Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Μετά από ένα πλήρες έτος περιόδων, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι, όποτε η μικρή μου είναι ψιλοαρρωστούλα ή βγάζει δόντι και θηλάζει μανιωδώς, εγώ έχω "καθυστέρηση" λίγων ημερών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Amaretto,αν βλεπω καλα απο το τικερακι σου,θηλαζεις εδω και 2 ΧΡΟΝΙΑ??? :D Συγχαρητηρια βρε κοπελα μου,πραγματικα εσυ,η Felinidoc και οσες αλλες μαμαδες εχετε καταφερει να ξεπερασετε τον 1 χρονο ειστε φαινομενα και παραδειγματα προς μιμιση!!! Κοιτα,κι εγω αυτο πιστευω πως ειναι,καθυστερηση λογω θηλασμου.Δεν ειχαμε καποια αυξηση στη συχνοτητα των θηλασμων αυτον τον καιρο,αλλα επειδη η μικρη ξυπναει το βραδυ μια-δυο φορες,τη βαζω στο στηθος και κοιμομαστε μαζι,οποτε αν ολη νυχτα "στιβει βυζο" οπως λεω χαριτολογωντας,λογικο δεν ειναι αυτο που συμβαινει?

Σημερα παρατηρησα οτι την ωρα που θηλαζε εγω ειχα καποια πονακια χαμηλα,οπως αυτα της περιοδου,που δεν τα ειχα αλλες φορες παρα μονο τις πρωτες μερες μετα τη γεννα.Η περιοδος οπως και να 'χει παραμενει αφαντη και αυριο θα παρω το γιατρο μου μπας και πεταχτω για εναν υπερηχο,να δω τουλαχιστον μηπως ειναι καποιο γυναικολογικο προβλημα.Θα σας ενημερωσω οπωσδηποτε καλες μου συνθηλαζουσες μανουλες!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά, όλα τα κάνει το μωρό, οπότε δεν μπορώ να πω ότι κάνω και κάτι σπουδαίο αλλά σε λίγο κι εσύ τον πιάνεις τον χρόνο ...

Κάνε μια επίσκεψη στον γυναικολόγο να ησυχάσεις!

(και μετά έλα να μας πεις παρατηρήσεις περί θηλασμού) :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν το μωρό ήταν 13 μηνών και ενώ θήλαζα μου είρθε περίοδος μετά από 62 μέρες.Ενώ πριν μου ερχόταν κανονικά.Εντομεταξύ είχα κάνει 3 τεστ που φυσικά ήταν αρνητικά. Εκείνη την εποχή όμως ένιωθα οτι είχε αυξηθεί η παραγωγή μου.

Α, και είχα και αυτά τα πονάκια και όλο πήγαινα στην τουαλέτα κάθε φορά με την σιγουριά ότι μου έιρθε...αλλά κάθε φορά απογοήτευση.

Από τότε και μέχρι τώρα που θηλάζω ακόμα μου έρχετε ξανά κανονικά.

Σε λίγες μέρες κλείνω κι εγώ 2 χρόνια θηλασμού και νιώθω πολύ όμορφα γι΄αυτό. Και συνεχίζω ε?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

ενδεχεται να υπαρχουν ανωμαλιες και ανωορηκτικοι κυκλοι μεχρι να τελειωσει εντελως ο θηλασμος?

φυσικά!

 

Δηλαδη εμενα που μου ξαναηρθε τον Ιουλιο,ειναι λογικο εφ΄οσον θηλαζω ακομη να εχω ασταθεια.

Λογικότατο!

 

Όταν ο Θαλής ήταν σχεδόν 2,5 και είχα ήδη τακτοποιημένο κύκλο για πολύ καιρό, άρχισα να αντλώ συστηματικά γιατί ήθελα να δώσω γάλα. Η περίοδος σταμάτησε εντελώς για 3 μήνες.

