Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια μια απορία: Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή εμποδίζει και την επίτευξή της; Προσπαθώ σχεδόν δύο χρόνια να μείνω έγκυος και αναρωτιόμουν αν μέσα σε όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει θα έπρεπε να κάνω και αυτή...

 

 

Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δημιουργώντας θρομβώσεις στον πλακούντα εμποδίζοντας ετσι την ανάπτυξη του εμβρύου --–Αποκόλληση πλακούντα-παλίνδρομη κύηση—

Στην εξωσωματική αλλάζουν νομίζω τα πράγματα..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ ευχαριστω για την απαντηση valiagz! Ευτυχως ο γυναικολογος μου με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες.. Οποτε ειμαι προετοιμασμενη!

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa..

 

και εγω το ιδιο ερωτημα εχω με την αθηνα...αχ υπαρχει αδυναμια συλληψης δεν χρεαζεται να κανεις θρομβοφιλια? πρεπει πρωτα να εχεισ καποια αποβολη για να σου την συστησουν?

Link to comment
Share on other sites

'Εψαξα στο internet και είδα ότι ενώ η θρομβοφιλία μπορεί να προκαλέσει αποβολή, τελευταία τείνουν να την συνδέουν και με την υπογονιμότητα, χωρίς όμως να είναι επιβεβαιωμένο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τα αποτελέσματα έδειξαν οτι έχω θρομβοφιλία.

Ο γιατρός μου μού είπε να πάω σε αιματολόγο.

Την άλλη Τρίτη έχω ραντεβού με αιματολόγο και θα σας πω τα νεότερα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

oι ξετασεις θρομβοφιλιας ειναι καθαρα θεμα μη συγκράτησης του εμβρύου.

γιατρόι συνήθως συστήνουν τις εξετασεις μετα απ τις 3 αποβολές.αυτο φωναζουν κ οδύρονται ολες οι κοπελες σε σαιτ σαν και αυτο.

Γιατί να πρεπει να χασυμε 3 παιδια για να μπει στον κοπο ενας γιατρός να μας ενημερώσει για την ασθένεια αυτή...?

Εγω στο διαδίκτυο ενημερωθηκα τυχαια.

έκανα τις εξετασεις πριν μια εβδομάδα και περιμένω τα αποτελέσματα. 390 εκαναν.

τωρα ταλαιπωρούμε να μου γράψουν τις εξετασεις. παθολογοι δεν αναλαμβανουν.

αυριο ταξιδευω αθηνα σε μια αιματολογο να δω την τυχη μου...!!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ,μολις βγηκαν τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας.

 

-γονοτυπος 4G/5G ετεροζυγωτια

-MTHFR,θετικο για μεταλλαγη C677T(ομοζυγος γονοτυπος)

-GPIA(γλυκοπρωτεινη),θετικο (ετεροζυγος τυπος)

-αντισταση στην πρωτεινη C (apc-r) 0.8 ((δηλαδη ουτε θετικο ,ουτε αρνητικο αλλα αμφιβολο)

 

γνωριζετε τι μπορει να σημαινουν αυτα.

Θα παω αυριο σε αιματολογο,αλλα μ'εχει φαει η αγωνια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, γράφω κι εγώ τα δικά μου αποτελέσματα:

 

- Παράγοντας V (G1691A Leiden)...........................Φυσιολογικός

- Παράγοντας II (G20210A)...................................Φυσιολογικός

- MTHFR (C677T)................................................Ετεροζυγώτης

- MTHFR (A1298C)..............................................Ετεροζυγώτης

- ΡAI-1 (-675 5G/4G)...........................................Ετεροζυγώτης

- ΡAI-1 (A844G)..................................................Ομοζυγώτης

- Απουσία αντίστασης στην ενεργοποιημένη πρωτεΐνη C

- Γλυκοπρωτεϊνικός Υποδοχέας GpIa (C807T)............Ομοζυγώτης

- Γλυκοπρωτεϊνικός Υποδοχέας GpIIIa (T1565G)........Φυσιολογικός

 

Αυτά που σας έγραψα είναι τα πακέτα εξετάσεων που έχουν πρόβλημα.

