Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!

εχουμε ψαξει για θυροειδη για τις αποβολες.ολες ηταν στο 1ο τριμηνο κ για να ειμαι πιο σωστη στις πρωτες εβδομαδες.ελπιζω τη δευτερα που θα παω στον αιματολογο να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

ο γυναικολογος μου ειπε να τις κανω στο παπαγεωργιο και τις πληρωνω 450 ευρω.βρηκα ομως ενα ιδιωτικο εργαστηριο που εχει πακετο για αυτες τις εξετασεις με 300 ευρω.θα δω τι θα μου πει ο γιατρος και που ειναι καλυτερα.

τα αποτελεσματα σε ποσες μερες βγαινουν?

το ικα δν καλυπτει τπτ?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια!!

εχουμε ψαξει για θυροειδη για τις αποβολες.ολες ηταν στο 1ο τριμηνο κ για να ειμαι πιο σωστη στις πρωτες εβδομαδες.ελπιζω τη δευτερα που θα παω στον αιματολογο να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

ο γυναικολογος μου ειπε να τις κανω στο παπαγεωργιο και τις πληρωνω 450 ευρω.βρηκα ομως ενα ιδιωτικο εργαστηριο που εχει πακετο για αυτες τις εξετασεις με 300 ευρω.θα δω τι θα μου πει ο γιατρος και που ειναι καλυτερα.

τα αποτελεσματα σε ποσες μερες βγαινουν?

το ικα δν καλυπτει τπτ?

καλό είναι να ψάξεις και για ανοσολογικούς παράγοντες, για σάκχαρο, καλλιέργεια κολπικού υγρού για μικρόβια, είναι πολλά εκτός από τη θρομβοφιλία που μπορούν να προκαλέσουν αποβολή. κι εμένα την 1η φορά το απέδωσαν σε θρομβοφιλία. τη 2η φορά έκανα αγωγή αλλά πάλι παλλινδρόμησε η κύηση. οπότε έφταιγε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

O γυναικολογος μου εδωσε ενα τεραστιο κατεβατο με ποιες εξετασεις πρεπει να κανω και μεσα σ'αυτες ειναι και αυτες που μου αναφερεις!!!

ξερεις απλα αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να φτανουμε στο σημειο να κανουμε τοσες αποβολες και μετα να μπαινουμε στη διαδικασια του ψαξιματος!!!

μετα τη πρωτη μου αποβολη ελεγα συνεχεια στο γιατρο που με παρακολουθουσε να ψαχτω και μου ελεγε οτι ηταν απλα χρωμοσομιακο λαθος και να μην ανησυχω!!!!

τσπ ευχομαι να βρουμε ολες μας τι φταιει και να τα καταφερουμε.

αν μου επειτρεπεις -χωρις να γινομαι αδιακριτη- τι εφταιγε?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Αχ, Annat29, αυτη σου η ερώτηση ειναι πολυ μεγαλη...........

Εγω μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματικη πηγα και τα εψαξα ολα αυτα απο μονη μου, γιατι κανενας γιατρος δε σε στελνει να τα ψαξεις, αν πρωτα δεν κανεις αποβολες. Ομως το ειχαμε συζητησει με τον αντρα μου, και ειπαμε πως καλυτερα να κανουμε την υπερβολη και να τα ψαξουμε τωρα, παρα να περιμενουμε τις αποβολες. Τελικα βρεθηκε μονο σοβαρος παραγωντας θρομβοφιλιας, οποτε γι αυτο και μονο άξιζε τον κοπο. Στην πορεια απο λαθος διαγνώσεις ναμιζα οτι υπηρχαν κι αλλα, χρειάστηκε να παω σε 3-4 γιατρους για να καταλαβω ποιος έχει δικιο, οποτε τελικα εφαγα και πολυ αγχος και αναστατωση χωρις λογο.

Νομιζω πως οι γιατροι αυτο θελουν να αποφυγουν. Ζυγιζουν το επικειμενο αγχος, σε σχεση με την πιθανοτητα να έχεις κατι, και διαλεγουν σχεδον ΠΑΝΤΑ να μη σε αγχωσουν.

Εγω παντως και τωρα που ξερω το αποτελεσμα, και παλι αν ειμουν στην αρχη θα τα εκανα ΟΛΑ και ακομα περισσοτερα ωστε να διασφαλισω καλυτερες πιθανοτητες για την επομενη εξωσωματικη. Εμενα το να ξερω τι προβλημα εχω και τι δεν εχω με ξε-αγχωνει πιο πολυ απο το να ελπιζω να μην εχω....

