Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες ξέρω μόνο ότι μια γνωστή μου που έχει θρομβοφιλία και έκανε ενέσεις στην εγκυμοσύνη γέννησε πριν λίγο καιρό φυσιολογικά και όλα πήγαν καλά.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια Καλησπέρα,

 

θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε, είμαι θρομβοφιλική και διαβασα ότι όταν κάνεις ενέσεις (εγώ κάνω fraxiparine) δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά καθώς μπορεί να προκύψει ακατάσχετη αιμοραγία. Αληθεύει:? κάτι τέτοιο? Είναι καμοιά σας θρομβοφιλική και να έχει γεννήσει φυσιολογικά και αν ναι έπρεπε να κάνει κάτι ιδιαίτερο?

 

Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Κι εγω ειμαι θρομβοφιλικη και εκανα clexane απο τον 4ο μηνα και δεν τεθηκε καν θεμα οτι δεν μπορω να γεννησω φυσιολογικα. Γι αυτον τον λογο τουλαχιστον. Ασχετα αν γεννησα με καισαρικη τελικα :lol:

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Κι εγω ειμαι θρομβοφιλικη και εκανα clexane απο τον 4ο μηνα και δεν τεθηκε καν θεμα οτι δεν μπορω να γεννησω φυσιολογικα. Γι αυτον τον λογο τουλαχιστον. Ασχετα αν γεννησα με καισαρικη τελικα :lol:

 

 

εγω το εχω ακουσει αυτο,απο μια φιλη που εκανε ενεσεις,τις το ειχε πει ο γιατρος,αλλα τελικα γεννησε φυσιολογικα,για 1-2 μερες πριν αν θυμαμαι καλα ή δεν κανεις αλλες ενεσεις ή σου κανουν καποια αλλη ενεση πριν γεννησεις,ρωτα τον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στο θεμα του θυροειδη ..... Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας

 

 

Βάσω καλησπέρα, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις (εδώ ή με πμ) το όνομα αυτού του ενδοκρινολόγου-ειδικευμένου σε θέματα γονιμότητας- που ανέφερες πριν λίγο καιρό.

Προσπαθώ εδώ και καιρό να μείνω έγγυος αλλά τπτ και σκεφτόμουν να δω και αυτό το θέμα

Μήπως κάποια άλλη κοπέλα ξέρει κάποιον εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο σε Αθήνα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες! Σήμερα ανακάλυψα το forum και είναι η πρώτη φορά που γράφω.Είμαι 30 ετών και ξεκινήσαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για παιδί περίπου 1,5 χρόνο τώρα. Μετά από 2 παλλίνδρομες σε πολύ πρόωρο στάδιο (3η βδομάδα περίπου) έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκα ομοζυγωτική για MTHPR (ή μήπως είναι MTHFR?). Ο γιατρός μου μου έγραψε τις fragmin των 2,500 και μου είπε να τις κάνω κάθε μήνα 1 βδομάδα πριν αδιαθετήσω και αν τυχόν μείνω έγκυος να συνεχίσω αλλιώς ξανά τον άλλο μήνα κτλ. Μέχρι στιγμής 3 μήνες μετά δεν έχει υπαρξει αποτέλεσμα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια από εσάς με την ίδια ή παρόμοια αγωγή ή όλες ξεκινήσατε τις ενέσεις αφού μείνατε έγκυος? Γιατί για να πω την αλήθεια το να πρέπει να μετράω πότε θα αδιαθετήσω δεν με αφήνει να χαλαρώσω και ξέρω οτι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Σκεφτόμουν να σταματήσω αυτή τη μέθοδο και να περιμένω να μείνω έγκυος πρώτα αλλά απο την άλλη φοβάμαι μήπως αποβάλλω πάλι πριν καλά καλά το πάρω χαμπάρι. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.

Christine P.

