Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

βρε κοριτσάκια μου καλά να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατι βλέπω οτι το κατέχετε το άθλημα.έχω μια κορούλα 2,5 χρονών.είχα μια αποβολή πρίν και 2 παλλίνδρομες μετά.μένω έγκυος και ο γιατρός με στέλνει σε αιματολόγο .ο οποίος μου κάνει θρομβοελαστογραμμα(NATEM) και μου ξεκινάει innohep.απο οτι βλέπω είναι όλα μέσα στα όρια εκτός απο MCF που είναι 66 με όριο 40,0-65,0 και ML που είναι 0% με όριο <15,0.μπορούμε να πούμε οτι έχω θρομβοφιλία, ή μήπως προληπτικά κάνω τις ενέσεις;έχετε δίκιο να αναρωτιέσται γατι δεν ρώτησα τον γιατρό, αλλα έπεσα απο τα σύννεφα με το που μου είπε για τις ενέσεις και όπου φύγει φύγει.θα το εκιμούσα αν κάποια που ξέρει μπορεί να απαντήσει

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τίτη,

νατεμ εγώ δεν έκανα γιατί δεν μου το ζητησε η αιματολογος μου. εχω κάνει 2 σειρες εξετασεων , τα ευρήματα εινα ετεροζυγο mthfr pai1 4g/5g και αυξημενη ομοκυστεινη.

δεν ειμαι τωρα εγκυος και ακολουθω αγωγη για την ομοκυστεινη φιλισιν και β12. αυτο τον μηνα κανω εξετασεις ξανα να δω εαν εχει μειωθει. την ρωτησα και μου ειπε οτι το πιθανοτερο στην εγκυμοσυνη δεν θα κανω ενεσεις εαν τωρα με αυτην την αγωγη αντιμετωπιστει η ομοκυστεινη.

παρε τον γιατρο σου και ρωτατον εαν σου εδωσε τις ενεσεις προφυλακτικα αν και εφοσον εβγαλε μια τιμη οριακα πανω απο το οριο μπορει και για αυτο και δεδομενο το ιστιρικο σου θελει να σε προφυλαξει σε αυτην την εγκυμοσυνη. τις ενεσεις μην τις φοβασαι τοσες κοπελες εδω τις εχουν κανει και τις κανουν.

πριν μεινεις εγκυος ειχεσ κανει εξετασεις θρομβοφιλιασ η τωρα με την εγκυμοσυνη ο γιατρος σου σε εστειλε κατευθειαν στον αιματολογο και δεν εχεις κανει καθολου?

 

επιμενω παρτον τηλεφωνο σημερα αι ρωτησε τον, γιατι εαν ειναι θρομβοφιλια συμφωνα με αυτον πρεπει αμεσα να ξεκινησεισ τις ενεσεις ειναι που σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

