Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και μωράκια


Recommended Posts

eleftheriak η κόρη μου είναι 5 ετών και παρατηρώ το εξής φαινόμενο: από τριών ετών περίπου έχουν εμφανιστεί μαύρα σημάδια (σαν να χάλασαν τα δόντια της δηλαδή- ίσως και να το έπαθαν δεν ξέρω...) πάνω στους τραπεζίτες. Το παιδί τρώει ελάχιστα γλυκά και πλένουμε δόντια πρωί - βράδυ. Να κάνουμε επιφανειακό σφράγισμα ή να το αγνοήσουμε εφόσον σιγά σιγά θα αρχίσει να αλλάζει τα δόντια με τα μόνιμα? Το Αpoflux θα τη βοηθήσει καθόλου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
την εξείς πρακτική

Κάνετε την εξείς πρακτική πηγαίνεται την μικρή σας στον οδοντίατρο να ελένξει το μέγεθος αυτών των μαύρων σημαδιών και αν είναι επιφανιακά γίνεται κάλυψη με sealants των πάνω επιφανειών των δοντιών τα οποία επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο μέχρι να αλλαχθούν τα δόντια και μαθένουμε το παιδί σε στύλ παιχνιδιού να φροντίζει σωστά τα δόντια του!(επείσεις χορηγήται apoflux για την καλύτερη φθορίωση των δοντιών!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω αν αυτο που θα ρωτησω ειναι χαζο αλλα απο τη στιγμη που φουσκωνουν τα ουλα σε ποσο καιρο βγαινει το πρωτο δοντι?

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μπορει και σε πολυ καιρο...δεν μπορεις να ξερεις...εξαρταται και απο το φουσκωμα....της δικιας μουαρχισαν σταδιακα να φουσκωνουν τα κατω,ολο και πιο πολυ και τελικα 8 μηνων εβγαλε το πρωτο δοντι.Αλλά δεν πονεσε καθολου μεχρι στιγμης.Βεβαια εχουμε μονο 3.

Link to comment
Share on other sites

16 μηνών και ουτε ενα δοντι ακομα :cry: Εχω αρχισει και ανησυχω.Μεχρι ποια ηλικια ειναι φυσιολογικο?Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα και να μην εχουν βγει ακομα?η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα μηπως θα'πρεπε να την παω και σε κανεναν πιο ειδικο? eleftheriak θα το εκτιμουσα αν μου εδινες μια απαντηση μια και εισαι πιο ειδικη αλλα και οι αλλες μανουλες αν εχουν αναλογη εμπειρια θα με καθησυχαζαν λιγο.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ σιγά! δε νομίζω να είναι πρόβλημα!

η ανηψιά μου το 1ο το έβγαλε 14 μηνών!

 

τα ούλα τί λένε;;; έχουν κανένα δείγμα; πρησμένα, άσπρα κλπ;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε το πρώτο μας δοντάκι!Αλλα ρε κοριτσια βγηκε ο τραπεζιτης.Τωρα αυτο ειναι φυσιολογικο?Αν κρινω απο το πρωτο ποστ αυτο το δοντι επρεπε να βγει στα 2-2,5.Ξερει καμια σας αν παιζει ρολο η σειρα με την οποια βγαινουν τα δοντια?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χτες εκλεισε τους 8 μηνες και δοντι κανενα αλλα τα ουλα του και τα κατω και τα πανω ειναι τουμπανο

 

Εμείς σε μια εβδομάδα κλείνουμε τους 8 μήνες και τα δοντια αφαντα!

Πρησμένα ούλα πολύ, ασπρα, μανια να δαγκώνουμε οτι βρεθει στα χερια μας αλλά μεχρι εκεί!