Εγώ είχα δυο παλλίνδρομες στις 6 βδομάδες. Αφού άλλαξα γιατρό, μου ζήτησε να κάνω τεστ για θρομβοφιλία και βγήκα θετική. Την επόμενη φορά δεν το άφησα στην τύχη. Με τεστ γονιμότητας βρήκα τις γόνιμες μέρες μου, κάναμε σεξ πρωι μεσημέρι βράδυ και έμεινα έγκυος αμέσως. Την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ εγκυμοσύνης, βγήκε θετικό, πήρα την ίδια μέρα το γιατρό μου τηλέφωνο και άρχισα fragmin 2500 από την ίδια μέρα. Γέννησα ένα παίδαρο 3,900 κιλά!

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία διανύω ακόμα, επισκέφτηκα αιματολόγο και μου αύξησε τη δόση στα 5000. Όλα προς το παρόν βαίνουν καλώς.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ 8ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΣΟΚ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 1650ΓΡ. ΜΠΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 20ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΕ 2200 ΤΗΝ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ. ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΜΕΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ 8ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΕΚΕ 2500ΚΙΛΑ. ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΓΙΑ 40ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΣΕΙΣ. ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΜΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα εκανα τις εξετασεις για θρομβοφιλια και περιμενω τα αποτελεσματα,μαλλον τη Δευτερα.Να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι θελω.Να δειξουν οτι εχω ωστε να ακολουθησω καποια αγωγη και να πανε ολα καλα την επομενη φορα?

Ή να μην εχω κατι αλλα,αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος,να μην ξερω τι θα συμβει?ο γιατρος μου ειπε οτι ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα θα κανω ενεσεις καθημερινα οταν μεινω εγκυος.αν δεν εχω ομως γιατι να τις κανω?αχ θα σκασω!

Link to comment
Share on other sites

΄Ο,τι και να δείξουν οι εξετάσεις εσύ θα είσαι κερδισμένη και θα ξεκινήσεις την επόμενη εγκυμοσύνη νιώθωντας πιο ασφαλής.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά................

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα εκανα τις εξετασεις για θρομβοφιλια και περιμενω τα αποτελεσματα,μαλλον τη Δευτερα.Να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι θελω.Να δειξουν οτι εχω ωστε να ακολουθησω καποια αγωγη και να πανε ολα καλα την επομενη φορα?

Ή να μην εχω κατι αλλα,αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος,να μην ξερω τι θα συμβει?ο γιατρος μου ειπε οτι ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα θα κανω ενεσεις καθημερινα οταν μεινω εγκυος.αν δεν εχω ομως γιατι να τις κανω?αχ θα σκασω!

 

Νικολινάκι μου μην αγχώνεσαι.Δεν είναι τιποτα αυτές οι ενέσειςΜόνη σου τις κάνεις.Και εγώ 3 μήνες εκανα αυτές τις ενέσεις προοληπτικά χωρίς να έχω κάτι

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας!σημερα πηρα τα αποτελεσματα για τον ελεγχο θρομβοφιλιας.ο γιατρος μου λειπει και ο μιροβιολογος δεν ηξερε να μου πει ουτε εγραψε τις φυσιολογικες τιμες στα παρακατω:

χρονος προθομβινης μαρτυρας:10,5

>> εξεταζομ.:12,1

>> δραστικοτ:79,1

Ι.Ν.R:1,16

Ινωδογονο:211

APCR:0,9

D-Dimmers:114

Αν γνωριζετε τις φυσιολογικες τιμες ή κατι που θα με βοηθουσε θα σας ημουν ευγνωμων κοριτσια θα σκασω μεχρι να γυρισει ο γιατρος και δεν ειμαι και σιγουρη αν θα ασχοληθει πολυ μαζι μου.ευχαριστω εκ των προτερων.φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια!!! Τελικά εμένα οι εξετάσεις έδειξαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας. Ο γιατρός μου είπε οτι με το που μείνω ξανά έγκυος με το καλό θα λάβουμε τα μέτρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια :)

... υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει θρομβοφιλια ξαφνικα ή ειναι εκ γεννετης;;;

....κ οταν μενει καποια εγκυος μεσα στις εξετασεις που κανει ειναι κ αυτες της θρομβοφιλιας;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια :)

... υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει θρομβοφιλια ξαφνικα ή ειναι εκ γεννετης;;;

....κ οταν μενει καποια εγκυος μεσα στις εξετασεις που κανει ειναι κ αυτες της θρομβοφιλιας;;;

 

 

Καλημέρα nikijo :) Φυσικά και μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά δεν ειναι απαραίτητο να ειναι κληρονομική. Επισης μου είπε ο γιατρός οτι συνήθως είναι ανενεργή μέχρι να μείνεις έγκυος που εκεί το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο. Φαντάσου οι εξετάσεις μου βγήκαν θετικές αλλά μου είπε οτι αυτό φαίνεται κυρίως όταν είμαι έγκυος γι'αυτό και θα λάβουμε τα μέτρα μας όταν ξαναμείνω. Οι εξετάσεις που κάνουμε όταν υπάρχει εγκυμοσύνη δεν περιλαμβάνουν αυτή της θρομβοφιλίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες,

θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω φτάσει στα όρια μου με τους γιατρούς,

είχα 2 αποβολές μια στον 5ο και μια στον 2ο τέλεια αποβολή χωρις απόξεση,

αποφάσισα (ανάθεμα τηνώρα) να το ψάξω, είδα 4 γιατρούς οι οποίοι όλοι συμφώνησαν εξ αρχής οτι δεν θεωρούνται καθ' εξιν και ουσιαστικά πρόκειται για 1 αποβολή αυτή του 2ου, και οτι δεν θεωρείται απαραιτητος ο ελεγχος αλλά γίνετε προληπτικά μιας και που ήθελα να το ψάξω .

Έτσι με παρέπεμψαν σε τμημα αποβολών όπου μου έδωσαν ενα κατεβατό εξατάσεων, κάνε μου ειπαν οσες μπορείς και αν τα αποτελέσματα δείξουν κάτι τοτε θα πρεπει να τις κάνεις όλες και πάλι βλέπουμε.

έκανα τις κλασικες γεν αίματος, κολπικές για μικρόβια ορμονικές , ερυθά,κάποιες ανοσολογικές κτλ και απο τον πηκτικο μηχανισμο έχω κάνει:

-PT

-APTT

-ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ V III

-D-DIMMERS

-ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

-ΠΡΩΤΕΙΝΗ S KAI C

-ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗΣ

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ απο πηκτικό :

-ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ LA

-ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΚΤΙΚΑ IgG, IgM

-ANTI BzGPI

- ΤΜ ΘΡΟΜΒΟΜΟΝΟΛΗ

-ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ ΙΙΙ

-ΠΡΩΤΕΪΝΗ Ζ

- ΑPC RESISTANCE

 

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ? ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ (ΔΗΛ. ΕΙΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ?)

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ? ΣΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ:

ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ:(κάποιες έκανα και κάποιες όχι)

-ΑΝΤΙΣΠΕΡΜΙΚΑ Ab

-ΑΝΤΙΠΥΡΗΝΙΚΑ Ab

-ΑΝΤΙΜΥΤΟΧΟΝΔΡΙΑΚΑ Αb

-CRP (την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΡΕΥΜΑΤΟΕΙΔΗΣ ΠΑΡΑΓΩΝ(την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΑ Αb (την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΑΝΤΙΩΟΘΗΚΙΚΑ Ab

-ΛΕΠΤΙΝΗ

 

-ΛΙΣΤΕΡΙΑ

 

Αν γνωρίζεται πείτε μου την γνώμη σας και τι σας είπαν οι γιατροι σας!!