Έχω κάνει κι άλλες πολλές, αλλά είναι όλες φυσιολογικές.

Ο γυναικολόγος είπε ότι υπάρχει πρόβλημα.

Να δω τι θα μου πει κι ο αιματολόγος.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH δεν σου απαντησε ο οικονομου αν υπαρχει προβλημα?

απ οτι καταλαβα εγω στο ραντεβου μας,θα μου πει αν υπαρχει προβλημα και αν ναι θα με παραπεμσει σε αιματολογο.

παντω η αιματολογος που πηγα χτες ηταν πολυ καλη.μου εγραψε και τις εξετάσεις χωρις ερωτήσεις..

στην πλατια Κάνιγγος ηταν στο ικα.τα πρωινα ειναι στο μετροπολιταν.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bp-IOLH δεν σου απαντησε ο οικονομου αν υπαρχει προβλημα?

απ οτι καταλαβα εγω στο ραντεβου μας,θα μου πει αν υπαρχει προβλημα και αν ναι θα με παραπεμσει σε αιματολογο.

παντω η αιματολογος που πηγα χτες ηταν πολυ καλη.μου εγραψε και τις εξετάσεις χωρις ερωτήσεις..

στην πλατια Κάνιγγος ηταν στο ικα.τα πρωινα ειναι στο μετροπολιταν.

 

Εγώ δεν τον βρήκα, όταν πήγα να πάρω τις απαντήσεις. Την άλλη μέρα τηλεφώνησα αλλά δεν ήταν εκεί και ρώτησα μια συνεργάτιδά του αν πρέπει να μιλήσω με τον ίδιο σχετικά με τα αποτελέσματα και μου είπε να μιλήσω με το γυναικολόγο μου.

Ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο και την Τρίτη έχω ραντεβου με αιματολόγο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, η οποία εξειδικεύεται στη θρομβοφιλία κύησης.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

πεταλουδιτσα μου ευχομαι ολα να πανε καλα και να καταφερεις να αποκτησεις το παιδακι σου!!!μπορεις να μου πεις ποιες εξετασεις εκανες? μου συνεστησε κι ο γιατρος μου να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες και θελω να δω αν ειναι ιδιες!!!! b-p IOLH σου ευχομαι να λυσεις το προβλημα σου και ολα να πανε καλα!!φιλιαα

Link to comment
Share on other sites

πεταλουδιτσα μου ευχομαι ολα να πανε καλα και να καταφερεις να αποκτησεις το παιδακι σου!!!μπορεις να μου πεις ποιες εξετασεις εκανες? μου συνεστησε κι ο γιατρος μου να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες και θελω να δω αν ειναι ιδιες!!!! b-p IOLH σου ευχομαι να λυσεις το προβλημα σου και ολα να πανε καλα!!φιλιαα

 

Ευχαριστώ B-FLY μου κι εσύ ό,τι καλύτερο στις προσπάθειές σου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριστακι μου..να σαι καλα! ανταποδίδω.

λοιπον γραφω τις εξετασεις που εκανα και κοστισαν 390ε.

(περιεργο ομως ,η bp-IOLH χωρις βεβαρημένο ιστορικο και οι εξετασεις τις κοστισαν 450 και εγω που οταν άκουσε ο γιατρός το ιστορικο μου(μητερα εγχειριζμενη 5 φορές με φλεβίτιδα,αδερφη επισης,πατερα με αιμορροΐδες και εγω φλεβιτιδα + αιμορροΐδες...) ο γιατρος εφρηξε..το πακετο μου κόστισε 390.