 

Τη μανα μου δεν την εχω ρωτησει γιατι καμμια φορα οταν μου λεει οτι δεν τρεχει τιποτα και ειναι φυσιολογικα ολα αυτα,νομιζω πως μου τα λεει για να μην αγχωνομαι και να μην γκρινιαζω!Καταλαβαινεις,ουδεις προφητης στον τοπο του!!! :lol:

Το φαντάστηκα! Αχ, δεν την εμπιστεύεσαι! Αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα σου το έλεγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Amaretto,αν βλεπω καλα απο το τικερακι σου,θηλαζεις εδω και 2 ΧΡΟΝΙΑ??? :D

 

Και το δικό σου τικεράκι λέει ότι σε λιγότερο από 1,5 μήνα θα κλείσεις χρόνο! :wink:

 

και αυριο θα παρω το γιατρο μου μπας και πεταχτω για εναν υπερηχο,να δω τουλαχιστον μηπως ειναι καποιο γυναικολογικο προβλημα.

 

είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός θα ξέρει;

 

έχω ακούσει τα πιο κουφά πράγματα από γυναικολόγους για την εμμηνορυσία στη διάρκεια του θηλασμού και το πιο κορυφαίο ήταν σε μία μητέρα με μωρό 5 μηνών: "αν δεν σου έρθει η περιόδος και τον επόμενο μήνα θα πρέπει να το ψάξουμε, δεν είναι φυσιολογικο! ίσως πρέπει να κάνεις αγωγή για να σου έρθει!" :shock:

 

Ο κακομοίρης δεν είχε ξαναδεί ποτέ γυναίκα να θηλάζει αποκλειστικά για 5 μήνες και δεν είχε ιδέα τι ήταν φυσιολογικό! :?:roll:

Link to comment
Share on other sites

[

έχω ακούσει τα πιο κουφά πράγματα από γυναικολόγους για την εμμηνορυσία στη διάρκεια του θηλασμού και το πιο κορυφαίο ήταν σε μία μητέρα με μωρό 5 μηνών: "αν δεν σου έρθει η περιόδος και τον επόμενο μήνα θα πρέπει να το ψάξουμε, δεν είναι φυσιολογικο! ίσως πρέπει να κάνεις αγωγή για να σου έρθει!" :shock:

 

Ο κακομοίρης δεν είχε ξαναδεί ποτέ γυναίκα να θηλάζει αποκλειστικά για 5 μήνες και δεν είχε ιδέα τι ήταν φυσιολογικό! :?:roll:

 

simply απαραδεκτο :shock:

 

