Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και μωράκια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δε νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι ...εμενα απο την αλλη η μεγαλη μου κορη εβγαλε τα δυο κατω 3μιση μηνων και μετα τα δοντια βγαινανε ακανονιστα με δικη τους σειρα και μαλιστα μαζεμενα δυο δυο τεσσερα τεσσερα...δε νομιζω οτι ειναι κατι το ανησυχητικο.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ειναι απολυτα φυσιολογικο.εμενα η μικρη ειχε βγαλει το πρωτο δοντι απο πανω -18 μηνων- το δευτερο απο πανω κτλ.τελως παντων ολα ανακατεμενα.ρωτουσα κι εγω τοτε.δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μου τα μωρά έχουν βγάλει τα ίδια ακριβώς δοντάκια με τα δικά σου. Ρώτησα την παιδίατρό μας και την οδοντίατρό μου και μου είπαν και οι δύο πως δεν παίζει κανένα ρόλο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Θέλω την εμπειρία σας . Μπορούν τα δοντάκια να κάνουν πυρετό 38.2 ? Η παιδίατρος μου είπε πως οχι , αλλα η μικρή εκανε 2 μέρες 38.2 και τωρα εχει δεκατα και ξυπνα την νυχτα με τρελά κλάματα και ολη τη μερα γκρινιάζει . Σε αυτο το διάστημα εσκασε δοντάκι , ενας κυνόδοντας που απο οτι εχω ακούσει πονάει πολύ . Αν δεν είναι δοντάκι τι αλλο να ειναι ? Δεν εχει αλλα συμπτώματα . :confused::confused::confused::confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είπε μέχρι 38.2 ακριβώς. Γενικά πάντως δεν το λένε γιατί ενδέχεται εμείς να παραγνωρίσουμε άλλα συμπτώματα ρίχνοντάς το στα δόντια, οπότε θέλουν να είναι καλυμμένοι. Έχε το νου σου πάντως μήπως παίζει κάτι άλλο. Εμείς περάσαμε αιφνίδιο εξάνθημα το καλοκαίρι (μέχρι 38,4 πήγε) κι εγώ το ούφο νόμιζα στην αρχή ότι ήταν δόντια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου εχει συμβει να εχει πυρετο πρίν βγάλει τα επάνω δοντακια τα δυο τα μπροστινά , αλλα η γιατρός μου ειπε οτι ο πυρετος δεν ειναι απο δόντι ..<όμως με αλλές κοπελες που εχω συζητησει στο οικογενειακό μου περιβαλλον που εγιναν μάνες πρίν απο εμένα , πάντα μου έλεγαν για τον πυρετο των δοντιων>

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είπε μέχρι 38.2 ακριβώς. Γενικά πάντως δεν το λένε γιατί ενδέχεται εμείς να παραγνωρίσουμε άλλα συμπτώματα ρίχνοντάς το στα δόντια, οπότε θέλουν να είναι καλυμμένοι. Έχε το νου σου πάντως μήπως παίζει κάτι άλλο. Εμείς περάσαμε αιφνίδιο εξάνθημα το καλοκαίρι (μέχρι 38,4 πήγε) κι εγώ το ούφο νόμιζα στην αρχή ότι ήταν δόντια.

 

 

Τί είναι το αιφνίδιο εξάνθημα ? Εβγαλε κάποιο σπυράκι ? Εμένα δεν είχε κάποιο άλλο σύμπτωμα και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να υποθέσω ......... αν οχι δοντια .........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω θα ηθελα να σας ρωτισω τι κανουμε στην περιπτωση που το μωρο μας (συγκεκριμενα ο γιος μου ειναι 15,5 μηνων) εχει πυρετο για σχεδον τεσσερις μερες αλλα δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα για ασθενεια και ειναι και πολυ ευδιαθετος! Ρωτησα τον παιδιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι απλα μια ιωση και θα περασει. Τα δοντακια ποσο πυρετο μπορουν να ανεβασουν?

eleftheria

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

έχω μια απορία σχετικά με τη σειρά που βγαίνουν τα πρώτα δοντάκια σε ένα μωρό και αν υπάρχει φυσιολογική ή μη σειρά. Η Λυδία μου έβγαλε 6,5 μηνών τα 2 κάτω δοντάκια (χωρίς να έχουμε ούτε πρησμένα ούλα, ούτε γενικά κανένα σημάδι ότι σκάει δοντάκι :shock: ) και από τότε τίποτα. Χτες λοιπόν -10 μηνών- έσκασε το κάτω αριστερά δοντάκι!!!!! Είναι φυσιολογικό αυτό? Πάνω δεν έχουμε ούτε ένα δόντι και κάτω -έστω και με καθυστέρηση 3,5 μηνών- έχουμε τρία...

