 ΜΗΝΕΣ το γέννησα!!

Δεν μπορώ να το δω περισσότερο ή λιγότερο χαλαρά και δεν μπορώ να κάνω χιούμορ με μια μητέρα που γράφει ότι ζει έναν γολγοθά.

 

Σκέψου ότι αυτό το ποστ το γράφει μια άλλη μητέρα, όχι εσύ. Γράφει λοιπόν ότι ζει έναν γολγοθά, ότι είναι απελπισμένη κι εμείς το παίρνουμε χαλαρά και κάνουμε χιούμορ και δεν την καταλαβαίνουμε.

Το να μην καταλάβω εσένα που κάνεις χιούμορ, δεν κοστίζει πολύ. Το να κάνω χιούμορ με το γολγοθά μιας μητέρας...

 

Ο αποθηλασμός μπορεί να είναι η επιθυμία αλλά η επιθυμία μου επίσης δεν είναι να είναι νηστικό. Δε θα ήθελα και να μην πίνει με τίποτα το ξένο γάλα και να μου κοπεί το δικό μου..

Μερικά παιδιά δεν πίνουν ξένο γάλα. Αν τρώνε αρκετές τροφές αυτό δεν πειράζει. Μπορούν να έχουν ένα ισορροπημένο και πλήρες διαιτολόγιο και χωρίς γάλα ή άλλα γαλακτοκομικά.

 

 

 

Για μένα αυτό ήταν ό,τι χειρότερο έγραψες σήμερα. Αναρωτιέμαι πραγματικά την ώρα που το έγραφες τί σκεφτόσουν..

σκεφτόμουν ότι έγραφες πολύ σοβαρά για το γολγοθά που περνάς.

 

 

Αν δε μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του παιδιού μου.. να βρω κάποιον άλλο να τις καλύψει.. Ποιος άραγε θα μπορούσε να καλύψει καλύτερα τις ανάγκες ενός παιδιού αν όχι η μάνα του που το λατρεύει και ο πατέρας του.. που είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε.. που είναι το Α και το Ω μας..

 

Λυπάμαι που αυτή ήταν μία από τις συμβουλές σου..

Θα έπρεπε να γνωρίζω ότι μπορείς να ανταποκριθείς ενώ γράφεις ότι ζεις ένα γολγοθά;

Θα έπρεπε να γνωρίζω ότι έχεις έναν σύζυγο που λατρεύει το παιδί του και ανταποκρίνεται στις ανάγκες του; Αν ήσουν μόνη και απελπισμένη θα έπρεπε να θεωρώ αυτονόητο ότι μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού σου;

Αυτά που είναι αυτονόητα για σένα και για τις συνθήκες στις οποίες ζεις, δεν είναι αυτονόητα για κάθε μητέρα.

 

Είναι σημαντικό για κάθε μητέρα να ξέρει ότι έχει δικαίωμα να ζητάει βοήθεια, ότι έχει δικαίωμα να νιώθει απελπισμένη, ότι έχει δικαίωμα να μην τα βλέπει όλα ρόδινα.

 

Τα παιδιά του ανθρώπου είναι για να μεγαλώνουν σε ευρύτερες οικογένειες όπου υπάρχουν πολλά άτομα πρόθυμα να ασχοληθούν με την ανατροφή και τη φροντίδα τους.

Στην πυρηνική οικογένεια, ή στη μονογενεϊκή οικογένεια, υπάρχουν πολλές μητέρες που ζουν σοβαρές δυσκολίες και δεν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν χιούμορ με το γολγοθά που ζούνε.

 

Χαίρομαι που δεν είσαι μία από αυτές αλλά καλώς ή κακώς δεν μπορούσα να το μαντέψω.

 

Η κατάληξη του προηγούμενού σου μηνύματος:

 

HELP και συγνώμη για το μεγάλο σε έκταση μήνυμα αλλά είναι κι αυτό ανάλογο του άγχους μου και της στεναχώριας μου...

 

και κυρίως η έκκλιση για βοήθεια με κεφαλαία αλλά και η αναφορά στο άγχος και τη στεναχώρια σου, με έκανε να πιστέψω ότι κυριολεκτείς.

 

Όταν κάποιος ζητά βοήθεια με τέτοιο τρόπο, μόνο σοβαρά μπορώ να τον πάρω. :?

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη σου να αποθηλάσεις είναι κατανοητή.

Όμως το αγελαδινό γάλα όσες τροποποιήσεις και να δεχθεί παραμένει ένα νεκρό γάλα χωρίς αντισώματα που απέχει πολύ από τις ανάγκες του ανθρώπου.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο και πιο πλήρες, δεν είναι ούτε ισάξιο. Είναι πολύ υποδεέστερο.

Αν ξεκαθαρίσεις μέσα σου τους αληθινούς λόγους για τους οποίους θέλεις να αποθηλάσεις, θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

 

 

 

Αυτό που περιγράφεις, 9 ώρες νηστικό το παιδί, δεν ξέρω πόσο τραυματικό ήταν για σένα αλλά για το παιδί σου ήταν βασανιστήριο και είναι εντελώς απαράδεκτη πρακτική. Ισοδυναμεί με κακοποίηση. Το ότι το πρότεινε ο παιδίατρος είναι εντελώς απαράδεκτο επιστημονικά και ηθικά.

 

Λυπάμαι πολύ που βρίσκομαι στη θέση να σου το γράψω αλλά μου είναι αδύνατο να ξέρω ότι ένα παιδί κακοποιείται και το αποσιωπώ. Αν το αποσιωπήσω ισοδυναμεί με συγκατάθεση και αποδοχή από τη δική μου μεριά και μου είναι αδύνατο να το κάνω.

 

 

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις 9 ώρες νηστική. Αυτό που θα νιώσεις το μωρό το νιώθει με πολύ μεγαλύτερη ένταση.

 

 

 

Προσπάθησε να σκεφτείς λίγο αυτά που γράφεις.

Το παιδί σου προσπαθεί να επιβιώσει. Εσύ το εκβιάζεις αφήνοντάς το νηστικό για να προσαρμοστεί στις δικές σου ανάγκες και απαιτήσεις. Και μετά προβάλλεις τη δική σου στάση, τον εκβιασμό, στη δική του συμπεριφορά!

Τα μωρά δεν ξέρουν να εκβιάζουν.

Η άρνηση του αγελαδινού μπορεί να οφείλεται σε προδιάθεση για αλλεργία. Συχνά τα μωρά αρνούνται τροφές που μπορεί να τα βλάψουν.

 

 

Είναι πολύ σημαντικό το γάλα σε αυτή την ηλικία αλλά είναι δικαίωμά σου να του το στερήσεις.

Αντί να του προσφέρεις μπιμπερό διάλεξε άλλους τρόπους. Τάισέ τον με ποτηράκι ή κουταλάκι. Αν δεν θέλει το γάλα, τότε φρόντισε να καλύψεις τις ανάγκες του με άλλες τροφές.