 

``````````````````````````````````````````

 

helen18 συγχαρητηρια,εμεις κλεισαμε τους 13 μηνες και χαιρομαι,φανταζομαι εσυ :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΝ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ. ΟΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ). ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΧΑ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΝΟ. ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ (ΔΗΛΑΔΗ 14 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ). ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ. ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ (Ο ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ). ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΗΛΑΖΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ NATURAL CHILD SPACING). ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ (ΝΟΜΙΖΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΌΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ). ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ/ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ?

.png
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο βιβλιο αν επιτρεπεται διαβασες αυτο?

να σου πω πως ο θηλασμος δεν ευθυνεται για αυτα.οπως εχεις σε μια υγιη εγκυμοσυνη πιθανοτητα να αποβαλλεις,να γεννησεις προωρα,να εχεις εξωμητρια,μυλη κυηση και 1200000 αλλα εχεις κι οσο θηλαζεις .επισης η γονιμοτητα εφοσον επιστρεφει με την αφιξη της περιοδου .κι αυτα στα λκεω περα απο τα γραμμενα μου τα χει πει κι ο θειος μου που με ξεγεννησε,ο θηλασμος δε φταιει ειναι αλλοι οι λογοι ορμονικων διαταραχων που οδηγουν σε τυχον υπογονιμοτητα πχ θυρεοειδικα αντισωματα,επινεφριδια

ευχομαι να μεινεις συντμα παλι εγκυος λυπαμαι για την εμπειρια που ειχες.οσο για την επιθυμητη διαφορα στα αδερφια για τον καθε γονεα ποικιλλει πχ αλλοι θεωρουν τον ενα χρονο,αλλοι τα 3 ,αλλοι τα 5 κ.ο.κ η επιλογη ενοςζευγαριου ποτε θα βαλει μπρος για 2ο παιδι δε σχετιζεται με το θηλασμο.

εχουμε στο φορουμ 3 νομιζω κοπελες τη μαρια κ,την αφροδιτη κ συγχωρεστε με δε θυμαμαι της αλλης κοπελας το ονομα που ενω θηλασαν συνελλαβαν φυσιολογικα και αμεσως.

αν θες επιστημονικα τεκμηριωμενη αποψη για αυτο μπορω να σου βρω.

ευχομα;ι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ. ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ (Ο ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ).

Στο βιβλίο εξηγούσε τη σημαίνει παρατεταμένος θηλασμός;

Μάλλον όχι... Παρατεταμένο θεωρείται κάτι που υπερβαίνει τα άνω όριο του φυσιολογικού. Ειδικά για το θηλασμό ακόμη να υπερβεί αυτά τα όρια (που δεν έχουν οριστεί αλλά μπορούμε αυθαίρετα να τα βάλουμε μετά την έκπτυξη των μόνιμων δοντιών), τότε ο θηλασμός είναι τόσο λίγος που δεν είναι δυνατό να επιφέρει οποιαδήποτε ορμονική μεταβολή.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.

Αυτό ισχύει για το διάστημα του αποκλειστικού θηλασμού και για όσο διάστημα μετά το μωρό κάνει πάνω από 6 γεύματα το 24ωρο.

 

Λογικό είναι η φύση να έχει προβλέψει έναν μηχανισμό προστασίας και επιβίωσης του ήδη υπάρχοντος απογόνου.

 

ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΗΛΑΖΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ NATURAL CHILD SPACING). ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ (ΝΟΜΙΖΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΌΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ).

Αν και ο θηλασμός αυξάνει τις πιθανότητες να έχουν τα παιδιά μια διαφορά ηλικία 3-4 χρόνων, αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείει το ενδεχόμενο να συμβεί η εγκυμοσύνη.

 

Επίσης στη δική μας κοινωνία της ευημερίας και της αφθονίας της τροφής η περίοδος εμφανίζεται νωρίτερα ηλικιακά (όταν δεν υπάρχει ευημερία και αφθονία αλλά ούτε πείνα, εμφανίζεται περίοπου στα 16-17) και νωρίτερα μετά τον τοκετό (στους 6-17 μήνες για τις περισσότερες μητέρες)

 

 

