Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και μωράκια


Recommended Posts

κοριτσια σημερα εβαλα το δακτυλο στο στομα της μπεμπας μου και στα κατω ουλα ειναι σαν να εχει κανει μυτη δεν φαινεται βεβαια αλλα γρατσουναει.εχουμε πορεια ακομη μεχρι να βγει? εχθες ξυπνησαμε στις 3:30 και ξανακοιμηθηκαμε στις 06:30. η μπουμπου μου ποναγε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια σημερα εβαλα το δακτυλο στο στομα της μπεμπας μου και στα κατω ουλα ειναι σαν να εχει κανει μυτη δεν φαινεται βεβαια αλλα γρατσουναει.εχουμε πορεια ακομη μεχρι να βγει? εχθες ξυπνησαμε στις 3:30 και ξανακοιμηθηκαμε στις 06:30. η μπουμπου μου ποναγε.
'

Βγηκε κιολας,με γεια σας!Αφου γρατσουναει τρυπησε το ουλο αρα το ζορι περασε!Σιγα σιγα θα μεγαλωνει!

 

 

βαλε κι ενα τικερακι να βλεπουμε ποσο ειναι το μωρο σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα εβαλα το δακτυλο στο στομα της μπεμπας μου και στα κατω ουλα ειναι σαν να εχει κανει μυτη δεν φαινεται βεβαια αλλα γρατσουναει.εχουμε πορεια ακομη μεχρι να βγει? εχθες ξυπνησαμε στις 3:30 και ξανακοιμηθηκαμε στις 06:30. η μπουμπου μου ποναγε.
'

Βγηκε κιολας,με γεια σας!Αφου γρατσουναει τρυπησε το ουλο αρα το ζορι περασε!Σιγα σιγα θα μεγαλωνει!

 

 

βαλε κι ενα τικερακι να βλεπουμε ποσο ειναι το μωρο σου :wink:

εχω προσπαθησει αλλα δεν τα καταφερα δεν ειμαι και καλη στα αγγλικα

αχ να 'σαι κακα φρυνη μου μονο εσυ μου απαντας παντα σ'ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βγαλαμε και μεις το πρωτο δοντακι μας μονο που βγηκε το πανω το μεγαλο και μας τρελανε ο μικρουλης μας μεχρι να σκασει μυτη και απο οτι βλεπω ετοιμο ειναι και το διπλανο μας να σκασει μυτη.

Μακαρη να μην γκρινιαζει τοσο σε καθε δοντι που θα βγαινει και φυσικα να μην ποναει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμείς βγάλαμε τα δύο πρώτα κάτω δόντια 4 μηνών και αμέσως μετά τα δύο επάνω. Αφού τον θήλαζα και μου πάταγε κάτι δαγκοματιές με απίστευτη δύναμη για την ηλικία του.
και μενα ογιος μου 4,5 μηνων με δαγκωνει πολυ τις τελευταιες μερες δεν εχει ορεξη για φαι και τραβιεται με τοση δυναμη εχονας μαλιστα κλειστο το στομα του ενω παραλληλα κλαιει.Λετε να βγαζει οντως δοντια;;
.png
Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα... έτσι άρχισε και ο δικός μου και μόλις έκλεισε τους 5 μήνες τσουουουπ βγήκαν τα 2 κάτω δοντάκια του! μου ήρθε να ουρλιάξω από χαρά! την επόμενη μέρα κατα τη διαρκεια του θηλασμού όμως ούρλιαξα κάνονικότατα από πόνο! κι έτσι αποφάσισα σιγά σιγά να αραιώσω το θηλασμό...

μακάρι να πάρει του άντρα μου τα δόντια που είναι ΑΑΑ! :P

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο μικρος μας εδω και μερες βγαζει σαλια απ το στοματακι του κανει το χερι του μπουνια και το βαζει στο στομα του με μανια!Σημερα σε κανα 2 γευματα δεν εφαγε καλα.Εσπρωχνε το μπουκαλι και εκλαιγε συνεχεια.Σκεφτηκα οτι μπορει να ξεκιναν τα δοντια του αλλα ειναι μονο 55 ημερων!Ειναι δυνατον κοριτσια να του βγαινουν απο τωρα? :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ομως ειναι.ο δικος μου μολις εκλεισε τις 40 μερες τα δοντια του κατεβηκαν.Τωρα ειναι 55 ημερων και εχουν φουσκωσει πολυ.Εγω του βαζω κρεμουλα για να μην τον πονανε.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου μπέμπα έβγαλε και τα δυο επάνω μεσαία δοντάκια.

 

Αλλά...το ένα είναι θεόστραβο και μεταξύ τους έχουν πολύ μεγάλη απόσταση...

 

Τί γίνεται τώρα;Θα φτιάξουν μόνα τους;

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου μπέμπα έβγαλε και τα δυο επάνω μεσαία δοντάκια.

 

Αλλά...το ένα είναι θεόστραβο και μεταξύ τους έχουν πολύ μεγάλη απόσταση...

