Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

ΕΧΩ 2 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΣ ΙΟΣ!!!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΟΜΒΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ!!!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΕΓΩ ΜΕΤΑΞΥ 1ης ΚΑΙ 2ης ΠΕΡΑΣΑΝ 4ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΜΗΝΕΣ!!!

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ!!!

ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗ!!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια και μενα μου εγραψε κατι εξετασεις ο γιατρος για θρομφοφιλια ,αν παω στο ικα να μου κανουν τις εξετασεις ποσα χρηματα δηλαδη θα μου παρουν ? η να παω στο Λαικο να τις κανω ? τι προτεινετε ?

Επισης γνωριζετε ποσο καιρο κανουν να βγουν στο Ικα ή στο Λαικο ? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

ΕΧΩ 2 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΣ ΙΟΣ!!!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΟΜΒΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ!!!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΕΓΩ ΜΕΤΑΞΥ 1ης ΚΑΙ 2ης ΠΕΡΑΣΑΝ 4ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΜΗΝΕΣ!!!

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ!!!

ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗ!!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D:D:D:D:D:D

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!! να εισαι καλα και καλη λευτερια!!!!

living for a dream

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια σημερα βγηκε το αποτελεσμα απο τη δικη μου αποξεση. ειναι τελικα θρομβοφιλια. κ τωρα τι κανουμε?????

Καλημέρα τα πράγματα είναι απλά

θα κάνεις ενεσούλες αμεσως!!!εγώ με την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακή για να τισ αρχίσω!!!!

σημασία έχει οτι το βρηκατε όλα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

ΕΧΩ 2 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΣ ΙΟΣ!!!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΟΜΒΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ!!!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΕΓΩ ΜΕΤΑΞΥ 1ης ΚΑΙ 2ης ΠΕΡΑΣΑΝ 4ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΜΗΝΕΣ!!!

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ!!!

ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗ!!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D:D:D:D:D:D

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!! να εισαι καλα και καλη λευτερια!!!!

Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

αθηνα εισαι εγκυος παλι? τελεια δεν το ειχα κατακαβει... συγχαρητηρια πολυ χαρηκα. να εχεις τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο ενα υγιες μωρακι. συγχαρητηρια. πολυ χαρηκα τωρα που το προσεξα, χθες ημουν αγχωμενη κ δεν το ειδα. μακαρι να ερθει γρηγορα κ η σειρα μας...δε με πειραζει ουτε να κανω ενεσεις ουτε τιποτα αρκει να κανω ενα γερο μωρακι....

Link to comment
Share on other sites

αθηνα εισαι εγκυος παλι? τελεια δεν το ειχα κατακαβει... συγχαρητηρια πολυ χαρηκα. να εχεις τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο ενα υγιες μωρακι. συγχαρητηρια. πολυ χαρηκα τωρα που το προσεξα, χθες ημουν αγχωμενη κ δεν το ειδα. μακαρι να ερθει γρηγορα κ η σειρα μας...δε με πειραζει ουτε να κανω ενεσεις ουτε τιποτα αρκει να κανω ενα γερο μωρακι....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ

ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΝΙΝΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!! :lol::lol:

ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ!!!

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αθηνα μου. μακαρι τα πραγματα να ειναι ευκολα. αυριο θα μιλησω με το γιατρο μου κ θα μαθω λεπτομεριες. εχω κολλησει κ θελω να κανω κ αλλες εξετασεις. θα μου πει αυριο τι εξετασεις κ θα μου κανονισςει να τις κανω στο ιασω....μια απορια... η θρομβοφιλια δεν εχει αλλα συμπτωματα? δηλαδη αστην εγκυμοσυνη μονο δημιουργει προβλημα? την υγεια μας ας πουμε δεν την επηρεαζει? αυτααααα. καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αθηνα μου. μακαρι τα πραγματα να ειναι ευκολα. αυριο θα μιλησω με το γιατρο μου κ θα μαθω λεπτομεριες. εχω κολλησει κ θελω να κανω κ αλλες εξετασεις. θα μου πει αυριο τι εξετασεις κ θα μου κανονισςει να τις κανω στο ιασω....μια απορια... η θρομβοφιλια δεν εχει αλλα συμπτωματα? δηλαδη αστην εγκυμοσυνη μονο δημιουργει προβλημα? την υγεια μας ας πουμε δεν την επηρεαζει? αυτααααα. καληνυχτα.

