Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

Αυτός ο αιματολόγος ήταν καλύτερος τελικά! Μου είπε να κάνω άλλη μια εξέτση για πλασμινογόνο και να ξεκινήσω κανονικά προσπάθειες. Μου είπε ότι θα είναι ο πρώτος που θα μάθει για την εγκυμοσύνη :) γιατί θα πρέπει να πάω στο γιατρίο του για κάποια εξετάση που θα καθορίσει και τη θεραπεία απ΄ότι κατάλαβα!

magda συνήθως δεν κάνουν εξετάσεις με μια παλίνδρομη αλλά νομίζω ότι εσύ αν θες μπορείς να κάνεις. Ετσι κι αλλιώς τον μοριακό έλεγχο της θρομβοφιλίας δεν τον καλύπτουν τα ταμία. Αλλά πάλι να μην ξέρουν να τις διαβασουν.... Αλλο κι αυτό.....

Ο γιατρός σου τι σου λέει; Να κανεις εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ martha8 να εισαι καλα και σε εσενα ευχομαι να πανε ολα τελεια που αν ειναι αυτο το προβλημα σιγουρα την επομενη φορα δεν θα εχεις προβλημα.Evilila μου εγω ειμαι της αποψης να πας για να ξερεις αν ειναι αυτο το προβλημα να εισαι προετοιμασμενη την επομενη φορα.Σε ολα τα κοριτσακια ευχομαι να μεινουν εγκυουλες και αυτες που ειναι με το καλο να κρατησουν το μωρακι στα χερια τους.

ναι έτσι θα κάνω, μόλις συνέλθω ψυχολογικά θα το ψάξω, γιατί ακόμα είμαι χάλια. Εύχομαι να σου πανε όλα καλά και να έχεις ένα υγιές μωράκι!!

Link to comment
Share on other sites

:-Dμαρθα 8 , θα ηθελα να σε ρωτησώ έαν σου εχουν κάνει τις παρακάτω εξετάσεις προσδιορισμός συγκόλησης αιμοπεταλίων, εφαρμογή τεχνικής αλυσιδωτής πολυμέρασης και Ιp (a)λιποπρωτεινη.

στο ρωτάω αυτό γιατι και εγω επισκέφτηκα αιματολόγο στο ωνάσειο πριν 1 εβδομάδα , διάβασε όλο το πακέτο των εξετάσεων που είχα κάνει και μου εδώσε τις παραπάνω για την πήξη του αίματος. συμφωνα με αυτές θα κριθεί εάν στην εγκυμοσύνη θα χρειαστώ ενέσεις υπαρίνης. οι 4 γυναικολόγοι που επισκέφτηκα πριν θεωρούσαν ότι έχω ήπια προδίαθεση θρομβιφιλίας αλλά προφυλακτικα σε εγκυμοσυνη να κάνω υπαρίνη.

το θετικό είναι ότι εξειδικευμένος ιατρος σε γεμίζει εμπιστοσύνη και δύναμη.

εγώ περιμένω την επόμενη εβδομάδα τα αποτελεσματα και την γνωμάτευση.εαν δε'ιξουν πρόβλημα μετά υπαρίνες και επισκεψη και εξετάσεις στο ωνάσειο κάθε 20 ημερες. το πρόβλημα είναι η απόσταση 500 χμ, αλλά πρέπει να το κάνω. τώρα που βρήκα γιατρό αξιόλογο και που την εμπιστεύομαι , οι μετακινήσεις αυτές είναι αναγκαίες.

κια εμένα μου είπε ότι εαν υπάρξει πρόβλημα πρώτη που θα μάθει για την εγκυμοσύνη είναι αυτη για τον ιδιο λόγο με τον δικό σου γιατρο και στενή συνεργασία με τον γυναικολό.

Link to comment
Share on other sites

MARTHA 8, οι πρώτες εξετάσεις σου για θρομβοφιλία τι έδειξαν? εμένα ετεροζυγή μετάλλαξη mhtfr 677 και ομοκυστεινη 18 με όριο το 13.

κανένα από τα 2 δεν φάνηκε να την ανυσηχούν μόνο η δίαρκεια από την παλλινδρόμηση 3 εβδομάδες μέχρι την αιμοραγία.

για να δούμε......

οι δικές σου εξετάσεις πότε θα βγουν?