 

 

Δηλαδή βλέπεις το παιδί σου σαν αντίπαλο σε έναν πόλεμο.

Λυπάμαι που νιώθεις έτσι.

Από ότι φαίνεται σε απασχολεί πολύ περισσότερο το να νικήσεις εσύ παρά οι ανάγκες του παιδιού σου.

Τα εισαγωγικά για μένα δείχνουν ότι κάπου στο βάθος αντιλαμβάνεσαι ότι από τη μεριά του δεν υπάρχει πόλεμος.

 

 

Αν θα συνεχίσεις το θηλασμό ή όχι είναι δική σου απόφαση.

Για το παιδί σου καλό θα ήταν να συνεχίσει.

Αν όμως δεν μπορείς να το κάνεις, φρόντισε να καλύψεις τις διατροφικές του ανάγκες με άλλες τροφές πριν αποθηλάσεις.

 

Θα σε βοηθούσε να ξεκαθαρίσεις μέσα σου γιατί είναι τώρα τόσο επιτακτική η ανάγκη σου να αποθηλάσεις. Γράφω κάποια ερωτήματα όχι για να απαντηθούν αλλά για να σε βοηθήσουν να σκεφτείς και να ξεκαθαρίσεις τι πραγματικά θέλεις να κάνεις. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις για όλα μια απάντηση μέσα σου. Μπορεί κάποια να σου είναι αδιάφορα. Μπορεί κάποια να μην έχουν απάντηση τώρα αλλά θα σε βάλουν σε σκέψεις που ίσως απαντηθούν μετά από μερικές μέρες.

 

Είναι δική σου επιθυμία ο αποθηλασμός;

Δεν ανέχεσαι πια το θηλασμό;

Είναι κοινωνική επιβολή;

Έχει αλλάξει κάτι στη σχέση σου με το μωρό;

Σε δυσκολεύει ο θηλασμός ή το μεγάλωμα του μωρού;

Ποια προβλήματα πιστεύεις ότι θα λυθούν αν αποθηλάσεις;

Ποια προβλήματα νομίζεις ότι μπορεί να δημιουργηθούν αν αποθηλάσεις;

Γνωρίζεις τις ανάγκες του μωρού σου σε αυτή την ηλικία;

Θέλεις να ανταποκριθείς σε αυτές;

Μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές; (είναι διαφορετικά ερωτήματα γιατί άλλο το να θέλεις και να μην μπορείς, άλλο το να μην θέλεις και να μπορείς και άλλο το να θέλεις και να μπορείς)

Ποιες είναι οι προτεραιότητές σου σε αυτή τη φάση της ζωή σου;

Συμπεριλαμβάνεται το παιδί σου σε αυτές ή υπάρχουν άλλες πιο σημαντικές;

Οι απόψεις των τρίτων για το μεγάλωμα των παιδιών σε επηρεάζουν σημαντικά;

Νιώθεις την ανάγκη να συμβαδίσεις με τις απόψεις των τρίτων;

Οι ανάγκες του παιδιού σου έχουν προτεραιότητα σε σχέση με αυτό που επιβάλλουν άμεσα ή έμμεσα οι άλλοι;

 

 

 

Αν ο αποθηλασμός είναι επιθυμία σου, τότε το να λιγοστέψει και να κοπεί το γάλα σου είναι επιθυμητό, γιατί σε προβληματίζει;

 

Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε το να σκεφτείς ήρεμα, χωρίς να σε επηρεάζουν τρίτοι: Ποιες είναι οι προτεραιότητας για σένα αυτή τη στιγμή και τι είναι πιο σημαντικό.

 

Το παιδί σου έχει ανάγκες οι οποίες πρέπει να καλυφθούν. Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές τις ανάγκες του, πρέπει να βρεις κάποιον που είναι πρόθυμος να καλύψει αυτές τις ανάγκες.

 

Καλό θα ήταν να συζητήσεις με ένα ψυχολόγο το τι μπορείς να περιμένεις από ένα βρέφος αυτής της ηλικίας. Ένας ειδικός θα σου εξηγήσει πολύ καλά ότι τα μωρά δεν κάνουν πόλεμο, δεν τους απασχολεί να νικήσουν, δεν εκβιάζουν. Όλα αυτά τους είναι άγνωστες έννοιες. Προσπαθούν να επιβιώσουν και είναι θεμελιώδες για την ψυχική και σωματική τους υγεία να βρεθεί κάποιος που μπορεί να καλύψει αυτές τις ανάγκες τους.

 

Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο για να σε βοηθήσω να καταλάβεις την κατάσταση όμως είμαι σίγουρη ότι ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις και αυτά που νιώθεις και σε ποιες ανάγκες του παιδιού σου μπορείς να ανταποκριθείς.

 

Αν γνωρίζεις τις ανάγκες του μωρού θα ξέρεις πού μπορείς να ανταποκριθείς και πού θα ζητήσεις βοήθεια.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Aglaia λόγω της ιδιότητάς σου, νομίζω πως θα έπρεπε να είσαι πιο προσεχτική όταν κρίνεις κάποιον, ιδιαίτερα αν δεν τον κοιτάς για να ξέρεις πώς γράφει μερικά πράγματα και πώς τα εννοεί. Επίσης, επειδή εσύ έχεις αυτή την ιδιότητα δεν σημαίνει πως όλες μας πρέπει να θηλάζουμε μέχρι το παιδί να πάει νηπιαγωγείο. Εσύ ως επαγγελματίας το παίρνεις μαζί σου στις επισκέψεις και το θηλάζεις? Λοιπόν δεν είναι όλες οι καταστάσεις εύκολες για θηλασμό. Αν η κο΄πέλα και οποιαδήποτε κοπέλα θέλει να σταματήσει, ποιος ο λόγος να την κρίνουμε έτσι άσχημα. Εσύ επίσης θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα πως τα μωρά και τα παιδιά προσπαθούν να διεκδικήσουν το περισσότερο από εμάς. Έτσι λοιπόν όταν η κοπέλα λέει "με εκβιάζει το άτιμο" εννοείται΄πως έχει το δικό της χιούμορ για μία δύσκολη κατάσταση.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να της προτείνεις τον καλύτερο τρόπο για το μωρό για να αποθηλάξει σωστά και όχι να την κατακρίνεις.

Επίσης αν ο παιδίατρός της είναι λίγο μάπας και της πρότεινε την λύση της πείνας, η κοπέλα όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα τον άκουσε γιατί αυτός είναι ο γιατρός. Ωστόσο κάποια στιγμή κατάλαβε πως η λύση αυτή δεν είναι σωστή και την παράτησε. Μην της λές λοιπόν "μείνε εσύ νηστική"... Δεν είναι τρόπος αυτός σε έναν άνθρωπο που κουράζεται και προσπαθεί. Όλες μας αγαπάμε τα μωρά μας... ακόμα και εάν εργαζόμαστε, λείπουμε, καπνίζουμε ή οτιδήποτε άλλο.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Αν η κο΄πέλα και οποιαδήποτε κοπέλα θέλει να σταματήσει, ποιος ο λόγος να την κρίνουμε έτσι άσχημα
.