Θελει περπατημα γιατι προκαλει θρομβους!!!!!

Γενικα θελει προσοχη!!!

Εμενα αυτα που μου ειπε ο αιματολογος ειναι αρκετο περπατημα και σε ταξιδι που ξεπερναει τις 4 ωρες ανα 2ωρο να σταματαω και να περπαταω 15 λεπτα αλλιως να κανω ενεσουλα πριν το ταξιδι!!!

Και γενικα στην εγκυμοσυνη θελει παρακολουθηση γιατι οι ενεσεις ριχνουν τα αιμοπεταλια!!!!!!

οσο για συμπτωματα δεν ειχα κατι το μονο που με ρωτησε την περασμενη εβδομαδα ειναι εαν εαν με πιανουν κραμπες στα ποδια!!!!!

Αυτααα καλο μεσημερι!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω.... εγω το καλοκαιρι μετα το γαμο πηγα ταυλανδη για γαμηλιο ταξιδι. 9 ωρες σχεδον. ζω ενταξει..... τι να πω δεν ξερω. αυριο τελικα θα ερθω αθηνα για το γιατρο. μου ειπε οτι στις εξετασεις υπηρχε ενδειξη για θρομβοφιλια, δεν ειναι σιγουρο. επισης μου ειπε να κανω καρυοτοπο, πως το λενε? καρυοτοπο δεν εκανα μετα την αποξεση? εχω μπερδευτει μωρε.....καρυοτοπος δε λεγεται η εξεταση στο μωρο μετα την αποξεση? ετσι νομιζα εγω.....αυτα τα παθαινω γιατι με το γιατρο μιλαω τηλεφωνικα. πρεπει να βρω κ καποιον εδω ε? αχ μεσα μου επικρατει μια θυελλα σκεψεων κ φοβων.....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω αποτελεσματα εξετασεων σε λιγες μερες για θρομβοφιλια

Μολις ανακαλυψατε την θρομφοφιλια πηγατε σε αιματολογο ή σας συμβουλεψε ο γιατρος σας ?

Καλημέρα με συμβούλεψε αρχικά αλλά με έστειλε κατευθείαν σε αιματολόγο ο οποιος με παρακολουθεί μέχρι σήμερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ?ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΑΙΜΑΤΩΝΩΤΑΝ ΣΩΣΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο ιατρος σου,Μπαρμπαρα,θα πρεπει να κανεις καποιες εξετασεις αιματος για να δεις αν προκειται για θρομβοφιλια.Ειναι πολλες,αλλα δινεις αιμα μονο μια φορα,μην φοβασαι,δεν ειναι τιποτα!!!!

 

Εξ'αλλου ειναι ξεκαθαρη και η διαγνωση"δεν αιματωνεται σωστα το εμβρυο",και υπαρχει θεραπεια με χαπακια,για αυτο.

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα(το πολυ πολυ να σου δωσει ενεσουλες στην επομενη εγκυμοσυνη).Η παιδικη ασπιρινη(απο οτι θυμαμαι)

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία για να κάνει κάποιος μοριακό έλεγχο (PCR) θρομβοφιλίας με βιβλιάριο Δημοσίου στο μαιευτήριο Έλενα;

 

Πηγαίνεις απευθείας στο μαιευτήριο με το βιβλιάριό σου στο αιματολογικό, σου γράφουν εκεί τις εξετάσεις και τις κάνεις επιτόπου ή πρέπει να προηγηθεί παραπεμπτικό από αιματολόγο του Δημοσίου, θεώρηση και μετά η εξέταση στο Έλενα;

 

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια..

υστερα απο μια αποβολή κ μια παλίνδρομη κύηση ηρθε η ωρα να κάνω μια εξέταση θρομβοφιλιας..

ειμαι ασφαλισμένη του ικα .σε πιο νοσοκομείο ειναι καλυτερα να κανω τις εξετασεις..στο λαικο που ρώτησα κοστίζουν 800ε...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

υστερα απο μια αποβολή κ μια παλίνδρομη κύηση ηρθε η ωρα να κάνω μια εξέταση θρομβοφιλιας..

ειμαι ασφαλισμένη του ικα .σε πιο νοσοκομείο ειναι καλυτερα να κανω τις εξετασεις..στο λαικο που ρώτησα κοστίζουν 800ε...

 

Petalouditsa, καλησπέρα.

Έκανα πριν από 15 μέρες εξετάσεις θρομβοφιλίας στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ.