Link to comment
Share on other sites

O γυναικολογος μου εδωσε ενα τεραστιο κατεβατο με ποιες εξετασεις πρεπει να κανω και μεσα σ'αυτες ειναι και αυτες που μου αναφερεις!!!

ξερεις απλα αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να φτανουμε στο σημειο να κανουμε τοσες αποβολες και μετα να μπαινουμε στη διαδικασια του ψαξιματος!!!

μετα τη πρωτη μου αποβολη ελεγα συνεχεια στο γιατρο που με παρακολουθουσε να ψαχτω και μου ελεγε οτι ηταν απλα χρωμοσομιακο λαθος και να μην ανησυχω!!!!

τσπ ευχομαι να βρουμε ολες μας τι φταιει και να τα καταφερουμε.

αν μου επειτρεπεις -χωρις να γινομαι αδιακριτη- τι εφταιγε?

σε εμένα έφταιγε η έλλειψη αντιπατρικών αντισωμάτων. μετά την 1η παλλίνδρομη είπα στο γιατρό μου να το ψάξουμε το θέμα κι έκανα όσες εξετάσεις μου είπε. βρήκε πιθανή θρομβοφιλία. έκανα αγωγή αλλά και πάλι παλλίνδρομη. άλλαξα γιατρό και τότε κατάλαβα τί σημαίνει να είσαι ειδικός σε κάτι. ο άνθρωπος μου έγραψε πολύ ειδικές εξετάσεις και δεν πήγαινε ψάχνοντας. μου είπε για τα αντιπατρικά. τα έκανα και απέκτησα 2ο παιδάκι.

συμφωνώ ότι δε χρειάζεται, αν δεν συντρέχει λόγος, να μπαίνεις σε διαδικασία εξετάσεων. θεωρώ όμως ότι μια αποβολή είναι λόγος να ψαχτεί κανείς, εκτός αν αποδυκνείεται από την ιστολογική ότι ήταν θέμα χρωμοσωμικής ανωμαλίας, οπότε θεωρείται τυχαίο γεγονός. οι γιατροί, δυστυχώς τις περισσότερες φορές, δεν καταλαβαίνουν το ψυχικό (και σωματικό) κόστος που έχει μια αποβολή και μια απόξεση για μια γυναίκα και μας αντιμετωπίζουν σαν το 10% που δεν έχει αίσια κατάληξη (η εγκυμοσύνη).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sofi να σε ρωτήσω κάτι ?? Αν είχες πρόβλημα με τα αντιπατρικά, τότε πως το έκανες το 1ο παιδάκι??

έλα ντε!!! αυτό ρωτούσα κι εγώ, αλλά μου είπαν (αν κατάλαβα και καλά) ότι μπορεί ακριβώς η 1η εγκυμοσύνη να πυροδότησε το μηχανισμό. με την ίδια λογική δεν εξηγείται πώς έκανα παιδί αφού δεν έκανα θεραπεία για θρομβοφιλία. όπως μου είπαν πάντως όλοι οι γιατροί η κάθε εγκυμοσύνη μιας γυναίκας είναι και διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θρομβοφιλία είχες?? Έκανες ενέσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης?

είχα ετεροζυγωτία σε 1 γονίδιο. αιματολόγος και γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν είχα σοβαρή θρομβοφιλία αλλά μόνο σε εγκυμοσύνη θα μπορούσε να δημιουργειται κάποιο πρόβλημα. η αιματολόγος πρότεινε ενέσεις μόνο για το 1ο τρίμηνο, αλλά ο γυναικολόγος μου είπε να τις συνεχίσω μέχρι τέλους για να είμαστε σίγουρα καλυμμένοι. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα salospir.

Link to comment
Share on other sites

το salospir γιατι το επαιρνες πριν την εγκυμοσυνη και για ποσο καιρο?

και μετα ξεκινησες και εκανες ενεσεις ?