luvelina τις ενέσεις τις κάνω εδώ και 15 μέρες, απλά λόγω γιορτών δεν ήθελα να ανακατέψω τον γιατρό μου,εξάλλου θα τον δώ τον τρίτη.μετά τις 2 τελευταίες αποβολές μου είχε δώσει κάποιες εξετάσεις να κάνω για θρομβοφιλία, αλλα επειδή ήθελα λίγο να ηρεμήσω να περάσει το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να τις κάνουμε τον οκτώβριο.έλα όμως που έμεινα έγκυος απρογραμμάτιστα και το μόνο που μπορούσα να κάνω, απο οτι μου είπε ο αιματολόγος, ήταν θρομβοελαστόγραμμα. αλήθεια τα κορίτσια που κάνουν ενέσεις πονάνε καθόλου;εγώ ειδικά για κανα15λεπτο πονάω πολύ.επίσης απο την ημέρα που τις ξεκίνησα, και μαζί έτυχε να ξεκινήσω σίδηρο,ασβέστιο, μαγνήσιο, έχω απίστευτες ζαλάδες. αν και ο γιατρός μου λέει οτι δεν ευθύνεται η ένεση αλλα είμαι πλέον στον 4ο και δεν αντέχονται πλέον αυτές οι ζαλάδες.έχει καμία άλλη τέτοια συπτώματα;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου,θα στο εξηγήσω είναι πολύ απλό!!Δε γίνεται να γίνεις θρομβοφιλικός ή είσαι ή δεν είσαι.Όπως μου εξήγησε η αιματολόγος μου όταν μία γυναίκα έχει θρομβοφιλία μπορεί να κάνει αποβολή μπορεί και όχι.Επειδή εμείς δε θέλουμε να το ρισκάρουμε κάνουμε αντιπηκτικές ενέσες.Εγώ πχ που πήρα από τη μητέρα μου την θρομβοφιλία,έκανε 2 αποβολές και 2 κόρες χωρίς καμιά αγωγή.Επομένως μπορεί να συμβεί να πάει καλά μία εγκυμοσύνη και μία άλλη να μην πάει αν υπάρχει θρομβοφιλία.Ανακάλυψα τυχαία ότι έχω θρομβοφιλία κάνοντας μπόλικες εξετάσεις μετά από εξωμήτριο.Όταν ρώτησα την αιματολόγο αν έπρεπε να πάρω ενέσεις μου είπε ότι αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί δε θα μου έδινε.Κι έτσι επέλεξα να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.Δόξα τω Θεώ βρίσκομαι στην 11η προς 12η εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα και όλα βαίνουν καλώς...Καλή επιτυχία σε όλες!!Ο νέος χρόνος να φέρει πολλά μωράκια!!!

Ευη να σε ρωτήσω. Ποιες ενέσεις κάνεις? Κάθε μήνα κάνεις έλεγχο πήξης?

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Αγγέλα μου,είχα ξεκινήσει με clexane 0.6,αλλά άλλαξε μία τιμή στο αίμα και μου την μείωσε σε 0.4.Κάνω κάθε μήνα έλεγχο από την αιματολόγο για τον προσδιορισμό της δόσης της ένεσης!!!Παρόλο που έχω μπόλικες μεταλλάξεις, Leiden ετερόζυγη,σε δυο παράγοντες Mtrf δε θυμάμαι αν λέγεται έτσι πάλι ετερόζυγη και ένα άλλο P1 κάπως έτσι είμαι ομόζυγη,η αιματολόγος μου είπε ότι έχω ήπια θρομβοφιλία και δεν κινδυνεύω πολύ για παλίνδρομη,αλλά εγώ την έκανα προληπτικά,για να μην έχω άγχος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ίδια περιπου εχω κι εγω, ετεροζυγη στο MTHFR, ετερόζυγη στο GPIII και σε κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι απ' εξω και ομοζυγη σε ένα άλλο και μου είπε ότι είναι μεν ηπια αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω χωρις ενέσεις. Εγώ κάνω IVOR 3.500 ml και παιρνω σαλοσπιρ των 80 θα κάνω εξετάσεις για να παρακολουθω τις τιμες αντι-Χ. Ας πάνε ολα καλά αυτό ελπίζω.

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια τα κορίτσια που κάνουν ενέσεις πονάνε καθόλου;εγώ ειδικά για κανα15λεπτο πονάω πολύ.επίσης απο την ημέρα που τις ξεκίνησα, και μαζί έτυχε να ξεκινήσω σίδηρο,ασβέστιο, μαγνήσιο, έχω απίστευτες ζαλάδες. αν και ο γιατρός μου λέει οτι δεν ευθύνεται η ένεση αλλα είμαι πλέον στον 4ο και δεν αντέχονται πλέον αυτές οι ζαλάδες.έχει καμία άλλη τέτοια συπτώματα;

τιτη...εμενα καποιες φορες ποναει καποιες οχι αλλα το 15λεπτο που λες ειναι πολυ νομιζω...τις κανεις ορθια ή ξαπλωτη? να προσεχεις να μην τις κανεις πανω σε ηδη μελανιασμενο δερμα και να ανασηκωνεις λιγο το σημειο που κανεις την ενεση..το πρωι που την ωρα που κανω την ενεση παιρνω και το χαπι του θυροειδη και εχω καποιες φορες μια πολυ ελαφρια ζαλαδα κ ανακατεμα στο στομαχι αλλα για πολυ λιγο κι αυτο.