 

Τί γίνεται τώρα;Θα φτιάξουν μόνα τους;

Κι εμας ετσι ειναι ,αλλα θα φτιαξουν νομιζω....σε πολλα μωρα ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δουλεύω σε παιδοδοντιατρο και θα σας πω αυτά που ακούω από τον γιατρό όταν τα λέει στους γονείς (δεν τα γνωρίζω εγώ αυτά βρεφονηπιοκόμος σπούδασα απλά 2 χρόνια δουλεύω εκεί και τα ακούω κάθε μέρα) ο γιατρός λέει να μην ανησυχούν οι γονείς το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης οπότε αν δεν έχετε δει ακόμα δοντάκι μην ανησυχείτε, όσο για το χέρι, να χαρεί το χέρι όσο είναι μικρό και καθώς μεγαλώνει και ετοιμάζεται για τα μόνιμα δόντια κάνουμε προσπάθειες να το σταματήσει δεν το μαλώνουμε δεν το τιμωρούμε του κάνουμε συζήτηση και του δίνουμε χρόνο μια κορδελίτσα στο χέρι για να μας υπενθυμίζει να μην το βάλουμε μετά πάμε στο στάδιο χαντάκι και αν έχουν βγει τα μόνιμα δόντια και συνεχίζουμε υπάρχει ένα σιδεράκι που μπαίνει στο στόμα και εμποδίζει το χέρι. Για να μπει το σιδεράκι πρέπει να έχουμε εξαντλήσει όλα τα προηγούμενα . οσο το παιδί πίνει γάλα με μπιμπερο φροντίζουμε πάντα να πλένουμε τα δόντια αφού τελειώσουμε το γάλα, μια βρεγμένη γαζούλα να τα καθαρίσουμε αν είναι μωρό , το βραδινό πλύσιμο είναι και το πιο σημαντικό. έλεγχο μετά από 6 μήνες και φθόριο για προστασία. Γονείς μάθετε από μικρό το παιδί σας να φροντίζει τα δόντια του μιλήστε του πείτε του παραμύθια σχετικά με τα δόντια. Το παιδί πρέπει να βλέπει τον γιατρό σαν φίλο όχι ότι θα το πονέσει. δεν λέμε στο παιδί βάρβαρες λέξει όπως ένεση δεν κάνουμε ενέσεις μόνο βάζουμε τα δόντια για ύπνο και πολλά αλλά.. Α και κατι άλλο μην αφήνετε χαλασμένα δοντάκια στο στόμα του παιδιού επειδή δεν είναι μόνιμα πολύ γονείς λένε θα το αλλάξει οπότε αστό, ποτέ μην το κάνετε αυτό είναι εστία μόλυνσης και μπορεί να χαλάσει και από κάτω το μόνιμο. ότι απορία πείτε μου να ρωτήσω τον γιατρό να σας πω… :D:mrgreen:

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας....δεν ξέρω καταρχήν αν θα πρεπε να το γράψω στο τόπικ του θηλασμού αλλά επειδή έχει σχέση με τα δοντάκια το γράφω εδώ....

 

είμαστε 3 μηνών και λίγες μέρες όπως αναγράφει το τικεράκι μου την δε τελευταία βδομάδα μας σταμάτησαν οι τρομεροί κολικοί και μπήκαμε στο στάδιο των δοντιών όπως μας είπε ο παιδίατρος...θηλάζουμε αποκλειστικά...αλλά χθες και σήμερα αναγκάστικα να τον δώσω με μπουκάλι γάλα γιατί με πονούσε τρομερά τις θηλές μου....βγάζει πολλά σάλια , βάζει τα χεράκια του στο στόμα, τον ανακουφίζει η αλοιφή bexident , τρώει με μανία και πατώντας πολύ τα ούλα του......δεν θέλω να συνεχίσω να τον δίνω με μπιμπερό το γάλα ....θέλω να τον θηλάσω....πως μπορώ να το καταφέρω αυτό....

 

καμμιά βοήθεια οι θηλάζουσες μανούλες????

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους από σήμερα δεν ανήκουμε πια στους φαφούτηδες………

Βγάλαμε το πρώτο μας δοντάκι και ευτυχώς πολύ ήπια, λίγο ρουθούνιζε την προηγούμενη εβδομάδα και τις τελευταίες 4-5 ημέρες δεν ήθελε στερεές και είχε ελάααααααχιστη γρίνια. Άντε και καλά μας δαγκώματα !!!

1317801ks41qhk7ek.gif

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια χαζη ερωτησουλα κοριτσακια....υπαρχει περιπτωση τα δοντακια να πειραζουν και τ'αυτακια μας?συνεχεια πιανει το δεξι αυτακι της..δεν δειχνει να ποναει ομως στο αυτακι.Καπου διαβασα οτι σχετιζεται ΚΑΙ αυτο με τα δοντια.γενικα εχουμε ολα τα συμπτωματα και αναμενουμε το πρωτο μας δοντακι οπου να ναι!

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτησουλα παρακαλω...ειχαμε διαρροια και δεκατα,απο τα δοντακια αυτο σημαινει οτι θα βγαλουμε δοντακι πολυ συντομα η δεν εχει σημασια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,η κόρη μου είναι 16 και μηνών και έχει μόνο εδω και κάποιους μήνες τα 2 μπροστινά επάνω και 2 μπροστινά κάτω δοντάκια της και σήμερα εντελώς τυχαία παρατ'ηρησα οτι εχει βγάλει επάνω άλλα 2 δοντάκια μονο που είναι τα προτελευταια πίσω ,γομφίοι λέγονται αν δεν κάνω λάθος....

Είναι φυσιολογικό αυτο ???δεν το έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο κι η αλήθεια είναι οτι όταν το είδα έμεινα κάπως έτσι:shock::shock::shock:και:cry:

Κάποιος να ξέρει κάτι????help..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...