Θα με βοηθούσατε πολύ μιας που είμαι σε αδιέξοδο

ευχαριστω εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλες,

θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω φτάσει στα όρια μου με τους γιατρούς,

είχα 2 αποβολές μια στον 5ο και μια στον 2ο τέλεια αποβολή χωρις απόξεση,

αποφάσισα (ανάθεμα τηνώρα) να το ψάξω, είδα 4 γιατρούς οι οποίοι όλοι συμφώνησαν εξ αρχής οτι δεν θεωρούνται καθ' εξιν και ουσιαστικά πρόκειται για 1 αποβολή αυτή του 2ου, και οτι δεν θεωρείται απαραιτητος ο ελεγχος αλλά γίνετε προληπτικά μιας και που ήθελα να το ψάξω .

Έτσι με παρέπεμψαν σε τμημα αποβολών όπου μου έδωσαν ενα κατεβατό εξατάσεων, κάνε μου ειπαν οσες μπορείς και αν τα αποτελέσματα δείξουν κάτι τοτε θα πρεπει να τις κάνεις όλες και πάλι βλέπουμε.

έκανα τις κλασικες γεν αίματος, κολπικές για μικρόβια ορμονικές , ερυθά,κάποιες ανοσολογικές κτλ και απο τον πηκτικο μηχανισμο έχω κάνει:

-PT

-APTT

-ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ V III

-D-DIMMERS

-ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

-ΠΡΩΤΕΙΝΗ S KAI C

-ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗΣ

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ απο πηκτικό :

-ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ LA

-ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΚΤΙΚΑ IgG, IgM

-ANTI BzGPI

- ΤΜ ΘΡΟΜΒΟΜΟΝΟΛΗ

-ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ ΙΙΙ

-ΠΡΩΤΕΪΝΗ Ζ

- ΑPC RESISTANCE

 

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ? ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ (ΔΗΛ. ΕΙΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ?)

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ? ΣΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ:

ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ:(κάποιες έκανα και κάποιες όχι)

-ΑΝΤΙΣΠΕΡΜΙΚΑ Ab

-ΑΝΤΙΠΥΡΗΝΙΚΑ Ab

-ΑΝΤΙΜΥΤΟΧΟΝΔΡΙΑΚΑ Αb

-CRP (την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΡΕΥΜΑΤΟΕΙΔΗΣ ΠΑΡΑΓΩΝ(την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΑ Αb (την εχω κανει και ειναι οκ)

-ΑΝΤΙΩΟΘΗΚΙΚΑ Ab

-ΛΕΠΤΙΝΗ

 

-ΛΙΣΤΕΡΙΑ

 

Αν γνωρίζεται πείτε μου την γνώμη σας και τι σας είπαν οι γιατροι σας!!

Θα με βοηθούσατε πολύ μιας που είμαι σε αδιέξοδο

ευχαριστω εκ των πρωτέρων

Καλησπερα δεν πιστευω οτι τις κανεις αδικα τις εχω κανει ολες αυτες και εχω θρομβοφιλια αλλα οχι την κληρονομικη!!!!

Καμια απο τις υπολοιπες δεν μου εδειξαν κατι ητανε ολες καλες το δευτερο που βρηκαμε ητανε η αντισταση στην ινσουλινη του οργανισμου μου και αυτο ηταν η αιτια για την 3η μου παλλινδρομη επισης εχω και προδιαθεση για ζαχαρο!!!

Καλη συνεχεια και κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν εχω και πολύ κουράγιο!!! ευχαριστώ και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!

 

 

babygirl θα σου αυτά που εγώ γνωρίζω γιατί ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα. Η αδερφή μου έχει 4 αποτυχημένες εξωσωματικές με 2 από αυτές να είναι αποβολές..όταν άλλαξε γιατρό,της είπε για έλεγχο θρομβοφιλίας τελικά βρέθηκε θετική και ο γιατρός της είπε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μένει έγκυος και επίσης να εξετασθούν και όλα τα μέλη της οικογένειας γιατί πιθανόν να πάσχουν όλα.Αν ζεις αθήνα, κλείσε ραντεβού στο λαικό που είναι και καλό εργαστήριο και δωρεάν. Αν ζεις σε επαρχία πήγαινε και ρώτα σε νοσοκομείο πρώτα, γιατί κοστίζει γύρω στα 700€ αν πας σε κάποιο κέντρο..