ειναι καθαρα θεμα οργανισμου πιστευω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα και χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια.Εγω κανω τις innohep0,45 και εχω παρατηρησει πως οταν το φαρμακο μπαινει σιγα δεν με ποναει αν ομως το πατησω γρηγορα εκει ποναω.Ζαλαδες και αναγουλες δεν εχω καθολου!!!

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεία σας και από μένα.είχα και εγώ παλίνδρομη κύηση στην 7η εβδομάδα πρίν τα χριστούγεννα και έκανα την απόξεση.ήταν η 1η μου εγκυμοσύνη.ο γιατρός μου ήθελε να εξετάσουμε κάποια ενδεχόμενα για μελλοντικές εγκυμοσύνες.έκανα αναλύσεις για θρομβοφιλία και του τα πήρα το προηγούμενο Σάββατο να τα δεί.μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα χωρίς να μου εξηγήσει ακριβώς ποίο είναι το πρόβλημα.απλά μου είπε δεν είναι σοβαρό αλλά όταν ξαναμείνω θα πρέπει να κάνω ενέσεις και έχω ξεκινίσει το φολικό οξύ και ασπιρίνη 75mg.'οταν η ομοκυστείνη είναι ομοζυγωτική είναι οκ;επίσης εκείνο που με αγχώνει είναι μετά την εγκυμοσύνη θα πρέπει να προσέχω κάτι;ασπιρίνη για μια ζωή;πόσο επώδυνο είναι η καθημερινή ένεση;

αγχώθηκα λιγάκι!

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

marilena13 μην αγχωνεσαι κοπελα οταν θα ερθει η στιγμη που θα μαθεις πως εισαι εγκυος ξανα θα ανυπομονεις να κανεις την ενεσουλα για να ειναι καλα το μωρακι σου,εγω κανω καθημερινα και δεν ειναι τιποτα μονο λιγο στην αρχη θα σου φανει καπως ομως μετα θα το συνηθησεις,δεν ειναι κατι που ποναει νιωθεις ενα μικρο τσιμπιματακι αλλα για να γεννηθει το αγγελουδι σου κανεις τα παντα.Οσο για την ασπιρινη μετα δεν γνωριζω να σου πω γιατι πολλων ειδων θρομβοφιλιας,εγω επαιρνα φυλλικο οξυ και ασπιρινη πριν την εγκυμοσυνη αλλα για μετα δεν μου ειπαν τιποτα.

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια γεια σας.Πρεπει να κανω κατι εξετασεις θρομβοφιλιας και κατι αλλες και μου ζητανε περιπου 700 ευρω.Μηπως ξερετε κανενα αλλο νοσοκομειο ωστε να καλυπτει το ικα αυτες τις εξετασεις ή μηπως καλυπτει περισσοτερα το τεβε?Σας παρακαλω επειγον.

Link to comment
Share on other sites

:mad:

Εγώ λοιπόν όταν είμουν έγκυος λόγω κληρονομικότητας έπρεπε να κάνω την εξέταση για θρομβοφιλία.

Πρώτον πρέπει να στην γράψει ένας γιατρός του ικα. Παθολόγος, αγγειολόγος, γυναικολόγος.

Αφού στην εγκρίνει το Ικα σε στέλνει σε ένα μεγάλο νοσοκομείο π.χ. Ιπποκράτειο.

Εκεί περιμένεις με άλλους στην ουρά (δεν έχουν άλλη ουρά για έγκυους) πολλές ώρες νυστικιά να σου πάρουν αίμα.

Δευτέρον: Σε έχει στείλει το Ικα αλλά πρέπει να τα πληρώσεις πρώτα και μετά να προσκομίσεις τα χαρτιά για να πάρεις τα λεφτά σου.

Τρίτον: Αφού κάνουν πολλές μέρες να βγουν τα αποτελέσματα παρόλο που τους εξηγείς πως πρέπει να μάθεις γρήγορα αν έχεις ή όχι λόγω εγκυμοσύνης, πληρώνεις τα 600 ευρώ και κάτι και πας τις αποδείξεις στο Ικα.