τα αντιπατρικα τι ειναι?

sorry αλλα ειμαι πολλη ασχετη!!!!!:)

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.Ύστερα από μια παλλίνδρομη θα χρειαστεί να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας.Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να τις κάνω απόγευμα,σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα και αν έχετε να μου συστήσετε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο στη Θεσσαλονίκη.Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.Ύστερα από μια παλλίνδρομη θα χρειαστεί να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας.Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να τις κάνω απόγευμα,σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα και αν έχετε να μου συστήσετε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο στη Θεσσαλονίκη.Σας ευχαριστώ πολύ

 

Boo καλημέρα,εγώ τις έκανα πρωι και απ ότι ξέρω πρωι γίνονται μόνο.Τα αποτελέσματα τα πήρα σε 15 μέρες αλλά επειδή μένω Αθήνα δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο κέντρο.Απ ότι ξέρω όμως αυτές οι εξετάσεις δεν γίνονται παντού.Ρώτα το γιατρό σου να σου πει.Εγώ στην Αθήνα τις έκανα στο Αρεταίειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.Ύστερα από μια παλλίνδρομη θα χρειαστεί να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας.Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να τις κάνω απόγευμα,σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα και αν έχετε να μου συστήσετε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο στη Θεσσαλονίκη.Σας ευχαριστώ πολύ

 

σου εστειλα με πμ το εργαστηριο.

ρωτησα κ μου ειπαν οτι γινονται μονο πρωι και τα αποτελεσματα τα παιρνεις σε 15 μερες το λιγοτερο.

φυσικα μιλαμε για ιδιωτικο κεντρο και οχι για νοσοκομειο εκει πολυ πιθανον τα αποτελεσματα θα αργησουν ακομα περισσοτερο.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

το salospir γιατι το επαιρνες πριν την εγκυμοσυνη και για ποσο καιρο?

και μετα ξεκινησες και εκανες ενεσεις ?

τα αντιπατρικα τι ειναι?

sorry αλλα ειμαι πολλη ασχετη!!!!!:)

τα salospir τα έπαιρνα από τη στιγμή που ξεκίνησα την προσπάθεια να μείνω έγκυος και μέχρι που έμεινα (περίπου 2 μήνες). κάποιες το παίρνουν και σε όλη την εγκυμοσύνη, ανάλογα με την περίπτωση, όπως κρίνει ο γιατρός. όσο για τα αντιπατρικά, υπάρχει σχετικό θέμα στο forum. περιληπτικά, όταν είναι χαμηλό το ποσοστό τους, σημαίνει ότι ο οργανισμός σου αναγνωρίζει το έμβρυο ως ξένο σώμα και το πολεμάει. οπότε πρέπει να κάνεις εμβόλια (πριν την εγκυμοσύνη) από το αίμα του συζύγου για να ανεβάσεις το ποσοστό τους.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια πριν λιγο με πηρε τηλ η γιατρος μου και μου ειπε οτι εχω ενα θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος αφου εχω περασει απο αποβολες κι εγω.λεπτομερειες δε μου ειπε μιας και κλεισαμε ραντεβου αυριο να μου τα εξηγησει απο κοντα.κατι για σαλοσπιρ μου ανεφερε απο τη στιγμη που μεινεις εγκυος τα ξεκινας αμεσα μου ειπε.στο μεταξυ καθως εψαχνα εγω διαφορα για θρομβοφιλια εφριξα βρε κοριτσια.ειναι τοσο επικινδυνο; ασχετου εγκυμοσυνης τωρα μιλαμε.μεχρι και για εγκεφαλικο και ανακοπη αναφερουν.ισχυει;σορυ που με επιασε πανικος αλλα πρωτη φορα κι εγω ερχομαι αντιμετωπη μ'αυτο το θεμα.κι αν λεω και χαζα μη με παρεξηγειτε τωρα θα τα μαθω κι εγω.:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια πριν λιγο με πηρε τηλ η γιατρος μου και μου ειπε οτι εχω ενα θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος αφου εχω περασει απο αποβολες κι εγω.λεπτομερειες δε μου ειπε μιας και κλεισαμε ραντεβου αυριο να μου τα εξηγησει απο κοντα.κατι για σαλοσπιρ μου ανεφερε απο τη στιγμη που μεινεις εγκυος τα ξεκινας αμεσα μου ειπε.στο μεταξυ καθως εψαχνα εγω διαφορα για θρομβοφιλια εφριξα βρε κοριτσια.ειναι τοσο επικινδυνο; ασχετου εγκυμοσυνης τωρα μιλαμε.μεχρι και για εγκεφαλικο και ανακοπη αναφερουν.ισχυει;σορυ που με επιασε πανικος αλλα πρωτη φορα κι εγω ερχομαι αντιμετωπη μ'αυτο το θεμα.κι αν λεω και χαζα μη με παρεξηγειτε τωρα θα τα μαθω κι εγω.:shock:

υπάρχουν διάφορα είδη θρομβοφιλίας, διαφορετικής επικινδυνότητας. ένας αιματολόγος θα σου πει αν χρειάζεται να πάρεις θεραπεία πριν μείνεις έγκυος, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή για όλη σου τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειναι γυναικολογος αλλα επειδη μου ειπε τα αποτελεσματα απο το τηλ ας παω να μου τα πει κι απο κοντα.αν και απο οτι εψαξα ειναι δουλεια του αιματολογου;στο μεταξυ επειδη εχουμε θεμα με την κινητικοτητα του καλου μου μας παει απ'εξω απ'εξω για εξωσωματικη.εχω καταμπερδευτει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειναι γυναικολογος αλλα επειδη μου ειπε τα αποτελεσματα απο το τηλ ας παω να μου τα πει κι απο κοντα.αν και απο οτι εψαξα ειναι δουλεια του αιματολογου;στο μεταξυ επειδη εχουμε θεμα με την κινητικοτητα του καλου μου μας παει απ'εξω απ'εξω για εξωσωματικη.εχω καταμπερδευτει κι εγω.

άκου τη γνώμη του αλλά να πάρεις οπωσδήποτε γνώμη κι από αιματολόγο. κατά τα άλλα....καλά ξεμπερδέματα (μήπως για το θεματάκι με το σύζυγο να πάρεις γνώμη κι από άλλο γυναικολόγο? να βρεις κάποιον να εμπιστεύεσαι).

Link to comment
Share on other sites

Boo καλημέρα,εγώ τις έκανα πρωι και απ ότι ξέρω πρωι γίνονται μόνο.Τα αποτελέσματα τα πήρα σε 15 μέρες αλλά επειδή μένω Αθήνα δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο κέντρο.Απ ότι ξέρω όμως αυτές οι εξετάσεις δεν γίνονται παντού.Ρώτα το γιατρό σου να σου πει.Εγώ στην Αθήνα τις έκανα στο Αρεταίειο.

 

σου εστειλα με πμ το εργαστηριο.

ρωτησα κ μου ειπαν οτι γινονται μονο πρωι και τα αποτελεσματα τα παιρνεις σε 15 μερες το λιγοτερο.

φυσικα μιλαμε για ιδιωτικο κεντρο και οχι για νοσοκομειο εκει πολυ πιθανον τα αποτελεσματα θα αργησουν ακομα περισσοτερο.

Σας ευχαριστώ πολύ.Ο γυναικολόγος μου είπε πως τα αποτελέσματα θα βγουν σε 2-3 μέρες.Μάλλον δεν τα υπολόγισε καλά:PΘα πάω σήμερα να μου γράψει αναλυτικά τι θα κάνω.Μετά λέω να ψάξω για κανένα μικροβιολογικό γιατί αν περιμένω από τα νοσοκομεία θα πιάσει καλοκαίρι.Μήπως ξέρετε αν γράφονται στο βιβλιάριο αυτές οι εξετάσεις;Σας ευχαριστώ όλες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπόρεσα και τις έγραψα στο βιβλιάριο αλλά δεν είναι όλες όσες κάνατε εσείς.Λέει παράγοντες VIII,PT,PTT, παράγοντας leiden,αντιοκαρδιολιπικά αντισώματα,πρωτείνη C,πρωτείνη S, ομοκυστείνη.Αν βγάζω τα γράμματα.Δηλαδή με αυτά θα δει αν έχω θρομβοφιλία;Περίμενα πολύ περισσότερες .Μήπως έχουν δώσει και σε κάποια άλλη μόνο αυτές τις εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Μετά από 1 παλίνδρομη 8,5 βδομάδων, (απόξεση στις 21-10-2011), ξεκίνησα και γω να ψάχνομαι...βρέθηκε θυρεοειδίτιδα, παίρνω ήδη χαπάκια και πλέον έχει κατέβει η tsh. Επίσης έκανα κολπική καλλιέργεια, όλα καλά, τεστ παπ-ήπια τραχηλίτιδα, το διορθώσαμε και αυτό, τώρα θα κάνω τις ανοσολογικές (ξανά) και μετά προγεστερόνη (ξανά).

Το μόνο που δεν έχω ψάξει είναι η θρομβοφιλία. Υπάρχει κάποιο σύπτωμα?? Θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να το ψάξω μετά από 1 παλίνδρομη? Γίνονται σε μικροβιολόγο?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...