Ελπίζω να σε βοήθησα..

z4a5d0a046c896.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεν πιστευω οτι τις κανεις αδικα τις εχω κανει ολες αυτες και εχω θρομβοφιλια αλλα οχι την κληρονομικη!!!!

Καμια απο τις υπολοιπες δεν μου εδειξαν κατι ητανε ολες καλες το δευτερο που βρηκαμε ητανε η αντισταση στην ινσουλινη του οργανισμου μου και αυτο ηταν η αιτια για την 3η μου παλλινδρομη επισης εχω και προδιαθεση για ζαχαρο!!!

Καλη συνεχεια και κουραγιο!!!

 

Καλημέρα Αθηνά76 μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λιγάκι γιατί εντελώς συμπτωματικά έχω και εγώ αντοχή στην ινσουλίνη όμως ο γιατρός δεν μου ανέφερε τίποτα σχετικά με αυτό. Πάντως καλού κακού έχω κλείσει ραντεβού και με έναν καλό ενδοκρινολόγο για να κάνω κι άλλες εξετασεις σχετικά με το θέμα. Πέρνεις κάποιο φάρμακο για την αντοχή στην ινσουλίνη? Εμένα μου είχαν δώσει Glycobay των 50 μισό χαπάκι για κάθε αμυλούχο γεύμα αλλά έτσι κ αλλιώς στην εγκυμοσυνη δεν μπορείς να πάρεις κάποια αγωγή. Θα με υποχρέωνες αν μου έδεινες περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

babygirl θα σου αυτά που εγώ γνωρίζω γιατί ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα. Η αδερφή μου έχει 4 αποτυχημένες εξωσωματικές με 2 από αυτές να είναι αποβολές..όταν άλλαξε γιατρό,της είπε για έλεγχο θρομβοφιλίας τελικά βρέθηκε θετική και ο γιατρός της είπε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μένει έγκυος και επίσης να εξετασθούν και όλα τα μέλη της οικογένειας γιατί πιθανόν να πάσχουν όλα.Αν ζεις αθήνα, κλείσε ραντεβού στο λαικό που είναι και καλό εργαστήριο και δωρεάν. Αν ζεις σε επαρχία πήγαινε και ρώτα σε νοσοκομείο πρώτα, γιατί κοστίζει γύρω στα 700? αν πας σε κάποιο κέντρο..

Ελπίζω να σε βοήθησα..

Να εισαι καλα δυστυχως μενω σε επαρχια της μακεδονιας οποτε ειναι πιο δυσκολο για μενα αλλα μαλλον θα παω να τις κανω να τελειωνει αυτη η ιστορια με εχει κουρασει... ελπιζω μονο να μην αναγκαστω να πληρωσω ενα σωρο χρηματα.

Κάτσε καλά περίθαλψη έχουμε πάντως αφου το ταμειο του ικα δεν αναγνωριζει πολλες απο αυτές. ΠΟΣΟ ΟΞΥΜΟΡΟ NA ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ!!

 

:-(

Link to comment
Share on other sites

Christine P.

Εγώ είχα δυο παλλίνδρομες στις 6 βδομάδες. Αφού άλλαξα γιατρό, μου ζήτησε να κάνω τεστ για θρομβοφιλία και βγήκα θετική. Την επόμενη φορά δεν το άφησα στην τύχη. Με τεστ γονιμότητας βρήκα τις γόνιμες μέρες μου, κάναμε σεξ πρωι μεσημέρι βράδυ και έμεινα έγκυος αμέσως. Την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ εγκυμοσύνης, βγήκε θετικό, πήρα την ίδια μέρα το γιατρό μου τηλέφωνο και άρχισα fragmin 2500 από την ίδια μέρα. Γέννησα ένα παίδαρο 3,900 κιλά!