Τέλος περιμένεις πάλι στην ουρά του ταμείου του Ικα για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

Με μεγάλη έκπληξη διαπιστώνεις ότι το Ικα για αυτές τις εξετάσεις έχει άλλες τιμές και τις κοστολογεί 200 ευρώ από τα 600 που έχεις δώσει.

Κάνεις φασαρία λες "μα εσείς με στείλατε γιατί δεν είχατε την δυνατότητα να τις κάνετε εδώ". Και με τα ζόρια σου δίνουν άλλα 200 ευρώ αφού σε βάζουν και υπογράφεις ένα χαρτί που λέει ότι αν έχει γίνει κάποιο λάθος θα πρέπει να τους τα επιστρέψεις με τόκο.

Όλα αυτά βέβαια όχι την ίδια μέρα!!!

 

Αυτά πριν 3 χρόνια ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Τουλάχιστον να έχεις καλά αποτελέσματα όπως εγώ.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μένα. Είμαι και γω θρομβοφιλική και είμαι καλά! lol !

Θέλω να σας ρωτήσω ... Υπάρχει καμία κοπέλα που ο γιατρός της λόγω θρομβοφιλίας της συνέστησε καθημερινά λήψη ασπιρίνης και η οποία να έχει μείνει ξανά έγκυος; Αναρωτιέμαι μήπως η ασπιρίνη δρα αποτρεπτικά κατά κάποιο τρόπο στη σύλληψη. Και εν πάσει περιπτώσει εάν είναι κάποια έγκυος χωρίς να το ξέρει ακόμη, είναι καλό να παίρνει ασπιρίνη;

Φυσικά και ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ομως όταν ήμουν έγκυος την πρώτη φορά θυμάμαι που μου έιχε πεί εάν πονάει το κεφάλι μου να πάρω μόνο ντεπόν.

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερωτησούλα. Η πρωτείνη C και η πρωτείνη S έχουν σχέση με τη θρομβοφιλία; επιπλέον η Β12 και το φυλικό οξυ???

 

Η ανεπαρκεια της S ή της C ανηκει στις θρομβοφιλιες. Η ελλειψη Β12 ή φυλλικου μπορουν να προκαλεσουν υπερομοκυστειναιμια και πρεπει να ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ φαρμακευτικα.

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια και απο μένα. Είμαι και γω θρομβοφιλική και είμαι καλά! lol !

Θέλω να σας ρωτήσω ... Υπάρχει καμία κοπέλα που ο γιατρός της λόγω θρομβοφιλίας της συνέστησε καθημερινά λήψη ασπιρίνης και η οποία να έχει μείνει ξανά έγκυος; Αναρωτιέμαι μήπως η ασπιρίνη δρα αποτρεπτικά κατά κάποιο τρόπο στη σύλληψη. Και εν πάσει περιπτώσει εάν είναι κάποια έγκυος χωρίς να το ξέρει ακόμη, είναι καλό να παίρνει ασπιρίνη;

Φυσικά και ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ομως όταν ήμουν έγκυος την πρώτη φορά θυμάμαι που μου έιχε πεί εάν πονάει το κεφάλι μου να πάρω μόνο ντεπόν.

Η κανονικη ασπιρινη ειναι των 500mg ενω στην κυηση διδεται των 100 ή των 80mg, σχετικα ακινδυνη...

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου,θα στο εξηγήσω είναι πολύ απλό!!Δε γίνεται να γίνεις θρομβοφιλικός ή είσαι ή δεν είσαι.Όπως μου εξήγησε η αιματολόγος μου όταν μία γυναίκα έχει θρομβοφιλία μπορεί να κάνει αποβολή μπορεί και όχι.Επειδή εμείς δε θέλουμε να το ρισκάρουμε κάνουμε αντιπηκτικές ενέσες.Εγώ πχ που πήρα από τη μητέρα μου την θρομβοφιλία,έκανε 2 αποβολές και 2 κόρες χωρίς καμιά αγωγή.Επομένως μπορεί να συμβεί να πάει καλά μία εγκυμοσύνη και μία άλλη να μην πάει αν υπάρχει θρομβοφιλία.Ανακάλυψα τυχαία ότι έχω θρομβοφιλία κάνοντας μπόλικες εξετάσεις μετά από εξωμήτριο.Όταν ρώτησα την αιματολόγο αν έπρεπε να πάρω ενέσεις μου είπε ότι αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί δε θα μου έδινε.Κι έτσι επέλεξα να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.Δόξα τω Θεώ βρίσκομαι στην 11η προς 12η εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα και όλα βαίνουν καλώς...Καλή επιτυχία σε όλες!!Ο νέος χρόνος να φέρει πολλά μωράκια!!!