 

Έγραψα:

 

Αν θα συνεχίσεις το θηλασμό ή όχι είναι δική σου απόφαση.

Για το παιδί σου καλό θα ήταν να συνεχίσει.

Αν όμως δεν μπορείς να το κάνεις, φρόντισε να καλύψεις τις διατροφικές του ανάγκες με άλλες τροφές πριν αποθηλάσεις.

Δεν έχω κρίνει ποτέ καμία μητέρα για τον αποθηλασμό, αντίθετα έχω βοηθήσει πάρα πολλές σε κάθε ηλικία του μωρού τους.

Ανέφερα το ότι για το παιδί είναι καλό να συνεχίσει γιατί η μητέρα αναρωτήθηκε για την ποιότητα και την ποσότητα του μητρικού γάλακτος.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Δεν έχω κανένα συμφέρον για να προωθήσω το μητρικό θηλασμό. Μπορώ να βοηθήσω μια μητέρα να θηλάσει ή να αποθηλάσει το παιδί της όποτε αυτή επιθυμεί.

 

Όταν μια έγκυος πηγαίνει στο γυναικολόγο, ο γυναικολόγος θα τη βοηθήσει να συνεχίσει την εγκυμοσύνη με τον πιο ασφαλή τρόπο, αν αυτό επιθυμεί και θα τη βοηθήσει να διακόψει την κύηση με τον πιο ασφαλή τρόπο αν αυτό επιθυμεί. Δεν προωθεί τον τοκετό αν η γυναίκα δεν επιθυμεί τη συνέχιση της κύησης, και δεν την κρίνει αν την ενημερώσει για τις επιπλοκές της διακοπής. Είναι υποχρέωσή του να την ενημερώσει αλλά δεν παρεμβαίνει στις αποφάσεις της.

 

Επίσης έγραψα:

Ο θηλασμός δεν είναι υποχρέωση, ούτε καθήκον. Όταν γίνεται από υποχρέωση και καθήκον είναι πολύ δύσκολος και βασανιστικός.

Είναι δικαίωμά σου να αποφασίσεις οποιαδήποτε αν θα θηλάσει ή όχι και είναι δικαίωμά σου να αλλάξεις αυτή την αποφάση, οποιαδήποτε στιγμή.

και τόνισα

 

Αντί να του προσφέρεις μπιμπερό διάλεξε άλλους τρόπους. Τάισέ τον με ποτηράκι ή κουταλάκι. Αν δεν θέλει το γάλα, τότε φρόντισε να καλύψεις τις ανάγκες του με άλλες τροφές.

Επίσης αν ο παιδίατρός της είναι λίγο μάπας και της πρότεινε την λύση της πείνας, η κοπέλα όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα τον άκουσε γιατί αυτός είναι ο γιατρός.

Ακριβώς γι αυτό πρότεινα να πάρει τη γνώμη ενός ειδικού που μπορεί λόγω ειδικότητας να αναλύσει στη μητέρα τι σημαίνουν για το παιδί οι προτάσεις του παιδιάτρου.

 

Δυστυχώς είναι ευρέως διαδεδομένες απόψεις σαν αυτή του παιδιάτρου και κάποιος πρέπει να αναφέρει ότι αυτές οι πρακτικές δεν είναι κατάλληλες για το μεγάλωμα των παιδιών μας.

Και όπως είδες, μια μητέρα που αγαπάει το παιδί της το εφαρμόζει, επειδή το πρότεινε ο γιατρός.

Η στάση αυτής της μητέρα θα ήταν διαφορετική αν είχε ενημερωθεί από έναν ψυχολόγο που μπορούσε να της αναλύσει τις επιπτώσεις αυτών των πρακτικών στην ψυχική υγεία του παιδιού.

Κάποιος πρέπει να προστατέψει και τη μητέρα και το παιδί από τέτοιες απόψεις και από τέτοιους γιατρούς και ο καταλληλότερος είναι ο ψυχολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά προσωπικά μόνο εποικοδομητική βρήκα την απάντηση της Αγλαίας.

 

Τώρα αν θέλουμε να μας χαιδεύουν και να μας λένε γλυκά λογάκια...

Επισήμανε τα λάθη, και ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ τους. Από όλα τα μέρη. Γονέα και γιατρό. Απλά ήταν ξεκάθαρη.

 

Ούτε την πρόσβαλε, ούτε της επιτέθηκε.

 

Ήμαρτον με τις υπερ-ευαισθησίες.

 

 

προσωπική μου άποψη, πάντα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

 

εχω διαβασει πολλα ποστ της Αγλαιας και με εχει βοηθησει με τα γραφομενα της να γινω και καλυτερος ανθρωπος και καλυτερη μανα...εχω διαβασει βιβλια που εχει προτεινει...θηλαζω τον γιο μου 15 μηνες χαρη στην εμεση και αμεση βοηθεια της...μου αρεσει το στυλ γραφης της γιατι εκει που πολυ "ειδικοι" που μου χαιδεψαν τα αυτια μου προτειναν πραγματα που δεν ηταν για το καλο του παιδιου μου εκεινη παρολο το αυτηρο υφος γραφης της μου εδωσε τις σωστες λυσεις για το σωστο μεγαλωμα του ...ας μην κοιταμε πως να παρεξηγηθουμε αλλα πως να βοηθηθουμε απο εναν ανθρωπο που εχει βοηθησει εκατονταδες μανουλες να δωσουν το γαλατακι τους στα μωρα τους και αλλες τοσες να τελειωσουν το μαγευτικο ταξιδι του θηλασμου οσο καλα το αρχισαν...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα ο γραπτός ο λόγος μπορεί να προκαλέσει παρεξηγήσεις και έπρεπε να είμαι πιο προσεκτική με τις εκφράσεις μου.. Ειδικά εγώ που από ότι μπορεί κανείς να δει είμαι καινούρια στο φορουμ και ούτε emoticons ξέρω να χρησιμοποιώ.

 

Ωστόσο θεωρώ πώς όπως θα έπρεπε να ήμουν λίγο πιο προσεχτική με τις εκφράσεις και τις λέξεις που χρησιμοποιώ έτσι κι από τη μεριά της πιστεύω η Αγλαϊα θα έπρεπε να είναι πιο προσεχτική με τις λέξεις που χρησιμοποιεί.

 

Πιστεύω ότι όλες εδώ μέσα που γράφουμε το πρόβλημα μας, το ψάχνουμε, θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Ακόμα κι αν τα "κακοποιούμε" εν αγνοία μας σίγουρα δεν υπάρχει τέτοιος στόχος και σίγουρα μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε και νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά και προσπαθούμε να το βελτιώσουμε. Όποιος θέλει να κακοποιήσει το παιδί του και πράττει με δόλο δυστυχώς δεν το δημοσιοποιεί ποτέ και δεν το μαθαίνουμε ποτέ.