Ποτε θα βγει επιτελους; Υπαρχει κάποιο άλλο σύπτωμα που να μας προειδοποιήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ααχχ ρε γα#$#$ και εμεις!Μειναμε με 2 απο τον Αυγουστο και απο τοτε πρησμενα, ασπρα και σαλιο σαλιο σαλιο ατελειωτο!!!!!Και τα δοντια αφαντα!Τι θα γινει!!Γιατι αργουν τοσο αραγε!!Αφου λεω τουλαχιστον να σκασει μυτη μια ακριτσα ετσι για να οδυμε οτι υπαρχει φως στον οριζοντα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

th@lia τον αυγουστο εβγαλε τα 2πρωτα κ μεχρι σημερα εχει 6

τα εβγαζε στο καπακι και μην νομιζεις οτι ειναι οτι καλυτερο

δεν σταματαει ποτε η γκρινια εκει που λεω ωραιο βγηκε να ησυχασουμε

τσουπ κ αρχιζει για το επομενο

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε το πρώτο μας δοντάκι!Αλλα ρε κοριτσια βγηκε ο τραπεζιτης.Τωρα αυτο ειναι φυσιολογικο?Αν κρινω απο το πρωτο ποστ αυτο το δοντι επρεπε να βγει στα 2-2,5.Ξερει καμια σας αν παιζει ρολο η σειρα με την οποια βγαινουν τα δοντια?

Άντεεεεεεεεεε :D:D:D:D είδες που ανησυχούσες;;; μεγειά σας!! καλοστερέωτο!!!! και όχι! απ' όσο ξέρω δεν είναι πρόβλημα η σειρά που βγαίνουν τα δόντια!! μιας φίλης μου είχε βγάλει πρώτα τουε κυνόδοντες και έλεγε "Παναγιά μου... δρακουλίνα μεγαλώνω" :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ηξερα eleftheriak οτι ο θορυβος στη μυτουλα μπορει να οφειλεται στα δοντια.με κουφανες.και εγω την εχω τρελανει στους ορους γιατι νομιζω οτι ειναι συναχωμενη.(μπορει να παιζει βεβαια και αυτο αλλα οταν ρουφαω με το ρουφηχτηρι δεν βγαζει τιποτα αρα........:)η μπεμπε μου ειναι 4 μηνων και εχει αρχισει την γρινιουλα και το χερακι στο στομα αν μπορουσε θα το καταπινε κιολας,λετε να βγαλει νωρις δοντακια ή στους 6 μηνες:

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπε μου ειναι 4 μηνων και εχει αρχισει την γρινιουλα και το χερακι στο στομα αν μπορουσε θα το καταπινε κιολας,λετε να βγαλει νωρις δοντακια ή στους 6 μηνες:

 

Και εμένα η σουσουράδα μου είχε ξεκινήσει μιά γκρίνια και χέρι στο στόμα γύρω στους 3.5 μήνες. Στους 4.5 μήνες είχαμε τα πρώτα κουνελόδοντα! Τα δόντια έχουν την δική τους ιστορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα δεν ηξερα eleftheriak οτι ο θορυβος στη μυτουλα μπορει να οφειλεται στα δοντια.με κουφανες.και εγω την εχω τρελανει στους ορους γιατι νομιζω οτι ειναι συναχωμενη.(μπορει να παιζει βεβαια και αυτο αλλα οταν ρουφαω με το ρουφηχτηρι δεν βγαζει τιποτα αρα........:)
κι εγώ πάντως... πρώτα από αυτόν τον θόρυβο καταλάβαινα τα δοντάκια που ερχόντουσαν!!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και που λετε....βγαλαμε κι εμεις το πρωτο μας δοντακι!!!!! 7,5 μηνων..νωρις νωρις...Ευτυχως χωρις να ταλαιπωρηθει καθολου ο μικρουλης..ουτε πυρετο ουτε τιποτα. Μονο το βραδυ πριν το δουμε να σκαει μυτη, ηταν λιγο ανησυχος στον υπνο. Πεταχτηκε 3 φορες με κλαματα χωρις να πειναει η να ειναι λερωμενος! Ευτυχως το πρωτο εσκασε ανωδινα. Για να δουμε και τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