 

- ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

- D-DIMMER

- APC RESISTANCE

- Παράγοντας V G1691A

- ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)

- ΡAI-1 (-6755G/4G)

- ΡAI-1 (A844G)

- MTHFR (C677T)

- MTHFR (A1298C)

- ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ C

- ΔΡΑΣΤΙΚΙΤΗΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S

- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S

-ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΙΙΙ

- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ζ

- Παράγοντας vW

- Παράγοντας VIII

- Παράγοντας XII

- EΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΙΚΌΤΗΤΑΣ ΑΙΜOΠΕΤΑλΙΩΝ

- GpIa

- GpIIIa

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω κανενα βεβαρημενο ιστορικο ,ουτε στην οικογενεια δεν εχουμε τιποτα,πηγα απο μονη μου ψαχνοντας στο ιντερνετ και εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας (στην βιοιατρικη ,πληρωσα καπου 500 ευρω) και βγηκα ,οπως εγραψα πιο πανω ομοζυγη στο MTHFR ( C677T).Aμεσως πηγα στον αιματολογο και μου ειπε οτι πρεπει να περνω salospir μεχρι να ακουσουμε καρδιακο παλμο και μετα ενεσεις υπαρινης,αλλα δεν προλαβα διοτι η εγκυμοσυνη δεν προχωρισε.Κανενας γιατρος δεν μου ειχε πει ποτε να ψαχτω σ'αυτο το θεμα.

Οπως και στο θεμα του θυροειδη (ασχετο ,απλα το αναφερω) χωρις κανενα ιστορικο παλι απο μονη μου βρηκα οτι ηταν τσιμπιμενες οι τιμες της TSH (3,85) ,με το ζορι η ενδοκρινολογος μου δωσε Τ4 αλλα την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που υπαρχει και οντως μου πεσε στο 2,29 σ εναν μηνα.Μια εβδομαδα αφου ειχα μεινει εγκυος ξαναμετραω TSH και ηταν 3,08 μετα απο 4 μερες μαθαινω οτι η εγκυμοσυνη δεν προχωραει.Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας και μου λεει οτι η TSH πρεπει να ειναι γυρω στο 1 οταν θες να μεινεις εγκυος ,διοτι με την εγκυμοσυνη "τρελενεται" ετσι κι αλλιως ο θυροειδης και οτι TSH πανω απο 3 ευθυνεται για αποβολες.

 

Πιστευω οτι πολλες περιπτωσεις αποβολων θα ειχαν αποθευχθει εαν οι κοπελες οι τσεκαριστει πριν.Πολλοι γιατροι δεν δινουν σημασια γιατι το 10% των κυησεων λεει,καταληγει σε αποβολη οποτε "μην ανησυχεις,θα τα καταφερεις την επομενη φορα",γιάυτους νουμερα και στατιστικες ειναι ,αλλα γιατι να ειμαι εγω το 10%?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριστακι μου..να σαι καλα! ανταποδίδω.

λοιπον γραφω τις εξετασεις που εκανα και κοστισαν 390ε.

(περιεργο ομως ,η bp-IOLH χωρις βεβαρημένο ιστορικο και οι εξετασεις τις κοστισαν 450 και εγω που οταν άκουσε ο γιατρός το ιστορικο μου(μητερα εγχειριζμενη 5 φορές με φλεβίτιδα,αδερφη επισης,πατερα με αιμορροΐδες και εγω φλεβιτιδα + αιμορροΐδες...) ο γιατρος εφρηξε..το πακετο μου κόστισε 390.