 

Είχα διαβάσει κι εγώ, κατά την περίοδο του θηλασμού, που αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα και με είχαν τρελάνει όλοι αυτοί οι "ειδικοί" πολλά ποστ της Αγλαϊας και πραγματικά είχε βοηθήσει πολύ. Το ίδιο περίμενα και τώρα. Όμως παρόλο που δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις της, θεωρώ ότι κάποιες λέξεις της ήταν πολύ βαριές και αν ημουν μια ανασφαλής μάνα θα μπορούσε να με είχε καταρακώσει.

 

Θέλει προσοχή λοιπόν όταν χρησιμοποιείς τη λέξη "κακοποίηση" και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε όπως κι όταν λες σε μία μάνα που προσπαθεί για το καλύτερο ότι <<ξέρεις κάτι, αν δε μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού σου, τότε πρέπει κάποιος άλλος να το αναλάβει να το κάνει>> δίνεις την εικόνα μιας ακατάλληλης μάνας που πρέπει αντί να το παλέψει να βρει τρόπο για το πως θα ανταποκριθεί καλύτερα στις ανάγκες του παιδιού της, θα ήταν καλύτερα να απομακρυνθεί από αυτό.

 

Είμαι κι εγώ αρκετά σχετική λόγω του επαγγέλματός μου και ξέρω πως όσο και να προσπαθήσει κάποιος να καλύψει τις ανάγκες ενός παιδιού θα τα καταφέρει πολύ χειρότερα από ότι θα κατάφερνε μια μάνα που ναι μεν κάνει λάθη, είναι άσχετη, αλλά δείχνει αγάπη και ενδιαφέρον για το παιδί της. Το παιδί αυτό θέλει να εκλαμβάνει. Πρωτίστως αγάπη, ενδιαφέρον και αποδοχή από τους γονείς του και αυτούς, ειδικά σε αυτήν την ηλικία δε μπορεί να τους αντικαταστήσει κανένας, όσο μορφωμένος κι αν είναι.

 

Αν δε μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του παιδιού μου.. να βρω κάποιον άλλο να τις καλύψει.. Ποιος άραγε θα μπορούσε να καλύψει καλύτερα τις ανάγκες ενός παιδιού αν όχι η μάνα του που το λατρεύει και ο πατέρας του.. που είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε.. που είναι το Α και το Ω μας..

 

Λυπάμαι που αυτή ήταν μία από τις συμβουλές σου.. Θα έπρεπε να γνωρίζω ότι μπορείς να ανταποκριθείς ενώ γράφεις ότι ζεις ένα γολγοθά;

Θα έπρεπε να γνωρίζω ότι έχεις έναν σύζυγο που λατρεύει το παιδί του και ανταποκρίνεται στις ανάγκες του; Αν ήσουν μόνη και απελπισμένη θα έπρεπε να θεωρώ αυτονόητο ότι μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού σου;

Αυτά που είναι αυτονόητα για σένα και για τις συνθήκες στις οποίες ζεις, δεν είναι αυτονόητα για κάθε μητέρα.

Θεωρώ ότι πριν δώσεις μια τέτοια απάντηση θα έπρεπε να είχες προσέξεις τα παρακάτω που είχα αναφέρει:
Με τα 1000 τερτίπια κι απέναντι τον άντρα μου να του κάνει 1002 μπούρδες και τραγουδάκια και παιχνίδια για να του αποσπά την προσοχή φτάνουμε σε δύο εβδομάδες να πινει 100ml περίπου αλλά με τα 1000 ζόρια. Σκεψου ότι όλο αυτό μας έπαιρνε κάθε βράδυ μιάμιση ώρα περίπου.
Δεν ανέφερα ότι ήμουν απελπισμένη αλλά
Είμαι απογοητευμένη, αγχωμένη και κατά κάποιο τρόπο εγκλωβισμένη.
.

 

Τελοσπάντων, δε θα πάιζουμε με τις λέξεις. Εγώ από τη μια καταννοώ τις καλές διαθέσεις της Αγλαϊας, από την άλλη δε μπορούσα να μην πω κάτι για το οποίο όχι μόνο με πείραξε, αλλά με τάραξε γιατί το θεώρησα πολύ επιθετικό. Σίγουρα ο γραπτός λόγος έπαιξε το ρόλο του, αλλά να μην τα ξαναλέμε, θέλει προσοχή από όλους.

 

Η ουσία είναι ότι μετά από όλο αυτό αποφάσισα να θηλάσω μέχρι να δείξει το ίδιο το παιδί μου αποστροφή και να δείξει ενδιαφέρον για το γάλα. Θέλω μόνο να είμαι σίγουρη ότι με το γάλα μου καλύπτεται κι ότι δεν έχει σημασία που έχει μειωθεί αρκετά.. Γιατί κάτι "ειδικοί" μου είπαν και με έβαλαν στο τρυπάκι ότι όσο παιρνάει ο καιρός, το γάλα μου δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο ήταν, ότι οι ανάγκες του παιδιού όσο μεγαλώνει είναι περισσότερες και δεν καλύπτεται πλέον από το δικό μου γάλα, ότι έχει αραιώσε, ότι το ξένο γάλα είναι πιο θρεπτικό κι άλλα τέτοια κι εγώ γι' αυτό μπήκα στο τρυπάκι να τον αποθηλάσω. Κατα τ' άλλα μέχρι ώρας δεν έχω άλλο πρόβλημα. ϊσα ίσα είναι μία ευχάριστη στιγμή και για τους δυο μας ο θηλασμός εν όσο ξέρω ότι του κάνω καλό κι όχι κακό.

 

Τέλος θεωρώ ότι ο θηλασμός είναι δικαίωμα της μάνας αλλά και δικαίωμα του παιδιού είναι να τρέφεται όσο το δυνατόν καλύτερα και να θωρακίζει την υγεία του για να γίνει ένας ισχυρός οργανισμός που να μην ταλαιπωρείται μετά σε όλη του τη ζωή. Αν τώρα σε όλο αυτό έχει κάτι να δώσει κι ο θηλασμός, -που αυτό είναι πλέον αναμφισβήτητο- τότε είναι και υποχρέωση της μάνας να το παλέψει και να κάνει ότι καλύτερο για το παδί της ούτως ώστε να το εφοδιάσει σωστά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Δε λέω ότι οι μάνες που δε θήλασαν τα παιδιά τους δεν τα αγαπούν. Λέω ότι αυτές που δεν το πάλεψαν και παρέδωσαν τα όπλα από την αρχή, ίσως το έκαναν γιατί χρειάζονταν περισσότερη ενημέρωση και βοήθεια. Βοήθεια που δυστυχώς, στη χώρα που ζούμε αν δεν την ψάξεις από μόνος σου, αν δεν κινητοποιηθείς κι αν δεν την ζητήσεις επίμονα, δε θα σου δωθεί απλόχερα από πουθενά. Κι είναι κρίμα!!