Με έστειλε εκεί ο γιατρός μου, γιατί τον Οκτώβριο έκανα απόξεση μετά από παλλίνδρομη κύηση.

Θα τηλεφωνήσεις στο 210-7286259 και θα μιλήσεις με τον κ. Οικονόμου (είναι ο υπεύθυνος γιατρός του τμήματος).

Αν είσαι έγκυος ήδη, θα σου κλεισουν ραντεβού μετά από 1 εβδομάδα.

Αν δεν είσαι έγκυος, θα σου κλείσουν μετά από 2 εβδομάδες.

Θα σε ενημερώσουν ότι ο έλεγχος στοιχίζει από 150-500 ευρώ, αναλόγως ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν. Το ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν το κρίνει ο κ. Οικονόμου, αφού σου πάρει πρώτα λεπτομερές ιστορικό. Μετά σου προτείνει ποιο πακέτο εξετάσεων είναι κατάλληλο για σένα κι, αν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά, προχωράς. Αν όμως σου φαίνεται πολύ ακριβο, τότε σου κάνει ένα πακέτο με τις απολύτως απαραίτητες εξετάσεις.

Εμένα μου προτεινε ένα πακέτο εξετάσεων στα 450 ευρώ, αν και το οικογενειακό μου ιστορικό δεν είναι βεβαρυμένο. Μου είπε οτι μπορώ να κάνω και λιγότερες αλλά μου πρότεινε να κάνω αυτό το πακέτο, διότι τις εξετάσεις αυτές τις κάνει κανείς μια φορά και είναι για όλη του τη ζωή. Οπότε κι εγώ αναγκαστικά τις έκανα, παρόλο που δεν είμαι και πολύ καλά οικονομικά αυτή την περίοδο.

Επίσης, στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ οι εξετάσεις θρομβοφιλίας κοστίζουν πολύ πιο φτηνά από οποιοδήποτε αλλο δημόσιο νοσοκομείο, δε συζητάμε για ιδιωτικά, γιατί εκεί είναι πάρα πολύ ακριβά.

Επίσης, ο κ. Οικονομου μου είπε ότι με τα αποτελέσματα των εξετάσεων δίνει και γνωμάτευση υπογεγραμμένη, ενώ στα άλλα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν, οπότε μετά πρέπει να τρέχεις να βρεις και γιατρό να σου γνωματεύσει τα αποτελέσματα.

Όταν θα τηλεφωνήσεις, για να κλείσεις ραντεβού, θα σου πουν και τι ακριβώς πρέπει ή δεν πρέπει να φας την προηγούμενη μέρα των εξετάσεων.

Επίσης, τις εξετάσεις τις πληρώνεις επί τόπου στον κ. Οικονόμου, ο οποίος σου δίνει και Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και κάτι άλλα χαρτιά, για να πας στο Ταμείο σου μήπως μπορέσεις να πάρεις επιστροφή κάποιο ποσό.

Μετά σε στέλνει κατω να δώσεις αίμα και ξαναπάς στην ημερομηνία που θα σου έχει ορίσει, για να παραλάβεις τα αποτελέσματα (συνήθως τρεις εβδομάδες μετά την αιμοδοσία).

Τα ραντεβού είναι πρωινά και κανόνισε να πάρεις οπωσδήποτε γύρω στις 2,5 ώρες άδεια από τη δουλειά σου, γιατί συνήθως καθυστερείς καμιά ώρα στην αναμονή. Το ραντεβού με τον κ. Οικονόμου διαρκεί περίπου μισή ώρα και μετά περιμένεις κανένα 10λεπτο στην αιμοδοσία.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH eisai asteri..

euxaristw polu kouklitsa mou gia ton xrono sou..

tha parw ayrio kiolas na kleisw rantebou..

esu eixes tameio?phres tipota pisw??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH eisai asteri..

euxaristw polu kouklitsa mou gia ton xrono sou..

tha parw ayrio kiolas na kleisw rantebou..

esu eixes tameio?phres tipota pisw??

 

Έχω ταμείο Δημοσίου αλλά δίνει πίσω ελάχιστα χρήματα (δηλ. καμιά 70αρια ευρώ από τα 450 που πλήρωσα) κι έτσι δεν τα κατέθεσα αλλά θα βάλω την απόδειξη στη φορολογική μου δήλωση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

υστερα απο μια αποβολή κ μια παλίνδρομη κύηση ηρθε η ωρα να κάνω μια εξέταση θρομβοφιλιας..