 

- ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

- D-DIMMER

- APC RESISTANCE

- Παράγοντας V G1691A

- ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)

- ΡAI-1 (-6755G/4G)

- ΡAI-1 (A844G)

- MTHFR (C677T)

- MTHFR (A1298C)

- ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ C

- ΔΡΑΣΤΙΚΙΤΗΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S

- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S

-ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΙΙΙ

- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ζ

- Παράγοντας vW

- Παράγοντας VIII

- Παράγοντας XII

- EΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΙΚΌΤΗΤΑΣ ΑΙΜOΠΕΤΑλΙΩΝ

- GpIa

- GpIIIa

 

πεταλουδίτσα, κι οι δικές μου εξετάσεις θα κόστιζαν 390 ευρώ αλλά τελευταία στιγμή με ρώτησε τι ομάδα αίματος έχω και δεν ήξερα. Αποφάσισε τότε να μου κάνει και κάτι άλλες εξετάσεις (δεν ξέρω όμως τι σχέση έχουν με το γεγονός ότι δεν γνωρίζω την ομάδα αίματός μου) κι έτσι ανέβηκε το κόστος στα 450 ευρώ.

Το μεσημέρι έχω ραντεβού με την αιματολόγο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.

Θα σας πω τα νέα ή το βράδυ ή αύριο το πρωί.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σας. Σας γράφω τα νέα μου, όπως σας ειχα υποσχεθεί.

Πήγα σήμερα στην αιματολόγο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.

Μου είπε ότι οι παράγοντες στους οποίους είμαι ετεροζυγώτης δεν ενοχοποιούνται για αποβολές. Επίσης, μου είπε ότι αντίθετα οι παράγοντες της αιμορροφιλίας ειναι ελαφρώς αυξημένοι και επέμενε διαρκώς να με ρωτάει αν χάνω πολύ αίμα στην περίοδο, αν έχω βγάλει δόντια και πόσο αίμα έχανα και τέτοια πράγματα. Της είπα ότι γενικώς ούτε στην περίοδο χάνω πολύ αίμα ούτε στα δόντια που έβγαλα. Μου έκλεισε ραντεβού για να ξαναπάω να μου κάνει μια εξέταση "ομοκυστεΐνη πλάσματος" και να ξανακάνει κάτι παράγοντες αιμορροφιλίας. Σώνει και καλά ότι αντί για θρομβοφιλία έχω το αντίθετο, δηλ. κάποια τάση προς αιμορροφιλία.

Μου είπε ότι δεν πρέπει να κάνω ηπαρίνες και, αν μείνω έγκυος, να παίρνω φιλισίν.

Έχω αγχωθεί λιγάκι, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Εννοείται ότι δεν θα το αφήσω έτσι, θα πάω και σε άλλο αιματολόγο, γιατί για άλλο πήγαινα και άλλο μου βρήκε.

Αυτά τα νέα μου. Θα πάω και στον αιματολόγο που μου σύστησε ο γυναικολόγος μου και μετά θα πάω και στον γυναικολόγο μου να του πω τι μου είπανε.

Πάντως είχε αρκετό κόσμο αυτή και ρώτησα κάποιους που περιμένανε απέξω και μου είπαν τα καλύτερα λόγια.

Δεν ξέρω ρε κορίτσια, αγχώθηκα ελαφρώς. Καλύτερα να μου έλεγε ότι έχω θρομβοφιλία και θα κάνω τις τάδε ηπαρίνες παρά αυτό που μου είπε και δεν ξέρω τώρα τι μου γίνεται.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μου πείς πώς λέγεται αυτή η γιατρός στο ΑΛεξάνδρα και πώς έκλεισες ραντεβού;;;

 

margi1, καλημέρα.

Η αιματολόγος στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ λέγεται Χαρά Ματσούκα και το ραντεβού το έκλεισα μέσω του 1535 (είναι ο τετραψήφιος τηλεφωνικός αριθμός με τον οποίο κλείνεις ραντεβού σε δημόσια νοσοκομεία, καλείς 1535 και ακολουθείς τις ηχογραφημένες οδηγίες). Το όνομα της γιατρού μου το έδωσε μια φίλη μου που την είχε επισκεφτεί.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες..ελπίζω να είστε καλα...