 

Ευχαριστώ και πάλι και θεωρώ το θέμα λήξαν ;)

Link to comment
Share on other sites

Η

ουσία είναι ότι μετά από όλο αυτό αποφάσισα να θηλάσω μέχρι να δείξει το ίδιο το παιδί μου αποστροφή και να δείξει ενδιαφέρον για το γάλα

που να δειξει καλη μου το παιδακι αποστροφη; στο στηθος της μαμας; θα αστειευεσαι!:-P

θα σου προτεινα να κοιταξεις λιγακι τα ερωτηματα που παραθετει η αγλαια, γιατι απο τη στιγμη που ερχεται ο αποθηλασμος σαν ιδεα, καλο θα ηταν κ για σενα κ για το παιδι σου να ξεκαθαρισεις τι θελεις πραγματικα (οπως σε καθε προβληματισμο δλδ). στη δικη μας περιπτωση πχ αρχισα να το σκεφτομαι το σεπτεμβρη και το ξεκινησα σιγα σιγα τον νοεμβρη...εχουμε δρομο, αλλα παμε καλα κ σταθερα.

 

μην αναρωτιεσαι αν του κανεις καλο ή κακο με τον θηλασμο, ο ιδιος ο θηλασμος, το μητρικο γαλα ειναι ο,τι καλυτερο, απο εκει κ επειτα ομως μετρανε κ αλλοι παραγοντες για το οποιο αποτελεσμα.

γι'αυτο επιμενει η αγλαια στο οτι ο θηλασμος δεν ειναι υποχρεωση.

 

θα σου προτεινα να περασεις μια βολτα κ απο το τοπικ του αποθηλασμου, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338

να δεις, πχ, εισαι πραγματι ετοιμη για κατι τετοιο; τι νιωθουν αλλες ''απο-θηλαζουσες":) ; κ μαλιστα με μωρο σε αντιστοιχη ηλικια;

 

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο γραπτός ο λόγος μπορεί να προκαλέσει παρεξηγήσεις και έπρεπε να είμαι πιο προσεκτική με τις εκφράσεις μου.. Ειδικά εγώ που από ότι μπορεί κανείς να δει είμαι καινούρια στο φορουμ και ούτε emoticons ξέρω να χρησιμοποιώ.

 

Ωστόσο θεωρώ πώς όπως θα έπρεπε να ήμουν λίγο πιο προσεχτική με τις εκφράσεις και τις λέξεις που χρησιμοποιώ έτσι κι από τη μεριά της πιστεύω η Αγλαϊα θα έπρεπε να είναι πιο προσεχτική με τις λέξεις που χρησιμοποιεί.

 

Πιστεύω ότι όλες εδώ μέσα που γράφουμε το πρόβλημα μας, το ψάχνουμε, θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Ακόμα κι αν τα "κακοποιούμε" εν αγνοία μας σίγουρα δεν υπάρχει τέτοιος στόχος και σίγουρα μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε και νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά και προσπαθούμε να το βελτιώσουμε. Όποιος θέλει να κακοποιήσει το παιδί του και πράττει με δόλο δυστυχώς δεν το δημοσιοποιεί ποτέ και δεν το μαθαίνουμε ποτέ.

 

Είχα διαβάσει κι εγώ, κατά την περίοδο του θηλασμού, που αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα και με είχαν τρελάνει όλοι αυτοί οι "ειδικοί" πολλά ποστ της Αγλαϊας και πραγματικά είχε βοηθήσει πολύ. Το ίδιο περίμενα και τώρα. Όμως παρόλο που δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις της, θεωρώ ότι κάποιες λέξεις της ήταν πολύ βαριές και αν ημουν μια ανασφαλής μάνα θα μπορούσε να με είχε καταρακώσει.

 

Θέλει προσοχή λοιπόν όταν χρησιμοποιείς τη λέξη "κακοποίηση" και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε όπως κι όταν λες σε μία μάνα που προσπαθεί για το καλύτερο ότι <<ξέρεις κάτι, αν δε μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού σου, τότε πρέπει κάποιος άλλος να το αναλάβει να το κάνει>> δίνεις την εικόνα μιας ακατάλληλης μάνας που πρέπει αντί να το παλέψει να βρει τρόπο για το πως θα ανταποκριθεί καλύτερα στις ανάγκες του παιδιού της, θα ήταν καλύτερα να απομακρυνθεί από αυτό.

 

Είμαι κι εγώ αρκετά σχετική λόγω του επαγγέλματός μου και ξέρω πως όσο και να προσπαθήσει κάποιος να καλύψει τις ανάγκες ενός παιδιού θα τα καταφέρει πολύ χειρότερα από ότι θα κατάφερνε μια μάνα που ναι μεν κάνει λάθη, είναι άσχετη, αλλά δείχνει αγάπη και ενδιαφέρον για το παιδί της. Το παιδί αυτό θέλει να εκλαμβάνει. Πρωτίστως αγάπη, ενδιαφέρον και αποδοχή από τους γονείς του και αυτούς, ειδικά σε αυτήν την ηλικία δε μπορεί να τους αντικαταστήσει κανένας, όσο μορφωμένος κι αν είναι.

 

Θεωρώ ότι πριν δώσεις μια τέτοια απάντηση θα έπρεπε να είχες προσέξεις τα παρακάτω που είχα αναφέρει:Δεν ανέφερα ότι ήμουν απελπισμένη αλλά .

 

Τελοσπάντων, δε θα πάιζουμε με τις λέξεις. Εγώ από τη μια καταννοώ τις καλές διαθέσεις της Αγλαϊας, από την άλλη δε μπορούσα να μην πω κάτι για το οποίο όχι μόνο με πείραξε, αλλά με τάραξε γιατί το θεώρησα πολύ επιθετικό. Σίγουρα ο γραπτός λόγος έπαιξε το ρόλο του, αλλά να μην τα ξαναλέμε, θέλει προσοχή από όλους.

 

Η ουσία είναι ότι μετά από όλο αυτό αποφάσισα να θηλάσω μέχρι να δείξει το ίδιο το παιδί μου αποστροφή και να δείξει ενδιαφέρον για το γάλα. Θέλω μόνο να είμαι σίγουρη ότι με το γάλα μου καλύπτεται κι ότι δεν έχει σημασία που έχει μειωθεί αρκετά.. Γιατί κάτι "ειδικοί" μου είπαν και με έβαλαν στο τρυπάκι ότι όσο παιρνάει ο καιρός, το γάλα μου δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο ήταν, ότι οι ανάγκες του παιδιού όσο μεγαλώνει είναι περισσότερες και δεν καλύπτεται πλέον από το δικό μου γάλα, ότι έχει αραιώσε, ότι το ξένο γάλα είναι πιο θρεπτικό κι άλλα τέτοια κι εγώ γι' αυτό μπήκα στο τρυπάκι να τον αποθηλάσω. Κατα τ' άλλα μέχρι ώρας δεν έχω άλλο πρόβλημα. ϊσα ίσα είναι μία ευχάριστη στιγμή και για τους δυο μας ο θηλασμός εν όσο ξέρω ότι του κάνω καλό κι όχι κακό.