Έχει τύχει σε καμία άλλη κοπέλα, να βγάλει δόντια το παιδάκι της με όχι "φυσιολογική" σειρά? Και από περιέργεια, και για στατιστικούς λόγους ίσως, με ποια σειρά-ηλικία βγήκαν τα δικά σας δοντάκια??

 

Καλό σ-κ :)

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελα μου...η δικια μου κορη εβγαλε στο τελοσ του εβδομου τα δυο κατω δοντακια μετα απο 2 μηνεσ το ενα επανω και στα γενεθλια της εβγαλε επανω παλι το μπροστινο και τα δυο αριστερα και δεξια απο τα μεγαλα και μετα σε διαστημα 2 μηνων εβγαλε 4 τραπεζιτες (2 πανω και 2 κατω)...ακομα βεβαια περιμενω να βγαλει κατω τα διπλανα απο τα κεντρικα!!!οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη σειρα που βγαζουν τα παιδακια τα δοντακια τουσ ουτε συγκεκριμενη ηλικια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!Νομίζω ότι δεν υπάρχει φυσιολογική σειρά στην οδοντοφυϊα!Εμείς βγάλαμε τα πρώτα 2 κάτω 7 μηνών,μετά βγάλαμε το ένα πάνω,το τρίτο κάτω δίπλα στα κεντρικά,το 2ο πάνω κεντρικό και τώρα ετοιμάζεται να βγάλει και το 4ο κάτω καθώς και το 5ο και 6ο πάνω...χθες είδα ένα κοριτσάκι 20 μηνών που είναι 4 δόντια κάτω και άλλα 4-6 πίσω πίσω,δεν είχε ούτε ένα πλάγιο...Μην αγχώνεσαι!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρη μου εκλεισε 9 μηνων και ακομα τιποτα απο δοντακι....

αρχιζω να αγχωνομαι, ο παιδιατρος λεει να μην ανησυχω...

εχει εδω και δυο μερες που ρουθουνιζει- διαβασα παραπανω οτι κατι σημαινει αυτο, μακαρι τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μήπως ξέρει κάποια αν υπαρχει καποιο προβλημα αν τα δοντακια δε βγαίνουν με τη σωστή σειρά? εμείς βγάλαμε τα 2 κεντρικά κάτω κ σήμερα εντοπίσαμε τα 2 πλάγια επάνω τα κεντρικά ακόμα δε φάνηκαν όμως....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Γεια σας κορίτσια μήπως ξέρει κάποια αν υπαρχει καποιο προβλημα αν τα δοντακια δε βγαίνουν με τη σωστή σειρά? εμείς βγάλαμε τα 2 κεντρικά κάτω κ σήμερα εντοπίσαμε τα 2 πλάγια επάνω τα κεντρικά ακόμα δε φάνηκαν όμως....

 

Καλησπέρα σας,

Έχω ενα μωρακι 8 μηνων το οποίο εδώ και δυο μήνες εχει βγάλει όλους τους τομείς ( σύνολο 8 δόντια ). Αν και διάβασα πως τα επόμενα δόντια (γομφιοι) βγαίνουν μετα τους δώδεκα μήνες, το μωρο εχει δυο τρεις μερες που δεν κοιμάται καλα, γκρινιαζει συνέχεια, δεν τρώει με την ίδια όρεξη, εννοείται χέρια στο στόμα και σαλια. Υπάρχει περίπτωση να βγάζει τόσο νωρίς γομφιο; Έχω μεγάλο άγχος διότι πέρασε και ίωση πολυ προσφατα και δεν ξέρω πιο απο τα δυο να ¨κατηγορησω¨ για την αλλαγή στην συμπεριφορά του :-(.Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...