Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

βρε κοριτσια αν εχετε καλο ενδοκρινολογο υποψην σας να μου προτινεται... καποιον που να ασχολειται με εγκυμοσυνες....

θελω να το ψαξω λιγο παραπανω και δεν θελω να παω στα τυφλα!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

-κοριτσια τι γράφατε ως αιτια πανω στην ενσταση που καταθεσατε στο ικα???

προχτες βγηκε η αποφαση για τις εξετασεις θρομβοφιλιας.

οταν ζήτησα να κανω ένσταση,μου φέρανε αντιρρήσεις

του στυλ δεν πρόκειται να παρεις τιποτα παραπάνω,σταμπα το ταξιδι που θα κανεις για την επιτροπή (μενω σε νησι) , ασε που πρέπει να δικαιολογήσεις την ενσταση.

οταν τους ρώτησα- δηλαδη σαν τι λογο πρέπει να γράψω?

μου απάντησαν εσυ την κανεις την ενσταση οχι εμεις...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...

δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα, αλλα τυχαια επεσα καπου που λεει αν η θρομβοφιλια εμφανιζεται ξανα!!

δεν ειναι ανεμοβλογια....ειτε την εχεις ειτε δεν την εχεις, δε μπορει να εξαφανιστει, απλα σε αλλους εχει δωσει συμπτωματα και σε αλλους οχι, δενανακαλυπτεται μονο απο τις αποβολες...

εχω και εγω και μαλιστα το ανακαλυψα ασχετα με θεματα εγκυμοσυνης...με εχει ενοχλησει οχι πολυ σοβαρα, αλλα παιρνω αντιπηκτικη αγωγη εδω και δυο χρονια και ειμαι τυχερη που δεν εχω παθει κατι πιο σοβαρο( απειλει μεχρι και τη ζωη..εγκεφαλικο, θρομβωση κλπ) και βεβαια στην εγκυμοσυνη θελει ενεσιμη αγωγη...

ελπιζω να ειναι κατανοητα ολα αυτα και μην ανησυχειτε καθολου...με καλους γιατρους ολα γινονται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από μένα! Είμαι έγκυος, σε λίγο μπαίνω στον 7ο μήνα της κύησης. Με την εγκυμοσύνη μου όλα μέχρι στιγμής βαίνουν καλώς από άποψης εξετάσεων, η αυχενική και ο Β επιπέδου ήταν μιά χαρά, γενικότερα όλα φυσιολογικά. Τις προάλλες που επισκέφθηκα το γιατρό μου, του έκανα μία ερώτηση που μάλιστα θεωρούσα αρκετά βλάκωδη από πλευράς μου και είχε να κάνει με το γεγονός ότι όταν ξυρίζω τα πόδια μου, αυτά ματώνουν πολύ εύκολα και δεν επουλώνονται γρήγορα οι πληγές. Μου συνέστησε να κάνω έλεγχο θρομβοφιλίας. Ομολογώ πως ανησύχησα ακόμα περισσότερο όταν διάβασα κάπου σ' αυτό το topic ότι ένδειξη για θρομβοφιλία αποτελούν και οι πόνοι στις αρθρώσεις, συγκεκριμένα έχω και έντονους πόνους στα δάχτυλα των χεριών κατά τη διάρκεια της νύχτας. Θα πραγματοποιήσω τον έλεγχο τις επόμενες μέρες μαζί με την καμπύλη ζαχάρου. Κορίτσια δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας. Αν υπήρχε πρόβλημα δε θα είχε διαγνωστεί μετά από τόσους υπερήχους. Ή υπάρχει περίπτωση να προκύψει πρόβλημα ακόμα και στις τελευταίες εβδομάδες της κύησης από το πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι γιατρος,πιστευω οτι

αν υπήρχε θεμα θρομβοφιλιας δεν θα ειχε προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου τοσο πολύ.

βεβαια ο υπερυχος δεν ειναι τροπος διαγνωσης για την θρομβοφιλια αλλα η αναλυση αιματος.

γιατι δεν παίρνεις εναι τηλ. τον γυναικολόγο σου να σου φύγει η ιδεα??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πεταλουδίτσα για την ανταπόκριση! Απ΄τη στιγμή που ο γιατρός μου συνέστησε να προχωρήσω σε αυτόν τον έλεγχο, θα το κάνω. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τα ενδεχόμενα που μπορεί να σκεπτόταν..... Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι καλά, γιατί τα σενάρια που πλάθει το μυαλό σε αυτή τη φάση είναι πολλά και βασανιστικά....