 

Τέλος θεωρώ ότι ο θηλασμός είναι δικαίωμα της μάνας αλλά και δικαίωμα του παιδιού είναι να τρέφεται όσο το δυνατόν καλύτερα και να θωρακίζει την υγεία του για να γίνει ένας ισχυρός οργανισμός που να μην ταλαιπωρείται μετά σε όλη του τη ζωή. Αν τώρα σε όλο αυτό έχει κάτι να δώσει κι ο θηλασμός, -που αυτό είναι πλέον αναμφισβήτητο- τότε είναι και υποχρέωση της μάνας να το παλέψει και να κάνει ότι καλύτερο για το παδί της ούτως ώστε να το εφοδιάσει σωστά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Δε λέω ότι οι μάνες που δε θήλασαν τα παιδιά τους δεν τα αγαπούν. Λέω ότι αυτές που δεν το πάλεψαν και παρέδωσαν τα όπλα από την αρχή, ίσως το έκαναν γιατί χρειάζονταν περισσότερη ενημέρωση και βοήθεια. Βοήθεια που δυστυχώς, στη χώρα που ζούμε αν δεν την ψάξεις από μόνος σου, αν δεν κινητοποιηθείς κι αν δεν την ζητήσεις επίμονα, δε θα σου δωθεί απλόχερα από πουθενά. Κι είναι κρίμα!!

 

Ευχαριστώ και πάλι και θεωρώ το θέμα λήξαν ;)

Καταρχην συγχαρητήρια που καταφερες να θηλασεις τόσο, κατά δευτερον μη στεναχωριέσαι!!!!!

Δες εδω τις συμβουλες μια κοπελας,http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338&page=62 (αυτα που γραφει η Elma 09) βέβαια το δικος της μωρο ήταν λίγο μεγαλυτερο, αλλά ισως να σε βοηθήσει!

Σε καταλαβαινω γιατί κι εμένα οσες φορες χρειαστηκε να λειψω κι αφησα δικό μου δεν το είπιε!!!Κι εγω περιμένω να φαει κανονική ποσότητα φαγητό για να κόψω το θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια..

 

Ελπίζω μόνο ο τελευταίος μου θηλασμός να μην είναι έξω από την πύλη όταν θα τον έχουνε καλέσει για φανταρο!! χαχαχαχα

 

Θα μας δώσω άλλους 3 μήνες περιθώριο. Μόλις χρονίσει ούτως ή άλλως, δλδ σε 3 μήνες θα πάει παιδικό κι εκεί ελπίζω να αρχίσει να πίνει ορμώμενος κι από τα υπόλοιπα παιδάκια.

 

Τώρα αν ενδιάμεσα μας έρθει καμία αναλαμπή..

 

Το κακό είναι ότι η παιδίατρος μου μου λέει ότι αυτό το γάλα-σκόνη είναι υποχρεωτικό μέχρι το χρόνο κι ότι δε μπορώ να δώσω άλλο τύπο γάλακτος, ούτε φρέσκο, ούτε εβαπορέ.

 

Εσείς τι λέτε? το έχετε ακούσει κι εσείς αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι η παιδίατρος μου μου λέει ότι αυτό το γάλα-σκόνη είναι υποχρεωτικό μέχρι το χρόνο κι ότι δε μπορώ να δώσω άλλο τύπο γάλακτος, ούτε φρέσκο, ούτε εβαπορέ.

 

Εσείς τι λέτε? το έχετε ακούσει κι εσείς αυτό??

 

Το αγελαδινό γάλα, αλλά και το κατσικίσιο, συχνά προκαλούν αλλεργίες και γι΄αυτό αποφεύγονται πριν το χρόνο.

Επιπλέον, το παστεριωμένο γάλα χάνει πολλά θρεπτικά συστατικά, π.χ. βιταμίνη C, φολικό οξύ κτλ. Επομένως αν ένα παιδί αποθηλάσει πριν ακόμη αρχίσει να τρώει αρκετά και ισορροπημένα άλλες τροφές, αλλά βασίζεται στο γάλα, τότε το γάλα αυτό θα πρέπει λογικά να προσφέρει περισσότερα απ΄όσα προσφέρει το παστεριωμένο ή ακόμη λιγότερο το εβαπορέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αγελαδινό γάλα, αλλά και το κατσικίσιο, συχνά προκαλούν αλλεργίες και γι΄αυτό αποφεύγονται πριν το χρόνο.

Επιπλέον, το παστεριωμένο γάλα χάνει πολλά θρεπτικά συστατικά, π.χ. βιταμίνη C, φολικό οξύ κτλ. Επομένως αν ένα παιδί αποθηλάσει πριν ακόμη αρχίσει να τρώει αρκετά και ισορροπημένα άλλες τροφές, αλλά βασίζεται στο γάλα, τότε το γάλα αυτό θα πρέπει λογικά να προσφέρει περισσότερα απ΄όσα προσφέρει το παστεριωμένο ή ακόμη λιγότερο το εβαπορέ.

το παιδί μου τρεφεται πλήρως κατά τη διάρκεια της μέρας. Τρώει τη φρουτόκρεμα για δεκατιανό, την φαριν λακτέ για απογευματινό, την χορτοκρεατόπουπα για μεσημεριανό..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια..

 

Ελπίζω μόνο ο τελευταίος μου θηλασμός να μην είναι έξω από την πύλη όταν θα τον έχουνε καλέσει για φανταρο!! χαχαχαχα

 

Θα μας δώσω άλλους 3 μήνες περιθώριο. Μόλις χρονίσει ούτως ή άλλως, δλδ σε 3 μήνες θα πάει παιδικό κι εκεί ελπίζω να αρχίσει να πίνει ορμώμενος κι από τα υπόλοιπα παιδάκια.

 

Τώρα αν ενδιάμεσα μας έρθει καμία αναλαμπή..

 

Το κακό είναι ότι η παιδίατρος μου μου λέει ότι αυτό το γάλα-σκόνη είναι υποχρεωτικό μέχρι το χρόνο κι ότι δε μπορώ να δώσω άλλο τύπο γάλακτος, ούτε φρέσκο, ούτε εβαπορέ.

 

Εσείς τι λέτε? το έχετε ακούσει κι εσείς αυτό??

Κι εμένα για σκόνη μου χουν πει!Δεν ξέρω καποιον να εχει δωσει πριν το χρονο φρεσκο ή εβαπορέ!Απλά πας στα τύπου ΙΙ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!

ξερω πως το δικο μου θεμα το εχουν πολλες μαμαδες ,αλλα μιακ καθε παιδακι ειναι διαφορετικο θα ηθελα την βοηθεια σας στην δικη μας περιπτωση!!!!