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ?

Μέχρι τώρα δεν το έχω συναντήσει. Φαντάζομαι ότι αν υπήρχαν ενδείξεις ότι στη διάρκεια του θηλασμού παρατηρούνται περισσότερες εξωμήτριες κυήσεις σε σχέση με το αναμενόμενο, θα υπήρχε κάποια αναφορά.

 

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ/ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ?

από όσο γνωρίζω, ούτε με αυτό συνδέεται η εξωμήτριος κύηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και ο θηλασμός αυξάνει τις πιθανότητες να έχουν τα παιδιά μια διαφορά ηλικία 3-4 χρόνων, αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείει το ενδεχόμενο να συμβεί η εγκυμοσύνη.

 

Για μένα, για μένα θα λέτε!!! Στους 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμου.. Έχω το ρεκόρ, μην το παραλείπετε...

:lol::lol::lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

βαλε οπου θες στο google και θα δεις πως δεν ευθυνεται ο θηλασμος

σε φορουμ τυπου Kellymom Που χει πολλες χρησιμες πληροφοριες

το Mothering.com, to naturalapenting

 

πιο "επιστημονικα"

 

http://www.contraceptionjournal.org/article/S0010-7824(08)00324-7/abstract

 

απο βιβλιοθηκη πανεπιστημιου μπορεις να δεις αυτο το αρθρο

 

τα βιβλια

adventures on tandem nursing της La Leche

εχει ιστοριες απο επιτυχεις εγκυμοσυνες και θηλασμους κατα τη διαρκεια εγκυμοσυνης

 

θηλασμος μια υπεροχη σχεση 1ος τομος σελ. 234

 

 

θες κι αλλα?(εχω κι αλλα)

 

 

 

απο οτι καταλαβα δε σε πεισαμε με την αγλαια ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστεύω αλλά απλά επειδή η εμπειρία ήταν τραυματική και τώρα έχω μόνο μια σάλπιγγα το σκέφτομαι λίγο παραπάνω. Το ξέρω ότι πολλές γυναίκες έχουν κάνει παιδιά με 1 σάλπιγγα, έχω δει και το σχετικό topic. Να σας πω ότι το γεγονός ότι συνέχισα να θηλάζω και μετά την επέμβαση με βοήθησε πολύ να το ξεπεράσω. Αν και οι γιατροί μου έλεγαν ότι μετά από μια εγκυμοσύνη το γάλα δεν είναι της ίδιας ποιότητας συνέχισα. Αυτό το λέω για όσες συναντούν δυσκολίες στο θηλασμό. Στην κλινική επειδή έκανα ολική νάρκωση έβγαζα το γάλα και το πετούσα και μετά από 2 μέρες που βγήκα συνέχισα τον θηλασμό.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι γιατροί μου έλεγαν ότι μετά από μια εγκυμοσύνη το γάλα δεν είναι της ίδιας ποιότητας συνέχισα

 

 

Αυτό πάλι;;;;Δε μπορώ,δε μπορώ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ πια με τους γιατρούς που λένε μια βλακεία χωρίς να την εξηγούν και σε αφήνουν να βουρλίζεσαι με τις αμφιβολίες....Τι σημαίνει δηλαδή τώρα αυτό;;; Χαλάει το γάλα; Κουράζεται; Ξινίζει;Χαλάει ο χαρακτήρας του;Τι;

 

 

Υ.Γ.Δεν το λέω για σένα, έτσι; Απλώς είχα και εγώ μια παλίνδρομη και συνεχίζω να θηλάζω και μου τη σπάει να έχω και το μακρύ και το κοντό του κάθε γιατρού να σκέφτομαι!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πάλι;;;;Δε μπορώ,δε μπορώ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ πια με τους γιατρούς που λένε μια βλακεία χωρίς να την εξηγούν και σε αφήνουν να βουρλίζεσαι με τις αμφιβολίες....Τι σημαίνει δηλαδή τώρα αυτό;;; Χαλάει το γάλα; Κουράζεται; Ξινίζει;Χαλάει ο χαρακτήρας του;Τι;

 

Αγαπητή μου μη βουρλίζεσαι με ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ που δεν ξέρουν ότι το 66,66% του γάλακτος της αγελάδος (σε σκόνη, φρέσκο, αυτό που πίνουν οι ίδιοι και που δίνουν στα παιδάκια τους) προέρχεται από ΕΓΚΥΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