Link to comment
Share on other sites

αφου στο συνέστησε ο γιατρος σου εννοείτε να το κανεις.

διάλεξε μονο ενα εξειδικευμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις αυτές οπως το ιπποκράτειο και το λαϊκό.

απο την αλλη θα σε συμβούλευα να μην πας στο ατεταιειο.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP

Την 28 εβδομάδα (17-9-2007)

το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος

Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ

ΣΤΙς 24/4/08 πάλι στο γιατρό πέριπου 30η εβδομάδα πάλι τα ίδια

ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα

οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8

Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.

το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...

εσεις τι λέτε ειναι ρίσκο μια 2ή εγκυμοσύνη???

Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP

Την 28 εβδομάδα (17-9-2007)

το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος

Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ

ΣΤΙς 24/4/08 πάλι στο γιατρό πέριπου 30η εβδομάδα πάλι τα ίδια

ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα

οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8

Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.

το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...

εσεις τι λέτε ειναι ρίσκο μια 2ή εγκυμοσύνη???

Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP

Την 28 εβδομάδα (17-9-2007)

το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος

Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ

ΣΤΙς 24/4/08 πάλι στο γιατρό πέριπου 30η εβδομάδα πάλι τα ίδια

ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα

οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8

Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.

το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...

εσεις τι λέτε ειναι ρίσκο μια 2ή εγκυμοσύνη???

Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

:lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια, δεν έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα. Είμαι κι εγώ θρομβοφιλική (ετεροζυγώτης σε FV LEIDEN, ΜΤΗFR 1298 και PAI 1). Είμαι 40 ετών. Μένω αμέσως έγκυος αλλά δυστυχώς δεν προχωράνε οι κυήσεις. Η μεγαλύτερη έφτασε μέχρι τις 14 εβδομάδες και η αυχενική έδειξε ανεγκεφαλία οπότε έγινε διακοπή. Μετά την 3η προσπάθεια έκανα ελέγχους και βρέθηκε η θρομβοφιλία. Ο γιατρός μου συνέστησε φυλλικό οξύ, neurobion από πριν και clexane 0,4 από την 20η μέρα του κύκλου. (παρεπιπτόντως καμμιά σας δεν ανέφερε ενέσεις πριν την επιβεβαίωση εγκυμοσύνης).Anyway εκεί που πίστευα οτι βρήκα την αιτία τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστ θετικό και μετά από 4 μέρες με έπιασε δυνατός πόνος με ναυτία και τάση λιποθυμίας. Ο γιατρός φοβήθηκε για εξωμήτριο και με έστειλε για υπέρηχο. Ήταν πολύ νωρίς για να φάνεί ξεκάθαρα κάτι στο ενδομήτριο, έκανα χοριακές όπου φάνηκε σταδιακή πτώση, και ήρθε αίμα περιόδου..Ο γιατρός μου λέει να κάνω και υστεροσαλπιγγογραφία γιατί είναι το μόνο που δεν έκανα. Δεν υπάρχει μια εξήγηση που να δικαιολογεί όλες τις αποτυχίες, δεν ξέρω τι να σκεφτώ:?::cry:. Ίσως το τελευταίο να ήταν τυχαίο, καποια γενετική ανωμαλία. θα ξαναπροσπαθήσω μόλις κάνω την υστεροσαλπιγγογραφία γιατί με έχουν αγχώσει με την ηλικία μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κίκα για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα τι να σε συμβουλέψω για την περίπτωσή σου ,αλλα θα ήθελα να σου πώ χίλια συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή που έχεις.ελπίζω σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που τόσο επιθυμείς και όλα να γίνουν μια μακρινή ανάμνηση

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

κίκα για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα τι να σε συμβουλέψω για την περίπτωσή σου ,αλλα θα ήθελα να σου πώ χίλια συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή που έχεις.ελπίζω σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που τόσο επιθυμείς και όλα να γίνουν μια μακρινή ανάμνηση

 

Σ ' ευχαριστώ πολύ τίτη, να σαι καλά κι εσύ σε ότι κι αν εχεις να παλέψεις. Δυστυχώς δεν είμαι πάντα τόσο αισιόδοξη μερικές φορές με παίρνει από κάτω όταν βλέπω άλλες κοπέλες να μένουν έγκυος και να το απολαμβάνουν. Εγώ κάνω σαν τρελλή να μείνω έγκυος και μετά τρομοκρατούμαι στη σκέψη του τι επιπλοκή μπορεί να προκύψει κι αν θα σωθεί το μωρό, με όσα μου έτυχαν είμαι πολύ συγκρατημένη στο να χαρώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λενακι28,

ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.

Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:

Γενικη Αιματος

ΑΡΤΤ

Χρονος προθρομβινης

Αντιθρομβινη ΙΙΙ

Αντιπηκτικο Λυκου

Ινωδογονο

Πρωτεϊνη S

Πρωτεϊνη C

ΑPCR

Ομοκυστεϊνη

FV-Leiden

MTHFR

 

εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

 

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

 

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα. :D

Οχι βεβαια, δεν ειναι υποχρεωτικη στην Αμερική αφού η επίσημη οδηγια της ACCP αφορά ειτε 1 γεννηση νεκρού εμβρύου ή 2 αποβολές 2ου τριμηνου ή 3 αποβολές 1ου τριμηνου ως προυποθεση για έλεγχο.

Σημ. Το επαγγελμα μου ειναι αιματολογος και ασχολουμαι με πηξη και μερικές φορες και με εγκυους

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να εισαι καλα δυστυχως μενω σε επαρχια της μακεδονιας οποτε ειναι πιο δυσκολο για μενα αλλα μαλλον θα παω να τις κανω να τελειωνει αυτη η ιστορια με εχει κουρασει... ελπιζω μονο να μην αναγκαστω να πληρωσω ενα σωρο χρηματα.

Κάτσε καλά περίθαλψη έχουμε πάντως αφου το ταμειο του ικα δεν αναγνωριζει πολλες απο αυτές. ΠΟΣΟ ΟΞΥΜΟΡΟ NA ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ!!

 

:-(

Κοριτσια οι εξετασεις αυτες ηταν δωρεαν για το ΙΚΑ εως το 2007 αλλα μετα η τοτε κυβερνηση-διευθυνσεις ταμειων επαψαν να τις δικαιολογουν. ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οι εξετασεις αυτες ηταν δωρεαν για το ΙΚΑ εως το 2007 αλλα μετα η τοτε κυβερνηση-διευθυνσεις ταμειων επαψαν να τις δικαιολογουν. ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ

 

ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.....ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!!

line_flow1_beg_39_time_992836800_text_c720c3f5ede1e9eadcf1e120f4e7f220e6f9def220eceff520e5dfede1e92e2e2e2e2e2e2e.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.....ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!!

 

Σε ποιό νοσοκομείο τις έκανες; Πώς το δικιολόγησες εκεί ότι θέλεις να κάνεις αυτές τις εξετάσεις γιατί ποιό πριν διάβαζα ότι αν δεν έχεις αιτία δε σου τις κάνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και το εχασα την 7 εβδομαδα.παλινδρομηση.πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση και τωρα περιμενω 2 κυκλους για να κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων που ειχα κρατησει,αλλα με ειπε η γιατρος να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας πριν κανω την εμβρυομεταφορα,με συστησε εναν αιματολογο του δημοσιου γιατι ειναι ακριβες,λεει.εχω ξεκινησει απο τωρα και τα felicine σε περιπτωση που δεν εχω θρομβοφιλια και ευθυνοταν το εμβρυο.ελπιζω να εχω πιασει το κακο απο τα μαλλια και να μην το αφησω να ξαναμπει στη ζωη μου.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και το εχασα την 7 εβδομαδα.παλινδρομηση.πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση και τωρα περιμενω 2 κυκλους για να κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων που ειχα κρατησει,αλλα με ειπε η γιατρος να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας πριν κανω την εμβρυομεταφορα,με συστησε εναν αιματολογο του δημοσιου γιατι ειναι ακριβες,λεει.εχω ξεκινησει απο τωρα και τα felicine σε περιπτωση που δεν εχω θρομβοφιλια και ευθυνοταν το εμβρυο.ελπιζω να εχω πιασει το κακο απο τα μαλλια και να μην το αφησω να ξαναμπει στη ζωη μου.

 

ιππόκαμπε, καλημέρα.