Λοιπον Πεταλουδίτσα αν θυμάμαι καλά εσυ είχες ρωτήσει για το Ικα..πήγα χτε στο ΙΚΑ και κατεθεσα τις αποδειξεις και τα παραπεμπτικα απο το γιατρο του ΙΚΑ...Έπεσα σε μια πολυ καλη γυναικα που μου είπε να τα αφησω να βγαλει ένα ποσο και να παω σήμερα να το πάρω περιπου το 30% και μετα να κάνω ένσταση να πάρω τα υπολλοιπα μετα από κανα δύο μήνες.....

Σήμερα όμως που πήγα μου έβγαλε 360ευρω από τα 450 που είχα δώσει και μου είπε πως δεν χρειαζόταν να κάνω ένσταση γιατί καπου έκει θα έπερνα τελικως...

Ακομα δεν το πιστευω πως ξεμπερδεψα τόσο σύντομα...Ευτυχως τα υπεγραψε και ο προϊστάμενος και τα τσέπωσα πρωι πρωι...

Τελικα το θεμα είναι να πέσεις σε καλους ανθρώπους...Ελπίζω να σε βοήθησα φιλάκια

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες..ελπίζω να είστε καλα...

Λοιπον Πεταλουδίτσα αν θυμάμαι καλά εσυ είχες ρωτήσει για το Ικα..πήγα χτε στο ΙΚΑ και κατεθεσα τις αποδειξεις και τα παραπεμπτικα απο το γιατρο του ΙΚΑ...Έπεσα σε μια πολυ καλη γυναικα που μου είπε να τα αφησω να βγαλει ένα ποσο και να παω σήμερα να το πάρω περιπου το 30% και μετα να κάνω ένσταση να πάρω τα υπολλοιπα μετα από κανα δύο μήνες.....

Σήμερα όμως που πήγα μου έβγαλε 360ευρω από τα 450 που είχα δώσει και μου είπε πως δεν χρειαζόταν να κάνω ένσταση γιατί καπου έκει θα έπερνα τελικως...

Ακομα δεν τ πιστευω πως ξεμπερδεψα τόσο σύντομα...Ευτυχως τα υπεγραψε και ο προϊστάμενος και τα τσέπωσα πρωι πρωι...

Τελικα το θεμα είναι να πέσεις σε καλους ανθρώπους...Ελπίζω να σε βοήθησα φιλάκια

 

georgia.g σε πιο ικα πηγες? μηπως να παω στο ιδιο!!!:wink::wink:

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αρχικο μηνυμα--VASSO96 --

Οπως και στο θεμα του θυροειδη (ασχετο ,απλα το αναφερω) χωρις κανενα ιστορικο παλι απο μονη μου βρηκα οτι ηταν τσιμπιμενες οι τιμες της TSH (3,85) ,με το ζορι η ενδοκρινολογος μου δωσε Τ4 αλλα την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που υπαρχει και οντως μου πεσε στο 2,29 σ εναν μηνα.Μια εβδομαδα αφου ειχα μεινει εγκυος ξαναμετραω TSH και ηταν 3,08 μετα απο 4 μερες μαθαινω οτι η εγκυμοσυνη δεν προχωραει.Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας και μου λεει οτι η TSH πρεπει να ειναι γυρω στο 1 οταν θες να μεινεις εγκυος ,διοτι με την εγκυμοσυνη "τρελενεται" ετσι κι αλλιως ο θυροειδης και οτι TSH πανω απο 3 ευθυνεται για αποβολες.

 

αλλο και παλι τουτο!!!!

εμενα η TSH ειναι 4.37. τσιμπημένη μου φαινετε κ εμενα.

σε 2 γιατρους ομως που τις εδηξα τις εξετασεις μια χαρα τις βρηκαν....

θα τρελαθώ..:shock::shock::shock:

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα και σε εσένα Ιόλη μου,

Εσύ τελικά τι έκανες με τις δικές σου εξετάσεις.

Πήγες τελικά και σε άλλον αιματολόγο;;;

Εσύ έκανες τις εξετάσεις στον Οοκονόμου;;;

Δεν θα έπρεπε εκείνος να μας διάβαζε τα αποτελέσματα;;;

Στο κάτω κάτω γι αυτό πήγαμε σε αυτόν για να μας πεί τελικά τί θα πρέπει να κάνουμε και όχι να μας παραπέμψει αλλόύ.

Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό:::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικο μηνυμα--VASSO96 --

Οπως και στο θεμα του θυροειδη (ασχετο ,απλα το αναφερω) χωρις κανενα ιστορικο παλι απο μονη μου βρηκα οτι ηταν τσιμπιμενες οι τιμες της TSH (3,85) ,με το ζορι η ενδοκρινολογος μου δωσε Τ4 αλλα την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που υπαρχει και οντως μου πεσε στο 2,29 σ εναν μηνα.Μια εβδομαδα αφου ειχα μεινει εγκυος ξαναμετραω TSH και ηταν 3,08 μετα απο 4 μερες μαθαινω οτι η εγκυμοσυνη δεν προχωραει.Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας και μου λεει οτι η TSH πρεπει να ειναι γυρω στο 1 οταν θες να μεινεις εγκυος ,διοτι με την εγκυμοσυνη "τρελενεται" ετσι κι αλλιως ο θυροειδης και οτι TSH πανω απο 3 ευθυνεται για αποβολες.

 

αλλο και παλι τουτο!!!!

εμενα η TSH ειναι 4.37. τσιμπημένη μου φαινετε κ εμενα.

σε 2 γιατρους ομως που τις εδηξα τις εξετασεις μια χαρα τις βρηκαν....

θα τρελαθώ..:shock::shock::shock:

 

 

απ'οτι μου ειπε ,κοιταει την TSH σχεση με τα αντιθυρεοειδικα αντισωματα (αντι-tpo και tg)

γιατρος δεν ειμαι ,αλλα νομιζω οτι για καποιαν που θελει να κανει παιδι το 4,37 ειναι τσιμπημενο.Εαν πχ ησουν ηδη μητερα δεν θα σε απασχολουσε ,γιατι ειναι ελαχιστα ανεβασμενη.Τους πρωτους μηνες ζωης το εμβρυο δεν εχει δικο του θυροειδη και ετσι επιβαρυνει αυτον της εγκυου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Ειναι η πρώτη φορα που γράφω και δεν ξερω καν αν το κειμενο θα αναρτηθεί. Ανακάλυψα οτι ειμαι θρομβοφιλική στη 10η ημέρα της λοχείας που επαθα εκτεταμενη θρόμβωση στην αριστ. λαγώνιια φλέβα. Εκανα 6 μήνες inoxeb (προκειμένου να βγούν και τα επαναληπτικά αποτελεσματα του ελεγχου θρομβοφιλιας ) και μετα συνεχισα με το χαπι. Τα αποτελέσματα έδειξαν ετεροζυγώτης στην προθρομβίνη και οριακη στην πρωτείνη C. Το κακο ειναι οτι στον παραγωντα V-leiden έγραφε "ομόζυγο γονοτυπο" κατι που ο αιματολόγος δε σχολίασε για επικίνδυνο. Μετα από προτροπή του αγγειολόγου επανέλαβα τις εξετασεις σε άλλο κεντρο με αποτέλεσμα: ετεροζυγώτης V-leiden. Ολοι μου ειπανε οτι το κεντρο αυτό ειναι πολυ αξιόπιστο και δεν εψαξα για 3ο κέντρο. Μετα απο 1 χρονο και 3 μηνες θεραπεία εκανα την τελευταια μαγνητική εχοντας την ελπίδα οτι θα σταματησω το χαπι και όλα καλα. Στη μαγνητικη μίλησαν για επέκταση θρόμβου και εχω τρελαθεί. Ξέρει κανεις να μου προτεινει κάποιο πολυ αξιοπιστα κεντρο? Επισης μου λένε οτι μπορώ να μείνω πάλι έγκυος? Ξερετε κάποια που μετα από θρόμβωση έμεινε και παλι έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...