Link to comment
Share on other sites

icon1.gif

αποτυχια χθες στο ικα.ο γυναικολογος με ειπε να παω στα κεντρικα του ικα και να μου τα γραψει εκεινος ο γυναικολογος,πηγα να κλεισω ραντεβου για τα κεντρικα και με ειπανε για 1 μηνα ειναι κλεισμενα τα ραντεβου.με το νεο ετος.τωρα η δικια μου γυναικολογος ειχε γνωστη την ορθοπαιδικου στα κεντρικα,θα παω σημερα να βρω την ορθοπαιδικου να με στειλει στον παθολογο που εκεινος θα μου τις γραψει αυτες τις εξετασεις.φεξε και γλιστρησα δηλαδη.να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιππόκαμπε,

δυστυχως με τους γιατρούς αυτό ακριβώς συμβαίνει, παρακαλάς, περιμενεις τρέζεις. υπομονή και ας ελπίσουμε ότι στα κεντρικά θα καταφέρεις να εξυπηρετηθείς γρήγορα.

φαντάσου ότι εγώ επέλεξα να κάνω όλες τις εξετάσεις με δικά μου έξοδα, ασφαλισμένη είμαι στο ΟΑΕΕ, καλύπτει ελάχιστες εξετάσεις και απο τον Σεπτεμβριο κατάφερα την προηγούμενη εβδομάδα να δω αιματολόγο στο ωνάσειο, ραντεβου εμβόλιμο μεσώ γνωτων 2, 5 μήνες μετά. τώρα περιμενω την επόμενη εβδομάδα τα αποτελεσματα και την γνωμάτευση.και μετά να δω τι αλλό θα χρειαστεί. ετσί όπως το πάω έχουν περάσει 7 μηνές από την παλλίνδρομη και ακόμη είμαι στην αναμονή.

κουράγιο σε όλες μας και ας ελπίσουμε οτί σύντομα θα σταματήσουμε τις επισκέψεις στους γιατρούς για διαγνώσεις και θα αρχίσουμε επισκέψεις για παρακολούθηση εμβρύου και απλές εξετάσεις εγκυμοσ΄θνης.

ιππόκαμπέ και πάλι υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Ιππόκαμπε,

δυστυχως με τους γιατρούς αυτό ακριβώς συμβαίνει, παρακαλάς, περιμενεις τρέζεις. υπομονή και ας ελπίσουμε ότι στα κεντρικά θα καταφέρεις να εξυπηρετηθείς γρήγορα.

φαντάσου ότι εγώ επέλεξα να κάνω όλες τις εξετάσεις με δικά μου έξοδα, ασφαλισμένη είμαι στο ΟΑΕΕ, καλύπτει ελάχιστες εξετάσεις και απο τον Σεπτεμβριο κατάφερα την προηγούμενη εβδομάδα να δω αιματολόγο στο ωνάσειο, ραντεβου εμβόλιμο μεσώ γνωτων 2, 5 μήνες μετά. τώρα περιμενω την επόμενη εβδομάδα τα αποτελεσματα και την γνωμάτευση.και μετά να δω τι αλλό θα χρειαστεί. ετσί όπως το πάω έχουν περάσει 7 μηνές από την παλλίνδρομη και ακόμη είμαι στην αναμονή.

κουράγιο σε όλες μας και ας ελπίσουμε οτί σύντομα θα σταματήσουμε τις επισκέψεις στους γιατρούς για διαγνώσεις και θα αρχίσουμε επισκέψεις για παρακολούθηση εμβρύου και απλές εξετάσεις εγκυμοσ΄θνης.

ιππόκαμπέ και πάλι υπομονή

 

 

ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΓΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΣΤΩ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΑΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 3-4-5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΗΚΑΜΕ,ΜΕ ΖΗΤΑΝΕ 1350 ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ,ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΓΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΣΤΩ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΑΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 3-4-5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΗΚΑΜΕ,ΜΕ ΖΗΤΑΝΕ 1350 ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ,ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ.