christina ειλικρινα λυπαμαι για την εμπειρια σου κι εγω εχω θηλασει μετα απο εγχειριση καρδιας ξερω πως ειναι να χεις ταλαιπωρηθει με ναρκωσεις κτλ και να χεις και το θηλαστρο και να πετας γαλατα.ομως οσες πιθανοτητες εχει να συλλαβει μια γυναικα με μια σαλπιγγα πλεον εχεις κι εσυ θηλαζεις δε θηλαζεις για να εχεις περιοδο η προλακτινη σου ειναι γυρω στο 23 οποτε ειναι αποδεκτο ακομα και για γυναικες που δε θηλαζουν(μερικες εχουν ψηλα επιπεδα) δεν ειμαι γιατρος και δεν ξερω αν στα λεω καλα αν μενεις Αθηνα μπορουμε να παμε μαζι στο θειο μου να σου τα πει και να ηρεμησεις .Κι εγω θελω πολυ ενα δευτερο μωρακι και προσπαθω δεν εχω καν σταθερο κυκλο ομως πιστευω πως ολα θα πανε καλα κι εννοειται προτεραιοτητα ειναι να παιρνει ο μικρος μου το γαλα και ας με πιεζει ο χρονος εμενα συγκεκριμενα για δευτερη εγκυμοσυνη,Ολα καλα θα πανε

 

Μυρτω και σενα σου ευχομαι να μεινεις εγκυος και να χαρισεις στη μικρουλα σου ενα αδερφακι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα εκανα μια χοριακη και,μαντεψτε:αρνητικη!!! :mad: Η περιδος βεβαια παντα αφαντη!!! Πηρα το γιατρο μου,ο οποιος και μου συνεστησε τη χοριακη,και μου ειπε οτι λογικα ειναι μια ανωμαλιουλα λογω θηλασμου και δεν εχω τιποτα.Βεβαια εγω τωρα εχω φαει τα λυσσιακα μου οτι ειναι κατι σοβαρο,οτι στειρωθηκα,οτι ειμαι υπογονιμη και τετοια ωραια!!! Οχι,δε σας το γραφω για να μου πειτε οτι δεν ειναι ετσι,αφου ετσι κι αλλιως αμα δε με εξετασει ο γιατρος μου εγω θα τρωγωμαι θελοντας και μη.Ο οποιος γιατρος μου φευγει αυριο εκτος Αθηνων και δεν μπορει να με δει!!! Γκρρρ!!!

Παντως κουφαθηκα με αυτο που διαβασα οτι μειωνεται η λειτουργεια των σαλπιγγων με τον παρατεταμενο θηλασμο.Η μανα μου παντως που θηλασε την αδελφη μου 3 χρονια κι εμενα 11 μηνες (παντα ριγμενο το πρωτοτοκο παιδι) απ΄οσο ξερω γονιμοτατη υπηρξε.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω και το εξης και το ξεχασα:αφου δεν αυξησα τους θηλασμους ρε παιδια,γιατι να εχω ανωμαλια στον κυκλο?Πωπω,μεχρι να αδιαθετησω να δω πώς θα με αντεξουν οι γυρω μου απο τη γκρινια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε Joe, αφού είπες και μόνη σου ότι όλη νύχτα πιπιλάει, έ τί θες;;;;;

Όσο για τα ωάρια σου σου ορκίζομαι ότι δεν πήγαν πουθενά είναι στην θέση τους μαζί με την γονιμότητα σου!!!! :lol:

Και γιατί απορείς για το πόσο θηλάζουμε; Αφού έχεις το παράδειγμα και στο σπίτι σου!!!

 

ΒΤW και αυτόν τον μήνα έχω καθυστέρηση.... α όλα κι όλα τεστ δεν κάνω... Τουλάχιστον δεν εξαφανίζεται για κανά εξάμηνο να ξεχειμωνιάσουμε και μετά επανεμφανίζεται;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως κουφαθηκα με αυτο που διαβασα οτι μειωνεται η λειτουργεια των σαλπιγγων με τον παρατεταμενο θηλασμο.

 

Βρε φιλενάδα, πως τα κατάφερες και από όλη τη συζήτηση συγκράτησες το πιο αρνητικό που βρήκες;;;;;; ΤΗΙΝΚ POSITIVE!!!!Θα σου'ρθει η περίοδος και να δω τι θα καταλάβεις! :D:D:D:D

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc μου και εμενα με τρωγανε να κανω και να κανω τεστ &...

 

2 φορες αρνητικα. μετα τους ξεκαθαρισα οτι αν δεν περασουν 50 μερες, αν δε με πιασουν ναυτιες κτλ δεν ξανακανω... ετσι κι εγινε το 3ο θετικο.

 

joe εγω ειχα περιοδο απο τον 4ο μηνα. απο τοτε καναμε ελευθερα . εμεινα εγκυος οταν η Θεοδωρα μου ηταν σχεδον 12 μηνων. η πρωτη φορα που μου ηρθε κανονικα ηταν 1 μηνα πριν μεινω εγκυος.

 

παντως να ξερεις οτι αμηνορροια προκαλει & το στρες!

 

ξεχασε την την περιοδο και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της!

 

καλημερα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

felinidoc μου και εμενα με τρωγανε να κανω και να κανω τεστ &...

 

2 φορες αρνητικα. μετα τους ξεκαθαρισα οτι αν δεν περασουν 50 μερες, αν δε με πιασουν ναυτιες κτλ δεν ξανακανω... ετσι κι εγινε το 3ο θετικο.

 

joe εγω ειχα περιοδο απο τον 4ο μηνα. απο τοτε καναμε ελευθερα . εμεινα εγκυος οταν η Θεοδωρα μου ηταν σχεδον 12 μηνων. η πρωτη φορα που μου ηρθε κανονικα ηταν 1 μηνα πριν μεινω εγκυος.

 

παντως να ξερεις οτι αμηνορροια προκαλει & το στρες!

 

ξεχασε την την περιοδο και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της!

 

καλημερα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...