 

καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω την Αγλαια αλλα κ ολα τα αλλα κοριτσια που με βοηθησαν για να καταφερω να προσφερω στην κορη μου το θαυμα του θηλασμου!!!!

 

Η μικρη μου ειναι 16 μηνων.Θηλαζουμε αποκλειστικα απο τα 10 πρωτα λεπτα της γεννησης της!!!!ποτε δεν πηρε συμπληρωμα.ποτε δεν ηπιε τσαι κ ποτε δεν θελησε πιπιλα.

η αναπτυξη της απιστευτη.

σε 2 μηνες μονο με τον θηλασμο ειχε βαλει 2μιση κιλα.

 

ολα τελεια μεχρι εδω....δεν μπορω να πω καποιες φορες με κουρασε (κυριως το βραδυ)αλλα κ καποιες αλλες με εβγαλε απο δυσκολη θεση(σε ταξιδια)

θελω να προσπαθησω κ για 2 μωρακι,αν κ ειναι δυσκολο μια κ τη μικρη μου την εκανα με εξωσωματικη.τουλαχιστον να προσπαθησω.

οι συχνοτητα των θηλασμων ειναι σχεδον καθε μια ωρα.θα ερθει εκει που πιαζει κ θα κατσει στο στηθος,θα φαει θα μιλησει στο στηθος,κ αν της πω ενταξει πηγαινε να παιξεις μπορει να ξεκολλησει.

να πω οτι ειναι φοιβερα προσκολλημενη επανω μου,δεν εργαζομαι μετατην εγκυμοσυνη μου.ειμαι συνεχεια μαζι της.

κοιματε μονο με το στηθος!!!!!!

και φυσικα οταν πονα για τον οποιοδηποτε λογο κολλαει επανω μου κ δεν ξεκολλα.δεν θελει κανενα ουτε τον μπαμπα της,ετσι κ απομακτυνθω απο το οπτικο της πεδιο γινετε χαμος.

επισης την νυχτα θα ξυπνησει στανταρ 3 φορες για να πιπιλησει.

οπως καταλαβαινετε ειναι λιγο ουραστικη η ολη διαδικασια.

θα ηθελα την βοηθεια σας.......προσπαθησα να μειωσω την συχνοτητα των θηλασμων αλλα ματαιο.κλαιει κ χτυπιετε....και φυσικα δεν μπορω να την βλεπω να κλαιει ετσι......

 

σας παρακαλω τι μου προτεινετε?

ευχαριστω κ συγνωμμη για το μεγαλο post

Link to comment
Share on other sites

Θεανώ, νομίζω ότι τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα για σας, αν βγαίνετε περισσότερο έξω ή αν τροποποιήσετε τα ερεθίσματα μέσα στο σπίτι, ώστε να μην έρχεται σε σένα με το παραμικρό. Κάποιο τρίτο άτομο που μπορεί να απασχολήσει το παιδί μπορεί να βοηθήσει. Αν δεν έχεις κάποιον, ίσως χρειάζεται να περιμένεις την άνοιξη για να μπορέσεις να βγαίνεις περισσότερο έξω και να μετατοπιστεί το ενδιαφέρον του παιδιού. Κατά τα άλλα, η συμπεριφορά αυτή είναι αρκετά συνηθισμένη και πέρα από τη δική σου κούραση δεν βλέπω κάποιο "πρόβλημα", τα παιδάκια περνάνε φάσεις προσκόλλησης και "αποκόλλησης". Η δική μου εμπειρία λέει να πηγαίνουμε με τα νερά τους στο θέμα αυτό, όσο επιτρέπουν οι αντοχές μας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεανώ, νομίζω ότι τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα για σας, αν βγαίνετε περισσότερο έξω ή αν τροποποιήσετε τα ερεθίσματα μέσα στο σπίτι, ώστε να μην έρχεται σε σένα με το παραμικρό. Κάποιο τρίτο άτομο που μπορεί να απασχολήσει το παιδί μπορεί να βοηθήσει. Αν δεν έχεις κάποιον, ίσως χρειάζεται να περιμένεις την άνοιξη για να μπορέσεις να βγαίνεις περισσότερο έξω και να μετατοπιστεί το ενδιαφέρον του παιδιού. Κατά τα άλλα, η συμπεριφορά αυτή είναι αρκετά συνηθισμένη και πέρα από τη δική σου κούραση δεν βλέπω κάποιο "πρόβλημα", τα παιδάκια περνάνε φάσεις προσκόλλησης και "αποκόλλησης". Η δική μου εμπειρία λέει να πηγαίνουμε με τα νερά τους στο θέμα αυτό, όσο επιτρέπουν οι αντοχές μας.

εγώ νομίζω ότι τη στιγμή που θέλεις να κόψεις κάποιο θηλασμό , αυτόν τον θηλασμό θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις με κάτι. Αν η ανάγκη της είναι να φάει θα πρέπει να της δώσεις κάτι άλλο και να είσαι σταθερή σε αυτό που της δίνεις και να της το δίνεις με αγάπη και να είσαι ψύχραιμη στο ξέσπασμα του θέλω της.(μιλάω για τους θηλασμούς που θες να κόψεις κατά τη διάρκεια της μέρας, γιατί για το βραδινό θηλασμό ισχύουν άλλα πράγματα. Ποια? κι εγώ αυτά προσπαθώ να ανακαλύψω). Αν πάλι η ανάγκη της είναι να βρει παρηγοριά στο στήθος, θα πρέπει να υπάρχει από σένα μια αγκαλιά μέσα στην οποία θα μπορεί να μπεί και να βρει παρηγοριά αντάξια της παρηγοριάς που θα βρει στο στήθος. Αν πάλι θέλει να παίξει, να του μιλήσει, θα πρέπει να βρείτε ένα άλλο παιχνίδι αντάξιο. Γενικά ο θηλασμός που κόβεται πιστεύω ότι πρέπει να αντικαθίσταται με ότι εκείνη την ώρα το παιδί θέλει να καλύψει με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά παιδιά απλά αρέσει να θηλάζουν, χωρίς να χρειάζεται να καλύψουν κάτι άλλο εκείνη την ώρα ή γενικά. Πχ στην ηλικία των 16 μηνών, η κόρη μου ήξερε και έδειχνε με σαφήνεια αν ήθελε να θηλάσει ή να φάει κάτι άλλο ή να πιει νερό (εγώ σήκωνα μπλούζα κι εκείνη με τραβολογούσε στην κουζίνα και έδειχνε ...)

Ο αποπροσανατολισμός δουλεύει συνήθως ΠΡΙΝ προκύψει η απαίτηση για θηλασμό. Άπαξ και τεθεί αυτή, τότε είναι πολύ δύσκολο να αποτρέψεις το παιδί - ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες. Μεγαλύτερα παιδιά ανταποκρίνονται καλύτερα σε αναβολές και υποκατάστατα. Επίσης, αν το παιδί είναι έτοιμο να μειώσει τη συχνότητα ή τη διάρκεια των θηλασμών, δεν χρειάζεται να εφευρίσκεις τρόπους να καλύψεις το κενό, το παιδί ήδη έχει καλυφθεί και προχωράει στο επόμενο βήμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις σας!!!!!!