 

Σε ένα μόνο διαγνωστικό έχεις ρωτήσει ή τα 1350 ευρώ είναι το φθηνότερο που βρήκες? Σου το λέω γιατί έχω ζητήσει το κόστος από 5-6 διαγνωστικά εδώ στην ΑΘήνα και υπήρχε τεράστια διαφορά από το ένα στο άλλο. Ζητάνε ότι θέλουν και είναι κρίμα να μας εκμεταλλεύονται! Και γω τον έλεγχο της θρομβοφιλίας ιδιωτικά τον έκανα (ΙΚΑ έχω) και μου στοίχισε συνολικά 560 ευρώ.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

:-Dμαρθα 8 , θα ηθελα να σε ρωτησώ έαν σου εχουν κάνει τις παρακάτω εξετάσεις προσδιορισμός συγκόλησης αιμοπεταλίων, εφαρμογή τεχνικής αλυσιδωτής πολυμέρασης και Ιp (a)λιποπρωτεινη.

στο ρωτάω αυτό γιατι και εγω επισκέφτηκα αιματολόγο στο ωνάσειο πριν 1 εβδομάδα , διάβασε όλο το πακέτο των εξετάσεων που είχα κάνει και μου εδώσε τις παραπάνω για την πήξη του αίματος. συμφωνα με αυτές θα κριθεί εάν στην εγκυμοσύνη θα χρειαστώ ενέσεις υπαρίνης. οι 4 γυναικολόγοι που επισκέφτηκα πριν θεωρούσαν ότι έχω ήπια προδίαθεση θρομβιφιλίας αλλά προφυλακτικα σε εγκυμοσυνη να κάνω υπαρίνη.

το θετικό είναι ότι εξειδικευμένος ιατρος σε γεμίζει εμπιστοσύνη και δύναμη.

εγώ περιμένω την επόμενη εβδομάδα τα αποτελεσματα και την γνωμάτευση.εαν δε'ιξουν πρόβλημα μετά υπαρίνες και επισκεψη και εξετάσεις στο ωνάσειο κάθε 20 ημερες. το πρόβλημα είναι η απόσταση 500 χμ, αλλά πρέπει να το κάνω. τώρα που βρήκα γιατρό αξιόλογο και που την εμπιστεύομαι , οι μετακινήσεις αυτές είναι αναγκαίες.

κια εμένα μου είπε ότι εαν υπάρξει πρόβλημα πρώτη που θα μάθει για την εγκυμοσύνη είναι αυτη για τον ιδιο λόγο με τον δικό σου γιατρο και στενή συνεργασία με τον γυναικολό.

 

luvelina δεν τις έχω κάνει αυτές. Απ ότι κατάλαβα(γιατί τελευταία έχω δεχτεί καταιγισμό πληροφοριών) με το μείνω έγκυος θα μου κάνει μια εξετάση στο γιατρείο του, δεν θυμάμαι πως τη λένε και από εκεί θα κριθεί μάλλον για τις ενέσεις και για κάποια αντιβίωση. Από την εξεταση για πλασμινογόνο θα κρίνει αν θα πάρω σαλοσπί τώρα ή στην εγκυμοσύνη ή καθόλου. Πάντως και εγώ νιώθω πιο σιγουριά με τον αιματολόγο. Είναι πάααααααααρα πολλά τα 500 χλμ κοριτσάκι αλλά ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!

Συγκεκριένα μου είπε πρώτα θα το μάθω εγώ, μετά ο γυναικόλόγος σου και μετά ο άντρας σου...... :)

Link to comment
Share on other sites

MARTHA 8, οι πρώτες εξετάσεις σου για θρομβοφιλία τι έδειξαν? εμένα ετεροζυγή μετάλλαξη mhtfr 677 και ομοκυστεινη 18 με όριο το 13.

κανένα από τα 2 δεν φάνηκε να την ανυσηχούν μόνο η δίαρκεια από την παλλινδρόμηση 3 εβδομάδες μέχρι την αιμοραγία.

για να δούμε......

οι δικές σου εξετάσεις πότε θα βγουν?

 

Τώρα είδα κι αυτο το μνμ!

Εδειξαν ετεροζυγη μεταλλαξη v-leiden και pai1 ομοζυγη μεταλλαξη 4g/4g.

Ο ειματολόγος μου είπε ότι μάλλον δεν φταίνε αυτά για τις παλλίνδρομεσ γιατι συνήθως δημιουργούν προβλημα αργότερα στην εγκυμοσύνη και ίσως η δεύερη μου που ήταν την 11-12 εβδομάδα να οφείλεται σε αυτό.