 

Σωστη η αιματολογος σου. Ενα λαθακι μονο στα λεγομενα σου: υπαρχει συγγενης και ΕΠΙΚΤΗΤΗ θρομβοφιλια.Πχ. τα αντιπηκτικα λυκου ειναι επικτητα και ειναι η πιο επικινδυνη θρομβοφιλια για αποβολες. Επισης μια ΕΠΙΚΤΗΤΗ ελειψη φολικου ή Β12 μπορει να προκαλεσει υπερομοκυστειναιμια που ειναι επισης προδιαθεσικος παραγοντας για αγγειακα επεισοδια

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ανεπαρκεια της S ή της C ανηκει στις θρομβοφιλιες. Η ελλειψη Β12 ή φυλλικου μπορουν να προκαλεσουν υπερομοκυστειναιμια και πρεπει να ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ φαρμακευτικα.

 

 

Ο μικρός μου διαγνώστηκε με θρομβοφιλία. Είναι κληρονομικό; Εγώ δεν ξέρω αν έχω κάτι τέτοιο. Στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Του κάναμε επαναληπτικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν!

Πρωτεΐνη C 78% από48% που είχε όταν γεννήθηκε

πρωτεΐνη S 98,9% από 44% που είχε όταν γεννήθηκε

Β12 300,7

φυλλικό οξύ 37

ομοκυστείνη 6

Είμαι στο σκοτάδι και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου διαγνώστηκε με θρομβοφιλία. Είναι κληρονομικό; Εγώ δεν ξέρω αν έχω κάτι τέτοιο. Στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Του κάναμε επαναληπτικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν!

Πρωτεΐνη C 78% από48% που είχε όταν γεννήθηκε

πρωτεΐνη S 98,9% από 44% που είχε όταν γεννήθηκε

Β12 300,7

φυλλικό οξύ 37

ομοκυστείνη 6

Είμαι στο σκοτάδι και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...

 

Βρε παιδια ποιος κανει τετοιες εξετασεις σε νεογνα?Φυσικα και ηταν χαμηλα οταν γενηθηκε λογω ανωριμοτητος του ηπατος. Ο μικρος σου ΔΕΝ εχει θρομβοφιλια.

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ Η ΦΕΡΤΙΝΙ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΙΔΗΡΟ ΑΠΟ 5.5 ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ 4.3!! ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΟΜΟΣΤΕΙΝΗ - PVC-PRS-ANTITH III-APC,R-ANA, ANTI DNA-ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΛΙΠΙΔΙΚΟ igG-igM

και αντικαρδιολιπιδια igG-igM

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ?

ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΗ ΦΕΡΙΤΙΝΙ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ? ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ?

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα.

θα κανω 2 εξετασεις,ομοκυστεινη και αντιπικτικο του λυκου.πρεπει να ειμαι νηστική?

αν χρειαστω ενεσεις γι'αυτες,ποσο κοστιζουν ,τις γραφουν στο ικα?

Link to comment
Share on other sites

Ιπόκαμπε,

η εξετάση για την ομοκυστεινη χρειαζεται 12 ωρες νηστεια πριν την αιματοληψια.

τώρα για τις ενε΄σεις που ναφέρεις τι εννοεις? τις υπαρίνες?

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΦΑΓΩΜΕΝΗ,ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ,ΥΠΑΡΙΝΕΣ?ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΜΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΞΩ?ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΒΡΩ ΑΚΡΗ.ΤΟ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...