ειμαι ασφαλισμένη του ικα .σε πιο νοσοκομείο ειναι καλυτερα να κανω τις εξετασεις..στο λαικο που ρώτησα κοστίζουν 800ε...

 

Γεια σου κοριτσάκι....πρώτα από όλα μην αγχώνεσαι και όλα θα έρθουν με το καλό.

Ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσε η Ιόλη...η ίδια με βοήθησε και εμένα...Πήγα και εγώ τή Δευτέρα στο Αρεταίειο στον κ. Οικονόμου.Είναι πολύ καλός σου εξηγει τα πάντα....αλλά τα πάντα...

Επειδή και εγώ έχω ΙΚΑ άκου...θα σου δώσει μια λίστα με τις εξετάσεις που θα κάνεις..(εμένα στοιχησαν 450) ..θα πρέπει να πας να στις γραψει γιατρός του ΙΚΑ . Οταν πάρεις τα αποτελέσματα θα πας να τα καταθέσεις μαζί με τις απόδειξεις στο ΙΚΑ..Η απάντηση αρχικως θα είναι αρνητικη..μετά κάνεις ενσταση και σου επίστρέφουν από 70% έως 100% ....

Αυτά κατάφερα να μάθω και εγώ..η πορεία θα δείξει...σε φιλώ

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! εγω ανακαλυψα οτι πασχω απο θρομβοφιλια οταν ημουν περιπου 6 εβδομαδων στο αγορακι μου το οποιο το απεκτησα με εξωσωματικη. μου εδωσε η γιατρος μου ολες τις εξετασεις που δινουν στην αρχη και προληπτικα μου εδωσε και την εξεταση για καρδιολιπινες η οποια διχνει ακριβως αυτο! ετσι απο την ημερα που βγηκαν οι εξετασεις μεχρι και 20 ημερων λεχωνα εκανα ενεσεις clexane 4000 καθε βραδυ!τωρα εκανα παλι εξωσωματικη και εχω ξεκινησει παλι τις ενεσεις αυτες για να αποφυγουμε θρομβωσεις!!!οταν με το καλο στις 9/6 η χορικακη ειναι θετικη θα συνεχισω μεχρι τελος και θα δουμε μηπως αλλαξουμε τη δοση!!!μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο το προβλημα δεν φευγει και οταν προκειται για εγκυμοσυνη ξεκινας ενεσεις γιατι μπορει να σε σωσουν απο μελλοντικη αποβολη...αυτα. δεν ξερω αν σας φανηκαν χρησιμα αυτα που σας ειπα,ελπιζω ναι!!! φιλια πολλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω να κανω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα. Ανακαλυψα και εγω πως εχω θρομβοφιλια προσφατα( αν και το ηξερα αλλα τωρα εχω και το επισημο πιστοποιητικο :P). παιρνω πολλα χρονια το salospir...Το ερωτημα μου ειναι το εξης... Η θεραπεια με ενεσεις (αν χρειαζεται βεβαια να γινουν)αρχιζει πριν την εγκυμοσυνη η αφου μαθεις οτι εισαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια απορία: Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή εμποδίζει και την επίτευξή της; Προσπαθώ σχεδόν δύο χρόνια να μείνω έγκυος και αναρωτιόμουν αν μέσα σε όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει θα έπρεπε να κάνω και αυτή...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω να κανω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα. Ανακαλυψα και εγω πως εχω θρομβοφιλια προσφατα( αν και το ηξερα αλλα τωρα εχω και το επισημο πιστοποιητικο :P). παιρνω πολλα χρονια το salospir...Το ερωτημα μου ειναι το εξης... Η θεραπεια με ενεσεις (αν χρειαζεται βεβαια να γινουν)αρχιζει πριν την εγκυμοσυνη η αφου μαθεις οτι εισαι εγκυος?
θα σου γραψω την δικια μου περιπτωση.με του που εμεινα εγκυος ο γιατρος μου μου ξεκινησε κατευθειαν ενεσεις στην κοιλια innohep 4000 την οποια την εκανα καθημερινα την ιδια περιπου ωρα μεχρι 4 μερες πριν γεννησω.ολα τελεια.βεβαια καταλαβαινεις τι επαθα οταν μου ειπε οτι θα το κανω καθημερινα!φοβαμαι και τισ ενεσεις!αλλα τελικα συνηθησα και την εκανα μονη μου...
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...