Το πλασμινογόνο έχω μόνο που θα το κάνω το Σάββατο και ο γιατρός μου είπε ότι βγαίνει αμέσως. Μου είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες...... κι ο Θεός βοηθός..:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Martha 8,

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά οι αιματολόγοι όντως μας κάνουν και αισθανόμαστε πιο ασφαλείς και παύουμε να νομίζουμε ότι είμαστε μια κινούμενη ενεργή βομβα.

Εξεπλάγειν όταν μου είπε ότι τα 2 ευρήματα των εξετάσεων μέχρι τώρα δεν είναι σοβαρά και σίγουρα ότι μόνα τους δεν δικαιολογούν θρομβοφιλία. άλλο που δεν ήθελε να ακούσει ο ανδρας μου , γιατί τον είχα τρελλανει τον κακομοίρη . ήμουν λες και με βρήκε ότι πιο δύσκολο όταν αυτός φυση υπεραισιόδοξος ήταν - είναι σίγουρος ότι όλα καλά και να δεις μου λέει ότι και οι ενέσεις μπορεί να μην χρειαστουν. έγω βέβαια ήδη φαντάζομαι την ενεση για να είμει προετοιμασμένη.φαντάσου εικόνα που δώσαμε στην γιατρό ο ένας στην ανατολή και η αλλή στην δύση. σου λέει η γυναίκα περιπτωσάρες ειναι αυτοί οι δύο και δυστυχώς η ηλικία δεν μας δικαιολογεί , εγω 36 και ο ανδρας μου 39.τέλως πάντων ευθήμεσε η γυναίκα.

σιγουρα τα 500 χμ είναι πολλά αλλά θα τα έκανα εις την νιοστή ετσί ώστε να κρατήσω μια ψυχούλα στην αγκαλία μου.ένα ανθρωπάκι απο εμένα και τον αντώνη... πω πω ανυπομονώ να ξαναβάλω μπροστά να μου δωσει το οκ και Θεέ μου μας οφείλεις σ' όλες εμας να βιώσουμε το θαυμά .

φιλάκια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μόνο διαγνωστικό έχεις ρωτήσει ή τα 1350 ευρώ είναι το φθηνότερο που βρήκες? Σου το λέω γιατί έχω ζητήσει το κόστος από 5-6 διαγνωστικά εδώ στην ΑΘήνα και υπήρχε τεράστια διαφορά από το ένα στο άλλο. Ζητάνε ότι θέλουν και είναι κρίμα να μας εκμεταλλεύονται! Και γω τον έλεγχο της θρομβοφιλίας ιδιωτικά τον έκανα (ΙΚΑ έχω) και μου στοίχισε συνολικά 560 ευρώ.[/Q

 

ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΣΕ ΕΝΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ.ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΣΤΑ 1200 ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΙΠΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΕΧΘΕΣ (ΤΙΣ ΦΘΗΝΕΣ ΒΕΒΑΙΑ),ΚΑΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΨΑ???ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ.ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ,ΠΑΘΟΛΟΓΟ,ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ.ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ''ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ'' ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΙΚΑ,ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΕ,ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ,ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ.

 

ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ 560 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ιππόκαμπέ εν ήθελα να σε φοβίσω με τουσ 5 μήνες. τις εξετάσεις ιδιωτικά τις πήρα 14 μέρες μετέ. το πολυπόθητο ραντεβού με αιματολόγο του ωνασείου μου πήρε κοντά 3 μήνες και αυτό γιατί η συγκεκριμένη αιματολόγος θεωρείται κορυφη. και πλεον μπορώ και εγώ να το επιβεβαιώσω από την επίσκεψη σε αυτήν. βασικά όταν με το καλό βγούν οι εξετάσεις τότε θα δεις εαν πρέπει να συμβουλευτείς αιματολόγο. ο γυναικολόγος σου , σου πρότεινε τις εξετάσεις για αρχή?

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΟΥΜΕ,ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΛΥΣΗ,ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΦΙΛΙΑΣ ΜΕ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,30 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ.ΙΣΧΥΕΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΟΥΜΕ,ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΛΥΣΗ,ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΦΙΛΙΑΣ ΜΕ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,30 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ.ΙΣΧΥΕΙ?