Μήπως μπορείς να μας πεις ή έστω να μου στείλεις ένα π.μ. για τον αιματολόγο δημοσίου? Γιατί κι εγώ σκέφτομαι να ξαναπάω σε αιματολόγο, παρόλο που δύο αιματολόγοι με διαβεβαίωσαν ότι η ήπια θρομβοφιλία που έχω, δεν επηρεάζει την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Όμως φοβάμαι, γιατί αυτά μου τα είπαν μετά την 1η παλλίνδρομη αλλά πρόσφατα είχα και 2η παλλίνδρομη. Κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης και πριν ακόμη διαπιστώσω ότι θα παλλινδρομήσει, πήγα σε 2ο αιματολόγο ιδιώτη και μου είπε ότι δεν έχω τίποτε, αλλά δυστυχώς αυτόν τον συγκεκριμένο κάτι μου λέει το ένστικτό μου και δεν τον εμπιστεύομαι.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ιππόκαμπε, καλημέρα.

Μήπως μπορείς να μας πεις ή έστω να μου στείλεις ένα π.μ. για τον αιματολόγο δημοσίου? Γιατί κι εγώ σκέφτομαι να ξαναπάω σε αιματολόγο, παρόλο που δύο αιματολόγοι με διαβεβαίωσαν ότι η ήπια θρομβοφιλία που έχω, δεν επηρεάζει την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Όμως φοβάμαι, γιατί αυτά μου τα είπαν μετά την 1η παλλίνδρομη αλλά πρόσφατα είχα και 2η παλλίνδρομη. Κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης και πριν ακόμη διαπιστώσω ότι θα παλλινδρομήσει, πήγα σε 2ο αιματολόγο ιδιώτη και μου είπε ότι δεν έχω τίποτε, αλλά δυστυχώς αυτόν τον συγκεκριμένο κάτι μου λέει το ένστικτό μου και δεν τον εμπιστεύομαι.

 

καλημερα,

καταρχην ειμαι απο θεσ/νικη και ακομη δεν πηγα σ'αυτον περιμενω να σταματησει το αιμα της αποξεσης,η γιατρος μου απλα μου ειπε,οτι αυτος ειναι σε ενα νοσοκομειο και θα μου τις κανει εκει,αρκει να συνεργαστω μαζι του σε ολη την εγκυμοσυνη (αν υπαρξει βεβαια),αυτος θα με παρακολουθει αιματολογικα οσες φορες χρειαστει.εαν βεβαια υπαρχει θρομβοφιλια θα κανω αντιπυκτικες ενεσεις.τωρα αυτος θα μου τις δινει τις δοσεις,η γιατρος μου,δεν ξερω,παντως μου ειπε οτι ειναι καλος.βεβαια μετα απο τις 2 παλινδρομησεις κανουν εξετασεις ειδικες αλλα επειδη παω για εμβρυομεταφορα ειπε να τις κανω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό νοσοκομείο τις έκανες; Πώς το δικιολόγησες εκεί ότι θέλεις να κάνεις αυτές τις εξετάσεις γιατί ποιό πριν διάβαζα ότι αν δεν έχεις αιτία δε σου τις κάνουν εύκολα.

 

ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.....

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ........:):):):)

line_flow1_beg_39_time_992836800_text_c720c3f5ede1e9eadcf1e120f4e7f220e6f9def220eceff520e5dfede1e92e2e2e2e2e2e2e.gif
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.....

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ........:):):):)

 

Καλησπερα...Και γω απο Ηρακλειο. Θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια επειδη ειχα μια παλινδρομη κυηση και μια προωρη γεννα πριν 2 μηνες. Μου εκλεισαν ραντεβου για Φεβρουαριο. Τοσο σε καθυστερησαν και εσενα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Και γω απο Ηρακλειο. Θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια επειδη ειχα μια παλινδρομη κυηση και μια προωρη γεννα πριν 2 μηνες. Μου εκλεισαν ραντεβου για Φεβρουαριο. Τοσο σε καθυστερησαν και εσενα;;

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 60 EURO ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ 1Ο ΜΕΡΕΣ.....ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ:roll::roll::roll:

line_flow1_beg_39_time_992836800_text_c720c3f5ede1e9eadcf1e120f4e7f220e6f9def220eceff520e5dfede1e92e2e2e2e2e2e2e.gif
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 60 EURO ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ 1Ο ΜΕΡΕΣ.....ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ:roll::roll::roll:

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση και την πολυ χρησιμη πληροφορια. Θα παρω και γω αυριο για απογευματινο ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...