προχτες που πηγαμε παιδιατρο μας ειπε πως τον δεκεμβρη θα εχουμε δοντι σιγουρα!!εχουμε γκρινια, σαλια και συνεχεια δαγκωματα...τα παιχνιδακια οδοντοφυιας δεν κανουν τπτ ακομα ...μονο αν τις τα κραταω εγω στο στομα!αν τις τα δωσω στο χερι μαλλον θα τα βαλει στο ματι!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σημερα η πριγκηπισσα μου με εχει βγαλει off και ειναι ακομη απογευμα.το χερι με μανια στο στομα,ειναι και λιγο ζεστουλα αλλα δεν ξεπερναει το 37,και ολο βογκαει η καημενουλα.καλα βρε παλιες στο επαγγελμα αυτα και χειροτερα θα τραβαμε σε καθε δοντι?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εμενα η μικρη μου σημερα στα κατω ουλα ειναι απο την αριστερη μερια πολυ φουσκομενοκιαι φαινεται αχνα μια ασπρη κουκιδιτσα και εχει 37,2 δεκατα τα δοντια κανουν πυρετο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικές ορθοδοντικές πιπίλες που μπορείς να πάρεις από το φαρμακείο για την μικρή σου,μην μου ζητήσεις μάρκες δεν γνωρίζω.Όσο για τα δαχτηλάκια της αν μπορείς να την ξαγελάς με ειδικά παιχνιδάκια οδοντοφυΐας.Είναι καλύτερο να μην βάζει τα χεράκια της στο στόμα γιατί απλά θα κάνει βαθύτερο τον ουρανίσκο της,όχι οτι είναι κάτι και τόσο ανσηχιτικό για τα πρώτα της δοντάκια ,αλλά για τα μόνιμα τα οπία θελουν πολυ περισσότερο χώρο για να βγούν!Μην φοβάσαι όλα θα πάνε μια χαρά :wink:

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ (ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΧΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΜΕ . ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ 1-2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΙΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ

 

Από ιατρική άποψη (δεν μπορώ να απαντήσω μιας και δεν έχω δει την περίπτωση ,αλλά σας γενική πληροφορία χαλινό έχουμε ΟΛΟΙ υπερτροφία παρατηρήτε σε ορισμένα παιδάκια,η εκτομή του χαλινού είναι μια πρακτικη που πραγματοποιήται κυρίως οταν το παιδί δεν μπορεί να συτηστεί σωστά,και απόαισθητικής απόψεως όταν παρατηρούμε μεγάλο κενό ανάμεσα στα μπροστηνά δόντια..Ελπίζω να σε κάλυψα...

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ELEFTHERIAK

 

 

EΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΝΟΥ

 

ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΩΤΟΡΙΟΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ 1 ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΞΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ( ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΝΕΡΚΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ) .ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙ .........ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ 4-5 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

 

..........ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ (ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΧΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΜΕ . ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ 1-2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΙΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ

 

Από ιατρική άποψη (δεν μπορώ να απαντήσω μιας και δεν έχω δει την περίπτωση ,αλλά σας γενική πληροφορία χαλινό έχουμε ΟΛΟΙ υπερτροφία παρατηρήτε σε ορισμένα παιδάκια,η εκτομή του χαλινού είναι μια πρακτικη που πραγματοποιήται κυρίως οταν το παιδί δεν μπορεί να συτηστεί σωστά,και απόαισθητικής απόψεως όταν παρατηρούμε μεγάλο κενό ανάμεσα στα μπροστηνά δόντια..Ελπίζω να σε κάλυψα...

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ELEFTHERIAK

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΝΟΥ

 

ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΩΤΟΡΥΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΩΡΑ . ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ 1 ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΕΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΞΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ( ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΝΕΡΑΚΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ) .ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙ .........ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ 4-5 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

 

HELP.....ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...