 

Εμένα οι πρώτες εξετάσεις θρομβοφιλίας έκαναν 14 ημέρεςκαι τωρά στο ωνάσειο για κάτι συμπηρωματικές ειδικές που χρειάστηκε η γιατρός μου είπε 10 ημέρες.προφανώς χωρίς σαββατοκυριακά μέσα. οπότε υπολόγισε και ότι οι δικές σου θα κανουν 2 εβδομάδες όχι περισσότερο

να δεις που όταν δεις και αιματολόγο όλα θα ξεκαθαρίσουν και γρήγορα θα καταφέρεις και εγκυος να μείνει και μωράκι-α να αποκτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μόνο διαγνωστικό έχεις ρωτήσει ή τα 1350 ευρώ είναι το φθηνότερο που βρήκες? Σου το λέω γιατί έχω ζητήσει το κόστος από 5-6 διαγνωστικά εδώ στην ΑΘήνα και υπήρχε τεράστια διαφορά από το ένα στο άλλο. Ζητάνε ότι θέλουν και είναι κρίμα να μας εκμεταλλεύονται! Και γω τον έλεγχο της θρομβοφιλίας ιδιωτικά τον έκανα (ΙΚΑ έχω) και μου στοίχισε συνολικά 560 ευρώ.[/Q

 

ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΣΕ ΕΝΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ.ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΣΤΑ 1200 ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΙΠΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΕΧΘΕΣ (ΤΙΣ ΦΘΗΝΕΣ ΒΕΒΑΙΑ),ΚΑΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΨΑ???ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ.ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ,ΠΑΘΟΛΟΓΟ,ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ.ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ''ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ'' ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΙΚΑ,ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΕ,ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ,ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ.

 

ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ 560 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ.

εγω τις εκανα στο νοσοκομειο αλεξανδρουπολης εντελως δωρεαν απο το ικα εαν ο γυναικολογος σε στειλει για 4 αποβολες καθεξιν σε αιματολογο δεν υπαρχει προβλημα στο κανουν ..εγω ειχα 2 αποβολες και ο γιατρος μου εγραψε 4 και δεν πληρωσα τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ κορίτσια δεν ασχολήθηκα καθόλου με το ΙΚΑ αυτή τη φορά. Έχω τον πόνο μου, δεν αντέχω καμία άλλη αναμονή! Το εργαστήριο που πήγα μου το σύστησαν σαν το καλύτερο και πιο φθηνό εργαστήριο μοριακού ελέγχου. Και δεν έχω κανένα παράπονο! Τις τιμές τις τσέκαρα και με άλλα εργαστήρια και έπαθα σοκ!!!!!!! Σχεδόν οι μισές και δεν κάνω πλάκα!!!!!! Αποτελέσματα πήρα σε 10 μέρες.

Με το ΙΚΑ απογοητεύτηκα πλήρως κορίτσια! Μεγάλη ξεφτίλα μιλάμε!!!!:confused: Είχα αποφασίσει να κάνω εκεί τον προγεννητικό. Ραντεβού με το γυναικολόγο μετά από 20 μέρες. Τις εξετάσεις για το θυροειδή δεν τις έγραφε, έπρεπε να κλείσω άλλο ραντεβού σε ενδοκρινολόγο και μέτα άλλο ραντεβού για την αιμοληψία! Αν δεν πλήρωνα να τις κάνω ακόμη θα περίμενα (βέβαια δυστυχώς απέβαλλα......:cry:)

Πάντως να πω την αλήθεια όσον αφορά στους γιατρούς, αυτοί οι "μεγάλοι" με το τεράστιο πελατολόγιο και τις απίστευτες αναμονές για ραντεβού, δε με πολυεμπνέουν. Αν το γιατρό δεν μπορείς να τον βρεις, να του πεις ένα πρόβλημα που θα σου παρουσιαστεί ενδεχομένως, τι νόημα έχει αν είναι "όνομα"?:oops:

Ιππόκαμπε μην το γελάς καθόλου, πιο φθηνά θα σου στοιχίσει να κατέβεις στην Αθήνα. Θα κάνεις και τη βόλτα σου!:lol:

Όλες τις έκανα. Έχω οικογενειακο ιστορικό θρομβώσεων και η αιματολόγος μου έδωσε τον πλήρη έλεγχο.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

1)εγω θα παω την δευτερα σε αιματολογο,δεν παραπεμπτικο απο γυναικολογο λετε να μην μου τα γραψει?

2)δηλαδη ρε κοριτσια εχει μεγαλη διαφορα εργαστηριο με εργαστηριο.καλα δεν μιλαμε για 50-100 ευρω.1300 ευρω με εκπτωση και μετρητοις ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

μαρθα μου, όλα θα πάνε σίγουρα καλά και σύντομα θα μας γράψεις για την χοριακή και τους υπέρηχους που θα κανεις

 

Σε ευχαριστώ πολύ luvelina!