απο τα λεγομενα σας απλα πρεπει να κανω υπομονη κ να αναταποκρινομαι στα θελω της κουκλιτσας μου!!!!

δεν με δυσαρεστει η διαδικασια αντιθετως λατρευω να βλεπω τα ματακια της να λαμπουν οταν ειναι στο στηθος μου!!!εκεινο που με αγχωνει ειναι η αναγκη ερχομαου ενος 2 παιδιου!!!!

φοβαμαι μηπως δινοντας τα παντα στην μικρη μου απο αποψη θηλασμου μιλαω,αργοτερα θα της στερησω την παρεα μιας αδελφικης αγκαλιας...

τα χρονια περνουν κ οπως προανεφερα δεν εχω κ τοσο ευκολο το θεμα συλληψη.

αυτο ειναι μονο που με κανει να σκευτομαι τι να κανω με τους τοσο συχνους θηλασμους...τιποτε αλλο

 

κ παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

49 ημέρες είχαν περάσει μετά την απόξεση και η περίοδος μου ήταν ακόμα άφαντη. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως είχε κλείσει ο τράχηλος και εμπόδιζε το αίμα να βγει. Κάτι που συμβαίνει σπάνια κατά τα λεγόμενα του...

 

Δυστυχώς χρειάστηκε να πάρω ξανά ολική νάρκωση για να γίνει η μικροεπέμβαση στον τράχηλο. Ευτυχώς κράτησε λίγο.

 

Τώρα έχουν περάσει 24 μέρες και αδιαθέτησα. Σειρά έχει να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μήπως καταλάβουμε για ποιο λόγο παλλινδρόμησε το μωράκι. Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και η παλλινδρόμηση να οφείλεται σε λάθος της φύσης όπως πιστεύει και ο γιατρός μου.

 

Κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που είχαν την πολύ άσχημη εμπειρία της παλλίνδρομης κύησης.

Link to comment
Share on other sites

49 ημέρες είχαν περάσει μετά την απόξεση και η περίοδος μου ήταν ακόμα άφαντη. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως είχε κλείσει ο τράχηλος και εμπόδιζε το αίμα να βγει. Κάτι που συμβαίνει σπάνια κατά τα λεγόμενα του...

 

Δυστυχώς χρειάστηκε να πάρω ξανά ολική νάρκωση για να γίνει η μικροεπέμβαση στον τράχηλο. Ευτυχώς κράτησε λίγο.

 

Τώρα έχουν περάσει 24 μέρες και αδιαθέτησα. Σειρά έχει να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μήπως καταλάβουμε για ποιο λόγο παλλινδρόμησε το μωράκι. Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και η παλλινδρόμηση να οφείλεται σε λάθος της φύσης όπως πιστεύει και ο γιατρός μου.

 

Κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που είχαν την πολύ άσχημη εμπειρία της παλλίνδρομης κύησης.

 

 

κοριτσακι μου, λυπαμαι παρα πολυ, σε καταλαβαινω απολυτα(παθουσα)

σου ευχομαι με το καλο!! μια νεα εγκυμοσυνη!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κ απο μενα.παρακολουθω το τοπικ θηλασμου απο πριν γεννησω την μικρη μου θεα!με εχετε βοηθησει παρα πολυ στον θηλασμο κ θηλαζουμε με επιτυχια ως σημερα που ειναι ενος.δεν εχει πιει ποτε ξενο,δεν θελει μπιμπερο,δεν θελει πιπιλες και εχει γινει σχεδον 12 κιλα!!!!

τον Ιανουαριο γυρησα στην δουλεια,οπου κ ειχε αρχισει τις στερεες κ θηλαζε μονο οταν γυρνουσα σπιτι.τωρα εχει κανα διμηνο που θηλαζει μονο βραδυ πριν κοιμηθει.τα σου/κου που ειμαστε μαζι στο σπιτι θηλαζει κ μεσημερι για να κοιμηθει.ο υπνος της ειναι συνδιασμενος με τον θηλασμο.

στην μαμα μου βεβαια που ειναι ολη μερα τις καθημερινες κοιμαται κανονικα με λιγη αγκαλια κ ριχνει κ κατι 2ωρους υπνους!:shock:ειναι πολυ ηρεμο παιδι σε γενικες γραμμες αλλα τα βραδυα μας ειναι απιστευτα.το καλοκαιρι θυμαμαι που μας περασε υπηρξε ενα διαστημα που κοιμοταν με 1-2 ξυπνηματα μονο!(θαυμα!)απο τον Δεκεμβριο ομως κ μετα που χρειαστηκε να λειψω ξαφνικα κανα 2 βραδυα ,γιατι ειχα τον μπαμπα μου στο νοσοκομιο,η κατασταση εγινε δραματικη.ξυπναει σχεδον καθε μια ωρα.αλλες φορες ξανακοιμαται με αγκαλια στον ωμο.που κ που την καταφερνει κ ο μπαμπας της κ την ξανακοιμιζει,αλλες φορες ουρλιαζει κ ηρεμει μονο με ζιζοπιπιλα!δεν νομιζω οτι εχει αναγκη να φαει εκεινη την ωρα αλλα θελει να πιπιλισει.ετσι καταληγουμε να κοιμομαστε μαζι γιατι δεν αντεχω να την πηγαινοφερνω κ να κουβαλαω 12 κιλα για ωρες!

το θεμα μου δεν ειναι οτι με κουρασε ο θηλασμος ,γιατι κακα τα ψεματα,πιστευω οτι ειναι για τις τεμπελες!:lol:ουτε μπουκαλια,ουτε γαλατα,ουτε τιποτα...

εχω ακουσει πολλα που θηλαζω τοσο καιρο,κ που θα παει αυτη η κατασταση αλλα δεν δινω βαση...

προσπαθω εδω κ λιγο καιρο να της μαθω να πινει γαλα,την σκονη ουτε να την μυρισει,τα εβαπορε τιποτα ,το φρεσκο τιποτα...αλλαζουμε 4 ποτηρια με καλαμακια ή χωρις για να πιει 30-40μλ φρεσκο γαλα.

κ για να μην πολυλογω..το θεμα μου ειναι πως θα γινει να μαθει να κοιμαται λιγο παραπανω χωρις αυτην την αναγκη για πιπιλα.νομιζω οτι εχουμε περασει σε φαση αποθηλασμου αφου θηλαζει μονο βραδυ,κ εγω νοιωθω αισθητα μειωση της παραγωγης μου....δεν ξερω ομως πως να το κανω πιο ευκολο για την Κλειω μου...

ελπιζω να μην σας μπερδεψα με οσα ειπα κ αν εχετε καποια ''συμβουλη'' ευπροσδεκτη!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...