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία διανύω ακόμα, επισκέφτηκα αιματολόγο και μου αύξησε τη δόση στα 5000. Όλα προς το παρόν βαίνουν καλώς.

Καλή τύχη

blanca σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου λέω να κάνω το ίδιο αυτό το μήνα να περιμένω αν δω κάποια καθυστέρηση και να ξεκινήσω τις ενέσεις αμέσως μετά. Κανόνισα να κάνω εξετάσεις και για θυροειδή μου είπαν ότι πολλές φορές ευθύνεται για αποβολές. Είναι αλήθεια? Είμαι αρκετά αγχωμένη γιατί και τις 2 φορές απέβαλα πριν καλά καλά προλάβω να χαρώ και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι άλλο φταίει γιατί από ότι διαβάζω από εσάς κορίτσια όλες όσες έχετε θρομβοφιλία αποβάλατε σε λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αθηνά76 μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λιγάκι γιατί εντελώς συμπτωματικά έχω και εγώ αντοχή στην ινσουλίνη όμως ο γιατρός δεν μου ανέφερε τίποτα σχετικά με αυτό. Πάντως καλού κακού έχω κλείσει ραντεβού και με έναν καλό ενδοκρινολόγο για να κάνω κι άλλες εξετασεις σχετικά με το θέμα. Πέρνεις κάποιο φάρμακο για την αντοχή στην ινσουλίνη? Εμένα μου είχαν δώσει Glycobay των 50 μισό χαπάκι για κάθε αμυλούχο γεύμα αλλά έτσι κ αλλιώς στην εγκυμοσυνη δεν μπορείς να πάρεις κάποια αγωγή. Θα με υποχρέωνες αν μου έδεινες περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα.

Καλημερα Angelikig μεχρι την τριτη παλλινδρομη δεν το ηξερα απλα μου ειχε πει η διαβητολογος προδιαθεση για ζαχαρο!!!Αλλαζοντας λοιπον γιατρο μου εκανε αρχικα εξετασεις για θυροειδη για να αποκλεισουμε και απο εκει καποια πραγματακια και τελικα ολα καλα!!!

Εκανα καμπυλη και μετρηση ινσουλινης αλλα για να τα κανω για τρεις μερες τα γευματα μου ητανε γεματα υδατανθρακες και γλυκα!!

Η εξεταση μας εδειξε οτι η ισουλινη ειναι υψηλη και ετσι με εστειλε γυμναστηριο εκανα διατροφη και επερνα καθε μερα glucophage μεσημερι και βραδυ!!!

Οσο για την εγκυμοσυνη εγω συνεχιζω ακομη το glucophage και κανω και ενεσεις ινσουλινης.Το χαπακι θα το περνω ολο το πρωτο τριμηνο μετα μονο ινσουλινη οπως μου ειπαν και οι δυο οι γιατροι δεν κανει κακο στο εμβρυο γι αυτο και στη δικη μου περιπτωση το επιτρεπουν!

Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Angelikig μεχρι την τριτη παλλινδρομη δεν το ηξερα απλα μου ειχε πει η διαβητολογος προδιαθεση για ζαχαρο!!!Αλλαζοντας λοιπον γιατρο μου εκανε αρχικα εξετασεις για θυροειδη για να αποκλεισουμε και απο εκει καποια πραγματακια και τελικα ολα καλα!!!

Εκανα καμπυλη και μετρηση ινσουλινης αλλα για να τα κανω για τρεις μερες τα γευματα μου ητανε γεματα υδατανθρακες και γλυκα!!