Εύχομαι και σε σένα το ίδιο! Και στα ύπόλοιπα κορίτσια.

Ιππόκαμπε εγώ είχα δώσει 450 € για τον έλεγχο θρομβοφιλίας γιατί δεν δικαιολογούσε όλες τις εξετάσεις το ταμείο. Μετά από 15 μέρες πήρα τα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

koριτσια γεια σας κ απο μενα κ γω ακανα εξετασεις θρομβοφιλιας με μια αποβολη αλλα δεν ηθελα να ριψοκυνδινευσω λοιπον βγκαν τα αποτελεσματα τα οπια ελεγαν οτι πρεπει να παρω φιλισιν εγινε περεταιρο ελεγχος θρομβοφιλια δεν εχω αλλα θα πρεπει να παιρνω φιλισιν των 5 mg κ νευρομπιον απο τωρα μεχρι να ξαναμεινω εγκυος κ μεχρι να γεννησω κ θα κανω ενεσεις υπαρινης καθε μερα γιατι ειναι ανεβασμενη η ομοκυστεινη μου αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

εαν επιτρέπετε και εμένα μου εδωσε φιλισιν ακι νευρομπιον, μετα απο 30 ημερς να ξανακοιτάξω την ομοκυστεινη, γιατι και αυτή είναι υψηλη. εσύ τι ομοκυστείνη είχες?

Link to comment
Share on other sites

εγω 4 μήνες μετέ την αποβολή 18. απο 4 12 παίρνω τα συμπληρώματ και αρχές γενάρη ξανα εξέταση ομοκυστείνης. βέβαια εαν οι εξετάσεις πηξης του αιματος, θα βγουν την αλλη εβδομαδα, είναι οκ μου ειπε οχι ενέσεις υπαρίνης λέει με το φυλλικό οξυ αντιμετωπίζεται η ομοκυστεινη. άντε να βγαλεις ακρη με τους γιατρους....

Link to comment
Share on other sites

εγω 4 μήνες μετέ την αποβολή 18. απο 4 12 παίρνω τα συμπληρώματ και αρχές γενάρη ξανα εξέταση ομοκυστείνης. βέβαια εαν οι εξετάσεις πηξης του αιματος, θα βγουν την αλλη εβδομαδα, είναι οκ μου ειπε οχι ενέσεις υπαρίνης λέει με το φυλλικό οξυ αντιμετωπίζεται η ομοκυστεινη. άντε να βγαλεις ακρη με τους γιατρους....

k γω 4 μηνες ειμαι απο την αποβολη μου 4 αυγουστουηταν.εμενα οι αλλες ειναι οκ αλλα η ομοκυστεινη ειναι πολυ ανεβασμενη δεν θυμαμαι ποσο τωρα αλλα αρκετα αρχες γεναρη κ γω θα κανω παλι τωρα οπως το ειπες αντε να βρεις ακρη με τους γιατρους

Link to comment
Share on other sites

Eχομαί και στις δυο μας αρχες του γενάρη το φιλικο οξυ να ειναι οντως αποτελεσματικο και θα δουμε...εγώ την αλλή εβδομάδα θα πάρω και τα τελικα αποτελεσματα της πήξης και μαζί θα μου γράψει ακ την γνωμάτευση. στην απίσκεψη στην αιμοατολόγο την ρώτησα εαν η πήξη ειναι οκ τι κάνουμε μετά και μου λεει φιλισιν νευρομπιον και η ομοκυστεινη θα μειωθει αισθητά τι να πω? οι γυναικολόγοι πριν από αυτην έστω προφυλακτικα, με το που θα δω θετικη χοριακή μου είπαν για υπαρίνες αυτή είναι κάθετη ότι μόνο εαν πήξη εμφανίσει τώρα δυσλειτουργίες μόνο ετσί υπαρίνη. βέβαια εγώ επιφυλάσσομαι να δω την ομοκυστεινη τον ιανουάριο τι θα κανει ακι βέβαια ελαττώνω το τσιγάρι συνέχως αλλά να δω πως θα καταφέρω να το κόψω. τι εξάρτηση και αυτή... ελπίζω εσ'υ να μην καπνίζεις και τα πράγματα α σου ερθούν πιο ευκολά με την ομοκυστείνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...