Η εξεταση μας εδειξε οτι η ισουλινη ειναι υψηλη και ετσι με εστειλε γυμναστηριο εκανα διατροφη και επερνα καθε μερα glucophage μεσημερι και βραδυ!!!

καλημερα αθηνα μου! σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη!

θα μπορουσες να μου πεις πως καταλαβε η διαβητολογος σου οτι ειχες προδιαθεση για σακχαρο? απο την γλυκοζιομενη αιμοσφαιρινη?

εγω εχω φυσιολογικη γλυκοζιομενη και φυσιολογικη καμπυλη σακχαρου αλλα χωρις την διαιτα με τους υδατανθρακες (το σακχαρο μου ηταν στα κατωτερα ορια μαλιστα).

κι εγω μολις εχασα το τριτο και θα πρεπει ξαναρχισω παλι απο την αρχη με γιατρους κτλ.

αν δεν σου κανει κοπο στειλε μου σε παρακαλω περισσοτερες πληροφοριες για τις εξετασεις και αν μπορεις τα στοιχεια της γιατρου σε πμ.

σε ευχαριστω εκ των προτερων! φιλια!

αν μπορεις στειλε

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Angelikig μεχρι την τριτη παλλινδρομη δεν το ηξερα απλα μου ειχε πει η διαβητολογος προδιαθεση για ζαχαρο!!!Αλλαζοντας λοιπον γιατρο μου εκανε αρχικα εξετασεις για θυροειδη για να αποκλεισουμε και απο εκει καποια πραγματακια και τελικα ολα καλα!!!

Εκανα καμπυλη και μετρηση ινσουλινης αλλα για να τα κανω για τρεις μερες τα γευματα μου ητανε γεματα υδατανθρακες και γλυκα!!

Η εξεταση μας εδειξε οτι η ισουλινη ειναι υψηλη και ετσι με εστειλε γυμναστηριο εκανα διατροφη και επερνα καθε μερα glucophage μεσημερι και βραδυ!!!

Οσο για την εγκυμοσυνη εγω συνεχιζω ακομη το glucophage και κανω και ενεσεις ινσουλινης.Το χαπακι θα το περνω ολο το πρωτο τριμηνο μετα μονο ινσουλινη οπως μου ειπαν και οι δυο οι γιατροι δεν κανει κακο στο εμβρυο γι αυτο και στη δικη μου περιπτωση το επιτρεπουν!

Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα!!

 

 

Αθηνούλι μου τι κάνεις σε έχασα τελειως...δεν έχω και πολλα κέφια τελευταία γιατι μου είπαν και για άλλες εξετάσεις και τα έχω παιξει...μου είπαν να κανω καποιες ορμονικές...καρυότυπο ζευγους και υστεροσκόπιση....και ξερεις πως ειμαστε στην Ελλαδα...για να βρω να κλεισω ραντεβου που εχουν σπάσει τα νευρα...

Οσο για το ζαχαρο όταν εκανα την καμπυλη η τελευταία μέτρηση έδειξε πολυ χαμηλά σαν υπογλυκεμία...ο γιατρος με έβαλε να την κανω ξανα και καναμε και μετρηση στην αντισταση κατα της ινσουλίνης και οι τιμες μου βγηκαν οι περισσότερες έκτος ορίων....Εσυ έπερνες χαπάκι για κάτι τέτοιο.?..

ΔΕεν την πήγα ξανα στο γιατρο γιατι περιμένω να κάνω και τις άλλες...

Ασε που και με το θεμα του γιατρου έχω μπερδευτει...δεν ξέρω που να πάω..θέλω να είμαι σιγουρη ότι θα είναι καλος και θα έχει γνωση τέτοιων θεμάτων....Αυτός που έχω είναι καλος αλλα δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις....? Τεσπα..ειχα καιρο να στα πω και στα είπα μαζεμένα....φιλακια γλυκουλι μου...Εσυ πως τα πας...ΤΕΛΕΙΑ...εεε

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...